Reimerswaal wil af van duobak PZC Cultureel Gekleurd mag niet einde van ontmoetingen zijn PZC De wereld van jongeren draait niet om één as Gospelmusical Adonai wil niet echt vlammen Legertje vrijwilligers slaat de handen ineen voor inrichting kinderboerderij zeeland College probeert fracties te overtuigen van voordeel twee afvalemmers kunst cultuur Filmcollege bij Cria Cuervos door Rolf Bosboom KRUININGEN - Burgemeester en wethouders van Reimers waal proberen de gemeenteraad over te halen alsnog te kiezen voor inzameling van huishou delijk al'val met twee bakken. De duobak, die door de inwo ners van de gemeente sterk wordt gewaardeerd, zou daarmee verdwijnen. De raad neemt dinsdag 27 april een be slissing. De keuze van het inzamelsys teem staat ter discussie nu Rei merswaal voor de inzameling van het afval in zee wil gaan met het Openbaar Lichaam Afval- stoff en verwij dering Zeeland (OLAZ) en het bedrijf Verstrae- ten-Ver brugge. De gemeente wil een publiek-private samen werking met deze partijen aan gaan, om te voorkomen dat de inzameling Europees moet wor den aanbesteed. De huidige in zamelaar, Van Gansewinkel, en eventuele andere geïnteresseer de bedrijven, zoals BFI uit Ka- pelle, worden daarmee buiten spel gezet. Tevreden Alle fracties in de gemeenteraad zijn inmiddels bereid in te stem men met de overeenkomst met OLAZ en Verstraeten-Verbrug- ge. Tijdens de vergadering van de commissie openbare werken, twee weken geleden, spraken de fracties wel een duidelijke voor keur uit voor het behoud van de duobak, met als voornaamste Bromfietser bij valpartij ernstig gewond SINT-ANNALAND - Een 16- jarige bromfietser uit de ge meente Tholen werd in de nacht van vrijdag op zaterdag ernstig gewond aangetroffen op dc Bram Groenewegeweg tus sen Sint-Annaland en Poort vliet. De jongen was door onbekende oorzaak ten val gekomen en heeft vermoedelijk enige tijd op het fietspad gelegen voor hij werd ontdekt. Hij was dusdanig gewond dat hij naar het Dijk- zigtziekenhuis in Rotterdam moest worden vervoerd. argument dat de burgers tevre den zijn over dit ophaalsysteem In het definitieve voorstel aan de gemeenteraad doet het colle ge het dringende verzoek aan de fracties de keuze van het op haalsysteem te 'heroverwegen'. Als argumenten geven B en W dat het systeem met twee bak ken, waarbij de ene week het GFT-afval en de andere week het restafval wordt opgehaald, financieel gunstiger voor de ge meente uitpakt. Eén systeem Dat voordeel wordt alleen maar groter als ook andere gemeenten de inzameling van hun afval in handen van OLAZ geven. Daar voor is het wel nodig dat er in de regio zoveel mogelijk één op haalsysteem bestaat. De duo bak is nu slechts bij enkele Zeeuwse gemeenten in gebruik en dat aantal zal, volgens het college, naar verwachting 'ze ker niet toenemen'. B en W wijzen er verder op dat de overstap naar een tweebak- kensysteem zonder problemen en zonder verdere kosten voor de gemeente kan worden ge maakt. Het tussenschot van de duobak kan eenvoudig worden verwijderd en OLAZ zorgt zelf voor de tweede bak. OLAZ is ook bereid om de duobakken van de gemeente te kopen voor de prijs waarvoor Van Ganse- winkel ze aan de gemeente ver koopt. Stank De vrees bij sommige raadsfrac ties is vooral dat het systeem met twee bakken leidt tot stank tijdens de zomermaanden, om dat de bakken maar eens in de twee weken worden geleegd. Het college geeft als tegenargu ment dat het gebruik van twee bakken in de andere gemeenten 'niet tot noemenswaardige "pro blemen heeft geleid'. Ook bena drukt het college dat destijds de keuze voor een duobak 'zeker niet verkeerd is geweest'. ,,De omstandigheden zijn echter van dien aard dat thans de voorkeur wordt gegeven aan een twee- bakkensysteem. De gemeenteraad bespreekt de afvalinzameling in zijn verga dering van dinsdag 27 april. De bijeenkomst wordt gehouden in het gemeentehuis in Kruiningen en begint om 19.30 uur. door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - Eindelijk zat het weer 't Lamsoortje eens mee. Onder een stralend zonnetje staken tientallen vrijwil ligers zaterdag de handen uit de mouwen om de kinderboerderij enlieemtuin in Sint- Maartensdijk in te richten. Door het natte najaar van 1998 had het project flinke ver traging opgelopen. Op het terrein was het zaterdag een en al be drijvigheid. Iedereen die de natuur en de leefbaarheid van Tholen een warm hart toe draagt leek uitgelopen om een bijdrage te leveren aan de opbouw van 't Lamsoortje. De vele handen bleken licht werk te maken. Op het terrein van de kinderboerderij werd met vereende krachten gewerkt aan onder meer een volière, een eendenhok, een dui- ventoren, een kippenhok en een terrein voor de geiten en schapen. De materialen waren 's ochtends in een feestelijke optocht naar het terrein gebracht. Ook in de heemtuin was er volop activiteit. Er werd geplant, geharkt en gezaaid en de 'millenniumboom' (een linde) die de Dienst Landelijk Gebied had geschonken, kreeg een plaatsje. Els Frigge van het Platform Leefbaar Platteland Tholen, dat het initia tief heeft genomen tot de kinderboerderij en heemtuin, zag het tevreden aan. „Dit is grandioos. Er zijn ongeveer honderd men sen aan het werk en dat vind ik echt hartver warmend." Overdracht Tijdens de middagpauze werd 't Lamsoortje symbolisch overgedragen aan de Stichting Kinderboerderij en Heemtuin 't Lam soortje. Dat gebeurde door de overhandi ging van de vlag van 't Lamsoortje aan de Thoolse wethouder I. C. Moerland, die zich direct aansloot bij de groep van ongeveer veertig vrijwilligers die de stichting inmid dels heeft. Moerland sprak zijn lof uit over het project, ook al zei hij niet al te optimistisch te zijn over de toekomst. „Ik heb wat zorgen over de continuïteit. Daar moeten we met z'n al len hard aan werken." Tegelijk gaf de wet houder aan dat de gemeente niet veel meer geld zal kunnen bijdragen. Er is nog 2,5 ton nodig voor de bouw van een multifunctio neel centrum op het terrein. Moerland:,Van ons moet u niet te veel dubbeltjes verwach ten." Verstandelijk gehandicapten gaan, onder begeleiding, het beheer van 't Lamsoortje uitvoeren. Daarmee heeft stichting Het Gors eindelijk ook een dagbestedingspro ject op Tholen. Dankzij een samenwerking met de soortgelijke Brabantse stichting SDW zijn er inmiddels zestien krachten voor de kinderboerderij en heemtuin be schikbaar. Een van hen is Mia van der Gou we uit Sint Philipsland, die nu nog in Zie- rikzee werkt. „Ik vind het heerlijk om in de open lucht te werken. Ik heb echt heel veel zin om te beginnen." maandag 19 april 1999 Man verwondt jongeren met mes GOES - Een inwoner van Bergen op Zoom heeft bij een ruzie op de Grote Markt in Goes een aantal personen met een sla gersmes verwond. Dat gebeurde zaterdagavond rond elf uur. De 24-jarige man raakte betrokken in een woordenwisseling met een aantal jeugdige Amemuidenaren. Hij heeft vervolgens met een groot slagersmes een aantal per sonen uit de groep verwond. De verwondingen bestonden uit snij wonden op de arm en de zijkant van het lichaam. De slachtoffers moesten zich onder doktersbehandeling stellen en deden aangifte bij de politie. De politie heeft de man op de Grote Markt kunnen aanhouden. De Bergenaar is vastgezet. Motorrijder gewond bij Kapelle KAPELLE - Bij een ongeval op de Nieuwe Vierwegen bij Ka pelle is zondagmiddag rond half zes een motorrijder gewond geraakt. Hij werd met een gebroken onderbeen opgenomen in het Oosterscheldeziekenhuis. Zijn duopassagier kon na be handeling bij de EHBO naar huis. De motorrijder reed in de richting van Kapelle en moest uitwijken voor een auto die vanaf het wegenwachtstation kwam. Op dat moment reed ook een auto, die vanaf de zuidafrit van de A58 kwam, linksaf de weg op richting Kapelle. De motorrijder klapte daardoor op de achterzijde van de wagen en kwam ten val. De politie verzoekt een mogelijke getuige in een grijze perso nenauto, die na het ongeval gestopt was maar vervolgens de boot wilde halen, zich te melden bij het bureau in Goes (0113- 225100). Studenten krijgen Roosevelt-prijs MIDDELBURG - Het Roosevelt Study Center in Middelburg heeft drie studenten beloond met de Theodore Roosevelt American History Awards, voor hun afstudeerscriptie over Amerikaanse onderwerpen. De eerste prijs, een reis naar de VS, is voor Mette Gieskes van de Universiteit Leiden, die een verhandeling schreef over de invloed van componist John Ca ge op de beeldende kunst. GilleskeKreuns (Universiteit Utrecht) kreeg vijfhonderd gul den voor haar studie over de teruggave van begraafplaatsen aan Amerikaanse Indianen. De Groningse student Rogier van Kuyk studeerde af op de denkbeelden van vier Ne w Yorkse in tellectuelen, goed voor 250 gulden. Het Middelburgse Roose- veltcentrum reikt de awards jaarlijks uit aan de beste afstu deerders in de Amerikanistiek. De prijs wordt beschikbaar gesteld door de Theodore Roosevelt Association in New York. Stroomstoring in ziekenhuis Goes GOES - Het Oosterscheldeziekenhuis in Goes kampte zondag enkele uren met een stroomstoring. Die duurde van kort na 11 tot 14 uur. De oorzaak van de storing is nog niet gevondenEen noodaggregaat zorgde voor spanning, waardoor er op de af delingen nauwelijks iets was te merken van het euvel. Alleen in de ziekenhuiskeuken moest worden geïmprovi seerd, omdat daar een deel van de electrische apparatuur niet viel te gebruiken. Ook was het noodzakelijk een aantal com puters te 'resetten'. Volgens een woordvoerder van de technische dienst van het ziekenhuis kostte de storing 'even flink wat wat werk, maar bleef de overlast beperkt'. Balorige Tholenaren aangehouden SINT-ANNALAND - De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag op het Havenplein in Sint-Annaland in totaal drie personen aangehouden. Een 16-jarige en een 18-jarige inwoner van Tholen kregen een proces-verbaal omdat zij bij een horecabedrijf een ruit hadden vernield. Een 18-jarige Tholenaar moest mee naar het bureau, omdat hij beledigende handgebaren richting surveillerende agenten had gemaakt. door Rolf Bosboom GOES - Werken aan een echt multicultu rele samenleving houdt niet op bij de kunst. Tijdens een 'veelkleurig' ontbijt zondagochtend in 't Beest in Goes werd geconstateerd dat er op het gebied van kunst en cultuur weliswaar volop te zien is uit andere windstreken, maar dat er in de praktijk van alledag nog veel valt te verbeteren. „De vraag is: komt het ook verder dan het podium?", zei Pascal Ni colas onder meer zakelijk leider van het dansgezelschap Hush, Hush, Hush. Het ontbijt was georganiseerd in het ka der van het tienjarig bestaan van het fes tival Cultureel Gekleurd, dat vrijdag is begonnen. Nicolas noemde vier voor waarden om te kunnen spreken van 'mul ticulturele ontmoetingen': openheid voor 'de oneindige diversiteit van de ver beelding', respect voor eikaars identiteit, gelijkwaardigheid en wederkerigheid. „Wat ik ervaar is dat er bijzonder weinig gelijkwaardigheid is." Een festival als Cultureel Gekleurd kan er volgens Nicolas toe bijdragen dat niet alleen de kwaliteit op het podium, maar ook de kwaliteit van de ontmoetingen verbetert. Anderzijds had hij ook zijn be denkingen. „Het gevaar van zo'n festival is dat het niet als hefboom wordt ge bruikt voor de rest van het jaar, dat de mensen er een bepaalde periode voor open staan en de rest van het jaar de ogen gesloten houden." Nicolas' visie werd gedeeld door Dries Alexander, die vooral vanuit de muziek- Behalve gepraat werd er zondagochtend in 't Beest ook een multicultureel ontbijtje verorberd. foto Willem Mieras sector zijn mening gaf. „Als je kijkt naar de podiumkunsten, dan zie j e een heel diverse programmering. Ik vraag me alleen af: wat gebeurt er met de mensen uit andere cultu ren die in Zeeland wonen? Wat kunnen al die instellingen voor kunst en cultuur voor hen betekenen? Dat is op dit moment he laas niet echt veel. Misschien dat een festi val als Cultureel Gekleurd daar iets struc tureel aan kan veranderen." Schrijver Redacteur Reinjan Mulder van uitgeverij De Geus wees op de waarde die schrijvers van andere culturen voor de literatuur kunnen hebben. Hij illustreerde dat aan de hand van het voorbeeld van de van oor sprong Liberiaanse schrijver Vamba Sherif (deze week te gast in Cultureel Ge kleurd), van wie onlangs bij De Geus het boek Het land van de vaders uitkwam. „Veel goede literatuur woi'dt geschreven door mensen die meer dan één cultuur heb ben ervaren", aldus Mulder, verwijzend naar schrijvers zoals Conrad, Brodsky en Rushdie. „Die voelen belangrijke thema's als de strijd tussen goed en kwaad, traditie en vernieuwing, strijd en verzoening vaak heel scherp aan en daarmee kunnen ze de literatuur verrijken." Aanbod van goede schrijvers uit andere culturen is er inmiddels voldoende, stelde Mulder vast.Je hoeft er eigenlijk niet spe ciaal naar te zoeken. Een nadeel is, zoals De Geus bij Sherif merkte, dat deze schrij vers vaak meer begeleiding van de uitge ver vergen. „Ik kan me voorstellen dat uitgevers die vooral op de cijfers letten, daarvoor terugschrikken." Soliste Donna Oostdijk. fotoPieterHonhoff REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl VLISSINGEN, Arsenaaltheater 'R-U-Ready', jongerentheater door Theatergroep Delta (i.s.m. stichting Scoop), met Marit van Bohemen, Roger Goudsmit, Raymi Sambo en 15 Zeeuwse jongeren. Tekst van Sander Grem, choreografie van Lucia Orlando, regie van Anis de Jong. doorWillem Nijssen R-U-Ready is een R&B-groep in opkomst, met een hit in aantocht. De promotie is al thans behoorlijk opgepept en de single 'Samen Sterk' klinkt best lekker. Kans op succes, dus. Maar dan moet er toch nog wel wat meer gebeuren, want de op tredens zijn nog niet ideaal. Die zitten allemaal nog in dat schui mige circuit van dorpsdisco's en het publiek daar is niet al te flexibel. R-U-Ready raakt er al bij voorbaat gestresst van. „Zonder reden een jong meisje overleden. Individualiteit leidt tot onverdraagzaamheid. Stop! Geweld leidt tot niets." Dat zijn - in een gesproken, zwoel intro - de motto's van de single van R- U-Ready. Maar het publiek van de dorpsdisco is daar nog niet aan toe. Daar ruziën de meisjes nog over 'Hij keek het meest naar mij' en gaat een jongen over de rooie omdat zijn vrien- din veel te uitdagend danst. Het enige vermaak dat telkens weer spannend blijft, is het 'bandje pesten'. En deze keer moet dus R-U-Ready voor de bijl (ten slotte bijna letterlijk). De vijandige stemming laat de bandleden des te duidelijker voelen dat hun nummer eigen lijk geen reet voorstelt. Het is veel te commercieel, veel te sterk leunend op het toeval van de actualiteit. Dat is de invloed van hun manager. Hij heeft de groep een wurgcontract aange smeerd en zet ze nu zelfs op het vliegtuig naar de Oekraïne. Het grote geld lonkt, zeker voor hém. De spanning loopt op, er ontstaat ook een ruziestemming in de groep. Gaat dit stuk over de liefde of gaat het over geweld 'en nog een heleboel van die rottige dingen'? Theatergroep Delta omzeilt het antwoord door te stellen dat het gaat over de wereld die jongeren dagelijks meemaken. En dat daarin beide zaken een plaats hebben. 'R-U-Ready' is dan ook mis schien het meest een voorstel ling voor jongeren, die dus hun taal zou (moeten) spreken. Woorden als fuck en kut zijn in derdaad niet aan te slepen. Maar ondanks een treffend to neelbeeld (van Gerda Knuivers) blijkt het niet zo eenvoudig om in dialogen en interactie de sfeer van zelfs de meest duffe disco op te roepen. Een paar keer ver slapt de spanningsboog pijnlijk. De sterkste draad in het stuk is en blijft de driespalt in de band, en gelukkig houdt die het ver haal overeind. Ondertussen is wel een aantal mooie hoogtepunten te noemen. De gedanste presentatie van de hitsingle natuurlijk (ook te koop en best de moeite waard). Een paar andere choreografi sche aanzetten; jammer dat er niet nog méér of uitgewerktere dans in de voorstelling is ge stopt. Dat past immers goed bij een disco. En een paar mooie disco-momenten, met typetjes zoals Mascha, het mysterieuze discomeisje. Een type, dat haar vader rustig aan de deur laat wachten. Een vlot type, dat des ondanks toch niet goed kan in gaan op avances van jongens. Van haar gesprek met een Turk se jongen hoopte ik dat het zou uitlopen op een gedanste lief desverklaring. Maar helaas, het blijft bij een paar schuchtere pasjes. 'R-U-Ready' geeft wel een soort beeld van hedendaagse (disco )realiteit. In elk geval van een wereld, waarin geen helden en hoofdrollen bestaan. Wél een beetje liefde en veel stress. Met in de lucht hangend geweld en voelbaar aanwezige leegte. Met de verloedering van de commer cie op de achtergrond. Maar om de een of andere reden draait dat alles nog niet soepel om één 'R-U-Ready' is o.a. nog tezien in The Nighttrain (Middelburg 21 en 23/4), 't Beest (Goes 24/4), Janvier (Goes 30/4), Ledeltheater (Oostburg 1/5), Brogum (Zierikzee 2/5) en Zuid- landtheater (Terneuzen 5/5). door Marcel Modde ZIERIKZEE - „Met Light wordt de lat weer iets hoger gelegd", zei zangeres en dirigente Lies- beth Franken onlangs bij de ge nerale repetitie van Adonai's nieuwste loot aan de boom. En als je dan als interkerkelijk koor eenmaal in die kleine Zierikzee- se schouwburg staat, blijkt dat het allesbehalve meevalt een goede aanloop te nemen om aan de nieuwe eisen te voldoen. Een voor driekwart gevuld the ater Mondragon was zaterdag getuige van de vuurdoop van de nieuwste versie van de Engels talige gospelmusical, die werd geschreven door Cam Foria en Jeff Kennedy. Het stuk was voor Adonai bewerkt door Franken, orkestleider Kees Groenleer en regisseur Piet Bodbijl. Anders dan het Zierikzeese gezelschap was gewend, werd ook een be perkte choreografie aan de uit voering toegevoegd. Niet langer stilstaan dus met een teksboek voor de neus, maar zo af en toe eens door elkaar heen lopen over het podium. Slechts bij één nummer zaterdagavond in Mondragon werd er echt ge danst door drie dames uit de groep van Mariska de Boer. Light is vooral een sterk evan gelisch getint stuk, compleet met (Nederlands) gesproken tekstfragmenten tussen de ver schillende nummers door. Over de kwaliteit van de zang valt weinig te twisten, die was zater dagavond zeker acceptabel. Maar de musical zelf kabbelt van begin"1 tot eind een beetje voort. Veel licht in woord en ge baar, versterkt door de Grieks aandoende gewaden van de koorleden, maar slechts weinig vuur. Die ware gospelspirit viel eer der te vinden in het twintig mi nuten durende voorprogramma door de solistes Donna Oostdijk en de op zich virtuoze Franken. Bijzonder was onder meer te ho ren hoe She's leaving home van de Beatles ('de enige popband die meekan naar het volgend millennium', aldus Franken) een volkomen andere dimensie krijgt wanneer het met ope- rastem uit de boxen schalt. Mis schien iets voor een volgende sprong in het diepe? De tweede voorstelling van Light is op 29 mei in gebouw De Hoogte in Goes. Op zaterdag 5 juni geeft Ado nai een extra uiotvoering in Mond ragon. MIDDELBURG - De Zeeuwse Volksuniversiteit houdt maandag 26 april, in samenwerking met Stichting Cinema Middelburg, een filmcollege bij de film Cria Cuervos, uit 1975. De film gaat over een kapot gezin in de nadagen van het Franco-re gime. Regisseur Carlos Saura monteert heden, verleden en toe komst door elkaar tot een parabel over het meisje Ana, dat denkt te kunnen beschikken over leven en dood. B. Kester leidt de film in met een college. Zij studeerde maatschap pijgeschiedenis aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Ze is ge specialiseerd in filmstudies en gepromoveerd op het boek Filmfront Weimar, over de verbeelding van WO I in Duitse films. Het college begint om 19.30 uur in het Schuttershoftheater in Mid delburg en de film wordt aansluitend vertoond. Met vereende krachten bouwen de vrijwilligers voor 't Lamsoortje de verschillende gebouwtjes en hokken op. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 25