Deel zeewering wellicht verkocht Hogeschool wil betere contacten met bedrijfsleven Justitie richt post in te Renesse tijdens vakantieperiode Gents bestuur klaagt over te veel havens in Noordwest-Europa Zeven schuttersstukken aan één wand Vlissingse waterkering in 2002 op Delta-hoogte zeeland vrijdag 23 april 1999 w 22 Minister zegt onderzoek toe tiaar handelswijze Domeinen door Harmen van der Werf DEN HAAG - De waterke ring rond de Buitenhaven in Vlissingen zal naar verwach ting pas in 2002 op Delta hoogte zijn gebracht. Het was oorspronkelijk de be doeling dit werk al in 1997 uit te laten voeren, maar de verwerving van grond en een vervuild stuk dijk hebben de planning verstoord. Het werk aan de zeewering rond de Vlissingse Buitenha ven, van het trainingscen trum van de brandweer tot vlak voor de veerhaven van de boot naar Breskens. is één van de laatste in het kader van de dij kversterkingswer ken voor het Deltaplan. De dijk is al eens verhoogd, maar onvoldoende. Over de sanering van het ver vuild stuk dijk. ontstaan me dio jaren tachtig door een lekkage in een olietank aan de Buitenhaven, is inmiddels overeenstemming bereikt. Het hangt nu nog op de ver werving van grond die Rijks waterstaat extra nodig bleek te hebben. Rijkswaterstaat en havenbedrijf NV Haven van Vlissingen twisten over de prijs Als de dijk rond de Buitenha ven is schoongemaakt en ver hoogd, zal die worden over gedragen aan waterschap Zeeuwse Eilanden, zo meldt minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat in ant woord op vragen van kamer leden L. C. van Dijke (RPF) en J. T. van den Berg (SGP). Hetzelfde gebeurt met de Oranjedijk en de Boulevard De Ruyter in Vlissingen. maar dan moet eerst een deel van de (te zwakke) asfalt- glooiing worden vernieuwd. Een plan van aanpak is in de maak. Netelenbos vermoedt dat deze zeewering in 2001 naar het waterschap over kan, 'als er tijdig geld kan worden vrijgemaakt'. door Jacques Cats MIDDELBURG-Het Openbaar Ministerie richt deze zomer in Renesse een vooruitgeschoven post in. Vakantievierende jon gelui die over de schreef gaan krijgen desnoods al op een nachtelijk uur een dagvaarding uitgereikt voor hun zojuist ge pleegde daden. Met Pinksteren wordt proefge draaid. Het parket zal geduren de tien zomerweken ter plaatse Vuilcontainers in brand gestoken VLISSINGEN - Vuilcontainers die bij de winkelcentra Paau- wenburg, Papegaaienburg en aan de Gildeweg in Vlissingen staan, zijn in de nacht van woensdag op donderdag in brand gestoken. De brandstichting vond plaats tussen 1 en 2 uur. Een bewoner van de De Visserstraat in Paau- wenburg meldde roetschade aan de gevel van zijn bedrijf. Ook waren enkele buitenleidin gen van dat bedrijf gesmolten. De politie verzoekt mensen die aanwijzingen hebben, zich te melden. Koepoort naar Sportlaan wordt eenrichtingsroute MIDDELBURG - Er komt een richtingsverkeer vanaf de Koepoort tot aan de Sportlaan in Middelburg. De verkeers maatregel geldt niet voor (brom-)fietsers en bussen. De Koepoortlaan wordt inge richt als fietspad. Het college wil het eenrichtingsverkeer snel invoeren, omdat de Noordsingel na de reconstructie al het profiel van een weg heeft gekregen voor eenrichtingsverkeer. Op verzoek van de wijk Nieuw- Middelburg wil het college de verkeersmaatregel uitbreiden tot en met de Koepoort. Dat houdt sluipverkeer vanaf de Nassaulaan/Zacharias Jansen- straat naar het Molenwater te gen. zijn. In Middelburg wordt zit tingscapaciteit vrijgehouden om de zondaars tegen de wette lijke voorschriften vervolgens in snelrecht voor het hekje te krijgen. De nieuwe aanpak past bij het streven van justitie dieper de provincie in het OM gezicht te laten zien. Al eerder werden maatregelen genomen zaken die geschikt zijn om buiten een strafzitting in behandeling te nemen meer op locatie af te doen. Daartoe werd een parket secretaris in Temeuzen gesta- tionneerd Nog dit jaar zullen ook in andere districten van de politie Zeeland parketsecreta rissen aan het werk gaan. De activiteiten in Renesse slui ten aan op de inzet van extra po litiemensen in toeristisch druk ke gebieden en zijn bedoeld om amokmakers nog sneller dan snel voor te houden waar ze aan toe zijn. Dat kan een preventief effect hebben voor andere ge weldplegers of vernielers. ,.Wij gaan ons stinkende best doen om het veiligheidsgevoel van de burger op te vijzelen", meldt hoofdofficier van justitie G. Bouman, de bedenker van het nieuwe initiatief. OM-mobiel Hij heeft voorts 'Den Haag' warm gekregen voor het op de weg brengen van een OM-mo biel van waaruit dezelfde din gen kunnen worden geregeld als in het gerechtsgebouw in Mid delburg. De nog dit jaar voor operationele activiteiten be schikbare bus krijgt een compu terverbinding met de netwer ken op het hoofdkantoor. Dat geeft de mogelijkheid na te gaan of er nog zaken open staan. Ook is het mogelijk lijnen uit te leggen naar gemeentelijke ad ministraties, zodat gegevens van aangehouden personen kunnen worden gecontroleerd. De bus kan worden ingezet bij evenementen en calamiteiten waar ook in Zeeland. Hoofdoffi cier van justitie Bouman heeft er geen moeite mee wanneer de OM-mobiel bijvoorbeeld ook naar een risicowedstrijd gaat van NAC-Willem II in Tilburg of wordt ingezet bij acties tegen grensoverschrijdend drugsver- keer. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Een deel van de Vlissingse zeewering, onder de Gevangeutoren aan de Boule vard De Ruyter. is mogelijk door Domeinen met de Gevaugento- ren verkocht aan een particu lier. Minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat laat dit in detail uitzoeken. Rijkswaterstaat heeft er ten tij de van de verkoop van de Ge vangentoren bij Domeinen op aangedrongen de toilet- en fust ruimte van het daarin gevestig de restaurant niet te verkopen. Die ruimte bevindt zich name lijk in de zeewering, waarvoor de overheid altijd verantwoor delijk is. Netelenbos is er echter niet ze ker van dat Domeinen dit ver zoek van Rijkswaterstaat is nagekomen, zo blijkt uit ant woorden op Kamervragen van L. C. van Dijke (RPF) en J. T. van den Berg (SGP). De minister neemt dit hoog op. door een on derzoek aan te kondigen. De toezegging van Netelenbos betekent een genoegdoening voor boulevardbewoner A Rij- pert, die zich al geruime tijd druk maakt over de waterke ring voor zijn deur. Die zou ver zwakt zijnomdat er zand uit de voet van de Gevangentoren is gehaald om daarin opslagruim te te maken. Stabiliteit Netelenbos spreekt die sugges tie met klem tegen. Het verwij deren van het zand uit de voet van de toren heeft volgens haar geen invloed op de stabiliteit van de zeewering. Uit bereke ningen is gebleken dat de water kering voldoet aan het vereiste veiligheidsniveau. Voor het ge bruik van de ruimte onder de to ren. 'dat wil zeggen de ontgra ving' ervan, is vergunning verleend, aldus Netelenbos. De Vlissingse boulevard. foto Ruden Riemens door Winnie van Dam GOES - Voor het eerst sinds 1864 zullen binnenkort zeven Zeeuwse schutters stukken weer samen aan één muur prijken. De schilderijen, met daarop afge beeld groepsportretten van Goese schut tersgilden, zijn vanaf 19 juni te bewonde ren op een tentoonstelling in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes. De leden van de schuttersgilden kwamen uit de gegoede Goese burgerij. „Vergelijk het met de Rotary of de Lions", zegt direc teur van het museum, Frank de Klerk. Goes had drie van die gilden waaronder het Sint-Jorisgilde, het Sint-Sebasti- aansgilde en het Sint-Adriaansgilde. De Klerk vertelt dat Goes in 1864 zeven tien groepsportretten van schuttersgilden in eigendom had. „Wegens gebrek aan ruimte zijn die portretten toen verkocht op een veiling in Rotterdam, waar vier schilderijen aangekocht werden door het Rotterdamse museum Booymans van Beuningen." Dat bleek ook niet zo'n succes. In 1908 kregen kapitaalkrachtige Goesenaren de gelegenheid de stukken terug te kopen van het museum. ,,In Rotterdam vonden ze dat de Zeeuwse schilderijen daar ei genlijk niet thuis hoorden." Vanaf de ja ren twintig hingen de schutters in het stadhuis van Goes. Maar ook daar kwa men ze volgens De Klerk niet helemaal tot hun recht. Museum In de dertiger jaren pri j kten de groepspor tretten aan de wanden van het toenmalig museum aan de Turfkade. Uiteindelijk, vanaf de jaren zeventig, zijn de schilderij en in het museum beland, waar ze nu nog steeds in eigendom zijn. De tentoonstelling is voor het museum een hele bijzondere. Vooral omdat speciaal hiervoor twee uit Goes afkomstige schut tersstukken in bruikleen worden gegeven door musea uit het buitenland. Tijdens de veiling in 1864 zijn namelijk ook twee van de zeventien schilderijen verkocht aan musea in Dortmund en Rochefort-sur- mer. Nog een ander exemplaar hangt in een Middelburgs museum. ,,En wat er met de resterende tien is gebeurd weet nie mand", aldus De Klerk. Wat deze tentoonstelling verder onder scheidt van anderen is de manier waarop in ieder geval één van de schilders .Willem Eversdij ckte werk ging. „In zijn werk ko men heel duidelij k de Belgische invloeden naar voren die we hier in Zeeland heb ben." Volgens De Klerk portretteren Nederlan ders op een andere manier dan Belgen. „In een Belgisch schilderij is meteen te zien wie de heilige was. Dat was de belangrijk ste. Bij Nederlandse werken lijkt iedereen even belangrijk.De tentoonstelling moet een goed beeld geven van de rijkdom van een gilde. Daarom worden niet alleen de portretten van de schutters getoond, maar ook zilverwerk, wapens en stukken van harnassen. foto Willem Mieras De schuttersstukken zijn van 19 juni tot en met 19 september te bewonderen in het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland. Middelburgers bekennen vernieling doorWout Bareman GENT - De concurrentie tussen de zeehavens in Noordwest-Eu ropa wordt steeds heviger. En dat. terwijl de Europese Com missie verw oede pogingen doet, die onderlinge strijd te beteuge len. De concurrentie wordt niet alleen heviger, maar is ook ronduit oneerlijk. De Gentse havenschepen D. Termont meent dat de havens elkaar fel ler dan ooit op de huid zitten, 'omdat we allemaal hetzelfde achterland bedienen'. Het aantal havens in de zoge naamde Hamburg-Le Havrè- Range is ook te groot. Termont: „We zijn met te veel." Hij zei dat donderdag tijdens een symposium van het Mari tiem Instituut Gent en de Inter nationale Schelde Faculteit. Schepen Termont onderstreep te dat alleen al in de Vlaamse si tuatie sprake is van een volko men scheefgegroeide situatie. Zeebrugge en Antwerpen kun nen rekenen op de onvoorwaar delijke financiële steun van de Vlaamse regering, terwijl Gent zich sinds jaar en dag stiefmoe derlijk bedeeld voelt. Hij stelde in één adem vast. dat ook de Zeeuwse havens hebben geprofiteerd van misplaatste fi nanciële steun van de rijksover heid: Den Haag betaalde bij het uittreden uit de - toen nog - twee Zeeuwse havenschappen een 'afkoopsom' van 75 miljoen gul den. Termont vindt dat nog steeds een prima voorbeeld van 'oneerlijke concurrentie'. Borsele haalt bakzeil DEN HAAG - De gemeente Bor sele heeft op het laatste nipper tje bakzeil gehaald en de drei ging van minister Peper van Binnenlandse Zaken afgewen teld. Het gemeentebestuur heeft het ministerie laten weten dat het de leeftijdsgrens voor leden van stembureaus zal schrappen. 'Anders had hij Borsele zonder meer weten te vinden', verze kerde Peper donderdag in de Tweede Kamer. Leeftijdsdiscri minatie is in strijd met de Grondwet. Borsele hanteerde, evenals een aantal andere ge meenten, een leeftijdsgrens voor leden van stembureaus. Wie zeventig jaar of ouder is, wordt niet toegelaten als lid. Bestuurder H. J. de Haas van het havenschap Zeeland Sea ports wuifde de kritiek van Ter mont weg. „Wij van onze kant hebben al vaker gezegd hoe de vork in de steel zat. Ik stel vast dat dit soort opmerkingen wordt gevoed door het het ont breken van voldoende informa tie. Over en weer weten we te weinig van het functioneren van de overheid in onze havens. Dat zou moeten verbeteren." Zeeland Seaports Tijdens het afrondende panel- gesprek op het symposium in Gent vingen de Gentse schepen en kabinetschef L. Van Cam- penhout van de Antwerpse ha venschepen L. Delwaide elkaar veelvuldig vliegen af. De Haas vond dat een nauwere samen werking tot goede resultaten zou kunnen leiden. „Je moet bo ven je eigen haven kunnen uit stijgen. Zeeland Seaports kijkt bijvoorbeeld samen met Rotter dam naar zaken van gemeen schappelijk belang. De verhou ding zoals die tussen de Vlaamse zeehavens is gegroeid, kennen wij eigenlijk niet." Termont hoorde het hoofd schuddend aan. In Nederland is de onderlinge wedijver zeker niet minder groot, oordeelden hij en Van Campenhout. „En de discussie over de Tweede Maas vlakte onderstreept nogeens heel duidelijk dat de andere ha vens verwoed pogen ook een stukje uit die ruif mee te pik ken." Europees commissaris K. van Miert (mededinging) wees op de pogingen van de Europese Com missie de havenmarkt enigszins te ordenen. De commissie is on der meer voorstander van een gemeenschappelijke aanpak van de tarieven voor de dienst verlening in de havens. Een kleine stoet van professoren uit Nederland en België plaatste daar grote vraagtekens bij. Pro fessor A C. Verbeke: „Moet de commissie zich gaan bezighou den met de prijsvorming in de havens? Ze beschikt niet eens over voldoende deskundigheid om die prijzen te kunnen con troleren. Wat weten de ambte naren van de commissie van havenzaken? Ze denken dat er grote onvrede heerst over de dienstverlening in de havens. Vraag het de tien grote contai nerrederijen. Die blijken héél tevreden over de hoge graad van dienstverlening. MIDDELBURG - Twee 21-jari ge Middelburgers hebben woensdagavond bij de politie verklaard dat ze een aantal ver nielingen in Middelburg ge pleegd hebben. Het tweetal moest op het poli tiebureau komen nadat door een tip van een oplettende inwo ner hun namen bekend werden. Eén van de jongens bekende dat hij op de Sint Pieterstraat een ruit van een bushokje had ver nield. Verder bekenden de twee dat ze op de Noordsingel, al rijdend op een brommer, een flink aantal autospiegels hadden ver nield.Negen benadeelden deden aangifte. Tegen de Middelburgers is pro ces-verbaal opgemaakt. Een derde betrokkene moet nog worden gehoord. door Jeroen Vlieqenberg MIDDELBURG - De Hoge school Zeeland (HZ) wil meer en betere contacten met het be drijfsleven in een poging om aan de toenemende vraag naar hbo'ers te voldoen. Probleem blijft echter dat nog steeds veel afgestudeerden Zeeland verla ten. L. N. Labruyère, voorzitter van het college van bestuur van de HZ, deed gistermiddag op een bijeenkomst van de Zeeuwse af deling van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel een poging om de snelle ontwikke lingen in het hoger beroepson derwijs en de arbeidsmarkt toe te lichten. „Als je kijkt naar de studenten aantallen zie je dat de HZ de landelijke trend niet kan bij houden. Dat heeft vooral te ma ken met de ontgroening. Alleen dankzij een toenemend aantal buitenlandse studenten kunnen we de landelijke trend iets beter bijhouden. De instroom van stu denten bij ons blijft onder het landelijk niveau, al is de in stroom wel sinds 1996 verbe terd." De hogeschool heeft nu ruim 3000 studenten en de verwach ting is dat in 2003 3400 studen ten aan de HZ zullen studeren. De arbeidsmarkt heeft grote be hoefte aan hbo'ers, maar de hbo's in ons land kunnen aan de ze vraag niet voldoen. Toch ziet Labruyère mogelijkheden. Via contractonderwijs, een soort masterclasses, probeert de HZ mensen uit het bedrijfsleven naar hbo-niveau te krijgen. Met een bank zijn daar al resultaten mee bereikt. Het GAK heeft ook interesse en de HZ hoopt ook en- thousiame te kweken bij het midden- en kleinbedrijf. Brabant De HZ richt zich voortaan meer op de Zeeuws-Vlaamse markt. „Die wordt vergroot, want we verspelen daar elk jaar 150 stu denten aan Brabant. Er komt een propedeuse techniek en eco nomie in Terneuzen. Verder pro beren we om stagiaire zoveel mogelijk in Zeeland stage te la ten lopen. Gaan ze buiten de re gio op stage, dan ben je ze in fei te al kwijt. Gelukkig willen steeds meer Zeeuwse bedrijven stagiairs uit Zeeland", zegt La bruyère. Daarnaast wil de school het be drijfsleven medezeggenschap in opleidingsprogramma's geven en onderzoek in bedrijven laten uitvoeren om zo te weten waar vraag naar is. Ook stages en af studeerprojecten moeten beter op de beroepspraktijk aanslui ten. De HZ wil eveneens gaan samenwerken met de Unversi- teiten van Twente en Rotterdam en probeert meer aandacht te trekken voor bijzondere, aan water gerelateerde opleidingen. Samenwerking is het sleutel woord. De HZ als regionaal ken niscentrum. Of, in de woorden van Labruyère: „Om in Zeeland tot iets te komen moet je initia tieven stapelen." Dodenherdenking Arnemuiden ARNEMUIDEN - De bevolking van Arnemuiden herdenkt dins dag 4 mei op de oude begraaf plaats de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Om 19.40 uur vertrekt een stille tocht vanaf de Markt. Via de Langstraat gaat het naar de be graafplaats. Arne's Genoegen speelt om 19.50 uur koraalmu- ziek. Om klokslag 20 uur wordt een hoornsignaal gegeven, ge- volgd door twee minuten stilte. Daarna kunnen bloemen ge legd. Om 20.10 uur houdt een vertegenwoordiger van het ge meentebestuur van Middelburg een korte toespraak. Na het spe len en het zingen van het Wilhel mus wordt de plechtigheid om 20.25 uur afgesloten. Meisje bestolen op school VLISSINGEN - Van een zeven tienjarig meisje uit Vlissingen is donderdagmiddag de inhoud van haar portemonnee en een rekenmachine gestolen. Dat gebeurde op haar school in Vlissingen. Uit een geparkeerde auto in de Kenau Hasselaar straat in Vlissingen is don derdagmiddag een radiocasset- tespeler en een tas met sport- spullen gestolen. Van het voer tuig werd een ruitje vernield. Uit een vitrine in de Lange Delft in Middelburg is in de nacht van woensdag op donderdag voor een flink bedrag aan dameskle ding gestolen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 22