Verkoop Grote Kerk afgeketst "OPEN HUIS" Stichting Petra zoekt erkenning Gentse haven wil meer geld zien Bekeerde zondaar moet dienst verlenen en schade betalen Renovatie banen tennisclub Cadzand LLDC zeeland vrijdag 9 april 1999 z 20 Beoogd centrum voor amateurkunst zou concurreren met theater Op pad met de boswachter HET LEGER HELPT! GIRO 37071 Exclusief Wonen in Hulst SieenSec'ijk. door Wout Bareman GENT - De Gentse haven voelt zich stiefmoederlijk behandeld door de Vlaamse en de federale regering in Brussel. Jaarlijks dragen de havenbedrijven vele honderden miljoenen guldens af aan belastingen, maar verhou dingsgewijs krijgt Gent daar voor veel te weinig terug. In '97 bijvoorbeeld werd ruim 2 mil jard gulden in de schatkist ge pompt, terwijl het Vlaams Ge west dat jaar nauwelijks meer dan 50 miljoen gulden in de ha ven investeerde. De klaagzang is niet nieuw. Gent voelt zich al jaren achter gesteld bij Antwerpen en Zee- brugge. Havenschepen D. Ter- mont vindt echter dat de maat nu vol is. „We moeten stoppen met bescheiden te blijven. De geloofwaardigheid van onze haven stijgt wereldwijd. Tot nj toe hebben we onze stem ij Brussel te weinig laten horea Dat gaat veranderen." Termont drukte de Vlaamse mi. nister-president L. Van de» Brande een week geleden, bij een werkbezoek aan staalfa briek Sidmar, de cijfers onder dj neus die gebaseerd zijn op eeij rapport van de Nationale Banlj De bankspecialisten hebben be rekend dat de Gentse havenbe drijven sinds 1990 meer dan II miljard gulden in de schatkis hebben gedeponeerd. Termont „Hoeveel sluizen kun je daa mee bouwen?" Hij vindt da Gent nu heel snel z'n deel moe opeisen. Op de eerste plaats vai het verlanglijstje van de haven schepen: de bouw van een nieu we 135.000 tons zeesluis bij Ter neuzen. De aanleg vergt 'maai een kleine 2 miljard gulden. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 51-jarige man uit Clinge wilde woensdag zó graag zijn verhaal aan de Middelburgse politierechter kwijt, dat hij geen geduld had om de eis van de officier van jus titie aan te horen. „Ik ben een heel ander leven begonnen. Ik heb me laten dopen tot chris ten", riep hij trots. De Clinge- naar bevestigde zijn nieuwe le vensstijl door de doopakte te la ten zien. Strafrechterlijk moest echter zijn doopceel nog worden gelicht. „We moeten hier eerst nog afre kenen voor vier bedrijfsinbra- ken en het bezit van een hennep kwekerij", wees officier van justitie C. Oldenburger op de ernst van de feiten. De verdach te werd er even stil van. De offi cier hield enigszins rekening met de verbeterde situatie en vond 210 uur dienstverlening en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf de meest passen de straf. Tot opluchting van de officier werd alles door de ver dachte bekend, zodat ie tijdens haar requisitoir niet alle troej ven hoefde uit te spelen. De Clingenaar gaf toe, samen met een ander, sinds '96 verj schillende keren te hebben inge broken bij een garagebedrijf iij zijn woonplaats. De buit liejj uiteen van 10.000 gulden tot kleinere bedragen van 30 en 4(1 gulden. Eind vorig jaar wera binnen twee maanden tot twed keer toe een frituurwagen in Hulst het slachtoffer van een brutale inbraak, waarbij de verj dachte het samen met zijn me dedader gemunt had op etensj waren en drank. Marihuana In de zomer van vorig jaar werd er in zijn woning een hennep-! kwekerij aangetroffen, maar volgens hem had zijn neef de kwekerij ingericht. De buit, die onder hun tweetjes was ver-; deeld, was grotendeels opge gaan aan drank. Politierechter. J. T. Begheyn vonniste conform de eis. Daarnaast dient de Clin-I genaar een schadevergoeding van 2.768 gulden aan de gedu peerden te betalen. door Joost Bosman TERNEUZEN - De verkoop van de Grote Kerk in de Terneuzense Noordstraat gaat niet door. De gemeente wil het bestemmings plan voor de kerk niet wijzigen, waardoor potentieel koper F. Jansen zijn ideeën in rook ziet opgaan. Jansen had een investering van 1 miljoen gulden in gedachten (inclusief achterstallig onder houd) om van de kerk een cultu reel centrum te maken. Hij is zo verbolgen over het besluit van het stadsbestuur dat hij de Stichting Watermerk, waarvan hij voorzitter is, opheft. Water merk ijvert voor de bevordering van podiumkunsten. Ook beëindigt Jansen zijn medewerking aan de onderne mingsverenigingen City Ter- neuzen en Centrum Manage ment. „Ik had een goed plan, maar nu is de Grote Kerk ineens niet meer opportuun voor de ge meente". aldus Jansen. Hij had in het pand een deel van de ama teurkunst willen onderbrengen. Om dat financieel haalbaar te maken, zou er tevens een hore cagelegenheid in worden gehuisvest. Hierin hadden be drijven bijeenkomsten kunnen houden. „Je moet denken aan iets als partycentrum De Mau- ritshof in IJzendijke. Daaraan is hier veel behoefte"stelt Jansen. Verder had hij plannen voor on der meer beurzen en exposities in de kerk. Subsidie Opmerkelijk is dat de gemeente bij monde van wethouder K. van der Hoofd (ruimtelijke orde ning) al in februari plannen ont hulde voor de (gedeeltelijke) overplaatsing van de amateur kunst naar de Grote Kerk. Vol gens Jansen hebben de nieuwe theaterplannen echter roet in het eten gegooid. „Door de tus senkomst van Frans Lievens (de toekomstige uitbater van onder meer de horecagelegenheid in het nieuwe theater - red.) vindt de gemeente mijn plannen met de Grote Kerk ineens te concur rerend. Lievens gaat met ge meentesubsidie nu hetzelfde doen in het nieuwe theater als wat ik in de Grote Kerk van de grond wilde tillen. Het is het ou de verhaal: er komt een vreem deling binnen en hij krijgt een subsidie toebedeeld. Terwijl ik door Sheila van Doorsselaer CADZAND - De vier verharde tennisbanen van tennisvereni ging ASOC in Cadzand worden op korte termijn gerenoveerd. De gemeente Oostburg trekt hiervoor 46.000 gulden uit. Als een nieuwe bovenlaag is aange bracht, zijn de banen de komen de vijf jaar weer in topconditie. De eerste twee banen zijn on derhevig aan achterstallig on derhoud omdat met een grote opknapbeurt werd gewacht tot er meer duidelijkheid was over de plannen van het kuuroord. Nu deze plannen afgeketst zijn, moeten de banen zo snel moge lijk worden aangepakt. De ba nen drie en vier hebben vorig jaar al een onderhoudsbeurt ge had, maar krijgen opnieuw een toplaag. De kosten hiervan be dragen 11.000 gulden. Dit be drag is al opgenomen in de be groting over 1999. Als de banen zijn gerenoveerd, voldoen zij aan de officiële NOC/NSF kwaliteit. Het be stuur van de tennisvereniging heeft het college van burge meester en wethouders ge vraagd te bekijken of het moge lijk is een ander soort toplaag op de banen aan te brengen. Het leggen van kunstgras is het meest gangbaar, maar kunst gras is kostbaar (25.000 gulden per baan). Bovendien valt het in de categorie chemisch afval en zijn de stortkosten aanzienlijk. In de vergadering van donder dag 15 april beslist de raad of het bedrag van 46.000 gulden beschikbaar wordt gesteld. De vergadering begint om 19.30 zonder subsidie hetzelfde idee had kunnen uitvoeren." Het stoort Jansen dat ook de ver huur aan amateurgezelschap pen in het nieuwe theater door Lievens ter hand wordt geno men. „Hij bepaalt precies wat er gebeurt, en wie er wel en niet van het theater gebruik mogen maken", zegt Jansen, die al eer der waarschuwde dat commer ciële uitbating van de zalenver- huur de amateurkunst niet ten goede komt. Bij de gemeente was gisteren niemand bereikbaar voor com mentaar. KUITAART - Natuurbescher mingsverenigingen De Stelt- kluut en 't Duumpje en natuur beheerders Staatsbosbeheer en Stichting Het Zeeuwse Land schap houden op zondag 11 en 18 april weer diverse excursies in Kuitaart, Nieuwvliet, Koe wacht en Westdorpe. Kinderen en hun grootouders kunnen 11 april vanaf 11 uur meelopen met een akker-en weidevogelexcusie in de omge ving van Kuitaart, opgezet door jeugdwerkgroep 't Stekkertje van De Steltkluut. Geïnteres seerden moeten zich vooraf aanmelden bij de Steltkluut. Diezelfde dag begint om 14 uur een wandeling langs de Nieuw- kerkse kreek tussen Nieuwvliet en Groede. Onder leiding van W. Maenhout wordt gekeken naar de ontwikkeling van de oevers die drie jaar geleden zijn aange legd. Verzamelpunt is de boer derij van Verkruysse aan de Scherpbierseweg 13 in Groede. Wie de Karnemelkpolder in Koewacht op een andere manier wil leren kennen, kan zondag 11 april om 14 uur meelopen met de boswachter. De excursie gaat ongeacht het weer door. Vooraf aanmelden is verplicht en dat kan telefonisch bij Staatsbos beheer. Belangstellenden kun nen zich dan ook opgeven voor een excursie door natuurgebied Canisvliet bij Westdorpe op zondag 18 april van 10 tot 13 uur. Ook hier zijn laarzen en re genkleding onontbeerlijk. Teleurgesteld heft F. Jansen de Stichting Watermerk op: „Ik had zo'n goed plan." foto Peter Nicolai Leger des Heils, Spoordreef 10, 1315 GN Almere Psychologe Marrie van der Feen: „Ik kan niet eens mijzelf betalen." foto Lex de Meester Therapieën voor seksueel misbruikte vrouwen blijken heilzaam door Roelf Reinders MIDDELBURG - Een grote, zwarte bal met tranen in de buik. Zo omschrijft een seksu eel misbruikte vrouw haar gevoel. „Die bal in mijn buik is verdw enen", leest de Middel burgse psychologe Marrie van der Feen voor. Een vragenlijst die de vrouw na thera pie van Van der Feens Stichting Petra heeft ingevuld. „Dat had ik ook", zegt Van der Feen, zelf als kind misbruikt. „Die bal van angst, maar dan in mijn keel. Grappig dat zij dat ook voelde." Stichting Petra in Middelburg houdt van avond een voorlichtingsavond over traum averwerking, waarmee zij vijf jaar zogenaamde traumaverwerkingsweekein- den voor misbruikte vrouwen viert. Vanavond begint de vijfentwintigste, met 35 vrouwen. „Zelf bedacht, die weekein den", zegt Van der Feen, die Petra in 1992 oprichtte voor 'psychosociale pastorale vrouwenhulpverlening'. Christelijke hulp verlening, daar profileert ze zich mee. „Een setting waarin christelijke normen en waar den worden vastgehouden. Dat geeft ver trouwen en een veilig gevoel. Als ze willen, bidden we samen. Dan is het veel huilen. Dat is overgave, loslaten, ontspanning, een gevoelsdoorbraak. Ze erkent dat groepstherapieën niet nieuw zijn. Maar in haar groepsweekeinden gaat het om 'dingen bespreekbaar maken'. Voor traumaverwerking zijn ze in de gewone hulpverlening vaak zo bang, zegt zij. „Ze vrezen dat de vrouwen nog meer last krijgen dan ze al hebben. Veel vrouwen zeggen: 'We mochten niet praten.' Wij willen vrouwen juist om laten gaan met hun verwarrende gevoelens." Vrouwen zijn tevreden over de therapieën bij Petra, blijkt uit een eigen 'evaluatieonderzoek'. Het is nog niet hele maal klaar, maar de eerste resultaten wil Van der Feen vanavond aan 'beleidsmakers' uitreiken, aldus het persbericht. Maar het wil niet zo vlotten. Gedeputeerde L. Cop- poolse van welzijn heeft niets van zich laten horen. Terwijl Van der Feen zo om politieke erkenning zit te springen. Ze mocht niet meedoen met de provinciale stuurgroep 'De vrijblijvendheid voorbij', die zich heeft gebogen over de hulpverle ning in Zeeland aan slachtoffers van seksu eel geweld. „Frustrerend, ik voelde me ge negeerd. Ik heb de werkgroep gebeld: 'Nee, want jullie zijn christelijk.' En Coppoolse zei'We zitten al met zovelen om de tafel.Ik zei: 'Nou moet je ophouden, wij horen ge woon daarbij!'" Geld Van der Feen wil met politieke erkenning potjes met geld los krijgen. „Ik kan nu niet de extra maatschappelijk werker betalen die ik gruwelijk mis. Ik kan niet eens mijzelf betalenErkenning kan ook betekenen dat verzekeraars de therapiekosten vergoeden, vrouwen betalen dat nu vaak nog zelf. „Zo worden vrouwen dubbel gestra ftZe hoopt dat het psychiatrisch centrum Emergis in Goes Petra gaat inhuren. „Dan kunnen ook AWBZ-geïndiceerden hier komen." Een brief hierover is al de deur uit, antwoord heeft ze nog niet„Maar ook zonder Emergis redden we het wel." Van der Feen benadrukt dat de samenwer king met Emergis wel eens slechter is ge weest. Laatst nog zei iemand van Emergis over een misbruikte vrouw: „Laat haar maar bij Petra blijven, wij hebben niks toe te voegen." Voor Van der Feen is dat een 'stukje erkenning'. Vroeger liep het veel stroever. Een paar jaar geleden herkende een psycholoog bij dezelfde vrouw niet de 'dissociatieve stoornis' die zij wel zag. „De kennis over stress na seksueel misbruik sij pelt slechts heel langzaam in de psychiatrie door. Soms willen instellingen de vrouwen niet opnemen,omdat de problematiek hen te zwaar is. Dat is dan tranendal numero zo veel. Vaak is dringende opname mogelijk, maar kan dat niet." Droom Van der Feen heeft een droom. Een opvang huis voor misbruikte vrouwen in acute crisis met behandeling. Inclusief een afrea- geerkamer plus boksbal en een 'cosy' snoes kamer 'om weer te leren voelen'. Dat moet dan wel een nieuwe stichting runnen. Want Petra kan niet alles doen, Van der Feen zegt op te moeten passen dat het allemaal niet te veel wordt. „Ik ben betrokken, aardig, warm, lief, dat is gewoon zo. Ik heb het ook allemaal meegemaakt, maar ik ben dus wel erg kwetsbaar. Ik loop het gevaar te worden overspoeld. Mensen zouden over me heen kunnen lopen, zeker op zo'n weekend. Maar ik ben moeder van acht kinderen en ben dus zeker geen tut." Voorlichtingsavond van Stichting Petra over slachtoffers van seksueel geweld, vanavond om 20.30 uur in de Kloveniersdoelen, Achter de Houttuin 30 in Middelburg. Eenmansfracties Sas van Gent krijgen vervanger SAS VAN GENT - Om eenmans fracties te verlichten en de com missies te vergroten, wil de gemeente Sas van Gent zoge naamde fractievervangers aan stellen. Bij eenmansfracties zoals D66 en de WD draait de fractie voorzitter iedere keer op voor het bijwonen van tijdrovende commissievergaderingen. Het merendeel van de leden van de commissie algemene bestuurlij ke aangelegenheden toonde zich woensdagavond voorstan der van het toelaten van fractie vervangers, maar deze moeten dan wel van de kieslijst komen. „Die mensen hebben al de kans gehad zich aan de kiezers voor te stellen. Zij zijn dan wel niet gekozen, maar het is eerlijk als zij nu aan bod komen", zei frac tievoorzitter F. van Hulle van Gemeentebelangen Groot Sas. Voor D66-fractievoorzitter M. Weemaes maakt het weinig uit wie zijn plaats inneemt als hij verhinderd is. „Als iemand het nu leuk vindt om in een commis sie te zitten, waarom niet?" Weemaes vreest dat hij niemand van zijn achterban enthousiast kan krijgen voor het baantje, te meer omdat er niet voor wordt betaald. PvdA-fractievoorzitter R. de Meyer is het met het college van B en W eens dat de commissiele den onderling maar moeten uit maken of zij de vervanger een vergoeding willen geven. De Meyer: „Dat geld moet zeker niet uit de gemeenschapspot ko men." De Sterre houdt reünie CLINGE - Het instituut voor verstandelijk gehandicapten De Sterre in Clinge houdt zater dag 9 oktober een reünie, ter ere van het 25-jarig bestaan. Van het personeel uit de eerste 12,5 jaar, onder wie degenen die in Sluiskil begonnen, zijn geen gegevens bewaard gebleven. Daarom vraagt het personeel oud-medewerkers zichzelf aan te melden bij contactpersoon Monique Burm op De Sterre. TERN EU ZEN Vut en vroegpensioen - De Bouw-en Houtbond FNV afde ling Terneuzen houdt vandaag, vrijdag, haar jaarvergadering in het Rivierenhuis in Terneuzen. Na het huishoudelijk gedeelte spreekt J. Kortus over vut en vroegpensioen. De bijeenkomst begint om 19.30 um'. zaterdag 10 april Van 10.00 tot H. 00 uur zaterdag 17 april Van 12.00 tot 16.00 uur Bezoek het door iVooncentrum Freijser Volledig ingericht model-appartement aan de Steensedijk te Hulst U BENT VAN HARTE WELKOM Kindt Si Biesbroeck b.v. Onroerend goed - Hypotheken VBO Overdamstraat 14, Hulst - Telefoon: 0114-314797 «rwsm»! 22 APPARTEMENTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 50