Oproep tot aanpak Tholenseweg Jongeren wisselen dansen uit Vlissingen had greep op de toekomst onder Van der Doef PZC Jessy leest het spannendst voor Korps Krabbendijke wint overtuigend brand weer weds trij d School haalt geld op voor dorp Cambodja Leerkrachten vijf buitenlandse scholen naar Kamperland Een keuze uit onze weekreklames DUIDEWK DE GOEDKOOPSTE! rm: V zeeland maandag 19 april 1999 b 10 Werkgroep hoopt op samenwerking politiek Zeeland en Brabant Vriendendienst zint politie niet Hardrijders betrapt Politie helpt ronddobberende jongeman uit de Goese veste door Rolf Bosboom YERSEKE - Het korps van Krabbendijke heeft zaterdag in Yerseke overtuigend de provin ciale brandweerwedstrijd in de klasse technische hulpverle ning gewonnen. Het korps bleef met 1158 punten de collega's uit Kamperland ruim honderd punten voor. Krabbendijke en Kamperland mogen nu samen met het korps van Zierikzee, winnaar van de provinciale wedstrijd vorige week in Vlis- singen. Zeeland vertegenwoor digen tijdens de gewestelijke wedstrijd. Die wordt op 5 juni gehouden in het Limburgse Ne- derweert. De negen deelnemende ploegen kregen zaterdag op het bedrij venterrein Olzendepolder in Yerseke een gecompliceerd on geval voorgeschoteld. Een aan hangwagen was van een rijden de auto afgebroken en tegen een met hout geladen vrachtwagen beland. De auto zelf was tegen een tent gereden die over een put was gespannen waarin een man aan het werk was. Het resultaat: twee zwaargewonden, van wie vooral de man in de put moeilijk bereikbaar was. Complicerende factor was dat een paal met stroomdraden op de auto was gevallen, waardoor de auto on der stroom stond. De brandweerlieden van Krab bendijke maakten indruk op de jury met hun slagvaardig optre den. „Ze hadden een perfecte benadering van het geheel en waren over de gehele linie het beste", vond provinciaal wed strijdleider C. E. Mol van het Algemeen Brandweer Wedstrijd Comité (ABWC). De Krabben- dijkenaren slaagden er bijvoor beeld in de gewonde bij d« vrachtwagen zeer snel te bevrij- den, zodat het ambulanceperso neel direct aan de slag kon. Van de negen deelnemende korpsen wist alleen dat van Borssele de opdracht niet binnen de gestel de tijd te volbrengen, waardoor het reglementair naar de laatsU plaats werd teruggezet. De uitslag: 1 Krabbendijke (1158 punten), 2. Kamperland (1056), Goes (1016), 4 Bruinisse (990), 5. 's- Gravenpolder (984), 6. Wolphaarts- dijk (984), 7. Baarland (886), 8 EPZ (872), 9. Borssele (862). door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Openbare basisschool De Vliete uit Wis- senkerke wil met het openings feest zaterdag 24 april van het verbouwde en vernieuwde schoolgebouw aan de Juliana- straat - waar overigens ook kin derdagverblijf Noord-Beveland een plekje heeft - geld bijeen brengen voor Cambodja. De school heeft gekozen voor een scholenproject in Don Dau, een klein dorpje ten noorden van de hoofdstad van Cambodja, Phom Penn. Het is een initiatief van de Rotterdamse stichting Scholen project Don Dau. In Don Dau is de afgelopen jaren door verschillende hulporgani saties al een heleboel werk ver zet. Zo is er nieuw schoolge bouw neergezet, werd er - met steun van Memisa - een hospi taal gebouwd en verrezen er twee watertorens. Deze torens pompen met behulp van zonnenenergie water op Dat water komt nu alleen nog uit kraantjes aan de torens, maar daar wil De Vliete iets aan doen. De 125 leerlingen, hun ou ders en onderwijzers willen geld bijeen brengen voor een water leiding. Per strekkende meter kost dat ongeveer 8.50 gulden. In Don Dau is er behoefte aan ongeveer twee kilometer lei ding. Het geld moet worden verdiend met een kleedjes- en kraampjes markt, een door leerlingen uit gebaat café en een gesponsord spelletjescircuit. Om zoveel mogelijk mensen naar de school te krijgen, heeft het bestuur de hele dorpsge meenschap, haar oud-leerlin gen en -leerkrachten uitgeno digd. De feestelijkheden beginnen om 10.15 uur. De dansgroep Adagio uit Veurne tijdens de Jongeren Dansdag. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Zo'n 120 kinderen en jongeren uit Zeeland en Vlaanderen hebben zaterdag deelgenomen aan de Internationale Jon geren Dansdag in Goes. Hoogtepunt van de dag vormden de optredens die 's mid dags onder grote belangstelling werden gegeven in zorgcentrum Randhof. Orga nisator Gerard van Damme was tevreden. „Je ziet dat de kinderen veel plezier heb ben. Dat is het belangrijkste." Het was voor de zesde keer dat de Goese volksdansvereniging Vodago een Interna tionale Jongeren Dansdag op touw had gezet. De achterliggende gedachte is een culturele uitwisseling tussen Zeeland en Vlaanderen mogelijk te maken Deze keer reisden leden van dansgroep Adagio uit Veurne en volkskunstgroep De Karekiet uit Gent met bussen af naar Goes. Terwijl de meegereisde volwassenen in de Goese binnenstad gingen winkelen, kwa men alle dansers 's ochtends bijeen in het gebouw van de Betho. Na een kennisma- kingsspel werd het gezelschap in twee groepen verdeeld: jeugd (6 tot 10 jaar) en t leners 11 tot 16 j aar)die om de beurt een spel speelden en dansen uitwisselden. „De deelnemende verenigingen beoefenen verschillende soorten dansen", zegt Van Damme. „Daardoor kunnen ze heel veel van elkaar leren." De uitwisseling krijgt na de zomervakan tie een vervolg. Vodago reist 11 september af naar Gent. Vier weken later, op 9 okto ber, zijn de Goese dansers te gast in Veurne. door Esme Soesman KAMPERLAND - De Prins Wil lem Alexanderschool in Kam perland ontvangt van maandag 17 tot en met zaterdag 22 mei leerkrachten van scholen uit Wales, Griekenland, Italië, Ma deira en Finland. Het bezoek maakt deel uit van een al langer lopend scholenproject. Doel van het zogenaamde Co- meniusproject, dat gestimu leerd en gesubsidieerd wordt door het Europees platform in Alkmaar, is leerlingen en leer krachten kennis te laten maken met land, volk, cultuur en ge woonten van andere landen in Europa. Persoonlijk contact Naast de christelijke basis school uit Kamperland, met 130 leerlingen, doen vijf andere scholen mee. De scholen uit Griekenland en Italië gelden, met ruim driehonderd leerlin gen. als grootste van de club De Finse school telt slechts acht tien leerlingen. Het contact wordt onderhouden door brief wisselingen, gezamenlijke pro jecten, video's en sinds kort In ternet. Bovendien is ook sprake van persoonlijk contact. Zo voe ren schoolkampen vanuit Kam perland, in verband met de overbrugbare afstand, naar Wales. De leerkrachten leggen soms, zelfs in hun vakanties, be zoekjes aan elkaar af. Jaarlijks vindt daarnaast in één van de deelnemende landen een mee ting plaats van docenten. Gastheer Dit jaar is het de beurt aan de Prins Willem Alexanderschool om voor gastheer te spelen. Dat houdt onder meer een bezoek in aan de verschillende klassen en vergaderingen waarin gepraat wordt over het nieuwe seizoen- Een fietstocht en bezoeken aan de Deltawerken, Middelburg en de Walcherse kust zijn andere onderdelen van het pro gramma. Ook Amsterdam wordt bezocht. Naast deze 'grotere' gebeurte nissen loopt het uitwisselings project doorlopend als een rode draad door het schooljaar heen. Zo wordt maandelijks een brief - in het Engels - geschreven, ge wijd aan onderwerpen als 1de- derdrachten, spelen op het schoolplein of feestdagen. De groepen zes, zeven en acht - zo'n vijfentwintig leerlingen - van de Kamperlandse school hebben, hoewel ouders en leerkrachten doorlopend moeten stimuleren, penvrienden in Wales. Voor zo ver dia- en videomateriaal aan wezig is worden ook lessen aan de andere deelnemende landen gewijd. door Esme Soesman THOLEN - De werkgroep Tho lenseweg Veilig roept de Zeeuw se en Brabantse politiek op om de handen ineen te slaan om een gezamenlijke oplossing te vin den voor de als gevaarlijk be schouwde Tholenseweg. Deze verbindingsweg tussen Tholen en Halsteren - het Zeeuwse en Brabantse land - wordt veel gebruikt door schoolgaande Thoolse jeugd. De werkgroep heeft een schriftelij ke oproep gedaan aan Zeeuwse en Brabantse betrokkenen om met elkaar een dialoog aan te gaan over de mogelijkheden om de veiligheid te vergroten. Brie ven zijn verstuurd naar de colle ges van burgemeester en wethouders van de gemeenten Bergen op Zoom en Tholen, de raadsfracties van Bergen op Zoom en Gedeputeerde Staten van de provincies Zeeland en Noord-Brabant. Volgens voor zitter H. de Wit van de afdeling Tholen van Veilig Verkeer Ne derland. tevens werkgroeplid, gaat het de vragers in eerste in stantie om overleg. „Begin daar eerst eens mee, zeggen wij. En wie weet ligt er een oplossing in het gezamenlijk financieren van aanpassingen." Nadat de gebrekkige veiligheid van kwetsbaar verkeer herhaal delijk tot discussie had geleid, heeft de gemeente Bergen op Zoom gekozen voor het afschei den van het fietspad langs de Tholenseweg met paaltjes. Nog tijdens de aanleg vonden enkele ongevallen plaats. De houten paaltjes zijn door rubberen paaltjes vervangen. Met een bord wordt het verkeer boven dien opmerkzaam gemaakt aan de gewijzigde verkeersituatie (wegversmalling). Minister Peper prijst burgemeester bij afscheid Ferenc Hannewijk van de mytylschool De Sprienke uit Goes leest voor uit 'Meester Jaap' van Jacques Vriens. foto Dirk-Jan Gjeltema door Hans Hollestelle MIDDELBURG - Jessy Kors- huize uit Oostkapelle mag Zee land vertegenwoordigen op de landelijke voorlees wedstrijd op 19 mei in het Muziekcentrum Vreedenburg in Utrecht. De tienjarige leerling uit groep 7 van de christelijke basisschool De Regenboog in haar woon plaats werd zaterdagmiddag Zeeuws Kampioen tijdens de provinciale voorleeswedstrijd. Twaalf kinderen uit de groepen zeven en acht waren via voor ronden geselecteerd voor die eindstrijd. Het Zeeuws voorleeskampioen- schap werd gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Drie juryleden - Marianne Stroo, Iris Corstanje, beiden werkzaam in het onderwijs en Sanne Spekhorst, de kampioe ne van vorig jaar - beoordeelden de deelnemers. Zij letten vooral op het tempo van lezen, het con tact met de zaal en de manier van voordragen. Jessy Korshuize moest het spits afbijten en deed dat voortreffe lijk en, zoals achteraf bleek, ook het beste. Met haar verhaal, een stuk uit 'De griezels' van Roald Dahl, wist zij de toehoorders van het begin tot het eind te boeien. Zij was overigens wel goed voorbereid. In verschillen de klassen en op enkele andere scholen had zij haar verhaal al voorgelezen. En dat ging kenne lijk zo goed dat zij het tijdens de finale vol zelfvertrouwen nog eens deed. „En ik was helemaal niet zenuwachtig", vertelde zij na afloop enthousiast. Liesbeth Adam van de Heide- poort uit Heikamp werd tweede met haar verhaal uit 'De Grie zelbus 4' van Paul van Loon en Stephanie Dingenouts van De Meerpaal uit Terneuzen eindig de op de derde plaats. Zij las voor uit 'Een bende in de boven bouw' van Jacques Vriens. De wedstrijd werd gepresenteerd door Francois Vervaet van thea tergroep Kwark: Champagne Charlie verzorgde de muzikale entr'actes. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen heeft als havenstad een krach tig, gedreven bestuur nodig dat inspirerend is en aangeeft waar het met de stad en de haven naar toe wil. Het dagelijks bestuur moet een visie hebben die meer dere raadsperioden meegaat, want anders verschrompelt de stad. Dat zei A Peper, minister van Binnenlandse Zaken en Ko ninkrijkszaken zaterdagmid dag bij het afscheid van burge meester J. C. Th. van der Doef in de Vlissingse Sint Jacobskerk. Vlissingen had onder Van der Doef greep op de toekomst. „En er is bijvoorbeeld een toekomst visie ontwikkeld, de Maritieme stad 2010." Het is belangrijk om het publieke debat aan te gaan, waarin over aard en omvang van de publieke domeinen wordt gesproken, vervolgde Pe per in zijn lezing over toekom stige ontwikkelingen in het be sturen van een stad. Want wat verwachten de bur gers van nu van hun gemeente, vroeg Peper zich af. Hij haalde daarvoor een opmerking uit 1995 van Wim Kok aan. Kok sprak toen van een onmisken bare behoefte om de samenle ving een gevoel van richting mee te geven. „Daar ligt bij uit stek een belangrijke taak voor politici en politieke partijen. Het is de hoogste tijd dat die hun verantwoordelijkheden serieus nemen." Peper stelde in de volle kerk, dat de gemeenteraden op zoek zijn naar een nieuwe rol in hun rela tie met het dagelijks bestuur en de overheid. „De vitaliteit van de lokale democratie wordt meer bedreigd dan gedacht. Het gaat niet goed met Nederland, bezien tegen de achtergrond van de lage verkiezingsopkomsten, de oprichting van lokale partij en. De zuilen zijn geërodeerd. De commissie Elzinga onder zoekt die veranderingen en rap porteert daar binnenkort over." Die commissie moet adviseren hoe het lokale bestuursmodel herzien moet worden. Het on derzoek duurt al enige tijd, maar uiterlijk 1 januari 2000 brengt de commissie Elzinga haar advies in Den Haag uit. Ik-persoon Een heel ander verhaal hield A Bhalotra, stedenbouwkundige en directeur van Kuijper Com pagnons. Hij zei gevallen te zijn voor de dichter Paul van Ostaij- en „Ik denk aan het gedicht Huis, stad en ik. Waar ik voorop moet staan, want de ik-persoon is het belangrijkste in de inter actie met de ruimte." Vlissingen heeft iets van alle steden, waar hij iets heeft ach tergelaten. Tot die gedachte kwam hij toen hij zijn speech voorbereidde. „Parijs met zijn moderne stedenbouw, het is mijn favoriete stad. De Bijlmer, met zijn 110 verschillende na tionaliteiten, zijn nieuwe tradi ties, die van zwart-wit gaan tot fullcolour, of de wijk Katten broek in Amersfoort." Het zijn alle parallelsteden, dat wil zeggen wijken met veel cul- Containerbrand blakert wand Kapelse school KAPELLE - Een container- brand heeft zaterdag schade aangericht bij basisschool de Moolhoek in Kapelle. Een wand en een raam van de schuur op het schoolplein moe ten worden vernieuwd. De brand was aangestoken door spelende jeugd. De politie stelt een onderzoek in. COLIJNSPLAAT - De politie heeft zondag bij snelheidscon troles bij Colijnsplaat, Kapelle en 's-IIeer Arendskerke 101 hardrijders betrapt. Van 9.00 uur tot 12.00 uur stond de ra darwagen langs de Provinciale weg bij Colijnsplaat waar in die periode 755 voertuigen passeer den. Daarvan waren er 55 in overtreding. De maximum toe gestane snelheid is 80 kilometer per uur en de hoogst gemeten snelheid was 124. Daarna was er een controle tus sen 13.00 uur en 14 30 uur aan de Rijksweg N289 bij Kapelle. Daarpasseerden 475 voertuigen de radar en waren er 34 in over treding. Tussen 14.30 uur en 16.00 uur was er een controle langs de Nieuwe Rijksweg bij 's- Heer Arendskerke waar 620 voertuigen passeerden en er 12 te hard reden. turele diversiteit, die nieuwe functies aankunnen. Hij ver klaarde: Steden zijn er voor de mensen. Ze zijn er om 'te verlan gen, te dromen om elkaar te ont moeten'. „Ik geloof verder in de maakbaarheid van een stad. Ik boetseer wat af." Stedenbouwkundigen moeten geïnspireerd worden door de toekomstige bewoners van een stad. Want de bewoners moeten hun stad kunnen beleven als een gedicht, een verhaal, haast een gedachte of een verlangen, vindt Bhalotra. „Dat voel je te rug in de echte parallelstad, de levendige stad. Vlissingen heeft het in zich een parallelstad te worden." Van der Doef kreeg het laatste woord. Hij zei het een voorrecht te vinden meer dan dertien jaar aan Vlissingen te hebben mogen meebouwen. „Vlissingen be schikt over alle voorwaarden om uit te groeien tot een nog ste- delijker stad waar jongeren wil len en kunnen blijven wonen en waar de ietwat ouderen graag naar toegaan." Met het Scheldeloodsenkoor en een gezamenlijk optreden van de Vlissingse popgroep Blof en het Zeeuws Orkest werd de bij eenkomst opgefleurd. GOES - Een 25-jarige inwoon ster van Goes heeft vrijdag nacht bekeuring gekregen om dat ze zonder helm op een onverzekerde bromfiets over de Grote Markt in Goes reed. Een eveneens 25-jarige Goese bemoeide zich, ondanks waar schuwingen van de politie om dat niet te doen, met het gesprek tussen de agenten en de brom fietsster en wilde zelfs met hel voertuig weglopen, waarna ze werd aangehouden. Op het bu reau kreeg de vrouw, die te veel had gedronken, een proces-ver baal voor het niet opvolgen van een bevel, wat een misdrij f is. De dames bleken vriendinnen van elkaar te zijn. GOES - De politie heeft in Goes zondagmorgen vroeg een man moeten ontzetten die in de veste ronddreef met twee bootjes. Omstreeks half vijf moest de jongeman urineren en hij had als plaats daarvoor een van de bootjes uitgekozen. Zijn vrien den hebben vervolgens bij wijze van grap de bootjes losgemaakt en afgeduwd, zodat hij stuur loos op het water ronddobberde Omdat hij geen roeispanen had moest de politie hem met een lijntje te hulp komen. De be trokkenen hebben een repri mande van de politie gehad. De bootjes liggen in de veste in ver band met baggerwerkzaamhe- den. aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 24 april van Doornestraat 2 Goes De PZC bexorgt de Agrimarlctfolder, heeft u onxe folder niet ontvangen bel dan: 0113 - 62 92 00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 26