Inschrijfbus voor werkzoekenden PZC Dansbaar, swingend en ritmisch KNVTS-prijs voor schip van het jaar Dikke Beren in Middelburgs café Kunstwerken van Vermunt in Tholen Vijftig jaar lang regeerde de tram in Zeeuws-Vlaanderen De Beddeweeg wil link leggen tussen bedrijven en kunst zeeland 18 Uitzendbureau test mobiel kantoor uit op Schouwen, Tholen en Goeree ondernemend zeeland in detail kunst cultuur vrijdag 16 april 1999 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Randstad Uit zendbureau doet op Schou- wen-Duiveland, Tholen en Goeree-Overflakkee een proef met een eigen inschrijfbus. Die bus doet vanaf maandag 19 april gedurende drie weken de grootste kernen in deze drie re gio's aan. Doel is werkzoekenden de ge- mensen in de kleine kernen te bereiken, is voor dit project ge kozen. Voorlopig gaat het om een proef tot en met 7 mei, maar als die goed bevalt, gaat de in schrijfbus wellicht definitief rijden." De inschrijfbus zal op Schou- wen-Duiveland specifiek wor den ingezet voor de bemidde ling tussen vraag naar en aanbod van werk in de horeca. land in. In samenwerking met de lokale horeca- en camping- bedrijven wordt een combina tie van werken en verblijven aangeboden. Burgemeester G de Vries- Hommes van Middelhamis krijgt in het kader van dit bus project op donderdag 22 april de Werkpocket 1999 aangebo den. De werkpocket is een jaar lijkse uitgave voor bedrijven, instellingen, werkenden en werkzoekenden met informa tie over zaken als sociale legenheid te bieden zich zo dicht mogelijk bij huis te laten inschrijven. Tevens kunnen zij in de bus op de hoogte worden gebracht van het actuele werk aanbod van Randstad. ,,In Zeeland zijn heel veel klei ne plaatsen, waar het niet ren dabel is een eigen kantoor te vestigen", zegt Karin Faase van de Randstadvestiging in Zierikzee. „Om toch ook die Geschikte werkzoekenden kunnen in de bus direct een contract aangeboden krijgen voor een bepaalde periode ge durende de zomermaanden. De vraag naar seizoenmede werkers bij de bedrijven in de recreatieve sector op Schou- wen-Duiveland is groot. Om in die behoefte te voorzien scha kelt Randstad ook vestigingen in geheel Nederland en Duits- door Ab van derSluis VLISSINGEN - Minister T. Netelenbos van Verkeer en Wa terstaat reikt zaterdag 8 mei in Vlissingen de prijs 'KNVTS- schip van het jaar' uit. De prijs is vorig jaar ingesteld bij het honderdjarig bestaan van de Koninklijke Nederland se Vereniging van Technici op Scheepvaartgebied en wordt toegekend aan een schip dat in het voorgaande kalenderjaar is opgeleverd en dat in technisch opzicht het innovatiefste is. Aanmeldingen kunnen plaats vinden in vijf categorieën: zee vaart, binnenvaart, visserij, jachtbouw, en specials. Per ca tegorie wordt maximaal één schip genomineerd. Uit de ge nomineerde schepen kiest de jury uiteindelijk het Schip van het jaar. De prijs voor de winnaar be staat uit een zilveren model van een Fluitschip..De Fluit is het klassieke zeilschip van de Ne derlandse koopvaardij uit de zestiende en zeventiende eeuw. Dit model leverde de Neder landse koopvaarders door zijn hoge snelheid, beperkte be manning en grote laadvermo gen een concurrentievoordeel op dat uiteindelijk bijdroeg aan de welvaart in de Gouden Eeuw. Dit jaar zijn genomineerd het containerschip IJsseldijk, ge bouwd in het Friese Kootster- tille. het vissersschip Tunis van Luut, vervaardigd door Maas kant Shipyards in Stellendam, het binnenvaartschip Jowi, ge bouwd door Breko in Papen- drecht, het zeiljacht Hyperion van Royal Huisman en de sleephopperzuiger, gebouwd door IHC Holland in Kinder dijk. Minister Netelenbos reikt de prijs tussen 14.15 en 15.15 uur uit aan boord van de Seastar, die ligt afgemeerd aan de Piet Heinkade in Vlissingen. wetgeving, studeren, belas tingwetgeving, werken in het buitenland, VUT en pensioen. In de nieuwe uitgave is het hoofdstuk solliciteren aan zienlijk uitgebreid. Ook zijn de gevolgen van de wet Flexibili teit en Zekerheid in dit boekje terug te vinden. De inschrijfbus van Randstad staat de komende weken in Renesse, Burgh-Haamstede, Bruinisse, Zierikzee, St. Maar tensdijk. St. Philipsland, St. Annaland, OudeTonge en Mid delhamis. Eigenaar Micha te Loo met een van de kunstberen in zijn nieuwe eetcafé. foto Lex de Meester De bijeenkomst over de fi nanciële kant van ondernemen voor startende ondernemers, die ABN Amro in Middelburg gepland had voor maandag 19 april, is uitgesteld tot een nog te bepalen later datum. Ten Tije Fitnesscentrum in Vlissingen biedt per maandag 19 april een tienweekse cursus aan die vakantiegangers in vorm brengt voor hun vakan tiebestemming. De Holiday- okéweken omvatten een men geling van conditietraining en afslanken. Sprint Photo, met zeven ves tigingen in Zeeland en West- Brabant, heeft een manier in huis gehaald om digitaal opge slagen foto's en foto's van Internet en e-mail te reprodu ceren als echte foto's, op zilver houdend fotopapier. De scherpte en houdbaarheid van zulke foto's is beter dan bij ge printe versies, stelt Sprint Pho to. De filialen werken samen met SpectorBelenux, een groot foto verwerkingsbedrijf, dat de foto's per elektronische snel weg krijgt aangeleverd. Leve ring van de bestelling neemt twee dagen doorClaudia Sondervan MIDDELBURG - 'In de Dikke Beer', het nieuwe eetcafé van Micha te Loo en Joline Grefhorst aan het Damplein in Middelburg is de beer toege daan. En vele andere dieren. De grote beeltenissen van beren, honden, ganzen en andere schepsels versieren het café dat recent opende in het pand van het voormalige Café So lo. De scheppingen komen uit het Cadzandse atelier van de moeder van de eigenaar. Gemma te Loo, die ze vervaardigt uit houtpastaHaar beel den zijn ook te koop in het stemmige interieur met glas-in-lood en antiquiteiten, waarin Te Loo zijn vis-, vlees- en vegetarische gerechten serveert. De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redac tie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelin gen kunnen schriftelijk wor den aangeboden aan de re dactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Esme Soesman THOLEN - Burgemeester H. A van der Munnik van de gemeen te Tholen krijgt donderdag 29 april een cultureel dagje voor geschoteld. Hij onthult het kunstwerk De Stenen Tuin in Stavenisse en opent - eerder die dag - de tentoonstelling van Le on Vermunt in Tholen-stad. Beide officiële momenten ma ken deel uit van grotere evene menten binnen de gemeente Tholen. Leon Vermunt, beeldend kun stenaar uit Halsteren, exposeert bronzen beelden in Tholen-stad in het kader van de Kunstroute - de jaarlijkse manifestatie van Kunstkring Tholen. De exposi tie van Vermunt is onderge bracht in de tuin van de Gast huiskapel aan de Kerkstraat. De beeldhouwer laat beelden zien gewijd aan de thema's vrouw en paard. De opening door Van der Mun nik is een voorschotje op de Kunstroute '99, die vrijdag 30 april om één uur van start gaat voor het pubhek De genodig den worden bij de opening van de expositie vermaakt met mu ziek van Wilma Janmaat, Edu de Goffau, Jan de Viet en Ties Mellema. In de avonduren, om zeven uur, onthult de burgemeester in Sta venisse het kunstwerk De Ste nen Tuin. Met dit officiële mo ment wordt tevens het startsein gegeven voor de viering van het vierhonderdjarig bestaan van de kern Stavenisse De feeste lijkheden rondom die verjaar dag zijn over een heel jaar uitge spreid. Het kunstwerk, dat tot stand is gekomen dankzij het voornemen van de gemeente om jaarlijks een andere kern een kunstwerk cadeau te doen, wordt aangebracht in de bestra ting van het Van der Lek de Clercqplein voor de kerk. Ro nald Mullié, beeldend kunste naar uit Gapinge, heeft zich bij zijn ontwerp laten inspireren door de Renaissancetuinen bij slot Villandry in de Franse Loi- Dorpsstraat 53 Krabbendijke Tel. (0113) 50 62 92 revallei. Het in 1653 door Hiero- nymes van Tuyll van Seroosker- ken gebouwde Stavenisser slot was eveneens door dergelijke tuinen omringd. Koorconcert vuurdoop voor basiliek Hulst HULST - De gerestaureerde Willibrordusbasiliek in Hulst beleeft vrijdag 23 april haar eer ste officiële concert sinds de heropening. Het Hulster Ge mengd Koor treedt dan op, met medewerking van het Jongens- Sacrementskoor uit Breda en het Dordts Kamer Orkest. Verder staan er ook solisten op de affiche, zoals sopraan Diane Verdoodt, tenor Ludwig van Gijsegem, op orgel Tijn van Eijk en op piano Karin de Boef en Rien Balkenende Dirigent Jo Ivens is trots op het concertprogramma. Van Han del wordt de Ode on St. Cecilia's Day gezongen, terwijl van Brit ten het werk Saint Nicolas Can tata op het program staat. „Vooral voor muziek van Benja min Britten is de basiliek een prachtige entourage. De akoes tiek van de kerk was altijd al enorm goed, maar met de res tauratie is die alleen maar beter geworden." Voor de pauze krijgt het publiek Handel te horen, volgens Ivens een feestelijk stuk. Naast het 104 leden tellende Hulster Ge mengd Koor zijn er rollen voor trompet, strijkers en cello. Het echte vuurwerk blijft be waard voor na de onderbreking. Ivens is lyrisch over de Saint Ni colas Cantata, een twintigste- eeuwse compositie van Benja min Britten. „Voor het koor is het een zeer moeilijk stuk. Toen we er mee begonnen vond een aantal mensen het 'wel erg mo dern'. Maar nu is iedereen reuze enthousiast." Bij deze Cantata zingt het jon genskoor mee, bestaande uit vijfentwintig leden van tien tot veertien jaar oud. Het stuk schetst het levensverhaal van de Heilige Nicolaas. „Muziek van Britten is niet alleen zeer melo dieus, maar tegelijk zeer moei lijk door de aanwezige interval len. Er is dan ook zeer hard op gestudeerd." Voor het concert zijn nog kaarten te koop bij Koster Dey in Axel, Sonora in Terneuzen en Boekhandel van Geyt in Hulst Aanvangstijd is 20.00 uur River Zydeco Band. Veelgevraagde River Zydeco Band treedt op in Rilland Bath door Ernst Jan Rozendaal RILLAND - Als muziekstijl is zydeco een buitenbeentje. De broeierige, opzwepende muziek heeft veel met blues van doen, maar bezit net zo goed raakvlakken met jazz, rock en country. Vandaar dat de Brabantse River Zydeco Band een veelgevraagde gast is op zowel blues-, pop-, jazz-, als countryfesti- vals. De zevenmansband is altijd en overal een welkome afwisseling. Maar de groep kan ook alleen een avond dragen, zoals van avond (vrijdag) zal blijken in de Poort van Antwerpen in Rilland-Bath. Oprichter van de groep is accordeonist Jo van Strien. Bassist Riny van Rodijnen komt uit Yerseke, zangeres Janne Swolfs is Ant werpse en de overige bandleden komen net als Van Strien uit Brabant. De groep is in ze ven jaar uitgegroeid tot een toonaangeven de zydecogroep in Europa, waarbij wel moet worden aangetekend dat deze mu ziekstijl niet door bijzonder veel bands op het repertoire wordt gezet. Van Strien schat het aantal bands in Nederland op tien, maar rekent dan ook cajun en tex mex (en dus Rowwen Hèze) tot het genre. „De tex mex is een broertje uit een andere streek van de Verenigde Staten", zegt Van Strien. „En zydeco is de zwarte variant van de blanke cajun-muziek. Beide stijlen ko men uit Louisiana. De naam is een verbaste ring van de woorden les haricots. De muziek van de bonenvelden, zeg maar De muziek is in de jaren dertig uit de blues ontstaan. Net als in de blues gaat het in de teksten vaak om sores, ellende en armoede. Maar zydeco is vrolijker dan blues. Het is muziek om op te dansen na een week hard werken." Franstalig Dat zydeco minder bekend is dan blues, is volgens Van Strien te wijten aan het feit dat het de muziek is van de Franstalige minder heid in Louisiana, afstammelingen van Fransen die twee eeuwen geleden vanuit Canada naar Louisiana uitweken. Clifton Chenier is de grote wegbereider van het genre, dat pas na 1970 aan populariteit is gaan winnen. „Toen is de zydeco uit het moeras van Louisiana gekomen. Dat heeft een politieke achtergrond. Frans werd daar toen weer als tweede taal geaccepteerd. Er werd weer onderwijs in gegeven en de van origine Franse muzieksoorten kregen weer aandacht. De teksten zijn ook vaak een mengsel van Engels en Frans." Net als veel andere Amerikaanse rootsmu- door Arjen Nijmeijer Na de Tweede Wereldoorlog was er voor de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg-Maat schappij al snel geen ontkomen meer aan. De tram had zijn glo rietijd nu wel gehad, moest met enige treurigheid worden vast gesteld. De autobus drong zich naar voren als de meest gewilde vorm van openbaar vervoer. Op 16 april 1950 werd de tram- dienst tussen Breskens en Pyra mi de definitief opgeheven, als laatste van de ZVTM. Langer dan een halve eeuw had den de trams zich als hét open baar vervoer in Zeeuws-Vlaan deren doen gelden. Al in 1880 was een eerste subsidieverzoek de deur ui tgeda anal duurde het nog jaren voordat er ook een echte stoomtram reed: op 7 mei 1887 werd de lijn Breskens- Maldegem geopend, met een zijtak naar Sluis. De maat schappij Stoomtram Breskens- Maldegem (SBM) exploiteerde de lijn. In de decennia die volg den werd het aantal plaatsen dat met de tram was te bereiken gestaag uitgebreid. Oostburg, Zuidzande, Cadzand, Breskens, Nieuwvliet, Groede, Retran- chement en Sluis, allemaal kre gen ze één of meer tramlijnen; ook de reis naar België kon per tram worden gemaakt. Stoomtram Naast de SBM ontstond tegen het eind van de vorige eeuw een tweede tramwegmaatschappij. In 1891 werd de lijn Schoondij- ke-IJzendijke-Belgische grens in gebruik genomen; de IJzen- dijksche Stoomtrammaat schappij (IJzSM) exploiteerde het traject. Twintig jaar later ,x werden de activiteiten gebun a: deld in de ZVTM, die ook <j m maatschappij Stoomtrai el Hulst-Walsoorden overnam. D 3i laatste lijn sloot aan op het ve< o' Hansweert. De Eerste Wereldoorlog bracjfc ook in Zeeuws-Vlaandere jr zware tijden met zich mee, maa vli de aanleg van tramlijnen leek* Gi alleen maar sneller door te gaai m; IJzendijke, Philippine en Sa in van Gent werden in 1914 mete! kaar verbonden; Sas van Gei fcv kreeg aansluitingen op het Bei fcc gische achterland in Zelzate e ju Roodesluis in 1915; Terneuze jv werd via Zaamslag en Axel mi [n Drieschouwen verbonden 1916 en via Hoek met Philippin a in 1918. Ook in de jaren twinti ie werden nog diverse tramlijne jr aangelegd. Autobus Na de Tweede Wereldoorlog ha ji de plattelandstram zijn langsl tijd gehad. De autobus was sinds de Eerste Wereldoorlog ér een felle concurrentiestrijd getr wikkeld met het tramwezen. D m autobussen hadden als duidejo lijk voordeel dat de lijnen sn&e konden worden aangepast aaio de behoeften; bovendien rede 5; ze door de dorpen, wat niet m$£ alle tramlijnen het geval wa„ Na de Tweede Wereldoorlog w< J het pleit daardoor snel beslecl in het voordeel van de autobus Toch werden alle lijnen van d k ZVTM wel heropend. Op 9 mi ;t 1948 was het vonnis definitie rc Alleen tussen Breskens en Pyra a mide bleef'nog één rijtuig diens fc doen, totdat op 16 maart 194 ie ook daarvoor de laatste dag wa in aangebroken. Een jaar late u werd de tramdienst van d ZVTM definitief beëindigd ziek, kreeg zydeco in Europa een warm ont haal. Van Strien draaide al jaren elpees van Clifton Chenier toen hij acht jaar geleden een band wilde oprichten waarin hij op ac cordeon uit de voeten zou kunnen. „De laat ste jaren hebben akoestische instrumenten weer hun plaats veroverd in popbands. Wij zijn de zydeco voorzichtig in ons repertoire gaan doseren. We spelen veel bewerkingen van traditionals, maar ook eigen nummers. Het publiek reageerde enthousiast. Wij spe len nu ieder weekend en overal. We hebben opgetreden in Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk. Het hoogtepunt was een uitnodi ging voor het grote folkfestival in Skagen in Denemarken." De eigen sound van de River Zydeco Band wordt bepaald door de accordeon, de saxo foon, het wasbord en de reggae-achtige double click ritmes op de bassdrum. Van Strien: „De gitaar en de bas spelen lekker bluesy. Kortom: onze muziek is dansbaar, swingend en ritmisch." Concert River Zydeco Band, vanavond (vrijdag) in de Poort van Antwerpen in Rilland-Bath. Aan vang: 21 uur. De groep speelt zondag om 15 en 19 uur ook op een countryfestival in zaal Erato in Roosendaal door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - „Het wolkje van zweverigheid doorbre ken", dat is de ambitie van Robert Cöhrs uit Zierikzee. Zaterdag wordt zijn nieuwe galerie met werken van Lu- cebert, Jan Cremer en Rei- nier Lucassen aan de Bedde weeg 1 geopend. Cöhrs hoopt niet alleen kunstliefhebbers uit de regio aan te trekken, maar wil vanuit de galerie eveneens het werk van kun stenaars bij het bedrijfsleven onder de aandacht brengen. Cöhrs' nieuwe permanente expositie-ruimte aan de Bed deweeg zal zaterdagmiddag rond vier uur door wethou der P. Berrevoets-Ringel- bergs (cultuur) officieel worden geopend. In de gale rieruimte, tot verleden jaar beheerd door Saskia van Eg- mond, worden onder meer li tho's van Jan Cremer, Luce- bert, Reinier Lucassen en Cameron Brecht ten toonge steld. Vol trots laat Cöhrs het Bed- deweeg-logo zien dat het ga leriebord zal opsieren. Het betreft een metersgrote re productie van de aquarel die Herman Heuff in 1911 van de Beddeweeg maakte. Cöhrs heeft deze week nog veel werk te verzetten voor de opening van zijn galerie. Als de nylondraden aan de wandlatten niet sterk genoeg blijken om de litho's te torsen biedt een buurtbewoner met gouden handjes uitkomst. Met fietsrembinnenkabels verankert hij Jan Cremers 'Tulipe Fanny Ardant' op verantwoorde wijze aan het plafond. Commercie Cöhrs heeft zich op de beel dende kunsten toegelegd na dat een verlamming hem het werk als filmmaker in Am sterdam onmogelijk maakte. Hij is van plan om naast de om de zes weken wisselende exposities (gepland zijn on der meer Margie Helder en Birgit Stigter, ontwerpster van het Gouden Beeld voor de beste televisie-uitzending het werk van kunstenaars onder de aandacht van het bedrijfsleven te brengen. „Commercie en kunst gaan heel goed samen. Ze hebben één doel gemeen, namelijk communiceren met de omge ving. Kunstenaars zijn bij uitstek in staat om nieuwe communicatie-ideeën te ont wikkelen waarbij de produc ten van de opdrachtgever de inspiratiebron vormen. Je moet je voorstellen dat een kunstenaar twee dagen bij Zeelandia verblijft en zijn impressies in een beeldje of wandschildering verwerkt, dat vervolgens als een orgi- neel relatiegeschenk kan die nen of als een sierstuk in de onderneming zelf. Robert Cöhrs in zijn permanente expositieruimte aan de Bed deweeg. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 34