NAVO-invasie eind mei verwacht ecco PZC Bewijs massagraven GroenLinks vraagt opheldering over uitzetten Kosovaren Auto met vluchtelingen op mijn: vijf doden varia Troepenmacht van 80.000 militairen zou Kosovo binnenvallen Vluchtelingen naar België Shoes for Life Heer Bommel en de Labberdaan Toonder Studio's puzzel het weer recept Spelt met tuinkruiden It tL - Wk maandag 19 april 1999 van onze redactie buitenland De NAVO maakt plannen om eind mei met een troepen macht van 80.000 militairen Kosovo binnen te vallen. Dit schreef de Britse krant The Ob server gisteren op gezag van Britse en Amerikaanse bron nen. De NAVO zou tot herziening van haai' strategie hebben besloten wegens druk van politieke lei ders dat de militaire operaties tegen Joegoslavië binnen drie maanden moeten zijn afgerond. ..Wij praten nu over het gebruik van grondtroepen op een manier die een maand geleden nog ta boe zou zijn geweest''aldus een bron. Leiders van NAVO-landen heb ben regelmatig ontkend dat grondtroepen naar Kosovo zul len worden gestuurd. Maar een belangrijke adviseur van de Britse premier Tony Blair zei za terdag tegen The Observer dat de NAVO gedetailleerde plan nen voor een invasie in Kosovo nooit bekend zou maken, om Belgrado niet van tevoren te waarschuwen. Amerikaanse militairen zijn in een nagebouwd Balkandorp in Colorado al begonnen met trai nen voor de invasie in Kosovo. Amerikaanse troepen in Bos- nië-Herzegowina hebben al in structies gekregen voor een mogelijke invasie in de Joego slavische deelrepubliek Mon tenegro. aldus The Observer. Ook zou de NAV O erover naden ken of de streek rond Belgrado moet worden 'beveiligd'. Naast de invasiemacht van 80.000 militairen zou het bond genootschap nog eens meer dan 200.000 militairen willen sta tioneren in de buurlanden Alba nië, Bosnië, Hongarije en Roemenië. Een Roemeense di plomaat heeft bevestigd dat Boekarest hierover gepolst is. Pamfletten Verder waarschuwt de NAV O de Joegoslavische strijdkrachten in Kosovo met een massaal grondoffensief. Dit dreigement is te lezen op pamfletten die vliegtuigen boven Kosovo af werpen. 'De NAVO-strijd- krachten blijven aanvallen met vele wapensystemen uit tal van landen. Ze doen dat over land, uit de lucht en vanaf de zee.' De Britse krant Sunday Tele graph beschouwt dit propagan- da-offensief als het duidelijkste signaal tot nu toe dat het bond- van onze redactie buitenland De NAVO heeft gisteren ge zegd over fotomateriaal te beschikken waarop 43 plaatsen staan die mogelijk massagraven zijn. De Italiaanse generaal Gi useppe Marani, die samen met Jamie Shea de briefing hield op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel, had zaterdag al verteld dat luchtfoto's aangeven dat er in het dorp Izbica. in het westen van Kosovo, een massagraf ligt met 150 mensen. ..De massagraven bestaan uit duidelijke rijen van individuele graven in de richting van het zuidoosten, dat wil zeggen rich ting Mekka", aldus Marani. Hij bevestigde dat de NAVO over informatie beschikt dat Servische troepen etnisch-Al- banese Kosovaren dwingen de graven te delven. Die mensen moeten oranje of rode vesten aandoen zodat ze beter herken baar zijn, aldus Marani. door Lianne Sleufjes Nederland stuurt Kosovaren die in een andere lidstaat van de Europese Unie asiel heb ben aangevraagd, terug naar dat land als zij hierheen komen. De Kosovaren moeten ook naar dat EU-land terugkeren als zij er alleen door zijn gereisd op weg naar Nederland, aldus een woordvoerder van het ministe rie van Justitie. De fractie van GroenLinks is hierover verontwaardigd. Zij vreest dat er gepingpongd wordt met de gevluchte Koso varen. GroenLinks-Kamerlid Halsema wil morgen ophelde ring van staatssecretaris Cohen van Justitie. België heeft gisteren een eer ste groep vluchtelingen uit Kosovo opgevangen. Vooral vrouwen en kinderen uit kam pen in Macedonië, gaan naar opvangkampen in Fraipont en in Antwerpen. Zij genieten een tijdelijke vluchtelingenstatus die om de zes maanden wordt verlengd. Zodra de oorlog voor bij is, moeten ze terug. Een vliegtuig van het Belgische leger pikte gisteren de eerste 170 vluchtelingen op in de Ma cedonische hoofdstad Skopje. De Kosovaren hebben gekozen voor België, in veel gevallen om dat ze er al familie hebben. Mor gen en woensdag komen nog eens twee vliegtuigen naar Brussel. België is bereid 1.200 Kosovaarse vluchtelingen te ontvangen. ANP/Belga (Advertentie) SQFT LADIES U komt onvermoeibaar uw dag door op deze lichte, zachte en flexibele damesschoen. Verkrijgbaar in diverse kleuren. Voor informatie: Van Drunen Continental tel. 073-5216292 internet: www.ecco.com/nl genootschap vast van plan is grondtroepen in te zetten. Dat zou gaan gebeuren als het Joe goslavische militaire apparaat door de NAVO-bombardemen- ten voldoende is verzwakt. Een woordvoerder ontkende dat er verandering is opgetre den in het beleid van de NAVO dat vooralsnog de inzet van landstrijdkrachten uitsluit. Hij voegde er volgens de krant aan toe dat de pamfletten mogelijk verwijzen naar acties van het U£K, het Kosovo Bevrijdings leger. De NAVO roept de Serviërs op de wapens neer te leggen en zich terug te trekken. Een schot schrift dat een zaterdag in Blace (Macedonië) gearriveerde Alba nese vluchtelinge uit Kosovo had meegenomen, toont aan de ene kant een foto van een Apa che-helikopter met de tekst 'wacht niet op mij'. Op de andere kant staat: 'Je kunt je wel verschuilen, maar de N AV O-strij dkrachten zien j e al tijd en overal. Je kunt ook je wa- Jongens en mannen worden bo vendien gedwongen in kolen mijnen te werken om de op kolen werkende elektriciteits centrale in Kosovo te voeden, voegde hij eraan toe. De Kosovaren worden bewaakt door gewapende Serviërs, ter wijl zij het bewijsmateriaal van gruweldaden tegen hun landge noten moeten opruimen. De dwangarbeiders zijn gevangen leden van het Kosovo Bevrij dingsleger (UCK) en andere ge vangen Albanese mannen. De Britse minister Doug Hen derson van Legerzaken beves tigde dat de regering informatie heeft gekregen over pogingen van de Serviërs massamoorden te verbergen. Hij zei tegen jour nalisten dat 'het schoonmaak- proces ook het transporteren van de lijken naar een gebied uit de buurt van de plaats van de slachting omvatte'. Verder de tails wilde Henderson niet ge ven. ANP/RTR/AFP Het wrak van de auto die op een mijn reed bij de grenspost Morina. foto Santiago Lyon/AP van onze redactie buitenland Een auto met vluchtelingen uit Kosovo is gisterochtend vlak bij de grens met Albanië op een landmijn gereden. De vijf inzittenden zijn daardoor om het leven gekomen, zo meldden waarnemers van de Organisatie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (OVSE). OVSE-woordvoerder A Angeli zei dat de auto nog maar twintig meter van de grenspost Morina was, toen hij ontplofte en in vlammen opging. Konvooi De auto met de vluchtelingen maakte deel uit van een konvooi van 1.500 vluchtelin gen dat rond kwart voor drie 's nachts be zig was de grens over te trekken. Na de mijnexplosie sloten de Joegoslavische au toriteiten tijdelijk de grensovergang. De afgelopen weken hebben waarnemers gezien hoe Joegoslavische militairen mij nen legden en schuttersputten groeven langs de grens, kennelijk als voorberei ding op een eventuele invasie van NAVO- grondtroepen. RTR/AFP Tweede-Kamerlid Middel (PvdA) vindt het gerechtvaar digd dat de Kosovaren terug moeten als ze in een veilig EU- land asiel hebben aangevraagd. ,,Maar de rapen zijn gaar voor Cohen als hij Kosovaren terug stuurt naar een EU-land waar ze wel doorheen zijn gekomen, maar waar ze geen asiel hebben aangevraagd." Volgens Middel bedoelt Cohen dat ook niet. Wat ik van hem heb begrepen is dat die mensen hier wel mogen blijven. Dat is nu de uitzonde ring." De woordvoerder van Justitie blijft er echter bij dat Kosova ren die bijvoorbeeld via Duits land naar Nederland zijn ge reisd zonder daar asiel aan te vragen, terug moeten naar Duitsland. ,,Dat is nu eenmaal in Europees verband zo afge sproken. Maar we begeleiden de mensen heel zorgvuldig. We ge ven goed aan hoe ze daar verder moeten handelen." De vreemdelingendienst had begin april besloten dat Koso varen opgevangen zouden wor den of ze nu wel of niet eerder in een EU-lidstaat waren geweest. Eind vorige week is besloten toch te handelen volgens de EU- afspraak. WD-Kamerlid Kamp is het daarmee eens. ,,Je moet probe ren aan de afgesproken regels vast te houden. Je moet op de eerste veilige plek asiel aanvra gen. Het is niet zo dat je een land kunt uitkiezen. Maar als je Kos ovo hebt verlaten met een trans portmiddel en je bent in een keer door België gereden naar Ne derland, dan hoef je volgens mij nietterugnaarB elgiëD an moet je er toch wel een paar dagen zijn geweest." GPD Het was vroeg in het voorjaar. Een zacht briesje voerde bloemen geuren aan en de merels zongen hun avondlied in de bomen rondom slot Bommelstein. Heer Ollie had zich na de maaltijd dan ook niet teruggetrokken in het studeervertrek, zoals zijn gewoonte was. In plaats daarvan had hij een van de torens beklommen en daar stond hij nu mijmerend naar de zonsondergang te staren. 'Het is een hele klim, met uw welnemen', sprak de bediende Joost, die hem met een verversing volgde. 'En het tocht hier ook, als u mij toestaat. Ik hoop, dat we geen kou zullen vatten!' 'Ach wat', zei heer Bommel. 'Heb je dan helemaal geen oog voor het natuurschoon? Zie je die mooie paarse strepen niet in de lucht en hoor je niet hoe de vogeltjes zingen en hoe het in de verte rommelt?' 'Jawel, heer Olivier', gaf de knecht toe. 'In deze tijd van het jaar slaat de onrust in het bloed, als ik zo vrij mag zijn.' HORIZONTAAL: 1 Deugdelijk; 2. wijd, sluis; 3. op de manier van, kern; 4. besef; 5. vleesge recht, kaartterm; 6. geheel gevuld; 7. loog, opgeld; 8. smeersel; 9. ik, ontkenning; 10. niet lang, slim; 11. nederigheid. VERTICAAL: 1. Onheil, lectuur; 2. vaas, papegaai, opperwezen; 3. bekoorlijk, uitslag; 4. voorbij, waterkant, voorzetsel; 5. grondtoon, voedsel; 6. spil, godsdienst, boksterm; 7. vrucht, vernuftige geest; 8. scheepstouwwerk, bijbelse profeet, gelofte; 9. onderwerp, toe gankelijk. 123456789 Oplossing zaterdag schema t-a-e- beren-n- e-o-deuk rooms--a b-p--zus eskimo r-a--u sonnet Zeeland: Iets warmer pens achterlaten en zo snel mo gelijk uit Kosovo wegrennen. De keuze is aan jou. Stop met het volgen van Milosevic' orders en het plegen van genocide en andere gruweldaden op burgers van Kosovo. Je bent verant woordelijk voor je eigen daden en betaalt uiteindelijk zelf hier voor de prijs.' ANP Waterstanden MAANDAG 19 APRIL Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West Hoog water uur cm 04.53 264 05.14 292 06.17 336 04.50 200 06.50 167 05.09 196 06.40 198 07.20 173 uur cm 17.18 250 17.37 276 18.41 323 17.20 187 19.20 161 17.31 188 19.10 188 19.50 170 uur 11.35 12.01 00.41 11.20 00.15 11.05 00.20 00.20 Hoog water cm uur cm, 237 23.49 21 249 254 13.07 27! 174 23.40 156 147 12.45 165 111 23 26 095 164 12.50 18' 157 12.45 175 aag water 'Wacht eens even', hernam heer Bommel. 'Waarom rommelt het in de verte? Er komt toch geen onweer?' Joost zette het blad op een kanteel en stak luisterend het hoofd vooruit. 'Ik hoor een soort gedreun', mompelde hij peinzend. 'Heel vreemd. Het komt uit de richting van de Zwarte Bergen - en daar wordt toch niet gewerkt, bij mijn weten. Of het moeten de Labberdanen zijn.' 'De Labberdanen?' herhaalde heer Ollie bevreemd. 'Wie zijn dat?' 'Uit dat kinderversje, u weet wel', legde de bediende glimlachend uit. 'Als het spelen is gedaan. De sterren aan de hemel staan, En zoete kleinen slapen gaan, Dan werkt de Labberdaan.' Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West uur cm uur cm 12.16 225 00.20 229 12.43 235 01.26 253 13.49 26C 12.05 166 01.00 151 13.30 162 12.06 106 ----- 01.05 167 13.35 177 01.05 161 13.35 171 Europa: Verandering Hans Belterman Spelt is een 'vergeten' graansoort die tot aan het begin van deze eeuw nog wel in het oosten van ons land en vooral in Zuid-Limburg werd geteeld. In de meeste andere landen in Europa wasspelt niet on bekend. In Frankrijk en Duitsland is de cultuur nooit helemaal verdwenen. In de Provenge bij voorbeeld is men spelt (épeautre in 't Frans) altijd, zij het op kleine schaal, blijven telen. Spelt gedijt goed op de wat ar mere gronden. In Duitsland wordt nog altijd brood van rogge en spelt gebakken. Spelt kan worden bereid als rijst. Het wordt in de Pro- venge op vrijwel dezelfde wijze bereid als de Italiaan se risotto. Spelt kan ook worden gekookt en dat is wel zo eenvoudig. Het onbekende spelt heeft een smaak die aan tarwe en aan noten doet denken en is ver krijgbaar in speciaal- en reformzaken. Met spelt kun je verscheidene aantrekkelijke bijgerechten maken. Spelt met tuinkruiden is daarvan een eenvoudig voorbeeld. Voor 4 personen: 300 a 350 gram spelt; zout; 1 flinke tak rozemarijn; 1 groene Spaanse peper, overlangs opengesneden, zaadjes weggenomen; 2a 3 eetl. (olijf)olie; 1 eetl. (wilde) tijmblaadjes; 1 eetl. ragfijn gesneden basili cum; 1 eetl. fijngesneden bieslook. Breng een royale hoeveelheid water aan de kook. Laat er per liter 1 theelepel zout in oplossen. Voeg daarna spelt, rozemarijn en Spaanse peper toe en roer alles krachtig door. Temper de warmtebron zo dra het water opnieuw aan de kook is gekomen. Leg het deksel op de pan en laat de spelt 18 - 20 minuten zachtjes koken. Stort de gekookte spelt op een zeef en laat alles uit lekken. Neem rozemarijn en Spaanse peper weg. Doe uitgelekte spelt terug in de pan waarin ze werd gekookt. Sprenkel olie erover en schep alles enkele malen om. Voeg daarna tijmblaadjes, basilicum en bieslook toe. Schep hierna alles nog zolang om tot de spelt door en door warm is geworden. Dien het ge recht op bij gebraden of geroosterd vlees, bij een ge braden kip of parelhoen en (voor de vegs) bij gerech ten met eieren, kaas en tofu. O 21 ov SL VERWACHTING VÓÓR MAANDAGMIDDAG 19 APRIL 1999[ Boven Europa cirkelen al dagenlang enkele lagedrukgebieden die plaatselijk voor veel bewolking, regen en af en toe een bui zorgen. Een enkele bui gaat gepaard met onweer,hagel en zelfs sneeuw. In Scandinavië is plaatselijk nog enkele centimeters gevallen en het kwik weet overdag maar nauwelijks boven nul te geraken. Met een krachtige wind een guur plaatje. Boven het continent weet een zwak hogedrukgebied het weer tijdelijk positief te beïnvloeden. Overdag zijn er wolkenvelden en af en toe zon met plaatselijk een enkele bui. De temperatuur is 's nachts enkele graden onder nul, maar overdag weet het kwik plaatselijk toch de 10 graden te berei ken. In het zuiden van Europa is het ook onbestendig weer met vooral in Italië en de op Balkan enkele (onweers-)buien. De tempe raturen rond het Middellandse-Zeegebied liggen rond de 20 graden overdag. Er is echter verandering op komst voor een groot deel van Europa. Vandaag krijgt het Verenigde Koninkrijk er al mee te maken. Een diepe depressie nadert met rasse schreden over de Atlantische oceaan. Voor zich uiteen krachtig windveld met stormkracht langs de westkusten. In het binnenland staat een naar hard tot stormach tig aantrekkende zuidelijke wind. De regenhoeveelheden zullen er plaatselijk niet om liegen en voor de nodige overlast zorgen. De temperaturen zullen dinsdag Door: Coen Verrijn Stuai een sprongetje omhoog maken. Het binnendringen van de zachte luchtzullen we wel met regen moeten bekopen. Echt mooi lenteweer zit er ook de dagen erna zeker niet in, maar vanaf dinsdag is het met een graad of 13 dus iets warmer dan de afgelopen dagen. Daarmee komen we uit op waarden die normaal zijn voor deze tijd van het jaar. Vandaag is he met een graad of 9 duidelijk nog aan de frisse kant. De zon schijnt af en toe, al is een enkele bui niet uit te sluiten. De wind zoekt gelei delijk de westhoek op en is meest zwak boven land, matig aan de kust. Vannacht komt er vanuit het zuidwesten een storing naderbij. Deze brengt bewolking, regen en duidelijk zachtere Idcht met zich mee. In de loop van de nacht neemt de bewolking toe en tegen de ochtend wordt al de eerste regen verwacht. Morgen lijkt dan een bewolkte en regenachtige dag te gaan worden met temperaturen die geleidelijk oplopen naar 12 graden. De wind draait vannacht al naar zuidelijke richting, begint toe te nemen en is morgen boven land matig tot vrij krachtig, 4 a 5 Beaufort. Aan de kust neemt de wind toe tot krachtig en zeker bo ven zee tot hard, 7 Beaufort. Vanaf woensdag komen we weer in wat rustiger vaar water terecht. De wind zoekt dan de zuidwesthoek op en wordt meest matig. De zon schijnt af en toe, maar er kun nen ook enkele buien vallen, vooral donderdag. Overdag komt de temperatuur dan uit rond 13 graden, ook 's nachts is het met een graad of 8 iets warmer dan de afgelopen dagen. Een enkele bui 8 W 3 - 14 7° ZW 4 Maan maandag onder -- dinsdag op 9.50 Nautisch bericht Het zicht is goed bij een matige westenwind, 3 Beaufort. De kans op onweer is klein en mist wordt zeker niet verwacht. De temperatuur van het kustwater is ongeveer 9 graden. Vooruitzichten woensdag donderdag vrijdag maandag onder 20.47 dinsdag op 6.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4