Lust vergaat om afval te scheiden Stichting Petra zoekt erkenning LaBan PZC SHISEIDO WEKEN zeeland w20 Voorlichting aan inwoners opvoeren Inzameladressen voor hulpgoederen Schouwse begint actie Kosovo Celstraf geëist wegens ontucht met jongens Vlissingse inbreker hoort werkstraf eisen Verkoping Rode Kruis ABSOLUTE SLUITING SENNEH PERZEN MIDDELBURG OMVANGRIJKE en ALGEHELE LIQUIDATIEVEILING PERZISCHE TAPIJTEN LIQUIDATIE- OPHEFFINGSVEILING HOTEL ARNEVILLE bij Parfumerie LaBan tot en met vrijdag 16 april GRATIS schoonheidsbehandeling vrijdag 9 april 1999 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De groene bak ken met GFT-afval worden met de dag leger, de grijze bakken met restafval juist voller. Dat is geen typisch Vlissings, maar een landelijke probleem. Mensen zijn minder gemotiveerd om af val te scheiden, meent R. Steenaert van de sectie afval verwijdering van de gemeente Vlissingen. ,.Ze zien waar schijnlijk niet altijd meer het nut er van in." Vlissingen daarentegen neemt het scheiden serieus, stelt Steenaert De gemeente vtfil ook graag uitdragen dat apart inza melen goed voor het milieu is en dat het ook geld oplevert. Voor een bed komt de wagen van grof huisvuil twee keer langs. Een keer voor de ijzeren spiraal en een keer voor de matras. „LJzer brengen we naar de herverwer ker, naar Tonny Leijnse. En de matras gaat naar de algemene stortplaats. Het kan voorkomen dat we vier afspraken moeten maken om langs te komen. Als er ook nog tegelijk snoeiafval wordt aangeboden (composter- end afval) bijvoorbeeld, of wit goed zoals een koelkast en bruingoed zoals een televisie Die machines worden gerecy cled." Soms gaat het verzoek om grof huisvuil gescheiden in te leve ren erg ver. Veel te ver. ervoer de Vlissingse Ellen De Vriend-de Jong. Zij wilde haar luxaflexen aan de straat zetten en belde naar de sectie afvalverwijde ring. Tot in detail moest zij haar luxaflexen beschrijven ..Ik kreeg het verzoek om de plastic lamellen van de metalen op- hangbalkjes te knippen. Dat heb ik met gedaan. Tweeën twintig dagen na mijn telefoon tje werden ze uiteindelijk opge haald." Misverstand Het bankstel van haar over buurman moest ook in delen worden buitengezet. Eerst ston den de kussens op de stoep, een andere week het houtwerk en weer een andere wreek de meta len vering. Volgens Steenaert voert die scheiding te ver en is er sprake van een misverstand. „Het ijzer brengt wel weer wat op. Maar dit is niet meer logisch. Die bank had in zijn geheel naar de algemene stortplaats ge bracht kunnen worden." Toen Nederland begon met het massaal scheiden van huisvuil, waren er veel volgers. De ten dens van de laatste jaren is dat biologisch afval gemakkelijker bij het restafval wordt gegooid. De kwaliteit van het biologisch afval voor compostering blijft daarentegen goed. Steenaert: „Daar vinden we maar zelden plastic of iets dergelijks tussen. Maar het verhaal is ook bij af valverwijdering bekend dat sommigen geen afval meer scheiden, omdat zij niet ver wachten dat door hun beschei den hoeveelheid vuil het milieu verbetert. „Dat is jammer, want je moet ergens beginnen." In 1997 haalde Vlissingen 3600 ton GFT afval uit de groene bak ken op. Een jaar later was dat 3300 ton. „We zijn dus 300 ton kwijtgeraakt, die toch ergens terecht zal komen. We zullen meer voorlichting moeten ge ven, want doen we het slordig dan snijden we in onze eigen vingers, dan kost het ons meer geld en we krijgen er minder producten voor terug. In Vlis singen betalen we zo'n 350 gul den afvalstoffenheffing per jaar." Over het scheiden van glas, in wit, bruin en groen is hij tevre den. In 1997 haalde Vlissingen 900 ton opeen j aar la ter was dat 950 ton. Op feestjes, vult Steenaert aan, hoor je ook dat het glas in de bak allemaal in een en dezelfde ruimte van de vrachtwagen komt. „Dat is dus niet waar. Het is zeker voor wit glas heel belangrijk dat het ook wit aangeleverd wordt. Wij doen dat ook." GOES - De christelijke stich ting Dorkas heeft in Zeeland een aantal depots ingericht voor spullen voor de vluchtelingen uit Kosovo. Mensen die wat af willen staan wordt gesuggeerd kleding, dekens en lakens en schoenen beschikbaar te stel len. Op Walcheren kunnen de spul len afgegeven worden bij de fa milie Bosschaart aan de Agat- hastraat 20 te Aagtekerke en bij de familie Van der Burght aan de Bogerdweie 41 te Seroosker- ke. Voor Noord- en Zuid-Beveland kunnen de spullen ingeleverd worden bij de familie Meulen- berg aan de Jonkvrouwe Anna- dijk 1 te Kortgene, bij de familie Bakker aan de Kloetingseweg 24 te 's-Gravenpolder en bij de familie Scheele aan de Edison- weg 21 te Kruiningen Zaterdag kan er tussen 9 en 12 uur ook kleding afgegeven worden bij de Elimkerk in 's-Gravenpolder. In Zeeuws-Vlaanderen heeft Dorkas een depot bij de familie Verpoorte aan de Walstraat 21 te Oostburg. de familie Simons aan de Leeuwenlaan 24 te Ter- neuzen en bij de familie De Theije aan de Linidijk 7 te Axel. De inleveradressen op Schou- wen-Duiveland zijn de familie Slaager aan de Bouwmansweg 10 te Haamstede, de Dorkas- container van de familie Van Dijke aan de Esdoornweg 1 te Nieuw-Haamstede. de familie Den Boer aan de Zandweg 33 te Zierikzee en de familie Vaane platteweg 12 te Scharendijke. Mevrouw Pasveer te 's-Graven- polder is voor deze actie coördi natrice van Dorkas. Haar tele foonnummer is 0113-312471. Anne de Valk en haar uit Kosovo afkomstige man Naser Gashi: „Alles wat het lot van die mensen daar maar een beetje kan verzachten is welkom." fotoPieterHonhoff door Marcel Modde BRUINISSE - Naser Gashi doet wat zijn meeste landge noten in het buitenland mo menteel bijna voortdurend doen. Hele dagen en nachten volgt hij voor de televisie de rampspoed die over Kosovo trekt. Tussendoor belt hij z'n vingers blauw in de hoop enig nieuws op te vangen over de situatie van zijn achtergeble ven familieleden in Pristina. Zijn echtgenote Anne de Valk lijdt met hem mee. Over een maand zijn ze precies een jaar getrouwd, maar veel reden voor een groot feest ziet het paar uit Bruinisse niet. Nie mand die weet wat de toe komst hen zal brengen. Anne was het lijdzaam afwachten zat en is een hulpactie begon nen voor de gevluchte landge noten van haar man Het initiatief valt onder de pa raplu van het m Utrecht ondergebrachte Kosovo Cri siscentrum van de Coördina- tieraad Albanezen in Neder land, die op haar beurt weer samenwerkt met de Stichting Moeder Theresa. Bruinisse geldt als een steunpunt voor heel Schouwen-Duiveland en voorlopig ook voor overig Zeeland. „Je zit bij dit soort situaties thuis een beetje machteloos te wezen. Daar kon ik niet meer tegen. Maar wat moet je! Ik had wel gelezen van een actie die was opgezet om kinderen te helpen. Een heel goed idee, alleen hebben wij geen kinderen en toch willen we iets doen." Via via kwamen Anne en Naser in contact met de hulporganisa tie in Utrecht en nu proberen ze de Zeeuwse bevolking te mobiliseren massaal goederen in te zamelen. „Alles is welkom: kleren, de kens, sanitaire artikelen, bed den, tenten, voedsel, speel goed, alles wat het lot van die mensen daar maar een beetje kan verzachten. Iedereen heeft in de kast of ergens op zolder nog wel spullen liggen die ze zelf eigenlijk niet meer gebruiken." Depot Vooralsnog wordt gewerkt met centrale inzamelingspun- ten. Vanuit die adressen gaan ze naar een depot in Rotter dam. Martinair stelt vier vliegtui gen beschikbaar voor trans port van de spullen de Balkan Ook hebben verschillende transportbedrijven vracht wagens aangeboden voor het vervoer. Het vertrek van de eerste lading is gepland voor vandaag. Naser is blij met de actie voor zijn landgenoten. Zelf kwam hij vier jaar geleden naar Ne derland. Anne: „Momenteel word je keihard met je neus op de feiten gedrukt, maar wat er nu gebeurt was toen ook al aan de gang. Alleen nog niet op zo'n grote schaal." Een broer en neef van Naser zijn inmiddels vanuit Duits land teruggekeerd naar hun geboortestreek om te gaan vechten. Zelf overweegt Naser hun voorbeeld te vol gen. Ook al omdat hij niet weet hoe het zijn zussen, an dere broers en hun kinderen is vergaan die in Pristina zijn achtergebleven. Anderzijds beseft hij dat het weinig zin heeft om als een kip zonder kop het front op te zoeken. „Maar zo vlug ik het idee heb hier niks meer voor hun te kunnen betekenen, ga ik er ge lijk naar toe." door Selma Osman MIDDELBURG - Tegen een 45- jarige Vlissinger is donderdag voor de rechtbank in Middel burg een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk, voor het plegen van seksuele handelingen met minderjarigen. De verdachte zou zich van 1995 tot en met 1998 hebben vergre pen aan minderjarige jongens die tijdelijk bij hem inwoonden. Een van hen was zelfs door de Stichting Jeugdzorg aan hem toevertrouwd onder pleegzorg. De man ontkent de beschuldi gingen. Hij is, zegt-ie, het slachtoffer geworden van een samenzwering. De jongeren die hij hielp door ze van eten en on derdak te voorzien, zouden zich tegen hem hebben gekeerd. Ze zouden hem hebben gepakt op zijn zwakke punt: zijn homo seksualiteit. De reclassering schetst in een rapport een beeld van een man die opgroeide in pleeggezinnen en tehuizen en vanuit zijn eigen gemis een grote drang heeft om voor anderen te zorgen. Die drang is zelfs zo sterk dat de man licht toerekeningsvatbaar is, aldus het rapport. Officier van justitie J. Grog achtte de feiten bewezen q grond van de verklaringen va de slachtoffers. „Deze verdacï te was voortdurend omring door jonge jongens. Als h nuchter is weet hij heel goed wj wel en niet mag. Maar als dronken is, vervagen de norma en krijgen de lusten de ovei hand." Bij dit gedrag past voi- gens Groen geen taakstaf. De raadsman van de verdacht* mr. E. Smit. pleitte voor vit spraak. „Mijn cliënt is geen nai cistische man. Uit alles blijl dat hij probeerde te helpen, zorgen. Alleen, hij heeft niet capaciteiten om met probleem jongeren om te gaan." Hij hiel de rechtbank voor dat de slachl offers pas veel later aangifi hadden gedaan. Terwijl de jon gen die sinds 1995 twee tot dri keer per week door de Stichtiq Jeugdzorg werd bezocht, noo; iets over ontucht had gezegi Jeugdzorg \vas volgens Sm' overal van op de hoogte. „2 wisten van zijn geaardheid e van eerdere incidenten in Mid delburg. Ze hebben, nee ze móe ten er extra op hebben toegezie datdeze jongen geen slachtoffg werd." Uitspraak op 21 april. door Selma Osman MIDDELBURG - Een werk straf van 240 uur hangt een 21- jarige Vlissinger boven het hoofd voor zijn aandeel in een inbraak in een Souburgse school en een poging daartoe bij een drogisterij in de Kanaal straat in Oost-Souburg. Daar naast eiste officier van jusitie J. Groen donderdag voor de recht bank in Middelburg zes maan den voorwaardelijke gevange nisstraf en toezicht van de reclassering. De Vlissinger heeft een crimi neel verleden en was in decem ber vorig jaar weer op het slech te pad geraakt uit geldgebrek. Samen met een ander brak hij in de nacht van 12 op 13 december vorig jaar in bij de school 't Mo zaïek aan de Dongestraat. Bijna de hele nacht was het duo bezig om de kluis open te breken. De buit bedroeg 2700 gulden. Een paar weken eerder had hé tweetal al een paar ruiten van d school ingegooid. Maar toe waren ze niet tot inbraak ovei gegaan. Wel luisterden ze de pc litie-scanner af om te horen of a een melding kwam. Bij de po ging tot inbraak bij de Souburg se drogisterij, een week late met vier anderen, was de Vlis singer op de achtergrond geble ven. „Ik wilde niet vast kome te zitten." De vijf richten allee schade aan de deur aan. Nu zijn vriendin zwanger is e het stel verloofd is, wil de vet dachte schoon schip makei Een gezin met kinderen, dat s alles wat hij wil. En zo snel mc gelijk van zij n schulden - inmió dels zo'n vijftienduizend guide - afkomen. Geen criminele acti viteiten meer. De officier was ij zijn eis bereid zes maanden ge vangenisstraf om te zetten if 240 uur werkstraf Uitspraak op 21 april. Therapieën voor seksueel misbruikte vrouwen blijken heilzaam door Roelf Reinders MIDDELBURG - Een grote, zwarte bal met tranen in de buik. Zo omschrijft een seksueel misbruikte vrouw haar gevoel. „Die bal in mijn buik is verdwe nen", leest de Middelburgse psychologe Marrie van der Feen voor. Een vragenlijst die de vrouw na therapie van Van der Feens Stichting Petra heeft in gevuld. „Dat had ik ook", zegt Van der Feen, zelf als kind mis bruikt. „Die bal van angst, maar dan in mijn keel. Grappig dat zij dat ook voelde." Stichting Petra in Middelburg houdt vanavond een voorlich tingsavond over traumaverwer king. waarmee zij vijf jaar zogenaamde traumaverwer- kingsweekeinden voor mis bruikte vrouwen viert. Vanavond begint de vijfentwin tigste, met 35 vrouwen. „Zelf bedacht, die weekeinden", zegt Van der Feen, die Petra in 1992 oprichtte voor 'psychosociale pastorale vrouwenhulpverle ning'. Christelijke hulpverle ning, daar profileert ze zich mee. „Een setting waarin chris telijke normen en waarden wor den vastgehouden. Dat geeft vertrouwen en een veilig gevoel. Als ze willen, bidden we samen. Dan is het veel huilen. Dat is overgave, loslaten, ontspan ning, een gevoelsdoorbraak." Ze erkent dat groepstherapieën niet nieuw zijn. Maar in haar groepsweekeinden gaat het om 'dingen bespreekbaar maken'. Voor traumaverwerking zijn ze in de gewone hulpverlening vaak zo bang, zegt zij. „Ze vre zen dat de vrouwen nog meer last krijgen dan ze al hebben. Veel \rouwen zeggen: 'We mochten niet praten. Wij willen vrouwen juist om laten gaan met hun verwarrende gevoe lens." Resultaten Vrouwen zijn tevreden over de therapieën bij Petra, blijkt uit een eigen 'evaluatieonderzoek'. Het is nog niet helemaal klaar, maar de eerste resultaten wil Van der Fëen vanavond aan~'be- leidsmakers' uitreiken, aldus het persbericht. Maar het wil niet zo vlotten. Gedeputeerde L. Coppoolse van welzijn heeft niets van zich laten horen. Ter wijl Van der Feen zo om politie ke erkenning zit te springen. Ze mocht niet meedoen met de provinciale stuurgroep 'De vrij blijvendheid voorbij', die zich heeft gebogen over de hulpver lening in Zeeland aan slachtof fers van seksueel geweld. „Frustrerend, ik voelde me ge negeerd. Ik heb de werkgroep gebeld: 'Nee, want jullie zijn christelijk.' En Coppoolse zei; 'We zitten al met zovelen om de tafel.' Ik zei: 'Nou moet je op houden, wij horen gewoon daarbij Geld Van der Feen wil met politieke erkenning potjes met geld los krijgen. „Ik kan nu niet de extra maatschappelijk werker beta len die ik gruwelijk mis. Ik kan niet eens mijzelf betalen!" Er kenning kan ook betekenen dat verzekeraars de therapiekosten vergoeden, vrouwen betalen dat nu vaak nog zelf. „Zo worden vrouwen dubbel gestraft." Ze hoopt dat het psychiatrisch cen trum Emergis in Goes Petra gaat inhuren. „Dan kunnen ook AWBZ-geihdiceerden hier ko men." Een brief hierover is al de deur uit, antwoord heeft ze nog niet. „Maar ook zonder Emergis redden we het wel." Van der Feen benadrukt dat de samenwerking met Emergis wel eens slechter is geweest. Laatst nog zei iemand van Emergis over een misbruikte vrouw: „Laat haar maar bij Petra blij ven, wij hebben niks toe te voe gen." Voor Van der Feen is dat een 'stukje erkenning'. Vroeger liep het veel stroever. Een paar jaar geleden herkende een psy choloog bij dezelfde vrouw niet de 'dissociatieve stoornis' die zij wel zag. „De kennis over stress na seksueel misbruik sijpelt slechts heel langzaam in de psy chiatrie door. Soms willen in stellingen de vrouwen niet op nemen,omdat de problematiek hen te zwaar is. Dat is dan tra nendal numero zoveel. Vaak is dringende opname mogelijk, maar kan dat niet." Droom Van der Feen heeft een droom. Een opvanghuis voor misbruik te vrouwen in acute crisis met behandeling. Inclusief een af- reageerkamer plus boksbal en een 'cosy' snoeskamer 'om weer te leren voelen'. Dat moet dan wel een nieuwe stichting run nen. Want Petra kan niet alles doen, Van der Feen zegt op te moeten passen dat het allemaal niet te veel wordt. „Ik ben be trokken, aardig, warm, lief, dat is gewoon zo. Ik heb het ook al lemaal meegemaakt, maar ik ben dus wel erg kwetsbaar. Ik loop het gevaar te worden over spoeld. Mensen zouden over me heen kunnen lopen, zeker op zo'n weekend. Maar ik ben moe der van acht kinderen en ben dus zeker geen tut." Voorlichtingsavond van Stich ting Petra over slachtoffers van seksueel geweld, vanavond om 20.30 uur in de Kloveniersdoe len, Achter de Houttuin 30 in Middelburg. MIDDELBURG - Het Neder landse Rode Kruis, afdeling Welfare Middelburg, houdt maandag 12 april en maandag 26 april verkopingen en ten toonstellingen van zelfgemaak te artikelen in Middelburg. VLISSINGEN Turndemonstratie - Sportver eniging Forza Gymnastica verzorgt zondag 11 april een de monstratie gymnastiek en tur nen in de Vlissingse bioscoop Cine City. Het belangrijkste on derdeel is het trampolinesprin gen. De demonstratie wordt verzorgd door de gouden heren- ploeg van de Ned. Kampioen schappen. Het optreden wordt gehouden tijdens de pauzes van de middagvoorstellingen. Maandag 12 april staat de stanl in verzorgingshuis Rustenbuq aan de Vrijlandstraat 28, maan dag 26 april in verzorgingshui Swerfrust aan de L. Stommes weg 1. Beide keren van 14 td 15.30 uur. FNV-jubilarissen MIDDELBURG - De regional woonafdeling FNV Bondgeno ten Walcheren houdt vrijdag avond 7 mei haar jubilarissen avond. De bond huldigt dan 148 men sen die vorig jaar respectieveliji 70, 60, 50, 40 en 25 jaar lid wa ren. De huldiging van de jubila rissen begint om 19.30 uur ei wordt gehouden in het Zuider baken aan de Rentmeesterlaai in Middelburg. Psychologe Marrie van der Feen: „Ik kan niet eens mijzelf betalen." foto Lex de Meester Opheffing - na meer dan 20 jaar - van de bekende vestiging aan de Langeviele te Middelburg van de kwalitatief uitzonderlijke winkel- en magazijnvoorraad buitengewoon waardevolle voor kenners zeldzame, authentieke, traditioneel met de hand vervaardigde en andere voorbeelden van de Oosterse Tapijtknoopkunst van wol en zijde, in alle afmetingen tot extra groot Met inbegrip van verfijnde exemplaren uit de Senneh Special Collection. - Senneh Perzen was ruim 20 jaar een begrip in Zeeland en ver daarbuiten en nam een zeer vooraanstaande positie in als alom gerespecteerd en toonaangevend leverancier van met vakmanschap geselecteerde handgeknoopte tapijten - Alle onder de hamer komende exemplaren behouden hun oorspronkelijke prijskaarten om bieders in gelegenheid te stellen de besparing die zij realiseren te bepalen. ZATERDAG 10 APRIL-14.00 UUR Bezichtiging vanaf 12.30 uur. Buitenruststraat 22 - Middelburg KAVELLUSTEN BESCHIKBAAR TIJDENS BEZICHTIGING EN VEILING Alle tapijten voorzien van Echtheidscertificaat Betaling: Contant (aanbetaling mogelijk). Eurocheque, Giro r. i era A Duym te Middelburg n, Huizen, Veitingm crater Onze adviseuses geven u tijdens deze weken namelijk een uitvoerig huidadvies en brengen geheel gratis de nieuwe voorjaarslook bij u aan. Maakt u even een afspraak? Tijdens deze actieweken hebben we natuurlijk diverse leuke aanbiedingen bij uw Shiseido aankopen. Bij aankoop van drie Shiseido huidverzorgingsproducten een in onze exclusieve Shiseido-salon. ERVAAR DE WELDAAD VAN SHISEIDO PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG tel. 0118-613 401 /634 184

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 20