Attractief vervoer in onderzoek PZC Zeeland onderhoudt zijn erfgoed Reimerswaal wil van de duobak af Spoorbrug Arnekanaal vlot op zijn plek Korps Krabbendijke wint overtuigend brand weer wedstrij d School haalt geld op voor dorp Cambodja Legertje vrijwilligers slaat handen ineen voor kinderboerderij zeeland maandag 19 april 1999 w 10 Oostburg en ZWN kijken naar watertaxi, kusttramelektrokar en huifkar Leerkrachten buitenlandse scholen naar Kamperland door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een eye-opener, zo vonden de meeste leden van de Nederlandse Jeugdbond voor Geschiedenis (NJBG) hun bezoek aan Schouwen- Duiveland en Middelburg. Een mooi, afwisselend, goed onderhouden en bovenal au thentiek gebied. „De meesten van ons waren hier nog nooit geweest. Ik weet zeker dat er een aantal na dit weekeinde een keer terugkomt om alles in hun eigen tempo nog eens wat beter te bekijken", aldus orga nisatrice Fleur Kemmers. Jaarlijks zet de NJBG ergens in het land of de grensgebieden een historisch weekeinde op touw. Dit keer waren de pijlen op Zeeland gericht, te begin nen met een rondgang door het archeologisch interessante duingebied van Westerschou- wen en zo via Slot Haamstede en de Plompe Toren afzakkend naarmonumentenstad Zierik- zee. Zondag werd de oversteek naar Middelburg gemaakt. „Wat mij persoonlijk opvalt", vertelt Kemmers, „is dat er veel energie in wordt gestoken om schijnbaar alles in Zeeland toeristisch aantrekkelijk te maken. Elke mogelijke be zienswaardigheid wordt be nut en ook betrekkelijk goed onderhouden. Ik kom zelf uit Amsterdam. Als ik daar som mige halfverzakte zestiende eeuwse grachtenpanden ver gelijk met wat je in Zierikzee en Middelburg ziet, dan is dat toch wel een duidelijk ver schil. Voor ons heel mooi na tuurlijk!" De NJBG werd in 1958 opge richt en is bedoeld voor j eugdi- gen van 9 tot 26 jaar die zich bovenmatig interesseren voor alles wat met de geschiedenis heeft te maken. De organisatie assisteert in de zomervakan ties bij grotere archeologische opgravingen. Ook worden er jaarlijks naast het historisch weekeinde verschillende ex cursies in binnen- en buiten land gehouden en kent de bond aan het eind van ieder seizoen een congres rond een bepaald thema. door Hans Hollestelle MIDDELBURG - De nieuwe dubbelspo- rige draaibrug over het Arne-zijkanaal in Middelburg ligt op zijn plaats. Zaterdag werd het karwei in vlot tempo afgewerkt. Vooral het weer - geen wind - droeg bij aan het vlekkeloze verloop van de operatie, waarbij twee brugdelen van elk veertig meter lengte en een gewicht van 104 ton moesten worden ingehesen. Vooraf waren eerst de hulpbruggen verwijderd. De brugdelen, die per oplegger waren aangevoerd, moesten over het smalle dijkje achteruit naar de plaats van be stemming worden gereden. Het brugdeel werd vastgemaakt aan een kraan met een hefcapaciteit van vijfhonderd ton. Die hees vervolgens het gevaarte op zijn plaats. Die eerste ronde was zaterdagmid dag rond twee uur geklaard. Voordat het tweede brugdeel op zijn plaats gelegd kon worden, moesten eerst een hefcilinder en een draaicilinder wor den geplaatst. Voor het inhijsen van het tweede brugdeel werden twee kranen ge bruikt. Alles liep op rolletjes. Rond acht uur zaterdagavond lag ook het tweede brugdeel op zijn plaats en kon aan de af stelling worden begonnen. Projectmanager A Bouter was aan het eind van de avond bijzonder tevreden over het vlotte verloop. Tot in de kleine uurtjes van de zondagmorgen werd nog gewerkt aan het afstellen van de brugde len. Volgens de planning van de NS kunnen de treinen maandagochtend vanaf half zes weer rijden. door Rolf Bosboom YERSEKE - Het korps van Krabbendijke heeft zaterdag in Yerseke overtuigend de provin ciale brandweerwedstrijd in de klasse technische hulpverle ning gewonnen. Het korps bleef met 1158 punten de collega's uit Kamperland ruim honderd punten voor. Krabbendijke en Kamperland mogen nu samen met het korps van Zierikzee, winnaar van de provinciale wedstrijd vorige week in Vlis- singen, Zeeland vertegenwoor digen tijdens de gewestelijke wedstrijd. Die wordt op 5 juni gehouden in het Limburgse Ne- derweert. De negen deelnemende ploegen kregen zaterdag op het bedrij venterrein Olzendepolder in Yerseke een gecompliceerd on geval voorgeschoteld. Een aan hangwagen was van een rijden de auto afgebroken en tegen een met hout geladen vrachtwagen beland. De auto zelf was tegen een tent gereden die over een put was gespannen waarin een man aan het werk was. Het resultaat: twee zwaargewonden, van wie vooral de man in de put moeilij bereikbaar was. Complicerend factor was dat een paal mc stroomdraden op de auto wj gevallen, waardoor de auto on der stroom stond. De brandweerlieden van Krab bendijke maakten indruk op d jury met hun slagvaardig optre den. „Ze hadden een perfect benadering van het geheel e waren over de gehele linie he beste", vond provinciaal wed strijdleider C. E. Mol van he Algemeen Brandweer Wedstrij Comité (ABWC). De Krabben dijkenaren slaagden er bijvoor beeld in de gewonde bij vrachtwagen zeer snel te bevrij den, zodat het ambulanceperso neel direct aan de slag kon. Va de negen deelnemende korpse wist alleen dat van Borssele d opdracht niet binnen de gestel de tijd te volbrengen, waardoo het reglementair naar de laatst plaats werd teruggezet. De uitslag: 1. Krabbendijke (115 punten), 2. Kamperland (1056). Goes (1016), 4. Bruinisse (990), 5 Gravenpolder (984), 6. Woiphaarts dijk (984), 7. Baarland (886), 8, EP (872), 9. Borssele (862). door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Openbare basisschool De Vliete uit Wis- senkerke wil met het openings feest zaterdag 24 april van het verbouwde en vernieuwde schoolgebouw aan de Juliana- straat - waar overigens ook kin derdagverblijf Noord-Beveland een plekje heeft - geld bijeen brengen voor Cambodja. De school heeft gekozen voor een scholenproject in Don Dau, een klein dorpje ten noorden van de hoofdstad van Cambodja, Phom Penn. Het is een initiatief van de Rotterdamse stichting Scholen project Don Dau. In Don Dau is de afgelopen jaren door verschillende hulporgani saties al een heleboel werk ver zet. Zo is er nieuw schoolge bouw neergezet, werd er - met steun van Memisa - een hospi taal gebouwd en verrezen er twee watertorens. Deze torens pompen met behulj van zonnenenergie water op Dat water komt nu alleen noj uit kraantjes aan de torens maar daar wil De Vliete iets aai doen. De 125 leerlingen, hun ou ders en onderwijzers willen geit bijeen brengen voor een water leiding. Per strekkende mete kost dat ongeveer 8,50 gulden In Don Dau is er behoefte aai ongeveer twee kilometer lei ding. Het geld moet worden verdient met een kleedjes- en kraampjes markt, een door leerlingen uit gebaat café en een gesponsort spelletjescircuit. Om zoveel mogelijk mensei naar de school te krijgen, heef het bestuur de hele dorpsge meenschap, haar oud-leerlin gen en -leerkrachten uitgeno digd. De f eestelij khedei beginnen om 10.15 uur. door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - Ein delijk zat het weer 't Lamsoortje eens mee. Onder een stralend zonnetje staken tientallen vrij willigers zaterdag de handen uit de mouwen om de kinderboer derij en heemtuin in Sint-Maar tensdijk in te richten. Door het natte najaar van 1998 had het project flinke vertraging opge lopen. Op het terrein was het zaterdag een en al bedrijvigheid. Ieder een die de natuur en de leefbaar heid van Tholen een warm hart toedraagt leek uitgelopen om een bijdrage te leveren aan de opbouw van 't Lamsoortje. De vele handen bleken licht werk te maken. Op het terrein van de kinderboerderij werd met ver eende krachten gewerkt aan on der meer een volière, een een- denhok, een duiventoren, een kippenhok en een terrein voor de geiten en schapen. De mate rialen waren 's ochtends in een feestelijke optocht naar het ter rein gebracht. Ook in de heemtuin was er volop activiteit. Er werd geplant, ge harkt en gezaaid en de 'millen niumboom' (een linde) die de Dienst Landelijk Gebied had geschonken, kreeg een plaatsje. Els Frigge van het Platform Leefbaar Platteland Tholen, dat het initiatief heeft genomen tot de kinderboerderij en heem tuin, zag het tevreden aan. „Dit is grandioos. Er zijn ongeveer honderd mensen aan het werk en dat vind ik echt hartverwar mend." Overdracht Tijdens de middagpauze werd 't Lamsoortje symbolisch overge dragen aan de Stichting Kin derboerderij en Heemtuin 't Lamsoortje. Dat gebeurde door de overhandiging van de vlag van 't Lamsoortje aan de Thool- sewethouderl. C. Moerland, die zich direct aansloot bij de groep van ongeveer veertig vrijwilli gers die de stichting inmiddels heeft. Moerland sprak zijn lof uit over het project, ook al zei hij niet al te optimistisch te zijn over de toekomst. „Ik heb wat zorgen over de continuïteit. Daar moe ten we met z'n allen hard aan werken." Tegelijk gaf de wet houder aan dat de gemeente niet veel meer geld zal kunnen bij dragen. Er is nog 2,5 ton nodig voor de bouw van een multi functioneel centrum op het ter rein. Moerland: „Van ons moet i niet te veel dubbeltjes verwach ten." Verstandelijk gehandicapte! gaan, onder begeleiding, het be heer van 't Lamsoortje uitvoe ren. Daarmee heeft stichtinj Het Gors eindelijk ook een dag bestedingsproject op Tholen Dankzij een samenwerking me! de soortgelijke Brabantse stich ting SDW zijn er inmiddeli zestien krachten voor de kin derboerderij en heemtuin be schikbaar. Een van hen is Mia van der Gouwe uit Sint Philips- land, die nu nog in Zierikzet werkt. „Ik vind het heerlijk on in de open lucht te werken. II heb echt heel veel zin om te be ginnen." CDA-avond over Europees Parlement SEROOSKERKE (W) - Het CDA Veere houdt vandaag." maandag een openbare bijeen- komst in het kader van de ver kiezingen voor het Europees Parlement, op 10 juni. CDA-Europarlementariër W.G van Velzen spreekt over 'Europa voor Zeeland en Zeeland vooi Europa, in de 21 eeuw, vanuit christen-democratisch per spectief'. De bijeenkomst wordt gehouden in het verenigingsge bouw De Zandput in Seroosker- ke en begint om 19.45 uur. Vernielingen aan auto's MIDDELBURG - In twee dagen tijd zijn er aan drie geparkeerde auto's aan de Noordsingel in Middelburg vernielingen aan gebracht. Er werden zaterdag en zondag buitenspiegels afge broken en krassen en deuken' toegebracht. Autoruit vernield VLISSINGEN - Een inwoner van de Bonedijkestraat in Vlis- singen is zondagmorgen om streeks kwart voor drie opge schrikt door een luide knal. Toen hij buiten ging kijken zag hij dat de voorruit van zijn auto vernield was. Vermoedelijk is de schade veroorzaakt door vuur werk. Leden van de Nederlandse Jeugdbond voor Geschiedenis bezochten onder meer het Stadhuismuseum in Zierikzee. foto Pieter Honhoff door Rolf Bosboom KRUENINGEN - Burgemeester en wethouders van Reimers waal proberen de gemeenteraad over te halen alsnog te kiezen voor inzameling van huishou delijk afval met twee bakken. De duobak, die door de inwo ners van de gemeente sterk wordt gewaardeerd, zou daarmee verdwijnen. De raad neemt dinsdag 27 april een be slissing. De keuze van het inzamelsys teem staat ter discussie nu Rei merswaal voor de inzameling van het afval in zee wil gaan met het Openbaar Lichaam Afval- stoffenverwijdering Zeeland (OLAZ) en het bedrijf Verstrae- ten-Verbrugge. De gemeente wil een publiek-private samen werking met deze partijen aan gaan, om te voorkomen dat de inzameling Europees moet wor den aanbesteed. De huidige in zamelaar. Van Gansewinkel, en eventuele andere geïnteresseer de bedrijven, zoals BFI uit Ka- pelle, worden daarmee buiten spel gezet. Tevreden Alle fracties in de gemeenteraad zijn inmiddels bereid in te stem men met de overeenkomst met OLAZ en Verstraeten-Verbrug- ge. Tijdens de vergadering van de commissie openbare wrerken, twee weken geleden, spraken de fracties wel een duidelijke voor keur uit voor het behoud van de duobak, met als voornaamste argument dat de burgers tevre den zijn over dit ophaalsysteem. In het definitieve voorstel aan de gemeenteraad doet het colle ge het dringende verzoek aan de fracties de keuze van het op haalsysteem te 'heroverwegen'. Als argumenten geven B en W dat het systeem met twee bak ken, waarbij de ene week het GFT-afval en de andere week het restafval wordt opgehaald, financieel gunstiger voor de ge meente uitpakt. Dat voordeel wordt alleen maar groter als ook andere gemeenten de inzameling van hun afval in handen van OLAZ geven. Daar voor is het wel nodig dat er in de regio zoveel mogelijk één op haalsysteem bestaat. De duo bak is nu slechts bij enkele Zeeuwse gemeenten in gebruik en dat aantal zal, volgens het college, naar verwachting 'ze- kerniet toenemen'. B en W wijzen er verder op dat de overstap naar een tweebak- kensysteem zonder problemen en zonder verdere kosten voor de gemeente kan worden ge maakt. Het tussenschot van de duobak kan eenvoudig worden verwijderd en OLAZ zorgt zelf voor de tweede bak. OLAZ is ook bereid om de duobakken van de gemeente te kopen voor de prijs waarvoor Van Ganse winkel ze aan de gemeente ver koopt. Stank De vrees bij sommige raadsfrac ties is vooral dat het systeem met twee bakken leidt tot stank tijdens de zomermaanden, om dat de bakken maar eens in de twee weken worden geleegd. Het college geeft als tegenargu ment dat het gebruik van twee bakken in de andere gemeenten 'niet tot noemenswaardige pro blemen heeft geleid'. Ook bena drukt het college dat destijds de keuze voor een duobak 'zeker niet verkeerd is geweest'. „De omstandigheden zijn echter van dien aard dat thans de voorkeur wordt gegeven aan een twee- bakkensysteem De gemeenteraad bespreekt de afvalinzameling in zijn verga dering van dinsdag 27 april. De bijeenkomst wordt gehouden in het gemeentehuis in Kruiningen en begint om 19.30 uur. door Esme Soesman KAMPERLAND - De Prins Wil lem Alexanderschool in Kam perland ontvangt van maandag 17 tot en met zaterdag 22 mei leerkrachten van scholen uit Wales, Griekenland, Italië, Ma deira en Finland. Het bezoek maakt deel uit van een al langer lopend scholenproject. Doel van het zogenaamde Co- meniusproject, dat gestimu leerd en gesubsidieerd wordt door het Europees platform in Alkmaar, is leerlingen en leer krachten kennis te laten maken met land, volk, cultuur en ge woonten van andere landen in Europa. Persoonlijk contact Naast de christelijke basis school uit Kamperland, met 130 leerlingen, doen vijf andere scholen mee. De scholen uit Griekenland en Italië gelden, met ruim driehonderd leerlin gen, als grootste van de club. De Finse school telt slechts acht tien leerlingen. Het contact wordt onderhouden door brief wisselingen, gezamenlijke pro jecten, video's en sinds kort In ternet. Bovendien is ook sprake van persoonlijk contact. Zo voeren schoolkampen vanuit Kamper land, in verband met de over brugbare afstand, naar Wales. De leerkrachten leggen soms, zelfs in hun vakanties, bezoek jes aan elkaar af. Jaarlijks vindt daarnaast in één van de deelne mende landen een meeting plaats van docenten. Gastheer Dit jaar is het de beurt aan de Prins Willem Alexanderschool om voor gastheer te spelen. Dat houdt onder meer een bezoek in aan de verschillende klassen en vergaderingen waarin gepraat wordt over het nieuwe seizoen. Een fietstocht en bezoeken aan de Deltawerken, Middelburg en de Walcherse kust zijn andere onderdelen van het pro gramma. Ook Amsterdam wordt bezocht. Naast deze 'grotere' gebeurte nissen loopt het uitwisselings project doorlopend als een rode draad door het schooljaar heen. Zo wordt maandelijks een brief - in het Engels - geschreven, ge wijd aan onderwerpen als 1de- derdrachten, spelen op het schoolplein of feestdagen. De groepen zes, zeven en acht - zo'n vijfentwintig leerlingen - van de Kamperlandse school hebben, hoewel ouders en leer krachten doorlopend moeten stimuleren, penvrienden in Wales. Voorzover dia- en video materiaal aanwezig is worden ook lessen aan de andere deel nemende landen gewijd. De nieuwe spoorbrug wordt op zijn plaats gehangen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Per watertaxi naar Zeebrugge of met de kust tram van Cadzand naar De Pan ne. Naar dat soort attractieve vormen van vervoer doen de ge meente Oostburg en de ZWN momenteel onderzoek. Dat moet uitmonden in een mobili teitsactieplan. dat de inwoner van West-Zeeuws-Vlaanderen en de recreant en toerist vol doende. snel, aantrekkelijk en verschillend openbaar vervoer biedt. Voor het onderzoek en het eerste deel van de uitvoering is 628.000 gulden gereserveerd. Vooral het vervoer over water wordt hierin meegenomen. De gemeente Oostburg streeft er naar de kustplaatsen Breskens. Nieuwvliet. Groede. Cadzand- Bad en Knokke m de toekomst via een netwerk met elkaar te verbinden en over land te kop pelen aan de kleinere dorpjes in het achterland. Een strandhop- Beetje geld weg MIDDELBURG - In de Volks sterrenwacht aan de Heren gracht in Middelburg is zater dag tussen 2.00 en 16.00 uur ingebroken. Er wordt een klein geldbedrag vermist. Omgaan met het verlies van een kind MIDDELBURG - Op initiatief van de Vereniging AWL is er dinsdag 27 april een informatie avond over Kind en Verlies in hotel Arneville te Middelburg. Vanaf 19.45 uur wordt aan de hand van ervaringen uit de praktijk handreikingen gedaan, hoe met zo'n groot verlies om te gaan. Na de pauze is er gelegen heid tot vragen stellen. De Ver eniging AWL verzorgt zo'n 6500 uitvaarten per jaar en wil de ervaringen die hierbij opge daan worden delen in niet-com- merciëie bijeenkomsten als deze in Middelburg. Spreeksters zijn mevrouw Visser van de Vereni ging van Ouders van een Overleden Kind en mevrouw Hekkelman van het Algemeen Maatschappelijk Werk van Thuiszorg Walcheren. per, een watertaxi, brengt de be zoeker over zee aan land of naar Antwerpen en Zeebrugge, de kusttram zorgt voor de verbin ding van de West-Zeeuws- Vlaamse naar de Vlaamse en Noord-Franse kust, terwijl het achterland bediend wordt met elektrokarren, huifkarren en fietsen. Fiets-voetveer Het mobiliteitsplan wordt op gezet in nauwe samenwerking met de ZWN. omdat zoals wet houder C. Bolijn zegt, 'de bus geen geweld mag worden aan gedaan'. Het onderzoek moet niet alleen de mogelijkheden van andere soorten vervoer be kijken. maar ook de benodigde aanpassing van de bestaande wegen en paden en de eventuele aanleg van nieuwe. Aansluiting wordt gezocht bij het toekom stige fiets-voetveer in Breskens. De verwachting bestaat dat de voorzieningen voor de fietser moeten worden uitgebouwd met fietsenstallingen en ver- blijfsvoorzieningen. Ook het aantal parkeervoorzieningen zal moeten worden uitgebreid. Dit is ook nodig, wil de gemeen te op het platteland zogenaam de onthaalcentra kunnen in richten. Dit zijn plaatsen, bijvoorbeeld bij boerderijen, waar mensen de auto kunnen achterlaten en kunnen over stappen op de elektrokar, de fiets, het paard, de kano of de wandelschoenen kunnen aan trekken. Pas als het rapport er rond okto ber ligt, komt in beeld welke Wouter Kabouter blijft wat langer OOSTKAPELLE - Wegens de grote belangstelling heeft het Zeeuws Biologisch Museum de tentoonstelling Wouter Kabou ter op avontuur in het dierenbos verlengd. Kinderen (vanaf 4 jaar) die het dierenbos nog niet verkend heb ben, kunnen nog tot en met 5 september terecht in Oostka- pelle. Er is ook de mogelijkheid een kinderfeestje te vieren, met een verrassing voor de jarige, taart en limonade en een bezoek aan tentoontstelling en knutsel- zolder. partners de gemeente nodig heeft om spijkers met koppen te slaan. „Voor het beschikbare bedrag kim je nog geen kilome ter rails voor de kusttram aan leggen", schat Bolijn alvast in. Duidelijk is dat het project de landgrenzen overschrijdt. Daarom heeft de provincie reeds een bijdrage van 112.000 gulden toegezegd. Gerekend wordt op een 251.000 gulden aan subsidie van de EU voor plattelandsontwikkeling. Voor de gemeente blijft een bedrag van 265.000 gulden over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 10