Blijdschap over aanpak Bekhof PZC Op zoek naar erkenning Inzameladressen voor hulpgoederen Kosovo Accelerando geeft jaarlijkse uitvoering in Sint-Annaland Belangstelling voor snijden zeegroente groter dan voorheen Provincie verdeelt 83.500 gulden voor ontwikkelingshulp ABSOLUTE SLUITING LIQUIDATIEVEILING PERZISCHE TAPIJTEN zeeland 20 Invulling kale vlakte in hart Goes nu echt nabij OMVANGRIJKE en ALGEHELE LIQUIDATIE- OPHEFFINGSVEILING HOTEL ARNEVILLE vrijdag 9 april 1999 door Rolf Bosboom GOES - De schandvlek van Goes lijkt eindelijk te verdwij nen. Alles wijst erop dat Goese- naren vanaf volgend jaar niet meer beschaamd de andere kant hoeven op te kijken als zij het Bekhof passeren. Onder de naam Stadspoort Goes komen er woningen, kantoren en par keerruimte - zoveel is zo goed als zeker. Wethouder C.R.M.M. Linssen (CDA) is opgelucht. „Ik ben nu vijf jaar wethouder en vijf jaar bezig met het Bekhof. Daar heb ik heel veel energie in gestopt. Daarom zal ik ontzettend blij als over een paar maanden de eerste paal de grond in kan. En met mij, denk ik, duizenden Goesena- ren." Eind vorige week kwam naar buiten wie aan de slag willen in het al jaren braakliggende ge bied aan de rand van de binnen stad. Roompot Recreatie, architect M. Zeelenberg en pro jectontwikkelaar Stienstra uit Heerlen hebben de handen in eengeslagen. Het consortium neemt de kavel over van ABN Amro. Eerst zou APO, de pro- jectontwikkelingspoot van de bank, het Bekhof gaan ontwik kelen. Toen het Bouwfonds APO twee jaar geleden overnam, waarbij het Bekhof buiten de boot viel, strandden die plan nen. Het geduld van veel Goese- naren is daardoor zwaar op de proef gesteld. Linssen: ..Het lijkt dat het allemaal heel lang geduurd heeft, maar als je weet wat er allemaal aan vast zit.. Ik ben blij dat ABN Amro het Bek hof als een van de eerste projec ten van de grote stapel heeft ge pakt. Achter de schermen is er vervolgens ontzettend hard ge werkt." De wethouder voedde zelf ook de wrevel door al sinds oktober te roepen dat het elk moment tot een akkoord kon komen. ..Ik was iets te enthousi ast en heb wat onderschat hoe veel tijd de administratieve en juridische afwikkeling kost." Kwaliteit Linssens geestdrift was vooral ingegeven door de gegadigde met wie ABN Amro in gesprek was. ,,Ik was enthousiast over de samenstelling van het con sortium en over hun filosofie, die een vertaling is van mijn am bities. Bovendien wilde ik graag werken met partijen die ik ken. Doorslaggevend voor Linssen was dat de ontwikkelaars be reid zijn een project zonder de tailhandel op te zetten - een dringende wens van de midden stand en de politiek - en bewust kiezen voor kwaliteit in plaats van, zoals de wethouder het for muleert, 'met dollartekens in de ogen' naar het Bekhof te kijken. Het consortium en de gemeente zijn het erover eens dat de archi tectuur van Stadspoort Goes moet aansluiten bij die van de binnenstad. Grote kantoren complexen met spiegelglas zijn bijvoorbeeld uit den boze. „Het mag geen massief eiland wor den. Er moet juist lucht en ruim te in het plan zitten", zegt Lins sen. Door een passage te maken die ruwweg loopt van de roton de naar de muziekschool ont staat er een wandelroute rich ting de binnenstad. Architect Zeelenberg speelt met het idee om nabij de rotonde een moder ne stadspoort te creëren met een klein torentje, zodat er een dui delijke entree ontstaat. Onduidelijkheid is er nog over de woningen in het plan. De ont wikkelaars hebben zo'n veertig appartementen (bij de Van de Spiegelstraat) voor ogen; de wethouder spreekt van 'binnen stadswoningen met weinig of geen tuin'. Linssen: „Daarvoor staan we nog te vroeg in het pro ject. Het is een van de dingen waar we over moeten praten. Er mogen in elk geval geen grote complexen komen en het moet passen bij de binnenstad." De animo van bedrijven en in stellingen om zich in het Bekhof te vestigen is volgens alle be trokkenen groot. Dat was vol gens Linssen in de tijd van APO wel anders. „Nu proef ik juist de druk van: mogen het niet méér kantoren worden. Maar daar voor vind ik de woonfunctie te belangrijk." In totaal komt er ongeveer 9000 vierkante meter kantoorruimte, waarbij ook on dernemingen zoals makelaar dijen, uitzendbureaus en tand artspraktijken zijn toegestaan. Een van de belangstellenden is het waterschap Zeeuwse Eilan den. dat in het Bekhof een uit breiding wil realiseren. De par- GOES - De christelijke stichting Dorkas heeft in Zeeland een aantal depots ingericht voor spullen voor de vluchtelingen uit Kosovo. Mensen die wat af willen staan wordt gesuggeerd kleding, dekens en lakens en schoenen beschikbaar te stellen. Voor Noord- en Zuid-Beveland kunnen de spullen ingeleverd wor den bij de familie Meulenberg aan de Jonkvrouwe Annadijk 1 te Kort gene. bij de familie Bakker aan de Kloet ingseweg 24 te 's-Gra- venpolder en bij de familie Scheele aan de Edison weg 21 te Krui- ningen. Zaterdag kan er tussen 9 en 12 uur ook kleding afgegeven worden bij de Elimkerk in 's-Gravenpolder. In Zeeuws-Vlaanderen heeft Dorkas een depot bij de familie Ver- poorte aan de Walstraat 21 te Oostburg, de familie Simons aan de Leeuwenlaan 24 te Terneuzen en bij de familie De Theije aan de Li- nidijk 7 te Axel. Op Walcheren kunnen de spullen afgegeven worden bij de familie Bosschaart aan de Agathastraat 20 te Aagtekerke en bij de familie Van der Burght aan de Bogerdweie 41 te Serooskerke. De inleveradressen op Schouwen-Duiveland zijn de familie Slaager aan de Bouwmansweg 10 te Haamstede, de Dorkascontai- ner van de familie Van Dijke aan de Esdoorn weg 1 te Nieuw-Haam- stede. de familie Den Boer aan de Zandweg 33 te Zierikzee en de fa milie Vaane platteweg 12 te Scharendijke. Mevrouw Pasveer te 's-Gravenpolder is voor deze actie coördinatri ce van Dorkas. Haar telefoonnummer is 0113-312471. keerkelder onder het gebied moet ook een bijdrage leveren aan de oplossing van het par keerprobleem in Goes. Het streven is om begin volgend jaar de bouw te beginnen. De gemeente en het consortium ho pen binnenkort een samenwer kingsovereenkomst te onderte kenen. De architect streeft ernaar voor de zomerperiode een definitief ontwerp op papier te hebben. Ook de Goese gemeenteraad en de provincie moeten hun zegje doen. Linssen verwacht van die kant weinig weerstand, vooral omdat detailhandel uit het plan geschrapt is. „Ik ga ervan uit dat er snel een positieve uitspraak komt." Wethouder Linssen: „...bewust kiezen voor kwaliteit... foto Willem Mieras door Esme Soesman SINT-ANNALAND - De Ko ninklijke Fanfare Accelerando uit Sint-Annaland geeft vrijdag 16 en zaterdag 17 april haar jaarlijkse muziekuitvoering in De VVellevaete in Sint-Anna land. De uitvoering is getiteld Met de Franse slag. Sportzaal en dorpshuis worden omgetoverd in Franse sferen, met als hoogtepunt een elf bij el f meter grote replica van de Eif- feltoren. Daarnaast zijn van zes beroemde Franse schilderijen, waaronder meesterwerken van Monet en Toulouse-Lautrec, le vensgrote reproducties ge maakt. Deze sieren de wanden van de sportzaal. Uiteraard komt het thema ook terug in de repertoirekeuze: muziek van Edith Piaf, de Marseillaise en The bells of the Notre Dame van de gelijknamige Disneyfilm zijn enkele van de stukken die opge voerd worden. Drumband, fan fare en blokfluitleerlingen ko men alle aan bod. Begeleiding wordt gegeven door junior-accordeonist Maarten van der Harst. Bovendien treedt het onlangs opgerichte koperk wintet van Accelerando voor het eerst in het openbaar op. Cees van Broekhoven neemt de taak van spreekstalmeester op zich. De fanfare staat onder lei ding van Pierre van Broekho venThieu Rievers is instructeur Oriëntatie op innerlijk licht BERGEN OP ZOOM - De School van het Gouden Rozen kruis houdt zondag 11 april een oriëntatiemiddag onder de titel De roep van het Rozenkruis in een nieuw millennium. Thema is de zoektocht naar het Inner lijke Licht, een onderwerp dat in woord, klank en beeld belicht wordt. Om 13.30 uur gaat de zaal van het Rozenkruizers-gebouw aan de Blauwehandstraat 21 in Ber gen op Zoom open. De inleiding begint om 14 uur en om 16.30 wordt de middag afgesloten. Er is een bescheiden expositie over de gnostieke weg van het Rozen kruis te zien, naast een boeken tafel met uitgaven van het Ro zenkruis Pers. van de drumband. In het dorps huis is een kunstenaarsmark ingericht Kunstschilders uj verschillende Thoolse kernen ej uit Bergen op Zoom laten zia wat zij kunnen Met een wijn proeverij, boulangeriekar en d mogelijkheid een 'naaktportre: te laten maken, is de Fransi sfeer compleet. Vrijdagavond wordt afgesloten met dansmu ziek van 3'oh Eigenwijs. Beid. avonden beginnen om half acht Kaarten zijn te reserveren vij Katie van Winkelen: 0166 657099. Trouwakten in computerarchief MIDDELBURG - Het Rijksat chief in Zeeland heeft 14.501 Middelburgse huwelijksaktei gedigitaliseerd. De index ervai wordt woensdag 14 april gepre senteerd aan wethouder J. C van Dijk-Sturm van Middel burg. Met de index zijn genealogisch» gegevens, in dit geval over dt periode van 1811 tot 1922, vee beter toegankelijk voor mensq die geïnteresseerd zijn in hui familiegeschiedenis. Het project in Middelbuij maakt deel uit van het landelij ke project 'Digitale sleutel to de familiegeschiedenis'. Dt rijksarchiefdienst wil in 2001 alle huwelijksakten van Neder land in de computer beschik- baar hebben, zodat iedereen o] studiezalen van de archieven ei via Internet met behulp van dt ingevoerde akten een frame kaï maken voor een stamboom. Voor Zeeland moeten uiteinde lijk 175.000 akten worden inge voerd De huwelijksakten be strijken een periode van 181' tot 1922 en voor Zeeuws-Vlaan- deren zelfs al vanaf 1796. Vrij willigers en medewerkers vai het rijksarchief zijn er al bijru twee jaar mee bezig. In de stu diezaal van het Rijksarchief ii Zeeland zijn van 41 (voormalig Zeeuwse gemeenten de huwe lijksakten met behulp van dt computer op te sporen. De huwelijksakten van Fries land, Drenthe, Utrecht ei Noord-Brabant zijn al via In ternet te raadplegen. Het adrei is www.archief.nl. door Ben Jansen MIDDELBURG - De belang stelling om aan de Oosterschel- de lamsoor en zeekraal te snij den groeit. Bij de provincie zijn dit jaar 480 aanvragen binnen gekomen; 40 meer dan vorig jaar. Er worden maximaal 300 ontheffingen voor de betreding van de schorren verleend. De verwachting bestaat dat dit aantal de komende jaren zal worden teruggebracht. Bij de aanwijzing van de Oos- terschelde als staats- en be schermd natuurmonument (in 1990) is erkend dat het snijden van zeegroente op de schorren door de plaatselijke bevolking een diepgewortelde traditie is. Daarom is besloten deze activi teit nog beperkt toe te staan op een deel van het door de uitvoe ring van de Oosterscheldewer- ken danig verminderde schor renareaal. De natuurwaarden van de schorren staan voorop. Daarom mogen ze in principe niet worden betreden. Van de 650 ha schor in de Oos- terschelde worden voor een op pervlakte van in toteel 120 ha ontheffingen verleend voor het snijden van zeekraal (salicornia europaea) en zeeaster of lams oor (aster tripolium). Het gaat om acht gebieden: Oesterput bij Colijnsplaat op Noord-Beve land; Rattekaai West bij Rilland op Zuid-Beveland; schorren van Sint-Annaland op Tholen; schorren van Anna-Jacobapol- der West en Oost op Sint-Phi- lipsland; Viane, 't Stelletje bij Zierikzee en Grevelingendam op Schouwen-Duiveland. Het aantal ontheffingen dat wordt uitgegeven varieert van 10 op 't Stelletje tot 65 op Rattekaai West. Voorwaarden De voorwaarden die aan zo'n ontheffing worden verbonden, zijn strikt. Lamsoor en zeekraal mag alleen voor eigen gebruik worden gesneden, maximaal tweeënhalve kilo per dag. Com merciële doeleinden zijn niet toegestaan. De ontheffing, gel dig tot en met zaterdag 24 juli, is alleen geldig voor de aanvrager of een gezinslid. Iedereen kan maar één ontheffing aanvragen - zij het dat drie voorkeuren voor gebieden kunnen worden opgegeven. Aan een ontheffing kunnen geen rechten voor de toekomst worden ontleend. Wie denkt het snijden van een maal tje lamsoor of zeekraal te kun nen combineren met het uitla ten van de hond, komt bedrogen uit: het is verboden huisdieren op het schor mee te nemen. Enkele jaren geleden heeft de provincie Zeeland de uitgifte van de ontheffingen overgeno men van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Er is een gedegen pro cedure opgezet om ervoor te zorgen dat de toewijzing van de ontheffingen eerlijk verloopt. Alleen per post ingediende aan vraagformulieren worden in behandeling genomen. Dat ge beurt op volgorde van binnen komst, nadat de formulieren die op een dag binnenkomen door elkaar worden gehusseld. Daar mee wordt voorkomen dat de manier waarop PTT Post de aanvragen aanlevert, bepalend is voor de de toekenning van de ontheffingen. Dit jaar is 37,5 procent van de aanvragers te leurgesteld. Elf van hen hebben daartegen bezwaar aangete kend. Provincie, politie en Algemene inspectiedienst van het ministe rie van LNV controleren of de ontvangers van de ontheffingen zich aan de voorwaarden hou den. Voor commerciële bedoe lingen is H.S. Zandstra van de provincie niet al te zeer be ducht. De oppervlakten schor waarop in de Oosterschelde zee groente mag worden gesneden, zijn te klein en de planten staan onvoldoende dicht bij elkaar voor een werkelijk lucratieve nering. Soms wordt niettemin iemand betrapt op een hoeveel heid zilte groente die de tweeën halve kilo ruimschoots over schrijdt. De dader krijgt dan een bon en de oogst wordt in beslag genomen. In overleg met de offi cier van justitie gaan de gecon fisqueerde zeegroenten naar een verzorgingshuis of een an dere instelling. Na de voltooiing van de Ooster- scheldekering vertoonden lamsoor en zeekraal een sterke toename. Beginjaren 90 werden jaarlijks dan ook 350 ontheffin gen voor het snijden van zee groente verleend. De laatste jaren beginnen andere schor- planten lamsoor en zeekraal te verdringen. Daarom is Den Dortsman Oost (Tholen) al afge vallen als locatie voor het snijden van zeegroente en het aantal ontheffingen aan de Gre velingendam is gehalveerd. Zandstra verwacht dat in de toekomst nog minder ontheffin gen zullen worden verstrekt. Psychologe Marrie van der Feen: „Ik kan niet eens mijzelf betalen." foto Lex de Meester Therapie voor misbruikte vrouwen blijkt heilzaam doorRoelf Reinders MIDDELBURG - Een grote, zwarte bal met tranen in de buik. Zo omschri jft een seksueel misbruikte vrouw haar gevoel. „Die bal in mijn buik is verdwe nen", leest de Middelburgse psychologe Marrie van der Feen voor. Een vragenlijst die de vrouw na therapie van Van der Feens Stichting Petra heeft in gevuld. „Dat had ik ook", zegt Van der Feen, zelf als kind mis bruikt. „Die bal van angst, maar dan in mijn keel. Grappig dat zij dat ook voelde." Stichting Petra in Middelburg houdt vanavond een voorlich tingsavond over traumaverwer king, waarmee zij vijf jaar zogenaamde traumaverwer- kingsweekeinden voor mis bruikte vrouwen viert. Vanavond begint de vijfentwin tigste, met 35 vrouwen „Zelf bedacht, die weekeinden", zegt Van der Feen, die Petra in 1992 oprichtte voor 'psychosociale pastorale vrouwenhulpverle ning'. Christelijke hulpverle ning, daar profileert ze zich mee. „Een setting waarin chris telijke normen en waarden wor den vastgehouden. Dat geeft een veilig gevoel. Als ze willen, bidden we samen. Ze erkent dat groepstherapieën niet nieuw zijn. Maar in haar groepsweekeinden gaat het om 'dingen bespreekbaar maken'. Voor traumaverwerking zijn ze in de gewone hulpverlening vaak zo bang, zegt zij. „Ze vre zen dat de vrouwen nog meer last krijgen dan ze al hebben. Veel vrouwen zeggen: 'We mochten niet praten.Wij willen vrouwen juist om laten gaan met hun verwarrende gevoe lens." Vrouwen zijn tevreden over de therapieën bij Petra, blijkt uit een eigen 'evaluatie onderzoek'. Het is nog niet hele maal klaar, maar de eerste resultaten wil Van der Feen vanavond aan 'beleidsmakers' uitreiken. Maar het wil niet zo vlotten. Gedeputeerde L. Cop- poolse van welzijn heeft niets van zich laten horen. Terwijl Van der Feen zo om politieke er kenning zit te springen. Ze mocht niet "ïneedoen met de provinciale stuurgroep die zich heeft gebogen over de hulpver lening in Zeeland aan slachtof fers van seksueel geweld. „Frustrerend, ik voelde me ge negeerd." Geld Van der Feen wil met politieke erkenning potjes met geld los krijgen. „Ik kan nu niet de extra maatschappelijk werker beta len die ik gruwelijk mis. Ik kan niet eens mijzelf betalen!" Er kenning kan ook betekenen dat verzekeraars de therapiekosten vergoeden, vrouwen betalen dat Kampioenstitel Zeeuwse teckels 's-GRAVENPOLDER - Drie teckels van de familie De Kun- der uit 's-Gravenpolder zijn in de prijzen gevallen op een inter nationale tentoonstelling in Monte Carlo in Monaco. Het waren de ruwhaar teckels Heras en Xantos en de korthaar Sympathie. Ze behaalden de ti tel Kampioen van Monaco. Ruwhaar Jeffrey van dochter Angelique de Kunder werd te gelijkertijd Nederlands kampi oen in Leeuwarden. VLISSINGEN Turnen - Sportvereniging Forza Gymnastica verzorgt zondag 11 april een demonstratie gymnas tiek en turnen in de Vlissingse bioscoop Cine City. De demon stratie wordt verzorgd door de gouden herenploeg van de Ne derlandse Kampioenschappen. Het optreden wordt gehouden tijdens de pauzes van de mid dagvoorstellingen. door Roelf Reinders MIDDELBURG - De provincie heeft 83.500 gulden verdeeld onder Zeeuwse organisaties die zich met ontwikkelingssamen werking bezighouden. Dat is tweeduizend gulden meer dan vorig jaar. De helft van dit budget gaat zoals elk jaar naar het Centrum voor Internationa le Samenwerking (COS) Zee land in Goes. Het COS-Zeeland ondersteunt Zeeuwse organisa ties die actief zijn met hulp aan Derde-Wereldlanden en inter nationale samenwerking. De rest van het geld gaat naar achttien andere organisaties waaronder het Zeeuws Plat form voor Duurzame Ontwik keling, de Werkgroep Bangla- desh-Zeeland en twet werkgroepen van Dorkas Hulp De provincie keert alleen gel« uit als het wordt gebruikt voo! het aantrekken van geld vooi projecten in de Derde Wereld ei Oost-Europa of voor voorlich ting. Aan subsidieaanvragen van dt Stichting Medeburgers Tagan rog en de Werkgroep Kerk e: Samenleving Stoppeldijk/Vo gelwaarde is niet voldaan. Ook een verzoek om geld van dt Stichting Help Oekraïne vol deed niet aan de voorwaardei maar 'gezien de schrijnend! nood' besloot het dagelijks pro vinciebestuur ook dit jaar eei subsidie van duizend grilden tt verlenen voor een psychiatriscl ziekenhuis in de Oekraïensi stad Charkov. nu vaak nog zelf. „Zo worden vrouwen dubbel gestraft." Ze hoopt dat het psychiatrisch cen trum Emergis in Goes Petra gaat inhuren. De samenwerking met Emergis is wel eens slechter geweest. Laatst nog zei iemand van Emergis over een misbruikte vrouw: „Laat haar maar bij Pe tra blijven, wij hebben niks toe te voegen." Voor Van der Feen is dat een 'stukje erkenning'. Vroe ger liep het veel stroever. Droom Van der Feen heeft een droom. Een opvanghuis voor misbruik te vrouwen in acute crisis met behandeling. Inclusief een af- reageerkamer plus boksbal en een 'cosy' snoeskamer 'om weer te leren voelen'. Dat moet dan wel een nieuwe stichting run nen. Want Petra kan niet alles doen, zegt Van der Feen „Ik ben betrokken, aardig, warm, lief, dat is gewoon zo. Ik heb het ook allemaal meegemaakt, maar ik ben dus wel erg kwets baar. Ik loop het gevaar te wor den overspoeld. Mensen zouden over me heen kunnen lopen, ze ker op zo'n weekend. Maar ik ben moeder van acht kinderen en ben dus zeker geen tut." Voorlichtingsavond van Stichting Petra over slachtoffers van seksueel geweld, vanavond om 20.30 uur in de Kloveniersdoelen, Achter de Houttuin 30 m Middelburg SENNEH PERZEN MIDDELBURG Opheffing - na meer dan 20 jaar - van de bekende vestiging aan de Langeviele te Middelburg van de kwalitatief uitzonderlijke winkel- en magazijnvoorraad buitengewoon waardevolle voor kenners zeldzame, authentieke, traditioneel met de hand vervaardigde en andere voorbeelden van de Oosterse Tapijtknoopkunst van wol en zijde, in alle afmetingen tot extra groot Met inbegrip van verfijnde exemplaren uit de Senneh Special Collection. - Senneh Perzen was ruim 20 jaar een begrip in Zeeland en ver daarbuiten en nam een zeer vooraanstaande positie in als alom gerespecteerd en toonaangevend leverancier van met vakmanschap geselecteerde handgeknoopte tapijten - Alle onder de hamer komende exemplaren behouden hun oorspronkelijke prijskaarten om bieders in gelegenheid te stellen de besparing die zij realiseren te bepalen. ZATERDAG 10 APRIL-14.00 UUR Bezichtiging vanaf 12.30 uur. Buitenruststraat 22 - Middelburg KAVELLUSTEN BESCHIKBAAR TIJDENS BEZICHTIGING EN VEILING Alle tapijten voorzien van Echtheidscertificaat Betaling Contant laanbe taling mogelijk). Eurocheque. Giro Veiling o l v Deurwaarders Bongers Duvm Ir Middelburg Veilingmeester Pieter A D. Schollen.Huizen. Vrdingmreatrr a

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 34