jNAVO overlegt et Rusland Jiang begint zelf over mensenrechten 4 WEKEN Rechter beschuldigt president Clinton van minachting hof —Drie Aj ax-fans 26 aangehouden feii wegens poging 2arftot doodslag Wall Street naar f nieuw record ^MnSüpp&v ij Grote collectie linnenkasten 4Fischerdeze week beslissend voor Kosovo VOOR 16,00 JA, ik wil: Legionella in kuuroord zou ongevaarlijk zijn Eis vijftien jaar in gezinsdrama Colombiaanse Fokker gekaapt Kanselier Schroder partijvoorzitter Benefiet levert 250.000 op Politie legt jeugd vragen voor Knieblessure Blind valt mee MAASTRICHT - De politie van i/anMaastricht heeft gistermorgen 'drie Ajax-supporters laten aan- 5 houden op verdenking van po ging tot doodslag. De verdach- pe-iten variëren in leeftijd van 16 tot ,ri2:26 jaar en komen uit Muiden, 03 Hilversum en Purmerend. i.De Ajax-aanhang sloopte op 16 ,on(maart tijdens de uitwedstrijd Trt (tegen MVV in stadion De Geus- selt een groot aantal hekken en i bekogelde de politie en publiek lite met scherpe, stervormige on- jks^iderdelen daarvan. Diverse per- ivy sonen werden geraakt, onder wie een 10-jarig jongetje dat be- ?k" handeld moest worden aan ver- wondingen aan de onderarm. Jat Meteen na de wedstrijd arres- phfleerde de Maastrichtse politie |sn leen 24-jarige man uit Bloemen- Ins daal wegens poging tot dood- ijn slag, dan wel zware mishande- Pn uing. Een week later werd een ?o! i21-jarige vrouw uit Wijchen in is- jde Amsterdam Arena van de tri- m- jbune geplukt en gearresteerd. [JY Op basis van inbeslaggenomen in_ beeldmateriaal van de regionale |o- zender TV8 en Canal+ en van de in) stadioncamera's, worden meer pj~ aanhoudingen niet uitgesloten. !d- ANP ud 1 ;NEW YORK - De effectenbeurs in New York heeft zich gisteren slechts kort van de wijs laten 3i- brengen door de winstwaar- !8i Ischuwing van computerfabri- P'. kant Compaq. De Dow Jones- index opende behoorlijk lager, maar sloot met flinke winst van 165,67 punten (1,63 procent) op een recordniveau van 10.339,51 J |Het vorige recordslot werd vori- i2. ge week donderdag geboekt. 0- KRF/ANP s) 1 ej (-Advertentie) v Vmiddelburg/goes d, 1 ik I V L_gil 1) Buien Buien, soms met hagel of onweer. Krachtige tot harde westenwind. Maxima rond 8 graden. 242e jaargang no. 87 «^dinsdag 13 april 1999 losse nummers 1,80 -a BRUSSEL - In nauw over leg met Moskou zoekt de 'iiralNAVO naar openingen /Jjvoor een diplomatieke ed^doorbraak in de Kosovo- eirisis. Vandaag bespreken 3 2Jde Amerikaanse minister ocievan Buitenlandse Zaken, °B^Albright, en haar Russi sche collega Ivanov in Os- ,;flo de mogelijkheden voor X| een nieuw vredesinitia tief. Gisteren leek de "1'jNAVO, na een vergadering |n 3van de negentien bondge- ■rabnoten in Brussel, bereid |7Jtot enkele concessies aan ie "het adres van de Joegosla vische president Milose- 3cvic. !n 6bij een aanval op een spoorbrug in het zuiden van Servië is giste ren een passagierstrein geraakt. ""Volgens de Servische staatsme- ■heipia werden daarbij negen bur- landgers gedood en raakten zestien dasfoassagiers gewond. De NAVO ^zegt de slachtoffers te betreu- d' ien, maar houdt vol dat de brug ringeen legitiem doelwit was, omdat nyiwia het spoor ook troepenver- he^terkingen naar Kosovo worden tentarvoerd. woln Pristina deed zich vanoch tend vroeg een serie van vijftien ^jzware explosies voor. Na de ex- 7_3j)losies brak een enorme brand aya{ uit, naar het schijnt bij een brandstofopslagplaats in een buitenwijk. De torenhoge vlam men verlichtten het centrum van de hoofdstad van Kosovo. Tijdens de explosies waren overvliegende vliegtuigen te ho ren. Het Joegoslavische leger reageerde met luchtafweerge schut. De NAVO stelde in Brussel dat Milosevic moet instemmen met de legering van een 'internatio nale troepenmacht' in Kosovo. Er is geen sprake meer van de eis dat die troepenmacht onder NAVO-bevel dient te staan. NAVO-secretaris-generaal So- lana benadrukte dat de veilige terugkeer van vluchtelingen naar hun woonplaatsen voorop staat. Hij liet doorschemeren dat een doorbraak nabij kan zijn. .Milosevic verliest, en hij weet dat hij aan het verliezen is." De Duitse minister van Bui tenlandse Zaken, Fischer, ging zelfs verder. Hij voorspelde: „Deze week wordt beslissend." Stabiliteit Albright zei dat een manier moet worden gevonden om Rus land bij een oplossing van het conflict te betrekken. Een eert dere bemiddelingspoging van de Russische premier Primakov liep op niets uit, omdat hij in Belgrado alleen het standpunt van Moskou uitdroeg. Solana zei gisteren dat de NAVO-lidstaten nog steeds eensgezind achter de bombar dementen op Joegoslavië staan. „De bombardementen hebben van Milosevic' leger en veilig heidstroepen al een zware tol geëist. We draaien de duim schroeven verder aan, totdat hij inbindt", aldus Solana. Het doelwit van NAVO-aanvallen vormden gisteren Novi Sad, Pancevo (olieraffinaderij), Kra- gujevac (autofabriek Zastava), Krusevac (verwarmingscentra le) enBatajnica (vliegveld). De NAVO maakt zich volgens minister Van Aartsen van Bui tenlandse Zaken grote zorgen over de 260.000 uit hun wonin gen verdreven Albanezen die nog in Kosovo zelf verblijven. ,Een flink deel van deze mensen is de hongerdood nabij", meent hijHoewel militaire experts het droppen van voedsel te riskant achten, hebben de ministers van Buitenlandse Zaken gevraagd om een onderzoek naar hulp operaties via de lucht. Het ope nen van een corridor over land naar deze vluchtelingen wordt niet overwogen, omdat daarbij grondtroepen nodig zouden zijn. En daar wil de NAVO niet over nadenken zolang er geen vredesakkoord is. GPD/AFP zie ook pagina 5 en 11 Drie Amerikaanse gevechtshe likopters - twee MH 53 Pave- Low en een MH 60 Pave Hawk - landen op het vliegveld van de Albanese hoofdstad Tirana als voorhoede voor de Apache heli kopters. foto Paolo Cocco/RTR (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, riaar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 Mens en dier versmolten in beeldig brons pagina 12 door Berrit de Lange PEKING - De Chinese presi dent Jiang Zemin heeft giste ren tijdens het staatsbanket met koningin Beatrix de men senrechten zelf aan de orde ge steld. Over de manier waarop hij de kwestie aansneed, deed minister Herfkens van Ont wikkelingssamenwerking na afloop geen mededelingen. „Het onderwerp is in een brede dialoog uitgebloeid aan de orde geweest", zei zij. De voortdurende dialoog over de mensenrechten wordt door de Chinese regering volstrekt geaccepteerd, aldus Herfkens, die minister van Aartsen van Buitenlandse Zaken in China vervangt. „Maar ik vind wel dat zo'n dialoog niet uitslui tend bij woorden moet blij ven." Herfkens had gisteren ook een ruim uur durend on derhoud met Wang Yingfan, vice-minister van Buitenland se Zaken. Verlossen Op verwijten over de schen ding van mensenrechten ant woordden de Chinezen onder meer dat er de afgelopen twin tig jaar al veel is bereikt: het is immers gelukt om ruim twintig miljoen inwoners van armoede te verlossen. Bovendien zou den te mime burgerlijke vrij heden de stabiliteit van China in gevaar brengen, meent de Chinese regering. „Ik vind dat geen steekhoudend argu- wordt overschaduwd door het politiek veel gewichtiger be zoek van de Chinese premier Zhu Rongji aan de Verenigde Staten. Nederlandse vlag De ontmoeting tussen Beatrix en Jiang Zemin zou oorspron kelijk plaatshebben vóór de Grote Hal van het Volk aan het Plein van de Hemelse Vrede. Door renovatiewerkzaamhe den aan het plein en aan ge bouwen in de wijde omgeving was dat echter niet mogelijk, zodat was gekozen voor een ontvangst in de Grote Hal zelf. Op het Tiananmenplein, be kend vanwege de studenten opstanden in 1989, wapperde wel de Nederlandse vlag. Vandaag opent prins Willem- Alexander in aanwezigheid van zijn ouders een weten schappelijke bijeenkomst over watermanagement. Aanslui tend ontvangt de koningin Ne derlandse inwoners van Pe king, Chinese autoriteiten en leden van de Nederlandse za- kendelegatie. Verder geeft zij een rondlei ding over de Escher-tentoon- stelling in de Tempel der Voor ouders. Er staat geen officiële 'tegenprestatie' van Neder land op het programma, want dat is in China niet gebruike lijk. Wel is er ruimte voor cul tuur: het gezelschap aan schouwt vanavond het Chinees Nationaal Ballet. GPD van onze redactie binnenland VALKENBURG A/D GEUL - De legionella-bacterie die deze maand in een hydrojetbad van het kuurcentrum Thermae 2000 in Valkenburg aan de Geul is aangetroffen, is niet schadelijk voor de gezondheid. Dat blijkt volgens de directie van het kuuroord uit een onderzoek dat zij heeft laten uitvoeren. Directielid M. Sobczak spreekt van een 'blunder' van het minis terie van Volksgezondheid, waardoor onder 'miljoenen' mensen in binnen- en buiten land onterecht paniek is ge zaaid. „Tien jaar hebben we erover gedaan om een gerenom meerd bedrijf neer te zetten. In een klap is ons imago naar de knoppen geholpen." Begin aprü maakte het ministe rie van Volksgezondheid be kend dat in een hydrojetbad van Thermae 2000 de legionella- bacterie was aangetroffen. Het onderzoek dat Thermae 2000 nu heeft laten uitvoeren, is een re actie op dat eerdere onderzoek. De Thermae-directie in een ver klaring: „Het ministerie heeft zich onvoldoende vergewist van de totstandkoming van het on derzoeksresultaat, alsook over de soort van de geïsoleerde bac terie." Volgens de Thermae-di rectie zagen provincie, gemeen te en GGD geen aanleiding het bericht in de media te brengen zolang onduidelijk was of de ge- ARNHEM - Officier van justitie Monsa heeft gisteren voor de mili taire kamer van de rechtbank in Arnhem vijftien jaar cel geëist tegen een 28-jarige man uit Renkum. Volgens het OM heeft de ex- marineofficier op 16 juli 1998 in Renkum zijn 29-jarige zwangere vrouw en hun veertien maanden oude dochtertje vermoord. De man zou eerst zijn dochtertje hebben verstikt met een dekbedje. Daarna zou hij zijn vrouw met chloroform hebben bedwelmd. Hier na stak hij zijn huis in brand en ging een eindje wandelen. Volgens Monsa waren de vrouw en het kind ai dood voor het vuur uitbrak. Uitspraak 26 april. ANP vonden bacterie ook daadwer kelijk kwaad kon. „Zij hebben dit aan het ministerie meege deeld." In een reactie op het Thermae 2000-onderzoek stelt een woordvoerder van het ministe rie van Volksgezondheid dat 'alle legionella-bacteriën in principe gevaar voor de volks gezondheid kunnen opleveren'. „Toen we de bacterie in het bad aantroffen, hadden er zo'n veer tig mensen gebruik van ge maakt. In overleg met Thermae is toen besloten tot bekendma king. Wij vonden het op dat mo ment ernstig genoeg. Zo'n bac terie hoort er niet in te zitten." De schade voor Thermae 2000 loopt vermoedelijk in de ton nen. „Het is nog steeds erg rustig hier", zegt een cynische Sob czak. „De directie gaat zich bin nenkort beraden over een scha declaim. Maar eerst gaan we onze doelgroepen geruststel len", aldus Sobczak. ANP BOGOTA - Een Fokker 50 van het Colombiaanse Avianca is gisteren gekaapt. Gewapende mannen zouden het toestel kort na vertrek hebben gedwongen op een illegale lan dingsbaan te landen. Dit heeft de Colombiaanse luchtmacht bekendgemaakt. De autoriteiten meldden dat het toestel was vermist toen het uren nadat het was opgestegen vanuit Bucaramanga, niet was gearriveerd in de hoofdstad Bogota. Er was geen radiocon tact geweest met de gezagvoer der van het vliegtuig. Drie uur later werd de Fokker 50 gesig naleerd. Mannen in gevechts uitrusting hadden het toestel omsingeld en dreven de passa giers in kano's op de nabijgele gen rivier. AFP/EFE ment", aldus Herfkens. „Ikben van mening dat een zekere ma te van vrijheid van meningsui ting en van politieke partijen en vakbewegingen juist kun nen bijdragen aan de stabili teit van China." Mocht de Chinese regering concrete stappen ondernemen om de situatie van de mensen rechten te verbeteren, dan zal Herfkens dat financieel graag ondersteunen. China ontvangt al hulp van Nederland voor armoedebestrijding en ter ver betering van de gezondheids zorg, het milieu en het onder wijs. Naast koningin Beatrix was gisteren ook de Nigeriaanse president op bezoek bij Jiang Zemin. Op de Chinese staatste levisie CCTV waren 's avonds beelden te zien van het bezoek van het Nederlandse konink lijke gezelschap, dat in de Chi nese media echter grotendeels Koningin Beatrix kijkt opzij tijdens haar ontvangst door de Chinese president Jiang Zemin in Grote Hal van het Volk aan het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. foto Natalie Behrings/RTR door John Wanders WASHINGTON - President Bill Clinton heeft zich schuldig ge maakt aan minachting van het hof. De federale rechter S. Wright uit Little Rock (Arkan sas) maakte gisteravond laat bekend dat zij na zorgvuldige afweging van de feiten tot deze slotsom gekomen is. Wright baseert haar conclusie op Clintons getuigenverklaring van 17 januari 1998. De presi dent verklaarde bij die gelegen heid onder ede en in aanwezig heid van Wright dat hij nooit een seksuele relatie had gehad met Monica Lewinsky. Clinton bekende later dat hij wel degelijk een 'ongepaste' re latie had gehad met de voorma lig stagiaire Lewinsky. Niet lang na die bekentenis gaf rechter Wright te kennen dat zij zou gaan onderzoeken of de presi dent zich schuldig had gemaakt aan minachting van het hof. Op die overtreding kan gevange nisstraf volgen. Als rechter in de zaak die Paula Jones tegen Clinton had aange spannen, wees Wright de presi dent bij herhaling op diens plicht om de waarheid te spre ken. In een verklaring gaf ze gis teravond te kennen dat het haar geenszins een genoegen deed om de president aan te pakken we gens minachting van het hof. Op 1 april van het vorig jaar concludeerde rechter Wright, tot groot genoegen van Clinton, dat de aanklacht van Paula Jo nes niet stevig genoeg was om voor te leggen aan een jury. Zij achtte het mogelijk dat Clinton zich in mei 1991 tijdens de veel beschreven ontmoeting met Jo nes in een hotelkamer in Little Rock grof en aanstootgevend had gedragen. Maar de tegen AMSTERDAM - Het benefiet concert voor Kosovo van Neder landse artiesten in Carré in Am sterdam heeft 250.000 gulden opgebracht. Dat werd na het begin van het programma, kort na midder nacht bekendgemaakt. Remco Campert opende het concert met een gedicht. Carré was bij na uitverkocht. ANP De Duitse bondskanselier Schroder zit alleen op de bestuurs- tribune van de SPD na een bijzonder congres van de sociaal democraten in Bonn. De grootste Duitse regeringspartij heeft gisteren met opvallend grote meerderheid Schröders beleid in de Kosovo-crisis gesteund. Ook werd hij op het congres tot partijvoorzitter gekozen. De politie legt één op de tien Zeeuwse jongeren een vragenlijst voor, om een indruk te krijgen van de jeugdcriminaliteit in de provincie. Vooral de groepsvorming en de manier waarop die leidt tot crimineel gedrag krijgen de aandacht. De enquête wordt op scholen en in uitgaansgelegenhe- T den aan de jongeren voorgelegd. Clinton geuite beschuldigingen schoten volgens haar te kort om een claim wegens seksuele inti midatie te rechtvaardigen. Clinton zou zich in 1991, toen hij nog gouverneur van Arkan sas was, aan Jones hebben opge drongen. Hij zou zijn broek heb ben laten zakken en haar verzocht hebben zijn penis te kussen. GPD De knieblessure van Dan ny Blind blijkt mee te val len. Onderzoek in het VU- ziekenhuis van Amster dam wees uit dat het kraakbeen in de rechter knie niet verder is afgesle ten. Wel is er sprake van irritatie aan de binnen- meniscus. Per wedstrijd wordt bekeken of de Zeeuw inzet- 1 baar is. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 en 7; financiën en economie: 6; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 16 en 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1