Oude plannen remmen boeren PZC Bloed begint in Stavenisse al te kriebelen Kinderen Colijnsplaat nemen elektronische snelweg naar Bosnië Gents bestuur klaagt over te veel havens in Noordwest-Europa Zeven schuttersstukken aan één wand Borsele ontsnapt op de valreep aan de toorn van Peper zeeland ,22 Plattelandsvernieuwing stokt door getreuzel met structuurvisie - Hogeschool wil betere contacten met bedrijven Orion fietstocht herleeft in mei vrijdag 23 april 1999 doorlngrid Huibers WISSENKERKE - De veelge prezen en -besproken platte landsvernieuwing. waarbij agrariërs zouden moeten zoe ken naar - veelal recreatieve - neveninkomsten, komt op Noord-Beveland maar niet van de grond. Het grote probleem is het ontbreken van een gemeen telijke structuurvisie. Daarin moet onder meer precies wor den aangegeven welke stukken van het eiland puur en alleen voor de landbouw bestemd zijn en op welke stukken recreatie en landbouw vermengd mogen worden. Totdat zo"n visie er is. wil de provincie aan geen enkel plannetje meewerken. Of het nou over een landschaps camping. een bungalowpark in inlaag de Paardekuup of een be zoekerscentrum voor het Natio naal Park Oosterschelde in Wis- senkerke gaat, burgemeester en wethouders van de gemeente Noord-Beveland melden stee vast dat er pas aan die plannen gewerkt kan worden wanneer de structuurvisie klaar is. En dat moest 'begin 1999'. 'de eer ste helft van dit jaar' en "voor de zomer' zeker lukken, dacht het college. Ten onrechte, zo bleek een paar weken geleden. Toen besloot de commissie ruimtelijke orde- Schooljeugd bij herdenking doden Yerseke YERSEKE - Voor het eerst doen ook de kinderen van de drie ba sisscholen in Yerseke mee aan de dodenherdenking op 4 mei. Rond 18.00 uur wordt de vlag bij het monument aan de Molen laan halfstok gehesen. Rond 19.20 uur begint de stille tocht bij kerkelijk centrum De Haven. De tocht eindigt bij het momu- ment. Daar zal wethouder J. A bliek een krans leggen. Ook na bestaanden en schoolkinderen zullen kransen leggen. Tijdens de herdenking mag er rondom de Algemene parkeerplaats niet geparkeerd worden. Ook wordt de Molenlaan vanaf de kruising met de Steeweg tot de kruising met de Bree weg in beide richtin gen afgesloten voor alle verkeer. ning. economie en recreatie dat de voorlopige structuurschets, die de raad eind 1996 al goed keurde. zo verouderd was dat ze liever helemaal opnieuw met een structuurvisie begint. En dat terwijl het college er vanuit ging dat die structuurschets - het stuk is al in de inspraak ge weest, er kwamen 36 reacties binnen - in mum van tijd tot een definitieve structuurvisie om getoverd zou kunnen worden. Toen de structuurschets bijna drie jaar geleden door de raad werd goedgekeurd, besloot deze meteen dat er, voordat er een de finitieve structuurvisie kwam, eerst gewerkt moest worden aan een nieuw bestemmingsplan Landelijk Gebied. De oude plannen van de voormalige ge meenten Kortgene en Wissen- kerke stamden al uit de zeventi ger jaren. Ook dat ging niet over rozen. Afgelopen januari keurden Ge deputeerde Staten (GS) het be stemmingsplan gedeeltelijk af. Iets wat zij overigens eerder al deden met het bestemminsplan Havenfront, dat in een nieuwe invulling van het havenplateau in Kortgene moet voorzien. Verouderd En zo blijft Noord-Beveland zitten met verouderde bestem mingsplannen en is het verma nende vingertje van de provin cie bij elk nieuw initiatief voelbaar. Want zelfs dat deel van het bestemmingsplan Lan delijk Gebied wat wel is goedge keurd. is voor ondernemende boeren volstrekt onwerkbaar. Zij moeten het hebben van de bruin ingekleurde gebieden in een bestemmingsplan. Het jongste provinciale streekplan maakt onderscheid tussen on der meer gele en bruine gebie den. Gele gebieden zijn enkel bestemd voor de landbouw. In bruine gebieden kunnen land bouw, recreatie en natuurbe heer samenkomen. En precies die inkleuring ontbreekt in het bestemmingsplan Landelijk Gebied en moet dus in de struc tuurvisie geregeld worden. Een visie die nog geschreven en door commissie, raad en provin cie goedgekeurd moet worden en waarop iedere inwoner van het eiland commentaar mag ge ven. Een visie dus, die nog wel even op zich laat wachten. Kleurige toegangspoorten zijn de eerste tekenen van het feest rond het vierhonderdjarig bestaan van het dorp, dat de hele zomer wordt gevierd. foto Willem Mieras. door Esme Soesman STAVENISSE - De feestkriebels in Stavenisse komen langzaam tot leven. Vooruitlopend op de festiviteiten die zijn opgezet ter ere van het vierhonderdjarig bestaan van het dorp zijn kleurrijke poorten bij de toegangswegen verrezen. Komende vanaf de zuidkant van het eiland is de dorpsentree met twee kasteeltorens opgefleurd. Een moderne toegangspoort - in de vorm van een golf waar bezoekers onderdoor moeten - siert de noordoostelijk gelegen ingang. Het is een voorbode van de acti viteiten die de dorpsbewoners te wachten staan in het komende jaar. Donderdag 29 april opent burgemeester H. A van der Mun- nik, met de onthulling van kunstwerk De Stenen Tuin, het her denkingsjaar van Stavenisse dat de hele zomer lang wordt ge vierd. Op Koninginnedag is het meteen al raak. Het comité 400 jaar Stavenisse is die dag ingehaakt op het oranjefeest met onder meer een ontbijt in ouderwetse kleding, kinderspelen, fancyfair en een optocht met versierde voertuigen. Ook later in het jaar staat er nog veel op het programma. Hoogtepunten daarbij zijn een Zeeuwse avond op 20 mei, een muziekdag met eilandelijke korpsen op 12 juni, havenfeesten op 10 juli en in de maand juni een fototentoonstelling met beelden van het dorp en haar inwo ners in het dorpshuis. door Ingrid Huibers COLIJNSPLAAT - De protes tants-christelijke basisschool Open Hof uit Colijnsplaat stuurt een computer naar een basisschool in het Bosnische Novi Travnik. Het is de bedoe ling dat de leerlingen van beide scholen straks met elkaar kun nen internetten. De gift heeft een lange voorge schiedenis. De banden tussen de prinses Irene Brigade, die nu in Bosnië zit, en het Noord-Beve- landse dorpje gaan namelijk te rug tot de TXveede Wereldoorlog. Toen wist een gedeelte van die brigade te voorkomen dat de Duitsers de dijk van Colijns plaat doorstaken. Luitenant I. J. Havelaar liet daarbij het le ven. Sinds 1992 houdt het 17e Pantserinfanteriebataljon uit Oirschot de traditie van de Ire- nebrigade levend. Regelmatig komen de soldaten in Colijnsplaat op bezoek, of mogen de schoolkinderen uit het dorpje een dagje naar de ka zerne. Begin november vertrok het bataljon naar Bosnië. Eind december stuurde de school, samen met de openbare basisschool uit het dorpje, al een lading knuffels en speelgoed naar Bosnië. Ook wilde het dorp geld in gaan zamelen om bij voorbeeld een school in het ge bied te kunnen helpen. Dat bleek echter lastig, omdat voor elk project dat de militairen aandroegen, het ministerie van Ont w i kkelingssamen werking al geld beschikbaar had. Bovendien bleek Novi Travnik niet één van de armste steden te zijn. De scholen daar konden niet echt geholpen worden met wat schriften en pennen, maar eigenlijk alleen nog met een computer. •Daarop regelde Open Hof een tweedehandscomputer. De mi litairen halen het apparaat vrij dag op en zorgen ook voor cïe juiste programmatuur. De school in Bosnië krijgt de com puter dinsdag 4 mei overhan- digd. door Jeroen Vliegenberg MIDDELBURG - De Hoge school Zeeland (HZ) wil meer en betere contacten met het be drijfsleven in een poging om aan de toenemende vraag naar hbo'ers te voldoen. Probleem blijft dat veel afgestudeerden Zeeland verlaten. L. N. Labruyère, voorzitter van het college van bestuur van de HZ, deed donderdag op een bij eenkomst van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel een poging om de snelle ontwikke lingen in het hoger beroepson derwijs en de arbeidsmarkt toe te lichten. „Als je kijkt naar de studentenaantallen zie je dat de HZ de landelijke trend niet kan bijhouden. Dat heeft vooral te maken met de ontgroening." De hogeschool heeft nu ruim 3000 studenten en de verwach ting is dat in 2003 3400 studen ten aan de HZ zullen studeren. De arbeidsmarkt heeft grote be hoefte aan hbo'ers, maar de hbo's in ons land kunnen aan de ze vraag niet voldoen. Toch ziet Labruyère mogelijkheden. Via contractonderwijs, een soort masterclasses, probeert de HZ mensen uit het bedrijfsleven naar hbo-niveau te krijgen. Met een bank zijn daar al resultaten mee bereikt. Het GAK heeft ook interesse en de HZ hoopt ook en- thousiame te kweken bij het midden- en kleinbedrijf. De HZ richt zich voortaan meer op de Zeeuws-Vlaamse markt. „Die wordt vergroot, want we verspelen daar elk jaar 150 stu denten aan Brabant. Er komt een propedeuse techniek en eco nomie inTerneuzen. Verder pro beren we om stagiairs zoveel mogelijk in Zeeland stage te la ten lopen.", zegt Labruyère. Daarnaast wil de school het be drijfsleven medezeggenschap in opleidingsprogramma's geven en onderzoek in bedrijven laten uitvoeren om zo te weten waar vraag naar is. De HZ wil ook sa menwerken met de Unversitei- ten van Twente en Rotterdam en probeert meer aandacht te trek ken voor bijzondere, aan water gerelateerde opleidingen. door Wout Bareman GENT - De concurrentie tussen de zeehavens in Noordwest-Eu ropa wordt steeds heriger. En dat. terwijl de Europese Com missie verwoede pogingen doet, die onderlinge strijd te beteuge len. De concurrentie wordt niet alleen heviger, maar is ook ronduit oneerlijk. De Gentse havenschepen D. Termont meent dat de havens elkaar fel ler dan ooit op de huid zitten, 'omdat we allemaal hetzelfde achterland bedienen'. Het aantal havens in de zoge naamde Hamburg-Le Havre- Range is ook te groot Termont: ..We zijn met te veel." Hij zei dat donderdag tijdens het maritieme symposium Eer lijke concurrentie tussen zeeha vens? van het Maritiem Insti tuut Gent en de Internationale Schelde Faculteit. Schepen Termont onderstreep te dat alleen al in de Vlaamse si tuatie sprake is van een volko men scheefgegroeide situatie. Zeebrugge en Antwerpen kun nen rekenen op de onvoorwaar delijke financiële steun van de Vlaamse regering, terwijl Gent zich sinds jaar en dag stiefmoe derlijk bedeeld voelt..Maar dat hebben we voor een deel ook aan onszelf te wijten. Gent heeft in het verleden veel te weinig ge lobbyd in Brussel", gaf de ha venschepen toe. Geprofiteerd Hij stelde in één adem vast. dat ook de Zeeuwse havens hebben geprofiteerd van misplaatste fi nanciële steun van de rijksover heid: Den Haag betaalde bij het uittreden uit de - toen nog - twee Zeeuwse havenschappen een 'afkoopsom' van 75 miljoen gul- Voetbaltoernooi voor junioren HEINKENSZAND - De voet ballende jongeren van de gemeente Borsele treden bin nenkort tegen elkaar in het strijdperk. Voor alle categoriën junioren teams, van A tot F junioren, van iedere vereniging in de gemeen te Borsele wordt een jeugd voet baltoernooi gehouden. De wed strijden worden gespeeld van 3 tot en met 8 mei en van 17 tot en met 21 mei. De organisatie is in handen van het Jeugd Overleg orgaan Borsele. den. Termont vindt dat nog steeds een prima voorbeeld van 'oneerlijke concurrentie'. Bestuurder H. J. de Haas van het havenschap Zeeland Sea ports wuifde de kritiek van Ter mont weg „Wij van onze kant hebben al vaker gezegd hoe de vork in de steel zat. Ik stel vast dat dit soort opmerkingen wordt gevoed door het het ont breken van voldoende informa tie. Over en weer weten we te weinig van het functioneren van de overheid in onze havens. Dat zou moeten verbeteren." Tijdens het afrondende panel- gesprek op het symposium in Gent vingen de Gentse schepen en kabinetschef L. Van Cam- penhout van de Antwerpse ha venschepen L. Delwaide elkaar veelvuldig vliegen af. De Haas vond dat een nauwere samen werking tot goede resultaten zou kunnen leiden. „Je moet bo ven je eigen haven kunnen uit stijgen. Zeeland Seaports kijkt bijvoorbeeld samen met Rotter dam naar zaken van gemeen schappelijk belang. De verhou ding zoals die tussen de Vlaamse zeehavens is gegroeid, kennen wij eigenlijk niet." Termont hoorde het hoofd schuddend aan. In Nederland is de onderlinge wedijver zeker niet minder groot, oordeelden hij en Van Campenhout. „En de discussie over de Tweede Maas vlakte onderstreept nogeens heel duidelijk dat de andere ha vens verwoed pogen ook een stukje uit die ruif mee te pik ken." Europees commissiaris K. van Miert (mededinging) wees op de pogingen van de Europese Com missie de havenmarkt enigszins te ordenen. De commissie is on der meer voorstander van een gemeenschappelijke aanpak van de tarieven voor de dienst verlening in de havens. Een kleine stoet van professoren uit Nederland en België plaatste daar grote vraagtekens bij. Pro fessor A C. Vérbeke: „Moet de commissie zich gaan bezighou den met de prijsvorming in de havens? Ze beschikt niet eens ovér voldoende deskundigheid om die prijzen te kunnen con troleren. Wat weten de ambte naren van de commissie van havenzaken? Ze denken dat er grote onvrede heerst over de dienstverlening in de havens. Vraag het de tien grote contai nerrederijen. Die blijken héél tevreden over de hoge graad van dienstverlening." door Winnie van Dam GOES - Voor het eerst sinds 1864 zullen binnenkort zeven Zeeuwse schutters stukken weer samen aan één muur prijken. De schilderijen, met daarop afge beeld groepsportretten van Goese schut tersgilden, zijn vanaf 19 juni te bewonde ren op een tentoonstelling in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes. De leden van de schuttersgilden kwamen uit de gegoede Goese burgerij. „Vergelijk het met de Rotary of de Lions", zegt direc teur van het museum, Frank de Klerk. Goes had drie van die gilden waaronder het Sint-Jorisgilde, het Sint-Sebasti- aansgilde en het Sint-Adriaansgilde. De IGerk vertelt dat Goes in 1864 zeven tien groepsportretten van schuttersgilden in eigendom had. „Wegens gebrek aan ruimte zijn die portretten toen verkocht op een veiling in Rotterdam, waar vier schilderijen aangekocht werden door het Rotterdamse museum Booymans van Beuningen." Dat bleek ook niet zo'n succes. In 1908 kregen kapitaalkrachtige Goesenaren de gelegenheid de stukken terug te kopen van het museum. „In Rotterdam vonden ze dat de Zeeuwse schilderijen daar ei genlijk niet thuis hoorden." Vanaf de ja ren twintig hingen de schutters in het stadhuis van Goes. Maar ook daar kwa men ze volgens De Klerk niet helemaal tot hun recht. Museum In de dertiger jaren prij kten de groepspor tretten aan de wanden van het toenmalig museum aan de Turfkade. Uiteindelijk, vanaf de jaren zeventig, zijn de schilderij en in het museum beland, waar ze nu nog steeds in eigendom zijn De tentoonstelling is voor het museum een hele bijzondere. Vooral omdat speciaal hiervoor twee uit Goes afkomstige schut tersstukken in bruikleen worden gegeven door musea uit het buitenland. Tijdens de veiling in 1864 zijn namelijk ook twee van de zeventien schilderijen verkocht aan musea in Dortmund en Rochefort-sur- mer. Nog een ander exemplaar hangt in een Middelburgs museum. „En wat er met de resterende tien is gebeurd weet nie mand", aldus De Klerk. Belgische invloeden Wat deze tentoonstelling onderscheidt van anderen is de manier waarop in ieder geval één van de schilders .Willem Evers- dijck, te werk ging. „In zijn werk komen duidelijk de Belgische invloeden naar vo ren die we hier in Zeeland hebben." Volgens De Klerk portretteren Nederlan ders op een andere manier dan Belgen. „In een Belgisch schilderij is meteen te zien wie de heilige was. Dat was de belangrijk ste. Bij Nederlandse werken lijkt iedereen even belangrijk." De tentoonstelling moet een goed beeld geven van de rijkdom van een gilde. Daarom worden niet alleen de portretten van de schutters getoond, maar ook zilverwerk, wapens en stukken van harnassen. foto Willem Mieras De schuttersstukken zijn van 19 juni tot en met 19 september te bewonderen in het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland. HEINKENSZAND - De Orion fietstoertocht in de Zak van Zuid-Beveland wordt nieuw le ven ingeblazen. Deze tocht werd vroeger meest al eind juli gereden. Doordat de rit dan precies in de vakantiepe- riode viel, nam de animo terug. Nu is het initiatief genomen de Oriontocht op zondag 2 mei te rijden. De deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 25, 40, 60 en 100 kilometer. Onderweg zijn controleplaatsen en moet gestempeld worden. Ieder kan in eigen tempo rijden, maar moet wel uiterlijk om 17.00 uur binnen zijn. Tussen 8.30 uur en 13.00 uur kan er ingeschreven worden bij de Blauwe Reiger in Heinkenszand. Deelnemers aan de 25 en 40 kilometertocht kun nen ook inschrijven bij Schelde- oord te Baarland tussen 9.30 uur en 13.00 uur. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De gemeente Bor sele heeft op het laatste nipper tje bakzeil gehaald en de drei ging van minister Peper van Binnenlandse Zaken afgewen teld. Het gemeentebestuur heeft het ministerie laten weten dat het de leeftijdsgrens voor leden van stembureaus zal schrappen. 'Anders had hij Borsele zonder meer weten te vinden', verze kerde Peper donderdag in de Tweede Kamer. Leeftijdsdiscriminatie is in strijd met de Grondwet als er voor een leeftijdsgrens geen duidelijke noodzaak bestaat. Borsele hanteerde, evenals een aantal andere gemeenten, een leeftijdsgrens voor leden van stembureaus. Wie zeventig jaar of ouder is, wordt niet toegela ten als lid. Al voor de Statenverkiezingen van maart ontstond daarover commotie, dankzij een enquête van het Landelijk Bureau Leef tijdsdiscriminatie. WD'er Ph. Brood pikte dit op in de Tweede Kamer. Hij begon een eigen klei ne oorlog tegen leeftijdsdiscri minatie, die gisteren uitmondde in een rechtstreekse confronta tie met minister Peper. Grondwettelijk Volgens Brood had Peper zich met een Jantje van Leiden van het 'grondwettelijke probleem' afgemaakt. Hij had de Tweede Kamer in antwoord op vragen zelfs verkeerd ingelicht. Peper liet doorschemeren geen be voegdheid te hebben om op te treden tegen 'weerspannige' ge meentebesturen, maar die be voegdheid had de minister wel degelijk, aldus Brood. De liberaal trok een grote broek aan in het overleg met Peper. PvdA-Kamerlid P. Rehwinkel vertaalde die kritiek naar de nerveuze sfeer die in het kamer gebouw hing rond de uitkom sten van de Bijlmer-enquête: „Als ik de heer Brood beluister, denk ik dat er vandaag toch een bewindsman aftreedt." Peper was dat niet van plan. Hij begon serieus. „Ik ben onaange naam getroffen door de toon van Kamerlid Brood." Om vervol gens uit de doeken te doen, wat hij allemaal had ondernomen. Hij had de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) en het Interprovinciaal Overleg (IPO) een brief geschreven, waarin hij aandrong op het schrappen van alle leeftijds grenzen. Dat heeft, stelde Peper, tot een toenemende bewustwor ding bij gemeentebesturen ge leid. „ik hou ervan met lagere overheden te blijven communi ceren. Ik hoef ze niet per se over de knie te leggen." Ambtenaren van Binnenlandse Zaken alle zeven 'discrimine rende' gemeenten gebeld. Bor sele beloofde beterschap, zoals de meeste. Alleen het Friese Kollummerland liet weten aan de leeftijdsgrens vast te houden, „Dit vraagt om ingrijpen", zei Peper met een lach. „Ik zal Kol- lumerland trefzeker weten te vinden." D66 en CDA hebben in Borsele een voorstel ingediend om de leeftijdsgrens te schrappen. Aan burgemeester J. Mandos, die desgevraagd op de Kamer discussie reageerde, is dat alle maal niet besteed. Hij verdedig de eerst de grens van zeventig jaar. „Maar met het initiatief uit de gemeenteraad heb ik natuur lijk geen moeite. Ik begrijp niet waar de Tweede Kamer zich druk over maakt. Hebben ze daar echt niks belangrijkers te doen? Of je nu tien, zeventig of honderd jaar bent, het maakt niets meer uit. De stemcompu ters doen het werk." GOES Volksdansgroep - De Zwitserse volksdansgroep uit Gol- diwill/Heiligenschwendi uit de omgeving van Thun brengt een bezoek aan Zeeland. De groep treedt morgen, zaterdag, op in zorgcentrum het Gasthuis in Goes. Het programma bestaat uit muziek en dans en een mode show van verschillende Zwitser se klederdrachten. De groep bestaat uit 35 personen. Het op treden begint om 14.30 uur. KAPELLE Sponsorwandeltocht-Het Rode Kruis afdeling Kapelle houdt morgen, zaterdag, een sponsor wandeltocht. Met de opbrengst van de tocht wil het Rode Kruis een gezondheidscentrum bou wen in Vietnam. De wandel tocht bestaat uit een route van vijf en één van tien kilometer. Belangstellenden kunnen zich vanaf 13.00 uur inschrijven op het parkeerterrein van sport complex Groene Woud in Ka pelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 40