Attractief vervoer in onderzoek Vlissingen had greep op de toekomst onder Van der Doef PZC Reimerswaal wil van de duobak af School haalt geld op voor dorp Cambodja Legertje vrijwilligers slaat handen ineen voor kinderboerderij Hond en baas dollen een dagje Oproep tot aanpak van Tholenseweg Leerkrachten vijf buitenlandse scholen naar Kamperland zeeland maandag 19 april 1999 s 10 Oostburg en ZWN kijken naar watertaxi, kusttram, elektrokar en huifkar door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Per watertaxi naar Zeebrugge of met de kust tram van Cadzand naar De Pan ne. Naar dat soort attractieve vormen van vervoer doen de ge meente Oostburg en de ZWN momenteel onderzoek. Dat moet uitmonden in een mobili teitsactieplan, dat de inwoner van West-Zeeuws-Vlaanderen en de recreant en toerist vol doende. snel. aantrekkelijk en verschillend openbaar vervoer biedt. Voor het onderzoek en het eerste deel van de uitvoering is 628.000 gulden gereserv eerd. Vooral het vervoer over water wordt hierin meegenomen. De gemeente Oostburg streeft er naar de kustplaatsen Breskens. Nieuwvliet, Groede. Cadzand- Bad en Knokke in de toekomst via een netwerk met elkaar te verbinden en over land te kop pelen aan de kleinere dorpjes in het achterland. Een strandhop- per, een watertaxi, brengt de be zoeker over zee aan land of naar Antwerpen en Zeebrugge, de kusttram zorgt voor de verbin ding van de West-Zeeuws- Vlaamse naar de Vlaamse en Noord-Franse kust, terwijl het achterland bediend wordt met elektrokarren, huifkarren en fietsen. Fiets-voetveer Het mobiliteitsplan wordt op gezet in nauwe samenwerking met de ZWN. omdat zoals wet houder C. Bolijn zegt. 'de bus geen geweld mag worden aan gedaan'. Het onderzoek moet door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Openbare basisschool De Vliete uit Wis- senkerke wil met het openings feest zaterdag 24 april van het verbouwde en vernieuwde schoolgebouw aan de Juliana- straat - waar overigens ook kin derdagverblijf Noord-Beveland een plekje heeft - geld bijeen brengen voor Cambodja. De school heeft gekozen voor een scholenproject m Don Dau, een klein dorpje ten noorden van de hoofdstad van Cambod ja. Phom Penn. Het is een initia tief van de Rotterdamse stich- .VW- EN ST JOOSLAND Rommelmarkt - De muziekver eniging Oefening na den arbeid (OND A) in Nieuw- en Sint Joos- land houdt zaterdag 24 april een rommelmarkt rond de hervormr de kerk in die plaats. De verko ping begint 's morgens al om ne gen uur. Vanaf halftien worden de waardevolle, antieke spullen bij opbod verkocht. De op brengst van de rommelmarkt is bestemd voor de aanschaf van nieuwe instrumenten voor het korps. door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - Ein delijk zat het weer t Lamsoortje eens mee. Onder een stralend zonnetje staken tientallen vrij willigers zaterdag de handen uit de mouwen om de kinderboer derij en heemtuin in Sint-Maar tensdijk in te richten. Door het natte najaar van 1998 had het project flinke vertraging opge lopen. Op het terrein was het zaterdag een en al bedrijvigheid. Ieder een die de natuur en de leefbaar heid van Tholen een warm hart toedraagt leek uitgelopen om een bijdrage te leveren aan de opbouw van 't Lamsoortje. De vele handen bleken licht werk te maken. Op het terrein van de kinderboerderij werd met ver eende krachten gewerkt aan on der meer een volière, een een- denhok, een duiventoren, een kippenhok en een terrein voor de geiten en schapen. De mate rialen waren 's ochtends in een feestelijke optocht naar het ter rein gebracht. Ook in de heem- tuin was er volop activiteit. Er werd geplant, geharkt en ge zaaid en de 'millenniumboom' (een linde) die de Dienst Lande lijk Gebied had geschonken, kreeg een plaatsje. Els Frigge van het Platform Leefbaar Plat teland Tholen, dat het initiatief heeft genomen tot de kinder boerderij en heemtuin, zag het tevreden aan. „Dit is grandioos. Er zijn ongeveer honderd men sen aan het werk en dat vind ik door Esme Soesman THOLEN - De werkgroep Tho- lenseweg Veilig roept de Zeeuw se en Brabantse politiek op om de handen ineen te slaan om een gezamenlijke oplossing te vin den voor de als gevaarlijk be schouwde Tholenseweg. Deze verbindingsweg tussen Tholen en Halsteren - het Zeeuwse en Brabantse land - wordt veel gebruikt door schoolgaande Thoolse jeugd. De werkgroep heeft een schriftelij ke oproep gedaan aan Zeeuwse en Brabantse betrokkenen om met elkaar een dialoog aan te niet alleen de mogelijkheden van andere soorten vervoer be kijken, maar ook de benodigde aanpassing van de bestaande wegen en paden en de eventuele aanleg van nieuwe. Aansluiting wordt gezocht bij het toekom stige fiets-voetveer in Breskens. De verwachting bestaat dat de voorzieningen voor de fietser moeten worden uitgebouwd met fietsenstallingen en ver- blijfsvoorzieningen. Ook het aantal parkeervoorzieningen zal moeten worden uitgebreid. Dit is ook nodig, wil de gemeen te op het platteland zogenaam de onthaalcentra kunnen in richten. Dit zijn plaatsen, bijvoorbeeld bij boerderijen, waar mensen de auto kunnen achterlaten en kunnen over stappen op de elektrokar, de fiets, het paard, de kano of de wandelschoenen kunnen aan trekken. Pas als het rapport er rond okto ber ligt, komt in beeld welke partners de gemeente nodig heeft om spijkers met koppen te slaan. „Voor het beschikbare bedrag kun je nog geen kilome ter rails voor de kusttram aan leggen", schat Bolijn alvast in. Duidelijk is dat het project de landgrenzen overschrijdt. Daarom heeft de provincie reeds een bijdrage van 112.000 gulden toegezegd. Gerekend wordt op een 251.000 gulden aan subsidie van de EU voor plattelandsontwikkeling. Voor de gemeente blijft een bedrag van 265.000 gulden over. ting Scholenproject Don Dau. In D on Dau is de afgelopen j aren door verschillende hulporgani saties al een heleboel werk ver zet. Zo is er nieuw schoolge bouw neergezet, werd er - met steun van Memisa - een hospi taal gebouwd en verrezen er twee watertorens. Zonne-energie Deze torens pompen met behulp van zonne-energie water op. Dat water komt nu alleen nog uit kraantjes aan de torens, maar daar wil De Vliete iets aan doen. De 125 leerlingen, hun ou ders en onderwijzers willen geld bijeen brengen voor een water leiding. Per strekkende meter kost dat ongeveer 8,50 gulden. In Don Dau is er behoefte aan ongeveer twee kilometer lei ding. Het geld moet worden verdiend met een kleedjes- en kraampjes markt, een door leerlingen uit gebaat café en een gesponsord spelletjescircuit. Om zoveel mogelijk mensen naar de school te krijgen, heeft het bestuur de hele dorpsge meenschap, haar oud-leerlin gen en -leerkrachten uitgeno digd. De feestelijkheden beginnen om 10.15 uur. door Marcel Modde ZIER1KZEE - Zaklopen. worst zoeken en een duik in het ballenbad, niets was hond en baas zaterdag te dol tijdens de Doe- Dag van de Kynologenclub Zeeland. On geveer vijftig dieren en hun begeleiders uit het midden en noorden van de provin cie hadden zich ingeschreven voor een ontspannen dagje gehoorzaamheid en be hendigheid. Het bijveld van sportpark Den Hogen Blok in Zierikzee was even het domein van de trouwe viervoeter. Geen gemier over uitlaatplaatsen en het resolute ge meentebeleid in die sfeer. Vrijheidblijheid en gewoon na afloop alles opruimen. De Doe-Dag was vooral bedoeld als een gezellig uitje voor mens en dier. Op een spelletjescircuit kon worden getest hoe goed de honden naar hun bazen luisteren. Op commando een stuk worst zoeken, leek nog de meest eenvoudige opdracht. Maar voor een duik met de bek onder water om daar de verstopte bal te pakken, liepen met alle dieren meteen warm. Veel leu kei- is het natuurlijk om lekker met het baasje mee te rennen, ook al snap je niet waarom hij of zij niet gewoon uit die lastige jute zak stapt. Portretfotograaf Tussen alle drukte door konden hond en baas door een portretfotograaf samen worden vereeuwigd en waren er demon straties 'van cursisten van de kynologenclub. Eén van de hoogtepunten was onder meer het optreden van het acht plus acht sterke team uit Wilhelminadorp Zij lieten zien dat niet alleen paarden een dressuur kunnen lopen. Op de muziek van Boney-M gaf het demonstratieteam blijk van een bijna volmaakte communicatie tussen hond en begeleider. Zonder sjorren recht op elkaar aflopen, een scherpe bocht naar lmks of rechts en vooral blijven lig gen wanneer iemand over je heenstapt. Line-dancing voor 'Lassies'. Mede-organisatrice M. van der Klooster uit Zierikzee was tevreden over de op komst van deelnemers en publiek. Haar bedoeling is er een jaarlijks terugkerend evenement van te maken. Ook gaat ze be kijken of het mogelijk is de demonstratie van de dansclub als extraatje voor de ko mende zomer onder te brengen bij één van de toeristendagen van het Zierikzee On dernemers Collectief (ZOC) in het cen trum van de stad. foto Pieter Honhoff echt hartverwarmend." Tijdens de middagpauze werd 't Lam soortje symbolisch overgedra gen aan de Stichting Kinder boerderij en Heemtuin 't Lamsoortje. Dat gebeurde door de overhandiging van de vlag van 't Lamsoortje aan de Thool se wethouder I. C. Moerland, die zich direct aansloot bij de groep van ongeveer veertig vrijwilli gers die de stichting inmiddels heeft. Moerland sprak zijn lof uit over het project, ook al zei hij niet al te optimistisch te zijn over de toekomst. „Ik heb wat zorgen over de continuïteit. Daar moe ten we met z'n allen hard aan werken." Tegelijk gaf de wet houder aan dat de gemeente niet veel meer geld zal kunnen bij dragen. Er is nog 2,5 ton nodig voor de bouw van een multi functioneel centrum op het ter rein. Moerland: „Van ons moet u niet te veel dubbeltjes verwach ten." Verstandelijk gehandicap ten gaan. onder begeleiding, het beheer van 't Lamsoortje uit voeren. Daarmee heeft stichting Het Gors eindelijk ook een dag bestedingsproject op Tholen. Dankzij een samenwerking met de soortgelijke Brabantse stich ting SDW zijn er inmiddels zestien krachten voor de kin derboerderij en heemtuin be schikbaar. Een van hen is Mia van der Gouwe uit Sint Philips- land, die nu nog in Zierikzee werkt. „Ik vind het heerlijk om in de open lucht te werken. Ik heb echt heel veel zin om te be ginnen." gaan over de mogelijkheden om de veiligheid te vergroten. Brie ven zijn verstuurd naar de colle ges van b en w van de gemeenten Bergen op Zoom en Tholen, de raadsfracties van Bergen op Zoom en Gedeputeerde Staten van de provincies Zeeland en Noord-Brabant. Volgens voor zitter H. de Wit van de afdeling Tholen van Veilig Verkeer Ne derland, tevens werkgroeplid, gaat het de vragers in eerste in stantie om overleg. „Begin daar eerst eens mee. zeggen wij. En wie weet ligt er een oplossing in het gezamenlijk financieren van aanpassingen." Minister Peper prijst burgemeester bij afscheid door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen heeft als havenstad een krach tig, gedreven bestuur nodig dat inspirerend is en'aangeeft waar het met de stad en de haven naar toe wil. Het dagelijks bestuur moet een visie hebben die meer dere raadsperioden meegaat, want anders verschrompelt de stad. Dat zei A Peper, minister van Binnenlandse Zaken en Ko ninkrijkszaken zaterdagmid dag bij het afscheid van burge meester J. C. Th. van der Doef in de Vlissingse Sint Jacobskerk. Vlissingen had onder Van der Doef greep op de toekomst. ,.En er is bijvoorbeeld een toekomst visie ontwikkeld, de Maritieme stad 2010." Het i s belangrijk om het publieke debat aan te gaan. waarin over aard en omvang van de publieke domeinen wordt gesproken, vervolgde Pe per in zijn lezing over toekom stige ontwikkelingen in het be sturen van een stad. Want wat verwachten de bur gers van nu van him gemeente, vroeg Peper zich af. Hij haalde daarvoor een opmerking uit 1995 van Wim Kok aan. Kok sprak toen van een onmisken bare behoefte om de samenle ving een gevoel van richting mee te geven. „Daar ligt bij uit stek een belangrijke taak voor politici en politieke partijen. Het is de hoogste tij d dat die hun verantwoordelijkheden serieus nemen," Peper stelde in de volle kerk, dat de gemeenteraden op zoek zijn naar een nieuwe rol in hun rela tie met het dagelijks bestuur en de overheid. „De vitaliteit van de lokale democratie wordt meer bedreigd dan gedacht Het gaat niet goed met Nederland, bezien tegen de achtergrond van de lage verkiezingsopkomsten, de oprichting van lokale partij en. De zuilen zijn geërodeerd. De commissie Elzinga onder zoekt die veranderingen en rap porteert daar binnenkort over." Die commissie moet adviseren Burgemeester Van der Doef kijkt samen met zijn zoon in het programmaboek. Rechts van Van der Doef minister Peper. foto Dirk-Jan Gjeltema hoe het lokale bestuursmodel herzien moet worden. Het on derzoek duurt al enige tijd, maar uiterlijk 1 januari 2000 brengt de commissie Elzinga haar advies in Den Haag uit. Ik-persoon Een heel ander verhaal hield A Bhalotra, stedenbouwkundige en directeur van Kuijper Com pagnons. Hij zei gevallen te zijn voor de dichter Paul van Ostaij- en. ,,Ik denk aan het gedicht Huis, stad en ik. Waar ik voorop moet staan, want de ik-persoon is het belangrijkste in de inter actie met de ruimte." Vlissingen heeft iets van alle steden, waar hij iets heeft ach tergelaten. Tot die gedachte kwam hij toen hij zijn speech voorbereidde. „Parijs met zijn moderne stedenbouw, het is mijn favoriete stad. De Bijlmer, met zijn 110 verschillende na tionaliteiten, zijn nieuwe tradi ties, die van zwart-wit gaan tot fullcolour, of de wijk Katten broek in Amersfoort." Het zijn alle parallelsteden, dat wil zeggen wijken met veel cul turele diversiteit, die nieuwe functies aankunnen. Hij ver klaarde: Steden zijn er voor de mensen. Ze zijn er om 'te verlan gen, te dromen om elkaar te ont moeten'. „Ik geloof verder in de maakbaarheid van een stad. Ik boetseer wat af." Stedenbouwkundigen moeten geïnspireerd worden door de toekomstige bewoners van een stad. Want de bewoners moeten hun stad kunnen beleven als een gedicht, een verhaal, haast een gedachte of een verlangen, vindt Bhalotra. „Dat voel je te rug in de echte parallelstad, de levendige stad. Vlissingen heeft het in zich een parallelstad te wordén." Van der Doef kreeg het laatste woord. Hij zei het een voorrecht te vinden meer dan dertien jaar aan Vlissingen te hebben mogen meebouwen. „Vlissingen be schikt over alle voorwaarden om uit te groeien tot een nog ste- delijker stad waar jongeren wil len en kunnen blijven wonen en waar de ietwat ouderen graag naar toegaan." Met het Scheldeloodsenkoor en een gezamenlijk optreden van de Vlissingse popgroep Blof en het Zeeuws Orkest werd de bij eenkomst opgefleurd. door Rolf Bosboom KRUININGEN - Burgemeester en wethouders van Reimers waal proberen de gemeenteraad over te halen alsnog te kiezen voor inzameling van huishou delijk afval met twee bakken. De duobak, die door de inwo ners van de gemeente sterk wordt gewaardeerd, zou daarmee verdwijnen. De raad neemt dinsdag 27 april een be slissing. De keuze van het inzamelsys teem staat ter discussie nu Rei merswaal voor de inzameling van het afval in zee wil gaan met het Openbaar Lichaam Afval- stoffenverwijdering Zeeland (OLAZ) en het bedrijf Verstrae- ten-Verbrugge. De gemeente wil een publiek-private samen werking met deze partijen aan gaan, om te voorkomen dat de inzameling Europees moet wor den aanbesteed. De huidige in zamelaar, Van Gansewinkel, en eventuele andere geïnteresseer de bedrijven, zoals BFI uit Ka- pelle, worden daarmee buiten spel gezet. Tevreden Alle fracties in de gemeenteraad zijn inmiddels bereid in te stem men met de overeenkomst met OLAZ en Verstraeten-Verbrug- ge. Tijdens de vergadering van de commissie openbare werken, twee weken geleden, spraken de fracties wel een duidelijke voor keur uit voor het behoud van de duobak, met als voornaamste argument dat de burgers tevre den zijn over dit ophaalsysteem. In het definitieve voorstel aan de gemeenteraad doet het colle ge het dringende verzoek aan de fracties de keuze van het op haalsysteem te 'heroverwegen'. Als argumenten geven B en W dat het systeem met twee bak ken, waarbij de ene wede het GFT-afval en de andere week het restafval wordt opgehaald, financieel gunstiger voor de ge meente uitpakt Eén systeem Dat voordeel wordt alleen maar groter als ook andere gemeenten de inzameling van hun afval in handen van OLAZ geven. Daar voor is het wel nodig dat er in de regio zoveel mogelijk één op haalsysteem bestaat. De duo bak is nu slechts bij enkele Zeeuwse gemeenten in gebruik en dat aantal zal, volgens het college, naar verwachting 'ze ker niet toenemen'. B en W wijzen er verder op dat de overstap naar een tweebak- kensysteem zonder problemet en zonder verdere kosten vooi de gemeente kan worden maakt. Het tussenschot van de) - duobak kan eenvoudig worden verwijderd en OLAZ zorgt zeLi voor de tweede bak. OLAZ i<j ook bereid om de duobakket van de gemeente te kopen voo: de prijs waarvoor Van Ganse winkel ze aan de gemeente ver koopt. Stank De vrees bij sommige raadsfrac ties is vooral dat het systeen met twee bakken leidt tot stani tijdens de zomermaanden, om dat de bakken maar eens in df twee weken worden geleegd Het college geeft als tegenargu ment dat het gebruik van twe< bakken in de andere gemeentel 'niet tot noemenswaardige pro blemen heeft geleid'. Ook bena drukt het college dat destijds dt keuze voor een duobak 'zeke: j niet verkeerd is geweest'. „Dt omstandigheden zijn echter vac dien aard dat thans de voorkeui wordt gegeven aan een twee- bakkensysteem De gemeenteraad bespreekt di afvalinzameling in zijn verga dering van dinsdag 27 april. Dt bijeenkomst wordt gehouden u| het gemeentehuis in Kruiningerj j. en begint om 19.30 uur. Vakopleiding houdt open dag MIDDELBURG - De afdeling bouw, metaal en procestechniel van het Centrum Vakopleiding Techniek in Middelburg houdei donderdag 22 april open dag. De beroepsopleidingen en trai ningen van het centrum zijn be doeld voor werkzoekenden. Wh geïnteresseerd is in tegelzetten metselen of stukadoren kan va: 13 tot 21 uur terecht op het Mo len water 97. Informatie over de andere rich tingen zoals timmeren, installe ren, schilderen, constructie- bankwerken, lassen, frezen en procesoperator, is op dezelfdt tijd verkrijgbaar aan de Kle- verskerkseweg 17 en Papisland 1. Voor vervoer tussen de loca ties wordt gezorgd. door Esme Soesman KAMPERLAND - De Prins Willem Alexanderschool in Kamperland ontvangt van maandag 17 tot en met zater dag 22 mei leerkrachten van scholen uit Wales, Grieken land, Italië, Madeira en Fin land. Het bezoek maakt deel uit van een al langer lopend scholenproject. Doel van het zogenaamde Comeniusproject, dat gesti muleerd en gesubsidieerd wordt door het Europees platform in Alkmaar, is leer lingen en leerkrachten ken nis te laten maken met land, volk, cultuur en gewoonten van andere landen in Europa. Naast de christelijke basis school uit Kamperland, met 130 leerlingen, doen vijf an dere scholen mee. Het con tact wordt onderhouden door briefwisselingen, geza menlijke projecten, video's en sinds kort Internet. Bo vendien is ook sprake van persoonlijk contact. Zo voe ren schoolkampen vanuit Kamperland, in verband met de overbrugbare afstand, naar Wales. De leerkrachten leggen soms, zelfs in hun va kanties, bezoekjes aan elkaar af. Jaarlijks vindt daarnaast in één van de deel nemende landen een meeting plaats van docenten. Dit jaar is het de beurt aan de Prins Willem Alexander school om voor gastheer te spelen. Dat houdt onder meer een bezoek in aan de verschillende klassen en ver gaderingen waarin gepraat wordt over het nieuwe sei zoen. Een fietstocht en be zoeken aan de Deltawerken, Middelburg en de Walcherse kust zijn andere onderdelen van het programma. Ook Amsterdam wordt bezocht. Rode draad Naast deze 'grotere' gebeur tenissen loopt het uitwisse lingsproject doorlopend als een rode draad door het schooljaar heen. Zo wordt maandelijks een brief - in het Engels - geschreven, gewijd aan onderwerpen als kleder drachten, spelen op het schoolplein of feestdagen. De groepen zes, zeven en acht - zo'n vijfentwintig leerlin gen - van de Kamperlandse school hebben, hoewel ou ders en leerkrachten doorlo pend moeten stimuleren, penvrienden in Wales. Voor zover dia- en videomateriaal aanwezig is worden ook les sen aan de andere deelne mende landen gewijd. Bedroefd moeten wij afscheid nemen van onze lie ve buurvrouw RIE DEKKER We zullen haar missen. Familie Daleboul Familie Jonker Familie Dekker Familie Ras Familie Stouten Familie Mabelis Mijn buurvrouw. altijd kon ik bij haar aankloppen. Ad Mijn buurvrouw, maakte altijd tijd als ik even met haar wilde klesse- bessen. Mariëlle Mijn buurvrouw. altijd een lekker snoepje, een grapje en een knuffel. Martin Wij hadden ons geen betere buurvrouw kunnen wensen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 30