ROVH IClflLE I El IUWSE Ij OURANT NAVO is bereid tot lange oorlog ,6°/ Statenleden vluchten voor motie Euroambtenaar na kritiek op zijspoor gezet 4 WEKEN Ssintiatuin „y pagina 17 !ti f Amerikaanse bevelhebber versterkt luchtvloot met driehonderd vliegtuigen IHC slaat slag op reis door China Hulp voor monumenten Bekerstunt Fortuna Sittard VOOR 16,00 JA, ik wik Nu bij VSB Bank: Afghanen in het nauw Serviërs hielden gevluchte etnische Albanezen vast in kamp in Macedonië Middelburgse jongen (15) verdacht van fatale messteken Langdurige celstraf voor euthanasie-arts i 9f5 !42e jaargang no. 88 voensdag 14 april 1999 osse nummers 1,80 41 (6° oo 2 W 4 Soms zon Enkele buien, mogelijk met onweer en hagel. Vooral 's middags soms zon. Middagtemperatuur 6 graden. PZC Zomerzegels met extraatje voor ouderen Op de tweede dag van het staatsbezoek'in China bezocht de Nederlandse missie onder meer De Verboden Stad, (vlnr) de ministers Herf kens en Jorritsmaprins Willem- Alexander en koningin Beatrix. Scheepswerf IHC Holl and boekte gisteren in China orders ter waarde van 250 miljoen gulden. De Vlissingse burgemees ter Van der Doef en mr. Pieter van Vollenhoven ondertekenden dinsdag de samenwerkingsover eenkomst tussen de Stich ting Nationaal Restaura tiefonds en de gemeente Vlissingen. Het fonds re gelt de financiering van de restauratie of renovatie van een monument of par ticuliere woning. Dat is voordeli- L? "j ger dan vroeger. Fortuna Sittard heeft voor een daverende bekerstunt ge zorgd. De Limburgse formatie versloeg in de halve finale van de Amstel Cup PSV met 3-1. Fortuna Sittard speelt nu op 13 mei de finale tegen de winnaar van de wedstrijd Ajax-Feyenoord. Die wedstrijd wordt vanavond in V; ^7" de Amsterdam Arena gespeeld. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 en 7; financiën en economie: 6; radio en televisie: 8; uit: 11, 12,13,15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24 en 25; buitengebied: 27,28,29,30 en 31 door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Nederlandse Euroambtenaar en financieel controleur Paul van Buitenen krijgt een nieuwe, onduidelijke, baan bij de gebouwendienst van de Europese Commissie. De schorsing die hem was opgelegd omdat hij informatie over frau de en vriendjespolitiek bij de Commissie naar het Europees Parlement had doorgespeeld, wordt opgeheven. Van Buitenen zegt 'op een zij spoor te zijn gezet' en is 'woe dend'. De Nederlander zal zijn gedwongen overplaatsing aan vechten. Van Buitenen is ervan overtuigd dat de Commissie zelf de hand heeft gehad in zijn de gradatie. „Een besluit over mijn positie wordt niet zelfstandig door een topambtenaar geno men", aldus Van Buitenen giste ren. De Commissie ontkent ie dere betrokkenheid en zegt dat het om een administratieve (ambtelijke) beslissing gaat. De Nederlander kreeg Europese bekendheid toen hij in decem ber werd geschorst. Van Buite nen werd een gebrek aan loyali teit verweten, omdat hij misstanden in de Commissie aan zowel de Europese Reken kamer als het Europees Parle ment bekendmaakte. De infor matie van Van Buitenen werd gebruikt door het speciale Co mité van Wijzen, wiens rapport uiteindelijk tot de val van de Commissie leidde. Na vier maanden schorsing met korting op het loon, moet Van Buitenen vanaf vrijdag aantre den in een 'boekhoudkundige functie' bij de afdeling gebou wenbeheer. De Commissie laat weten dat het om functie gaat die vergelijkbaar is met de vori ge. Terugkeer naar zijn oude werkplek zou niet mogelijk zijn wegens 'verstoorde werkver houdingen'. Van Buitenen lacht die motiva tie weg. „Mijn directe collega's èn het diensthoofd daar, zien mij graag weer komen. Maar ja, aan hen is natuurlijk niets ge vraagd. De Commissie houdt niet van kritische mensen zoals ik." Het bewijst volgens hem dat de Commissie de misstanden nog steeds niet serieus neemt. De tuchtprocedure wegens schending van het beroepsge heim die tegen Van Buitenen is gestart, gaat gewoon door. Als dat voor de Nederlander nega tief uitpakt kan hij alsnog wor den ontslagen, met verlies van pensioenrechten. Europarle mentariërs van CDA en Groen- Links hopen dat de nieuwe Commissie onder leiding van de Italiaan Prodi het besluit zal te rugdraaien. GPD zie ook pagina 7 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC 713214 000002 Advertentie door Maurits Sep MIDDELBURG - De Statenle den van CDA en VVD liepen gis teren liever de zaal uit dan dat ze met de billen bloot gingen. De SGP daagde de beide fracties uit om duidelijk te zeggen dat ze de kerncentrale Borssele na 2003 nog open willen houden. Dat hebben CDA en VVD in de verkiezingscampagne ook be pleit, maar gisteren wilden ze zo graag géén standpunt innemen dat ze liever de Statenzaal uit liepen dan voor óf tegen een mo tie van de SGP te stemmen. De SGP greep de eerste verga dering van de nieuwe Provinci ale Staten aan om de motie in te dienen. Gedeputeerde Staten werden daarin opgedragen bij het kabinet en de Tweede Ka mer aan te dringen nog eens goed na te denken over de gelan de sluiting van de centrale in 2004. De motie was mede onder tekend door RPF/GPV en de Partij voor Zeeland. Zij vinden sluiting kapitaalvernietiging, omdat de centrale veilig is en er honderden mensen werken. WD-gedeputeerde en voorzit ter van het collegevormend overleg J. I. Hennekeij verzocht de SGP dringend de motie enke le maanden aan te houden. Hij beloofde - conform het beleids programma - de Staten in mei een nota aan te bieden met de meest actuele informatie over veiligheid, afval, werkgelegen heid, milieu en liberalisering van de energiemarkt. De Staten kunnen vervolgens in juni een standpunt bepalen en GS zullen dat overbrengen aan het Rijk. ,Maar dan hebben we betere ar gumenten, dan kunnen we sco ren", zei Hennekeij, die daarin werd gesteund door CDA en PvdA de derde coalitiepartij. Retoriek SGP-fractievoorzitter W. Ko- lijn hield evenwel vast aan de motie. „Ik zie geen enkele reden tot uitstel. U hebt zeer duidelij ke uitspraken gedaan voor en tijdens de verkiezingen. Toen had u die extra argumenten niet nodig", merkte Kolijn op. „Of was dat verkiezingsretoriek?" Dat ontkende Hennekeij stellig. Ondanks de druk van met name de SGP lieten CDA en WD zich niet verleiden verder te gaan dan het beleidsprogramma. Daarin is geen standpunt over de kerncentrale opgenomen, omdat de christen-democraten en liberalen tegen sluiting zijn en de sociaal-democraten van de PvdA voor sluiting. De coali tiepartners besloten daarom de discussie te verleggen naar Pro vinciale Staten. Met zijn motie bereikte Kolijn wel dat de coalitie in de eerste vergadering al bijna ten prooi viel aan onderlinge verdeeld heid. Waar de fractievoorzitters van CDA (L. Nederhoed-Zijl- stra) en WD (J. Suurmond) weigerden zich voor óf tegen de motie uit te spreken, deed hun PvdA-collega L. Vermeulen- Geschiere dat aanvankelijk wel: „Wij zijn tegen." Er was een schorsing voor nodig om de drie partijen weer op één lijn te krijgen. Op het moment dat over de motie moest worden gestemd, verlieten CDA WD en PvdA de Statenzaal - in de Zeeuwse provinciale politiek een unieke gebeurtenis. „Daar gaan de machthebbers", sneer de SGP'er G. van Heukelom. De collegepartijen voorkwamen zo wel dat zij toch him standpunt kenbaar moesten maken. De motie werd door de overge bleven fracties met veertien stemmen voor (SGP. RPF/GPV en PvZ) en vijf stemmen tegen (GroenLinks/Delta Anders en D66) aangenomen. Later bleek die uitslag ongeldig, omdat na het vertrek van CDA WD en PvdA minder dan de helft van de Statenleden aanwezig was. Commissaris van de koningin W. van Gelder had de vergade ring toen eigenlijk moeten slui ten. Omdat hij dat niet deed, is nog onduidelijk of de besluiten die nadien werden genomen, zo als de verkiezing van de zes ge deputeerden, rechtsgeldig zijn. zie ook pagina 2 Hypotheekrente 10 jaar vast vanaf Kom langs of bel 0800-8182. Internet: hypothekeavsb.nl "4,8% effectief Rcntcwijiigingen voorbehouden. VSB BANK VSB. Daar kom je verder mee. VSO Bank u purr of the horns group KARACHI - Afghaanse vluchtelingen in Karachi in Pakistan maken zich op voor de terugkeer naar hun geboorteland. De repatriëring onder leiding van de VN-vluchtelingenorganisa- tie Unhcr wordt echter bedreigd door het oplaaien van de strijd in Afghanistan tussen de regerende Taliban en de noor delijke verzetscoalitie. Volgens een zegsman van de sjiïetische Hezb-e-Wahadat, een van de oppositiegroepen, zijn bij nieu we gevechten in de provincie Samangan tientallen slachtof- fersgevallen. fotoZia Mazhar/AP van onze redactie buitenland 1RUSSEL - Als er binnen •nkele dagen geen diplo matieke doorbraak rond Kosovo wordt bereikt, dan is de NAVO bereid nog vele weken door te gaan met de luchtcampagne te gen Joegoslavië. Dit zei woordvoerder Jamie Shea van de NAVO. ,Dit zou wel eens een zeer lange nt kunnen worden, maar wij zijn er klaar voor. Milosevic wordt met de dag zwakker, wij worden steeds sterker", aldus Shea. Gisteravond ging in Bel grado opnieuw het luchtalarm af, ten teken van nieuwe lucht aanvallen. NAVO-commandant Clark kondigde gisteren in Brussel aan de luchtaanvallen op Servische doelen de komen de dagen nog verder op te willen voeren. Hij bevestigde bij het Pentagon om driehonderd extra vliegtuigen te hebben gevraagd, maar volgens de generaal zal de versterking van de luchtvloot vanwege bijdragen uit andere NAVO-landen nog groter uit vallen. Gisteren voerden NAVO-piloten 446 vluchten uit, door Harald Doornbos TABANOVCE - Eenenvijftig et nische Albanese vluchtelingen die dachten dat ze de hel van Kosovo waren ontvlucht nadat ze in het naburige Macedonië aankwamen, zijn vier dagen lang door Serviërs in Macedonië astgehouden in een geheim kamp in Tabanovce. De vluch telingen werden sinds afgelo pen vrijdag geslagen met stok ken en bajonetten. Nadat intemationele hulpver leners lucht kregen van wat westerse bronnen in Macedonië beschrijven als 'een zeer ernsti ge situatie', werden de Albane zen gistermiddag opgesplitst in twee groepen. Twintig vluchte lingen werden afgevoerd in een bus met onbekende bestem ming. De anderen zijn door Ma- cedoniërs teruggestuurd naar Kosovo. Het is onbekend hoe ernstig de vluchtelingen er aan toe zijn na het verblijf in het geheime kamp. Hulpverleners noemen het 'ontoelaatbaar' dat Mace donië simpelweg Kosovaren te rugstuurt naar Kosovo, waar volgens steeds sterker worden de geruchten op grote schaal et nische Albanezen zijn vermoord door de Servische speciale poli tie. In totaal zouden de Macedo nische autoriteiten de afgelo pen dagen zevenhonderd vluch telingen hebben teruggestuurd naar Kosovo in een poging vluchtelingen te ontmoedigen de grens over te steken. GPD waarvan 165 aanvalsmissies. Dat is bijna tien procent van het totaal aantal bombardementen in de afgelopen drie weken. Clark liet doorschemeren dat hij ook de 24 Amerikaanse Apache- helikopters wil inzetten zodra de eenheid daarvoor gereed is. Oslo In Oslo kwamen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten en Rusland, Albright en Ivanov, bijeen. De bewindslieden lieten na afloop weten dat een 'aanzienlijke stap voorwaarts' is gedaan, maar verschil van mening over de eventueel te stationeren vredes macht in Kosovo bleef bestaan. Servische militairen drongen gisteren twee kilometer diep binnen op Albanees grondge bied. Er was een vuurgevecht met Albanese grensposten aan voorafgegaan, zo meldde een re geringswoordvoerder in Tirana. Het bericht werd bevestigd door waarnemers van de OVSE. De actie duurde een uur. Het dorp Kamenica werd ingeno men en enkele huizen gingen in vlammen op. Albanië heeft ge protesteerd tegen de Servische inval. Belgrado sprak de Alba nese lezing tegen. Volgens hem probeerden juist 6.000 'Albane se seperatisten en terroristen' Kosovo binnen te dringen. De vluchtelingenstroom uit Kosovo is weer in volle gang. Servische troepen joegen gister ochtend 4.800 Kosovaren naar Albanië. In de Joegoslavische deelrepubliek Montenegro kwamen zo'n tweeduizend vluchtelingen aan. Ook Mace donië kreeg opnieuw vluchte lingen te verwerken. De men senrechtencommissie van de Verenigde Naties veroordeelde gisteren de etnische zuiveringen en mensenrechtenschendingen in Kosovo. Alleen Rusland stemde tegen. De Nederlandse regering maakt nog geen eigen plannen om Kos- ovaarse vluchtelingen in Neder land op te nemen. Zij blijft voor lopig alle kaarten zetten op een gezamenlijke Europese oplos sing van het vluchtelingenpro bleem. PvdA D66 en Groen- Links vinden dat de tijd rijp is om zelf aan het opnemen van Kosovaren te denken. Het Vaticaan is tegen het ver strekken van de morning-after- pil aan de door Serviërs ver krachte vrouwen, uit Kosovo. Dit zei Curieprelaat Sgreccia gisteren. Deze pil heeft een 'abortieve werking', aldus de aartsbisschop. Trein De passagierstrein die begin de ze week op een wel zeer onge lukkig moment een spoorbrug in Servië wilde passeren, kreeg niet één maar twee voltreffers van een NAVO-piloot. De piloot liet een tweede lasergeleide bom vallen omdat hij meende bij zijn eerste aanval wel de trein, maar niet de brug geraakt te hebben. Maar ook de tweede bom trof de trein, omdat een aantal wagons na de eerste inslag over de rails was doorgeschoven. GPD/ANP/AFP/RTR/DPA zie ook pagina 5 en 17 NIEUWE TONGE - Recher cheurs van het district de Eilan den hebben dinsdag een 15-jari- ge jongen uit Middelburg aangehouden, die ervan wordt verdacht zaterdag in Nieuwe Tonge een 22-jarige man in diens ouderlijke woning met messteken te hebben gedood. De ouders van het slachtoffer troffen het stoffelijk overschot van hun zoon de nacht van za terdag op zondag omstreeks twee uur aan in de badkamer van hun huis aan de Armenweg m Nieuwe Tonge. De verdachte WASHINGTON - De omstreden Amerikaanse euthanasie-arts. Jack Kevorkian, bijgenaamd Dokter Dood, is gisteren door een rechter in de staat Michigan tot langdurige celstraf veroor deeld wegens moord. De rechter legde hem tien tot 25 jaar cel op. Kevorkian reageerde minzaam lachend op het vonnis. Als het in hoger beroep niet wordt vernie tigd, dan zal de 70-jarige arts mogelijk nooit meer vrijkomen. Kevorkian werd eind maart door een jury in Pontiac (Michi gan) schuldig bevonden aan moord op de 52-jarige terminale patiënt Thomas Youk. De inter nationaal bekende euthanasie arts gaf Youk, die leed aan de Ziekte van Lou Gehrig, op diens uitdrukkelijke verzoek een do delijke dosis medicijnen. GPD (Advertentie) 3 stuks donderdag en vrijdag tot 20.45 u. Maandag t/m zaterdag v.a. 8.45 u. wordt de komende dagen ge hoord. Vrijdag wordt hij voor geleid aan de officier van justi tie. Over het mogelijke motief van de jongen heeft de politie niets bekendgemaakt. ANP Vier landingsvaartuigen van de Koninklijke Marine varen door het Noordhollands Kanaal op weg naar Vlissingen. Daar worden ze van daag ingeladen in het amfibisch transportschip Ilr. Ms. Rotterdam, dat vanavond of morgenochtend vertrekt naar Albanië. Aan boord gaan 220 mariniers met hun persoonlijke wapens, tientallen vrachtwagens en Landrovers plus vervoersmiddelen voor de landmacht en re serveonderdelen voor de luchtmacht. Het schip meert naar verwachting over een week aan voor de kust van Albanië. Daar krijgt het een logistieke functie bij de hulp aan vluchtelingen. foto Martin Mooij/GPD Iberis, een bodembedekkende vaste plant met prachtige witti bloemen. Deze 'scheefkelk' bloeit in het voorjaar en staat graag in de zon. Per stuk 4.25 Koopavond: op een zonnige plek. Opent haar bloempjes als de zon volop schijnt. Van 14.95 voor www.intratuin.nl De kleurige Ijsbloem (Mesembryanthemum) staat het liefst (Tussen KOUDEKERKE Vlissingsestraat Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1