Zalm haalt de broekriem aan PZC PvdA steunt eurokandidatuur Bolkestein met nodige scepsis Cohen legt beleid witte illegalen uit Onbekend lied Davids ontdekt Eis levenslang voor parkeerplaatsmoord Thuiszorg kan nog miljoenen bezuinigen binnenland Bezuinigingen van 2 en 4,8 miljard Ljê m de \C&S Opvolger Zeefakkel ojft, CLl yr vrijdag 9 april 1999 door Maurice Wilbrink l DEN HAAG - De overheid moet 1 dit jaar twee miljard en volgend jaar 4,8 miljard gulden bezuini gen. Uit een brief aan het kabi net van minister Zalm van Fi nanciën blijkt dat de tekorten van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris I Cohen van Justitie heeft de cri teria bekendgemaakt, die voor hem doorslaggevend zijn ge weest bij het verlenen van een verblijfsvergunning aan dertien i van de 132 witte illegalen uit de Haagse Agneskerk. Dat heeft een woordvoerster van justitie gisteren bevestigd, j Uit de toelichting blijken ge- zinsomstandigheden, arbeids- verleden, medische gegevens en de verblijfsduur in Nederland belangrijk. Cohen komt met de uitleg na een I tweede verzoek van de recht bank in Den Haag. De rechter wilde duidelijkheid om te bepa len of twee andere witte illega len ook in aanmerking komen vooreen verblijfsvergunning. I In een brief geeft de staatssecre taris een beknopte uitleg. Aan I de hand van de dertien ex-hon- gerstakers worden feiten en om standigheden genoemd. Van be- lang is de verblijfsduur in I Nederland en hoe lang ze wer ken of hebben gewerkt. Uit drukkelijk staat vermeld dat de betrokkenen al jaren premies hebben afgedragen. De overige 119 witte illegalen voldeden niet aan de regeling, die inhoudt dat een illegaal zes jaar achtereen ieder jaar min stens tweehonderd dagen 'wit' moet hebben gewerkt. Cohen heeft bekeken of er misschien andere humanitaire overwegin gen zijn om deze mensen alsnog een verblijfsvergunning te ge ven. Bij de beoordeling van de der tien mensen heeft hij ook per soonlijke omstandigheden laten meewegen. Schoolgaande kin deren, een cursus Nederlands, het kopen van een huis in ons land en het helpen van een be jaarde buurvrouw duiden daar op. Ook medische gronden spelen een rol. Bijvoorbeeld in het ge val van een betrokken familie lid, dat alleen in Nederland vol doende zorg kan krijgen of een verstandelijk gehandicapt kind dat hier speciaal onderwijs volgt. De rechtbank in Den Haag heeft de brief gisteren ontvangen. Na behandeling bepaalt de rechter wanneer uitspraak volgt in de zaken over de positie van twee andere witte illegalen, aldus een woordvoerster. ANP Hoe voelt het om vluchteling te zijn? Ik M yen ken(... ZOA^J Giro 55O Apeldoorn Info: 055 3663339 e ZOA geeft hulp aan vluchtelingen in Azië, Afrika en Europa (KOSOVO). bij de overheid volgend jaar nog wat hoger uitvallen dan ver wacht. Het kabinet buigt zich vandaag over de 'kaderbrief' waarin Zalm aangeeft waar hij in 1999 en 2000 tegenvallers in de uitga ven ziet. De grootste tegenvaller wordt volgend jaar verwacht door een groeiende toestroom van asielzoekers. Dit zal 2,2 mil jard gulden extra vergen. Daarnaast begint door de ver minderde economische groei in de loop van dit jaar de banen- machine te haperen en zullen meer mensen een beroep doen op de sociale zekerheid. Andere tekorten ontstaan omdat de zorg en de ambtenarensalaris sen duurder uitvallen. Zonder bezuinigingsmaatrege len zou het financieringstekort van het Rijk volgens Zalm dit en volgend jaar dicht bij de twee procent uitkomen. Vorig jaar was het tekort sinds een kwart eeuw niet zo laag: 0,7 procent. Negatiever Minister Zalm komt in zijn be rekeningen nog wat negatiever uit dan het Centraal Planbu reau, dat deze week eveneens zijn verwachtingen uitsprak over 1999 en 2000. Zo komt Zalm met een nog lagere inflatie dan het CPB. Zou de inflatie ho ger uitvallen, dan worden de fi nanciële problemen van de overheid meteen kleiner. De minister stelt voor een reser vepotje van een miljard aan te spreken. Daarnaast kunnen de ministeries hun uitgaven verso beren. Concrete ingrepen sug gereert Zalm niet. Alledrie de regeringspartijen hebben al aangegeven welke uitgaven voor hen heilig zijn. De WD wil geen bezuinigingen op Defen sie, de PvdA weigert te besparen op zorg evenals D66, en die laat ste partij wil ook onderwijs en milieu ontzien. Hoe de bezuinigingen voor dit jaar worden ingevuld, besluit het kabinet volgende week. De precieze bezuinigingen in 2000 worden bekend op Prinsjesdag bij het presenteren van de Mil joenennota. GPD De eerste opname in Nederland voor een grammofoonplaat, door Louis Davids (r) in 1932. foto ANP door Barenda Grutterink AMSTERDAM - Het Theaterinstituut Neder land herdenkt Louis Davids met een bijzonde re cd. Die bevat onder meer een onlangs terug gevonden, nooit eerder verspreid lied. Het is op 1 juli zestig jaar geleden dat de 'grote kleine man' van het Nederlandse amusement op 55-jarige leeftijd overleed aan astma. Op de cd, die het Theaterinstituut in eigen be heer uitgeeft, zijn 25 liedjes van Davids samen gebracht, zoals het overbekende 'De kleine man' en 'Als je voor een dubbeltje geboren bent' Bijna alle liedjes zijn nooit eerder op cd verschenen en 'tis voor de bakker' is zelfs nooit eerder uitgebracht. ,,Het gaat om een proefpersing die we in onze eigen archieven hebben gevonden. Vroeger werden opnamen rechtstreeks op de plaat ge zet. Dat is in dit geval niet gebeurd", zegt een woordvoerder van het Theaterinstituut..ANP Aantal allochtonen groeit sterk VOORBURG - Het aantal niet-westerse allochtonen in Ne derland groeit naar twee miljoen in 2015 als de ontwikkelin gen doorzetten. In 1998 waren er 1,2 miljoen niet-westerse al lochtonen, aldus het CBS. Het totale aantal inwoners groeit in die periode naar ver wachting met 1,2 miljoen mensen. Tweederde van de groei kan is dus een gevolg van de groei van het aantal allochtonen, door migratie en geboorte. De snelst groeiende groep vormen de Aziaten. Het CBS verwacht dat de komende jaren zestig procent van het aantal asielzoekers uit Azië komt. ANP Herfkens met koningin naar China DEN HAAG - Minister Herfkens (Ontwikkelingssamenwerk ing) gaat volgende week met koningin Beatrix mee op staats bezoek naar China. Zij vervangt minister Van Aartsen, die gistermiddag besloot in Nederland te blijven, vanwege de crisis in Kosovo. GPD Politie pakt 10-jarige automobilist MAASTRICHT - De politie heeft in Maastricht een 10-^arige automobilist van de weg gehaald. Een getuige zag dat het jon getje de wagen nauwelijks onder controle had en bijna een aanrijding veroorzaakte. Toen de politie de auto aanhield, probeerde de jeugdige chauffeur van plaats te wisselen met een 25-jarige man. De volwassen bijrijder kreeg een proces verbaal. De auto werd in beslag genomen. GPD Prins Pieter-Christiaan bevorderd DEN HAAG - Prins Pieter-Christiaan, de 27-jarige derde zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, is be vorderd tot reserve-majoor bij het Wapen der Koninklijke Marechaussee. De prins studeerde onlangs af als jurist. ANP Gemeenten handhaven CAO-bod DEN HAAG - De gemeentelijke werkgevers vinden him eer dere bod voor een nieuwe CAO zonder meer redelijk. Zouden zij hoger gaan, dan zou dat te veel drukken op de be grotingen en ten koste gaan van voorzieningen voor de bevol king, of hogere tarieven en lokale lasten betekenen. Dat heeft werkgever VNG gisteren gezegd. De onderhande lingen met de ambtenarenbonden liepen op 26 maart vast op het loonbod. De bonden bereiden acties voor. Die beginnen volgende week met een landelijke bijeenkomst in Rotterdam. De werkgevers boden voor dit jaar 2,9 en voor volgend jaar 2,1 procent. De bonden willen minstens 3,5 procent per jaar. ANP Ezelskop gevonden langs A2 NEDERWEERT - Voorbijgangers hebben gistermiddag in de berm achter een wegrestaurant langs de A2 bij Nederweert een ezelskop aangetroffen. Het hoofd zat verpakt in een plas tic zak. De politie heeft geen idee hoe het lichaamsdeel op de betreffende plek is terechtgekomen, maar vermoedt dat het om afval van een illegale slachterij gaat. ANP Vrachtauto verliest vorkheftrucks ZEVENBERGSCHENHOEK - Een vrachtauto heeft gister middag rond vijf uur op de A16 twee vorkheftrucks verloren. Die waren te hoog om, ter hoogte van Zevenbergschenhoek, onder een viaduct door te kunnen. Het viaduct is beschadigd. Het verkeer op de A16 in de richting van Rotterdam liep grote vertraging op. Tegen zessen stond er een file van circa vijftien kilometer. ANP van onze redactie binnenland DEN BOSCH - „Een volkomen gebrek aan mededogen", ver weet procureur-generaal P. Bender gisteren bij het ge rechtshof in Den Bosch een 34- jarige Marokkaan en een 26-ja- rige Syriër. Hij eiste levenslange gevangenisstraf tegen de Ma rokkaan en twaalf jaar tegen de Syriër. Bender acht de Marokkaan i schuldig aan de moord op de 23- jarige Fransman Didier Bene- forti in september 1997, aan ontvoering en verkrachting van Beneforti's 19-jarige vriendin 1 en aan enkele brute overvallen in Amsterdam. Daarbij werden I de slachtoffers geboeid, gekne- I veld, mishandeld en beroofd. De Syriër zou betrokken zijn ge weest bij dezelfde feiten. Didier Beneforti en zijn vrien din Cathy Gilgemann uit St. Jean Rohrbach in de Elzas wa ren destijds op de terugweg van een vakantie in Nederland. Zij werden slapend in hun auto op een parkeerplaats onder Breda verrast en ontvoerd door vijf mannen, onder wie de twee die gisteren terechtstonden. Beneforti is kort na de ontvoe ring op een parkeerplaats bij Moergestel doodgeschoten. Bender beschreef hoe de Frans man voor de ogen van zij n vrien din uit de auto was gesleurd waarin het stel was ontvoerd en hoe het meisje daarna de scho ten hoorde waarmee haar vriend 'als een hond werd afge maakt'. Met dat beeld voor ogen is zij in een woning in Tilburg meerma len door verschillende mannen verkracht, zo schetste de aan klager het drama. Gilgemann is later doodgeschoten langs een snelweg in België gevonden. De rechtbank in Breda heeft de uitlevering van de Marokkaan en de Syriër aan België goedge keurd voor berechting van de moord op het meisje. Ook een Duits uitleveringsverzoek is ge honoreerd. In Duitsland moeten de twee terechtstaan voor een moordpoging op een vrachtwa genchauffeur, en de Marokkaan ook nog voor een gewapende overval in Keulen. Eerder veroordeelde het hof een 30-jarige Irakees uit Tilburg, een 43-jarige Turkse chauffeur uit Amsterdam en een 36-jarige Egyptenaar voor hun betrok kenheid bij het drama met het Franse paar en bij de overvallen in Amsterdam, tot twaalf, tien en acht jaar gevangenisstraf. De Marokkaan, die van de rechtbank in Breda ook al le venslang kreeg, zou de moorden op het jonge Franse paar hebben gepleegd. Hij zou met het slachtoffer Beneforti als enige zijn uitgestapt op de parkeer plaats bij Moergestel. Het hof doet uitspraak op 22 april. ANP (Advertentie) Onder jw jrveifietS mews... Kom naar de open dag van de glastuinbouw. Kom kijken, ruiken en proeven in de kassen. Kom naar: Sirjansland, Oosterland, Dreischor, Kerkwerve en Kapelle op zaterdag 10 april. Volg de routeborden. Informatie over andere regio's? Bel gratis 0800 - 0231303 of kijk op Internet www.komlndekas.nl HEUSDEN - Een personeels lid van scheepswerf Vervako gisteren aan het werk met het casco van de Van Kinsbergen, een opleidingvaartuig voor de Koninklijke Marine. Het veertig meter lange schip dat door (hoofdbouwer) Damen Shipyards in Gorkum wordt afgebouwd, gaat de bijna vijf tig jaar oude Zeefakkel ver vangen. Het vaartuig zal ruimte bieden aan zestien stu denten, drie docenten en vijf bemanningsleden en zal aan zienlijk stabieler worden dan het oude opleidingsschip dat volgens velen een slingerbak is. De Van Kinsbergen zal over een half jaar in Den Helder worden overgedragen, foto Ton Borsboom/ANP Vrouw op de Europese lijst van klein rechts DEN HAAG - Op de gezamenlij ke lijst van de Eurofractie van RPF, SGP en GPV staat voor het eerst een vrouw. Dat is opmer kelijk, want de SGP is principi eel tegen actieve deelname aan de politiek door vrouwen. Gezien de positie van A Hoek- van Kooten (RPF) op de lijst (16e plaats) is het niet waar schijnlijk dat zij wordt gekozen. Dat kan alleen alleen als ze vol doende voorkeurstemmen zou vergaren. Mocht dat gebeuren, dan zeggen de drie partijen de samenwer king op. Dan is het weer 'ieder voor zich', aldus campagne woordvoerder Harold Hooglan der. RPF, SGP en GPV hebben nu samen twee zetels in het Euro parlement. In de 15 jaar dat de partijen in Europees verband samenwerken is er nooit een vrouw verkiesbaar geweest. RPF en GPV hielden er tot nu toe altijd rekening mee dat een vrouwelijke kandidaat moeilijk lag bij de SGP. De SGP wilde de samenwerking wel voortzetten op voorwaarde dat mevrouw Hoek op een on verkiesbare plaats zou komen," aldus Hooglander. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De PvdA zal zich niet verzetten tegen een voor dracht van oud-WD-fractie- leider Frits Bolkestein tot lid van de Europese Commissie. Bolkestein wordt door zijn par tij naar voren geschoven als be langrijkste kandidaat voor deze functie. Hij zou de socialist Ka- rel van Miert moeten opvolgen als commissaris voor het Mede dingingsbeleid. De PvdA de grootste regerings partij erkent dat de WD nu aan de beurt is voor het leveren van een commissaris. Eerdere com missarissen waren van PvdA- en CDA-huize. Maar onver deeld gelukkig met Bolkestein is de PvdA niet. „We hebben af gesproken dat het iemand zou moeten zijn die onverkort voor stander is van de Europese inte gratie. Bij Bolkestein bestaan daar nogal wat t wij fels over"zo zegt een doorgaans goed geïn formeerde bron uit de partij. Maar hij benadrukt dat zijn partij zich niet tegen een kandi datuur zal verzetten. Volgens de liberale vice-fractie- voorzitter Cornielje is Bolke stein de eerste kandidaat van zijn fractie. Bolkestein had vo rig jaar probleemloos minister kunnen worden, maar zag daar van af met het oog op 'Brussel', aldus Cornielje. Hij zegt bij de PvdA een welwillende houding tegenover Bolkesteins kandida tuur te bespeuren. Bolkesteins 'euroscepsis' was volgens Cornielje in feite 'euro- realisme'; juist zijn kritische houding zou hebben geleid tot noodzakelijke hervormingen in de EU. Een mogelijk vertrek van Bol kestein plaatst de fractie wel voor een probleem. De man die hem opvolgt, is Hans van Baai en die vorig jaar werd gerehabi liteerd na eerst beschuldigd te zijn van rechts-extremistische sympathieën. Het is een publiek geheim dat de WD-fractie ondanks die reha bilitatie door het partijbestuur grote moeite heeft met de komst van Van Baaien. Van Aartsen In Brussel wordt er overigens rekening mee gehouden dat niet Bolkestein, maar de huidige mi nister van Buitenlandse Zaken Van Aartsen de nieuwe Neder landse commissaris wordt. Hij zou beter in het profiel passen dat de nieuwe voorzitter van de commissie, Prodi, in zijn hoofd heeft. Prodi verklaarde onlangs in een interview vooral op zoek te zijn naar teamspelers. Bolke stein is dat niet, denken zijn cri tici. Als Van Aartsen inderdaad naar Brussel gaat, zou Bolkestein alsnog minister van Buiten landse Zaken moeten worden, zo vindt men in de WD. Van (Advertentie) Hoe voelt het om vluchteling te zijn? OpttHf keb jt n(rt( mix... ^OaE Giro 550 Apeldoorn Info: 055 3663339 ZOA geeft hulp aan vluchtelingen in Azië, Afrika en Europa (KOSOVO). van onze redactie binnenland DEN HAAG - Door efficiënter te werken en het ziekteverzuim fors terug te dringen, kan de thuiszorg in Nederland naar schatting zo'n 200 tot 300 mil joen gulden bezuinigen. Met dat bedrag kan een belang rijk deel van de huidige wacht lijsten worden weggewerkt. Dit blijkt uit een landelijk onder zoek naar het functioneren van 122 van de 138 thuiszorginstel lingen. Slechts vijftien procent van de instellingen functioneert heel goed. Het onderzoek is uitgevoerd door Pricewaterhouse Coopers en Berenschot in opdracht van het ministerie van Volksge zondheid. Staatssecretaris Vliegenthart heeft de resultaten gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. Het onderzoek is bedoeld om meer inzicht te krijgen in de be steding van de gelden door de thuiszorg. De overheid trekt de ze kabinetsperiode honderden miljoenen guldens extra uit voor de thuiszorg, maar wil wel weten waar dat geld terecht komt. Vliegenthart zei in een eerste re actie dat het onderzoek 'veelbe lovend materiaal' levert voor verdere verbeteringen. GPD Belkaartenfraude DRIEBERGEN - De politie heeft gisteren drie Dordtenaren aangehouden wegen fraude met telefoonkaarten. De mannen van 42, 39 en 28 jaar worden verdacht van het illegaal op waarderen en verkopen van te lefoonkaarten. In een woning in Dordrecht zijn grote sommen geld, duizenden telefoonkaar ten en valse documenten aange troffen. Daarnaast nam de politie enke le computers en software voor het opwaarderen van de tele foonkaarten in beslag. ANP Advertentie Aartsen zelf wilde gisteren op merkelijk genoeg niet reageren op de bekendmaking van zijn ei gen partij. De reacties in Den Haag op de kandidatuur van Bolkestein zijn tamelijk negatief. PvdA- fractieleider Melkert vindt dat de WD te vroeg met de kandi datuur naar buiten komt. Hij vindt dat er eerst afspraken over de portefeuilleverdeling moeten komen. Oppositieleider De Hoop Schef- fer (CDA) wil een debat met Bol kestein om hem te testen op zijn Europese gezindheid. Fractie leider De Graaf van D66 vindt de kandidatuur 'merkwaardig en ontijdig'. „Ik heb hem nog nooit op een grote liefde voor Europa kunnen betrappen", al dus De Graaf. GroenLinks-par- tijleider Rosenmöller denkt dat een groener en socialer Europa makkelijker bereikbaar is met een PvdA-commissaris. GP- D/ANP Appeltaartje Goed gevuld en afgemaakt met een vlechtwerkje van deeg. Vers bij onze banketbakkers. Per stuk, voor 4 tot 6 personen van 5.95 voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3