Visserij museum slaakt noodkreet Basisschoolkinderen op de fiets voor verkeersexamen Achttien Schouwse gemeentewapens samen op één plaat PAAUWE zeeland Bestuur vreest dat verkorten openingstijden VVV klanten kost YOUNG INTERNATIONAL REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl vrijdag 23 april 1999 door Ali Pankow BRUINISSE - Inkrimping van de openingstijden van het VW- kantoor in Bruinisse zal een ne gatief effect hebben op het aan tal bezoekers aan het Visse rijmuseum. De boeking van groepsbezoeken gebeurt via de VW. „Die reserveringen zouden drastisch kunnen teruglopen als het VW-kanloor in voor- en na seizoen vaker is gesloten", zegt voorzitter A Verschoor van de Stichting Bruse Musea. De VW Schouwen-Duiveland is genoodzaakt bezuinigingen door te voeren wegens een gat van veertigduizend gulden op de begroting. Om een tekort van 160.000 gulden op de rekening van 1998 te dichten, moest bo vendien een beroep op de reser- vepot worden gedaan. Een meerderheid van de ledenver gadering heeft de begroting voor 1999 afgewezen. Inmiddels hebben bestuur en directie van de VW een plan opgesteld ter verbetering van de financiële si tuatie. Een van de voorgestelde maatregelen is het inkrimpen van de openingstijden van en kele VW-kantoren in voor- en naseizoen. Het gemeentebe stuur van Schouwen-Duive land moet daar als belangrijke subsidiegever nog wel mee in stemmen; de gemeente stelt voorwaarden aan de openstel ling van de VW-kantoren. Verschoor hoopt dat het ge meentebestuur bij zijn beslis sing in elk geval rekening houdt met de belangen van het Visse rijmuseum. „Wij besteden juist veel aandacht aan educatieve groepsbezoeken. Kort geleden hadden we hier nog een groep leerlingen van de Hogeschool Zeeland vooreen project over de schelpdierencultuur en wonen aan het water. Dat was ook mooi te combineren met de Oud heidskamer", aldus de voorzit ter. Informatie De meeste groepen informeren en boeken bij de Bruse VW, die in hetzelfde gebouw is gevestigd als het Visserijmuseum. Ver schoor vreest flink wat bezoe kers mis te lopen als de telefoon daar in voor- en naseizoen niet meer wordt opgenomen. In het Visserijmuseum staat vooral de mosselvisserij cen- In het Visserijmuseum wordt vooral de mosselcultuur belicht. traal. Het bestuur zou de collec tie echter graag uitbreiden met meer voorwerpen over de schelpdierencultuur. Volgens de voorzitter liggen er nog waarde volle zaken over de oestercul tuur op zolder, maar ontbreekt de ruimte in het museum om die op de juiste wijze te presenteren. Hij zou graag zien dat het ge meentebestuur- eens nadenkt over het vormen van een spaar potje ten behoeve van een bre dere opzet van het Visserij muse um. Dat hoeft voor Verschoor- niet op stel en sprong, maar vol- fotoPieterHonhoff gens hem zou het goed zijn als er meer ruimte komt zowel voor de permanente tentoonstelling als voor wisselexposities. Vragen over benoeming Mandos GOES - De benoeming van de burgemeester van Borsele, J. L. Mandos, tot adviseur van de Geneeskundige Hulpverlening bij Ongevallen en Rampen (GHOR) is nog niet rond. Een aan tal Zeeuwse gemeenten in het bestuur van de GGD, waaron der het GHOR valt, wil eerst weten welk stemrecht Mandos krijgt. Gevreesd wordt dat straks de gemeente Borsele als enige twee vertegenwoordigers in het GGD-bestuur heeft. De dagelijkse leiding van de gezondheidsorganisatie zoekt de zaak nader uit. Mandos leidt nu al de GHOR-stuurgroep. Verdrag politieoptreden bij EK BERGEN OP ZOOM - Op maandag 26 april ondertekenen mi nister Peper van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties en zijn Belgische ambtsgenoot minister Van den Bossche een verdrag over grensoverschrijdend politieoptreden tijdens het Europees Kampioenschap 2000. Het verdrag biedt de basis voor de wederzijdse politiebijstand tijdens het EK 2000. Op grond van dit verdrag kan Nederland een beroep doen op Bel-1 gië en omgekeerd voor politiebijstand en middelen. De poli tiemensen zijn gebonden aan de wettelijke regels die gelden in het land waar zij optreden. Het verdrag is geldig van drie we- ken voor tot en met drie weken na het EK. De ondertekening vindt plaats op 26 april vanaf 10.00 uur in Het Markiezenhof. Hofstraat 2a in Bergen op Zoom. ANP Leerlingen in actie voor Kosovo GOES - Leerlingen van Ter Welle in Goes houden dinsdag en woensdag een 24-uurslesmarathon ten bate van de vluchte lingen van Kosovo. Het is de bedoeling dat ze door bekenden worden gesponsord. Aan de lesmarathon doen tweedejaars leerlingen van de VZ-opleiding mee. De marathon begint op dinsdagmorgen om 8.30 uur. In Ellewoutsdijk maken leerlingen van openbare basisschool De Linden woensdagmorgen het dorp schoon. Ze doen dat als tegenprestatie voor een gift van de firma ASE Softwarehouse in Best, die 1000 gulden schenkt voor de Kosovaren. Veerse Bengel voor sociale inzet VEERE - De Stadsraad Veere heeft een aanmoedigingsprijs in het leven geroepen voor mensen die zich op sociaal of cultu reel gebied hebben ingezet voor de kern Veere-Zanddijk. De prijs heeft de naam De Veerse Bengel gekregen en bestaat uit een bronzen beeldje, een oorkonde en een geldbedrag van maximaal duizend gulden. Dit bedrag moet worden besteed aan het doel waarvoor de winnaar zich heeft ingezet. Drie sponsors hebben voor de ko mende vijf jaar een bedrag beschikbaar gesteld voor deze prijs. De prijs wordt uitgereikt tijdens het politiek café dat in j oktober wordt gehouden. Sluisdeur loopt flinke schade op TERNEUZEN - Door een machinestoring op de Deense kuster Uno (1937 ton) is donderdagmiddag flinke schade ont- staan aan een sluisdeur van de Westsluis in Terneuzen. De kuster zelf bleef nagenoeg onbeschadigd. Bij het invaren van de sluis weigerde de motor van de met vee voer geladen kustvaarder achteruit te slaan, waardoor de Uno met een flinke klap deur B van de sluis ramde. Daarbij ontstond zware schade aan het staafwerk. Met branders moesten enkele uitstekende delen eraf gehaald worden, voor dat de deur weer gebruikt kon worden. Door de aanvaring i liep een groot aantal schepen vertraging op. Na hetafgeven van een bankgarantie kon het Deense schip z'n reis vervol- gen. Koffieshop in Goes vecht voor bestaan GOES - Het verzoek van de Goese koffieshop Wayne's World om een voorlopige voor ziening, is door de rechtbank af gewezen. Het verzoek was inge diend, omdat de koffieshop vreest dat de gemeente de zaak wil sluiten, terwijl er nog een beroepsprocedure loopt bij de rechtbank. Goes gedoogt sinds begin 1998 officieel twee koffieshops. Way ne's World, al jaren gevestigd op de hoek van de Zusterstraat en de Wijngaardstraat, kreeg geen gedoogstatus. Tegen dat besluit loopt een be roepsprocedure. De politie heeft in maart proces-verbaal opge maakt wegens verkoop van softdrugs. Waarom de recht bank het verzoek heeft afgewe zen is nog niet bekend. ZIERIKZEE Kreamiddag -Voor kinderen van vijf tot en met elf jaar vindt op woensdag 28 april in het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee een 'Krea-middag' plaats. Het thema is 'Koningin nedag' en het programma duurt van 14.00 uur tot 15.30'uur. Getooid in oranje hesjes gingen de alle leerlingen in Nieuwerkerk op weg om hun kennis van de verkeersregels te tonen. foto PieterHonhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - Achttien authen tieke wapens van alle kernen op Schouwen-Duiveland en de zes wapens van de voormalige ge meenten zijn bijeen gebracht op één verzamelplaat. Deze plaat wordt maandagmiddag 26 april in het Zierikzeese stadhuis in de Meelstraat overhandigd aan burgemeester J. J. P. M. Assel- bergs en gemeentearchivaris II. Uil. Met deze collage wordt inge speeld op een toenemende be langstelling voor gemeentewa pens. Initiatiefnemer en maker is Dingeman de Koning uit Ax el, voormalig inwoner van Brui nisse. De Koning kwam op het idee een verzamelplaat voor de gemeentewapens van Schou wen-Duiveland te maken nadat op het monument voor oorlogs slachtoffers in voormalig Ne derlands Oost-Indië in Terneu zen ook gemeentewapens waren aangebracht. Dat wapens populair zijn blijkt, volgens De Koning, ook uit de (Advertentie) belangstelling voor de uitgave van 'De wapens neergelegd' van archivaris Uil. De Koning kreeg bij het vervaardigden van de verzamelplaat voor Schouwen- Duivelandse wapens medewer king van de Hoge Raad van Adel. Hij besloot naast de colla ge op één plaat alle wapens van kernen en gemeenten ook af zonderlijk na te maken. Bij de Zierikzeese ondernemer Wim Evertse van speciaalzaak Evertse Sport vond hij enthou siasme om zowel verzamelplaat als aparte wapens voor het pu bliek te koop aan te bieden. Ver der zullen de gemeentewapens ook bij de VW-kantoren ver krijgbaarzijn. „Voor mij is geschiedenis een uit de hand gelopen hobby. Het voorstel van De Koning sprak me dan ook meteen aan", zegt Evertse. Hij voert een uitge breid assortiment waarin hij de gemeentewapens graag wil op nemen. Vooral oudere mensen hechten volgens hem zeer aan het wapen van de gemeente waar ze de meeste tijd van hun leven hebben gewoond. door Piet Kleemans NIEUWERKERK - Kinderen goed leren kijken en bewust ma ken van de gevaren van het ver keer. Dat was het belangrijkste doel van de praktische schoolver- keersexamens die donderdag middag in Nieuwerkerk werden afgenomen. Honderdvijftig leerlingen van acht basisscho len in de voormalige gemeente Duiveland en Bruinisse deden aan de proeve van bekwaam heid mee. Kwetsbaar Heel belangrijk, vindt locatie manager G. Oele van de vesti ging Sirjansland van obs Duive land. „Fietsers, en zeker kinderen op de fiets, zijn heel kwetsbare verkeersdeelnemers. Verkeersonderwijs is een heel goede manier om ze precies te leren waar ze op moeten letten in het verkeer. Want ik zie ze op de fiets nogal eens rare fratsen uithalen. Ik vind trouwens wel dat volwassenen in het verkeer het goede voorbeeld moeten ge ven en dat gebeurt ook lang niet altijd." Begeleiding Politievrouw H. Adriaanse, die samen met collega B. Steren- borg voor de begeleiding van het verkeersexamen zorgde, hecht net als Oele veel belang aan ver- keersonderricht. „Je kunt kinderen zo bewust maken van het gevaar in het verkeer en de kiem leggen voor veiliger verkeersgedrag later. Ik vind dit daarom ook heel leuk werk om te doen." Aanmerken Politieman Sterenborg contro leerde voorafgaand aan de rit de staat van de fietsen. In de mees te gevallen had hij weinig op de rijwielen aan te merken. „We houden ook regelmatig fiets- controles op scholen en dan kom je toch nog wel eens wat tegen. Vaak ontbreekt het aan zijre flectie, soms zelfs op nieuwe fietsen. Dan krijg je verontwaardige ou ders aan de telefoon. 'Hoe kan dat nou, die hebben we pas nieuw gekocht'. In dat soort ge vallen heeft de fietsenmaker duidelijk een steekje laten val len, want juist de zichtbaarheid is heel erg belangrijk. Het merendeel van de basis schoolleerlingen doorstond de praktij k-verkeersproef met glans. Wel waren er een paar die stop- strepen over het hoofd zagen en monter doorfietsten. Die fout werd hen zwaar aangerekend: gezakt! Vergeten richting aan te geven werd door de politie tot de lichtere vergrijpen gerekend, evenals het niet of onvoldoende over de schouder kijken bij af slaan. „Je moet ook niet verge ten dat ze toch best wel zenuw achtig zijn voor dit examen", voert Adriaanse als verzachten de omstandigheid aan. De diploma's worden binnen kort uitgereikt aan de geslaag den. meesterlijke comfort van echt vakmanschap Het klinkt jong en grensverleggend, dat past ook goed bij de ontwerpen van internationale allure. Het zijn stuk voor stuk kunstwerken. Die staan in je kamer. De Young International meubelen zijn echter meer. Ze zijn namelijk oerdegelijk met de hand vervaardigd. Als je in zo'n bank, fauteuil of stoel gaat zitten, dan ben je meteen verkocht aan het comfort. Want het zit meesterlijk in dit Nederlandse vakmanschap. Het 1 schoonheid en ,eW ^Paamve, 9^ 12000m2 showroom Marconistraat 15. GoeS Tel. 0113-220840 lïM.'inHi.'i.iHsmia

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 47