Eurobank verlaagt de rente PZC Rode Kruis mag bloedbad in kerk Oost-Timor onderzoeken Politie Chili arresteert leiders van Duitse sekte Tijgers vegen Phnom Penh schoon Italiaanse justitie eist vijftien jaar cel tegen ex-premier Andreotti buitenland Eerste keer in bestaan ECB Extreem rechtse Haider gouverneur Karinthië Vredesproces Noord-Ierland verkeert nog steeds in impasse vrijdag 9 april 1999 door Dick van Willigen FRANKFURT - De Europese Centrale Bank (ECB) heeft gis teren besloten haar rente met een half procentpunt te verla gen. Dat betekent dat het tarief in de elf landen van de Europese Unie die de euro hanteren, van drie naaT 2,5 procent gaat. Het is de eerste maal dat de ECB de rente naar beneden haalt, sinds zij op 1 januari van start is gegaan. Er gingen de laatste tijd steeds meer stemmen op om het tarief omlaag te schroeven, om dat de groei van de Europese economie aan het vertragen is. Met lagere rente kan de groei worden gestimuleerd. De verlaging is groter dan me nigeen had verwacht. De mees ten waren ervan uitgegaan dat de ECB, als ze al haar rente om laag zou halen, niet verder zou gaan dan 0,25 procentpunt. Te gen een verlaging van de rente sprak dat de koers van de euro, de Europese munteenheid, op een betrekkelijk laag peil staat. In de handel was een renteverla ging met een kwart procentpunt eigenlijk al verdisconteerd. Nu de rente sterker naar beneden blijkt te gaan, ging de euro na een korte aarzeling toch om laag. Kort voor de bekendma king stond de koers op 1,0830 dollar. Daarna zakte de koers weg tot 1,0770 dollar. De renteverlaging betreft het belangrijkste tanef van de ECB, de beleningsrente. De ingangs- VS-steunpunten op Antillen WILLEMSTAD - De Verenigde Staten vestigen binnen enkele weken op Curasao en Aruba steunpunten voor de drugsbe strijding in het Caribische ge bied. Het voorlopig akkoord geldt in principe voor één jaar. Het steunpunt op Curasao is een be langrijke stimulans voor de zwakke economie. Aruba spreekt van een uitgelezen kans om af te komen van het slechte imago. De Amerikanen gaan opereren vanaf de vliegvelden van Aruba en Curasao. ANP datum is 14 april. De bank ver laagde verder het zogenoemde marginale beleningstarief van 4,50 naar 3,50 procent en het de positotarief van 2 naar 1,50 pro cent. De twee laatstgenoemde tarieven gelden per 9 april. Kleinere banengroei Bankpresident Duisenberg ver klaarde na afloop van de verga dering van de centralebankraad dat de verlaging de weg baant voor meer economische groei in de eurolanden. Hij noemde de kleinere banengroei in het laat ste kwartaal van vorig jaar als een van de redenen voor het ren- tebesluit. Verder wees hij op de inflatoire werking die kan uitgaan van de stijging van de energieprijzen en van de loonstijging. „Het be sluit past in de doelstelling van stabiele prijzen", aldus Duisen berg. Van een verandering van het monetaire beleid is volgens hem geen sprake. Inflatie Een echt gevaar voor de inflatie ziet Duisenberg niet. Hij wees op de groei van de geldhoeveel- heid in de eurolanden, die zich volgens de jongste gegevens aan het vertragen is. Positieve teke nen ziet hij in de economische ontwikkeling in de Verenigde Staten en in de geleidelijke ver betering die enkele Aziatische landen laten zien, met uitzonde ring van Japan. De bankpresident betoogde verder dat de groei van de eco nomie weliswaar aan het ver tragen is, maar dat er van een re cessie geen sprake zal zijn. Hij dempte de verwachtingen dat de rente op korte termijn verder naar beneden gaat. De verla ging is aan de ruime kant om te vermijden dat binnenkort de hoop op nog een verlaging de kop opsteekt. De ECB had tot nu toe de steeds sterker wordende roep om lage re rente genegeerd. Vooral uit politieke hoek was erop aange drongen, maar de bank wilde als onafhankelijke instantie daar geen gehoor aan geven. Nadat de Duitse minister van Financi en Lafontaine, een fervent voor stander van lagere rente, eind maart was opgestapt, kon de bank zonder gezichtsverlies haar besluit nemen. ANP/KRF PHNOM PENH - Meer dan honderd gemotoriseerde pol itiemannen, bekend onder de naam Vliegende Tijgers, luisteren naar instruc ties van hun commandant op de binnenplaats van het hoofdbureau. Het stadsbestuur zet de zwaar bewapende eenheid in om schoon schip te maken in de door criminaliteit geteisterde hoofdstad van Cambodja. Vooral het illegaal wapenbezit is uit de hand gelopen. Met de inzet van de Vliegende Tijgers hoopt het stadsbestuur het geschokte vertrouwen van de inwoners in de rechtsstaat te herstel len. foto Rob Elliot/AP van onze redactie buitenland PALERMO - De officier van jus titie in Palermo heeft gisteren tegen de Italiaanse oud-premier Giulio Andreotti vijftien jaar gevangenisstraf en levenslange ontzetting uit zijn burgerrech ten geëist. De tachtigjarige Andreotti staat al drie jaar in Palermo terecht wegens samen werking met de maffia. Hij was gisteren niet bij de rechtszitting aanwezig. Andreotti, steunpilaar en sym bool van het Italiaanse naoor logse politieke leven, was zeven maal premier en 21 keer minis ter. Hij is ervan beschuldigd in de jaren zeventig contacten te hebben gezocht met de Cosa Nostra, de Siciliaanse maffia. Die moest de politieke stroming waarvan hij binnen de Chris ten-Democratische partij (DC) de leiding had, op Sicilië pro moten. In ruil daarvoor moest Andreot ti de economische belangen van de Cosa Nostra beschermen en zijn invloed aanwenden ten gunste van de maffiabazen die aan het einde van de jaren tach tig voor de rechter moesten ver schijnen. „De straf is evenredig aan de ernst van het delict", aldus aan klager Roberto Scarpinato. Hij zei dat Andreotti's politieke stroming binnen de DC was ver anderd in een ware 'diensten structuur' voor de maffia. Daar door kon de Cosa Nostra op een manier te werk gaan, die voor de misdaadorganisatie op eigen kracht niet mogelijk zou zijn ge weest. „Dit proces is de verzameling van de stukjes van één verhaal: die van de democratie die naar de hel neerdaalt", zo verklaarde Scarpinato. De aanklager was op 19 januari al begonnen met zijn requisitoir. De verdediging begint op 18 mei met haar plei dooien. AFP Iran laat Duitser op borgtocht vrij TEHERAN - De Iraanse justitie is bereid de vorig jaar ter dood veroordeelde Duitse zakenman Helmut Hofer op borg tocht vrij te laten. Dit heeft Hofers advocaat gisteren meege deeld. Hofer zou morgen vrij kunnen komen. Hij is in septem ber 1997 opgepakt, omdat hij als niet-moslim seksueel contact zou hebben gehad met een moslimvrouw. In februari had het Iraanse Hooggerechtshof het doodvonnis tegen de Duitser vernietigd. De rechters bestempelden de aangevoerde motieven voor de doodstraf als onvoldoende. De 57-jarige Hofer heeft ontkend dat hij een seksuele relatie had met de dertig jaar jongere Iraanse. De vrouw werd inder tijd al tot honderd zweepslagen veroordeeld. AFP/DPA Kleuter blijft bij dode moeder STOCKHOLM - Een Zweeds jongetje van vier jaar heeft min stens tien en mogelijk dertien dagen bij het lijk van zijn over leden moeder gezeten in hun woning in Stockholm. Pas toen de vader van de alleenstaande vrouw woensdagavond op be zoek kwam, werd het drama ontdekt, zo is gisteren gemeld De jongen was er lichamelijk niet slecht aan toe. Volgens de politie heeft hij zich in leven gehouden met het eten van ge haktballetjes die hij uit de diepvriezer haalde. Voorzover uit zijn verhoor valt op te maken, heeft hij de dagen doorgebracht met tekenen terwijl hij naast zijn moeder zat De kleuter deed geen pogingen iemand te alarmeren, omdat hij waarschijnlijk dacht dat zijn moeder zich niet lekker voel de en sliep. ANP Belg bestraft voor Internet-porno BRUSSEL - In de Amerikaanse staat New Mexico is een Belg veroordeeld tot 33 maanden gevangenisstraf, omdat hij por nografisch materiaal had verspreid via Internet. De man heeft al twaalf maanden in voorarrest doorgebracht. De 46-jarige man uit Lommei reisde vorig jaar april naar de Verenigde Staten om er een dertienjarige jongen te ontmoeten die hij via Internet had leren kennen. Bij aankomst op de luchthaven van Albuquerque werd hij aangehouden. Hij was in de val gelopen van een pedofilie-eenheid van de politie van Albuquerque. De jongen bleek in werkelijkheid een politie agente. Een rechter in Hasselt veroordeelde de man zeven jaar gele den voor een poging tot verkrachting van een kind. Belg a Verkoper vechthonden opgepakt MÜNCHEN - Bij een verkeerscontrole in München heeft de politie een Hongaar aangehouden die Argentijnse doggen en andere vechthonden verkocht aan klanten in Duitsland, Ne derland en Frankrijk. De 46-jarige man werd aanvankelijk aangehouden wegens misbruik van een autokenteken en vuurwapenbezit. In een verhoor onthulde hij echter dat hij de laatste vijf j aar zeker 3 6 jonge vechthonden had verkocht, meestal aan nachtclubeige naren De nieuwe bazen zouden de dieren bij illegale honden gevechten hebben ingezet. De ministers van de Duitse deelstaten bespreken in juni een voorstel om de handel in vechthonden te verbieden. AP Acteur Vic Moeremans overleden BRUSSEL - De Belgische acteur Vic Moeremans is dinsdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat is gisteren pas bekend ge maakt. Moeremans was 27 jaar lang verbonden aan de Ko ninklijke Vlaamse Schouwburg in Brussel. Op jongere leeftijd verwierf hij grote bekendheid via tal van jeugdtelevisieseries, zoals Kapitein Zeppos, Johan en de Al verman en Fabian van Fallada. In 1983 kreeg hij het Gouden Kalf als beste acteur voor zijn rol in De Vlaschaard, naar de gelijknamige roman van Stijn Streuvels. ANP van onze redactie buitenland KLAGENFURT - De extreem rechtse politicus Jörg Haider is gisteren gekozen tot gouverneur van de Oostenrijkse provincie Karinthië. Haider (49) won een maand geleden al de provinciale verkiezingen maar er moest in het regionale parlement nog be sloten worden wie post van mi nister-president zou bekleden. Jaider heeft zijn verkiezing tot premier van de zuid-Oosten rijkse deelstaat voor een deel te danken aan de conservatieve Volkspartij (ÖVP). De partij van de vorige premier onthield zich van stemming waardoor Haider al in de eerste ronde een absolu te meerderheid verwierf, zo melde het Oostenijkse perbu reau APA. Haider kreeg als voorman van de Freiheitliche Partei Öster- reich (FPÖ) de steun van zijn zestien partijgenoten die samen de grootste fractie in het provin ciale parlement vormen. De partij boekte bij de verkiezin gen van begin maart een specta culaire overwinning. Zij kreeg ruim 42 procent van de stemmen en werd daarmee de grootste. Dein 1950 in Bad Goisern gebo ren Haider was tien jaar geleden ook al premier van Karinthië. Hij noemde zijn verkiezing tot premier in Klagenfurt het 'ab solute hoogtepunt' van zijn po litieke carrière. Haider beloofde gisteren dat hij de volle vijf jaar van zijn ambts termijn zal uitdienen. Waarne mers betwijfelen echter of hij zo lang zal blijven. Haider heeft herhaaldelijk gezegd dat hij het wil schoppen tot Bondskanse lier van Oostenrijk en in oktfo- ber van dit jaar staan er weer al gemene verkiezingen op de agenda. AFP/DPA van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesische regering stemt ermee in dat het Rode Kruis het bloedbad van deze week in een kerk in Oost- Timor onderzoekt. Dat heeft minister Alatas van Buiten landse Zaken volgens de krant Jakarta Post gezegd. Portugal, de vroegere heerser over Oost- Timor, had op zo'n onderzoek aangedrongen. De Oost-Timorese bisschop Carlos Belo zei dinsdag dat 45 mensen waren omgekomen, na dat leden van een pro-Indonesi sche militie een granaat hadden gegooid in de kerk van het dorp Liguisa waarin vluchtelingen hun toevlucht hadden gezocht. Maar een dag later zei een ker kelijk medewerker in het dorp dat vijf mensen waren omgeko men. Twintig anderen zouden gewond zijn geraakt. In Maliana, eveneens op Oost- Timor, hebben gisteren twee duizend leden van deze pro-In donesische milities gedemon streerd en gezworen hun strijd tegen de separatisten op te voe ren. Ze zwaaiden daarbij met zwaarden en ijzeren staven. De milities hebben voor de ko mende dagen meer demonstra ties aangekondigd, in reactie op de oproep die de gedetineerde Oost-Timorese verzetsleider Gusmao naar aanleiding van het nieuwe bloedbad zou heb ben gedaan tot een volksop- Twee doden bij aanslag Turkije HAKKARI - Bij een zelfmoord bomaanslag op de gouverneur van de overwegend Koerdische stad Hakkari zijn gisteren twee mensen om het leven gekomen. Behalve de dader overleed ook de chauffeur van de auto waarin gouverneur Canpolat zich ver plaatste. De gouverneur zelf, de commandant van het plaatselij ke paramilitaire regiment en een lijfwacht raakten gewond. De aanslag vond plaats in het stadje Yuksekova, bij de grens met Irak en Iran. De pleger van de aanslag had zich met explo sieven om zijn lichaam voor de auto van Canpolat geworpen. Sinds de Koerdische rebellen leider Öcalan in februari werd gearresteerd is er in Turkije een hele reeks bomaanslagen ge pleegd. Daarbij kwamen zeker zeventien mensen om. AP stand. Zij spraken van een oor logsverklaring en zeiden bereid te zijn de confrontatie aan te gaan. Madoera Ook op het eiland Madoera heerste gisteren geweld. In de stad Singkawang vielen bij on lusten tussen inheemse Malei- ers, Dajaks en immigranten twaalf doden. Dat hebben de ra dio. en televisie in West-Kali- mantan gisteren gemeld. Enkele duizenden Dajaks en Maleiers bestormden het poli tiebureau in Singkawang. Zij wilden zo bereiken dat 44 aan gehouden onruststokers wer den vrijgelaten. In West-Kalimantan op het ei land Borneo is het al geruime tijd onrustig. De Indonesische regering heeft extra agenten en militairen naar het gebied ge stuurd, maar dat heeft niet kun nen voorkomen dat het doden tal tot boven de tweehonderd is opgelopen. AP/DPA Oost-Timorese zusters in de kerk van Liguisa. Op de voor grond sporen van het bloedbad, foto Charles Dharapak/AP van onze redactie buitenland SANTIAGO - De Chileense po litie heeft zeven leiders van de Duitse sekte Colonia Dignidad in Zuid-Chili gearresteerd. Zij worden ervan verdacht minder jarigen tegen hun wil te hebben vastgehouden en justitie te heb ben tegengewerkt. Ook twee Chilenen zijn aangehouden. De sekteleiders zijn in Parral, 350 kilometer ten zuiden van Santiago, aan de rechter voor geleid. Zes van de aangehouden leiders meldden zich vrijwillig bij de politie in de stad Chilian, nadat tegen hen een arrestatie bevel was uitgevaardigd. De plaatsvervangende sekteleider en ziekenhuisdirecteur Hart- mut Hopp werd in Santiago aangehouden. Justitie gaf tege lijkertijd opdracht het terrein van de Duitse sekte te doorzoe ken, Mensenrechtenorganisaties be schuldigen de sekte van ernstige schendingen van de mensen rechten. Tijdens de militaire dictatuur van generaal Pinochet zouden bij de sekte tegenstanders van het regime zijn gefolterd en waarschijnlijk vermoord. Op het 1300 vierkante kilometer grote terrein leven zo 'n driehon derd Duitse sekteleden. Psychische folteringen zijn vol gens verklaringen van onstnap- te leden gebruikelijke praktij ken. Jacht op leider De politie is al ruim twee jaar op zoek naar de leider van de sekte, Paul Schafer, die wordt ver dacht van verkrachting van minderjarigen. Er is een inter nationaal arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd. Hij zou ze ker vijf Chileense jongens die een internaat op het sekteter- van onze redactie buitenland BELFAST - Sinn Fein, de poli tieke vleugel van het Ierse Re publikeinse Leger (IRA), heeft gisteren Brits-Ierse voorstellen verworpen voor doorbreking van de impasse in het vredes proces voor Noord-Ierland. „Zij zijn een poging om te tornen aan belangrijke aspecten" van het Goede-Vrijdag-akkoord uit 1998, vindt Sinn Fein. De gesprekken over het vredes proces werden op 1 april opge schort tot 13 april. Dat heeft de Britse premier Blair dinsdag in Hillsborough meegedeeld. Het grootste geschilpunt blijft de ontwapening van de IRA Doel van de besprekingen is de vorming van een Noord-Ierse regering, de eerste in ruim 25 jaar. Maar de protestantse. Uni onisten eisen dat republikeinse terreurgroepen hun wapens in leveren voordat de republikein se partijen hun ministerszetels innemen. De voornaamste van de Brit s/Ierse voorstellen is dat de ter reurgroepen in een verzoenings ceremonie eerder 'symbolisch' enige wapens overdragen. Maar IRA en Sinn Fein willen dat er direct een regering wordt ge vormd - zonder voorafgaande wapenoverdracht, in welke vorm dan ook. RTR/ANP Stap Bulgarije richting NAVO SOFIA - Het parlement van Bulgarije heeft een militaire doctrine goedgekeurd die het land gereed moet maken voor toetreding tot de NAVO. De hervormingsgezinde rege ring steekt 46 miljoen gulden in de strijdkrachten om die voor te bereiden op het lidmaatschap van de alliantie. AP Advertentie rein bezochten, hebben aange rand. Schafer houdt zich al jaren voor justitie verborgen, maar er zijn vermoedens dat hij zich nog op het terrein van de sekte bevindt. De Duitser stichtte de Colonia Dignidad in 1961. Hij vluchtte toen naar Chili omdat de Duitse justitie hem zocht wegens aan landingen van jongens in een door hem gesticht weeshuis in Bonn. Hij is herhaaldelijk ervan be schuldigd binnen de sekte een schrikbewind te voeren. Sekte leden zouden onder meer elek trische schokken en injecties krijgen toegediend. De Chileense justitie begon in 1997 al een onderzoek naar de verdwijning van mensen uit de sekte. Het gaat om ruim hon derd mensen, onder wie tegen standers van de militaire dicta tuur die naar de nederzetting waren gedeporteerd. DPA/ANP De jaren vijftig. Chauffeurs waren vrije jongens en de snelweg heette nog met recht "The Freeway". Die romantiek komt niet meer terug, maar Randstad Transportdiensten heefteen groot aanbod van banen voor chauffeurs die dat gevoel van vrijheid weer een beetje terug willen halen. Kom op onze banenmarkt genieten van dat échte truckersgevoel. ir randstad transportdiensten Vestiging Goes Van de Spiegelstraat 2,4461 LL Goes. Tel. (0113) 27 48 50. Banenmarkt van 10-16 april. Extra opening: zaterdag 10 april van 10.00-16.00 uur. Advertentie De jaren vijftig. Chauffeurs waren vrije jongens en de snelweg heette nog met recht "The Freeway". Die romantiek komt niet mêer terug, maar Randstad Transportdiensten heeft een groot aanbod van banen voor chauffeurs die dat gevoel van vrijheid weereen beetje terug willen halen. Kom op onze banenmarkt genieten van dat échte truckersgevoel. tr randstad transportdiensten Vestiging Goes Van de Spiegelstraat 2,4461 LLGoes. Tel. (0113) 27 48 50. Banenmarkt van 10-16 april. Extra opening: zaterdag 10 april van 10.00-16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5