Zierikzeese hangplek is in zicht Schouwse begint actie voor Kosovo PZC PZC Samen-op-Weg in Scharendijke straks onder één kerkdak Aanvragen snijden zeegroente dit jaar gestegen tot 480 zeeland 19 Doek voor jeugdsoos The Morgue valt definitief vrijdag 9 april 1999 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Nog deze zomer komt er in Zierikzee een ont moetingsplaats voor jongeren. Op wat langere termijn wil de gemeente Scliouwen-Duive- land ook proberen een nieuwe jeugdsoos op poten te zetten. Voor soos The Morgue in de Zie rikzeese wijk Malta is het doek definitief gevallen. Waar de hangplek - waarschijn lijk bestaande uit een onderko men in de vorm van een zeecon tainer - voor de Zierikzeese jongeren precies komt, is vol gens welzijnswethouder P. W. Bcrrevoets-Ringelberg nog niet bekend. Wél staat voor haar als een paal boven water dat de jon geren zelf mee mogen praten over wat er waar komt. „Ze heb ben ook al een lijstje met plek ken die volgens hen geschikt zijn als hangplek bij de gemeen te ingeleverd en wij gaan samen met hen kijken waar het het bes te kan." Berrevoets is onder het motto 'voorkomen is beter dan genezen' vast van plan de om wonenden van de locatie die uit eindelijk uit de bus rolt ook te raadplegen. Onderhoud Het is de bedoeling van de wet houder om de jongeren zelf de verantwoordelijkheid voor de hangplek te laten dragenDe ge meente zorgt voor de randvoor waarden. maar de jongeren zelf moeten bijvoorbeeld zorgen dat er geen rommel rond de hang plek ontstaat. „Jeugdsozen zijn ook geen eigendom van de ge meente. Daar dragen de jonge ren zelf de verantwoordelijk heid en bij de meeste sozen gaat dat ook heel goed." De inmiddels gesloten soos The Morgue is volgens Berrevoets wat dat betreft een uitzonde ring. Onder dat jeugdhonk is nu Gestolen auto VEERE - In de nacht van woens dag op donderdag is vanaf de Kievitenlaan in Veere een zwar te Mercedes personenauto ge stolen van een 59-jarige man uit Rodenthal (D). Toen de man op weg was naar het politiebureau om aangifte te doen, trof hij zijn auto met een geforceerde stuur- kolom aan op de Polredijk. echt een streep gezet, maar Ber revoets wil wel proberen in Zie rikzee weer een 'echte jeugds oos' van de grond te krijgen. Niet op de plek - een lokaal in het multifunctioneel centrum - waar tot voor kort The Morgue en daarvoor The Pit zat. „Dat lijkt mij psychologisch gezien niet zo'n goed idee. Het is een beetje een besmette plek gewor den." Voor wat betreft het verbeteren van het contact tussen de gemeente en de jongeren ziet Berrevoets verschillende moge lijkheden. „Het idee van de Stichting Jeugd om dat onder meer via de dorpsraden te doen vind ik een erg goede suggestie Aan de Stichting Jeugd zelf dicht de wethouder ook een be langrijke rol toe. Die zou vol gens haar kunnen fungeren als 'bemiddelaar' tussen gemeente en jongeren. Het idee om te proberen de jon geren te bereiken met een ge meentelijke website spreekt Berrevoets aan. Om jongeren meer bij de (gemeente)politiek te betrekken is een politieke jongerendag - zoals die in het verleden al eens gehouden is - in de ogen van de wethouder een uitstekend middel. „Dat is ze ker voor herhaling vatbaar. Dat moeten we echt vaker doen." De kritiek van de Stichting Jeugd dat de gemeente niet de zelfde taal spreekt als de jonge ren is volgens Berrevoets volko men terecht. „Ik vraag me soms zelf weieens af of we als be stuurders de taal van de burger nog wel spreken. Ik probeer het zelf altijd wel, maar sommige beleidsnota's schreeuwen ge woon om een vertaling. Daar moeten we echt iets aan gaan doen." Berrevoets wil de jongeren over wie wordt geklaagd, omdat zij overlast zouden veroorzaken, per se niet zien als 'knelpunt'. Zij heeft er alle begrip voor dat jongeren die zich vervelen, om dat ervoor hen niets is, de straat- opgaan en elkaar opzoeken .Dat volwassenen een groep jongeren als bedreigend en overlast ver oorzakend ervaren, vindt Ber revoets jammer. „Ik heb het idee dat de samenleving wat dat be treft intoleranter geworden is. Er wordt soms wel erg snel ge klaagd over overlast, soms zelfs van een speeltuin." Wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg van welzijn in wat in Zierikzee nu nogte boek staat als hangplek: de Beuze. foto Pieter Honhoff door Nilsten Brinke SCHARENDIJKE - De Sa- men-op-Weg-gemeente in Scharendijke zet spoed achter de plannen om alle kerkactivi- teiten onder één dak te bren gen. Met de verbouwing van het verenigingsgebouw in de Bethlehemkerk komt de ver koop van het voormalig gere formeerde Hoeksteengebouw naderbij. Predikante H. Graafland is verheugd dat hiermee de eindronde in het integratieproces tussen de hervormd- en gereformeerd- gezinde leden van de gemeente wordt ingeluid. In Scharendijke zijn de Gere formeerde en de Hervormde Gemeente in 1994 opgegaan in de nieuwe 'Samen-op-Weg- gemeente'. De onderhouds kosten van de kerkgebouwen, de teruggang in het aantal kerkbezoekers noopten des tijds tot die bestuurlijke sa menvoeging. „In Scharendijke konden de gemeenten geen aparte predikanten meer beta len, de vacatures daarvoor wa ren al vijf jaar vacant." Men behielp zich met gastpredi- kanten totdat Graafland in september 1994 de diensten ging verzorgen, de ene zondag in De Hoeksteen, de andere in de Bethlehemkerk. Lange tijd bleek het echter on haalbaar de nieuw ontstane gemeente in één kerkgebouw te behuizen. Grotendeels kwam dit door het moeizaam verlopende integratieproces op landelijk niveau. „De or thodoxe vleugel van het Ne derlands Hervormde Kerken- bestuur dreigde af te haken in het integratieproces En nog nog steeds mogen de SO W-ge meenten officieel niet eige naar zijn van één kerkge bouw." Emoties Ook onder de gereformeerde gemeenteleden in Scharendij ke bestond enige weerstand. „Van oudsher waren de twee groepen aparte gemeenschap pen. Dat wordt nu minder, maar met name onder de oude ren kwamen de emoties los als de afstoting van de Hoeksteen ter .sprake kwam." In januari dit jaar zeiden enkele gerefor meerde leden van de SOW-ge- meente zelfs weg te blijven van de wekelijkse diensten, maar die wrevel is weggenomen, be nadrukt Graafland. „Waar schijnlijk hadden ze zelf ook spijt van die uitlatingen, want de volgende zondag zaten ze weer gewoon in de kerk. Er is nu niemand die het integratie proces wil omkeren." Woensdagavond bogen de ge meenteleden zich over de eer ste presentatieplannen van de verbouwing van het vereni gingsgebouw grenzend aan de Bethlehemkerk. Daar zullen de toekomstige kerkenraad- vergaderingen en de activitei ten in het kader van het jeugd werk worden gehouden die nu nog in De Hoeksteen plaats vinden. Als die verbouwing gereali seerd is en het Provinciaal Kerkcentrum in Middelburg toestemt met de definitieve sa menvoeging, wordt De Hoek steen te koop gezet. Zeelandbrug nacht gestremd VLISSINGEN - De Zeelandbrug is in de nacht van maandag 19 op dinsdag 20 april tussen middernacht en vijf uur 's mor gens gesloten voor gemotoriseerd verkeer. Een aantal rij- ijzers met daarbij horende voegovergangen moet worden ver nieuwd. Alleen hulpdiensten, zoals ambulances, mogen dan over de weg. Via informatieborden op de toegangswegen naar de brug en bij de brug zelf wordt verwezen naar de alternatieve route over de stormvloedkering in de Oosterschelde. Bij ongunstig weer worden de werkzaamheden uitgesteld. J. IJsebaert vice-voorzitter ZLTO VLISSINGEN - J. IJsebaert volgt per 1 april N. van Vught op als vice-voorzitter van de Zuidelijke Land- en Tuinbouwor ganisatie ZLTO. IJsebaert is sinds oktober 1992 lid van het hoofdbestuur van ZLTO (de vroegere NCB). Hij heeft een ak kerbouwbedrijf in Hulst. Naast zijn functie binnen de ZLTO is hij onder andere lid van de Raad van Commissarissen bij Sobel en ABAB, lid van de Raad van Toezicht bij Interpolis en voorzitter van het bestuur van de Rabobank in Sint Jansteen. Zijn voorganger N. van Vught is per 1 april benoemd tot voor zitter van de Raad van Beheer Coöperatieve Cehave. Algemeen monument Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - Om te voorkomen dat een groep betrokke nen wordt gepasseerd, wil de gemeente Noord-Beveland een algemeen monument plaatsen ter nagedachtenis aan gesneu velden, bij het Ha velaargedenkteken in Colijnsplaat. De tekst op dit algemeen gedenkteken luidt: Ter nagedachtenis aan alr Le gesneuvelden in Nederlandse dienst uit de gemeente Noord-Beveland. Bedenk dat zij hun leven gaven tijdens de uitvoering van hun opdracht voor het vaderland. Deze tekst is bedacht naar aanleiding van een verzoek om een monument ter nagedachtenis aan de gesneuvelden in Nederlands-Indie en Nieuw Guinea. Het college van burgemeester en wethou ders vroeg zich naar aanleiding van dit verzoek af wat ze moest doen met gesneuvelde verzetsstrijders en militairen uit de jaren 1940 tot '45. Met een algemeen gedenkteken wordt hieraan tegemoet gekomen. De commissie bestuurlijke zaken en financiën wordt woensdag 14 april gevraagd in te stemmen met dit voorstel. Met het monumentje is naar schatting 400Ö gulden gemoeid. Paprikateler naar Rilland RILLAND-BATH - De firma A en C. J. Hoogendoorn heeft bij de gemeente Reimerswaal een bouwvergunning ingediend voor een glastuinbouwbedrijf van 3,5 hectare. Hoogendoorn wil er paprika's gaan telen. Het is het derde glastuinbouwbe drijf dat zich in de Bathpolder vestigt. Er is al een bedrijf van 8 hectare dat tomaten teelt en een bedrijf van 11 hectare waar radijs wordt geteeld. De gemeente is blij met de belangstehing van de kassenindustrie voor het terrein in de Bathpolder. Pro blemen met de de vergunningaanvraag worden dan ook niet verwacht. Nieuw onderzoek grensarbeid TERNEUZEN - De werkgroep Grensarbeid Zeeuws-Vlaan- deren onderzoekt de mogelijkheid om een academische studie te laten verrichten naar de gevolgen van nieuwe belastingaf spraken tussen Nederland en België voor de de Nederlandse grensarbeiders. De eerder verschenen 'Limburgse studie' naar de consequenties van een nieuw belastingverdrag, noemt de werkgroep te eenzijdig. De werkgroep Grensarbeid voert al ruim een half jaar actie tegen de plannen van staatsse cretaris Vermeend, die de Nederlandse grensarbeiders ernstig zouden duperen. FNV gaat in op pensioen ZIERIKZEE - Pensioen, wat moet ik ermee. Dat is vrijdag 16 april in Zierikzee het thema van de jaarvergadering van de woonal'deling Schouwen-Dui- veland van FNV Bondgenoten en de regioafdeling van de FNV. De jaarvergadering is de eerste van de FNV Schouwen-Duive- i land, die vorig jaar juli ontstond uit de de fusie tussen de twee af delingen. E. de Vries wordt, als de leden daarmee instemmen, de nieuwe voorzitter. .Na het huishoudelijke gedeelte van de vergadering en de daarop aan sluitende pauze is de microfoon vanaf 21.00 uur voor pensioen- deskundige de heer Kok. Hij gaat het onder meer hebben over de voorwaarden waaraan je moet voldoen als je als werk nemer vervroegd wil uittreden en de vraag of de AOW op lange- re termijn voor de rijksoverheid nog wel betaalbaar blijft. Daar op voortbordurend komen za ken als belastingvriendelijke koopsompolissen en lijfrente verzekeringen aan de orde. De FNV-vergadering wordt ge houden in het multifunctioneel centrum aan de De Huijbert- straat in Zierikzee en begint om 19.30 uur. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Marcel Modde BRUINISSE - Naser Gashi doet wat zijn meeste landgeno ten in het buitenland momen teel bijna voortdurend doen. Hele dagen en nachten volgt hij voor de televisie de ramp spoed die over Kosovo trekt. Tussendoor belt hij z'n vingers blauw in de hoop enig nieuws op te vangen over de situatie van zijn achtergebleven fami lieleden in Pristina. Zijn jonge bruid Anne de Valk lijdt met hem mee. Over een maand zijn ze precies een jaar getrouwd, maar veel reden voor een groot feest ziet het paar uit Bruinisse niet. Nie mand die weet wat de toe komst hen zal brengen. Anne was het lijdzaam afwachten zat en is een hulpactie begon nen voor de gevluchte landge noten van haar man. Het initiatief valt onder de pa raplu van het in Utrecht onder gebrachte Kosovo Crisiscen trum van de Coördinatieraad Albanezen in Nedexdand, die op haar beurt weer samen werkt met de Stichting Moeder Theresa. Bruinisse geldt als een steunpunt voor heel Schouwen-Duiveland en voorlopig ook voor overig Zee land. Machteloosheid „Je zit bij dit soort situaties thuis een beetje machteloos te wezen. Daar kon ik niet meer tegen. Maar wat moet je! Ik had wel gelezen van een actie die was opgezet om kinderen te helpen. Een heel goed idee, alleen heb ben wij geen kindei-en en toch willen we iets doen." Via via kwamen Anne en Naser in con tact met de hulporganisatie in Utrecht en nu probei'en ze de Zeeuwse bevolking te mobili seren massaal goederen in te zamelen voor de oorlogslacht offers in het zuidelijk grensge bied met Joegoslavië. „Alles is welkom: klei'en, de kens, sanitaire aidikelen, bed den, tenten, voedsel, speel goed, alles wat het lot van die mensen daar maar een beetje kan verzachten. Iedereen heeft in de kast of ei'gens op zolder nog wel spullen liggen die ze zelf eigenlijk niet meer gebrui ken." Depot Vooralsnog wordt gewerkt met centrale inzamelingspunten in Bruinisse (Meidoomstraat 5), Oosterland, Nieuwerkerk en Anne de Valk en haar uit Kosovo afkomstige man Naser Gashi: „Alles wat het lot van die mensen daar maar een beetje kan verzachten is welkom." foto Pieter Honhoff Zierikzee, waar de goederen kunnen worden afgegeven. Vanuit die adressen gaan ze naar een depot in Rotterdam. Martinair heeft bekend gemaakt vier vliegtuigen be schikbaar te stellen voor het transport van de landelijk in gezamelde spullen naar Alba nië en Macedonië. Ook hebben verschillende transportbedrij ven vrachtwagens aangeboden voor het vervoer. Het vertrek van de eerste lading is gepland voor vandaag. Naser is blij met de actie voor zijn landgenoten. Zelf kwam hij vier jaar geleden naar Ne derland. Anne: „Momenteel word je keihai*d met je neus op de feiten gedrukt, maar wat er nu gebeuit was toen ook al aan de gang. Alleen nog niet op zo'n grote schaal." Een broer en neef van Naser zijn inmiddels vanuit Duits land teruggekeerd naar hun geboortestreek om te gaan vechten tegen de Serviërs, net als inmiddels zo'n vijftiendui zend lotgenoten over de hele wereld. Zelf overweegt Naser hun voorbeeld te volgen. Ook al omdat hij niet weet hoe het zijn zussen, andere broers en hun kinderen is vergaan die in Pristina zijn achtergebleven. Kip zonder kop Anderzijds beseft hij dat het weinig zin heeft om als een kip zonder kop het front op te zoe ken. „Je kunt ook op een ande re manier helpen. Zoveel mo gelijk geld en goederen inzamelen bijvoorbeeld. Maar zo vlug ik het idee heb hier niks meer voor hun te kunnen bete kenen. ga ik er gelijk naar toe. Anne kijkt een beetje sip. Het feit dat ze als onbekommerde Nederlandse is getrouwd met een man die elk moment in een oorlog kan verdwijnen, gaat er bij haar niet in. „Daar wil ik ook helemaal niet aan denken. Ik stort me gewoon helemaal op de hulpactie, dus ik heb niet eens de tijd om daar aan te den ken!" Spullen kunnen worden afge leverd bij het verzamelpunt aan de Meidoornstaat 5 in Bruinisse (0111-482721) dan- wel op de nader te bevragen adressen in Oosterland, Nieu werkerk en Zierikzee. door Ben Jansen MIDDELBURG - De belang stelling om aan de Oosterschel de lamsoor en zeekraal te snij den groeit. Bij de provincie zijn dit jaar 480 aanvragen binnen gekomen: 40 meer dan vorig jaar. Er worden maximaal 300 ontheffingen voor de betreding van de schorren verleend. De verwachting bestaat dat dit aantal de komende jaren zal worden teruggebracht. Bij de aanwijzing van de Oos terschelde als staats- en be schermd natuurmonument (in 1990) is erkend dat het snijden van zeegroente op de schorren door de plaatselijke bevolking een diepgewortelde traditie is. Daai'om is besloten deze activi teit nog beperkt toe te staan op een deel van het door de uitvoe ring van de Oosterscheldewer- ken danig verminderde schor renareaal. Van de 650 ha schor in de Oos terschelde worden voor een op pervlakte van in toteel 120 ha ontheffingen verleend voor het snijden van zeekraal (salicomia europaea) en zeeaster of lams oor (aster tripolium). Het gaat om acht gebieden: Oesterput bij Colijnsplaat op Noord-Beve land; Rattekaai West bij Rilland op Zuid-Beveland; schorren van Sint-Annaland op Tholen; schorren van Anna-Jacobapol- der West en Oost op Sint-Phi- lipsland; Viane, 't Stelletje bij Zierikzee en Grevelingendam op Schouwen-Duiveland. Het aantal ontheffingen dat wordt uitgegeven varieert van 10 op 't Stelletje tot 65 op Rattekaai West. Voorwaarden De vooiwaarden die aan zo'n ontheffing worden verbonden, zijn strikt. Lamsoor en zeeki-aal mag alleen voor eigen gebruik worden gesneden, maximaal tweeënhalve kilo per dag. Com merciële doeleinden zijn niet toegestaan. De ontheffing, gel dig tot en met zaterdag 24 juli, is alleen geldig voor de aanvrager of een gezinslid. Iedereên kan maar één ontheffing aanvragen - zij het dat drie voorkeuren voor gebieden kunnen worden opgegeven. Aan een ontheffing kunnen geen rechten voor de toekomst worden ontleend. Wie denkt het snijden van een maal tje lamsoor of zeekraal te kun nen combineren met het uitla ten van de hond, komt bedrogen uit: het is verboden huisdieren op het schor mee te nemen. Enkele jaren geleden heeft de pi-ovincie Zeeland de uitgifte van de ontheffingen overgeno men van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Er is een gedegen pro cedure opgezet om ervoor te zorgen dat de toewijzing van dé ontheffingen eerlijk verloopt: Alleen per post ingediende aan vraagformulieren worden in be handeling genomen. Dat gebeurt op volgorde van bin nenkomst, nadat de formulieren die op een dag binnenkomen door elkaar woi-den gehusseld. Daarmee wordt voorkomen dat de manier waarop PTT Post de aanvragen aanlevert, bepalend is voor de de toekenning van de ontheffingen. Dit jaar is 37,5 procent van de aanvragers te leurgesteld. Elf van hen hebben daartegen bezwaar aangete kend. Controle Provincie, politie en Algemene inspectiedienst van het ministe rie van LNV controleren of de ontvangers van de ontheffingen zich aan de vooiwaarden hou den. Voor commerciële bedoe lingen is H.S. Zandstra van de provincie niet al te zeer be ducht. De oppervlakten schor waarop in de Oostei-schelde zee groente mag worden gesneden, zijn te klein en de planten staan onvoldoende dicht bij elkaar voor een werkelijk lucratieve nering. Soms wordt niettemin iemand betrapt op een hoeveel heid zilte groente die de tweeën halve kilo ruimschoots over- schi'ijdt. De dader krijgt dan een bon en de oogst wordt in beslag genomen. In overleg met de offi cier van justitie gaan de gecon fisqueerde zeegi'oenten naar een verzorgingshuis of een an dere instelling. Na de voltooiing van de Ooster- scheldekering vertoonden lamsoor en zeekraal een sterke toename. Begin jaren 90 werden jaarlijks dan ook 350 ontheffin gen voor het snijden van zee groente verleend. De laatste jaren beginnen andere schor- planten lamsoor en zeekraal te verdringen. Daarom is Den Dortsman Oost (Tholen) al afge vallen als locatie voor het snijden van zeegroente en het aantal ontheffingen aan de Gre velingendam is gehalveerd. Zandstra verwacht dat in de toekomst nog minder ontheffin gen zullen worden verstrekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39