I I n I I I Machtsblok zonder een afmaker Mislukt marathondebuut Heeren m Feyenoord sukkelt naar de landstitel Gebroken neus Robbie Fowler Maase spot met alle wetten in Rotterdam 20 21 22 l Vandenbroucke troeft Rabobank-ploeg afin Luik-Bastenaken-Luik Ullrich start jn Gold Race Oostkapelle geeft winst uit handen Degradatie Goes kwestie van tijd Swift zegeviert in Walcherse derby Rapide stunt tegen koploper IQ Ook Fortuna zet Ajax te kijk Debuut Hans Felius valt in het water Franse is terug van weggeweest Hdoor René Banierink ANS - Nummer twee Michael Boogerd noemde het 'lullig', nummer drie Maarten den Bak ker na enig aandringen 'een i beetje zuur'. Maar ze hadden moeite met die negatieve kwali- ficaties. Natuurlijk was het heel erg vervelend dat hun Rabo bank-ploeg weer tevergeefs had gedomineerd. En natuurlijk was het balen dat er weer niet meer in zat dan de tweede plaats, de zestiende al dit sei- zoen. „Maar als het nou op een knullige manier was gegaan", zei Boogerd. En dat was dus niet zo. Daarvoor was de demon stratie van winnaar Frank Van denbroucke gisteren in Luik- Bastenaken-Luik te impone rend. In de Waalse Pijl was het Miche- leBartoli die dwars lag, gisteren in Luik-Bastenaken-Luik luis terde de klassieke kwelgeest van de Rabobank naar de naam Frank Vandenbroucke. En dus zag j e ploegleider Adri van Hou- welingen na afloop denken: wie zal het komende zaterdag in de Amstel Gold Race zijn? „We zijn hier twee, drie, zes en zeven, i Maar over een week kunnen we even goed nog steeds met lege .handen staan", constateerde de Brabander nuchter. Al liggen de kaarten voor de kracht van het collectief daar iets beter, wist Maarten den Bakker. „De Gold Race is meer een tactische koers, daar kun je met een sterke ploeg neer doen dan hier. Hier wint de iterkste.En Boogerd: „Je kunt lier wel met tien ploegmakkers rooraan zitten, als er eentje iterker is, dan ben je nog kans loos." j Het is het huidige dilemma van de Rabobankploeg. De oranje- - nannen rijden stuk voor stuk de pannen van het dak. „Maar we missen iemand met de jump van een Bartoli of een Vanden brouc- ke", moest zelfs de toch redelijk explosieve Michael Boogerd er kennen. En dat was gisteren no dig. Want aan zijn vorm had het niet gelegen. „Ik was super van daag, geen excuses." De Neder landse kampioen toonde boven dien aan geleerd te hebben. Wilde hij tot voor kort nog wel eens te veel met zijn krachten smijten, gisteren spaarde hij die op voor de beslissende momen ten. „Dat kun je alleen alsjeecht top bent. Dat was ik vandaag. Echt, kunnen wachten tot de laatste vijf kilometer, dat geeft een heerlijk gevoel." Moedig Het was een moedige poging, op die laatste echte klim, de St. Ni colas. Even fladderde hij voor het veld uit. „Ik was effe alleen vooruit, in de finale van de zwaarste klassieker ter wereld. Ja, dan gaat er wel even wat door je heen." Maar hij wist dat er zeker nog eentje zou komen. En hij wist ook wie, „Vandenbroucke was super vandaag, dat kon je op de La Re doute al zien. En toen hij later Farazijn op kop liet rijden naar die laatste klim, wist ik dat Van denbroucke het nog een keer zou proberen." Zo gebeurde. Op dat moment werd de aanwezig heid van veel ploegmaats in de finale in één klap nutteloos. ,Het was vanaf dat moment een individuele tijdrit naar boven." Daarom ook had Van Houwelin- gen opdracht gegeven niet te wachten tot die laatste klim. De andere Rabo-renners moesten aanvallen op het vlakke stuk er naar toe. Aebersold probeerde het en Den Bakker sloop mee bij een poging van Bettini, maar het mocht allemaal niet baten. Toch weigerde men bij Rabo heel erg teleurgesteld te zijn. Den Bakker, na zijn tweede plek van woensdag en de derde giste ren gekroond tot de koning van de Ardense tweedaagse: „Ik ben heel erg tevreden. Woensdag liep ik tegen een super-Bartoli aan. Was hij toen zo geweest als vandaag, had ik de Waalse Pijl gewonnen. Vandaag was er te gen Vandenbroucke niets te doen." Boogerd was tevreden met zijn tweede plek. „Ik ben strijdend te onder gegaan. Ze zeggen dat de tweede plaats de meest on dankbare is. Misschien oogt het ook wel een beetje lullig, tweede en derde. Maar het is wel de zwaarste klassieker." Ploeglei der Van Houwelingen zei: „Vo rig jaar werd Michael hier vijfde en stonden we te springen van geluk. Nu wordt hij tweede en zijn we een stuk minder blij." GPD ,UIK - .Ian Ullrich neemt toch leel aan de Amstel Gold Race, saterdag 23 april in Limburg. )e Duitser, in 1997 winnaar van ie Ronde van Frankrijk, is door Ie Telekom-ploeg op de start- ijst van de enige Nederlandse wielerklassieker geplaatst, 'loegleider Walter Godefroot ;ei gisteren voor de start van jUik-Bastenaken-Luik dat Ull rich na een matig voorseizoen log niet voor de prijzen gaat. )e 25-jarige Duitser liet de eer- :te drie wereldbekerwedstrij- len aan zich voorbij gaan. „Hij noet vooral Erik Zabel helpen", ei Godefroot, die zijn kopman n de Ronde van Aragon vorm- ïerstel zag tonen. „Daar was hij ipvallend sterk." DPA Uitzetting dreigt voor Mike Obiku ALKMAAR - Mike Obiku moet lich donderdag melden bij de 'reemdelingenpolitie. Als de s'igeriaanse spits van AZ dan [een ticket naar een andere be- tenxining of een bezwaarschrift iij zich heeft, kan hij het land vorden uitgezet. Volgens direc- eur Jan Kasper gaat het om een ormele kwestie. Trainer Willem ian Hanegem: „Maar het zijn wel de zorgen van een voetballer net wie ik dagelijks moet wer- ten. Het duurt bovendien al vier maanden. Als het echt een for maliteit is, had het dus al lang pgelost kunnen zijn." iij zijn terugkeer uit Japan, egt Kasper, is er een verkeerd toeristen)stempel in het pas- loort van Obiku gezet. Waar oor hij op 22 april verplicht is ns land weer te verlaten. De ligeriaan, getrouwd met een lederlandse en momenteel woonachtig in Rotterdam, heeft ran AZ juridische bijstand ge regen om het geschil met de reemdelingenpolitie op te los- en. Kasper voorziet geen pro- ilemen. „Obiku heeft donder- ag gewoon een bezwaarschrift iij zich." folgens Van Planegem heeft de onkere spits nogal te lijden on- ler de gang van zaken. „Omdat iij elke dag door de vreemdelin- enpolitie opgehaald kan wor- len. Soms kom ik in het spe- ershome en dan zit hij zielig in en hoek. Hij doet er zelf van al- is aan en ik probeer hem zoveel Hogelijk te helpen, maar de club lad dit gedoe al veel eerder uit Ie wereld kunnen helpen." 'an Hanegem probeerde zijn pits ook enigszins te helpen loor hem onder alle omstandig- leden het vertrouwen te geven n in de basis te laten starten. ÏPD Michael Boogerd leidt de dans op de helling La Redoute voor de Italiaan Davide Rebellin. foto Ed Oudenaarden/ANP Atlete blijft in Rotterdam ver verwijderd van olympische limiet door Koen de Vries ROTTERDAM - Ondersteund door haar gangmaker Michel de Maat kwam Irma Heeren gisteren in Rotterdam over de finish. Meteen daarna werd ze door een batterij vrijwilligers wegge voerd naar een hulppost. Het debuut op de marathon van de voormalige Zeeuwse was op een deceptie uitgelo pen. De eerste dertig kilometer waren een zegetocht, het laatste stuk was een beproeving. Geen plaats op het ere- schavot, geen Olympische limiet, geen Nederlands record. Irma Heeren werd slechts achtste, in 2 uur 35 minuten en 53 seconden. En wat zei de 32-jarige at lete, nadat ze na een kwartiertje weer bij haar positieven was gekomen? „Vol gend jaar wil ik me verbeteren." Het waren onverwachte woorden van iemand die eerder de marathon ver vloekte. De voorbereiding duurde te lang, de trainingen waren te eentonig. Dag in dag uit lopen, het was iets dat Ir ma Heeren nooit gewild had. Toen ze zondag eindelijk aan de start stond, was ze daarom voor haar doen behoor lijk ontspannen. Geen strakke blikken bij de start, maar een glimlach en een vriendelijk woordje voor degene die er oren naar had. Bijna alle ellende was achter de rug, alleen die 42 kilometer en 195 meter nog. De limiet van 2.31.30 moest makkelijk te halen zijn. „En dat is hij nog steeds", wist ze, nadat ze naar haar hotel gestrompeld was. „Als ik die inzinking maar niet gekre gen had. En weet je wat het vervelende is? Je kunt er niets aan doen. Het is een mysterieus verschijnsel." In het begin van de race was het overduidelijk dat Heeren de limiet voor Sydney kon slechten. Met tijden van 17,19 en 34,50 na vijf en tien kilometer, leek ze zelfs kans te maken om het het Nederlands record (2.26.34) te verbeteren, dat in 1987 door Carla Beurskens in Tokio ge vestigd was. Berekeningen Daarna moest ze wat inleveren, maar dat was allemaal bij de berekeningen inbegrepen. „Ik ben weggegaan met eenrichttijd van 2.29.48. Het mocht dus best wat langzamer." Hoewel ze na der tig kilometer al zes minuten achter stand had op de latere winnares Tegla Geholpen door haar haas Michel de Maat overschrijdt de uitgeputte Irma Heeren de finish. Links Henny Franke uit Veere. foto Soenar Chamid/WFA Loroupe, paste ookdel.46.14noginhet plaatje. Daarna ging het snel bergaf waarts. Heerens tred werd steeds moeizamer en uiteindelijk verplaatste ze zich over het parkoers als een visser wiens lieslaar zen vol water gelopen zijn. „Na dertig kilometer moet je nog fit zijn, maar mijn benen wogen als lood. Ze zaten vol melkzuur. „Ik heb overwogen om even te stoppen en wat rekoefeneningen te doen, maar dat durfde ik eigenlijk niet. Ik was bang dat ik dan helemaal niet meer weg zou komen. Aan Michel de Maat heb ik ge vraagd of het niet verstandig zou zijn om er maar helemaal mee op te houden, maar hij vond dat ik door moest gaan. 'Als-je stopt, krijg je er later spijt van', zei hij." Vandaar de dramatische beelden van de strompelende Irma Heeren op die laat ste kilometers. Over de streep voegde ze zich bij een leger uitgeputte marathon lopers. Lege blikken, holle ogen, zwal kende benen. „Als je ziet hoe dat laatste stuk is gegaan, ben ik eigenlijk nog best tevreden met die 2.35." Kippenvel Op één factor had Heeren bij haar voor beschouwingen niet gerekend: het pu bliek. „Ik heb genoten van al die men sen die langs de kant stonden. Dat was heel emotioneel. Ik heb hele stukken met kippenvel gelopen. De marathon van Rotterdam is voor mij daarom met niets te vergelijken. Het publiek is mijn drijfveer om door te gaan." Dit seizoen richt Heeren zich nog op het WK halve marathon en het WK run- bike-run. Medio april volgend jaar hoopt ze echter weer op de Coolsingel te staan. „Die 2.35 is niet slecht, maar voor mij gelden alleen süper-presta- ties." Een impliciete uitnodiging kreeg Hee ren een uurtje na haar finish al van koersdirekteur Jos Hermens. „Irma moet aan de afstand wennen. Een per fecte marathon loop je in de regel niet de eerste keer. Kijk naar Van Hest. Hij debuteerde vorig jaar en had aan het slot een enorm vex-val. En ook vandaag verloor hij in de laatste kilometers wat tijd. Irma moet volgend jaar terugko men. Wedden dat het dan beter gaat?" zie ook pagina 21 door Marcel van der Kraan BREDA - Kerkrade kan woens dagavond het toneel worden van spuitende champagnefles sen, van dronken voetballers, van een uitzinnige Leo Been hakker en van een rood-wit le gioen dat na jaren van frustratie uit z'n dak kan gaan. Maar in Limburg hoeven ze niet veront rust te raken. De kans dat ook Roda JC het met zichzelf wor stelende en ploeterende Feye noord zal sparen, is niet zo groot. Wie Feyenoord gisteren in Bre da (0-1) aan het werk zag, weet dat het hopeloze en tot degrada tie gedoemde NAC nóg een keer moet langskomen om de Rotter dammers het laatste zetje te ge ven naar de Coolsingel. Zondag lijkt daarom een logischere dag voor het binnenhalen van het kampioenschap dan komende woensdag. Wat er met de spelers van de aanstaande kampioen aan de hand is, begrijpt niemand. Duistere krachten lijken bezit te hebben genomen van geest en li chaam, waardoor alle frisheid en alle geestdrift van de eerste zeven maanden zijn verdwenen. In Breda waren geslaagde com binaties en vlot lopende aanval len op de vingers van één hand te tellen. Niets lukte er meer bij Neerlands nummer één en niets kon het meegereisde legioen in vervoering brengen. Tegen Wil lem II was dat al het geval, tegen Sparta, tegen Ajax en gisteren dus weer. Zodat van een inci dent geen sprake is. Druk Beenhakker noemt het een ge volg van spanning. Toen ik in 1990 met Ajax kampioen werd, met allemaal jonge spelers, ging het in de laatste fase ook ver schrikkelijk moeizaam. Er zit heel veel druk op de ketel, waar door we nu wat minder spelen." Met een voorsprong van zestien punten op de naaste concurrent, lijkt het begrip 'spanning' op het eerste gezicht wat overdreven. „Wat nou spannend?", hield een journalist Feyenoords trainer daarom gistermiddag voor. 'Don Leo' schoot meteen uit zijn slof: „Nee, voor jou is het niet spannend. Jij hebt het makke lijk met je pen. Maar voor deze j ongens is het dus wel spannend Ik heb geen zin om op de details in te gaan, het interesseert me ook geen reet wat jullie er van vinden." Gelukkig voor Feyenoord zit het door Beenhakker in elkaar getimmerde elftal nog zo stevig in elkaar, dat het voor NAC on mogelijk was om grote schade aan te richten. Jurek Dudek, Feyenoords doelman, is een van de weinige spelers die wekelijks een topprestatie blijft leveren. Gisteren sleepte hij zijn ploeg er tijdens een soort Oost-Europese belegering doorheen. Shoukov was na een halfuur nog het dichtst bij een treffer, maar zijn getreuzel bracht de aanhang van NAC tot wanhoop. Binnen vijf seconden lag de bal aan de andere kant wél in het net. Kees van Wonderen bediende Bona- venture Kalou. De Afrikaan passeerde zelf NAC-keeper John Karelse en zag hoe de mee naar voren gesprinte Jon Dahl Tomasson de bal in het lege doel tikte: 0-1. NAC - Feyenoord 0-1 (0-1). 38. To masson 0-1. Scheidsrechter: Tem mink. Gele kaart: MacDonald. Aan tal toeschouwers: 10.000. NAC: Karelse: Zwijnenberg, Van As (59. Hansen), Van de Looi (37. Mac Donald) en Atmodikoro; Versteeg, Schreuder, Sjoekov en Gudelj; Ste wart en Arveladze (76. Milicic). Feyenoord: Dudek; Van Gobbel, Van Wonderen, Konterman en Paauwe; Tomasson, Van Gastel en Bosvelt; Kalou (75. Cairo), Cruz (67. Korne- jev) en- Van Vossen. GPD mmmmm van onze sportredactie ROTTERDAM - Een lange, ma gere haas joeg gisteren de kop groep in de marathon van Rotterdam voort. In moordend tempo, zelfs lange tijd onder wereldrecordschema. Hij was ingehuurd voor vijftien kilome ter, maar ging door tot de finish. Hij dronk nauwelijks. Nooit trainde hij langer dan 1.45 uur. Kamiel Maase spotte met alle marathonwetten, maar bewees met een eindtijd van 2.10.10 dat hij op de klassieke afstand tot de top behoort. Af en toe moet je in het leven een gokje wagen, is de stelling van Maase. Zondag besloot de 27- jarige Wageninger hoog in te zetten in Rotterdam. De jack pot, de eindzege, kwam toe aan een ander, de Keniaan Japhet Kosgei (2.07.09). De hoofdprijs, aankomen als eerste Nederlan der, verloor hij op de finish aan Greg van Hest (2.10.07). De troostprijs was echter genereus: hij mag met Van Hest deelne men aan de Olympische Spelen in Sydney. Zijn trainer Bram Wassenaar viel thuis voor de televisie van de bank. „Ik dacht steeds dat hij zou uitstappen." Maase wist echter wat hij deed. Heel gelei delijk ontstond het idee voor het kunststukje. Maandag zegde hij nog af. De microbioloog had zich twee dagen ervoor in Span je op de baan gekwalificeerd voor de 10 km van de WK in au gustus. Woensdag besloot hij toch maar toe te happen. Het herstel ging vlot, het hoofd was fris, dus waarom niet? Zondag zei Van Hest hem bij het ontbijt: „Ik"1geloof datjij.de ma rathon gaat uitlopen." Maase lachte alleen, vond het een mooie grap. Hij voelde zich wel bijzonder goed. Bij de start sprak hij met atletenmanager Jos Hermens af dat hij geen vijf tien maar dertig kilometer zou lopen. Dertig werd 35, werd veertig en ja, toen was hij er bij na. „Dan ben je een lui als je niet doorgaat", zei de man van de dag. Blaar Greg van Hest wist niet beter dan dat Maase was uitgestapt. Hij was de atleet waar Neder land de hoop op had gevestigd na zijn sterke voorseizoen. Al vanaf januari stond voor Van Hest alles in het teken van Rot terdam. Pas na 35 km hoorde de 25-jarige Tilburger dat Maase nog voor hem zat. „Die is na tuurlijk aan het uitlopen, dacht ik. Tot ik even later vernam dat Kamiel doorliep en een minuut voor me lag. Ik had last? van een blaar onder mijn voet, maar be sloot toen nog een keer alles uit de kast te gooien." Pas meters voor de meet wist Van Hest zijn lange landgenoot te passeren. Met drie seconden voorsprong klapte hij volledig ineen. Zijn poging om het Ne derlands record van GerardNij- boer (2.09.01 uit 1980) te verbe teren, was mislukt maar in zijn tweede marathon was hij wel sneller dan ooit. Maase stond ontspannen zijn trainer per mobiele telefoon te woord. „Ik hoop dat je niet al te boos bent", zei hij. „Ik zal nu maar een extra rustdag nemen." Gekleed in een lange overjas probeerde hij zijn opmerkelijke race te verklaren. „Er zit blijk baar wel het een en ander in het vat." Moe oogde hij geenszins. „Ik heb een beetje spiei'pijn, ze re voeten. Toen ik twee jaar ge leden bij de WK in Athene de 10 km op die harde baan had gelo pen, had ik meer pijn." ANP van onze sportredactie LIVERPOOL - Robbie Fowler heeft gisteren een gebroken neus opgelopen. Hij werd aan gevallen in een hotel in Liver pool. De politie arresteerde twee man. De aanvaller van Liverpool zit momenteel een schorsing van zes wedstrijden uit. Die liep hij op in twee wedstrijden. In het duel tegen Chelsea schold hij Le Saux uit. Daarvoor kreeg hij twee wedstrijden straf. Tegen Evexdon vierde hij een doelpunt door snuivend over de achterlijn te kx-uipen. Daarmee reageerde hij op roddels over co- cainegebruik. De bond schorste hem daax-voor vier wedstrijden. Bovendien kreeg hij de x-ecord- boete van 103.000 gulden. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13