Hennie Franke nog lang niet op 1 m Zeeland een moeilijke provincie 5t Vijfentwintig jaar slechts het begin van tafeltennisclub Hardlopen uitlaatklep voor chef-kok Opmerkelijke opmars 's-Heer Arendskerke door Jasper van der Bliek VEERE - De geheime kampi- 1 oen. Snelste chef-kok van Ne- derland. Beste Zeeuw in de ma rathon van Rotterdam. Super- laatbloeier. Onbekende topper. Sportieve duizendpoot. Alle maal typeringen voor één per soon. Een sporter die lak heeft aan regels en normen, en zijn ei gen weg gaat. Die onzichtbaar topprestaties neerzet en door blijft gaan. Hennie Franke (41) uit Veere loopt hard. Heel hard zelfs. Alleen weten niet veel mensen dat. De geboren en getogen Veeren- aar heeft een drukke baan als chef-kok bij restaurant de Campveerse Toren in het Wal- cherse stadje en kan ternauwer nood een uurtje vrij maken voor een interview. ,,De drukke tijd in het restaurant begint nu weer I en dan kost het wel eens moeite om alles te combineren. En om dat ik als chef-kok eigenlijk al tijd bezig ben, kan ik niet het he le jaar op hoog niveau lopen. Er is simpelweg te weinig tijd om een heel jaar voluit te trainen." Franke is pas sinds een jaar of zeven fanatiek met lopen bezig, ofschoon hij al 41 is. Daarvoor zwoer hij bij voetbal. Uiteraard bij Veere. „Tot mijn 28ste heb ik bij Veere in het eerste gespeeld. Maar ik kon het steeds moeilij ker combineren met mijn werk als kok Ik heb toen nog een paar jaar bij lagere elftallen ge speeld, maar dat kwam niet overeen met mijn sportieve am- bities. Ik ga voor het hoogste, anders hoeft het niet. Dus ben ik met voetbal gestopt, en begon- I nen met tennis." Tennisvrienden 1 Lopen deed Hennie Franke slechts heel af en toe. ,,Ik ging regelmatig een stukje rennen, 1 gewoon lekker wat kilometers, maar nooit echt fanatiek of pro- 1 fessioneel. Tot een paar tennis- I vrienden het idee opvatten om de marathon van Rotterdam te lopen. Dat was in 1993. Aan vankelijk had ik hier weinig zin in, maar ze wisten me over te ha len Het stomste was dat ik uit eindelijk maar met twee van ons die wedstrijd heb gelopen. De rest durfde toch niet." Normaal is de marathon het grote doel waar een atleet lange tijd - gemiddeld tien jaar - naar toewerkt, en waar allerlei speci ale trainingsschema's voor wor den gemaakt. Franke had echter geen boodschap aan deze gege vens. ,,Ik had geen flauw benul waaraan ik begon. Ik liep, en zag het wel. Zo benader ik sport altijd. Bleek dat ik zonder erva ring een marathon makkelijk uitliep en nog onder de drie uur ook. Voor die wedstrijd had ik nog nooit een afstand van meer dan dertig kilometer gelopen. Dat was wel een waanzinnige ervaring." Franke zwijgt even, neemt een slokje zwarte koffie en vervolgt zijn betoog. „Toen had ik de smaak wel te pakken en ben fa natieker geworden. Een jaar la ter liep ik Rotterdam weer en nu in twee uur en vierenveertig mi nuten. Een grote vooruitgang. Ik ging steeds gerichter trainen om elk jaar net iets beter te wor den. Het lukte steeds. De derde keer snoepte ik weer drie minu ten van mijn tijd af." Mauricio Gonzalez In 1995 besloot de Veerenaar lid te worden van een vereniging, het tegenwoordige Dynamica. Toen hij daar vertelde hoe hij in aanraking was gekomen met de loopsport waren zijn teamgeno ten met stomheid geslagen. „Ze konden simpelweg niet geloven dat ik koud met de marathon was begonnen. En dat ik trai ningsschema's tot 170 kilometer in de week liep. Ikzelf vond het best normaal, ik was het immers gewend. Inmiddels trainde ik met een Mexicaan, Mauricio Gonzalez. Aan hem trok ik me ongelooflijk op, omdat hij broodsporter was geweest en perfecte trainingen in elkaar zette. Daar heb ik veel aan gehad." In 1998, opnieuw in Rotterdam, werd duidelijk dat Hennie door Jasper van der Bliek KAPELLE - „Het belangrijkste doel van onze vereniging is het instandhouden van een gezond klimaat en goede teamgeest." - Deze boodschap komt van Frits Vervaet (62), voorzitter van ta- 1 feltennisclub Kapelle. Die ver- eniging bestaat deze week 25 1 jaar en dat feest wordt opgeluis terd met een aantal activiteiten. Kapelle is met ongeveer vijftig leden één van de kleinere ver enigingen in Zeeland. Volgens de voorzitter is dat geen nadeel. „Het zorgt ervoor dat iedereen elkaar kent en dat maakt het j heel erg gezellig, dat voor iedere i vereniging belangrijk is. Team- geest is tevens een sterk punt van ons. Competitieteams blij- ven over het algemeen lang bij elkaar en hebben samen succes of tegenspoed. Ze blijven elkaar I trouw, in goede en slechte tij- i den." Het hoogste team van Kapelle komt uit in de tweede klasse dis trict. Dat is niet erg hoog. „Daar ben ik het mee eens", vindt Ver vaet. „Hoewel het er wel dik in zit dat ons team kampioen wordt en promoveert naar de eerste klasse. Prachtig zou dat zijn, een kampioenschap in ons jubileumjaar. En ik zie wel mo gelijkheden wat het niveau be treft. Voor onze jeugd hebben we een trainer aangetrokken, Jo Kleinepier, en hij boekt behoor lijk wat vooruitgang. Ik ver wacht dat we volgend jaar drie nieuwe jeugdteams kunnen for- Franke een atleet was om reke ning mee te houden. Veertig jaar inmiddels -en daarmee vete raan- klokte hij een tijd van twee uur en vierendertig minu ten en finishte knap als 81ste van de elfduizend deelnemers èn was de beste Zeeuw. „Dat verbaasde me zelf ook", blikt Franke met een glimlach terug. „Ik was intens gelukkig na die wedstrijd, omdat het zo onge looflijk goed ging. Vooraf dacht ik dat het mijn laatste marathon zou zijn, maar nu probeer ik dit jaar het Zeeuws Veteranenre- cord te verbeteren. Dat staat twee minuten scherper dan mijn tijd vorig jaar. Over anderhalve week is het weer zo ver, dan zul len we het zien." Discipline Om zich voor te bereiden op de marathon volgt de in kokstenue gestoken Veerenaar een Spar taans trainingsschema. „Ge middeld 150 kilometer per week, dertien weken lang. Dat valt met mee. Veelal loop ik twee keer per dag, de eerste sessie al om zeven uur 's ochtends. Het vergt een hoop discipline, maar als ik dan die wedstrijd loop voel ik me machtig en geniet van al het publiek." De marathon van Rotterdam is eigenlijk de enige echt grote wedstrijd waaraan de superso nische kok deelneemt. „In Zee land doe ik jaarlijks de Den In- kelloop en de Frapo's run in Vlissingen. Daar zet ik altijd be hoorlijke resultaten neer en loop ik persoonlijke records. De Den Inkelloop heb ik dit jaar zelfs gewonnen. Ik zou best een heel jaar actief aan alle wed strijden mee willen doen, maar door mijn baan heb ik daar geen tijd voor. Ik kan niet elk week einde vrij nemen. Ik zou zeker bij de Zeeuwse top horen als ik tijd voor alle wedstrijden en toernooien zou hebben. Maar zo is het nu eenmaal niet." Franke laat een paar knipsels zien uit horecavakbladen, waarin hij wordt geprezen als snelste kok van Nederland. Ver der is er weinig over hem ge- Pas na de marathon van Rotterdam in 1993 kreeg Hennie Franke de smaak van het lopen te pakken. foto Dirk-Jan Gjeltema schreven. Vreemd voor een at leet van zijn niveau. Krijgt hij wel genoeg waardering? „Ach, ik zit er niet zo mee dat niet veel mensen me kennen of mijn pres taties weten. Het zou leuk zijn als er wat erkenning was. In Rotterdam was ik vorig jaar toch de beste Zeeuw." Voor de kok uit Veere is lopen een hobby. Maar wel één met hoofdletter H. „Ik kan zeker niet zonder sport. Ik moet regelmatig lopen. Toch relativeer ik ook. Tijdens marathons heb ik vol wassen mannen zien huilen en kotsen. Zover moet het niet gaan. Ook heeft sport op mij een heil zame werking. Het is een uit laatklep, de stress van mijn werk verdwijnt en het is gezond. En geen zorgen, ik ga nog heel lang door." Kanoclub heeft te weinig mogelijkheden voor beoefening watersport meren die langzaam naar een hoog niveau kunnen groeien." De jeugd heeft duidelijk de toe komst bij de Zuid-Bevelandse vereniging. „De gemiddelde leeftijd van onze senioren is 35. Te oud om nog goed te presteren. Ik hoop dan ook dat dit in de toekomst verandert." Om dit doel te bereiken hield Kapelle afgelopen dinsdag ter ere van het 25-jarig bestaan een receptie voor oud-leden. Lang niet allemaal oud-leden in leef tijd. „Vroeger studeerde veel jeugd al op jonge leeftijd buiten de provincie. Daardoor stopten al velen rond hun vijftiende. Met de bijeenkomst probeerden we, naast gezellig bijpraten, mensen opnieuw te interesseren voor het tafeltennis. Of we suc cesvol waren, is nog niet te zeg gen." Uitwisseling Naast de receptie houdt de club op 5 juni een uitwisseling met het Haagse SETT, een vereni ging die ook 25 jaar bestaat. Vervaet: „Dat leek ons leuk. Uit wisselingen kwamen vroeger vaak voor en nu hoor je er wei nig meer van. We proberen een traditie in ere te herstellen." Tafeltennisvereniging Kapelle vijfentwintig jaar jong luidt de kop boven het briefje dat het ju bileum aankondigt. Op naar de volgende vijfentwintig dus. „Zeker", lacht Frits Vervaet. „Maar niet met mij als voorzit ter. Dan ben ik 87. Zou wattever gaan." Izak Adriaansen van Kanoclub Zeeland vindt het aanbod oin in de provincie te kanoën te beperkt. Het bestuur van tafeltennisvereniging Kapelle vierde deze week (tt met hun leden het vijfentwintigjarig bestaan van de club. Van links c' naar rechts: secretaris Eugène Daemen, voorzitter Frits Vervaet, rs wedstrijdsecretaris Cees van Oers en Rick Sijp (jeugdafdeling). foto Willem Mieras door Maikel Apai OOSTBURG - De link met sport en toerisme is vaak snel gelegd. Met sport en natuur ligt dat an ders. Al sinds de oprichting pro beert Kanoclub Zeeland haar natuurvriendelijke beleid te la ten zien. Sinds negen jaar heb ben ze daar zelfs een heuse PR- man voor. „Van tijd tot tijd op ontwikkelingen reageren is het belangrijkste", meent Izak Adriaansen (44) die zichzelf tot taak heeft gesteld het kanoën van zijn beste kant te laten zien. „Zeeland is een moeilijke pro vincie om de sport te beoefenen. Er zijn veel te weinig plaatsen op de binnenwateren die voor ons toegankelijk zijn." Bij kanosport wordt niet meteen gedacht aan Zeeland, maar eer der aan de Ardennen. Daar gaat misschien verandering in ko men. Verschillende gemeenten die te maken hebben met toeris me, beginnen deze sport nu seri eus te nemen. En dat terwijl de sport in de jaren tachtig werd ingehaald door het surfen. Volgens Adriaansen zijn er ge noeg mooie plekjes om te ka noën, maar was het vaak niet toegestaan ze te gebruiken om dat verschillende organisaties vonden dat kanovaarders een bedreiging voor de natuur vormden. „Maar", meent Adri aansen „Het een hoeft het ander niet uit te sluiten" Kanoclub Zeeland bestaat sinds 1984 en is sinds die tijd aange sloten bij de Nederlandse Kano Bond (NKB). „Dat brengt voor delen met zich mee. Met zo'n bond achter je, sta je sterker", zegt de pr-man. „Vroeger gin gen we meestal naar de Arden nen om te kanoën, maar er kwam een moment dat we naai de waterschappen stapten om ook thuis onze sport te kunnen beoefenen." Kanoclub Zeeland Adriaansen blikt terug. „Voor dat ik begon met kanoën, had ik me nooit zo afgevraagd waar je mocht varen. Daar ging ik pas over nadenken toen ik lid werd van Kanoclub Zeeland. "In 1994 meldde hij zich aan als be stuurslid van de club om zich bezig te kunnen houden met de promotie van zijn sport. Hij on derhoudt contacten, volgt de ontwikkelingen op watersport- gebied en doet aan promotie. „Ik wist waar het aan schortte en voelde me geroepen daar wat mee te doen." Het merendeel van de leden van Kanoclub Zeeland zijn, vooral voor de rust en de natuur, recre atieve kanovaarders. „Ik vind het j ammer dat er zo weinig j on- ge mensen lid zijn van onze club. Maar eigenlijk snap ik het ook wel. Aan de kosten ligt het niet, want je koopt al een tweede hands kano voor een kleine vijf honderd gulden. Jongelui heb ben vooral een probleem met het vervoer van de kano. Ze kunnen hun bootje ook niet in het club huis laten liggen, om de simpele reden dat we die niet hebben." Zestig gezinnen zijn lid van de Kanoclub Zeeland en de helft daarvan komt uit Zeeuws- baanderen. In de beginperiode was dat twee keer zoveel. De vereniging is vooral actief in het westen van Zeeuws-Vlaande- ren. Daar is ook een kanoroute van twintig kilometer in een voor een deel gekanaliseerd wa ter. Het Veerse meer en de Otheense kreek zijn ook vaste plekjes van de vereniging. Maar het blijft toch een beperkt aan bod, vindt hij. „Op een gegeven moment raak je uitgekeken op hetgeen je tot je beschikking foto Charles Strijd hebt." Er staan er elk jaar een paasweekend naar de Ardennen en tijdens de Hemelvaart een ka mp eerweekend op het pro gramma en ook natuurexcur- sies." Natuur Soms mogen de kanoërs gebruik maken van een natuurgebied. „De Nieuwkerkse kreek tussen Groede en Oostburg bijvoor beeld. Het is daar erg mooi. Er zijn kreken met een hoge waar de en daar moetje vanaf blijven. Toch zijn er genoeg plaatsen in Zeeland waar we zonder versto ring van de natuur zouden kun nen varen." Mensen van milieubewegingen hebben daar een heel andere mening over. Adriaansen: „Er is weinig veranderd in negen jaar. Maar we hebben vooral in de ja ren tachtig vaak de wind van voren gehad." De Oostburger vindt dat er een periode is ge weest waarin de vereniging het zwaar te verduren had door de politiek van de kopstukken in provincie en waterschappen. Natuurvereni gingen moesten niets hebben van Kanoclub Zeeland. Die tijd lijkt voorbij te zijn. door Vincent de Rijke VLISSINGEN - Als gevolg van het dubbele programma dat vorig weekeinde noodge dwongen werd afgewerkt, kan er in diverse klassen een hoop geconcludeerd worden in verband met kampioen schappen, periodetitels en degradatie. Voor menig ploeg zijn de resterende competi tiewedstrijden van levensbe lang. Zo speelt zaterdag tweedeklasser 's-Heer Arendskerke een belangrijke wedstrijd tegen Kruiningen in verband met de derde pe riode. In dezelfde klasse komen zo wel Middelburg als Dau- wendaele in aanmerking voor promotie/degradatie wedstrijden. De twee clubs uit Middelburg treffen el kaar zaterdag op het veld van Dauwendaele. De hoofd macht van de zondagtak van Middelburg heeft zich afge lopen weekend verder in de nesten gewerkt en slechts een wonder kan de ploeg van Henk Patty nog behoeden van degradatie. Arendskerke-trainer Kees van der Sluis zei vlak voor de winterstop dat hij voorlopig aan niets anders dacht dan aan handhaving. Dit was toentertijd gezien de stand (negen gespeeld, zes punten) geen terughoudende uit spraak. Ergens ver in zijn achterhoofd leefde de hoop op een eventueel periode kampioenschap. „Maar dan zullen we wel een hele goede reeks neer moeten zetten", was zijn conclusie. Degradatienood De woorden waren nog niet gesproken of de ploeg uit Arendskerke begon aan een imponerende serie. De op mars die Arendskerke heeft ingezet, duurt voort tot op de dag van vandaag. Voor aan vang van de dubbelslag die Arendskerke vorige week maakte, verkeerde de ploeg van Van der Sluis nog in de gradatienood. Op zaterdag vernederde het SKNWK met de cijfers 6-1, maandag pak te Arendskerke tevens een punt in de uitwedstrijd tegen Kogelvangers. Mede hier door staat de ploeg plots op een vijfde plek in de rang schikking. Tevens voert Arendskerke de stand om de derde periode aan. „Het is voor het grootste ge deelte een vertrouwenskwes tie", zegt verdedigende mid denvelder Walter de Kok zoekend naar een verklaring voorde opmars. „Qua tactiek of veldbezetting is er name lijk niets veranderd. We heb ben sinds december nog maar een keer verloren. Maar dat wil niet zeggen dat we nu veel beter spelen dan in het begin v^n de competitie." Om zijn uitleg kracht bij te zetten komt hij met de filoso fische uitspraak die alles sa menvat. „Het is niet zo dat we nu meer geluk hebben, we hadden toen meer pech." Door de sterke serie staat Arendskerke bovenaan in de stand om de derde periode. Het wordt op de hielen ge volgd door SSV'65 die ook wel trek heeft in die periode- titel. Als koploper WC'68 geen steekje meer laat vallen, neemt nummer drie Temeu- zense Boys de tweede perio- detitel over van de Braban ders die de titel bijna niet meer kunnen ontgaan. Num mer vier op de ranglijst, SSV'65, zou in dit geval geen deel uitmaken van de nacom- petitie. „Het pakken van die perio- detitel is absoluut geen must", aldus De Kok. „We gaan er uiteraard wel voor maar het is niet zo dat wij per se moeten promoveren." Arendskerke heeft niet het moeilijkste programma voor de boeg. Achtereenvolgens speelt het team tegen Krui ningen, degradatiekandi daat SKNWK en het gede gradeerde DVO. Dauwendaele Zoals het er nu naar uit ziet, zit het er dik in dat SKNWK DVO zal vergezellen richting de derde klasse. De twee ploegen die het meeste aan spraak maken op de derde plaats van onderen en dan promotie/degradatiewed strijden moeten spelen, zijn Middelburg en Dauwendae le. Middelburg pakte tot nu toe een punt meer, maar daar kan in het onderlinge treffen tussen de twee Middelburgse tweedeklassers, die staat ge pland voor zaterdag, veran dering in komen. Eerder dit seizoen sloot Dauwendaele het duel winnend af. „Maar enkel winnen van Middelburg zal niet genoeg zijn", zegt Dauwendaele- speler Ricky Snoek. „Ook uit de andere twee wedstrijden zullen we punten moeten pakken. Als we winnen van Middelburg doen we een stap in de goede richting." Daar na wacht Dauwendaele nog twee lastige tegenstanders: Temeuzense Boys en WC'68. „Ik voetbal nu al zo lang bij Dauwendaele en ik maak nu eindelijk deel uit van de eerste selectie. Ik wil op het hoogste niveau blijven spelen, het zou zonde zijn als we eruit vliegen. Maar ik denk dat we het seizoen nog goed af zullen sluiten." Derde klasse Heinkenszand kan zaterdag in de derde klasse A het kam pioenschap binnenhalen. Heinkenszand moet dan winnen van Apollo dat de laatste weken de een na de andere grote overwinning boekt. Heinkenszand is dan wel afhankelijk van verlies van Meeuwen dat aantreedt tegen DFS. In de derde klasse B kan Gra vendeel op eigen veld offici eel kampioen worden. Een overwinning op Klundert is voldoende voor de titel, on geacht de uitslagen van NEO-Rillandia en Tholense Boys-SPS. Voor menig Zeeuwse derde klasser uit het zondagvoet bal staat er met vier duels te gaan een hoop op het spel. Temeuzen leidt de dans om het kampioenschap met één punt voorsprong op Moerse Boys. Axel versloeg vorige week Virtus en heeft daar door lijfsbehoud volledig in eigen hand. Patrijzen heeft nog een inhaalduel in het verschiet en kan zodoende ook nog handhaving be werkstelligen. Middelburg daarentegen moet vanaf nu alles winnen en is dan ook nog eens afhan kelijk van de prestaties van Axel en Patrijzen. Middel burg ontvangt zondag Moer se Boys dat geen punten mag verspelen met het oog op het kampioenschap. Het lijkt er sterk op dat Middelburg vol gend seizoen een trede lager acteert. De enige twee Zeeuwse clubs die ervan uit kunnen gaan zich ook volgend jaar derde klasser te mogen noemen zijn Vlissingen en Zierikzee. De ze twee ploegen spelen zon dag tegen elkaar aan de Iris laan. Vlissingen, dat bezig is aan een indrukwekkende in haalrace, heeft uitzicht op de derde periodetitel. Aange zien Terneuzen al een perio de op zak heeft, hoeft Vlissin gen slechts tweede te worden achter Temeuzen in de stand om de derde periode om de periodetitel te pakken. Vrouwen Oostkapelle heeft al een tijd je geen uitzicht meer op het kampioenschap in de eerste klasse van het vrouwenvoet bal. Directe promotie naar de hoofdklasse zit er niet meer in. Maar de nummer twee kan zich via beslissingswed strijden nog een plek ver schaffen op het hoogste ni veau. Tot voor kort bekleedde Oostkapelle nog deze positie. Maar verlies tegen concur rent Herptse Boys heeft er voor gezorgd dat de ploeg van Adrie Franke niet te veel punten meer mag verliezen in de resterende vier compe titieduels. Daarom is het voor Oostkapelle des te zuur dat het op bezoek moeten bij koploper KFC'71 dat tegen de Walcherse ploeg het kam pioenschap binnen kan ha len. Het lijkt er sterk op dat Oostkapelle een jaar moet wachten op een nieuwe mo gelijkheid om te promoveren. Volgens Walter de Kok van 's-Heer Arendskerke is de opmars van zijn team in de tweede klasse vooral een vertrouwens kwestie. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31