Unie kost Nederland meer geld Israël verovert Libanees dorp uit vrees voor prestigeverlies Bouterse volgens politie Brazilië spil drugshandel Steun voor referendum neemt af Spijkerbomaanslag op markt in Londen Omstreden politica stort coalitieregering India in nieuwe crisis buitenland Akkoord budget EU Tientallen doden door gevechten Oost-Timor Europese betaalpauze tegen millennium-bug Vlammend protest maandag 19 april 1999 door Mare Peeperkorn DRESDEN - Onder druk van het Europees Parlement stijgt het budget van de Europese Unie de komende jaren met bij na zes miljard gulden extra. Ne derland betaalt daardoor veer tig miljoen gulden per jaar meer aan de EU. Dit bedrag drukt het klinkende resultaat enigszins dat premier Kok onlangs in Berlijn behaal de, toen werd afgesproken om de Nederlandse EU-betalingen met 1,3 miljard per jaar te verla gen. Het akkoord waar het Europar lement en de EU-ministers van Financiën op afstevenen, mag evenwel goedkoop genoemd worden. De parlementariërs eisten aanvankelijk ruim twin tig miljard meer voor de periode 2000-2006 dan EU-regerings- leiders eind maart in Berlijn af- 'I spraken. Omdat het parlement I meebeslist over de begroting, moest er onderhandeld worden. Schuiven De hoofdlijnen van de deal lek ten dit weekeinde uit in Dres den, waar de Europese minis ters van Financiën elkaar ontmoetten. De extra zes mil jard zijn vooral bedoeld voor meer personeel en onderzoeks- en onderwijsprogramma's. Ver der krijgt het Europarlement de -j bevoegdheid te schuiven met geldpotjes om een efficiëntere besteding mogelijk te maken. Nu blijven op de ene afdeling soms miljoenen guldens EU- subsidies ongebruikt op de plank liggen, terwijl elders een tekort aan geld is. Het akkoord wordt deze week gepresenteerd. Nederland zal -| zich niet verzetten, al druist de verhoging van het budget in te gen de kabinetsinzet dat de EU- uitgaven niet mogen stijgen. De EU-begroting voor 2000 be- draagt zo'n 200 miljard gulden. Spaargeld De Europese Unie houdt de ka pitaalkrachtigen in het vizier, die de belasting ontduiken door hun spaargeld in een ander EU- land op de bank te zetten. Nog deze zomer moet er een voorstel op tafel liggen, waarmee de rente over dergelijke spaarte goeden met minstens twintig procent wordt belast. Ook par ticulieren die hun geld elders in euro-obligaties beleggen, ont komen niet aan deze fiscale be handeling. Groot-Brittarmië verzet zich heftig tegen het belasten van de euro-obligaties, omdat de han del daarin bovenal in Londen is geconcentreerd. 'The City' vree st. een omzetdaling van tiental len miljarden als de EU-belas- ting doorgaat. Zwitserland (geen lid van de EU) speelt daar al op in, door zich steeds na drukkelijker als 'veilige haven' voor buitenlandse spaargelden te presenteren. Een voorstel om Londen te ont zien door alleen de 'kleinere' ko pers van euro-obligaties (min der dan 90.000 gulden) aan te pakken - de grote institutionele beleggers kunnen ongehinderd blijven handelen - kreeg in Dresden weinig steun. De mees te ministers vonden de geopper de grens te laag en makkelijk te omzeilen. De vermogende arts of zakenman die bewust de be lasting ontduikt via de koop van euro-obligaties, beschikt im mers vaak over méér dan een ton en zou de fiscus dus ontlopen. Nederland acht minimaal een verdubbeling van de het bedrag (180.000 gulden) nodig om de fiscale fraude door vermogende particulieren tegen te gaan. Eind mei spreken de ministers opnieuw hierover. GPD Een brandweerauto staat tegenover de straat waar de markt in Brixton werd gehouden. foto Michael Walter/EPA door Harm Harkema LONDEN - Bij een aanslag met een spij- kerbom op een drukbezochte markt in het Zuid-Londense Brixton zijn zaterdag middag 48 mensen gewond geraakt, van wie verscheidene ernstig. In totaal moes ten 39 slachtoffers in ziekenhuizen wor den opgenomen. Onder hen was een nog geen twee jaar ou de peuter bij wie een spijker door de sche del was gedrongen. Bij operatieve verwij dering bleek dat geen vitale hersendelen waren geraakt. Enkele slachtoffers liepen ernstig oog- en hoofdletsel op. Bij een vrouw moest een bomscherf die diep in de onderbuik was gedrongen, worden ver wijderd. Bij een man was een spijker doorgedrongen tot in een long. De politie had gisteren nog geen enkele aanwijzing over het motief voor de aan slag en de mogelijke dader(s). Een aanslag door het Ierse Republikeinse Leger (IRA) of vergelijkbare terroristische Noord-Ier se organisaties werd uitgesloten geacht. Wel werd er rekening mee gehouden dat de aanslag het werk is geweest van een ge stoord individu. De dader is in ieder geval gewetenloos, omdat de bom blijkbaar be wust op een overvolle plek tot ontploffing is gebracht, aldus de politie. Anti-racisti sche groeperingen houden rekening met racistische motieven omdat Brixton een zwarte wijk is. De bom ontplofte aan het eind van de mid dag in Electric Avenue, op een moment dat de markt daar op zijn drukst was. Het projectiel zat in een boodschappentas die door een onbekende blonde man werd overhandigd aan een marktkoopman met de mededeling dat iemand zijn bood schappen vergeten was. Niet pluis Toen de marktkoopman een blik in de tas wierp zag hij direct dat er iets niet pluis was, en rende met de tas vijftien meter naar een iets rustiger plek bij een muurtje, waar de bom explodeerde. De spijkerbom, een type bom dat relatief eenvoudig te fa briceren is omdat er geen ingewikkelde technologie aan te pas komt, had zo'n kracht dat tot tientallen meters in de om trek ruiten van winkels en auto 's sneuvel den. De klap was tot enkele kilometers in de omtrek te horen. GPD Meer defensiegeld Latijns-Amerika SANTIAGO - De militaire uitgaven in Latijns-Amerika zijn in de jaren negentig met tien miljard dollar gestegen. Dit blijkt uit een rapport van de Verenigde Naties. In de jaren 1990-1991 werd in de regio jaarlijks 16,5 miljard dollar besteed aan defensie. In de periode 1997-1998 is dit be drag opgelopen tot 26,6 miljard dollar. In 1996 werd ongeveer evenveel geld besteed aan defensie als aan gezondheid en on derwijs, tien procent van de overheidsuitgaven. De stijging van de defensie-uitgaven in Latijns-Amerika wordt in geen enkele andere regio geëvenaard. Internationaal is er juist de tendens tot vermindering van defensie-uitgaven. Opmerkelijk wordt genoemd dat de stijging van militaire uit gaven zich voordoet in een periode waarin de militaire dicta turen, met uitzondering van Cuba, plaatshebben gemaakt voor democratische regeringen. ANP Berezovski keert terug in Rusland MOSKOU - De Russische miljardair Boris Berezovski is uit Nice teruggekeerd naar Moskou. Het Russische Openbaar Ministerie trok afgelopen woensdag een arrestatiebevel tegen Berezovski in, waarin hij werd beschuldigd van witwassen van geld en criminele handelspraktijken. Berezovski had gezegd dat hij zou terugkeren als het arresta tiebevel zou worden ingetrokken. Begin deze week moet hij met justitie en politie praten. Berezovski zou volgens de Russische media goed zijn voor zes miljard gulden, die hij vooral verdiende in de olieindustrie (Sibneft), de autohandel (Logovaz), Aeroflot, de Russische media en buitenlandse bedrijven. Berezovski zou vooral zijn teruggekomen om zijn handelsim perium te redden. Volgens de aanklacht zou hij samen met oud-topman Gloesjkov van Aeroflot deviezen uit de buiten landse activiteiten van de luchtvaartmaatschappij "hebben verduisterd. AFP/DPA/ANP VS bombarderen noorden Irak BAGDAD - Vier mensen zijn gedood en een gewond geraakt bij Amerikaanse bombardementen zaterdag op het noorden van Irak. Een regeringswoordvoerder heeft dit gemeld. De vliegtuigen vielen burgerlijke en militaire installaties vanuit Turkije aan, aldus de woordvoerder. AFP/RTR Meisje zet vliegtuig aan de grond LENZ - Een 18-jarig meisje heeft gisteren op het vliegveld Hörsching bij Linz in Oostenrijk een sportvliegtuigje aan de grond gezet, nadat de piloot, haarvader, tijdens de vlucht on wel was geworden en overleed. Het meisje had via de boordradio om hulp gevraagd, nadat haar 56-jarige vader het bewustzijn had verloren. Begeleid door de verkeerstoren en twee andere toestellen wist zij met het uit Duitsland afkomstige vliegtuig een veilige landing te maken. AP Doodvonnis Egyptische moslims HUCKSTEP - Een militaire rechtbank op de legerbasis Huckstep in Egypte heeft negen militante moslims ter dood veroordeeld. De veroordeelden, onder wie Jihad-leider Ay- man Zawahri en zijn broer, verblijven in het buitenland, ver moedelijk in Afghanistan. Zij zouden nauwe banden onder houden met de terroristische miljardair Osama bin Laden. De negen zijn schuldig bevonden aan lidmaatschap van een verboden groepering en aan het beramen van gewelddaden en moord. Zij maakten deel uit van een groep van 107 verdach ten, van wie er zeker zestig op vrije voeten zijn. De rechtbank veroordeelde elf mannen tot levenslang. De Jihad is één van de militante moslimgroeperingen die strijdt tegen het regime van president Moebarak. AFP/RTR door Theo Haerkens JAKARTA - Zeker twintig men sen zijn zaterdag en gisteren omgekomen bij geweld op Oosl- Timor. De slachtoffers vielen bij confrontaties tussen voor- en tegenstanders van onafhanke lijkheid van Indonesië. De milities die onafhankelijk heid afwijzen, hebben evenals vorig weekeinde manifestaties gehouden om hun macht te to nen. Met grote aantallen reden ze in vrachtwagens door de Ti morese hoofdstad Dili en vielen ze huizen aan van voorstanders van de onafhankelijkheid. Eén ervan was de woning van de voorman van onafhankelijk heid, Manuel Carascalao. Zo'n 150 vluchtelingen hadden daar een goed heenkomen gezocht en bivakkeerden in de ommuurde tuin. Bij de aanval op het huis trachtten zij in paniek weg te komen. Er vielen twaalf doden, de meesten werden doodgesto ken. Volgens bisschop Belo deed het leger weinig om de milities te stoppen met hun bloedige ac tiviteiten. Gisteren vielen nog eens twee slachtoffers in een wijk van Dili. Volgens getuigen begonnen In donesische troepen te schieten toen de milities werden gecon fronteerd met een groep onaf hankelijkheidsstrijders. Er wa ren echter ook meldingen van Indonesische troepen die vrachtwagens met pro-integra- tiegroepen de toegang tot Dili weigerden. Leger en milities klagen over acties van onafhan kelijkheidsstrijders die geweld uitlokken. Militieleider Tavares verklaarde dat een burgeroor log onvermijdelijk wordt. D oor het geweld neemt de inter nationale kritiek op de Indone sische autoriteiten toe. Oud-re- bellenleider Xanana Gusmao die in Jakarta in huisarrest zit, vraagt om VN-troepen. De In donesische autoriteiten wijzen dat af, zij beschouwen de pro blemen op Oost-Timor als een interne aangelegenheid, die ze zelf kunnen afhandelen. GPD van onze redactie buitenland NEW DELHI - Een dubieuze parlementariër heeft India in een nieuwe regeringscrisis ge stort. Na dertien maanden be sturen, viel zaterdag de rege ringscoalitie van Vajpayee, de leider van de nationalistische hindoepartij BJP. Met slechts één stem verschil, 270 tegen 269, wees het parlement een motie van vertrouwen af. De crisis is vooral veroorzaakt doordat Vajpayee's belangrijk ste partner, de partij van de voormalige filmster Jayalalit- ha, plotseling haar steun introk. Deze grillige en vaak onnavolg bare politica, bijgenaamd de 'Wandelende Godin' vreesde mogelijk een onderzoek naar corruptie, schrijft de Britse krant Independent on Sunday. Volgens de krant bezit Jayalali- tha 350 paar schoenen, 10.500 sari's en heeft zij in haar deel staat Tamil Nadu, waar ze een bovenmenselijke status geniet, voor miljoenen guldens aan smeergelden opgestreken, Het is volstrekt onduidelijk wat er gaat gebeuren. De 545 zetels die het parlement telt, zijn ver deeld over dertig partijen. De grootste oppositiepartij, Con gress, telt 139 afgevaardigden. De BJP heeft er 182. Een regering is slechts mogelijk door coalities te smeden, ook met partijen die een geheel an dere politiek voorstaan, zoals bijvoorbeeld de communisten of Jayalalitha's partij. „Om met de duivel te eten, heb je een lan ge lepel nodig. Om met Jayalali- tha te eten, is geen lepel lang genoeg", zegt haar rivaal Chid ambaram. President Narayanan spreekt waarschijnlijk deze week met Sonia Gandhi. Hoewel de Itali aanse geen parlementslid is, is zij als leidster van de Congre spartij de eerst aangewezene om te proberen een nieuwe regering te vormenVeel commentatoren in India beweren dat Rajiv Gan dhi's weduwe niet in staat zal zijn de 128 parlementariërs te vinden die de Congrespartij aan een meerderheid kunnen hel pen. Zij voorzien het uitschrij ven van vervroegde verkiezin gen, mogelijk voor dit najaar. Dat zijn dan de derde sinds 1996. ANP/DPA/RTR door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Juist nu het in Israël gonst van de geruchten over een totale of gedeeltelijke militaire terugtrekking uit het zuiden van Libanon, is de bezettings zone verder uitgebreid. Israëli sche troepen drongen in het weekeinde binnen in het dorp Arnoun, even ten noorden van de zone. Het ziet er naar uit dat ze het ge bied definitief in handen willen houden. De verdediging is over gedragen aan het Zuid-Libane- se Leger (SLA), de door Israël op de been gehouden plaatselijke militie. Dat laatste belooft wei nig goeds. Arnoun is meer dan zomaar een dorp in Zuid-Liba- non; het is de afgelopen maan den verheven tot een prestige object in de ongelijke strijd tus sen het Israëlische leger en de Libanese burgerij. Toen in fe bruari honderden Libanese stu denten onverwachts bezit namen van het toen tijdelijk be zette dorp hield Israël zich wijselijk afzijdig. Maar diezelf de tactiek kan niet worden ver wacht van het SLA Confronta ties met groepen burgers zullen nu bloedige gevolgen hebben. Het Israëlische leger vermoedt dat de Hezbollah, de sjiïetische verzetsbeweging, haar opera ties in de zone uitvoert met dor pen als Arnoun als uitvalsbasis. Huizen die onderdak bieden aan Hezbollah-leden, of dienen als wapendepots, worden opgebla zen. Als er nog bewoners zijn, dan worden die gedeporteerd. Arnoun ligt dicht bij het uit de elfde eeuw daterende kasteel Beaufort, een hooggelegen punt van strategische belang in Zuid-Libanon. Maar in de ver dediging van Israëls noorden - officieel de reden voor de bezet ting van het gebied - speelt het geen enkele rolHet Israëlische leger heeft de dood van een mili tair, vorige week als gevolg van een mijnexplosie in de buurt, aangegrepen om Arnoun bij de 'veiligheidszone' te voegen. Bevrijdingsactie De Libanese en andere Arabi sche media hebben in februari ruim aandacht besteed aan de bevrijdingsactie. De actievoer ders bezworen dat Arnoun van af dat moment definitief in Li banese handen zou zijn, en de Libanese premier, Salim al- Hoss, kwam hoogstpersoonlijk naar het dorp om het bevrij dingsfeest mee te vieren. De Is raëlische herovering - waarbij alleen een Libanese cameraman lichtgewond raakte - zette een domper op de geestdrift. Het hoofd van het politieke bureau van de Hezbollah, Mohammed Ra'ad, waarschuwde dat Israël de operatie zal bezuren. Volgens ISLAMABAD - Chauhadry Tahir, een Pakistaanse winkelier is in vlammen gehuld, nadat hij zich in de belangrijkste win kelstraat in de hoofdstad Islamabad in brand heeft gestoken. Tahir ondernam die wanhoopsdaad zaterdag, uit protest te gen de aangekondigde sluiting van zijn zaak door de autori teiten. Tahir had eerder gewaarschuwd dat hij zelfmoord zou plegen als de autoriteiten voet bij stuk zouden houden. Tahir overleefde zijn wanhoopsdaad, maar zijn toestand is kritiek. foto RTR hem is de bezetting van Arnoun ingegeven door 'het oplopende aantal Israëlische slachtoffers' in Zuid-Libanon. In werkelijkheid vertonen de statistieken van dit jaar tot nu toe ongeveer hetzelfde beeld als in 1998. Wat wel is veranderd, onder invloed van de geruchten over een op handen zijnde Israë lische terugtrekking, is het mo reel van de SLA In februari kwam in het gebied de Israëli sche generaal Eretz Gerstein om het leven bij een Hezbollah- aanslag. Israël verdacht onmid dellijk elementen binnen de SLA ervan de route die de gene raal zou afleggen, te hebben doorgegeven aan de vijand. Het liet een paar militie-officieren arresteren en kort daarna liepen acht andere SLA-leden over naar het officiële Libanese le ger. Zeven van hen waren 4afkomstig uit Sheba'a'. De Isra eli's deporteerden daarop acht tien leden van hun familie. Israël heeft de Libanese rege ring gisteren gewaarschuwd geen burgers te gebruiken 'als menselijk schild' bij nieuwe po gingen Arnoun te bevrijden. Het is bang dat het tot een bloedig treffen zal komen tussen onge wapende Libanese studenten en SLA-leden. En dat zou wel een zware prijs betekenen voor een zaak van prestige. GPD Zwitsers keuren grondwet goed BERN - De Zwitserse kiezers hebben zich gisteren per refe rendum uitgesproken voor een nieuwe grondwet, die op 1 janu ari 2000 in werking treedt. Het is de eerste algehele herziening van de grondwet sinds 1874. Ongeveer 59 procent stemde voor en 41 procent tegen. De op komst was met 35,3 procent laag. De constitutie bevat geen echte veranderingen, maar is een wat taalgebruik betreft 'af gestoft'. DPA/RTR (Advertentie) door Mare Peeperkorn DRESDEN - Het zakelijke be talingsverkeer in Europa ligt stil op vrijdag 31 december. Om 'ongelukjes' bij overboekingen door de millennium-bug te voorkomen, mogen die dag geen grote bedragen overgemaakt worden. De particuliere klant kan de 31ste wel gewoon geld halen of storten. De ministers van Financiën van de elf euro-landen volgden dit weekeinde hiermee het voorstel van de Europese Centrale Bank (ECB). De ECB legt uit veilig heidsoverwegingen zijn beta lingssysteem Target met oud jaar stil. Op die manier kunnen in alle rust de bestanden worden gekopieerd en de computerpro gramma's startklaar worden ge zet voor een soepele overgang naar het jaar 2000. De bankwe reld en de financiële markten kunnen zich geen chaos veroor loven als gevolg van het millen nium-probleem. Het Nederlandse kabinet kan zich volledig vinden in de Euro pese betaalpauze op 31 decem ber. Volgens De Nederlandsche Bank was een halve dag overi gens voldoende geweest voor al le voorbereidingen. GPD mm mmm m. HILLHOUT HOUDT LANGER liHIliTiffiJ Bel voor gratis Tuinideeëngids en dealeradressen 038 - 4218417. www.hillhout.com door Armand Snijders PARAMARIBO - De Surinaam se oud-legerleider Desi Bouter se wordt er door de Braziliaanse politie van verdacht een centra le rol te spelen in de grootschali ge handel in cocaïne. Via de Su rinaamse ambassade in Brasilia zijn in de afgelopen jaren tien tallen drugstransporten op touw gezet. Dit meldde het Braziliaanse te levisiestation TV Globo het af gelopen weekeinde. Al jaren doen geruchten de ronde over de betrokkenheid van Bouterse en de Surinaamse ambassade bij de drugshandel in Brazilië. Vo rig jaar werd zijn zoon Dino, die werkzaam was op de ambassade in Brasilia, door onbekende mannen ernstig mishandeld waarna hij hals over kop het land definitief verliet. Volgens bronnen binnen de Braziliaanse justitie ging het om een afreke ning van drugsbaronnen die wraak wilden nemen op Bouter se senior die bepaalde afspra- ken niet zou zijn nagekomen. Het onderzoek van de Brazili aanse politie begon vijf jaar ge leden. Gebleken is dat,: drugs koeriers ongestoord de grens tussen Brazilië en Suriname in het Amazone-regenwoud, kun nen oversteken. Volgens de poli tie hebben drugsbaronnen vrij spel 'vanwege de hulp van een belangrijke partner in de per soon van Desi Bouterse die de drugshandel in Suriname onder controle heeft'. Bouterse zou zijn zaken laten afhandelen door Rupert Chris topher, de Surinaamse ambas sadeur in Brazilië. Vanuit de ambassade worden cocaïne transporten via de lucht naar het Surinaamse oerwoud gear rangeerd waar tal van cocaïne- laboratoria zouden staan. Christopher, die na het aantre den van de door de Nationale Democratische Partij gedomi neerde regering in Suriname in 1996 werd aangesteld als am bassadeur, is een vertrouweling van Bouterse. Hij wordt verant woordelijk gehouden voor de moord begin jaren negentig op twee lijfwachten van toenmalig leider van het Jungle Comman do, Ronnie Brunswijk, die tij dens de binnenlandse oorlog naar de stad was gelokt voor on derhandelingen. Nederland heeft om die reden in het verle den geweigerd Christopher een visum te verstrekken. Christopher weigerde gisteren in te gaan op de Braziliaanse aantijgingen. De Braziliaanse justitie heeft een lijst opgesteld van achthonderd drugshande laren. Bouterse en Christopher worden tot de belangrijkste on der hen gerekend. In de afgelo pen vijf jaar werden in het Bra ziliaanse regenwoud dertig illegale vliegveldjes vernietigd waarvandaan drugstranspor ten plaatshadden. In totaal werd 5.000 kilogram cocaïne in beslag genomen, terwijl vier honderd verdachten werden aangehouden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5