Macedonië pareert aanvallen PZC PZC Rijke Westen ziet sneuvelen in de strijd niet meer als een eer Waarschuwing tegen wildgroei hulpacties EU voelt niets voor olieboycot tegen Belgrado feiten en meningen Geen vluchtelingen kwijt l Vrijgeleide 9 april 1949 vrijdag 9 april 1999 van onze redactie buitenland Macedonië verzet zich fel te gen internationale kritiek op zijn chaotische en soms ook hardhandige behandeling van vluchtelingen uit Kosovo. De vluchtelingenorganisatie van de VN, de UNHCR, kan volgens Macedonië bovendien niet tel len. Er zijn volgens Skopje hele maal geen duizenden vluchte lingen 'zoek'. De Macedonische autoriteiten haalden in de nacht van dinsdag op woensdag met een bliksem actie de tienduizenden vluchte lingen weg uit het niemands land in Blace bij de grens met Joegoslavië. Tijdens deze ope ratie zouden families uit elkaar zijn gehaald en mensen tegen hun wil op transport zijn gezet naar Albanië of andere landen. Er zijn verhalen dat leden van één gezin soms over heel Europa verspreid zijn. Vaak wisten de vluchtelingen niet waar ze heen werden gebracht. Veel vluchtelingen zeiden giste ren dat Macedonische politie agenten hen met geweren be dreigden om ze snel in de bussen te krijgen en een snelle aftocht te bewerkstelligen. Hun spullen moesten ze veelal achterlaten. Kwijt Direct na de ontruiming van het provisorische kamp bij Blace. begon de discussie over de pre cieze nieuwe verblijfplaats van de vluchtelingen. De UNHCR liet gisteren weten ongerust te zijn over het lot van tienduizend mensen. Na hun gedwongen de portatie zou niemand ze meer hebben gezien. De Macedonische autoriteiten zeggen op hun beurt dat nie mand kwijt is. Uit hun optelsom blijkt dat het land in totaal 130.000 Kosovaren heeft opge vangen. Hiervan zijn er 64.410 Ondergebracht in vluchtelin genkampen en circa 60:000 zijn naar het buitenland doorge stuurd of ondergebracht bij Al banezen in Macedonië. Berichten vanuit onder meer Albanië geven weer afwijkende getallen. Bovendien zouden er vluchtelingen van Macedonië naar Albanië zijn vervoerd zon der dat regering in Tirana daar van weet had. Een betrouwbaar beeld van alle vluchtelingen is ook al een probleem omdat veel Kosovaren in Blace niet officieel zijn geregistreerd. Skopje heeft toegezegd dat nu beter te zullen regelen. NAVO De NAVO lanceerde gisteren operatie 'Allied Harbour' om de vluchtelingen in Albanië beter op te vangen. In totaal 8.000 militairen uit veertien NAVO- en partnerlan- den zullen de komende dagen naar Albanië vertrekken om de opvang beter te regelen. Emd volgende week moet de operatie volledig op stoom komen met de komst van een mobiel hoofd kwartier. De soldaten moeten hulp bieden bij het opzetten van nieuwe kampen en het beveiligen van de hulpgoederen. Albanië heeft momenteel een opvangcapaci teit van 76.000 vluchtelingen in elf opvangcentra. In totaal be vinden zich volgens de UNHCR ruim 300.000 vluchtelingen in het land. De meesten zijn echter ondergebracht bij gezinnen en familie of in tijdelijke nood voorzieningen De NAVO benadrukte dat de co ördinatie van de hulpverlening in handen blijft van de VN-or- ganisatie UNHCR. De alliantie is niet van plan een zelfstandige rol te vervullen bij de opvang. Zodra de omstandigheden enig zins zijn genormaliseerd, wil het bondgenootschap zijn verant woordelijkheden ook overdra gen aan particuliere hulporga nisaties. RTR/DPA/AFP/ANP Aan de Menadostraat in Groningen stonden de dozen gisteren tot aan het plafond. Het is een inzamelpunt van Moeders voor Mother hood, een organisatie uit Andijk, die over het hele land inzamelpunten heeft ingesteld. Morgen worden alle spulletjes opgehaald. Vol gende week wordt het naar de kampen met gevluchte Kosovaren gebracht. foto Dennis Beek/AN P door Hans de Bruijn De Samenwerkende Hulp organisaties (SHO) zitten in hun maag met de vele spon tane inzamelingsacties die in Nederland voor de vluchtelin gen in Kosovo worden georga niseerd. Her en der springen actiecomités uit de grond die dekens, kleding of voedsel pakketten inzamelen. Maar de SHO verwacht dat veel van die spullen nooit bij de vluchtelin gen zullen aankomen. Bovendien is er tot nog toe geen echt tekort aan hulpgoe deren. De SHO ziet dan ook liever dat particulieren alleen geld geven, liefst via giro 555. De hulporganisaties noemen de betrokkenheid van de Ne derlandse bevolking 'hartver warmend', maar wijzen erop dat de noodhulp momenteel vooral gericht is op de eerste levensbehoeften: eten. drin ken. medische voorzieningen, onderdak. De organisaties kunnen de verwerking en de verzending van de door parti culieren ingezamelde goede ren niet voor hun rekening nemen. ,,Wij hebben onze han den al vol"', zegt woordvoerder Boudewijn Faber. Vervoerbaar Bovendien zijn de ingezamel de spullen niet altijd geschikt voor de vluchtelingen. Zo koopt de SHO zelf dekens in Scandinavië, die in speciale, makkelijk vervoerbare pak ketjes worden geleverd. Het is voor de organisaties ondoen lijk om bijvoorbeeld zelf alle in Nederland ingezamelde de kens op zo'n manier voor ver deling geschikt te maken. En voor de particuliere inzame laars is het weer ondoenlijk om de spullen zelf naar de vluch telingen te brengen. Ondanks alle goede bedoelin gen hebben de particuliere in zamelaars geen goed inzicht in wat ter plaatse nodig is en zijn zij niet in staat om de kwaliteit van de goederen te controleren of het vervoer naar Macedonië of Albanië te organiseren. „Het ministerie van Buiten landse Zaken heeft al gewaar schuwd dat het logistiek heel riskant, en soms zelfs onmoge lijk is", aldus Faber. Hij zegt dat er in het grensgebied van Albanië maar één landings baan is, dat vrachtvervoer over de weg nagenoeg onmo gelijk is en er maar een haven is waar goederen kunnen wor den aangevoerd. „Transporten van hulpgoederen moeten goed georganiseerd worden". En dat is ook voor de hulpor ganisaties al moeilijk genoeg, omdat de vluchtelingen zich met op enkele vaste plaatsen bevinden. De samenwerkende hulporga nisaties zullen volgende week met een lijst van totaal twintig projecten in Albanië en Mace donië komen, waaraan ieder een gericht een bijdrage kan leveren. GPD Het is haast onvoorstelbaar dat de voormalige Surinaamse dictator en vermeend drugsbaron! Desi Bouterse onder vrijgeleide een getuigenis) komt afleggen voor de Haagse rechtbank in een zaara waarin hij zelf als verdachte te boek staat. Nog in hel najaar van 1997 was politiek Nederland in rep en roen d toen minister Van Mierlo een kans had laten lopen om Bouterse in Brazilië in de kraag te vatten. Bouterse mag E dan nu aangepakt worden via een rechttoe, rechtaara d drugszaak, maar zijn hoofdrol in de moorddadige ge-L beurtenissen in het begin van de jaren tachtig bepaalt nog steeds het beeld. Bouterse staat sinds de staats greep van 1980, de decembermoorden in Fort Zeelan- dia in 1982 en de misdadige wijze waarop hij zich in de daarop volgende jaren verrijkte en Suriname in een iso lement stortte, bovenaan Nederlands verlanglijstje van te berechten personen. Juist deze man zou nu onaan tastbaar voor een Haagse rechter moeten verschijnen? De Surinaamse autoriteiten werken tot nu toe niet mea aan het verhoor van Bouterse en zijn twee medever- I dachten. De advocaten van de medeverdachten menen dat een verklaring van Bouterse hun cliënten zou kun4 nen ontlasten. Daarom wil de rechtbank Bouterse des noods alleen als onschendbare getuige, niet als ver- x dachte, in Den Haag horen. De vrijgeleide zou moeten gelden voor alle misdrijven waarvan hij wordt ver- I dacht, dus ook van de decembermoorden. Hier verliest I het ongetwijfeld rechtmatige juridische spel rond dejv behandeling van deze drugsmokkelzaak elk contact: met de werkelijkheid. Zuiver juridisch kan het proces tegen Bouterse dan van zijn politieke lading zijn ont-; daan, maar volgens velen mag zijn bloedige verleden) 1 nooit worden genegeerd. Een tijdelijke 'ontkenning'. van het moorddadige bewind van Desi Bouterse kan een ontwrichtend effect hebben op het rechtsgevoel van zowel de Surinaamse als de Nederlandse bevolking, een eventueel succesje in de lopende rechtszaak ten spijt. Het Openbaar Ministerie heeft de zaak Bouterse al ze-| ven jaar in onderzoek. Uit de vrijwel onafzienbare lijst van verdenkingen tegen de hoofdverdachte werden uit- eindelijk zes concrete drugstransporten geselecteerd, die gemakkelijk te bewijzen zouden zijn. De toenmali ge superprocureur-generaal Docters van Leeuwen sprak van 'een ordinaire drugszaak, geen moeilijk ge doe'. Ondertussen is duidelijk dat de partijen in de zaak Bouterse alle mogelijke juridische trucs wensen te be-j nutten. Met alle vertraging van dien. Het voorstel van! de Haagse rechtbank is mogelijk strafrechtelijk een manier om de zaak aan het rollen te brengen. Of mis schien is het slechts een van de vele manoeuvres in het steekspel tussen de Nederlandse justitie en de advoca ten van Bouterse en zijn medeverdachten. Maar in elke andere context is het idee een monstrum. Desire Delano Bouterse is hoofdverdachte in een van de belangrijkste processen die ooit in Nederland zijn ge voerd. Het zou treurig zijn als juist in deze zaak het rechtsgevoel onnodig geweld wordt aangedaan. van onze redactie buitenland De Europese Unie scherpt vooralsnog de handels- en luchtvaartbeperkingen tegen Joegoslavië niet aan. Uitbreiding van de sancties met een olieboycot - belang rijk voor Milosevics militaire apparaat- is niet aan de orde. Een oproep daartoe van mi nister Van Aartsen (Bui tenlandse Zaken) kon giste ren alleen rekenen op de steun van Denemarken. Van Aartsen was de enige die zijn EU-collega's om aan dacht vroeg voor economi sche maatregelen tegen Joe goslavië. Geen overbodige luxe, daar eerder afgespro ken sancties regelmatig ont doken worden. Zo vliegen British Airways, Lufthansa, Air France, Austrian Airli nes en Olympic (Grieken land) nog steeds op Belgrado, terwijl Europa die luchtha ven al een half jaar geleden in de ban heeft gedaan. Naast naleving van eerdere afspra ken, bepleitte Nederland nieuwe strafmaatregelen te gen Joegoslavië: een sport- boycot, stopzetten van lenin gen. en een olieboycot. Het geeft volgens Van Aartsen immers geen pas de NAVO olieopslagplaatsen te laten bombarderen, als tegelijker tijd de aanvoer doorgaat Italië en Frankrijk wilden daar echter niets van weten. Zij stelden dat uitbreiding van de boycotacties ook de omringende landen (Roe menië, Kroatië, Bulgarije) zal treffen. Bovendien vrezen Italië en Griekenland een toename van de smokkel via hun grens- en kustplaatsen. De EU-ministers hielden de mogelijkheid van strengere sancties wel open in hun Kosovo-verklaring, maar de uitwerking daarvan zal nog maanden duren. Over de financiële 'adoptie' door de EU van honderddui zend Kosovaarse vluchtelin gen in Albanië, waarover men het in principe woens dag al eens werd, kwamen de ministers evenmin een stap verder. Een verdeelsleutel - hoeveel vluchtelingen neemt iedere lidstaat voor zijn reke ning - moet de komende we ken worden uitgewerkt. Wel gaat de EU akkoord met 550 miljoen gulden extra steun voor Albanië, Macedonië en Montenegro. Dat is overigens maar een fractie van hetgeen deze landen vragen. De ministers voerden giste ren ook overleg met hun col lega's uit de buurlanden van Kosovo. Albanië en Macedo nië drongen volgens diplo maten aan op flinke financi ële steun. Tirana verklaarde onmiddellijk een miljard gulden nodig te hebben. Ma cedonië wil 3 miljard gulden, kwijtschelding van schulden en betalingsbalanssteun. Om op de langere termijn Balkan-oorlogen te voorko men, streeft de EU naar een Stabiliteitspact voor Zuid oost-Europa. Dit plan het ge bied economisch en politiek weer overeind helpen. Dat dit een proces van heel lange adem is, staat voor iedereen buiten kijf. Mager EU-diplomaten betitelden het resultaat van twee dagen spoedoverleg over Kosovo als 'zeer mager'. Naast een scherpe veroordeling van de verschrikkingen die zich af spelen in de achtertuin van de EU, bleef directe steun (opname vluchtelingen in de lidstaten) of actie (sancties Joegoslavië) uit. De ministers noemden de da den van de Joegoslavische en Servische autoriteiten 'cri mineel en barbaars'. Milose vic wordt persoonlijk ver antwoordelijk gesteld voor het lot van de ontheemden in Kosovo zelf. Allen die heb ben meegedaan aan de brute campagne van deportatie, marteling en moord zullen voor het Joegoslavië-tribu- naal worden gebracht, waar schuwen ze. De ministers discussieerden lange tijd over de vraag of de NAVO-bombardementen nu 'rechtvaardig', 'gerechtvaar digd'. 'terecht' of 'geboden' waren. Na drie kwartier werd gekozen voor de laat ste, mildste termDe slotver klaring kreeg daardoor mede de steun van Griekenland en de EU-landen die geen lid van de NAVO zijn: Zweden, Oostenrijk, Finland en Ier land. GPD/ANP door Ferdi Schrooten Sneuvelen op het slagveld was altijd het beroepsrisico van de militair. De aarzeling van de NAVO om grondtroepen in te zetten in het conflict rond Kosovo maakt duidelijk dat de tijden zijn veranderd. In het rij ke Westen is de strijd in een ver land zonder duidelijk eigenbe lang geen soldatenlevens meer waard. De vijand, die zelf het di lemma van de geringe 'sneuvel bereidheid' niet kent, profiteert daarvan. „In het westen woedt de oorlog van de moeders die hun kinde ren niet kwijt willen", zegt Hyl- ke Tromp, hoogleraar veilig heidsvraagstukken aan de universiteit van Groningen. „Vroeger telden gezinnen vaak tien kinderen, van wie door gaans al een paar jong overle den. De dood van een kind kwam meer voor. Bovendien was het een eer als een van je zoons sneuvelde voor het vader land." Met de kleine gezinnen van nu is ook de sneuvelbereidheid gerin ger. „Het verlies van een kind in een oorlog betekent meteen dat je hele gezin uit elkaar valt", zegt generaal-majoor b.d Kees Homan. Dat het in Kosovo gaat om een burgeroorlog tussen Serviërs en etnisch Albanezen, maakt de sneuvelbereid er hier niet groter op. Liever wordt de oorlog veilig van een afstand met hoogwaardig technologi sche wapens gevoerd „Dat wordt anders als er een vi taal eigenbelang is, zoals verde diging van je eigen grondge bied", zegt Homan. „Of een wereldbedreigende ideologie als het communisme, voor de VS reden om zich in Vietnam te storten." Maar van de 26 grote militaire conflicten in 1997, was er maar één 'ouderwets' tussen staten. Met alle gevolgen van dien voor de sneuvelbereidheid bij buitenstaanders. Volgens Tromp is de crisis in Kosovo voor politiek en burgers in het westen een ver-van-mijn- bed-show. „Mensen vragen zich af urat onze jongens daar moe ten en of we niet beter kunnen zorgen voor meer blauw op straat hier. Er is een onbegrip van het stinkend rijke westen voor de mensen in Kosovo en de vluchtelingen in de omliggende regio." We voelen ons wel degel ijk ver- antwoordelijk, gezien de lucht aanvallen en de hulp aan vluch telingen", stelt ex-militair Homan. De inzet van 'kanon- nenvlees' gaat echter te ver. Tromp en Homan vinden dat een mensenleven in een land als het onze hoger wordt gewaar deerd dan op de Balkan. „In on ze welvaartstaat zijn we niet ge wend te moeten vechten, zelfs als het gaat om heel belangrijke zaken zegt psycholoog Jaap van Ginneken. ..In Servië leven mensen in een ander tijdperk. Daar geloven ze nog in eer en heldendom." De term sneuvelbereidheid, een vondst van militairen, past vol gens Van Ginneken in de cate gorie 'wezelwoorden'. Een ogenschijnlijk net woord dat stiekem een heel vervelende boodschap heeft. „Het zegt cy nisch dat we wel dappere taal kunnen uitslaan, maar maakt tegelijk zichtbaar dat er bij een grondoorlog veel mensen zullen omkomen." Door de tv-beelden van de oor logsgruwelen lijkt de sneuvel bereidheid hier wat toe te ne men. Logisch, vindt Homan. „We willen liefsteen oorlog zon der tranen, met een minimaal aantal slachtoffers bij de eigen mensen en bij de burgerbevol king op de Balkan. Als dat niet gebeurt, zoals nu met de massa le vluchtelingenstroom, groeit de bereidheid om eigen militai ren te sturen." Over de inzet van militairen wordt volgens psycholoog Van Ginneken door voorstanders te makkelijk gedacht. „In de talk shows roept iedereen heldhaftig om grondtroepen. Vreemd ge noeg is er onder de zestien mil joen Nederlanders niemand die zich aan wil sluiten bij het Kos ovo bevrijdingsleger UQK, om zelf te vechten tegen de Ser viërs." Moeras Wie roept dat Nederlandse mili tairen naar Kosovo moeten, kan niet als excuus gebruiken dat sneuvelen hun beroepsrisico is, meent Van Ginneken. „De kans is groot dat we een moeras bin- nenstrompelen, waar we zo gauw nog niet uitkomen. Dit is geen zandbak als in Koeweit en Indonesië De Indonesische kwestie komt op de agenda van de Verenigde Naties. De Nederlandse afge vaardigde heeft in de be stuurscommissie van de alge mene vergadering tevergeefs geprobeerd de agendering te gen te houden. Elf stemmen waren voor, één tegen (van Ne derland) en er waren twee ont houdingen. Mosselschepen De storm heeft mosselkwekers op de Grevelingen verrast. De meeste schepen wisten veilig de haven van Bruinisse te be reiken, maar de Bru 14 liep vast op de slikken van Oude Tonge. West-Duitsland West-Duitsland wordt bin nenkort een republiek. Groot- Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten zijn het eens geworden over de overdracht van de macht. Slagers De Zeeuwse slagers morren. Van het vlees dat zij momen teel krijgen toegewezen, is tachtig procent varkensvlees. De klant neemt echter te wei nig spek af, omdat die bij de huidige rantsoenen liever vlees dan spek koopt. Boven dien is het spek in verhouding tot rundvlees relatief duur. De slagers blijven daardoor met veel spek zitten. Het rijke Westen voert liever een oorlog op afstand met gebruikmaking van ultramoderne wapensyste men zoals de B-2 bommenwerper, die hier in de lucht wordt bijgetankt. foto EPA «Irak, waar je schoon schip kunt maken." Wat dreigt is een Viet nam-scenario: een uitzichtloze oorlog met grote aantallen mili taire slachtoffers. De wens om soldaten in te zetten kan dan snel omslaan in vrees voor nog meer doden. Homan: „Kijk naar de Amerikaanse inzet in Soma lië een paar jaar gelden. Nadat op tv te zien was hoe een dood geschoten Amerikaanse heli kopterpiloot op gruwelijke wij ze over de straat werd gesleurd, trokken de VS zich meteen te rug." De Serviërs profiteren daar handig van, meent de generaal- majoor b.d. „Het is verbazing wekkend dat president Clinton al op voorhand de inzet van grondtroepen uitsloot. Daar mee gaf hij de Serviërs een enor me troef in handen. Want wat hebben zij nu te vrezen behalve bombardementen?" Van Ginne ken heeft»een 'oplossing', die prima strookt met de afgeno men sneuvelbereidheid: „De beurs trekken, Albanezen be wapenen en die naar het front sturen." GPD Uitgever: W F dePagter Hoofdredactie: A L Oosthoek A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax (0115) 620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax (0115) 561415 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www pzc nl e-mail pzcredcity1@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00, franco per post 128,50; per maand 35,75, per jaar ƒ372,50, franco per post 491.00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting. losse nummers maandag t/m vrijdag 1.80. zaterdag 2,60 p st (alle bedragen inclusief 6 pet btw), Postrek.nr 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief, speciale posities- tarief op aanvraag, voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl 17,5 pet btw), volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2