PZC zeeland Vrijheid bij woningkeuze groeit Een vissersdorp in actie voor Kosovo Ertstanker vast op Westerschelde Grond stoomtrein stukken goedkoper sitjijÉli Buschauffeur met konvooi naar Albanië Cd-rom opmaat voor erkenning streektaal Consument krijgt in Zeeland meer invloed op nieuwbouw en zelfbouw Christelijke jongeren ondersteunen Vlaamse gelijkgezinden zeeuwse almanak Onbegrip maandag 19 april 1999 door René Schrier HEINKENSZAND - Het colle ge van burgemeester en wet houders van de gemeente Bor- sele heeft met succes zijn huiswerk overgemaakt. Dat had te maken met het plan om de grond van het tracé van de stoomtrein Goes-Borsele over te nemen van de Stichting Be heer Natuur en Landelijk Ge bied (SBNL). De gemeenteraad vond echter dat het college nog maar eens met de stichting rond de onder handelingstafel moest gaan zitten. Dat hebben B en W gedaan en het resultaat is dat de gemeente veel minder voor de grond moet betalen. Aanvankelijk was een afkoop som van 56.641,50 gulden voor de grond afgesproken. Dat be drag is nu verlaagd naar 28.000 gulden. De afkoopsom was be doeld voor inkomsten die de stichting zal missen als de grond is verkocht. Voor de grond op het tracé, een opper vlakte van 28.31.02 hectare, wordt een bedrag van 141.551 gulden neergeteld De baten en lasten van het ter rein komen met ingang van-1 januari 2000 voor rekening van de stichting Stoomtrein Goes- Borsele. De gemeenteraad moet zich op donderdag 29 april opnieuw over dit voorstel uitspreken. Dat gebeurt in een raadsverga- deering die wordt gehouden in het gemeentehuis en om 20,00 uur begint. In die vergadering komt ook een voorstel van het college van burgemeester en wethou ders aan de orde om de veror dening voor het leerlingenver voer te herzien. Verder spreekt de Borselse gemeenteraad over een eenmalige le subsidie voor de uitbreiding van het perso neelsbestand van de stichting Maatschappelijk Werk Ooster- schelderegio. Een ander voorstel is de vast stelling van het bestemmings plan 'Heinkenszand, gedeelte Over de Dijk, fase 1'. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het woningbeleid »aat om. Staatssecretaris J. Remkes van Volkshuisvesting wil individuele burgers meer -rijheid geven bij de woning keuze, zeker in plattelandspro- 'incies als Zeeland. Volgens Remkes is dat mogelijk in lan delijke gebieden, omdat daar liet woningtekort is opgelost. De ruimere keuzevrijheid die Remkes voorstaat, vertaalt zich vooral in voorstellen om het zelf bouwen te bevorderen en kopers meer invloed te geven bij de bouw van woningen. Hij wil het aantal vergunningsvrije bouw werken vergroten, de invloed van welstandscommissies stroomlijnen en de mogelijkhe den voor privé-opdrachten ver ruimen. Ook moeten er, als het aan de staatssecretaris ligt, meer vrije kavels komen. Remkes presenteerde onlangs zijn toekomstvisie op het wo ningbeleid, getiteld Wonen in de 21e eeuw. Het is een discussie stuk, waaraan verschillende re gionale discussiebijeenkomsten lullen worden gewijd. Op 2 juni zijn Noord-Brabant en Zeeland san de beurt. Voor deze discus- lïes worden deelnemers gericht uitgenodigd. Losser De lijn die staatssecretaris temkes heeft uitgezet, is duide- ijk. De bewindsman van WD- ïuize borduurt voort op het al li- jeralere beleid van onder ande- •e wijlen staatssecretaris E. leerma (CDA). Die heeft de ïuursector opgeschud door de jand tussen rijksoverheid en voningbouwverenigingen veel osser temaken. Remkes gaat een stapje verder. Het woningbeleid is vanwege het woningtekort jarenlang sterk gedomineerd door de rijksoverheid. Dat is niet meer nodig. Het woningtekort is in het noorden en in Zeeland ver dwenen, constateert Remkes in zijn notitie. Hij kiest voor een zogenoemde beheerste markt werking en meer keuzevrijheid voor cle individuele burgers. Dit betekent niet dat het wo ningbeleid vrijheid-blijheid wordt. De gemeentelijke be stemmingsplannen en provinci ale streekplannen blijven rich tinggevend, maar daarbinnen wil cle staatssecretaris wel meer keuzevrijheid toestaan. Grote groepen mensen hebben meer geld: tweeverdieners, jongeren die het door hun ouders opge bouwde vermogen erven. In lan delijke gebieden als Zeeland is het bovendien niet meer de ver koper die de markt dicteert, maar de koper. Die kan kiezen doordat het woningtekort is op gelost. Wat zich vertaalt in ho gere eisen aan de woning en de woonomgeving. Mensen willen meer ruimte. Parels De vraag voor Remkes is hoe, en of aan die individuele wensen tegemoet kan worden gekomen. 'Want tegelijkertijd willen wij ook de open landschappen, het milieu in stand houden en de waterhuishouding niet in ge vaar brengen'. Met waterhuis houding doelt hij op gebieden waar wateroverlast kan optre den: rivierbeddingen, maar ook laaggelegen polders. Remkes wil 'in onze ruimtelijke parels' de ontwikkeling van woonfunc ties uitsluiten. Voor gebieden die nodig zijn voor de opslag van water, wil hij dat ook. In de ove rige gebieden staat wat hem be treft de vrijheid van vestiging voorop. Tot een ongebreidelde groei van dorpen op het platteland mag dat niet leiden. Remkes wil het landelijk wonen landelijk hou den en juist versterken door meer aandacht te besteden aan natuur- en cultuurhistorische waarden. Dat voorzieningen in een dorp te redden zijn door er jaarlijks een paar huizen bij te bouwen, gaat er bij hem niet in, Plattelandsbewoners zullen naar zijn idee moeten accepte ren dat zij beperktere voorzie ningen hebben. Remkes stelt: 'Zoals het wonen in de stad zich slecht verdraagt met bangelijk heid, zo is het landelijk wonen niet geschikt voor mensen die alles bij de hand willen hebben'. Voor ouderen maakt hij een on derscheid. Met een gespreide aanpak van zorgvoorzieningen kan volgens hem worden voor komen dat ouderen worden ge dwongen naar de stad te verhui zen. doorTheo Giele Het protestantisme heeft in het katholieke Vlaanderen altijd een bestaan in de marge gekend. Vandaar dat de Vlaam se protestant-christelijke jeugdbeweging laaiend enthou siast was over de komst van achthonderd Zeeuwse jongeren naar de protestant-evangeli sche jeugd dag in Gent op 19 april 1954. Tweede Paasdag was de dag voor de Christelijke Jongevrou- wen Federatie en het Christelij ke Jongevrouwenverbond om bijeen te komen. „Zeeuwse trompetters deden in de grote zaal van het Casino koperen klanken schallen, en trommels roffelden en vele vlaggen neig den zich tijdens de openingsce remonie", beschreef de Provin ciale Zeeuwse Courant, Veldprediker R. Couvreur zei in de grote zaal van het Casino ver heugd te zijn dat zovele Zeeu wen naar Gent waren gekomen waren gekomen om samen met de kleine Belgische afdelingen de dag te vieren. „Wij hebben één geloof en wij hebben één Heer." De Zeeuwen zorgden ervoor dat de zaal goedgevuld was. De ver houdingen waren zodanig dat het er eerder op leek dat de Bel gen te gast waren bij de Zeeu wen dan andersom: tweehon derd Belgische jongelingen tegenover achthonderd Zeeuw se. Na afloop van de bijeenkomst in het Casino trokken de duizend jongeren in optocht door de straten van Gent. Bij het monu ment van Van Artevelde werd de stoet ontbonden. De dominee Couvreur bedankte de pijper korpsen Jonge Kracht uit Bieze- linge, Nicoleen Kamperland en Juliana Middelburg voor hun inzet. „Dank voor de mars met de Vlaamse protestante jonge ren door de stad. Gij hebt ge toond dat Zeeland nog niet ver dronken is!" door Peter Scherpenisse CADZAND - De Cypriotische ertstanker Veni (88279 ton) heeft zaterdagmorgen eni ge tijd aan de grond gezeten in het ankerge- bied Wielingen-zuid op de Westerschelde nabij Cadzand. De driehonderd meter lange en vijftienen- halve meter diepe 'super' lag daar ten anker in afwachting van hoogwater om op te va ren naar Antwerpen. Toen het schip door de vloedstroom rond ging, kwam het achter schip vast te zitten op de kust nabij Nieuwe Sluis. De sleepboot Baracuda van Multra ship was er snel bij om het schip vlot te du wen, maar dit lukte pas toen nog vier slepers van Multraship assistentie kwamen verle nen. De Veni kon anderhalf na de stranding de reis zonder schade vervolgen. foto Peter Nicolai Leden van het Belgische CJMV bespreken het programma met en kele bezoekers in Walcherse klederdracht. fotoarchief PZC door Marcel Modde BRUINISSE - Mevrouw Bolijn heeft haar buurman nog maar eens naar beneden gestuurd. Waar blijft die directeur nou toch met z'n collectebus voor Kosovo? Frits Postema van het Bruinisser verzorgingshuis In 't Opper slaat zich op het voor hoofd. „Helemaal vergeten!" Ondanks de dikke B die-hij een dag eerder, toen het nog een béétje rustig was, met balpen op z'n hand had geschreven. „Ik ga gelijk", belooft hij. Hij grist een provisorisch in el kaar geknutselde bus van tafel Tenminste, dat dacht Postema. De ongeveer tot kniehoogte reikende koker blijkt halver wege de actiedag al loodzwaar van de royale inhoud, 's Avonds wordt een bedrag van bijna drieduizend gulden uitgeteld. De directeur spant de spierbal len en grijnst tevreden. „Ik had wel iets verwacht van Bruinis- se, maar dit overtreft alles." Mobilisatie Bruinisse is al goed een week in de ban van Kosovo. Net als in talloze andere Zeeuwse plaat sen lijkt er een volledige mobi lisatie op gang te zij n gekomen, een massaal vertoon van warmte voor de mensen die zijn verjaagd. Jong en oud hebben kasten overhoop gehaald. Knuffels, puzzels, kleurpotlo den, auto's, poppen worden met zakken tegelijk het verzor gingshuis binnengedragen. Di rect naast de hoofdingang vormt zich al snel een berg met kleding en dekens. De hal op de eerste verdieping is de helft zo klein door alle dozen vol speel goed. In de recreatiezaal staat nog eens een stapel met een keur aan dagelijkse levensbe hoeften: tandenborstels, tand pasta, honderden zeepjes, shampoo, deodorant, wc-pa- pier, maandverband. Frits Postema van In 't Opper is verbluft. En met hem de direc teuren AdFluijt en Henk Groe- neveld van de basisscholen De Meerpaal en Op Dreef, die de actie mee hebben opgezet. Pas was het nog stil in het vissers dorp. Toen roerden Anne de Valk en haar Kosovaarse echt genoot Naser Gashi de trom. De echo leidde onder meer tot een oproep massaal te geven voor de vluchtelingen uit het Joegoslavische oorlogsgebied. Eén week verzamelen en zater dag inleveren. Op de slotdag was het onmogelijk ongege neerd langs het actiekarretje in de> supermarkten te lopen, Door alle dozen met speelgoed lijkt de hal van 't Opper opeens een stuk kleiner. waar de basisscholieren bij toerbeurt hadden postgevat. Meer dan twee aanhangwa gens vol boodschappen hadden Fluijt en Groeneveld half de middag al afgeleverd bij In 't Opper, en nog hield het niet op. Afgesproken is de levensmid delen en sanitaire artikelen nog diezelfde avond weg te brengen naar Schiphol, zodat die in elk geval met het eerst volgende transport naar Koso vo kunnen. Het speelgoed wordt even opgeslagen, legt Postema uit. „We gaan eerst overleggen waar die dingen het beste op hun plaats zijn. Als het even kan, willen we de spullen persoonlijk gaan brengen." Postema plukt een man uit de meute die staat te kijken naai de groei van de stapel dozen. „Hier, een chauffeur met vrachtwagen hebben we al! De achtjarige Alice van den Berge heeft net haar knuffels foto PieterHonhoff en een puzzel afgestaan. Ze weet precies te vertellen wat er aan de hand is in Kosovo. Ge hoord van de juf op school en gezien in de krant en op televi sie. „In Joegoslavië woont ie mand die de baas wil spelen over Kosovo, maar daar zeiden ze dat hij dat maar in z'n eigen door Marcel Modde BROUWERSHAVEN - Bus chauffeur Henk van 't Hof uit Brouwershaven is zondag avond vertrokken om zich aan te sluiten bij een hulpkonvooi van tien vrachtwagens naar Albanië. De wagens, voorzien van koelcontainers, zullen driehonderd ton levensmidde len afleveren voor vluchtelin gen uit Kosovo. Het konvooi is een initiatief van het in Utrecht gevestigde Kosovo Crisiscentrum, onder welke vlag ook Anne de Valk en Naser Gashi uit Bruinisse hulpgoederen inzamelen. Van 't Hof reist vandaag naar Schiphol om de lading voedsel op te pikken. Met twee colle ga's zet hij koers naar cle grenspost bij het Duitse Ober- hausen, waar ze zich aanslui ten bij zeven andere vrachtwa gens. Het konvooi zal in het Italiaanse Bari inschepen voor een overtocht naar Durrës in Albanië. Daarvandaan is het nog zeventig kilometer noord waarts naar de eerste vluchte lingenkampen, heeft Van 't Hof begrepen. De ZWN-chauffeur (getrouwd en vader van zoons van zeven tien en dertien jaai-) stelde zich beschikbaar na een oproep op de radio. Het ging om eenparti culier initiatief, waar hij uit eindelijk niets meer van hoor de. Van 't Hof nam daarop zelf contact met het Kosovo Crisis centrum, dat gretig van zijn aanbod gebruik maakte. Vrije dagen „Ik heb mezelf vrijdagochtend opgegeven, 's middags belden ze al met m'n vrouw of ik maandagochtend om zeven uur op Schiphol kon staan. Het gaat heel snel allemaal, dus ik heb amper de tijd gekregen me voor te bereiden." Zijn directe chef bij de ZWN wist dat er iets aan zat te komen en zegde bij voorbaat alle medewerking toe voor wat betreft de nodige vrije dagen. Wanneer Van 't Hof pre cies zou vertrekken, was niet bekend. „Die vindt dus maan dagochtend een briefje met: goedemorgen, -wanneer je dit leest, ben ik onderweg naar Al banië." Hij durft zich niet echt een voorstelling te maken van wat hij in Albanië zal aantreffen. „Gevaarlijk is het er momen teel niet. Maar ik denk wel dat ik nog flink wat keren diep zal moeten slikken wanneer ik in de buurt kom van die vluchte lingenkampen. Ik hou er voor mezelf rekening mee dat het nog heel wat erger zal zijn dan wat we dagelijks op de televisie land moet doen. Dan is er ook nog een groepje, de NAVO, die heeft heel lang gepraat. Maar dat hielp niet en toen zijn ze bommen en raketten gaan gooien en is die man de mensen weg gaan jagen." Familie De Bruinisser Kosovaar Gashi is druk in de weer om met een dikke rol plakband alle dozen te verzegelen. Hij is onder de indruk van de vrijgevigheid van zijn Nederlandse vrienden. Gewapend met een fototoestel legt hij de actie vast voor het thuisfront. „Om mijn landge noten daar te laten zien dat er ook nog liefde voor hen is in de ze wereld, naast de haat waar ze nu middenin leven,.." Gashi was er zaterdag voor het eerst sinds maanden in geslaagd contact te krijgen met zijn fa milie in Kosovo. Ze zijn uit de hoofdstad Pristina gevlucht naar een dorp zo'n 25 kilome ter verderop. Het gebied wordt volgens Gashi beheerst door de U£K en dus zijn ze daar voor lopig veilig. „Hun huizen zijn verbrand, maar verder is alles goed met ze", zegt hij opge lucht. Postema heeft zich in middels mét collectebus de trap opgehesen en meldt zich trots bij mevrouw Bolijn. Als hij uitlegt dat haar acceptgiro voor slachtoffers van de or kaan Mitch niet in deze actie past, besluit ze contant geld te geven. „Ik gun het van harte. We hebben het goed hier. Ook in Zeeuws-Vlaanderen wordt driftig ingezameld. Met de belofte zijn twintig centi meter lange paardenstaartje af te knippen als er genoeg geld voor Kosovo binnenkomt, weet dé 75-jarige Alfons Temmer man uit Sluis zaterdagavond de teller tot 247 gulden op te drijven tijdens een dansavond van de ouderensoos in De Speye. Op Walcheren doen de kinde ren van de balletschool van Jo ke Louwerse uit Middelburg een duit in het zakje: ze laten hun musical Back Off dinsdag twee keer zien. De opbrengst is voor Kosovo. De middagvoor stelling begint dinsdag om 16.15 uur, de avondvoorstel ling om 20.15 uur. Het Zeeuwse opsporingsteam van het Nederlandse Rode Kruis houdt tot en met donder dag 29 april op werkdagen van 14.00 tot 16.00 uur telefonisch spreekuur voor mensen die vragen hebben over hun fami lie in Kosovo en omgeving: 0118-628208. door Pascalle Cappetti en Frank Gijsel SLUIS - Het Zeeuwse dialect is sinds zaterdag niet alleen meer vastgelegd in het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten van Hendrika Ghijsen, maar ook vereeuwigd op een plat plastic schijfje. In het Belfort in Sluis, de stad van Johan Hendrik van Dale, werd zaterdagmiddag de eerste cd-rom met het Zeeuwse woordenboek gepresenteerd. Op het schijfje staan niet alleen het woordenboek, maar ook voorbeeldzinnen, foto's, klank kaarten met geluid en verhalen in dialect. Tot vreugde van com missaris van de koningin W. T. van Gelder bevat de cd-rom ook een Nederlandstalige ingang. Wie geen Zeeuws spreekt, kan dus toch een zoekactie onderne men. „Plat praten in het dialect maakt meer gedaan dan bekakt praten. De toenadering ver loopt gemakkelijker", zei Van Gelder hierover. 'Een te vroeg geboren millenni umkindje', noemde secretaris R. Willemsen het geesteskind van de zeventigjarige Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonder zoek. Meer dan driehonderd mensen hebben er ruim tweeën half jaar aan gewerkt. Voorzit ter C. Vermaas erkende dat er toch wat foutjes op het schijfje staan. „We stonden voor het di lemma om het woordenboek met al zijn tekortkomingen ge7 woon over te nemen, of de fou ten die er in zitten er proberen uit te halen .Maar dan was je nog twee jaar langer beziggeweest." Wel is het schijfje beveiligd te gen kopiëren. Vermaas ruimde zaterdag tegelijkertijd een van de grootste misverstanden van Nederland uit de weg. De uit drukking 'Ons Zeeuwen bin zuünig', die via de reclame een geheel eigen leven is gaan lei den, klopt niet. „Zeeuwen ben- ne zuinig, niet zuünig." Commissaris Van Gelder en gouverneur van de provincie West-Vlaanderen P. Breyne na men het schijfje in ontvangst. Voorzitter K. Martens van de dialectenvereniging overhandigt de eerste cd-rom aan gouverneur P. Breyne van West-Vlaanderen. foto Peter Nicolai Toen het voorjaar aanbrak, ontdekten zij elkaar: drieja rige Leon en zijn net iets ou dere buurmeisje Michelle. In middels delen zij vrijwel dagelijks een voortuintje, waarin ze al steppend en driewielerend keuvelen over al wat hen bezighoudt. Maar soms dringt een weinig onbegrip in de conversatie door. „Ik zal een snoepje aan mijn mama vragen", beloofde Mi chelle ojilangs. „Jij hebt geen mama", rea geerde Leon direct. „Jij hebt een buurvrouw."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 23