Tweestrijd tussen gevoel en verstand Van reserv espeier tot goaltjesdief Marcel Lourens Geertjan de Smet Kloetinge Hoek 27 KLOETINGE HOEK PZC vrijdag 9 april 1999 Doet-ie 't of doet-ie 't niet? Dat is de vraag die Geertjan de Smet de afgelopen weken vaker dan hem lief is voorgelegd heeft gekregen. Sinds de 29- jarige voetballer uit Westdorpe zijn mogelijke vertrek bij Hoek heeft aangekondigd, wil vriend en vijand van hem weten hoe zijn voetbaltoekomst eruitziet. Kiest De Smet voor zijn maatschappelijke carrière bij de Rabobank, of zwicht hij voor de zachte druk die bij de zaterdag-hoofdklasser op hem wordt uitgeoefend? Situatie onveranderd", antwoordt Geertjan de Smet als hij voor de zo veelste keer wordt geconfronteerd met de vraag naar zijn toekomstplannen. Hij zegt het met een lichte zucht in zijn stem. „De mensen doen net alsof het bij Hoek niet goedkomt zonder mij. Misschien komt dat doordat ik een goed seizoen draai, want dan breekt er vlugger paniek uit dan in een mindere periode. Zelf maak ik me er niet druk om. Ze vinden bij Hoek wel iemand anders." Maar overtuig ze daar bij Hoek maar eens van. Tijdens de winterstop maakte De Smet het bestuur bekend dat hij voor zijn werkgever een opleiding in de avonduren zou gaan volgen. Nu, drie maanden later, acht Hoek-trainer Frans Vermeulen de kans echter nog altijd aanwezig dat de aanvallende linkermiddenvelder voor zijn ploeg behouden blijft. Vermeulen heeft De Smet zelfs al aangeboden om twee in plaats van drie keer per week te trainen, maar daar wil de Zeeuws-Vla ming niets van weten. „Het is alles of niets. Als ik het aanbod van mijn werkge ver accepteer, moet ik in de avonduren gaan studeren. Dan is trainen onmoge lijk." Bij de Rabobank is De Smet al even on grijpbaar als op het veld. Als systeembe heerder pendelt hij op en neer tussen de vestigingen in Sas van Gent, Philippine, Zuiddorpe en Westdorpe. Zodra er ergens een storing optreedt, moet De Smet zich spoeden naar de plek des onheils. Om zich verder in zijn vak te bekwamen, kan hij in september beginnen met de heao-opleiding bedrijfsinformatica. „De Rabobank geeft mij de kans om die oplei ding te volgen", zegt De Smet. „Ik kan na tuurlijk nee zeggen, dan gaat het hele ver haal niet door. Maar eerlijk gezegd is dit een kans die ik niet kan laten liggen. Een gesprek met de directie van de Rabo bank moet binnenkort uitsluitsel geven over de toekomst van Geertjan de Smet, die bezig is aan zijn zevende seizoen in de hoofdmacht van Hoek. Daarvoor speelde hij bij RIA uit Westdorpe en bij Axel, waar hij zich als linkerspits in de kijker van Hoek speelde. Die binding met Zeeuws-Vlaanderen is volgens Frans Vermeulen, de trainer van Hoek, een van de voornaamste redenen om De Smet tot een verlenging van zijn verblijf bij Hoek te bewegen. „Geertjan de Smet is een unieke speler uit Zeeuws- Vlaanderen", vindt Vermeiden. „De men sen komen naar hem kijken, omdat hij uit de omgeving komt." Vermeulen roemt ook de voetbalkwalitei ten van De Smetdie een vaste plaats links op het middenveld toebedeeld heeft ge kregen. De Smet begon het seizoen als linksbuiten, maar zakte een linie terug toen Vermeulen zijn tactiek in de loop van het jaar wijzigde. „We zijn deze competi tie moeizaam gestart", aldus De Smet. Op het Kloetingse Wesselopark wordt morgen (zaterdag) de terugwedstrijd afgewerkt tussen Kloetinge en Hoek. Het Zeeuwse voetbalonderonsje in de hoofdklasse B is vooral een prestigeduel. Hoek staat trots tweede achter koploper Dovo, promovendus Kloetinge presteert prima en bivakkeert op de vijfde plaats. Kloetinge is er tot nu toe nog nooit in geslaagd om op het hoogste platform van Hoek te winnen. Jaap Pijnenburg Erwin Dek John Kole Niels Lodewijk Johan de Goederen Wouter Labrujère Marcel Lourens Alex Lourens Onno Doeland Ronald Zuijdwegt Ronald van Sliedregt Angelo Nijskens Geertjan de Smet Daan Boydens Patrick Naudts Geert de Poorter John Bentschap Knook Franky Standaert Danny ter Steege Dimitri Mbuyu Kristof Verbiest Marcel Lourens: „Kloetinge en Hoek zijn aan elkaar gewaagd." foto Dirk-Jan Gjeltema Geertjan de Smet, systeembeheerder in het dagelijks bestaan: „De buitenspelers van Kloetinge krijgen aandacht. Verder passen wi j ons niet aan." foto Charles Strijd „Er was een nieuwe trainer, die een eigen speelwijze in zijn hoofd had, en er moes ten nieuwe spelers worden ingepast. Dat heeft tijd gekost." „Vermeulen wilde aan het begin van het seizoen spelen met drie spitsen en een in schuivende laatste man, zodat we een overwicht konden creëren op het midden veld. Toen bleek dat die aanpak niet werkte, is hij teruggegaan naar een sys teem met twee aanvallers. Bovendien werd achterin een aantal zekerheden in gebouwd. Dat had ook te maken met de plaats op de ranglijst die we toen inna men. Als je onderin staat, zoek je automa tisch naar zekerheid." Sinds de noodzakelijke ingreep van Ver meulen is Hoek de weg naar boven weer ingeslagen. De achterstand op koploper Dovo lijkt echter onoverbrugbaar. De ploeg uit Veenendaal voert de hoofdklasse B aan met een voorsprong van twee pun ten op Hoek, en heeft ook nog twee wed strijden tegoed. „De titel halen wordt heel moeilijk", er kent De Smet. „We moeten nog maar vijf wedstrijden spelen. Maar het moet moge lijk zijn om die tweede plaats te behou den. Er zit balans in het elftal. Achterin zit het goed, het middenveld is in even wicht en er zit snelheid aan de zijkanten. Voorin kan Ronald van Sliedregt een bal vasthouden, en Angelo Nijskens kan een actie maken. Als iedereen in goeden doen is, hoeven wij voor niemand bang te zijn." Ook niet voor Kloetinge, dat Hoek eerder dit seizoen op 2-2 hield? „Kloetinge heeft indruk gemaakt in de heenwedstrijd", geeft De Smet toe. „Dat duel werd ge speeld in een periode dat het bij ons niet lekker liep. Het spelletje van Kloetinge is vooral gebaseerd op de beide buitenspe lers, Zuijdwegt en Lourens. Als we de vleugelspelers weten uit te schakelen, is het gevaar van Kloetinge voor het groot ste gedeelte geweken." De Smet benadrukt dat alleen de buiten spelers van Kloetinge extra aandacht zul len krijgen. „Verder passen wij ons niet aan, want waarom zouden we? Bij ons is het zelfvertrouwen dusdanig groot dat we het initiatief moeten nemen. Ik verwacht een open wedstrijd, met twee aanvallend ingestelde teams." Of het duel met Kloe tinge zijn laatste derby op het hoogste ni veau wordt, kan en wil De Smet nog niet zeggen. Hij denkt nog niet aan een af- scheidstoernee langs de Zeeuwse velden, maar het derbygevoel zal hij missen als hij eenmaal is gestopt. „De Belgische spelers bij ons maakt het weinig uit, maar ik houd wel van de sfeer die rond een derby wordt gecreëerd. Toch ga ik er niet extra invlie gen. Dat is nergens voor nodig." Sven Remijnsen Marcel Lourens scoorde in de laatste zes wedstrijden van Kloetinge al vijfmaal. foto Willem Mieras Geertjan de Smet in actie tegen Kozakken Boys. foto Charles Strijd Aan de uitwedstrijd tegen Hoek (2-2) bewaart Marcel Lourens maar weinig goede herinneringen. Hij begon op de bank van Kloetinge en zag het spel letterlijk en figuurlijk langs zich heen gaan, In het laatste kwart van de wedstrijd mocht hij invallen. „Ik heb twintig minuten meegerend, alleen maar heen en weer. Ik miste de beleving." Marcel Lourens vertrok twee jaar gele den bij Veere en streek neer bij Kloe tinge. Hij werd er basisspeler en voetbal de alle wedstrijden mee. Kloetinge promoveerde naar de hoofdklasse, maar voor Lourens was in de eerste competitie helft (van het huidige seizoen) slechts een plek op de bank weggelegd. Hij legt uit: „Vanwege de geboorte van mijn zoon Quinten miste ik de eerste twee weken van de voorbereiding. Toen de competitie begon, kwam ik terug met een conditionele achtei'stand. Het elftal stond er al en DiederikHiensch is een trainer die zijn elftal laat staan en weinig wisselt. Bovendien waren er weinig blessures en schorsingen en speelde Wouter Labrujère, een van de constantste spelers, als links half (de plek van Lourens). Ik moest het doen met enkele invalbeurtjes." Knagen „Het was moeilijk voor me. In de eerste wedstrijden schikte ik me in mijn rol. Maar het bleef knagen, want die kans kwam maar niet. Voor de laatste twee duels voor de winterstop was het over. Ik trainde minder en miste beleving. In de acht jaar dat ik nu op niveau speel, was dat het zwaarste halfjaar. Vooral geeste lijk. Het was trainen, trainen, trainen en af en toe eens invallen." De kentering voor Lourens kwam na de eerste wedstrijd van de tweede competi tiehelft. Jeffrey van de Velde raakte ge blesseerd en Lourens greep zijn kans. „Ik was fit en conditioneel goed. Dat had de trainer in die tijd ervoor niet gezien." Wat Diederik Hiensch wel zag, was de voor Lourens bestemde plek: niet die van linkshalf, wel die van centrale midden velder, de stek van Van de Velde. Lourens: „Het is de mooiste positie die er is, maar ook de moeilijkste." Mooi en moeilijk, wat doet het er eigenlijk toe. Lourens, die zijn loopbaan als spits begon en toen van linksbuiten later naar het linkermiddenveld opschoof, bleek het aan te kunnen. Maar geeft hij aan dat de positie van mid-mid wel een gevaarlijke is. „Je kunt overlopen worden, terwijl je als halfspeler eens een paar keer kimt bij tanken. Als mid-mid moet je bij de spitsen aansluiten en meehelpen in de verdedi ging-" Omdat Lourens nogal aanvallend inge steld is, maakt hij zelden de negentig mi nuten vol. Dit seizoen speelde hij pas drie keer een partij uit. Toch scoorde hij al vijf keer in de laatste zes wedstrijden. In to taal heeft Lourens nu zeven treffers ach ter zijn naam staan. „Ik kom heel veel in de zestien en ben doelgericht. Als je scherp en alert bent, krijg je elke wedstrijd een kans", weet hij Verbaasd dat hij zeven goals ""heeft ge maakt, is Lourens niet. De geboren Win- schoter maakt elk seizoen wel tussen de vijf en tien doelpunten. Onder meer dankzij de trefzekerheid van Lourens staat Kloetinge op de vijfde plaats. De hoofdklasser is een jaar rijper en ouder geworden en laat zich niet meer zo snel gek maken wanneer de ploeg op achterstand komt. Neem de uitwedstrijd onlangs tegen GVW waarin Kloetinge in de slotseconden een punt wegkaapte uit Veenendaal. „Dat zou vorig jaar niet gebeurd zijn", meent Lourens. „Dan gingen de koppen naar beneden en viel er nog een rode kaart. Nu zetten we een stapje extra en pakken we dat punt. Dan is het heel lek ker om tweeënhalf uur in de bus te zitten. Dat zijn de dingen waarvoor je het doet." Apart gevoel Winst op Hoek zullen Lourens en de zij nen ongetwijfeld een apart gevoel geven. Tijdens de trainingen van de voorbije week werd op allerlei manieren naar de wedstrijd toegeleefd. Erwin Dek, ex- Hoek, speelde het spelletje maar al te graag mee. In het tenue van Hoek - dat deed hij voor de eerste ontmoeting ook al - betrad de verdediger het trainingsveld van Hoek. Het pak van Dek werd met een fluim van Alex Lourens, de broer van Marcel, 'ingewijd'. Marcel Lourens is niet te beroerd Dek even een por na te geven. „Nu maar hopen dat hij in het goede doel schiet", refererend aan Deks eigen doel punt van afgelopen zaterdag tegen Ben- nekom. Lourens verwacht dat Kloetinge-Hoek een wedstrijd van momenten wordt. „We zijn aan elkaar gewaagd." Kloetinge heeft een statistiek tegen: het won nog nooit van Hoek. Pratend over Hoek heeft Lourens veel respect voor de Zeeuws- Vlaamse formatie. „Het komt er nu uit. De ploeg staat er nu. Je ziet het meteen aan de punten want kwaliteit heeft Hoek zeker." Kwaliteit waarin geld geen onbelangrijke rol speelt. „Het blijft opboksen tegen de begroting van Hoek", is Lourens' mening. „Dan is het een pluim voor ons dat we het heel redelijk doen." Uitlaatklep Lourens ziet het voetballen als een uit laatklep vooj zijn dagelijks beroep. Hij heeft geen kantoorbaan of staat niet op de steigers. Lourens werkt in een Middel burgse tehuis met kinderen van negen tot en met veertien jaar die leer- en gedrags problemen hebben. Daar rolde hij zomaar in. Lourens was twintig toen hij uit militaire dienst kwam. Na 180 uitzendbaantjes van hard werken en weinig verdienen, meldde hij („ik leefde bij de dag") zich aan voor een opleiding sociaal-pedagogisch werk. Na een stage op een ZMOK-school (zeer moeilijk opvoedbare kinderen) sollici teerde hij op een vacature bij het Middel burgse kindertehuis. „Ik wist niet wat me te wachten stond." Maar na tweeënhalf jaar wil Lourens voorlopig niets anders meer. Peter Godrie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27