Kosgei sloopt Roncero in finale Felius bewaker van de opleiding PZC Schultz welkome versterking Kenny Roberts gaat zijn vader achterna sport maandag 19 april 1999 21 Vermeulen beste Zeeuw Handbalvrouwen van Nieuwegein superieur naar Europacupfinale Chepchumba loopt wereldrecord in Londen Onervaren Keniaan verrassend de sterkste in marathon van Rotterdam door Pirn van Esschoten ROTTERDAM - Zoals zo vaak kwam de winnaar in de mara- thon van Rotterdam uit onver- wachte hoek. Niet Fabian Ron cero, die vorig jaar zegevierde, maar Japhet Kosgei, een Keni aan van 31 jaar, die drie jaar ge- ROTTERDAM - Alwin Vermeulen uit Kwaden- damme was met een tijd van 2.33.30 de snelste Zeeuw in de marathon van Rotterdam. Een half minuutje later finishte Hennie Franke uit Veere, vorig jaar nog de snelste van de provincie. Vermeulen had het tijdens de 42 kilometer en 195 meter niet makkelijk ge had. „Mijn richttijd was 2.30, maar omdat ik in het begin te snel ging, kwam er al vlug verval." Na zo'n 27 kilometer liep de atleet uit Kwadendamme al- leen. „Dat was niet mak kelijk, ik was al moe en als je dan in je eentje tegen de wind moet lopen, krijg je het erg moeilijk. Maar ik heb mijn persoonlijk re cord met een paar minu ten verbeterd." Ook Franke keek terug op een goede wedstrijd. „Ik heb ontzettend moeten af zien, wat voorgaande ke ren nooit zo was. Uitlopen was voor mij het hoogst haalbare." Achter Vermeulen en Franke werd Jan de Wilde van AV'56 met 2.39.15 de derde Zeeuw. Fed-cupteam mist karakter en koelbloedigheid DEN BOSCH - Lef, koelbloe digheid en karakter. Met die wapens beslisten ,de Belgische tennissters het cruciale Fed- cupduel met Nederland. Miriam Oremans en Amanda Hopmans kregen wel degelijk kansen om Oranje terug te leiden naar de wereldgroep I. Maar juist op de bepalende momenten liet het duo zich aftroeven en leed Ne derland een afgetekende 5-0- nederlaag. Na de nederlaag tegen België verscholen de speelsters zich vooral achter een sterk staaltje acteren van Dominique van Roost. In de slotfase van de ope ningspartij tegen Amanda Hop mans kreeg de nummer vijftien van de wereld een aanval van kramp in arm en been. Bij een 4- 2-achterstand in de beslissende set strompelde ze over de baan, maar Van Roost wist de partij toch in winst om te zetten. „Ze speelt toneel", mopperde Hopmans na afloop. „Natuur lijk had ik de partij moeten win nen. Maar het is niet de eerste keer dat ik dit met haar mee maak." Begin dit jaar gaf Van Roost bij een 5-2-achterstand op bij het toernooi in Tsjechië. Na de verrassende nederlaag van Miriam Oremans tegen het pas zestienjarige talent Justine Hënin, moest de Brabantse zon dag haar tweede enkelpartij winnen om Nederland in de race te houden. Pas een halfuur voor het begin meldde België dat Els Callens de plaats in zou nemen van Van Roost. Wegens diarree, buik- en spierkrampen kon de Belgische niet spelen. „Ze zijn gewoon verder gegaan met hun toneelspel", wist Oremans. „Ik had mij volledig geconcenteerd op Van Roost. Het is moeilijk om op het laatste moment nog te moeten omschakelen." De gespannen Oremans kwam er in de eerste set absoluut niet aan te pas tegen de frisse en ge motiveerde nummer tachtig van de wereld. Bij een achterstand van 5-0 verliet Oremans uit wanhoop de baan voor een plas pauze. „Ik dacht: ik doe de tru- kendoos ook maar eens open. Dat werkte niet, ik ging er alleen maar slechter door spelen." In de tweede set leek Oremans de partij toch nog naar zich toe te trekken. Ze kreeg setpunten op 5-4 en in de tiebreak. Maar de speelster die in de Fed-cup vaak boven zichzelf uitsteeg, faalde ditmaal en barstte in huilen uit. „Op de juiste momenten heb ik misschien net iets te weinig lef getoond. Ik moet toegeven dat de Belgen het spel goed gespeeld hebben." ANP van onze sportredactie DEN BOSCH - Bondscoach Hans Felius hoopt in het vol gende Fed-cupduel van Ne derland weer te kunnen be schikken over Brenda Schultz. De Haarlemse, die is hersteld van een operatie aan de rug, was toeschouwer bij de verloren wedstrijd tegen Bel gië. Ze kreeg 'de kriebels' van de sfeer in Den Bosch. Schultz maakt in mei bij het toernooi in Rome na een afwe zigheid van bijna een jaar haar rentree op de baan. „Het zou heel mooi zijn als ze er in juli weer bij kan zijn", zei Fe lius. „Voorlopig kunnen we alleen maar afwachten. Ze is fit, maar het is nu afwachten of ze haar vorm weer kan ha len. Met haar erbij wordt het team alleen maar sterker." Nederland krijgt in juli de laatste kans van dit jaar op een terugkeer in wereldgroep I. In de nieuwe opzet, waarin wereldgroep II verdwijnt, spelen de vier verliezers van de tweede groep met de vier winnaars van de zones in twee poules van vier om de dertien de plaats op het hoogste ni veau. Uiteindelijk strijden de twee poulewinnaars in een finale om de promotie. ANP Paul Ter gat snel in Milaan MILAAN - Paul Tergat was zaterdag weer snel in de Str amila- no, een befaamde halve marathon in Milaan. De Keniaan was echter niet snel genoeg om zijn eigen beste wereldprestatie te verbeteren. Tergat, vorig jaar winnaar in de nog nooit ver toonde tijd van 59 minuten en 17 seconden, finishte nu vijf se conden later. Na de ruim 21 kilometer eindigde de Keniaan Paul Koech als tweede. Hij bleef 34 seconden boven het uur. Daarna kwamen de Kenianen John Korir (1.01.59) en Doug las Rono (1.02.04). De Italiaan Roberto Barbi werd als vijfde in 1.02.09 de beste van de rest. AFP KNAU-voorzitter herbenoemd PAPENDAL - Tijdens de Unieraadsvergadering is Piet van der Molen zaterdag in Papendal herbenoemd tot voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU). Van der Molen gaat aan zijn tweede periode van drie jaar als pre ses beginnen. Voorts werd Wim Slootbeek, voormalig Unie raadslid, gekozen tot bestuurslid. Hij volgde Roelf Schut op, die tot lid van verdienste werd benoemd. ANP Den Helder op tijd bij de les AMSTERDAM - De basketballers van Den Helder hebben za terdag in de eerste wedstrijd van de play-offs van het NK ge wonnen van de Amsterdam Astronauts: 53-66. Dat gebeurde na een slecht begin, waarbij de thuisploeg in de met 2500 toe schouwers gevulde Amsterdamse Apollohal met 8-0 was voorgekomen. Coach Bob Gonnen van Den Helder nam ech ter een time-out en kreeg zo zijn team weer terug in de wed strijd. Bij 13-6 voor Amsterdam begonnen de bezoekers te draaien; zeventien punten scoorden ze op rij (13-23). Bij rust was het verschil nog steeds tien: 16-26. In de tweede helft maakte center Erwin Hageman van Den Helder zijn vijfde persoonlijke fout, waardoor hij naar de kant moest. Deson danks bleef Den Helder de Amsterdamse defensie onder druk zetten. Het verschil liep op tot 19 punten. Pas nadat ook Den Helders topscorer John Duggan (16 punten) met vijf persoon lijke fouten naar de kant was gestuurd, kwam de thuisploeg ietwat terug. Baten deed het echter niet meer: 53-66 .ANP Valentijn houdt hoofd koel ZUNDERT - Biljarter Gerwin Valentijn heeft zaterdag de GP driebanden van Zundert op zijn naam geschreven. De speler uit Sint Willebrord versloeg in de finale Arie Weij enburg. Bei de spelers stonden na 36 beurten op vijftig caramboles. Valen tijn won vervolgens de barrage met 3-2. In de halve finale had Valentijn afgerekend met de uit Hulst afkomstige Jean-Paul de Bruijn: 50-41. ANP Zege Haarhuis en Kafelnikov BARCELONA - Paul Haarhuis heeft met zijn Russische dub- belpartner Jevgeni Kafelnikov het toernooi van Barcelona gewonnen. Het als tweede geplaatste duo was zondag te sterk voor het Italiaanse koppel Massimo Bertolini en Cristian Brandi: 7-5 6-3 .ANP Nicolas Kiefer wint in Tokio TOKIO - Nicolas Kiefer (21) is hard op weg naar een plaats bij de toptwintig op de wereldranglijst. De Duitse tennisser be haalde zondag de tweede toernooizege uit zijn carrière. Hij won in de finale van Tokio met 7-6 7-5 van de Zuid-Afrikaan Wayne Ferreira. Bij de vrouwen kreeg het Japanse publiek niet de gehoopte winnares. Favoriete Ai Sugiyama haalde de finale, maar was daarin kansloos tegen Amy Frazier. De Amerikaanse won met twee keer 6-2. Het was haar zesde toernooizege. RTR van onze sportredactie hectisch. De Nederlandsehand- balsters kregen veel tweeminu- NïMES - De handbalsters van tenstraffen. Ze stonden regel- Nieuwegein hebben de finale matig met vijf en soms met vier van het Europese toernooi om speelsters in het veld. Met tech- de City Cup bereikt. In de uit- nisch superieur spel haalde wedstrijd in en tegen het Franse Nieuwegein niettemin de over- Nïmes wonnen ze met 22-17. winning binnen. Onderdenaam Een week geleden hadden de Nieuwegein gaan de vrouwen vrouwen thuis in de eerste wed- van het Nederlands team schuil, strijd al met 24-21 gezegevierd. Volgens linkerhoekspeelster Monique Feijen was de sterke In de finale moet Nieuwegein dekking aan Nederlandse kant het opnemen tegen het Joego- de sleutel tot het succes. „We Slavische Zork Napredak. Dat hebben enorm goed verdedigd, won met 24-20 van het Roe- Verder hielden we de rust in de meense Galati, net genoeg om ploeg." In de tjokvolle sporthal de nederlaag (27-30) in het eer- kende Nieuwegein wel moeilij- ste duel uit te wissen. ke momenten. „We namen tel- Het is voor het eerst sinds 1976 kens een, voorsprong, maar dat een Nederlandse handbal- Nïmes bleef voortdurend terug ploeg de finale van een Europa- komen. Toch gaven we het niet cup bereikt. Destijds reikte Mo- weg. Een grote vooruitgang met ra Swift zóver. De Limburgse een halfjaar geledën. We zijn ploeg verloor 23 jaar geleden in mentaal veel sterker gewor- de Europacup 1 van Radnicki den." Belgrado. Nieuwegein wil nu de finale Tj winnen. Feijen: „We voelen ons nectiscn op dit moment heel sterk. Tegen1 Het duel in Nimes, waar de welke ploeg we de finale spelen, plaatselijke sporthal was maakt ons niet zo veel uit. We gevuld met duizenden Franse gaan absoluut voor de winst." aanhangers, was spannend en ANP van onze sportredactie Maurice Bolwerk kwam in de 250cc-klasse niet aan zijn de- SEPANG - Kenny Roberts ju- buut toe. Bolwerk kwam 's och- nior heeft zijn eerste Grand- tends tijdens de warming-up prixzege binnen. De Ameri- ten val, „Ik kreeg een tik van kaanse motorcoureur won zon- achter en sloeg in de grindbak dag de openingsrace van het sei- bijna volgas keihard voorover zoen in Maleisië. Daarmee ging van mijn machine", aldus de de jonge Amerikaan zijn vader coureur uit het Rizla-team van Kenny Roberts achterna. Ro- manager Arie Molenaar. Hij berts won 22 keer een Grand hield aan het ongeval een pols- Prix, en drie keer de wereldtitel, blessure over. Bolwerk zal deze van 1978 tot en met 1980. week in Nederland worden ge- Roberts junior had aan de finish opereerd en hoopt op tijd her- op het circuit van Sepang een steldtezijnvoordeeerstvolgen- voorsprong van ruim vier se- de Grand Prix, op 9 mei in het conden op twee Spanjaarden. Spaanse Jerez. Carlos Checa werd tweede, Alex Teamgenoot Jarno Janssen Crivillé derde, titelverdediger startte wel en maakte als enige. Mick Doohan vierde. Roberts' van de drie Nederlanders de ra- landgenoot John Kocinski, die ce ook af, Hij eindigde als twin- de snelste trainingstijd had ge- tigste, bijna twee minuten ach- reden, kwam in de vierde ronde ter winnaar Loris Capirossi. „In ten val na een botsing met de Ja- de eerste ronden ben ik iets te panner Norifumi Abe. Zeven voorzichtig geweest", zei de 23- ronden later moest de enige Ne- jarige Janssen. „We hebbenhier derlandse coureur in de 500cc- veel geleerd." klasse, Jurgen van den Goor- In de 125 cc-klasse ging de eer- bergh, met motorpech opgeven, ste overwinning van het seizoen De Brabander lag op dat mo- naar de Japanner Azuma. ment in zeventiende positie. RTR/ANP I van onze sportredactie LONDEN - Joyce Chepchumba is gisteren in Londen gehuldigd als snelste marathonloopster ter wereld. De Keniaanse atlete legde de 42,195 kilometer af in 2 uur, 23 minuten en 22 seconden. Dat was twee seconden sneller dan de Roemeense Lidia Simon op 31 januari in Osaka. De En gelsen tellen die prestatie als of ficieus wereldrecord De organisatoren van de mara thon in Londen erkennen alleen records in wedstrijden waarin de vrouwen gescheiden van de mannen lopen. Dat is in de En gelse hoofdstad het geval. In marathons als in Rotterdam, waar de Keniaanse Tegla Lo- roupe vorig jaar 2.20.47 liep, kunnen de vrouwen profiteren van de aanwezigheid van man nelijke atleten. Om deze reden vinden de zeven beste tijden van de wereldranglijst bij de vrou wen geen genade in de ogen van de Engelsen. Chepchumba vond het allemaal best, ze incasseerde een cheque van 250.000 gulden. Bij de mannen ging de overwin ning in Londen naar de Marok kaan Abdelkader el Mouaziz, die met 2.07.57 twee seconden boven het parcoursrecord ein digde. Vorig jaar liep El Mouaziz de overwinning net mis. Hij werd 600 meter voor de finish inge haald door de Spanjaard Abel Anton, die ditmaal achter de Portugees Antonio Pinto derde werd. ANP leden niet eens schoenen en kle ren had om te trainen, ging op de Coolsingel na 2.07,09 uur als tri omfator over de meet. Bij de mannen ging het sneller dan in Londen, rivaal van 'Rot terdam' in de strijd om de titel 'snelste marathon'. Liefst vijf atleten doken in Rotterdam on der de grens van 2.08 uur. Met dank aan Kamiel Maase. Favo riet Fabian Roncero dankte hem met nadruk. „Vijftien kilometer was de bedoeling, maar hij trok zelfs dertig kilometer door in het gewenste tempo." Een tem po onder het schema van het we reldrecord van Ronaldo da Cos ta (2.06,05), wel te verstaan. Japhet Kosgei had weer een heel andere reden Maase te bedan ken: „Ik heb nooit eerder achter hazen gelopen. Ze deden goed werk, gaven steeds water door en zonder kan ik niet." Roncero ook niet. Een jaar geleden miste hij immers het wereldrecord, omdat hij onderweg onvoldoen de had gedronken en in de slot fase tot twee keer toe moest stoppen wegens kramp. Kramp Die fout maakte hij nu niet. Dat hij op minder dan een kilometer voor de meet toch weer kramp kreeg, had niets te maken met gemiste bidons. Roncero had vier, vijf keer een demarrage van Kosgei in de adembenemende finale kunnen beantwoorden, voordat zijn benen het tempo van de Keniaan niet langer kon den volgen. Roncero kon nu lachen om de kramp. Met 2.07,24 verbeterde hij zijn Spaanse record van vo rig jaar. Roncero had zelfs zo goed gedronken, dat het klotste in zijn maag, waardoor hij ook steken in de zij kreeg. Reden waarom hij na dertig kilometer het bewind in de kopgroép niet overnam, toen Maase -begrijpe lijk- vaart begon te minderen. Japhet Kosgei aarzelde op dat moment. Hij wachtte tot na de 38e kilometer met zijn versnel ling. „Had hij dat eerder ge daan, dan was hij zeker onder de 2.07 gedoken," zei atletenbege- leider Jos Hermens na afloop. Hij kon het de nog onervaren Kosgei onmogelijk kwalijk ne men, Drie jaar geleden begon de nu 31-jarige atleet pas serieus met hardlopen, toen hij werk loos raakte als landarbeider in de omgeving van provinciestad Eldoret. „Ik wist dat ik talent had, want mijn vader was ook een goed atleet. Ik had alleen geen mogelijkheden om te trai nen. Geen schoenen, geen kle ding. Ik ben toen naar Eldoret gegaan, naar mijn broers." Daar kwam hij in contact met dokter Gabriela Rosa, die zo'n 150 Ke niaanse atleten onder contract heeft. Kosgei kreeg zijn spullen en een bescheiden contract je. De investering heeft zich inmid dels dubbel en dwars uitbe taald. Kosgei won vorig jaar de marathons van Venetië (2.11,27) en Turijn (2.09,59). En ook zijn derde marathon leverde dus winst op. Het was de eerste Ke niaanse triomf bij de mannen in Rotterdam. Tegla Loroupe maakte er giste ren bovendien een dubbelslag van door de marathon bij de vrouwen te winnen. Met het verdiende geld wil Kos gei zijn 'printshop' in Eldoret uitbreiden. Want werkloos is hij inmiddels niet meer. En verder? „Ik kijk uit naar het wereldre cord. Ik hoop hier volgend jaar terug te mogen komen." Dan als favoriet. Maar het ligt voor de hand dat de winnaar dan op nieuw uit onverwachte hoek komt. GPD De Keniaan Japhet Kosgei gaat door het lint als winnaar van de marathon van Rotterdam. foto Jasper J uinen/AN P Moeizaam debuut als bondcoach van Nederlandse Fed-cupteam door Rudy Booqert 's-HERTOGENBOSCH - Hij rechtte zijn rug, stak de borst vooruit en de kin omhoog. Tien jaar wonen en werken in het buitenland hadden zijn chauvi nisme niet aangetast. De Zeeuwse globetrotter Hans Fe lius zong dit weekeinde bij zijn debuut als bondcoach van het Nederlandse Fed-cupteam het Wilhelmus uit volle borst mee. „Als ik het volkslied hoor, zing ik altijd mee." Maar tegen de Belgische tennissters zat er geen muziek in de ploeg van Felius. Zijn eerste krachtproef als roer ganger van het vrouwentennis sloot hij met 5-0-nederlaag af. Zenuwen had de oud-Vlissinger niet gevoeld voorafgaand aan de burenruzie met de Belgen. „Daarvoor heb ik al te veel mee gemaakt. Maar tijdens een par tij kan ik wél zenuwachtig wor den. In de eerste partij tussen Amanda Hopmans en Domini que van Roost bijvoorbeeld. In de tweede set was er een mo ment dat wel eens de ommekeer in de wedstrijd kon zijn, Op zo'n moment moet ik als bondscoach rustig blijven, terwijl ik samen met Amanda ergens intens mee bezig ben." Voor de buitenwacht hield Feli us zijn emoties tegen België vakkundig onder controle. Een enkele keer trok hij de aandacht naar zich toe door bij de referee verhaal te halen over een ver meende foute call van een lijn rechter. Maar verder hield Feli us zich bij de partijen van zijn pupillen op de achtergrond. Hij ordende en bewaakte het bankje waar de speelsters tus sen de games door op adem ko men. Hij ving ze op met bidons en banaantjes, praatte moed in en gaf aanwijzingen. Hij noteer de af en toe iets op zijn notitie blok en balde de vuisten bij een gewonnen punt. Hans Felius als manusje-van-alles, als een cad dy op de tennisbaan. Felius begeleidt 'zijn' meiden ook buiten de Fed-cup. Tijdens Maar het Fed-cupteam is niet het enige dat onder de verant woording van Felius valt. „Ik moet me met het hele Neder landse vrouwentennis bezig houden. Het Fed-cupteam is slechts het topje. Het probleem is echter de opvolging. Ik ben nu beleidslijnen aan het uitzetten om ervoor te zorgen dat er in de toekomst talentvolle kinderen staan." Avonturier Organiseren en structureren is Felius ten voeten uit. Hij zette achtereenvolgens jeugdplan- nen op poten in Zeeland, bij de Nederlandse tennisbond (KNLTB), in Israël, in Oosten rijk en sinds 1 december 1998 weer bij de KNLTB. Overal boekte hij successen. Wat kan de Zeeuwse avonturier, wat een ander niet kan? „Iedereen kan een structuur op zetten. Maar een van de redenen dat de bond mij heeft gekozen, is dat ik eerder succesvolle lich tingen heb meegemaakt. Daar naast heb ik internationale er varing, ik ken de internationale ontwikkelingen en ik weet wat er nu speelt. Ik weet wat er no dig is om opbouwend en oplei dend te werken. Ik denk dat dat de druppel was voor de bond." 'De bewaker van de opleiding', zoals Felius zichzelf noemt, is momenteel drukdoende met het schrijven van een beleidsplan. Op 1 oktober moet alles klaar zijn, want dan start een van zijn paradepaardjes: de centrale trainingen. Daaraan zal ook een Zeeuws ta lent deelnemen: Sylvana Bauer uitKruiningen. Het vormt slechts het startschot van de hervormingen onder Fe lius. De nieuwe Schuitzen, Ore- mansen en Hopmansen moeten over een tijdje als rijpe appelen van de boom vallen. Dan hoeft het Nederlandse termispubliek tenminste niet meer met jaloer se blikken naar wonderkinde ren als de Belgische Justine Henin te kijken. het toernooi in Key Biscane vo rige maand begeleidde hij Ore mans en Hopmans al. „Er zijn zeven speelsters die internatio naal hoog meedraaien. Toen ik begon als bondscoach heb ik met allemaal gesprekken ge voerd. Een aantal speelsters gaf aan, dat ze mij wilde als trainer, om hen te begeleiden. Op het moment is het zo, dat de zeven speelsters allen een eigen trai ner hebben en op verschillende plaatsen trainen. Het moet toch mogelijk zijn in zo'n klein land je om ze samen te laten trainen. Het is bovendien oneconomisch als iedereen een eigen trainer heeft en niet gezamenlijk naar toernooien gaat. Als je samen traint, sta je samen sterk." Hans Felius, de debuterende bondscoach van het Nederlandse Fed-cupteam, troost Miriam Oremans na haar verloren partij tegen de Belgische invalster Els Callens. foto To ussa i nt KI u ite rs/AN P

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21