mm Kosovo-conflict breidt zich uit MIS ZE NIET! &zuinig Bloedbad op school VS Margriet aangeslagen terug uit Albanië P' Ontheemde krijgt minder rechten gsinliatuin 4 WEKEN Telecom Italia duldt geen overheersing bij fusie met Duitsers VOOR 16,00 Alles voor de moderne manager... www.bruna.nl ejMelding zuiveringen Montenegro, klacht Kroatië over grensoverschrijding Wachten op conclusies enquête j Geen schuldigen zaak rekenfout "politie-CAO 95 2 en 3 Meer geld voor monumenten Ons Boeregoed floreert Veehoudster hongert tegen verkaveling a M C - 8° ZW5 Regen en buien Vrij krachtige zuidwestelijke wind, in de middag mogelijk tijdelijk hard. Eerst regen, later zware buien. 242e jaargang no. 94 uewoensdag 21 april 1999 losse nummers 1,80 De 100 ongelooflijke Superstunts van Scapino. Folder niet ontvangen? Bel 0592-340042. Prinses Margriet temidden van medewerkers van het Nederlandse Rode Kruis tijdens de persconferentie op Schiphol. foto Marco Okhuïzen/ANP doorCarine Neefjes SCHIPHOL - „Deze mensen zijn niet gevlucht maar verdreven. Het gaat om de meest kwetsbaren. Het is ten hemel schreiend. Ik had niet verwacht dat de naoorlogse generaties dit nog zouden meemaken", aldus prinses Margriet, die gisteravond op Schiphol terugkeer de van een tweedaagse bezoek aan de vluchtelingenkampen in Albanië. Als viee-voorzitter van het Rode Kruis heeft prinses Margriet veel menselijk leed gezien in alle delen van de wereld, maar tijdens haar bezoek aan de vluch telingenkampen in Albanië kon ze haar emoties niet de baas. Met tranen in haar ogen stond de prinses in de vluchtelin genkampen verslaggevers te woord. „Wat je in de ogen van de vluchtelingen ziet, is vreselijk. Die totale ontredde ring gaat mij aan het hart." De prinses bezocht onder meer een sporthal in de Albanese hoofdstad Ti rana waar mensen werden opgevangen en een tentenkamp dat aan drieduizend vluchtelingen onderdak biedt. Stuurloze vrouwen Margriet maakt zich vooral zorgen over de 'stuurloze vrouwen' in de kampen die zonder him mannen - bijna allemaal zijn ze in Kosovo door de Serviërs opge pakt - geen enkel initiatief nemen. „In de Albanese cultuur worden de beslis singen door mannen genomen. En nu die er niet meer zijn. zijn de vrouwen reddeloosAls ik hen vroeg of ze wilden terugkeren met hun familie, gaven ze geen antwoord. Ze zijn niet gewend zonder hun man beslissingen te ne men." Het doel van het bezoek van de prinses was om voor het Rode Kruis een tenten kamp te realiseren voor tienduizend vluchtelingen. Ze moest daar persoon lijk heen omdat de grond nog niet be schikbaar werd gesteld door de Alba nese regering. De prinses zei onder de indruk te zijn van de opvang door Alba nese gezinnen van de 23.000 vluchtelin gen. „Dat is hartverwarmend. Geluk kig heb ik ook nog positieve dingen kunnen zien. De famüies die vluchte lingen opnemen, hebben zelf niets. Daar kunnen wij in Nederland een voorbeeld aannemen." De algemeen directeur van het Neder landse Rode Kruis. J. van Ham, die de prinses op haar missie naar Albanië vergezelde, vindt de opvang van dui zend, wellicht tweeduizend vluchtelin gen in Nederland te weinig. Het Nederlandse Rode Kruis heeft voorlopig 22 miljoen gulden gereser veerd voor hulpverlening aan de Koso- vaarse vluchtelingen. GPD (Advertentie) Voorzitter Meijer van de parlementaire en quêtecommissie Bijl merramp en commis sielid Oudkerk beke ken gisteren bij de Staatsdrukkerij het rapport. Met span ning wordt uitgezien naar de conclusies die morgen openbaar worden gemaakt. DEN HAAG - De delegatie die namens minister Peper (Bin- nenlandse Zaken) met de bon- den onderhandelde over een nieuwe politie-CAO heeft fou- 3 ten gemaakt. Van bewuste mis- leiding is echter geen sprake, i Die voorlopige conclusie trekt het Crisis Onderzoek Team van de Universiteit Lei- Ingewij Ingewijden die het concept- rapport onder ogen kregen mel- j Hen onafhankelijk van elkaar j dat de conclusies geen handvat bieden om leden uit de delegatie te brandmerken als schuldigen. 'Peper vroeg het COT de toe- pracht bij het CAO-beraad op 16 januari te onderzoeken om 'lering te trekken'. De bonden c jkregen 'door een rekenfout' een loonsverhoging toegezegd van zes procent voor bijna de helft 1 jvan de agenten. AVP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Vluchtelingen uit oorlogsgebieden krijgen een af zonderlijke positie met minder rechten dan erkende asielzoe kers. Het kabinet is het hierover vol gens ingewijden op voorstel van (Advertentie) Vlijtige Liesjes of Impatiens. Lange bloeitijd en verkrijgbaar in diverse kleuren. Voelt zich lekker in de schaduw of halfschaduw. 10 stuks In draagtas, van 4.95 voor staatssecretaris Cohen van Jus titie eens geworden. Een dergelijke regeling voor zo genoemde ontheemden stond tot nu toe volledige overeen stemming in de ministerraad over Cohens voorstellen voor een nieuwe Vreemdelingenwet in de weg. De regeling zou erop neerkomen dat oorlogsvluchte lingen voor maximaal ander half jaar in een 'voorportaal' worden gezet. Ze worden buiten de asielprocedure gehouden. Aan hun eigen positie kleven niet de rechten die erkende asielzoekers in de nieuwe wet krijgen, zoals het recht op ge zinshereniging, studiefinancie ring en op huisvesting in 'gewo ne' woningen. De vluchtelingen moeten terug zodra de oorlog in hun land voorbij is. Mocht dat na de periode van anderhalf j aar onmogelijk zijn, dan kunnen ze alsnog een tijdelijke asielstatus aanvragen. De ontheemdenregeling wordt onderdeel van de nieuwe Vreemdelingenwet, die naar verwachting pas in 2001 van kracht wordt. Vooral regerings partij WD drong aan op een aparte positie voor oorlogs vluchtelingen in de wet. De WD-ministers waren bereid over hun bezwaren tegen andere voorstellen van Cohen heen te stappen als zo'n regeling er zou komen. Tweede Kamer Als de nieuwe wet op steun kan rekenen van het kabinet, stuurt Cohen het naar de Raad van State. Overigens betekent over eenstemming binnen het kabi net niet dat de Tweede Kamer fracties op één lijn zitten. Het akkoord over de ontheem denregeling staat los van de ac tuele situatie met oorlogsvluch telingen uit Kosovo. ANP KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vllssingen), Tel. 0118-551623 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS Koopavond: donderdag en vrijdag tot 20.45 u. Maandag t/m zaterdag v.a. 8.45 u. van onze redactie buitenland DENVER - Bij een schietpartij gisteren in een school in de Verenigde Staten zijn volgens de poli tie mogelijk 25 leerlingen gedood. Ook twee van de daders zijn levenloos aangetroffen. Er vielen zeker 21, deels ernstig, gewonden. Drie jonge mannen schoten in een middelbare school in een voorstad van Denver lukraak op stu denten. Sheriff John Stone van Jefferson County zei dat de daders die dood waren gevonden in de bibliotheek van de Columbine High School, leer lingen waren. Hij zei dat het er alle schijn van had dat het ging om een 'zelfmoordmissie'. Volgens de politie kan het aantal slachtoffers nog verder oplopen. De toestand van een aantal scho lieren is kritiek. Een meisje werd geraakt door ne gen kogels, een van de jongens door vijf. Volgens ooggetuigen wierpen de daders ook handgrana ten naar de scholieren. Politie in gevechtsuitrusting ging na de schiet partij de school binnen op zoek naar de daders. De politie verichtte in de buurt enkele arrestaties. Het zou gaan om vrienden van de schutters. Volgens scholieren zijn de daders leden van een groep leerlingen die zich de 'maffia in regenjas' noemt. AP/DPA/AFP (Advertentie) van onze redactie buitenland he BRUSSEL - De NAVO zegt steeds meer meldin gen te ontvangen over et- oische zuiveringen Montenegro, dat samen x imet Servië de federale re- 1 publiek Joegoslavië jjvormt. Vele duizenden 2lKosovaren zijn daar naar vejtoe gevlucht, ek] eetjVan zevenhonderd vluchtelin- idijgen zou bloed zijn afgenomen im Servische gewonden te kun- ten helpen. Bovendien zou een Toep als 'menselijk schild' heb- elJben gediend tijdens vervoer van terjtanks. folgens vice-premier Burzan 'an Montenegro heeft het Joe- [oslavische leger 'minstens zes' 'luchtelingen vermoord en 'er sijn geruchten over meer slacht- iffers' bij de oostelijke stad Ro- kaje. Hij eiste dat de verant- 6-iwoordelijke militairen worden ru'i-pvergedragen voor berechting Montenegro. Joegoslavische troepen namen unagisteren de grenscontrole in rin-Prevlaka over van de Mon- tenegrijnse politie. De Mon- tenegrijnse regering vreest dat Belgrado de republiek mee- -'"■sleept in het conflict met de '^NAVO. Het leger is trouw aan de politie staat ach- tfMler de regering in Podgorica. zijn een begonnen na klacht van Kroatië bij de Veiligheidsraad over een inval °oR gisteren van tweehonderd tot driehonderd militairen van het Joegoslavische leger in Pre- de jrlaka in het zuiden. Dat meldde een VN-afgevaardigde gister avond. De Joegoslavische troe pen bezetten de grensovergang Debeli Brijeg met Kroatië in het gedemilitariseerde gebied dat onder toezicht van de VN staat. Albanese en Servische eenhe den hebben elkaar aan de grens tussen beide landen beschoten. Volgens OVSE is dit het eerste vuurgevecht tussen beide legers sinds de start van de crisis. De OVSE maakte gisteren mel ding van zeer grove schendin gen van mensenrechten in Kos ovo. Volgens de organisatie hebben de Serviërs mensen geëxecu teerd, de keel doorgesneden, ogen uitgestoken en neuzen, vingers, handen en voeten afge hakt bij etnische Albanezen. De beweringen zijn gebaseerd op interviews met 250 gevluchte Kosovaren in Macedonië. Hoe wel de berichten niet door onaf hankelijke bronnen zijn te veri fiëren, spreekt de OVSE van verhalen 'met een hoge graad van geloofwaardigheid'. Kosovo zou momenteel verke ren in een staat van 'totale wet teloosheid'. aldus de OVSE. Volgens NAVO-woordvoerder Shea beschiet het Joegoslavi sche leger hellingen waar ge vluchte Kosovaren zich verber gen. Bovendien zouden een heden traangas inzetten om et nische Albanezen te verjagen uit hun dorpen. In totaal zouden 3500 Kosovaren in de afgelopen weken zijn gedood, aldus Shea, die aangaf zich te baseren op in formatie van vluchtelingen. De NAVO versterkt intussen haar strijdmacht. De eerste van in totaal 24 Amerikaanse Apa che-helikopters zijn aangeko men in Albanië. Het zal onge veer een week duren voordat de gevechtsheli's operationeel zijn. De twee Australische hulpver leners die in Joegoslavië vast zitten op verdenking van spio nage, maken het goed, meldt de Australische ambassadeur in Belgrado na een bezoek aan het tweetal. RTR/DPA/ANP/AFP zie ook pagina 7 Het kabinet bezuinigt minder op de subsidies voor monumen tenzorg dan eerder was voorzien. Met name Vlissingen, Goes en een aantal kleinere plaatsen in Zeeland profiteren van het extra geld dat Den Haag beschikbaar stelt. Deson- danks leveren de Zeeuwse gemeenten toch nog bijna J Q drie ton in. De vereniging Ons Boeregoed zet zich in voor het behoud van het cultureel erfgoed, dat klederdracht heet. Aan de hand van overgeleverde informatie en gesprekken met de laatste gene ratie drachtdragers bewaken de leden van de vereniging de authenticiteit van verschillende regionale klederdrachten in de provincie. De belangstelling voor Ons Boeregoed èn voor blis, tupmuts, oorijzers en borstzeugen V Q neemt weer toe. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 en 7; financiën en economie: 8; radio en televisie: 9; uit: 11, 12,13,14 en 15; zeeland: 19, 20, 21, 23 en 25; sport: 26 en 27, buitengebied: 29,30,31,33 en 35. wat haken en ogen. Zo heeft de Europese Commissie al aange kondigd een diepgaand onder zoek te zullen instellen naar de gevolgen voor de concurrentie. Verder heeft Deutsche Telekom een alliantie met France Tele com en het Amerikaanse Sprint. De Fransen hebben laten weten dat die onverenigbaar is met een fusie van Deutsche Telekom en Telecom Italia. RTR/DPA/ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 van onze redactie economie ANNA PAULOWNA - Een vee houdster uit Anna Paulowna is gisteren begonnen met een hon gerstaking uit protest tegen een geplande ruilverkaveling. De vrouw wil haar grond bij Scha- gen niet ruilen voor grond in de buurt. Ze moet dan ook nog 50.000 gulden bijbetalen. De veehoudster, mevrouw Ap- pelman-Tasniazof, voert al ge ruime tijd vruchteloos actie te gen de ruilverkaveling. „Ik heb nu genoeg met bestuurders ge praat", aldus de veehoudster gistermiddag. „De provincie had me gevraagd mijn honger staking op te schorten, maar vanaf volgende week stop ik ook met water drinken." GPD MILAAN - Het bestuur van Te lecom Italia is gisteren na ruim vier uur vergaderen in principe akkoord gegaan met een fusie met Deutsche Telekom. Het moet echter wel een gelijkwaar dige fusie worden. Bovendien moet de Duitse staat aangeven hoe die zijn stemrecht in de nieuwe onderneming wil beper ken, zo heeft Telecom Italia gis teravond meegedeeld. Tot nu toe was er sprake van dat Deutsche Telekom, de grootste van de twee, een meerderheids belang zou krijgen in de nieuwe onderneming. De Italianen voe len daar weinig voor. Ook willen ze geen grote zeggenschap van de Duitse staat, die nu nog voor 74 procent eigenaar is van Deut sche Telekom. Grootste De twee bedrijven zouden sa men het grootste telecomcon- cern ter wereld vormen, met een beurswaarde van bijna 180 mil jard dollar (ruim 360 miljard) en ruim 300.000 werknemers. Deutsche Telekom is nu de grootste in Europa met een om zet in 1998 van 69,7 miljard mark 78,5 miljard). Telecom Italia staat met een omzet van omgerekend ƒ48.4 miljard op de vierde plaats. Telecom Italia kan door een fu sie met Deutsche Telekom ont komen aan een overname door het eveneens Italiaanse Olivetti. Dat bedrijf heeft een vijandig bod uitgebracht van omgere kend 133 miljard, het hoogste in de geschiedenis van het Euro pese bedrijfsleven. Aan een fusie van Telecom Italia en Deutsche Telekom zitten wel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1