EU wil Kosovo tijdelijk besturen staat al vast OCCASION 2 DAAGSE Winnaar in Algerije ft Politie beschikte over dienst voor bestrijden verzet 4 WEKEN Afscheid op de kade Gevangenen met aids in Italië vrij Massale uittocht Madoerezen uit Borneo NAVO noemt beschieting Albanese vluchtelingen wraakactie Servië Als je wint, heb je vrienden Gewonden in vliegtuig door turbulentie Regime Maleisië onder vuur Mensensmokkel via Zeeuwse kust Ajax bereikt bekerfinale VOOR 16,00 JA, ik wil: RUIM 250 OCCASIONS zeelandhallen goes Maak je eigen kinderboek! www.bruna.nl ZW 4 Af en toe zon Stapelwolken afgewisseld met zonnige perioden. Slechts enkele winters'e buien. Maxima rond 8 graden. 242e jaargang no. 89 donderdag 15 april 1999 losse nummers 1,80 PZC van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Unie is bereid na een vre desakkoord gedurende enkele jaren het bestuur van Kosovo op zich te ne men, in een poging de Ser viërs en Albanezen in de provincie met elkaar te verzoenen. Dit aanbod deed gisteravond de Duitse bondskanselier Schro der namens de vijftien lidstaten, na afloop van een vergadering met zijn collega-regeringslei ders en met VN-secretaris-ge- neraal Annan in Brussel. Na ruim drie weken NAVO- bombardementen is de zoek tocht naar een politieke oplos sing voor de oorlog in Kosovo in een stroomversnelling geraakt. Zowel de NAVO-ambassadeurs als de EU-regeringsleiders kwamen tot de slotsom dat de VN-Veiligheidsraad moet wor den ingeschakeld om een door braak in het conflict te berei ken. Via deze weg trachten de politieke leiders Rusland 'aan boord' te hijsen. Volgens diplo maten is de instemming van Moskou essentieel. In een VN-resolutie moeten vol gens premier Kok zowel het mandaat en samenstelling van een in Kosovo te legeren inter- door Guus Mater GRONINGEN - Als je wint, heb je vrienden. De wijsheid van zanger Henny Vrienten wordt nu bevestigd door een echte wetenschapper. Het is bepaald geen toeval dat som mige echte vrienden zijn en anderen niet. „Vriendschappen hangen af van rationale overwegingen, waarbij we kosten en baten met elkaar vergelijken", zegt socioloog G. van de Bunt. Hij komt tot die conclusie in een onderzoek waarop hij op 22 april promoveert aan de Rijksuniversiteit Groningen. De socioloog bekeek hoe eer stejaarsstudenten, verpleeg kundigen en dialyseperso- neel aan hun vrienden komen. Met wie is het de moeite waard om te gaan, is de rationele overweging bij het kiezen van vrienden. Van de Bunt: „Het klinkt alsof de keuze bewust wordt gemaakt aan de hand van een wel overwogen berekening. Dat beweer ik niet. Pas achteraf blijkt dat je toch van een kos- ten-batenanalyse kunt spre ken." Neutrale relaties veranderen gemakkelijk in een vriend schappelijke relatie. De overgang naar echte vriend schap gaat langzamer. „De stap om een vriendschap aan te gaan, is niet makkelijk ge zet. We noemen iemand niet zo maar een vriend. Wij Ne derlanders hebben een stren ge definitie van vriend schap", zegt hij. ANP ROME - Italië wil binnenkort 'als teken van grote beschaving' alle gevangenen met aids vrijla ten. Ook een aantal seropositie ve gedetineerden mag de gevan genispoort verlaten. Een wetsontwerp met die strekking is gisteren door een meerder- nationale troepenmacht wor den vastgesteld als de status van de provincie. Schroder zei dat een toekomstig internationaal bestuur moet zorgen voor de op bouw van een politiemacht die beide bevolkingsgroepen verte genwoordigt en na een over gangstermijn vrije verkiezingen moet uitschrijven. Rusland staat onder grote druk in te stemmen met de statione ring van een internationale troepenmacht in Kosovo, als één van de voorwaarden voor een staakt-het-vuren. De vre desmacht mag wat de NAVO be treft onder VN-vlag opereren, maar moet wel onder leiding van de Alliantie staan. Volgens Schroder kan alleen de NAVO de veiligheid van de vluchtelin gen in Kosovo garanderen. De EU bereidt ook een groot schalig hulpprogramma voor de hele Balkan voor. als variant op de Marshallhulp die de VS Eu ropa na de Tweede Wereldoor log gaven. Door een zak geld op tafel te zetten, hoopt de EU te vens de Joegoslavische presi dent Milosevic tot meer inschik kelijkheid te bewegen. Helikopters Servische helikopters hebben aanvallen uitgevoerd op 600 vluchtende etnische Albanezen uit Kosovo, waarbij zeker veer tig mensen om het leven zijn ge komen. Volgens de Albanese oppositionele Democratische partij hebben vluchtelingen die in Albanië aankwamen verkla ringen afgelegd over de aanval, die plaatshad bij Prizren. De aanval heeft volgens de NAVO niets te maken met de Servische beschuldiging dat de NAVO een vluchtelingenkon- vooi zou hebben gebombar deerd. Servië verklaarde eerder op de dag dat een gericht NAVO- bombardement het leven heeft gekost aan zeker zeventig Alba nese vluchtelingen. De NAVO zei alleen militaire voertuigen te hebben bestookt. In Nederland steunt een Ka mermeerderheid het kabinet, dat eerst Europese overeen stemming wenst over een ver deelsleutel voor de opname van vluchtelingen in de EU, voordat er eventueel Kosovaarse vluch telingen naar de EU komen. Maar als de Unhcr Nederland vraagt vluchtelingen toch on derdak te bieden omdat zij er slecht aan toe zijn, moet de rege- heid van de senaat aangenomen. De Kamer van Afgevaardigden ging eerder al akkoord met het voorstelZe moet de tekst nu op nieuw beoordelen voordat de wet van kracht kan worden. Zo nodig kan een rechter besluiten om bepaalde gevangenen als nog onder huisarrest te plaatsen of ze te laten onderbrengen bij gespecialiseerde instellingen. Volgens de Italiaanse organisa tie voor Aidsbestrijding zijn er 128 gedetineerden met aids en zo'n 4.000 die besmet zijn met het aids virus HIV. AFP SOERABAJA - Een grote groep Madoere- se vluchtelingen gaat aan wal in de haven van Soerabaja op Oost-Java. De Madoe rezen arriveerden gisteren met het passa giersschip Bukit Raya. Ze zijn afkomstig van Borneo, het Indone sische deel van Kalimantan, waar medio januari een gewelddadig conflict uitbrak tussen de Madoerese immigranten en de autochtone Dajak-bevolking. De gevech ten tussen de Daj aks en de Madoerese minderheid kostten ongeveer tweehon derd mensen het leven. Een aantal Ma doerezen werd onthoofd door de Dajaks. Duizenden Madoerezen zijn inmiddels gevlucht uit Borneo. Ondanks de insta biele situatie op Borneo en Oost-Timor gaan de voor 7 juni uitgeschreven parle mentsverkiezingen in Indonesië gewoon door, aldus president Habibie gisteren. foto Yudhi Pardi/EPA ring hen opnemen, vinden PvdA D66, GroenLinks, CDAen WD. Daarbij mag de regering er re kening mee houden dat de Kos- ovaren gelijkelijk over de EU- landen worden verdeeld. Milosevic houdt onverkort vast aan zijn weigering een interna tionale troepenmacht toe te la ten in Kosovo in het kader van een vredesregeling. Hij is hoog uit bereid internationale onge wapende burgerwaarnemers van bijvoorbeeld de VN toe te laten, mits die afkomstig zijn uit landen die niet meedoen aan de strijd tegen Joegoslavië Dit maakte de Wit-Russische presi dent Loekasjenko gisteren be kend na een gesprek met Milo sevic in Belgrado. GPD/ANP/DPA/RTR zie ook pagina 7 In de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur braken gisteren rellen uit na de veroordeling van de voormalige vice-premier Anwar Ibrahim tot zes jaar gevangenisstraf wegens corruptie. Honderden aanhangers van Anwar gin- H gen de straat op. Douanemedewerkers hebben tegenover Kamerleden laten doorschemeren dat er vanaf de Oosterscheldekering mogelijk illegalen naar Engeland zijn gesmokkeld. De Kamercommis sie Financiën heeft staatssecretaris Vermeend vra- gen gesteld over de rammelende grenscontroles 1 langs de Zeeuwse kust. Ajax kan op 13 mei het rampseizoen in een klap goedmaken. De Amster dammers staan dan te genover Fortuna Sittard in de bekerfinale. Tegen tienvoudig bekerwinnaar Feyenoord won de zielto gende ploeg gisteravond met 2 -1Match winnaar in de Arena werd Mario Melchiot 01 (foto). feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 en 7; financiën en economie: 6; radio en televisie: 9; jong: 10 en 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23 door Louis Burgers HENGELO - De Amsterdamse politie beschikte in de Tweede Wereldoorlog over een speciale dienst die uitsluitend de taak had het verzet en de clandestie ne pers te bestrijden. Dit 'Bu reau Inlichtingendienst' begaf zich daarmee op het terrein dat veelal was voorbehouden aan de Duitse SD (Sicherheitsdienst). Het bureau stond onder leiding van de Duitsgezinde politie-m- specteur Douwe Bakker en tel de vijftig tot zestig medewer kers. Ook andere korpsen kregen later zo'n politieke re cherche, maar die was nergens zo groot als in Amsterdam. De socioloog Guus Meershoek heeft voor zijn proefschrift 'Dienaren van het gezag', waar op hij vanmiddag promoveert, als eerste gebruik kunnen ma ken van het dagboek dat de NS- B'er Bakker bijhield. Het be vindt zich in het archief van het Nederlands Instituut voor Oor logsdocumentatie (NIOD) en telt 3.600 pagina's. Het indertijd illegale blad Het Parool waarschuwde in oktober 1941 zijn lezers voor de 'gangs terbende', die al honderden goe de Nederlanders in handen van de Duitsers had gespeeld. Het bureau werd in september 1942 opgeheven, toen de Duitse bezetter het wangedrag en de corruptie van de politiemensen zat was. De politieke recherche werd opgericht na de Februari staking van 1941. Naast het be strijden van het verzet namen de rechercheurs ook deel aan raz zia's tegen onder anderen Jeho va's Getuigen. De regering in ballingschap, die ook al tegen hem waarschuwt, omschreef Bakker in het voor jaar van 1942 als 'Mien en haar aanhang' en 'die laffe ploertjes'. Het bureau bespioneerde ook collega's uit het eigen korps. Po litiemensen werden aangegeven bij de SD vanwege anti-Duitse activiteiten. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC DE GOESE MERKENDEALERS PRESENTEREN: BOVAG Garantie Inruil en financiering mogelijk Vrijdag 16 april 10.00 - 21.00 u Zaterdag 17 april 10.00 -17.00 u (Advertentie) VLISSINGEN - Sergeant Den Dekker uit Wolphaartsdijk neemt afscheid van zijn gezin. Hij scheepte zich woensdag in op de H.M. Rotterdam, die vanochtend in alle vroegte met 220 mari niers en materieel op weg ging naar Albanië. De mariniers gaan daar hulp bieden aan de Koso vaarse vluchtelingen. foto Jaap Wolterbeek/ANP zie ook pagina 13 de verkiezingen niet te zullen erkennen. Zij hebben hun aan hangers opgeroepen tot vreed zame demonstraties. De verkiezing van een nieuwe president is nodig, omdat Zéroual vervroegd aftreedt- De ex-generaal won in 1995 met ruim 61 procent van de stemmen de eerste presidentsverkiezin gen in een Arabisch land met meerdere kandidaten. AFP/RTR/DPA ■HHHI LONDEN - Dertig passagiers zijn gisteren op een vlucht van British Airways tussen Austra lië en Singapore gewond ge raakt, toen sterke turbulentie hel vliegtuig hevig deed schud den. Het incident deed zich voor op 9.000 meter hoogte. Zeven van de in totaal 253 inzit tenden werden naar het zieken huis overgebracht. Volgens de BBC was ook de 11- jarige dochter van de Britse pre mier Blair aan boord. Volgens een passagier 'vlogen de mensen door de cabine' toen het toestel plots begon te trillen en hoogte verloor. RTR Bouteflika. „De leiding wil een staatsgreep via misbruik van de stembus", zeggen de zes. De meeste van de ruim zeven tien miljoen stemgerechtigde Algerijnen wisten gisteren aan het begin van de avond nog van de prins geen kwaad, omdat de regering kennelijk had verbo den iets te publiceren over het terugtreden van de kandidaten. Radio en televisie hadden uren na de bekendmaking van de kandidaten nog niets gemeld. Pas via een toespraak van presi dent Liamine Zéroual, gister avond op radio en televisie, kre gen ze te horen wat er aan de hand was. Zéroual deelde mee dat de verkiezing gewoon door gaat. Waarnemers zeggen dat het vol komen zinloos is door te gaan, nu alleen oud-minister van Bui tenlandse Zaken Bouteflika is overgebleven als kandidaat voor de opvolging van Zéroual. De zes wilden dat Zéroual iets zou ondernemen tegen de vei"- kiezingsfraude van de overheid ten gunste van Bouteflika. die al bij de eerste stemmingen aan het licht kwam. Sinds maandag is de stembus al open voor de half miljoen Algerijnse militai ren, politieagenten en douane beambten, en in de afgelegen gebieden van het land. De zittende president weigerde in te gaan op de eis van de zes om de verkiezingen te staken. Hij liet in een communiqué weten dat geen enkele instantie be voegd is een lopend verkie zingsproces te onderbreken. Hij vond het ook niet nodig met de zes te praten, omdat die vol doende wettelijke middelen tot hun beschikking hebben om hun bezwaren kenbaar te ma ken. (Advertentie) De zes - Mouloud Hamrouche, Ahmed Taleb Ibrahimi, Abdal- lah Djaballah, Mokdad Sifi, Youssef Khatib en de in het zie kenhuis liggende Hocine Aït Ahmed - hebben laten weten de wettigheid van de uitkomst van van onze redactie buitenland ALGIERS - De winnaar van de Algerijnse presidentsverkie zing van vandaag staat al vast, omdat zes van de zeven kandi daten zich gisteren hebben te ruggetrokken. Zij deden dat uit protest tegen omvangrijke ver kiezingsfraude ten gunste van de door de zittende president en het leger gesteunde Abdelaziz

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1