Commotie over lege boerderijen Op Drift biedt herkenbare emoties Stichting Petra zoekt erkenning Goese wethouder dolgelukkig met aanpak Bekhof Provincie verdeelt ontwikkelingsgeld Reimerswaal kijkt naar concurrentie vliegende winkels zeeland Tijdelijke gedoogregeling agrarische gebouwen stoort politiek Slechthorenden krijgen uitleg over oplossingen vrijdag 9 april 1999 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Bewoners van burger- of boerenwoningen in het buitengebied op Schouwen die drastische verbouwings plannen hebben, moeten nog een paar maanden geduld heb ben. Tegen hun zin en die van leden van de commissie grond gebiedszaken, ruimtelijke orde ning en economische zaken, zo bleek donderdagavond. De gemeente Schouwen-Duive- land werkt aan een definitieve verordening voor wat betreft de toekomst van vrijkomende agrarische gebouwen; boeren woningen, schuren en degelijke. Zolang die er nog niet is, geldt een gedoogregeling. Die maakt verkoop van agrarische gebou wen mogelijk maar staat geen sloop of uitbreiding toe. Boeren zijn bang dat als gevolg van die regeling het buitenge bied verpaupert. Ze mogen ou de. versleten bedrijfsgebouwen niet vervangen door nieuwe en dat gaat, zo betoogde een in- spreekster tijdens de vergade- Colijnsplaatse vismijn steeds zelfstandiger COLDNSPLAAT - De verzelf standiging van de Visveiling Colijnsplaat komt dichterbij. De gemeente Noord-Beveland blijft een flinke vinger in de pap houden, zo blijkt uit de statuten die woensdag 14 april bespro ken worden in de commissie be stuurlijke zaken en financiën. De gemeente houdt een door slaggevende stem in ingrijpende beslissingen, zoals sluiting, een fusie met andere veilingen, ver plaatsing of ontwikkelingen die van invloed zijn op het perso neel. De aandelen komen in eerste in stantie voor honderd procent in handen van de gemeente, hoe wel verdere privatisering wel mogelijk is. Als een eventuele andere aandeelhouder zijn of haar aandelen wil verkopen, moeten deze eerst aan de ge meente worden aangeboden. De privatisering is al langere tijd in voorbereiding en is be doeld om het bedrijf slagvaardi ger te maken. ring. ten koste van de bedrijfs voering. Vrij vertaald: het kost de boeren geld. De gedoogregeling raakt niet alleen boeren maar ook bezit ters van burgerwoningen in het buitengebied. In afwachting van een definitieve verordening mogen zij hun woningen niet uitbreiden of - zoals een andere inspreker als voorbeeld aan voerde - slopen, een degelijke geheide fundering leggen en hun huis herbouwen. Ander doel In de definitieve verordening komt ook te staan of en onder welke voorwaarden een agra risch gebouw verkocht mag worden en vervolgens gebruikt om - bijvoorbeeld - een compu terbedrijf of een adviesbureau te huisvesten. Dat mag volgens de gedoogregeling niet. Volgens commissielid R. J. van der Wek ken zijn er echter wel boerderij - en al jaren geleden verkocht die nu dienen als burgerwoningen. ,,Je hebt als gemeente te maken met het feitelijk gebruik als je een bestemmingsplan wilt wij zigen. Dus zul je die burgerwo ningen moeten legaliseren. Verantwoordelijk wethouder C. W. Veerhoek reageerde daar op met de opmerking dat een ge meente vooruitlopend op wijzi ging van een bestemmingsplan via een artikel 19-procedure burgerbewoning van een boe- ren-bedrijfswoning kan toe staan. Dat kwam de wethouder op een interruptie van D66- voorman J. van der Veer te staan die gewag maakte van 'de grote artikel-19 -leugenVolgens hem wordt 12.000 keer per jaar door gemeenten via artikel 19-proce- dures beloofd dat ze bestem mingsplannen gaan wijzigen maar komt er van die beloftes bitter weinig terecht. Inhoudelijk reageerde Veerhoek daar niet op, maar hij haastte zich wel te zeggen dat opknap pen of groot onderhoud plegen aan een agrarisch gebouw ook onder de gedoogregeling wél kan. Hij riep zowel de commis sie als de bezoekers van de com missievergadering op nog even geduld te oefenen. Binnen 'een aantal maanden' is de definitie ve regeling er en weet iedereen waar hij of zij aan toe is. „Ik be grijp de commotie, maar u moet echt nog even wachten." Toneelvereniging Op Drift. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow RENESSE - Toneelvereniging Op Drift wil het publiek veel herkenbare emoties bieden met de komedie 'Ben ik in beeld?' van de bekende auteur Neil Simon, in een vertaling van Gerard Cox. Het stuk wordt zaterdagavond 17 april opgevoerd in het dorpshuis in Renesse. Regisseur Marco Holm is zeer in zijn nopjes met deze pro ductie. „Neil Simon is een knappe toneelschrij ver. Zijn teksten verdienen het om goed te worden geanalyseerd om ook de onderlig gende laag tot uiting te kunnen brengen", zegt Holm. Zijn spelers en hij hebben veel tijd besteed aan het bespreken van de per sonages in deze komedie. Het verhaal gaat over scenarioschrijver Bob. Destijds heeft hij vrij plotseling zijn vrouw, zijn éénjarig zoontje en zijn doch tertje van drie verlaten. Hij vertrok met de noorderzon van New York naar Los Ange les. Nu zestien jaar later staat plotseling zijn dochter Judy voor zijn neus. Zij wil het een en ander met haar vader vereffe nen. Bob heeft inmiddels een relatie met Steffi. Als Steffi merkt dat Judy wel heel veel aandacht van haar vader opeist, be gint ze zich zorgen te maken. ,.In feite is het een heel eenvoudig ver haaltje, maar het boeiende in dit stuk is de ontwikkeling die de personen moeten doormakenzegt de regisseur. „Jaren lang opgekropte wraakgevoelens worden in de loop van het stuk uitgesproken. Dat leidt ertoe dat er wederzijds begrip groeit en dat de personen uiteindelijk nader tot elkaar komen. Maar dat gebeurt niet zon der slag of stoot." De regisseur benadrukt dat het stuk met heel veel humor is geschreven. Juist om dat Neil Simon zo bedreven is in het ver mengen van ernst en humor, speelde Op Drift al diverse malen eerder stukken van deze auteur. De rollen in deze productie worden ver tolkt door Hans de Hamer. Marian Pan kow en Hanneke Daniels. De techniek wordt verzorgd door John Daniëls. De voorstelling op 17 april begint om 20.00 uur. Na afloop is er een nazit met muziek. Op Drift doet een week later ook mee met het eenakterfestival van het Zeeuws Cen trum voor het Amateurtheater (ZCA) in Theater Mondragon in Zierikzee. Daar presenteert de Renesser toneelvereniging zich met de eigen productie 'No more heroes', waarin de waanzin van oorlog voeren aan de kaak wordt gesteld. door Roelf Reinders MIDDELBURG - De provincie heeft 83.500 gulden verdeeld onder Zeeuwse organisaties die zich met ontwikkelingssamen werking bezighouden. Dat is tweeduizend gulden meer dan vorig jaar. De helft van dit budget gaat zoals elk jaar naar het Centrum voor Internationa le Samenwerking (COS) Zee land in Goes. Het COS-Zeeland ondersteunt Zeeuwse organisa ties die actief zijn met hulp aan Derde-Wereldlanden en inter nationale samenwerking. De rest van het geld gaat naar achttien andere organisaties waaronder het Zeeuws Plat form voor Duurzame Ontwik keling, de Werkgroep Bangla- desh-Zeeland en twee werk groepen van Dorkas Hulp. De provincie keert alleen geld uit. als het wordt gebruikt voor het! aantrekken van geld voor pro jecten in de Derde Wereld en| Oost-Europa of voor voorlich ting. Aan subsidieaanvragen van de Stichting Medeburgers Tagan rog en de Werkgroep Kerk en Samenleving Stoppeldijk/Vo gelwaarde is niet voldaan. Ook een verzoek om geld van de; Stichting Help Oekraïne vol-| deed niet aan de voorwaarden; maar 'gezien de schrijnende nood' besloot het dagelijks pro vinciebestuur ook dit jaar een subsidie van duizend gulden te; verlenen voor een psychiatrisch ziekenhuis in de Oekraïense stad Charkov. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Slechter horen... Doe er iets aan. Dat is het motto van een voorlichtingsbijeen komst woensdag 14 april in zorgcentrum De Wieken in Zie- rikzee. Je schamen omdat je slechter hoort, is volgens Stichting Het Klaverblad Zeeland en de Ne derlandse Vereniging voor Slechthorenden - de organisa toren van de voorlichtingsbij eenkomst - struisvogelpolitiek. Wie slechter begint te zien, vindt het de gewoonste zaak van de wereld om zich een bril aan te laten meten. De aanschaf van een hoortoestel als je merkt dat je gehoor achteruit gaat, zou net zo normaal moeten zijn. beto gen Klaverblad en NWS in een persbericht. Over hardhorendheid en de voor- en nadelen van een hoor- apparaat doen veel hardnekki ge misverstanden de ronde. Kla verblad en NWS geven toe dat zelfs anno 1999 gehoorappa- raatjes een wat blikkerig geluid produceren. „Maar het stelt de drager wel beter in staat ge sprekken te kunnen voeren. Bo vendien biedt een hoortoestel een aantal extra mogelijkheden om nog aan het maatschappe lijk verkeer te kunnen deelne men." Slechthorenden die uit schaam-; te weigeren een gehoorapparaat te dragen, kunnen volgens Kla verblad en NWS behoorlijk wat ergernis oproepen,omdat; zij televisie of radio keihard zet ten. Ook hier zijn oplossingen voor.; De voorlichtingsbijeenkomst inl De Wieken wordt gehouden in de recreatiezaal en begint om: 14.30 uur. In de zaal is een ring leiding aanwezig. Doe-dag voor baas en hond in Zierikzee ZIERIKZEE - De Kynologen- club Zeeland houdt zaterdag 17 april op het sportpark Den Ho gen Blok in Zierikzee een zoge heten Doe-dag voor honden en hun baasjes. Het gaat om een spelletjesdag voor zowel mens als dier. Op het; terrein staan diverse kramenl met dierenbenodigdheden en eri is een fotograaf die op verzoekj honden portretteert. Kinderboerderij De Punt uit: Zierikzee en het Dierenasiel Schouwen-Duiveland zijn eveneens van de partij. Elk half! uur verzorgt de kynologenclub demonstraties. De doe-dag be-| gint om 11.00 uur. Therapieën voor seksueel misbruikte vrouwen blijken heilzaam door Roelf Reinders door René Schrier KRUININGEN - De gemeente raad van Reimerswaal is ver deeld over de zogenaamde vlie gende winkels die de dorpen af en toe aandoen. In de vereni gingsgebouwen of dorpshuizen houden deze winkels verkopin gen. Als het aan de fracties van de SGP en Bewoners Belangen Reimerswaal (BBR) ligt. komt daar een eind aan. De andere fracties - zo bleek donderdag in een vergadering van de gemeenteraadscommis sie wonen en milieu - vinden dat het zon vaart niet hoeft te lo pen. Het moet niet te dol worden met de vliegende winkels, maar Inzameladressen hulpgoederen voor Kosovo GOES - De christelijke stich ting Dorkas heeft in Zeeland een aantal depots ingericht voor spullen voor de vluchtelingen uit Kosovo. Mensen die wat af willen staan wordt gesuggeerd kleding, dekens en lakens en schoenen beschikbaar te stel len. De inleveradressen op Schou wen-Duiveland zijn de familie Slaager aan de Bouwmansweg 10 te Haamstede, de Dorkas- container van de familie Van Dijke aan de Esdoorn weg 1 te Nieuw-Haamstede, de familie Den Boer aan de Zandweg 33 te Zierikzee en de familie Vaane platteweg 12 te Scharendijke. Voor Noord- en Zuid-Beveland kunnen de spullen ingeleverd worden bij de familie Meulen- berg aan de Jonkvrouwe Anna- dijk 1 te Kortgene, bij de familie Bakker aan de Kloetingseweg 24 te 's-Gravenpolder en bij de familie Scheele aan de Edison- weg 21 te Kruiningen. Zaterdag kan er tussen 9 en 12 uur ook kleding afgegeven worden bij deElimkerk in 's-Gravenpolder. Op Walcheren kunnen de spul len naar de familie Bosschaart aan de Agathastraat 20 te Aag- tekerke en bij de familie Van der Burght aan de Bogerdweie 41 te Serooskerke. Ook in Zeeuws- baanderen zijn verschillende inleveradressen. Mevrouw Pas veer te 's-Gravenpolder is voor deze actie coördinatrice van Dorkas. Haar telefoonnummer is 0113-312471. af en toe een verkoping is geen bezwaar. Deze discussie kwam aan de or de bij de bespreking van de noti tie middenstandsbeleid. In die notitie wordt voorgesteld om maximaal zes maal per jaar in elke kern een vliegende winkel toe te laten. Dat is met acht dor pen altijd nog zo'n 48 verkopin gen. rekende het hoofd van de afdeling bouwen en wonen van de gemeente, J. Gideonse, de commissie voor. De ervaring van de laatste jaren leert dat er gemiddeld in heel de gemeente ongeveer vijftien verkopingen in vliegende winkels zijn. Dus er is zeker geen sprake van een be perking, constateerde Gideon se. Voetbalkantines Wethouder M. van Overloop (B BR) waarschuwde dat verbie den van de vliegende winkels wel eens tot gevolg zou kunnen hebben dat dergelijke bedrijven uitwijken naar andere locaties in de dorpen, bijvoorbeeld voet balkantines. Verder gaf hij aan dat het mooi is om regels te stel len, maar dat ze ook te controle ren moeten zijn. Een vertegenwoordiger van de middenstandsvereniging uit Krabbendijke, maakte gebruik van de inspreekmogelijkheid. Ook hij was tegen de vliegende winkels. Volgens hem hebben middenstanders het al moeilijk genoeg en krijgen ze in Reimers waal ook nog eens te maken met deze vorm van concurrentie. M. Weststrate (BBR) onder streepte dat en merkte op dat de gemeenten Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland de vlie gende wankels ook verbieden. Dat zou er wel eens toe kunnen leiden dat de vliegende wankels uit die gemeenten uitwijken naar Reimerswaal, vreesde hij. Volgens A van Stee (SGP) zit er ook een andere kant aan het ver haal. Vroeger waren de bewo ners van de dorpen blij met de vliegende winkels, omdat ze een aanvulling vormden op het in het dorp aanwezige assortiment en nu zouden ze ineens niet meer nodig zijn. Hij vond dat niet he lemaal fair. De conclusie van commissie voorzitter Van Overloop was dat het college van burgemees ter en wethouders de kwestie nog eens kritisch zal kijken naar het aantal verkopingen vanuit vliegende winkels in de ge meente. door Rolf Bosboom GOES - De schandvlek van Goes lijkt eindelijk te verdwij nen. Alles wijst erop dat Goese- naren vanaf volgend jaar niet meer beschaamd de andere kant hoeven op te kijken als zij het Bekhof passeren. Onder de naam Stadspoort Goes komen er woningen, kantoren en par keerruimte - zoveel is zo goed als zeker. Wethouder C. R. M. M. Linssen (CDA) is opgelucht. „Ik ben nu vijf jaar wethouder en vijf jaar bezig met het Bekhof. Daar heb ik heel veel energie in gestopt. Daarom zal ik ontzettend blij als over een paar maanden de eerste paal de grond in kan. En met mij, denk ik, duizenden Goesena- ren." Eind vorige week kwam naar buiten wie aan de slag willen in het al jaren braakliggende ge bied aan de rand van de binnen stad. Roompot Recreatie, architect M. Zeelenberg en pro jectontwikkelaar Stienstra uit Heerlen hebben de handen in eengeslagen. Het consortium neemt de kavel over van ABN Amro. Eerst zou APO, de pro- jectontwikkelingspoot van de bank, het Bekhof gaan ontwik kelen, Toen het Bouwfonds APO twee jaar geleden overnam, waarbij het Bekhof buiten de boot viel, strandden die plan nen. Het geduld van veel Goesenaren is daardoor zwaar op de proef gesteld. Linssen: „Het lijkt dat het allemaal heel lang geduurd heeft, maar als je weet wat er al lemaal aan vast zit... Ik ben blij dat ABN Amro het Bekhof als een van de eerste projecten van de grote stapel heeft gepakt. Achter de schermen is er vervol gens ontzettend hard gewerkt." Kwaliteit Linssens geestdrift was vooral ingegeven door de gegadigde met wie ABN Amro in gesprek was. „Ik was enthousiast over de samenstelling van het con sortium en over hun filosofie, die een vertaling is van mijn am bities. Bovendien wilde ik graag werken met partijen die ik ken." Doorslaggevend voor Linssen was dat de ontwikkelaars be reid zijn een project zonder de tailhandel op te zetten - een dringende wens van de midden stand en de politiek - en bewust kiezen voor kwaliteit in plaats vanzoals de wethouder het for-; muleert, 'met dollartekens in de: ogen' naar het Bekhof te kijken. Het consortium en de gemeente; zijn het erover eens dat de archi tectuur van Stadspoort Goes moet aansluiten bij die van de binnenstad. Grote kantoren-: complexen met spiegelglas zijn: bijvoorbeeld uit den boze. „Het mag geen massief eiland wor-j den. Ermoet juist lucht en ruim-: te in het plan zitten", zegt Lins-! sen. Door een passage te maken die ruwweg loopt van de roton de naar de muziekschool ont staat er een wandelroute rich-| ting de binnenstad. Architect Zeelenberg speelt met het idee: om nabij de rotonde een moder-1 ne stadspoort te creëren met een klein torentje, zodat er een dui delijke entree ontstaat. Onduidelijkheid is er nog over' de woningen in het plan. De ont wikkelaars hebben zo'n veertig appartementen (bij de Van de Spiegelstraat) voor .ogen; de wethouder spreekt van 'binnen stadswoningen met weinig of geen tuin'. Linssen: „Daarvoor staan we nog te vroeg in het pro-! ject. Het is een van de dingen waar we over moeten praten. Animo De animo van bedrijven en in stellingen om zich in het Bekhofj te vestigen is volgens alle be trokkenen groot. Dat was vol gens Linssen in de tijd van APO, wel anders. „Nu proef ik juist dei druk van: mogen het niet méér; kantoren worden. Maar daar-j voor vind ik de woonfunctie te! belangrijk." In totaal komt er ongeveer 9000 vierkante meter kantoorruimte, waarbij ook on dernemingen zoals makelaar dijen, uitzendbureaus en tand artspraktijken zijn toegestaan. Een van de belangstellenden is het waterschap Zeeuwse Eilan den, dat in het Bekhof een uit breiding wil realiseren. De par keerkelder onder het gebied moet ook een bijdrage leveren; aan de oplossing van het par-; keerprobleem in Goes. Het streven is om begin volgend jaar de bouw te beginnen. De ar chitect streeft ernaar voor de zomerperiode een definitief ontwerp op papier te hebben. Ook de Goese gemeenteraad en de provincie moeten hun zegje doen. Linssen verwacht van die kant weinig weerstand, vooral omdat detailhandel uit het plan geschrapt is. MIDDELBURG - Een grote, zwarte bal met tranen in de buik. Zo omschrijft een seksu eel misbruikte vrouw haar ge voel. „Die bal in mijn buik is verdwenen", leest de Middel burgse psychologe Marrie van der Feen voor. Een vragenlijst die de vrouw na therapie van Van der Feens Stichting Petra heeft ingevuld. „Dat had ik ook", zegt Van der Feen. zelf als kind misbruikt. „Die bal van angst, maar dan in mijn keel. Grappig dat zij dat ook voelde." Stichting Petra in Middelburg houdt vanavond een voorlich tingsavond over traumaver werking, waarmee zij vijf jaar zogenaamde traumaverwer- kingsweekeinden voor mis bruikte vrouwen viert. Vanavond begint de vijfen twintigste, met 35 vrouwen. „Zelf bedacht, die weekein den", zegt Van der Feen, die Petra in 1992 oprichtte voor 'psychosociale pastorale vrou wenhulpverlening'. Christe lijke hulpverlening, daar pro fileert ze zich mee. „Een setting waarin christelijke normen en waarden worden vastgehouden. Dat geeft ver trouwen en een veilig gevoel. Als ze willen, bidden we sa men. Dan is het veel huilen. Dat is overgave, loslaten, ont spanning, een gevoelsdoor- braak." Ze erkent dat groepstherapie- en niet nieuw zijn. Maar in haar groepsweekeinden gaat het om 'dingen bespreekbaar maken'. Voor traumaverwer king zij n ze in de gewone hulp- verlening vaak zo bang, zegt zij. „Ze vrezen dat de vrouwen nog meer last krijgen dan ze al hebben. Veel vrouwen zeggen: 'We mochten niet praten.' Wij willen vrouwen juist om laten gaan met hun verwarrende ge voelens." Vrouwen zijn tevreden over de therapieën bij Petra, blijkt uit een eigen 'evaluatieonder zoek'. Het is nog niet helemaal klaar, maar de eerste resulta ten wil Van der Feen vanavond aan 'beleidsmakers' uitreiken, aldus het persbericht. Maar het wil niet zo vlotten. Gede puteerde L. Coppoolse van welzijn heeft niets van zich la ten horen. Terwijl Van der Feen zo om politieke erken ning zit te springen Ze mocht niet meedoen met de Psychologe Marrie van der Feen: „Ik kan niet eens mijzelf betalen." provinciale stuurgroep 'De vrijblijvendheid voorbij', die zich heeft gebogen over de hulpverlening in Zeeland aan slachtoffers van seksueel ge weld. „Frustrerend, ik voelde me genegeerd. Ik heb de werk groep gebeld: 'Nee, want jullie zijn christelijk.' En Coppoolse zei: 'We zitten al met zovelen om de tafel.' Ik zei: 'Nou moet je ophouden, wij horen ge woon daarbij!"' Geld Van der Feen wil met politieke erkenning potjes met geld los krijgen. „Ik kan nu niet de ex tra maatschappelijk werker betalen die ik gruwelij k misIk kan niet eens mijzelf betalen! Erkenning kan ook betekenen dat verzekeraars de therapie- kosten vergoeden, vrouwen betalen dat nu vaak nog zelf. „Zo worden vrouwen dubbel gestraft." Ze hoopt dat het psychiatrisch centrum Emer- gis in Goes Petra gaat inhuren „Dan kunnen ook AWBZ-geïn- diceerden hier komen." Een brief hierover is al de deur uit, antwoord heeft ze nog niet. „Maar ook zonder Emergis red den we het wel." Van der Feen benadrukt dat de samenwerking met Emergis wel eens slechter is geweest. Laatst nog zei iemand van Emergis over een misbruikte vrouw: „Laat haar maar bij Petra blij ven, wij hebben niks toe te voe gen." Voor Van der Feen is dat een 'stukje erkenning'. Vroeger liep het veel stroever. Een paar jaar geleden herkende een psy choloog bij dezelfde vrouw niet de 'dissociatieve stoornis' die zij wel zag. „De kennis over stress na seksueel misbruik sijpelt slechts heel langzaam in de psy chiatrie door. Soms willen instellingen de vrouwen niet op nemen,omdat de problematiek hen te zwaar is. Dat is dan tra nendal numero zoveel. Vaak is dringende opname mogelijk, foto Lex de Meester maar kan dat niet." Van der Feen heeft een droom. Een op vanghuis voor misbruikte vrouwen in acute crisis met be handeling. Inclusief een afrea- geerkamer plus boksbal en een cosysnoeskamer 'om weer te leren voelen'. Dat moet dan wel een nieuwe stichting run nen. Want Petra kan niet alles doen. Van der Feen zegt op te moeten passen dat het alle maal niet te veel wordt. „Ik ben betrokken, aardig, warm, lief, dat is gewoon zo. Ik heb het ook allemaal meegemaakt, maar ik ben dus wel erg kwets baar. Ik loop het gevaar te wor den overspoeld. Mensen zou den over me heen kunnen lopen, zeker op zo'n weekend. Maar ik ben moeder van acht kinderen en ben dus zeker geen tut." Voorlichtingsavond van Stichting Petra over slachtoffers van seksu eel geweld, vanavond om 20 30 uur in de Kloveniersdoelen, Ach ter de Houttuin 30 in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 40