Ontslagen bij gieterij Middelburg PZC Vlissingen veroverde hart Van der Doef PZC Ook gerechtshof maakt korte metten met Slobberduin zeeland 15 - Vakbonden stemmen in met sociaal plan voor vijf werknemers Jongeren opgepakt voor opstootjes in centrum Middelburg zaterdag 10 april 1999 tl door Maurits Sep MIDDELBURG - Gieterij Mid- delburg heeft voor vijf werkne mers ontslag aangevraagd. Di recteur G. D. Henderieckx verwacht eind deze maand een antwoord van Arbeidsvoorzie ning Zeeland. De vakbonden hebben inmiddels ingestemd met het sociaal plan. De vijf werknemers worden begeleid naar nieuw werk en krijgen een financiële tegemoetkoming op basis van hun dienstjaren. „Ge zien de omstandigheden een keurig sociaal plan", vindt P. 'Z1D Hazelager van FNV Bondgeno- 111* ten. aë- Bij Gieterij Middelburg, die vol- gend jaar het 150-jarig bestaan /an viert, werken na het vertrek van gelede vijf personeelsleden nog 65 '3e- mensen. Het bedrijf maakt giet- enjwerk, uiteenlopend van loop- i era wieltjes en remschijven tot tur- rek bines en hydraulische cylinders. le-J Met name in het kleine gietwerk s ei] is geen werk meer voorhanden, ten Daardoor zijn vijf arbeids krachten overbodig geworden. /an Volgens Henderieckx is de reor- /anj ganisatie te wijten aan een com a's plex van factoren. Het wegval- -°" len van opdrachten voor klein -en gietwerk is er daar maar één 'is- van. ,,Dat wordt veroorzaakt cen door Oost-Europese bedrijven, v'er die werk weghalen bij kleine rok Nederlandse gieterijen. Die ?n- richten zich vervolgens op een er* deel van ons werk", legt hij uit. let □ei Azie-cnsis °te Gieterij Middelburg heeft even ed zeer te lijden onder de Azië-cri- rsj sis. Daardoor zakte de vraag de naar kleinere types turbines in. )nl Het Middelburgse bedrijf had dat kunnen opvangen, stelt IQj Henderieckx, ware het niet dat Ze op hetzelfde moment moeder- er* bedrijf Thomassen Internatio- er-j nal in Rheden alle opdrachten 'de voor turbines introk. Thomas- lc- sen verkeert zelf in een deplora- -n- bele situatie. Het bedrijf heeft de de afgelopen jaren honderden lef mensen ontslagen. Henderieckx de slaagde er vervolgens wel in zijn )n* belangrijkste opdrachtgever, 'sh| het Amerikaanse General Elec- ins trie, te interesseren in een nieu- 11e we, grotere turbine. Keerzijde -r- van dat succes was dat nog meer -er klein gietwerk verviel. °P Op de achtergrond speelt voor Ier Gieterij Middelburg nog een an der probleem: het moet geld op- zij leggen om de stofuitstoot (zand en roest) van de smelt ovens te verminderen. Het be drijf heeft daarvoor van de pro vincie totseptember2001 de tijd gekregen. Voor de smeltovens is tot dan een gedoogvergunning afgegeven. Winst De problemen komen op een wel zeer vervelend moment, zegt Henderieckx. „Het ging juist weer goed met het bedrijf. Na jaren van miljoenenverliezen (2,4 miljoen in 1994) draaiden we de laatste drie jaar met een lichte winst van ongeveer hon derdduizend gulden. De zon scheen, de verwachtingen wa ren enorm. We zijn nu weer twee jaar teruggezet in de tijd. Nog zo'n klap, en het is voorbijMaar dat zie ik niet gebeuren. We wa ren al zo ver, we zullen dit wel overleven." Voor Henderieckx betekent het ontslag van vijf personeelsleden ook een kleine persoonlijke ne derlaag. Gieterij Middelburg is de zesde gieterij die hij uit het slop moet halen. De vijf andere bedrijven zette hij zonder ont slagen weer op de rails. Met de Middelburgse gieterij leek dat binnen enkele jaren - hij kw&m erin 1995 - ook te lukken. Vertrouwen Ondanks de huidige problemen, heeft Henderieckx vertrouwen in de toekomst. „Wij hebben in de productie van turbines we reldwijd maar twee grote con currenten. Als je goed bent, dan kun je gemakkelijk tien. twintig jaar overleven." Ook P. Hazelager van FNV Bondgenoten ziet de toekomst voor Gieterij Middelburg posi tief in. „Het is een bedrijf met veel potentie, zeker gezien het enthousiasme en de betrokken heid van de mensen. Voorwaar de is wel dat de markt mee werkt." BIGGEKERKE Dorpsraad - De Dorpsraad Big- gekerke houdt maandag 12 april een dorpsraadvergadering in het Dorpshuis van Biggeker- ke. Tijdens de vergadering, die om 20 uur begint, stelt het nieu we bestuur zich voor. De ontslagen bij Gieterij Middelburg, die volgend jaar het 150-jarig bestaan viert, zijn onder meer te wijten aan het wegvallen van klein gietwerk. foto Ruben Oreel door Ab van derSluis MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van donder dag op vrijdag vier jongeren aangehouden in het centrum van Middelburg voor vechten en vernielingen. Eén van hen werd ingesloten ter ontnuch tering. Bij de politie zijn tot nu toe geen aangiftes binnenge komen van de opstootjes. Rond middernacht hield de politie op de Markt een 17-ja rige Middelburger aan. Hij kwam met een groepje al vech tend uit het café en liep drei gend met een stoel rond. De politie heeft de jongen meege nomen naar het bureau voor een verklaring. Daarna mocht hij gaan. De vechtjassen zijn door de politie gescheiden- Om 0.55 uur was het weer raak. Op het Plein 1940 werd een 21-jarige Middelburger gearresteerd. Hij maakte deel uit van een groepje luidruchti ge jongeren dat door surveille rende agenten in de gaten werd gehouden. Toen de Mid delburger, die gedronken had, een winkelruit vernielde werd hij direct ingerekend. Na een nachtje slapen ter ontnuchte ring in een politiecel, kon hij vrijdagochtend weer naar huis. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. Later die nacht, tussen 3 en 4 uur, hield de politie in de Schuiffelstraat een 17-jarige Veerenaar en een even oude Oost-Souburger aan. Ze waren betrokken bij een vechtpartijtje in die straat. Die ontstond na een woordenwis seling tussen hen en enkele an dere jongeren. Het duo heeft een verklaring moeten afleg gen, waarna ze werden vrijge laten. Minder premie ziektekosten MIDDELBURG - De Middelburgse wethouder M. L. Strous en zijn Vlissingse collega H. de Haas ondertekenen maandag een contract voor de 'aanvullende ziektekosten gemeenten' met zorgverzekeraar CZ-groep De aanvullende ziektekos tenverzekering is een uitvloeisel van het gemeentelijk mini mabeleid. en is in eerste instantie bedoeld voor elke uitke ringsgerechtigde. Later wordt de aanvullende verzekering aangeboden aan alle minima in de gemeenten. Kern van de verzekering is dat er minder premie betaald hoeft te worden11,75 in plaats van de normale 15 gulden. De uitke ringsgerechtigden komen bovendien in aanmerking voor een uitgebreider pakket aan voorzieningen. Gasmarkt moet sneller vrij zijn VLISSINGEN - De Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereni ging (BZW) wil dat de gasmarkt voor middelgrote bedrijven versneld wordt geliberaliseerd. Bedrijven die tussen de 170.000 en tien miljoen kubieke meter gas verbruiken, kun nen vanaf 2002 zelf kiezen van welk bedrijf zij hun gas betrek ken. De BZW pleit er bij het kabinet voor dat al eerder toe te staan. Volgens de werkgeversvereniging versterkt dat de concurren tiepositie. Met name de industrie in Zuid-Nederland heeft daar belang bij, stelt de BZW. De nutsbedrijven Delta in Zee land en Pnem/Mega in Noord-Brabant en Limburg hebben vorig jaar al een pijplijn in gebruik genomen voor de aanvoer van goedkoop Brits gas. Overstromingsgebied geen remedie GOES - De ZLTO-raad Zeeland is het er niet mee eens dat de wateroverlast in Zeeland wordt bestreden door overstro mingsgebieden aan te wijzen. Naar het oordeel van de Zuide lijke Land- en Tuinbouw Organisatie dient te worden geke ken naar de specifieke situatie in Zeeland, die heel anders is dan in het Rivierengebied. Elders in Nederland ontstaat op gezette tij den overlast door overtollige aanvoer van water via de rivieren vanuit het achterland. In Zeeland speelt bodem daling een belangrijke rol in de wateroverlast. Volgens de raad moet in de eerste plaats aandacht worden besteed aan de capaciteit van gemalen en het bergend vermogen van het wa- terlopenstelsel. ZMF daagt overheden uit GOES - De Zeeuwse Milieuorganisatie daagt met een wed strijd alle gemeenten en de provincie Zeeland uit meer te doen aan preventie via de milieuvergunning. De actie is een lande lijk initiatief van tien milieuorganisaties. De milieubescher mers zij n teleurgesteld dat energiegebruik, afval en verkeer in Nederland nog steeds toenemen. Via de milieuvergunning kunnen overheden ervoor zorgen dat bedrijven minder ener gie verbruiken en minder afval produceren. Ook voor zuini ger gebruik van grondstoffen en het terugdringen van verkeer van en naar bedrijven is de vergunning een goed instrument. Stadsvernieuwingsgeld direct DEN HAAG - Vlissingen en Middelburg moeten als stadsge west direct stadsvernieuwingsgeld van de rijksoverheid krij gen en niet via de provincie. Want in beide steden zijn grote stadsvernieuwingsprojecten nodig, onder meer het Schelde- terrein in Vlissingen, stelt CD A-kamerlid Th. Rietkerk. Hij pleitte in een overleg met staatssecretaris J. Remkes van Volkshuisvesting voor de rechtstreekse financiering. Voor Vlissingen en Middelburg is dit belangrijk, omdat zij anders bij de provincie moeten concurreren met andere gemeenten en vrijwel zeker minder geld krijgen. Eerder zijn beide steden buiten de boot gevallen voor het grote stedenbeleid, omdat zij niet aan de strenge eisen van het Rijk voldeden. Jeugd ruimt rommel op in Griffioen voor Eurodroom MIDDELBURG - In de Middel burgse wijk Griffioen wordt vandaag (zaterdag) een zwerf- vuilactie gehouden. Dat is het slot van alle activiteiten die de jeugd in maart heeft georgani seerd om geld bij elkaar te krij gen voor de Eurodroom, een speelplaats aan de Europalaan in de wijk. Vorige maand hebben jongeren allerlei klusjes opgeknapt voor de bewoners en 1600 loempia's verkocht. Daarmee hebben de jongeren ongeveer vijftienhon derd gulden ingezameld. Vandaag wordt in samenwer king met de gemeente het zwerf vuil uit de wijk opgeruimd. De actie begint om 10 uur. De ge meente heeft daarvoor materi aal beschikbaar gesteld, zoals een bezemwagen, een vuilnis wagen of een veegauto, bezems, prikkers, handschoenen, schop pen en rolcontainers. Deelnemers kunnen zich verza melen in de gymzaal van basis school De Cederhof aan de Hen ri Dunantlaan. Daar is om 16 uur ook de officiële afsluiting. Rasbestuurder van 'echte stad' kijkt met voldoening terug REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M.vanderJagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van derSluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Intemet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Edith Ramakers VLISSINGEN -In maart 1986 zei Jaco bus, Cornelis, Theresia van der Doef Vlissingen als een geschenk uit de he mel te zien. Hij was net gekozen tot nieuwe burgemeester van de arbeiders stad. Vlissingen had hij van een af standje leren kennen als een haven stadje met weinig standsverschillen en een heterogene bevolking. „Het enige waarvoor ik toen vreesde, was dat Vlis singen weieens te klein voor ons jonge gezin zou kunnen zijn. Maar die angst is ongegrond gebleken. Het is geen burge meestertje kijken geworden. Ik kon in mijn eigen tijd rustig in korte broek door de Walstraat wandelen. Er is pri vacy voor iedereen. Vlissingen is een echte stad." Op 1 mei dit jaar treedt de PvdA'er Van der Doef (geboren 9 april 1934 te Doorn af als burgemeester van Vlissingen omdat hij de pensioengerechtigde leef tijd van 65 jaar heeft bereikt. Hij kijkt met voldoening terug op die twee ambtstermijnen en één jaar en haalt daarvoor voor de vuist weg de vorming van het Stadsgewest Vlissingen/Mid- i delburg aan, het bestuurlijk vernieu wingsproces van de Stadskoers 2 010 en de innige samenwerking in het college. „We hebben geen verborgen agenda's meer voor elkaar. Er werden vroeger veel mondelinge beloftes aan burgers gedaan. Wethouders hadden hun eigen winkel, er was amper informatieuit wisseling. Die werkwijze heeft ons lang achtervolgd. Heel vervelend, heel on- zorgvuldig. Burgers zeiden dan: dat heeft de wethouder beloofd. Maar we konden daarvan nergens aantekenin gen vinden en geen wethouder die er nog iets vanaf wist. Dat is veranderd, honderd procent verbeterd. Er is open heid gekomen, we overleggen met el kaar en we weten van elkaar waar we mee bezig zijn." Durf Wat de scheidende burgemeester nog meer is opgevallenwas het gebrek aan 1 durf. Dat kwam in alle lagen van de be volking voor, het dagelijks bestuur niet uitgezonderd. Maar ook burgers, on dernemers, bouwers en ontwikkelaars. Als voorbeeld geeft Van der Doef de bouw van de woonwijk Rosenburg II eind jaren tachtig, begin jaren negen tig. Het was de eerste keer dat er in Vlis singen vrijstaande, geschakelde wo ningen gebouwd werden. „Het college had de stap naar gewaagd bouwen ge zet, maar we kregen geen bouwer of ontwikkelaar mee. Wie wil er in Vlis- singen nu een huis voor twee ton kopen? j Dan ga je toch naar Goes, Middelburg of Veere. Dat zei de ene na de andere I ontwikkelaar. Die hadden angst dat ze die woningen niet konden verkopen en wilden zonder risico werken. Het is toch gelukt, maar er was heel veel over redingskracht voor nodig." Een gebrek aan lef kwam ook aan het licht, legt Van der Doef uit, bij de bouw van Grand Hotel Arion op de Boulevard Bankert. Voordat dat verscheen, gingen er jaren van onderhandelen tussen gemeentebestuur en ontwikkelaars voorbij. „Drie ontwikkelaars zijn geïn teresseerd geweest, ze hebben ook hun handtekening gezet, maar ze trokken zich alle drie weer terug. Het stuk bou levard bleef maar onbebouwd. Want wij hadden als ijzeren eis gesteld dat er een hotel naast de appartementen moest verschijnen. En dat hotel durf den ze niet aan. Ze hadden allemaal het idee dat je in Vlissingen géén bed zou verhuren. Uiteindelijk zette de Wessel- groep de stap. En kijk nu maar eens hoe goed het gaat met Arion." Liever had hij meer politiek verant woordelijke taken gehad, dan de louter wettelijke toegewezen taken als coör dinatie van het beleid, de openbare or de en veiligheid, algemeen bestuurlijk en stadsgewestelijke zaken en commu nicatie. „De Vlissingse gemeenteraad vindt dat de burgemeester zijn handen vrij moet hebben. Dan moet je niet door blijven zeuren. Bij de volgende college vorming zal daarover weer gesproken worden. Ik voorzie dat mijn opvolger dan echt een eigen portefeuille krijgt." Portefeuille Van der Doefs voorganger, Th. J. Westerhout, voorspelde in 1986 ook dat de nieuwe burgemeester een ei gen portefeuille zou krijgen. Hij gaf aan Van der Doef mee uitdrukkelijk de por tefeuille economische zaken te beplei ten. „Het blijkt dat het altijd weer moeilijk is om tradities te doorbreken. Maar ik denk dat nu het moment echt heel dichtbij is. Een burgemeester zit door zijn positie toch in een aantal net werken, landelijk en regionaal. Die contacten kunnen goed, nee veel beter gebruikt worden als een burgemeester een eigen portefeuille heeft. Ik weet ze ker dat we spoedig toe gaan naar vijf bestuurders (de wethouders en burge meester samen) met vijf volwaardige politieke portefeuilles." Bij zijn aanstelling zei Van der Doef dat hij initiatieven uit de bevolking meer kansen wilde geven. Hij heeft woord gehouden, lijkt hij nu te zeggen, met de debattenreeks Stadskoers 2010 als hét voorbeeld van inspraak. „Succes heeft altijd vele vaders. Want ik vind die Stadskoers een groot succes. Ik durf wel te zeggen dat dit niet gebeurd was, als ik geen burgemeester van Vlissingen was geweest. De Stadskoers is mijn geesteskind. Over de noodzaak van het Stadsgewest Vlissingen/Middelbuig waren de me ningen in het college ook verdeeld. „Dat werd gezien als een hobby van twee burgemeesters. We zouden aan m grootheidswaanzin lijden. Maar dat is absoluut verkeerd ingeschat. Vlissin gen of Middelburg apart zou maar heel weinig bij het rijk gedaan krijgen. We hebben als stadsgewest ondersteuning gekregen om woningen te bouwen en we kunnen rekenen op steun voor de daarbij horende voorzieningen en werkgelegenheid. De eeuwige bestuurder wordt 1 mei of ficieel ontslagen als burgemeester. Hij sluit een arbeidzaam leven af. Van 1958 tot 1973 was hij vakbondsbestuurder Burgemeester J.C.T. van der Doef had graag een eigen portefeuille gehad: „Het is altijd weer moeilijk om tradities te doorbreken, maar ik voorzie dat mijn opvolger echt een eigen portefeuille krijgt." foto RubenOreel en in 1973 werd hij lid van de Tweede Kamer. In het tweede kabinet Van Agt was hij staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat Thuis zitten ze er met op te wachten dat ik nu ineens alle dagen om hen heen loop. Ik zit in de landelijke stuurgroep voor de millenniumproble- matiek van de VNG, blijf nog voorzitter van het bestuur bij Arduin, voorzitter van de jeugdhulpverlening Zeeland en bestuurslid van de Zeeuwse Milieufe deratie. Maar het stadhuis zal ik mis sen." door Lukas Fransen KOUDEKERKE - De groepsac- commodatie Slobberduin in Koudekerke moet haar par keer- en speelterrein en speel veld sluiten. Dat heeft het gerechtshof in Den Haag gevon nist in het hoger beroep dat ex ploitant A L. van Lieshout van het vakantieoord had ingesteld tegen een uitspraak van de rechtbank in Middelburg. „Dit had ik nooit verwacht", reageert Van Lieshout teleurge steld. „Dat zou betekenen dat we dicht moeten." Het conflict tussen Slobberduin en buurvrouw M. N. Pelgrom sleept al jaren. In september 1997 spande Pelgrom een kort geding aan tegen Van Lieshout: zij beweerde geluidsoverlast te ondervinden van de groepen, voornamelijk gehandicapten, die in Slobberduin verblijven. De buurvrouw zegt veel last te hebben van af- en aam-ij dende auto's en van gegil en ge schreeuw. De uitspraak van de rechtbank kwam erop neer dat Van Lies hout zijn parkeer- en speelter rein en het terras niet meer mocht gebruiken, omdat de groepen te veel lawaai veroor zaken. Een belangrijke overwe ging voor de rechtbank en nu ook voor het gerechtshof was dat Van Lieshout geen vergun ning heeft voor het parkeer- en speelterrein. „Ik snap er niets van", zegt Van Lieshout^, Volgens de uitspraak in januari van de Raad van State is het parkeer- en speelterrein niet in strijd met de hinderwet- Dekens van Der Boede naar Kosovo KOUDEKERKE - Medewer kers van Verpleeghuis Der Boe- de in Koudekerke hebben een kleine vijfhonderd dekens en kleding ingezameld voor de vluchtelingen uit Kosovo. Het overgrote deel van de de kens is afkomstig uit het ver pleeghuis zelf. ..We hadden nog een behoorlijke voorraad met oude dekens die we met meer gebruikten, omdat we zijn over gegaan op dekbedden", zegt di recteur F. Bordui. De dekens gaan zo snel mogelijk op trans port richting Kosovo. vergunning. De Raad van State verklaarde dat wij verkregen rechten hebben. Dat fietst toch langs elkaar heen. Het enige wat ons nu nog rest is naar de Kroon gaan." Dwangsom Er hangt Slobberduin tevens een dwangsom van vijftigdui zend gulden boven het hoofd. Het gerechtshof heeft op ver zoek van Pelgrom het verbod met terugwerkende kracht ver klaard. Dat betekent dat het verbod geldt sinds september 1997, de datum van de uit spraak van de rechtbank. Dat geeft Pelgrom het recht om voor elke overtreding sinds septem ber '97 alsnog een dwangsom te vorderen, tot een maximum van vijftigduizend gulden. Dat be drag is inmiddels al bereikt. Snorfietser bij botsing gewond OOST-SOUBURG - Een 90-ja- rige snorfietser uit Middelburg is donderdagmiddag rond half zes gewond geraakt bij een bot sing met een andere snorfietser. De man is met onbekend letsel overgebracht naar het zieken huis in Vlissingen. Het slachtoffer reed op het Koopmansvoetpad in Oost- Souburg toen hij werd aangere den door een tegemoetkomende 19-jarige Middelburger. Deze haalde een fietser in, waarna hij zijn bejaarde plaatsgenoot niet meer kon ontwijken. De snor fiets van het slachtoffer werd beschadigd. De andere had geen zichtbare schade. Op de kruising Ter Poorteweg/ Vlissingsestraat in Koudekerke raakte een 83-jarige Vlissingse snorfietser om tien voor vijf ge wond. De man reed over de Ter Poorteweg en verleende geen voorrang aan een 25-jarige au tomobilist uit Vlissingen die over de Vlissingsestraat reed. Het slachtoffer is met hoofdlet sel vervoerd naar het zieken huis. Beide voertuigen liepen schade op. Om 15 uur kwam een 74-jarige Middelburger op de Elzenlaan in zijn woonplaats ongelukkig ten val. De man was op de fiets en stopte even om een praatje met iemand te maken. Hierbij viel hij omver. De Middelburger is met een botbreuk overge bracht naar het ziekenhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15