Stakingen in bouw van de baan VS vragen pokken vaccins uit angst voor bio-terreur PZC PZC Prins Willem-Alexander had ziekte Besnier Boeck jAlerte portiers disco ^voorkomen bloedbad Strandtentje Strengere regels voor geldbeheer advocaten binnenland Akkoord over structurele loonsverhoging van 5,5 procent Supers willen bank in winkel Brede coalitie tegen inzet kindsoldaten Autolozen vast na negeren politiebevel 19 april 1949 maandag 19 april 1999 nil he) I ^oor Sylvia Marmelstein lafHOEVELAKEN - De stakingen in de bouw, die vandaag zouden 1 Ibeginnen, zijn van de baan. De lnwakbonden en de werkgevers 'Vraijn het in de nacht van zaterdag !op zondag toch eens geworden amver een nieuwe tweejarige CAO. De 180.000 bouwvakkers 3 ikrijgen er 5,5 procent structure le loonsverhoging bij en 700 gul den aan eenmalige uitkeringen, ".let dit akkoord zijn de werkge- -ers, verenigd in het Algemeen 'erbond voor het Bouwbedrijf s,lj(AVBB), ternauwernood ont- i snapt aan een grote staking. aWanaf vandaag zou steeds op ^verschillende plekken in het |and het werk worden neerge- uegd. „Gelukkig dat we die el lende hebben voorkomen", zucht werkgeversonderhande laar F. van Hove. Ook de bonden zijn blij met het resultaat. „We gaan het met op geheven hoofden in de bouwke ten presenteren", zegt woord voerder J. Slok van de Hout- en Bouwbond CNV. De bouwvak kers krijgen hun loonsverho ging in kleine stapjes. De eerste gaat in per 1 april dit jaar, ge volgd door 1,25 procent per 1 ju li. Begin volgend jaar krijgen ze er één procent bij en in juli 1,25. Daarnaast krijgen ze twee keer een uitkering van 350 gulden. De vakbonden wilden eigenlijk een eenjarige CAO met een structurele loonsverhoging van 3,5 procent en duizend gulden eenmalig. Nu krijgen de bouw- .vil f van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Enkele portiers van een disco aan de Rotter- -Jdamse Wijnhaven hebben gis terochtend een bloedbad voor- «omen. Rond half zeven opende ,een nog onbekende schutter het jvuur op de ingang van de drij vende disco, waarin op dat mo- Inent nog honderden bezoekers rii&aren" JÏDe alerte portiers sloten daarop p irazendsnel de deuren van kogel- zwerend glas en konden zo voor- jkomen dat er slachtoffers vie- r Jen. De schutter maakte deel uit jvan een groepje mannen dat kort voor de schietpartij de toe- '%)EN HAAG - Uien, shampoo, ,'br „broodbeleg, even een spaarre kening openen en een lening af fluiten. Als het aan de super- aamarktondernemers ligt, moet de klant ook voor bankzaken te- f echt kunnen in hun supers. ïkuim tweederde van de supers rwil een bank in de winkel opne- Tnen. Dat blijkt uit onderzoek eifyan het vakblad Distrifood. vakkers in het eerste jaar iets minder (3,25). „Maar met het eenmalige bedrag komen we bijna uit op vier procent", zegt Dvan Haasten van de Bouw- en Houtbond FNV. Eenmalig De werkgevers bestrijden dat. „Het is een lekker goedkoop ak koord", zegt Van Hove. „Er zit ten veel eenmalige verhogingen bij en dat vinden de werkgevers fijn. De structurele loonsverho ging is geheel in overeenstem ming met de economische situa tie. Volgend jaar is het maar 2,25 procent, want dan gaat het iets minder met de economie." Zowel de bonden als de werkge vers zijn enthousiast over de af spraken rondom het vorstverlet. Nu is het nog zo dat alle bouw bedrijven geld storten in een spaarpot. Als het vriest kunnen ze daar geld uithalen om het loon van het personeel door te betalen. Maar sommige bedrij ven maakten zoveel gebruik van de pot dat de regeling te duur werd. Daarom werd in de vorige CAO afgesproken dat de bedrij ven de eerste negen dagen van het vorstverlet zelf moesten be talen. Voortaan mogen bouwbedrij ven kiezen of ze nul, drie of ne gen dagen salaris zelf willen doorbetalen. Daar staat tegen over dat ze een verzekering kun nen afsluiten voor de loondoor betaling bij vorst. De VUT-regeling wordt vervan gen door een vroegpensioen-re- geling. Daarvoor moeten de werknemers die eerder willen stoppen met werken (een ge deelte) zelf sparen. Wie langer in de bouw werkt, mag stoppen met werken op zestig jaar en krijgt dan 75 procent van het laatst verdiende loon doorbe taald. Wil de werknemer een ho gere uitkering, dan kan deze een jaartje langer doorwerken, of zelf spaargeld bijleggen. Nieuw voor de bouw is dat werknemers die in de WAO be landen een eindejaarsuitkering krijgen van 1.100 gulden. Een arbeidsongeschikte die binnen een jaar weer aan de slag gaat, krijgt een bonus van 2.500 gul den. GPD gang was geweigerd door hun gedrag. Na de schoten namen de schutter en een nog onbekend aantal mannen de benen. Ze zijn sindsdien voortvluchtig. De toedracht van de schietpartij vertoont grote overeenkomst met het drama bij het muziekca fé Bacchus in Gorinchem, op 10 januari dit jaar. Drie mannen die uit het café waren verwij derd, schoten even later op de deur. Twee meisjes die achter de deur stonden, kwamen daar door om het leven. Een derde meisje overleefde de aanslag maar net. Tegen de daders werd vrijdag twintig jaar gevange nisstraf geëist. ANP van onze redactie binnenland De ondernemers zijn ervan overtuigd dat ze meer klanten over hun drempels kunnen lok ken als een bank bij hen intrekt. De Rabobank kondigde vorige week al aan vestigingen in su permarkten te gaan openen. Medio mei gaat de eerste 'Rabo- shop' bij Plusmarkt Leusink in Haaksbergen open. Van de ondernemers die het niet willen, kampt achttien procent met ruimtegebrek. GPD EGMOND AAN ZEE - Een vreemd beeld op het strand. Tijdens de zandsuppletie in Egmond aan Zee is door een graafmachine een transatlantische telefoonkabel kapot getrokken. Het telefoonverkeer met Amerika was daardoor een tij dlang niet mogelijk. Pas zaterdag werd de beschadigde kabel opgespoord. Het wachten is nu op een lasser uit Denemarken die gespeciali seerd is in het lassen van glasvezelkabels. foto Martin Mooij/ANP Rode neuzen protest tegen oorlog TILBURG - De rode-neuzenactie waarvan de afgelopen we ken in meerdere plaatsen standbeelden het slachtoffer zijn geworden, is bedoeld als protest tegen de Balkanoorlog. Dat stelt althans de anonieme groepering De Dam. In onder meer Tilburg, Maastricht, Sittard, Groningen, Nij megen, Den Bosch en Breda zijn de afgelopen weken beelden met verf voorzien van een rode neus. Volgens De Dam is de ac tie gebaseerd op een anoniem stripdagboek uit 1991, het jaar waarin een begin is gemaakt met het uiteenvallen van het ou de Joegoslavië. Daarin komen bebloede beelden voor. Het dagboek is volgens de actiegroep enkele jaren later opgedo ken op een tentoonstelling voor studenten. ANP Gasprijs omlaag ondanks ecotax DEN HAAG - Ondanks een inflatie van 17 procent en een ho gere energiebelasting is de gemiddelde gasprijs voor groot verbruikers vorig jaar in Nederland met 4,5 procent gedaald. Nederland neemt nu de tweede plaats in op de ranglijst van gasprijzen in de wereld. Vorig jaar was het derde op de lijst, die onveranderd wordt aangevoerd door Zweden. Gas is het goedkoopst in Canada. Dit meldt het National Utility Service Benelux, een onder zoeksbureau in de energie- en telecomwereld. ANP Industriepaus Molkenboer dood DEN HAAG - Voormalig directeur-generaal Industrie J.AM. Molkenboer van Economische Zaken is vrijdag op 82-jarige leeftijd in zijn woonplaats Den Haag overleden. De topamb tenaar gold jarenlang als 'de Nederlandse industriepaus'. Molkenboer kreeg begin jaren tachtig landelijke bekendheid door zijn cruciale rol in de parlementaire enquête naar het de bacle van het Rijn-Schelde-Verolme concern (RSV). Molkenboer was vanaf de eerste dag van de fusie tot en met het einde in 1983 regeringswaarnemer bij het RSV-concern. Daarnaast was hij commissaris bij DSM en regeringsadviseur bij een reeks van ondernemingen die staatssteun genoten. De carrière van Molkenboer bij Economische Zaken besloeg een periode van meer dan veertig jaar. Een vakbondsbestuur der typeerde hem eens met de woorden 'ministers komen en gaan, maar Molkenboer blijft altijd bestaan'. ANP Prijs voor Hof van Arbitrage DEN HAAG - Het Permanent Hof van Arbitrage in Den Haag krijgt de Wateier Vredesprijs. Dit heeft de Carnegie-Stichting zaterdag bekendgemaakt. De stichting, die eigenaar is van het Vredespaleis, kent de onderscheiding jaarlijks toe aan een persoon of instantie die zich heeft ingezet voor de wereldvre de. De prijs wordt op 6 mei uitgereikt. De Carnegie-Stichting stelt dat het hof, dat in het Vredespa leis is gevestigd, in het honderdjarige bestaan heeft gewerkt aan het beëindigen of voorkomen van veel conflicten. De prijs is vernoemd naar J. Wateier, een Nederlander die bij zijn overlijden in 1927 zijn vermogen naliet aan de eigenaar van het Vredespaleis, waarbij hij bepaalde dat het deels ge bruikt moet worden voor een jaarlijkse vredesprijs. ANP Ontsnapte TBS'er klopt weer aan GRONINGEN - De 30-jarige TBS'er die vorige week dinsdag ontsnapte uit de Van Mesdagkliniek in Groningen, is terecht. Hij heeft zich zaterdag zelf gemeld bij de kliniek, zo maakte depolitie gisteren bekend. De man wordt sinds 1997 in de Van Mesdagkliniek behandeld. Aanleiding voor zijn dwangver pleging was het plegen van roofovervallen. De man ging er dinsdag vandoor toen hij samen met een bege leider op weg was naar een nabijgelegen ziekenafdeling. Toen hij met zijn begeleider buiten de poort van de kliniek kwa men, zag hij kans te ontsnappen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Prins Willem- Alexander heeft in het begin ivan de jaren negentig geleden öan de ziekte van Besnier Boeck, een aandoening die zich onder meer in de longen open baart. Een woordvoerder van de Rij ks- voorlichtingsdienst (RVD) heeft dat in Sjanghai tijdens het ko ninklijk staatsbezoek aan Chi na verklaard. Volgens de van onze redactie binnenland DEN HAAG - Advocaten die '(tijdelijk) geld van hun cliënten beheren, worden aan strengere tegels gebonden. Ze worden voortaan verplicht geld van hun klanten op rekening van een speciale stichting te storten, bm het beheerde geld over te piaken, hebben ze de handteke ning van een collega nodig. De brde van Advocaten heeft de (strengere regels gemaakt om Advertentie PAGE QUILTED KEUKENPAPIER pak 2 rollen 3 pakken van HM7 O* fraude door advocaten te voor komen. De afgelopen jaren verduisteren steeds meer advocaten geld van hun cliënten, aldus de deken van de orde, P. von Schmidt auf Altenstadt. „Het gaat welis waar om minder dan één pro cent van de ruim tienduizend advocaten. Maar dit kan zo niet doorgaan. Iedere advocaat die geld van zijn cliënt achterover drukt, is er één te veel." In de meeste gevallen gaat het om smartengeld en schadever goedingen aan cliënten die tij delijk zijn gestort op de reke ning van hun advocaat. De meeste advocaten die zich aan fraude hebben schuldig ge maakt, deden dat omdat ze door persoonlijke omstandigheden of door de toenemende concur rentie op de advocatenmarkt in financiële moeilijkheden waren geraakt. Ze zijn inmiddels fail liet gegaan en uit de advocatuur gestapt. ANP DEN HAAG - Dertien organisa ties die zich inzetten voor jonge ren en kinderrechten, hebben een brede coalitie gevormd te gen kindsoldaten. Zij willen dat Nederland zich internationaal inspant om de minimumleeftijd waarop jon geren voor een leger kunnen worden gerecruteerd en daad werkelijk ingezet, te verhogen van vijftien naar achttien jaar. Maar Nederland, dat nu werft vanaf 17,5 jaar, zal die grens eerst zelf een half jaar hoger moeten leggen. Deze week pre senteren de organisaties, waar onder Unicef, Save the Child ren, Novib en Kinderen in de Knel, zich in Den Haag. GPD woordvoerder is Willem- Alexander inmiddels genezen. De ziekte kwam in maart 1991 aan het licht toen de prins zich liet keuren, omdat Willem- Alexander wilde gaan duiken. Op longfoto's die werden ge maakt, waren abnormaal grote vlekken te zien. Na een nieuw longonderzoek werd met 'aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid' de ziekte van Besnier Boeck gecon stateerd. Weggegaan Later werd een stukje longweef sel operatief weggehaald en on derzocht. De patholoog beves tigde daarna fase één van de ziekte van Besnier Boeck. De ziekte is volgens de RVD- woordvoerder daarna vanzelf weggegaan. De prins heeft geen medicijnen gekregen. „De prins is vrij van de ziekte." De ziekte van Besnier Boeck staat ook bekend als sarcoïdose. Het is een chronische aandoe ning die kan voorkomen in vrij wel alle organen maar vooral in lymfeklieren, longen, huid en ogen. De ziekte, die vaak bij toe val uit longfoto's blijkt, heeft veel weg van tuberculose en ver oorzaakt weefselveranderin gen. Verschil met tbc is dat de weefsels niet afsterven en de tu berkelbacil niet voorkomt. ANP De ME loopt uit voorzorg achter een groep Autolozen aan. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Amster damse politie heeft gistermid dag vijf demonstranten opge pakt. Dat gebeurde tijdens een betoging van de Autolozen te gen het autoverkeer. De Autolozen houden eens per maand fietsend een demonstra tie tegen het autoverkeer in de binnenstad. Twee weken gele den had de politie hen te ver staan gegeven dat ze hun actie voortaan alleen op fietspaden mogen houden, omdat ze gere geld drukke kruispunten in de stad bezetten. De demonstranten hielden gis teren op het Spui een betoging voor de vrijheid van demonstra- door Martijn Delaere DEN HAAG - De Amerikaanse regering heeft Nederland gevraagd pokkenvaccins te leveren. De wereld is in 1980 pokkenvrij verklaard, maar de Verenigde Staten wil len een grote voorraad vaccins hebben in geval het land wordt getroffen door een aanval met biologische wapens. Het Rijksinstituut Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in Bilthoven is één van de twee in stituten in de wereld dat nog beschikt over het zaaivaccin tegen pokken. Een woordvoerster van het RIVM laat we ten dat de directie van het instituut 'zeer ingenomen' is met het verzoek van het Amerikaanse ministerie van Gezondheid, maar dat men nog geen beslissing heeft genomen. In Amerika worden geen vac cins meer gemaakt. In de VS vreest men in de nabije toekomst geconfronteerd te worden met een aanval met biologische wapens door een terreur groep of -staat. Een adviseur van de rege- ring-Clinton, D. Henderson, luidde on langs de noodklok door te constateren dat het Westen totaal onvoorbereid is op de gevolgen van terreuraanvallen met biolo gische wapens. Het grootste gevaar is vol gens Henderson een terreuraanval met het pokkenvirus. Vaccinatie is gestopt en nog slechts twintig procent van de bevol king is beschermd. Onder invloed van aanwijzingen dat Irak vergevorderd was met de productie van biologische wapens, alsmede recente dreigementen van de terreurbeweging van de miljardair Osama bin Laden, is de regering-Clinton in hoog tempo bezig de militaire en civiele bescherming tegen bio-wapens op te voeren. De kans bestaat volgens Henderson dat er clandestiene voorraden pokken zijn, buiten de twee of ficiële opslagplaatsen in de VS en Rus land, die tot bio-wapens gemaakt kunnen worden. Pokken is niet te genezen. Bij een aanval met het pokkenvirus zal zeker dertig pro cent van de niet-beschermde personen overlijden. Het is onwaarschijnlijk dat snel gereageerd wordt met noodmaatre gelen en vaccinaties. De medische wereld is niet voorbereid op dergelijke rampen. Artsen herkennen de ziekte niet en zie kenhuizen hebben nauwelijks kamers voor besmettingsgevallen. GPD Argentijns vlees Engeland ligt overhoop met Argentinië over de vleesim port. Dictator Perron wil voortaan het dubbele bedrag krijgen, anders weigert hij te leveren. Engeland vindt dat absurd en meent dat Perron zijn tanende populariteit wil keren op kosten van de Britse schatkist; hij gaf de vleesver werkers onlangs vijftig pro cent meer loon. Spullen NSB'er In het kantoor van de Centrale Dienst voor Noord-Zeeland in Zierikzee is een geheime op slagplaats ontdekt van de NS B'er ir. Ilcken. Deze kringlei der van de NSB bewoonde vroeger het pand en had onder een luik in een archiefkast een keldertje gegraven. Daarin is een groot aantal NSB-dos- siers, boeken en kaarten aan getroffen. Ook kwamen partijen linnengoed, een SS- uniform, een radio, grammo foon, schilderijlijsten en por tretten van Hitier tevoor schijn. De gevonden spullen zijn overgebracht naar het kantongerecht in Zierikzee. Beverfokkerij Zeeuws-Vlaanderen heeft z'n eerste beverfokkerij. In Hoek is een boer begonnen met twee paartjes van deze dieren. Be vers fokken wint in Nederland aan populariteit. De pelzen le veren een aardige bijverdien ste op voor boeren, tegen ge ringe investering. foto EvertElzinga/ANP tie. Toen de tientallen betogers geen gehoor gaven aan het poli tiebevel zich te verwijderen, voerde de Mobiele Eenheid met paarden een charge uit. Vier de monstranten werden gearres teerd. Een vijfde werd later opgepakt, omdat zij zich had vastgeketend aan het hek van de ambtswoning van burgemees ter Patijn. ANP Uitgever: W F. de Pagter Hoofdredactie: A L Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 15-* 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax, (0115)686009 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115) 561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel, (0111)454647 Fax. (0111) 454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: van 8.30 tot 17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00; franco per post 128,50; per maand 35,75; per jaar/ 372,50, franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p st (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag, voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl, 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV s (aPP3> ELKE DAG GOED NIEUWS Geldig van ma. 19 t/m za. 24 april 1999. A&P Services B.V. tel. 035 - 548 33 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3