EEUWSE 111111 Beving oorzaak Tsjernobyl-ramp NAVO ziet herrijzenis U£K OCCASION 2 - DAAGSE Honderdduizend vluchtelingen onderweg Twintig jaar geëist tegen verdachten schietpartij Bacchus m I SieMatic Gérard de Nooijer velt Vitesse RUIM 250 OCCASIONS zeelandhallen goes Marathon van Belgrado gaat gewoon door Onderzoekers werpen na dertien jaar nieuw licht op explosie kerncentrale Turkije in ban van verkiezingen Buijs leest Statenleden de les Toerfietsen in Limburg d&Êxj&v Extra uitgaven kabinet overeind Kies de mooiste keuken van Nederland. En win 'm. ir 13 4" 03 Stapelwolken Zonnige perioden afgewisseld met stapelwolken. Slechts een lokale bui. Matige oostelijke wind en maxima rond 11 graden, j 242e jaargang no. 91 zaterdag 17 april 1999 losse nummers 2,60 pagina 21 QB DE GOESE MERKENDEALERS PRESENTEREN: BOVAG Garantie Inruil en financiering mogelijk Vrijdag 16 april 10.00 - 21.00 u Zaterdag 17 april 10.00 -17.00 u van onze sportredactie LONDEN - De marathon van Belgrado gaat vandaag door, ondanks de bombardemen ten op Joegoslavië. Zo'n der tig atleten lopen de afstand. Het wordt echter geen mara thon als de voorgaande elf edities, want de organisato ren hebben het wedstrijdele ment eruit gehaald. Diege nen die de 42,2 kilometer uitlopen, zullen gezamenlijk over de finish gaan in een tijd van ongeveer drie uur en een kwartier. Volgens de interna tionale atletiekbond IAAF doen naast lopers uit Joego slavië, Rusland, Macedonië, Bulgarije en Roemenië ook sporters uit NAVO-landen als de VS, Duitsland, Grie kenland en Hongarije mee. Morgen staat de marathon van Londen ook in het teken van Kosovo. De lopers steu nen de acties om geld te wer ven voor Kosovaarse vluch telingen. AP Gevluchte kinderen uit Mitrovica in Kosovo rusten uit in de Albanese grenspost Morina, bij Kukes. Vlnr) Vlora Citaka (5) en haar broer en zusjes Tahire (8), Valentina (2) en Kaltrina (1) houden het fruit vast dat ze gisteren kregen bij aankomst. foto Alberto Pellaschiar/AP van onze redactie buitenland MORINA - Er komt geen einde aan de vluchtelingen stroom uit Kosovo. Gisteren kwamen al vele duizen den etnische Albanezen uit Kosovo aan in Macedonië, Albanië en Montenegro. Albanië verwacht vandaag bij Morina 100.000 men sen. „De Serviërs vegen systematisch het hele noor den van Kosovo schoon", aldus de Albanese minister Ulqini van Informatie. Ook volgens de VN-vluchte- lingenorganisatie Unhcr heeft Joegoslavië de uitzet ting van etnische Albanezen uit Kosovo met Volle kracht' hervat. Driekwart van de 1,8 miljoen etnische Albanezen is binnen of buiten Kosovo op de vlucht. De Amerikanen zeiden gisteren 'overtuigend bewijs' te hebben voor massamoorden en het bestaan van een groot aantal massagraven ten westen van de Koso vaarse hoofdstad Pristina.RTR/AFP Advertentie door Hans Hoogendijk MOSKOU - Niet mense lijk falen, maar een aard beving was op 26 april 1986 de oorzaak van de explosie van de kerncen trale in Tsjernobyl. Dat is de conclusie van Russi sche en Oekraïense, onaf hankelijke onderzoekers. Dertien jaar waren de weten schappers in de weer met het be studeren van de oorzaken van de grootste kernramp in de ge schiedenis die nog steeds slacht offers eist. Het Russische dagblad Novaja Izvestia publi ceerde gisteren de uitslag. Het onderzoek stond onder lei ding van Vladimir Strachov, lid van de Academie van Weten schappen en directeur van het Russische Gemeenschappelijk Instituut voor Geofysica. Hij is er van overtuigd dat Blok Vier van de rampcentrale veiwoest is door krachtige aardbevingen diep onder de grond. Volgens hem is het gevaar van nieuwe bevingen reëel en dat betekent dat de nog werkende drie cen trales een gevaar vormen. Documenten Jevgeni Barkovski, één van de initiatiefnemers van dit onder zoek. besteedde bijna tien jaar aan het zoeken naar documen ten die de versie van een aardbe ving als oorzaak van de ramp konden staven. In 1995 vonden hij en enkele collega's de docu menten die ze nodig hadden, maar ze hadden nog vier jaar nodig om die te analyseren. Barkovski: „Ik ben er achter ge komen dat op het moment van de ramp niet ver van Tsjernobyl drie seismografische stations onderzoek deden. Direct na de ramp verdwenen de mensen die daar werkten met hun appara tuur. Niemand dacht eraan de seismografische gegevens te ontcijferen." Dat gebeurde pas in 1995 op zijn verzoek. Toen werd volgens hem duidelijk dat er zeer zware aardschokken in het gebied waren geweest. De wetenschappers vergeleken de door de seismografische ap paratuur vastgelegde tijdstip pen met die van de explosie in Blok Vier van de kerncentrale. De eerste schokken deden zich 23 seconden voor de explosie voor. Die waren volgens de on derzoekers niet sterk genoeg om de reactor te vernietigen. Werk nemers, die op dat moment in de centrale waren, meldden later dat ze op de grond waren geval len en dat de vloer bewoog. De tweede golf schokken, die negen tot tien seconden voor de ramp werd geregistreerd, leidde tot de tragedie, aldus de onderzoe kers. GPD Aanhangers van Recai Kutan, leider van de religieuze Partij van de Deugd, voerden gisteren campagne in Istanboel. De Turken kiezen morgen een nieuw parlement, burgemeesters en gemeentebesturen. De Koerdische kwestie en de positie van de islam zijn de belangrijkste thema's in O de campagne. Het Zeeuwse CD A-Kamerlid S. Buijs heeft bij een werkbe zoek aan de kerncentrale zijn partijgenoten in de Staten van Zeeland bekritiseerd. Het CDA is er vóór om de kerncentrale langer open te houden en dat hadden de fractieleden in de Staten volgens Buijs gewoon moeten zeggen, in plaats van de stemming over een motie te ontvluch- 4| O ten. I J De Belgen gingen ons al voor met het uitzetten van een fietsroutenetwerk. Nederland volgt schoor voetend. De provincie Limburg heeft in navol ging van de Belgen ook een uitgebreid netwerk voor de niet gemotoriseer de tweewieler klaar. Met veel Maas en ver- rassendeuitzich- Q ten. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7 en 9; radio en televisie:10 en 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19: sport: 21 en 23; reportage: 25,26, 27, 29 en 31; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38; tafel en trend: 39; auto motorfiets: 41; wetenschap en techniek: 43 van onze redactie binnenland De rechtszaak tegen de ver-' meende 30-jarige schutter is een week geschorst. Zijn raadsman P. Bovens trok zich gisteren te rug, nadat de rechtbank besloot zijn verzoek tot aanhouding van de zaak te negeren. Donker verwacht geen vrij spraak voor de 34-jarige ver dachte uit Gorinchem en de 27- jarige verdachte uit Leiderdorp. Tijdens de tweede dag van het proces zei Van der Biezen, raadsman van de 34-jarige ver dachte dat justitie 'geen zaak' heeft nu alleen het mededader schap ten laste is gelegd. „Er was geen nauwe samenwerking, voorbedachte rade of planning. Dit was dronkemansgedrag." Officier Olthof bleef erbij dat de drie met voorbedachte rade en met opzet hebben gehandeld. Volgens hem maakt het niet uit wie de schutter is geweest. Olthof meende dat in het kwar tier voor de fatale schietpartij nog vele mogelijkheden beston den af te zien van de plannen om terug te gaan naar Bacchus. In plaats daarvan gingen de ver meende daders bewust terug. Op 28 april wordt uitspraak ge daan in de zaken van de 34-jari- ge en de 27-jarige verdachte. GPD!ANP (Advertentie) Baby-kinder speciaalzaak Kerkplein 8 Yerseke ^0113-574210 Buggy's (Advertentie) De (Advertentie) DORDRECHT - Officier van justitie H. Olthof heeft gisteren twintig jaar gevangenisstraf ge- eist tegen alle drie verdachten in de Gorinchemse Bacchus-zaak. De advocaten van twee ver dachten vinden dat hun cliënten moeten worden vrijgesproken. Volgens de raadslieden in kwes tie, S. Urcun en A van der Bie zen, kan niet worden bewezen dat hun twee cliënten mededa ders zijn van de fatale schiet partij Froukje Schuitmaker (17) en Marianne Roza (18) kwamen op 10 januari om het leven door ko gels die door de deur van het ca fé werden geschoten. De 18-ja-" rige Inge van Boxtel raakte gewond. Volgens persofficier van justitie Donker is in het team van offi cieren besproken medeplichtig heid (behulpzaam zijn) ten laste te leggen. Dan zou justitie px*e- cies moeten aangeven wie wat heeft gedaan. Donker: „Dat lukt niet. Dit is dus een alles-of-niets zaak." Morgen is de Konmar in Middelburg geopend van 12.00 -17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel. i CLL oüxA, van onze redactie buitenland BRUSSEL - Het Kosovo Bevrij dingsleger U£K is volgens de NAVO uit de as herrezen. Bij de NAVO-strategie om de Joego slavische president Milosevic via luchtaanvallen op de knieën te dwingen, beginnen 'grond troepen' van het U£K een steeds belangrijker rol te spelen. Uit NAVO-informatie blijkt dat het U£K, dat volgens sommige bronnen bijna 100.000 strijders heeft gerekruteerd, gisteren op DEN HAAG - Het kabinet heeft in de bezuinigingsrondes voor dit en volgend jaar alle financië le prioriteiten gehandhaafd. De negen miljard extra uitga ven aan onder meer gezond heidszorg en lastenverlichting blijven onverkort overeind, zei premier Kok gisteravond. Het kabinet werd het eens over nieuwe bezuinigingen, waar mee extra uitgaven worden ge compenseerd. Alle departemen ten moeten daarin een bijdrage leveren. De overschrijdingen bedragen dit jaar bijna twee miljard gulden en volgend jaar bijna vijf miljard. Een groot deel van de tegenvallers wordt ver oorzaakt door toenemende kosten van asielopvang. Het ka binet heeft in grote lijnen inge stemd met een nieuwe vreemde lingenwet, die de aantallen asielzoekers moet verkleinen. GPD meerdere fronten Servische stellingen kon aanvallen. Ook slaagde het U£K er in een corri dor te openen naar een grote groep vluchtelingen die in Kos ovo zelf van vluchtroutes was afgesneden. Volgens de NAVO zou het U£K een rol kunnen spelen bij het verlichten van de nood van de 260.000 in Kosovo verblijvende burgers die nog van alle hulp zijn afgesneden en dreigen te verhongeren. Hoewel de NAVO om politieke redenen geen officiële contacten met het U£K onderhoudt (vol gens het akkoord van Ram- bouillet dient het U£K de wa pens neer te leggen) zijn er wel intensieve informele contacten. Ook zien NAVO-troepen in Al banië en Macedonië door de vin gers dat het U£K zichzelf ver der bewapent, rekruten traint en Kosovo infiltreert. De NAVO voerde gisteren zijn aanvallen op Servische doelen fors op. Volgens de Italiaanse generaal Marani kon dankzij het betere weer intensiever wor den gebombardeerd dan ooit te voren. Belgrado kreeg zware bombardementen te verduren. Afwijzen Belgrado blijft resoluut een bui tenlandse militaire aanwezig heid in Kosovo afwijzen. De Joegoslavische ambassadeur bij de VN, Jovanovic, heeft dit gis teren in New York herhaald Jovanovic bracht een brief naar de secretaris-generaal van de VN, Annan, die vredesvoorstel len had gedaan. Joegoslavië is bereid te praten over een civiele groep waarnemers, maar 'abso luut' niet over buitenlandse mi litairen op zijn grondgebied. Russische militairen en diplo maten denken dat de NAVO bin nen een a anderhalve week een operatie begint op Kosovaars grondgebied, schreef het pers bureau Interfax gisteren. Daar om zal Moskou op korte termijn de pogingen intènsiveren om te voorkomen dat dit zich voor doet. GPD/AFP/ANP zie ook pagina 5 en 25 ■Ld F*1 In april maakt u bij ons 3x kans op directe terugbetaling van het volledige aankoopbedrag van uw nieuwe SieMatic keuken, inclusief de door u gekozen apparatuur van Miele, Atag en Siemens. Zie voor de volledige wedstrijdvoorwaarden het deel nameformulier, dat in onze showroom voor u klaarligt. Een reden temeer om ook te zeggen: t Liefst een SieMatic. Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet Nieuwendijk 89 (Pot Woninginrichting), 0115 - 56 40 70 Goes Plieger B.V. (voorheen Massee), Nansenbaan 15, 0113 - 2212 22 Terneuzen BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32, 0115-680612 SIEMENS ATAG Iw TT1? H Eijsink Afrekensysternen Kantoormeubilair Bedrijfsweg 11 Vlissingen lel 0118 49 30 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1