Commissie kraakt rol ministers Schietpartij Amerikaanse school eist vijftien levens Sneeuw in je glas. Laat leggen 4 WEKEN Politie begint groot verkeersoffensief M Bikini zet de trend België introduceert paspoort voor kinderen Kok, Borst, Jorritsma en Maij-Weggen faalden bij afwikkeling Bijlmerramp Massale steun voor NAVO Telecomfusie Virus velt ruim 60 opvarenden Henri Dunant Plan Moskou omzeilt vredesmacht Kosovo |f|? 6.00 10 en 11 Slachtoffers van stalking 15 en 21 United en Bayern in finale VOOR 16,00 f 14° 1 7° ZW4 Perioden met zon Perioden met zon en plaatselijk een bui. Maximumtemperatuur 14 graden. Matige zuidwestelijke wind. 242e jaargang no. 95 donderdag 22 april 1999 losse nummers 1,80 PAGINA 27 van onze redactie buitenland BRUSSEL - Vanaf 1 september moeten alle Belgische kinderen een eigen paspoort bij zich hebben als ze buiten de meeste EU-landen willen reizen. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Derycke, ziet dit als een wapen in de strijd tegen verdwijningen en ontvoerin gen. Momenteel kunnen Belgische kinderen jonger dan twaalf jaar alleen buiten de Schen- gen-landen (de EU minus Groot- Brittannië, Ierland en Griekenland) reizen als zij in geschreven staan in het pas poort van hun ouders. Maar volgens Derycke biedt dat on voldoende garantie tegen cri minele praktijken zoals kin- dersmokkel. De kinderpas wordt gratis. Derycke kondig de het initiatief gisteren aan op een persconferentie van Child Focus, een Europese organisa tie die zich sinds eind maart vo rig jaar inzet voor vermiste en seksueel misbruikte kinderen. Zij ziet het paspoort als een be ter controlemiddel op bijvoor beeld verwisselingen van kin deren. Ontvoering door een van de ouders buiten de andere ouder om wordt daardoor ook moeilijker. De woordvoerder van Derycke denkt dat de in troductie vap het paspoort, dat eruit ziet als de pas voor vol wassenen, een voorbeeldfunc tie heeft voor andere EU-lan den. ANP/Belga door Dineke van der Burg en Hans de Bruijn DEN HAAG - Premier Kok en D66-minister Borst (Volksgezondheid) dreigen de grootste zonde bokken te worden voor wat fout is gegaan rond de Bijlmerramp. De parlementaire enquêtecom missie Vliegramp Bijlmermeer uit in haar vandaag te verschij nen eindrapport scherpe kritiek op de twee. Kokzou de afwikke ling van de ramp onvoldoende hebben gecoördineerd. Borst reageerde laks op de gezond heidsklachten van bewoners en hulpverleners. Ook de oud-ministers van Ver keer Annemarie Jorritsma (WD, nu Economische Zaken en vice-premier) en HanjaMaij- Weggen (CDA) krijgen een veeg uit de pan. Beiden lichtten de Kamer onjuist in over de lading van de El Al-jumbo. Maij wordt ook verweten gepoogd te heb ben het onderzoek naar de oor zaak van de ramp, door de Raad voor de Luchtvaart, te beïnvloe den. Volgens gisteren uitgelekte de len van het rapport hebben de bewindslieden de Tweede Ka mer 'onzorgvuldig, onvolledig, ontijdig of onjuist ingelicht' over de nasleep van de ramp. De politiek veronachtzaamde de maatschappelijke onrust. Dat wordt vooral Kok aangewreven. In Den Haag wordt aangeno men dat deze scherpe kritiek niet zonder gevolgen kan blij ven. De Kamer debatteert wel licht volgende week al over de conclusies. Kok riep gisteren al Jorritsma en Borst en de fractie leiders van de coalitie, Melkert (PvdA), De Graaf (D66) en Dijk stal (VVD), bij zich voor overleg. Alleen Borst gaf een korte reac tie: ,,ik heb altijd gezegd dat ik mijn consequenties trek als mij of mijn ambtenaren iets te ver wijten valt. Ik stond en sta ach ter mijn beleid. Achteraf kan al tijd alles een beetje beter." In het rapport, dat de naam 'Een beladen vlucht' draagt, wordt vooral Borst aangepakt. Zij zou te weinig hebben gedaan om de gezondheidsklachten te laten onderzoeken. Het optreden van Jorritsma toen zij nog op Verkeer en Wa terstaat zat, was 'bepaald niet vlekkeloos'. Zij was laks in haar zoektocht naar de vrachtpapie ren van de jumbo. Maar zij deed tenminste moeite de informatie boven water te krijgen. Wel wordt haar verweten de Kamer onjuist te hebben ingelicht, een politieke doodzonde. Te weinig aandacht Het kabinet-Lubbers en de vol gende paarse kabinetten-Kok hadden te weinig aandacht voor de 'al dan niet op waarheid be- DEN HAAG - De Nederlandse bevolking staat nog steeds mas saal achter de NAVO-acties te gen Joegoslavië. Dat blijkt uit een opinieonderzoek uitge voerd door het NIPO. Driekwart van de Nederlanders steunt de NAVO-bombarde- rnenten, maar vier op de tien denken niet dat de oorlog kan worden gewonnen zonder de in zet van grondtroepen. Van de Nederlanders vindt 67 procent dat vluchtelingen in principe het beste in de eigen re gio kunnen worden opgevan gen. Twaalf procent acht dat niet de beste oplossing. Twintig procent van de onder vraagden wil meer dan 5.000 Kosovaren opnemen in Neder land, 36 procent noemt dit aan tal precies goed en 22 vindt het teveel. ANP BONN - Deutsche Telekom en Telecom Italia gaan fuseren. Deutsche Telekom heeft gister avond bekend gemaakt dat van daag details over de samenwer king bekendgemaakt zullen worden, zo meldde het persbu reau Reuters. Dat betekent dat de Italianen tevreden zijn met de verklaring van de Duitse regering zich niet te mengen in de bedrijfsvoering van de nieuwe onderneming. Dit ondanks het grote pakket aandelen dat de Duitse Staat in handen heeft. Door het samen gaan ontstaat een gigant met een jaaromzet van 129 mil jard. KRF/DPA/AFP ALKMAAR - Het aantal opva renden van de Henri Dunant dat vorige week een virusbesmet ting heeft opgelopen tijdens een reisje voor ouderen en zieken, is opgelopen tot boven de zestig. Dat heeft een woordvoerster van het Nederlandse Rode Kruis gisteren bekendgemaakt. Twee slachtoffers liggen nog in het ziekenhuis. Begin deze week werd bekend dat een tochtje van het Rode Kruis-schip van Nijmegen naar Zutphen voor ruim twintig gas ten en vrijwilligers eindigde op het ziekbed. Zij werden getrof fen door een snel oplopende koorts, die na enkele dagen weer jafzakte. Drie opvarendenmoes ten al tijdens de tocht naar het ziekenhuis. GPD door Patrick Selbach LITTLETON - De schietpartij dinsdag op een middelbare school in Littleton bij Denver in de Amerikaanse staat Colorado heeft vijftien levens geëist. Eer der was sprake van mogelijk 25 doden. Tijdens een zoektocht na afloop De zusjes Ashley (1) en Staci Prinzi leggen bloemen bij de school voor hun omgekomen mede-leerlingen, foto Sam Mircovich/RTR (Advertentie) j drie flessen Pepsi, SISI en/of 7Up Is nu wat leuks te winnen Een uur ski- of snowboardles, inclusief materiaal, In Ski Döme - Rucphen. Wat zeg je, ben je al te goed voor les? Dan wordt het gewoon een uurvrlj skiën of boarden. Leuke manier om dorst te krijgen. Loop even bij ons binnen voor dit buitengewoon frisse aanbod en het wedstrijdformuller. Drie flessen a 1.5 liter Met kans om een uur Ski Döme - Rucphen voor twee te winnen Win een uur dollen in Ski Döme lucphen, voor twee. aanbieding Is geWIg lot cn m« rondag 25 april van onze redactie buitenland MOSKOU - Een Russisch vre desplan voor Kosovo, dat Mos- kon's gezant Viktor Tsjerno- myrdin vandaag in Belgrado gaat bepleiten, biedt geen op lossing voor het grootste twist punt: de NAVO-eis om een in ternationale troepenmacht in het gebied te legeren. Dit blijkt uit een 'zespunten plan' dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken Ivanov uiteenzet in het Franse blad Le Monde dat vandaag verschijnt. Ivanov wil een onmiddellijk einde aan het geweld door alle partijen, gelijktijdige terug trekking van cle NAVO-troepen uit Macedonië en Albanië en de Joegoslavische troepen uit Kos ovo, veilige terugkeer voor alle vluchtelingen, openstelling van Kosovo voor hulporganisaties en hervatting van het vredes overleg van Rambouillet met als doel verregaande autonomie voor de provincie. Aangezien Joegoslavië fel tegen buiten landse troepen op zijn grondge bied is, wil Ivanov 'een definitie van een internationale aanwe zigheid in Kosovo die voor alle partijen acceptabel is'. De NAVO bespreekt op haar top in Washington eind deze week de mogelijkheid van het zenden van grondtroepen, ook zonder dat er een vredesakkoord is. Dat verklaarde gisteren de woord voerder van de Britse premier Blair. Ook Bulgarije heeft gisteren zijn luchtruim voor NAVO-toe- stellen geopend. Bulgarije le vert ook geen brandstof meer aan Belgrado. De lidstaten van de Europese Unie zijn het giste ren eens geworden overeen olie boycot tegen Joegoslavië. Montenegro De NAVO maakt zich intussen grote zorgen over de sluipende overname van de macht waar mee president Milosevic bezig is in de Joegoslavische deelrepu bliek Montenegro. De spanning is verder opgelopen door de wei gering van de Montenegrijnse president Djukanovic om in te gaan op de eis van het Joegosla vische leger dat de Mon tenegrijnse politie onder bevel van Belgrado wordt geplaatst.. Enkele honderden leden van de Albanese minderheid in Mon tenegro zijn naar Albanië ge vlucht uit angst voor 'etnische zuiveringen' door Servische eenheden. Dat heeft een woord voerder van de VN-vluchtelin genorganisatie UNHCR beves tigd. DPA/RTR/AP zie ook pagina 2 van het drama trof de politie nog zeker dertig zelfgemaakte bommen in de school aan. Een daarvan ontplofte, maar ver oorzaakte geen verdere schade. De twee daders, Dylan KLebold (17) en Eric Harris (18), schoten dinsdag hun wapens leeg en lie ten bommen ontploffen waar door ook nog zeker twintig ge wonden vielen. Het is de ergste moordpartij op een Amerikaan se school tot dusver. De daders pleegden zelfmoord. Een woordvoerder van sheriff Stone sloot dinsdag een racis tisch motief niet uit, omdat veel van de slachtoffers zwart zijn. De aanslag zou mogelijk samen hangen met de geboortedag van Adolf Hitler, dinsdag 110 jaar geleden. De schutters waren zelf leerlin gen van de Columbine High' School. Zij werden dood aange troffen in de bibliotheek. De daders bestormden de school om 11.30mir lokale tij den scho ten in de kantine en tie biblio theek hun halfautomatische geweren op scholieren leeg. Ooggetuigen meldden dat de daders ook handgranaten naar leerlingen gooiden. Ze schoten waarschijnlijk gericht op be paalde leerlingen. „Ze giechel den toen ze hun wapens leeg schoten op mensen die in de buurt waren", zeiden ooggetui gen. Het bloedbad is volgens de poli tie nauwgezet voorbereid. In het huis van een van de twee schut ters werden nog meer explosie ven aangetroffen. Tot het bloedbad van dinsdag waren de afgelopen twee jaar •veertien doden bij schietpartij en op Amerikaanse scholen ge vallen. DPA/AFP/RTR zie ook pagina 5 rustende maatschappelijke on rust'. Borst kwam pas in 1997 in actie terwijl de eerste klachten al uit 1995 dateren. Op een voetnoot van WD-com- mis?ielid T. van der Doel na is de commissie unaniem in haar ver nietigende oordeel. De commis- 'sie heeft naar eigen zeggen de waarheid over de ramp vrijwel helemaal rond gekregen. GPD commentaar op pagina 2 Een speciale stichting ver leent hulp aan slachtoffers van stalking, het langdu rig en hinderlijk volgen van mensen. Hulpverle ners blijken echter nog te weinig op de hoogte te zijn van deze Stichting Anti Stalking, die ook in Zee land een werkgroep heeft. Manchester United en Bayern München staan op 26 mei in Barcelona tegenover elkaar in de finale van de Champions League. United boog gisteravond in de halve finale tegen Ju- ventus een 2-0-achterstand om in een zege: 2-3. Bay ern München won op eigen veld nipt van Dynamo Kiev (1-0). feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; jong: 10 en 11; zeeland: 15,16,17,19,21 en 23; sport: 24 en 25;badmode:27. door Jacques Cats VLISSINGEN - De politie Zee land gaat de weggebruikers kort op de lip zitten. Een team van bijna dertig mensen zal met ingang van juni de verkeersbe wegingen op een aantal trajec ten nauwlettend volgen. De groep zet vijf radarwagens, ze ven laserguns, dertig snelheids- kasten en een aantal roodlicht- camera's in, zodat er maar weinig overtredingen ongezien zullen blijven. Zeeland behoort tot de onveilig ste verkeersgebieden in het land. Al jarenlang wordt ver geefs geprobeerd het aantal do den en gewonden drastisch terug te brengen. Extra inspan ningen van de politie moeten leiden tot een forse verbetering van het rampzalige verkeers beeld. Als eerste van de acht proefre gio's in het land komt de politie ploeg binnenkort in actie. De werving van de voor het extra verkeerstoezicht aan te trekken buitengewone opsporingsamb tenaren is in volle gang. Het zwaartepunt van de controle werkzaamheden komt te liggen op Walcheren, Tholen en West- en Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Daarbij gaat het vooral om tra jecten als de N59 Zierikzee- Grevelingendam, de N256 Goes-Zierikzee, de N57 Vrou- (Advertentié) van tapijt over aan vakmensen. De tapijtleggers van TMC Zeeland. Dit zijn ambachtelijke kunstenaars in het creë ren van borders, figuren en stroken. Zodat uw tapijt jaren mooi ligt wenpolder-Stormvloedkering, de N57 Stormvloedkering-Se- rooskerke en de N61 Biervliet- Terneuzen. Doel van de inspanningen is een kwart minder verkeersslachtof fers in 2000, 40 procent minder ernstig gewonden en de helft minder verkeersdoden in 2010. Er wordt speciale aandacht be steed aan zaken als snelheid, al coholgebruik, verlichting, ge bruik van de gordel, het negeren van verkeerslichten en het ge bruik van bromfietshelmen. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA) il GOES Marconistraat 13, KRUININGEN Zandweg lb, MIDDELBURG Korendijk 34 de betere stoffeerders maken het! ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 O per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 32 000002 ■CH ISSHBHMBBHHHiHHHH Journalisten schoten gisteren minister Borst aan toen zij door de gangen van het Tweede Kamer-gebouw liep. foto Roger Dohmen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1