GGD waarschuwt voor tekenbeet Ooievaar klaar voor nieuw millennium Middelburg lonkt in New York Times naar investeerders Pippi, Pietje en Pluk nog steeds populair Union waarschuwt havens voor gevolgen van slepersoorlog Gents bestuur klaagt over te veel havens in Noordwest-Europa zeeuwse almanak Zwaargewicht Waterlelie Plaag in duinen en bossen op Schouwen-Duiveland door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het gemeen tebestuur van Middelburg is op zoek naar creatieve Amerikaan se investeerders. Die project ontwikkelaars moeten het Veerse Meer omtoveren tot de mooiste, recreatieve woon plaats van West-Europa. Middelburg heeft, zo schrijft het ingehuurde reclamebureau in een paginagrote wervende ad vertentie in de New York Times, een achterland tot in het Duitse Roergebied met maar liefst der tig miljoen mensen. Middelburg betaalde 25 mille voor de adver tentie. Het bedrijfsleven legde de resterende 125.000 gulden op tafel. De gemeente Middelburg heeft grootste plannen met de stad. Het Veerse Meer moet een 'ei landenrijk' worden met aan de oevers een themapark. De ge meente kijkt daarbij niet alleen naar Nederlandse investeer ders, maar ook nadrukkelijk naar Amerikaanse. Special zitten niet alleen in Nederland. In de VS bestaat op het gebied van watermanagement veel ex pertise." De investeerders/projectont wikkelaars moeten het gemeen tebestuur adviseren over de aanpak, de opzet en de haal baarheid. De advertentie heeft inmiddels tot een aantal reac ties geleid, waaronder een Ne derlandse. Concrete aanbiedin gen zijn er (nog) niet. Paradijs Volgens de Engelstalige adver tentietekst ligt Middelburg in het hart van een blauw-groen paradijs, met fantastische re creatieve voorzieningen, mooie stranden én is het slechts een klein stukje rijden naar Rotter dam. Amsterdam, Antwerpen, Brussel, het Roergebied en de Rijnregio in Duitsland. Middel burg kortom, is ingesloten door een energieke, economische re gio met meer dan dertig miljoen (Advertentie) De New York Times kwam on langs met een special over Ne derland. Middelburg greep die bijlage aan om de stad onder de aandacht te brengen van grote Amerikaanse bedrijven in New York en Washington. Volgens burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek maakt die adver tentie deel uit van een grotere marketingstrategie. ,,Voor het oprekken van het Kanaal door Walcheren èn het Veerse Meer heb je grote spelers nodig. Die Livingstoneweg 20. GOES. Tel. (0113) 227854 Werken als verslaggever is een mooi vak. Altijd met de snufferd vooraan, bovenop het nieuws. Dat iqts onge wenst in de krant komt, leidt helaas ook weieens tot ran cuneuze reacties. Eén van de jongere collega's bracht laatst zo'n geheimpje naar buiten. De blijdschap nadat de volgende dag het bericht op een prominente plaats in de krant stond, was van korte duur. Een bedrijfs- voorlichter die zijn mond voorbij had gepraat, bleek fu rieus. „Ik zou nu het liefst bo venop je willen zitten", klonk het door de telefoon. Van de ze mededeling was de jonge reporter niet onder de in druk. Hij vond het hooguit wat eigenaardig om zo je on gerief te uiten. Na enige stilte werd de bedoeling ervan duidelijk. „En ik weeg over de honderdtwintig kilo, rot zak!" PZC zeeland vrijdag 23 april 1999 jüü 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Niet iedereen hecht evenveel waarde aan een millenniumbaby. De een vindt het prachtig dat zijn kind precies op de eerste dag van een nieuwe eeuw wordt ge boren, de ander vindt het flauwekul. De ooievaar maakt er kennelijk wel serieus werk van en is nu al op zoek naar de adressen waar hij rond de j aarwisseling zij n pakket jes moet afleveren. Deze ooievaar, in Zeeland geen alledaagse verschijning, werd donderdagmiddag gesignaleerd in de buurt van 's-Heer Hendrikskinderen, aan de Stadse weg. foto Willem Mieras In bibliotheek De Schutse in Burgh-Haamstede werd met een feestmiddag het leesprogramma "Sterren van de eeuw' afgesloten. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De drie open bare bibliotheken en de bibliobus op Schouwen-Duiveland sloten deze week het leesprogramma 'Sterren van de eeuw' af met feestjes voor alle jeugdige deelne mers. Bibliotheek De Schutse in Burgh- Haamstede deed dat donderdagmiddag als laatste. Eerder deze week waren De Zaete in Bruinisse en De Stolpe in Zierik- zee aan de beurt. Het leesprogramma is een stimulerings project om jongeren van vier tot twaalf jaar tot lezen aan te zetten. De deelnemers krijgen een leespas en dienen binnen een periode van ruim drie maanden vijf boe ken te lezen. De bibliotheken selecteren de boeken die passen binnen het thema van het leesprogramma. Na het lezen van elk boek krijgt het kind een ster om op de leespas te plakken. Pietje Bell Voor alle kinderen met een volle pas werd de feestelijke afsluiting gehouden. Het thema 'Sterren van de eeuw' bleek goed aan te slaan. ,,Er waren in alle bibliothe ken meer deelnemers dan voorgaande ja ren", zei medewerkster Guda den Oudste van De Stolpe. Volgens haar waren vooral ook veel ouders enthousiast om boeken overbekende figuren als Pietje Bell, Niels Holgerson, Pippie Langkous en Pluk van de Petteflet voor te lezen. Al dit soort boekfiguren kregen aandacht tijdens de feestmiddag ter afsluiting. Me dewerkster Liesbeth Ossewaarde werd donderdagmiddag in De Schutse bijge staan door enkele vrij willigsters. Er werd voorgelezen uit Rupsje Nooitgedacht. Het diertje was als handpop daar zelf bij aan wezig. Pippi Langkous maakte als trek pop haar opwachting. De oudste kinderen speelden spelletjes als hints en pim-pam-pet voor het uitbeelden en raden van titels en illustraties van boe ken. Zeelandbrug dicht voor filmopnamen ZIERIKZEE - De Zeelandbrug is zondag 25 april tussen 16 en 21 uur een aantal malen ge stremd voor opnamen van de film Wilde Mossels. In de aangegeven uren moet het verkeer rekening houden met wachttijden van tien tot vijftien minuten. Zolang heeft het film team steeds nodig voor het op nemen van scenes op de brug. De provincie, eigenaar van de Zeelandbrug. heeft toestem ming verleend voor de opna men. Wel moeten hulpdiensten altijd worden doorgelaten. Schouwse bibliotheken sluiten leesprogramma af Rymphaea s 'Marliacea Albida' is een echte zonaanbidder. Bloeit in juni-septemb^|$net witte bloemen met een geel i hart. per stuk voor Aanbieding deze week geldig of zolang de voorraad strekt door Nils ten Brinke ZIERIKZEE -In het Zierikzeese Slingerbos, de bosschages bij Schuddebeurs en in de Schouw se duingebieden heerst een te- kenplaag. Zo'n vijftien procent an de teken is besmet met een bacterie die de Ziekte van Lyme kan veroorzaken. De ziekte kan bij een te late ontdekking onder meer tot verlammingen, hersen vliesontsteking en hartrit mestoornissen leiden. De GGD- Zeeland adviseert bezoekers van duin- en bosgebieden om het lichaam nauwgezet op te kenbeten te inspecteren. „Als gevolg van de zachte win ter zijn er meer teken in de Zeeuwse duin-en bosgebieden actief dan normaal", zegt GGD- arts W. Flipse. „Teken zitten in struiken en bomen en laten zich vallen als er mensen onderdoor lopen." Parasiet Volgens Flipse is zo'n vijftien irocent van de teken inmiddels lesmet met de bacterie borrelia burgdorfesi. Wie een beet van een besmette parasiet krijgt, door Wout Bareman GENT - De concurrentie tussen de zeehavens in Noordwest-Eu ropa wordt steeds heviger. En dat, terwijl de Europese Com missie verwoede pogingen doet, die onderlinge strijd te beteuge len. De concurrentie wordt niet alleen heviger, maar is ook ronduit oneerlijk. De Gentse havenschepen D. Termont meent dat de havens elkaar fel ler dan ooit op de huid zitten, 'omdat we allemaal hetzelfde achterland bedienen'. Het aantal havens in de zoge naamde Hamburg-Le Havre- Range is ook te groot. Termont: „We zijn met te veel." Hij zei dat donderdag tijdens het maritieme symposium Eer lijke concurrentie tussen zeeha vens? van het Maritiem Insti tuut Gent en de Internationale Schelde Faculteit. Schepen Termont onderstreep te dat alleen al in de Vlaamse si- België voor het Europese hof voor vervuiling van Noordzee BRUSSEL - De Europese Com missie sleept België voor het Eu ropees hof van Justitie wegens onaanvaardbare vervuiling van de Noordzee. Brussel heeft ver zuimd om tijdig zuiveringsin stallaties voor afvalwater te bouwen en schendt daarmee de Europese milieuwetten. De Belgische hoofdstad leegt zijn riool nog altijd ongezuiverd op de rivier Senne. In het cen trum van de hoofstad is die be dekt om verspreiding van ziek tes en stank te voorkomen. Maar meer stroomafwaarts is er eer der sprake van een open riool dan van een rivier. Senne mondt uit in de Schelde, die volgens de commissie aanzienlijk bij draagt aan de vervuiling van de kustwateren van de Noordzee. Vorig jaar had de commissie de Belgische autoriteiten al een of ficiële waarschuwing gegeven. Uit hun antwoord blijkt dat de grootste van de twee geplande zuiveringsinstallaties pas in 2003 klaar zal zijn, vijf jaar na de afgesproken datum. De Eu ropese wetgeving over de be handeling van stedelijk afval water verplicht lidstaten voor 31 december 1998 een goede zuivering te garanderen.ANP tuatie sprake is van een volko men scheefgegroeide situatie. Zeebrugge en Antwerpen kun nen rekenen op de onvoorwaar delijke financiële steun van de Vlaamse regering, terwijl Gent zich sinds jaar en dag stiefmoe derlijk bedeeld voelt. „Maar dat hebben we voor een deel ook aan onszelf te wijten. Gent heeft in het verleden veel te weinig ge lobbyd in Brussel", gaf de ha venschepen toe. Hij stelde in één adem vast, dat ook de Zeeuwse havens hebben geprofiteerd van misplaatste fi nanciële steun van de rijksover heid: Den Haag betaalde bij het uittreden uit de - toen nog - twee Zeeuwse havenschappen een 'afkoopsom' van 75 miljoen gul den. Termont vindt dat nog steeds een prima voorbeeld van 'oneerlijke concurrentie'. Zeeland Bestuurder H. J. de Haas van het havenschap Zeeland Sea ports wuifde de kritiek van Ter mont weg. Ik stel vast dat dit soort opmerkingen wordt ge voed door het het ontbreken van voldoende informatie. Over en weer weten we te weinig van het functioneren van de overheid in onze havens. Dat zou moeten verbeteren." Tijdens het afrondende panel- gesprek op het symposium in Gent vingen de Gentse schepen en kabinetschef L. Van Cam- penhout van de Antwerpse ha venschepen L. Delwaide elkaar veelvuldig vliegen af. De Haas vond dat een nauwere samen werking tot goede resultaten zou kunnen leiden. „Je moet bo ven je eigen haven kunnen uit stijgen. Zeeland Seaports kijkt bijvoorbeeld samen met Rotter dam naar zaken van gemeen schappelijk belang. De verhou ding zoals die tussen de Vlaamse zeehavens is gegroeid, kennen wij eigenlijk niet." Termont hoorde het hoofd schuddend aan. In Nederland is de onderlinge wedijver zeker niet minder groot, oordeelden hij en Van Campenhout. „En de discussie over de Tweede Maas vlakte onderstreept nogeens heel duidelijk dat de andere ha vens verwoed pogen ook een stukje uit die ruif mee te pik ken." Europees commissiaris K. van Miert wees op de pogingen van de Europese Commissie de havenmarkt enigszins te orde nen. De commissie wil een ge meenschappelijke aanpak van de tarieven voor de dienstverle ning in de havens. Het Slingerbos in Zierikzee. foto Pieter Honhoff door Wout Bareman GENT - De Europese Commis sie en de landelijke overheden moeten een einde maken aan de 'bikkelharde' concurrentie strijd tussen de sleep- en bergingsbedrijven in de belang rijkste zeehavens in Noord west-Europa. „Er staat een totale slepersoor log voor de deur, die fatale ge volgen kan hebben voor de ha vens", waarschuwde directeur D. Mertens van de Unie van Reddings- en Sleepdienst (Union) donderdag tijdens een symposium in Gent. De over heid moet maatregelen nemen om de oorlog af te wenden en er voor zorgen dat er een 'gezonde, economische concurrentie'voor in de plaats komt. Contracten Mertens schetste een somber toekomstbeeld. De sleep- en bergingsbedrijven begeven zich steeds meer in eikaars vaarwa ter. En ze zullen zich uiteinde lijk, door de steeds harder wordende concurrentiestrijd, genoodzaakt zien alleen nog in actie te komen voor schepen van rederijen, waarmee langlopen de contracten zijn gesloten. En dat heeft verstrekkende gevol gen. De Union-topman voor spelde dat voor schepen, die de havens slechts incidenteel aan doen, straks door gedwongen capaciteitsvermindering bij de sleepdiensten, geen sleepboot- assistentie meer beschikbaar zal zijn. Dat zou ook bij bergin gen grote problemen kunnen opleveren. Gevolg zou zijn, dat havens zoals Antwerpen, Rot terdam en Hamburg, straks zelf moeten opdraaien voor de dienstverlening. Mertens, 'baas' van het grootste sleep- en bergingsbedrijf (ruim veertig slepers) in het Wester- scheldegebied, stelde vast dat er sinds enkele jaren een giganti sche prijzenoorlog is losgebar sten. In een paar jaar tijd is de rustige, gecontroleerde markt veranderd in een volledig vrije markt. Union zag zich daardoor genoodzaakt de tarieven in een paar jaar tijd nagenoeg te hal veren. De omzet hield daarmee gelijke tred. Keiharde strijd Mertens waarschuwde dat an dere dienstverleners in de ha vens (loodsen, bootlieden, wa- terbevoorading) dezelfde ramp spoed te wachten staat. „Ze be kijken de concurrentieslag bij de sleepdiensten nu nog vol leedvermaak, maar het lachen zal ze vergaan. Punt is dat de re derijen ons allemaal tegen el kaar uitspelen. De aanloopkos ten van de havens worden nu in zet van een keiharde strijd. U mag dit best beschouwen als een noodkreet. Want een oorlog kent meestal weinig winnaars, maar vaak veel verliezers. (Advertentie) GGD-arts Flipse bepleit een uitgebreide voorlichtingscam pagne om mensen op het gevaar van tekenbeten te wijzen. Dat dit nog niet is gebeurd, wijt Flipse aan het gebrek aan infor matie over de omvang en de ernst van de ziekte oeei op ae nuia verscnijnt, is er pas sprake van een besmetting Per jaar worden in Nederland zo'n 6500 mensen door een be smette teek gebeten. Met name op Schouwen-Duiveland en Walcheren kan volgens Flipse worden gesproken van een ver hoogd risico. loopt kans om gewrichtsklach ten, hersenvliesontsteking, har tritmestoornissen, reumatische aandoeningen of verlammings verschijnselen op te doen. „Niet elke beet leidt tot de Ziekte van Lyme", meldt Flipse. „Als er een rode cirkel om de plek van de quaat reageren bij tekenbeten. „Met een speciaal tekenpincet dient de teek zo snel mogelijk in zijn geheel te worden veiwij- derd. Wanneer er teekresten achterblijven of als zich later li chamelijke klachten voordoen, dient de huisarts geraadpleegd te worden." De Zierikzeese huisarts J. Visser heeft in maart al één geval van de Ziekte van Lyme bij een patiënt geconsta teerd. Zijn collega J. Flach uit Renesse heeft twee patiënten met tekenbeten op zijn spreek uur gehad. „Of die mensen ook met de Ziekte van Lyme waren besmet is niet bekend, omdat ze er zeer snel bij waren." Volgens Flach mag nog niet worden ge sproken van een epidemie. „Maar het heeft mij wel ver baasd dat de teken al zo vroeg actief zijn." Antibioticum Naar schatting worden in Zee land jaarlijks zo'n honderd mensen door de bacterie be smet. Bij een vroegtijdige be handeling met antibioticum is de ziekte goed te behandelen, maar het probleem is dat de ziektebeelden vaak pas in een laat stadium worden ontdekt. De voornaamste risicogroepen vormen toeristen en kinderen. „Kinderen lopen overal zonder na te denken doorheen." Het is volgens GGD-arts Flipse dan ook zaak dat de ouders ade-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45