Veere zucht onder bouwlimiet PZC Even bijpraten in Toeristisch Café PZC Jong Ambon hoeft niet te verhuizen Trouwakten gebald in computer archief Intercultureel feest Middelburgertj es zeeland 19 Rem op nieuwe woningen door leegstand in Middelburg en Vlissingen Kunsteducatie en Muziekschool houden open dag in Vlissingen vrijdag 9 april 1999 door Lukas Fransen KOUDEKERKE - Een verde ling van schaarste' noemde CDA'er P. Hengst het woning- bouwprogramma van de ge meente Veere donderdag. Hij vroeg het college van B en W alle middelen in te zetten om het aantal woningen dat de provin cie toegewezen heeft, te vergro ten. „Zodat er beter voldaan kan worden aan de behoefte van alle kernen." De eerste fase van het volks huisvestingsplan met het wo ningbouwprogramma 1997 tot J en met 2006 leverde weer veel itj stof tot praten op. De Veerse q] politici kunnen het niet ver- lf kroppen dat Veere moet zuchten onder de leegstand in de buur gemeenten Middelburg en Vlis singen. Dat bleek tijdens de gezamenlijke commissieverga dering economische zaken en ruimtelijke ordening, volks huisvesting en milieu, die don derdagavondplaatshad in het gemeentehuis in Koudekerke. Hengst: „Veere wordt niet af zonderlijk beschouwd, maar als regio Walcheren. Drie procent 'leegstand in die regio is te veel en daarom wordt er maar bij Veere gekort. Wij zitten met de gebakken peren." „Het leegstandseffect speelt ons parten", verwoordde VVD'er P. Overmeen het probleem. „Mis schien levert het bij de provincie nog een bonus op als we laten zien dat we het braafste jongetje van de klas zijn geweest." Wethouder L. P. C. Wisse wil ze ker nog tot aan de evaluatie in MIDDELBURG Hulpactie Kosovo - Op initiatief ,J van brugklasleerlinge Suzanne ,J Telepary van de stedelijke scho- k lengemeenschapNehallenniain >f Middelburg hebben de leerlin- n gen woensdag hulpgoederen in- gezameld voor Kosovo. Per klas n is minstens één overlevingspak- e ket samengesteld voor de Stich- e ting War Child. Ook komt de en tree-opbrengst van het slotfeest voor eindexamenleerlingen ge- J heel ten goede aan de kinderen van Kosovo. Het feest werd gis- n teren (donderdag) gehouden in ,t discotheek Nighttrain in Mid delburg. 2000 dat braafste jongetje blij ven. „Als dan geconstateerd wordt dat het aantal woningen dat wij bouwen geen invloed heeft op de leegstand in Middel burg en Vlissingen, blijkt dat we ten onrechte zijn gekort." Wisse sprak de hoop uit dat de Veerse roep om meer woningen dan ge hoor vindt bij de provincie. Eenmalig Enkele commissieleden plaats ten vraagtekens bij de vijf extra woningen voor Aagtekerke en Meliskerke, omdat daar een re latief grote groep 15- tot 24-ja- rigen woont. „In Domburg is die leeftijdsgroep juist niet aanwe zig", zei Overmeen. „Voor een evenwichtiger leeftijdsopbouw, had je de woningen ook aan die kern kunnen gevenDe WD 'er vond dat de toewijzing van de extra woningen te weinig is on derbouwd en daarom op deze manier eenmalig moet zijn. T. J. M. Maas (PvdA) was het daarmee eens. ,,Ze moeten niet elk jaar met het verzoek om meer woningen komen, want dan heeft het hele volkshuisves tingsplan geen zin." Maas vroeg het college niet al leen aandacht aan nieuwbouw te besteden, maar ook aan be staande woningen. Ze wilde we ten hoe het gaat met het tweede- woningenbeleid dat de gemeen te begin dit jaar strenger heeft ingezet. Wisse: „We hebben tot nu toe al dertig woningen terug gehaald uit de tweede-woning- sfeer." Bedrijventerreinen Met de notitie bedrijventerrei nen wil het college bewerkstel ligen dat er bij Koudekerke en Serooskerke twee centrale be drijventerreinen komen, waar de grotere bedrijven gevestigd moeten worden. „We moeten de kleinschalige bedrijvigheid in de kernen niet te veel in de weg leggen", zei CDA'er W. J.vanTa- tenhove. „Alleen als ze te veel overlast veroorzaken moeten ze naar één van de centrale bedrij venterreinen. We moeten de economische motor zoveel mo gelijk behouden in onze ge meente." De optie van Van Tatenhove voor een derde bedrijventerrein in Westkapelle, beloofde wet houder M. Brouwer- te Roller nog eens te bekijken. Alle commissieleden vonden van de kernen te waarborgen. P. bij elke kern de mogelijkheid dernemers naar een andere ge- dat de kleinschalige bedrijvig- de Visser (SGP) wilde echter voor een kleine ondernemer om meente verhuizen." Het voor heid zoveel mogelijk behouden meer. Hij pleitte voor een bedrij- een bedrijf te beginnen, zodat stel van De Visser kreeg geen moet blijven om de leefbaarheid venterrein bij elke kern. „Schep voorkomen wordt dat jonge on- bijval. foto Ruben Oreei Recreatie-ondernemers en politici wisselden in strandpaviljoen De Oase ideeën uit. door Lukas Fransen DOMBURG - De Kust-WV Walcheren hield donderdag middag in strandpaviljoen De Oase in Domburg haar eerste Toeristisch Café. Heel wat on dernemers kwamen af op het nieuwe initiatief, dat bedoeld is om de samenwerking tussen politiek en toeristisch be drijfsleven te bevorderen. Als gastspreker was T. Schmitz, directeur van het Ne derlands Bureau voor Toeris me, uitgenodigd. Nadat hij een korte inleiding over het kust toerisme had gehouden, ont hulde hij het nieuwe bord van de Vakantie Boekingscentrale Walcheren. Na korte toespra ken van onder meer H. Broek- meulen, de nieuwe directeur van de Kust-WV Walcheren, kregen de aanwezige onderne mers en politici gelegenheid om in ongedwongen sfeer met elkaar van gedachten te wisse len over ontwikkelingen op toeristisch-recreatief gebied. En dat is volgens Broekmeulen het doel van het Toeristisch Café. „Ik vind het belangrijk dat er eens in de zoveel tijd een bijeenkomst is waar onderne mers niet alleen politici, maar ook elkaar op een informele manier kunnen ontmoeten. Zo kunnen contacten worden ge legd en ervaringen worden uit gewisseld Daarom zijn we van plan ongeveer één keer in de drie maanden een Toeristisch Café te organiseren." Zeelandbrug nacht gestremd VLISSINGEN - De Zeelandbrug is in de nacht van maandag 19 op dinsdag 20 april tussen middernacht en vijf uur 's mor gens gesloten voor gemotoriseerd verkeer. Een aantal rij- ijzers met daarbij horende voegovergangen moet worden ver nieuwd. Alleen hulpdiensten, zoals ambulances, mogen dan over de weg. Via informatieborden op de toegangswegen naar de brug en bij de brug zelf wordt verwezen naar de alternatie ve route over de stormvloedkering in de Oosterschelde. Bij ongunstig weer worden de werkzaamheden uitgesteld. J. IJsebaert vice-voorzitter ZLTO VLISSINGEN - J. IJsebaert is per 1 april N. van Vught opge volgd als vice-voorzitter van de Zuidelijke Land- en Tuin bouworganisatie ZLTO. IJsebaert is sinds oktober 1992 lid van het hoofdbestuur van ZLTO (de vroegere NCB). Hij heeft een akkerbouwbedrijf in Hulst. Naast zijn functie binnen de ZLTO is hij onder andere lid van de Raad van Commissarissen bij Sobel en ABAB, lid van de Raad van Toezicht bij Interpolis en voorzitter van het bestuur van de Rabobank in Sint Jansteen. Zijn voorganger N. van Vught is per 1 april benoemd tot voorzitter van de Raad van Beheer Coöperatieve Cehave. Functies die verband houden met ZLTO zal Van Vught afbouwen. Subsidie van Restauratiefonds VLISSINGEN - Pieter van Vollenhoven, voorzitter van het Nationaal Restauratiefonds en burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen ondertekenen dinsdag 13 april een samenwerkingsovereenkomst in het Wooldhuis. Vijf jaar ge leden nam de gemeente contact op met de Stichting Nationaal Restauratiefonds. De stichting ontwikkelde met 'subsidie op termijn' een methode voor de particuliere woningverbete ring. Daardoor besloot de Vlissingse gemeenteraad de subsidiever ordening aan te passen en een samenwerkingsovereenkomst aan te gaan, waardoor subsidie op termijn mogelijk werd. De gemeente en particuliere woningeigenaren hebben sindsdien niet stil gezeten. Vooruitlopend op de formele ondertekening zijn met medewerking van het fonds diverse particuliere wo ningverbeteringsplannen uitgevoerd Nieuw onderzoek grensarbeid TERNEUZEN - De werkgroep Grensarbeid Zeeuws-Vlaan deren onderzoekt de mogelijkheid om een academische studie te laten verrichten naar de gevolgen van nieuwe belastingaf spraken tussen Nederland en België voor de de Nederlandse grensarbeiders. De eerder verschenen "Limburgse studie' naar de consequenties van een nieuw belastingverdrag, noemt de werkgroep te eenzijdig. De werkgroep Grensarbeid voert al ruim een halfjaar actie tegen de plannen van staatsse cretaris Vermeend, die de Nederlandse grensarbeiders ernstig zouden duperen. In februari hield de werkgroep een grote ma nifestatie in Hulst.Een verslag van de toespraken daar is op te vragen via telefoonnummers 0115-453538 en 0164-603006. Paprikateler naar Rilland RILLAND-BATH - De firma A en C. J. Hoogendoorn heeft bij de gemeente Reimerswaal een bouwvergunning ingediend voor een glastuinbouwbedrijf van 3,5 hectare. Hoogendoorn wil er paprika's gaan telen. Het is het derde glastuinbouwbe drijf dat zich in de Bathpolder vestigt. Er is al een bedrijf van 8 hectare dat tomaten teelt en een bedrijf van 11 hectare waar radijs wordt geteeld. De gemeente is blij met de belangstelling van de kassenindustrie voor het terrein in de Bathpolder. Pro blemen met de de vergunningaanvraag worden dan ook niet verwacht. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Het Theo van Doesburgcentrum aan de Brou- wenaarstraat in Vlissingen houdt zaterdag 17 april een open dag van 10 tot 13 uur. Do centen en deelnemers vertellen over het programma-aanbod van de afdelingen Kunsteduca tie en Muziekschool. Deelnemers aan de open dag kunnen kennis maken met een Barokmuziek in museum Veere VEERE - Museum De Schotse Huizen in Veere is dit museum- weekeinde gratis toegankelijk. Ter gelegenheid van dit muse- umweekeinde treedt het ensem ble Amatores Musicae op. Met tussenpauzes brengen zij ba rokmuziek ten gehore. De Schotse Huizen is geopend za terdag van 12 tot 17 uur en zon dag van 13 tot 17 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl uitgebreid aanbod op het gebied van tekenen/schilderen, boetse ren, keramiek, fotografie, vi deo, literatuur, edelsmeden, kunstbeschouwing, ballet en yoga. Het totale aanbod is sa mengesteld voor diverse leef tijdsgroepen. Vanaf vier jaar oud zijn er mogelijkheden om lessen te volgen. In het cultureel centrum zijn cursisten aanwe zig om werken te tonen, maar ook om te vertellen over hun er varingen bij het volgen van een cursus. Ouderen In het kader van het nationaal jaar van de ouderen heeft het Centrum voor Kunsteducatie een aantal extra activiteiten op de open morgen gepland in sa menwerking met het lokale co mité Dag van de Ouderen. Klein- en/of buurtkinderen van de bezoekers kunnen er een te ken- of schilderles volgen. Voor belangstellenden is er een korte inleiding op de kunst onder de titel 'Kunst of kitsch' door do cent kunstbeschouwing Nico Out. In de Muziekschool wordt vrij wel het hele activiteitenpakket gepresenteerd. Belangstellen den kunnen kennis maken met viool, cello, hobo, klarinet, saxofoon, klein- en grootkoper, blokfluit, gitaar, harp, accordeon, piano, orgel, key board/synthesizers. Verder zijn er verschillende ensembles te beluisteren op diverse locaties in het gebouw. De docenten en de directie zijn er om informatie en advies te geven. Euro-weetjes voor senioren MELISKERKE - In Ons Huis te Meliskerke kun nen Walcherse 55-plus- sers dinsdag 20 april een voorlichtingsbijeenkomst over de euro bijwonen. Deze is georganiseerd door de Rabobank Noord- West-Walcheren. Tijdens de bijeenkomst worden vragen beantwoord als: wat verandert er voor pensioen- of levensverze keringscontracten, spaar geld en hypotheken? Wan neer worden ze in omloop gebracht en wat is de koers? De voorlichting be gint om 14 uur. Dat Jong Ambon op sportpark De Kruitmolen wil blijven, blijkt wel uit dit spandoek. Middelburgse wethouder Brakman keert na protest op schreden terug door Edith Ramakers MIDDELBURG - Jong Ambon hoeft niet te verhuizen naar de Veersche Poort. Wel zal er een oplossing moeten worden ge vonden voor het ruimtegebrek op sportpark De Kruitmolen, waar de Middelburgse voetbal verenigingen Jong Ambon en FC Dauwendaele gezamenlijk gebruik van maken. „We ver wachten in de nabije toekomst een capaciteitsprobleem, zodra de Mortiere ontwikkeld wordt en de woningen in Veldzigt klaar zijn", zegt wethouder P. Brakman van Middelburg. Het bestuur en zo'n zeventig le den van Jong Ambon maakten in een bijzondere ledenvergade ring bekend fel tegen verhui zing naar de Veersche Poort te zijn. „Dan moet je je afvragen of een gedwongen verplaatsing naar het noorden van Middel burg nodig is. Dat vind ik niet. Dwingen vind ik niet accepta bel", zegt Brakman. Brakman zei in de vergadering bereid te zijn de 'accommoda tieplannen' bij te stellen. De voetbalverenigingen Middel burg en Zeelandia verlaten hun huidige sportpai-k de Nadorst, omdat daar.woningen verschij nen. Medegebruiker rugbyclub Oemoemenoe zou eerst meever huizen, maar wijkt uit naar sportpark de Voorborch. „Toen kwam er ruimte om een andere club erbij te betrekken. We dachten aan Jong Ambon. Dan was het ruimtegebrek aan de Kruitmolenlaan ook ineens op gelost. Het nieuwe sportcom plex aan de Veersche Poort zal in augustus 2001 speelklaar zijn." Inschattingsfout Brakman zegt een inschattings fout gemaakt te hebben. Hij had het idee dat Jong Ambon niet zo hing aan de locatie in Dau wendaele. „Je kiest voor Jong Ambon vooral uit een verbon denheid in cultuur. Dan maakt de plaats niet zo uit. dacht ik. Maar ik heb gehoord dat Jong Ambon toch echt in het zuiden wil blijven. Dat ligt voor Jong Ambon centraler. Zij vrezen le denverlies. En zij voelden zich een slachtoffer van de verhui zingsdrift van de gemeente, waar zij in feite buitenstonden. Jong Ambon hoopt dat de wet houder zijn woord houdt. Zij willen geen speelbal van de ge meente zijn. P. Somoukil, advi seur van Jong Ambon, zegt dat Jong Ambon in haar veertigja rig bestaan al zo vaak verkast is. „Eerst Vlissingen, daarna de Nadorst, daarna de Kruitmo len. Tien, twaalf jaar geleden hebben we daar een eigen club gebouw neergezet. Dau wendaele is ons thuishonk ge worden en dat willen we zo houden." Jong Ambon is een kleine ver eniging met ongeveer 180 leden. Somoukil verwacht dat de jeugd bij een verhuizing af haakt. Voor Oost-Souburg en de Stromenwijk, waar veel Moluk- kers wonen, ligt Dauwendaele gunstiger dan de Veersche Poort, zegt hij. „Anders moeten ze het centrum van Middelburg door. Bovendien vullen Dau- door Ab van derSluis MIDDELBURG - Het Rijks archief in Zeeland heeft 14.500 Middelburgse huwe lijksakten gedigitaliseerd. De index ervan wordt woens dag 14 april gepresenteerd aan wethouder J. C. van Dijk-Sturm van Middelburg. Met de index zijn genealogi sche gegevens, in dit geval over de periode van 1811 tot 1922, veel beter toegankelijk voor mensen die geïnteres seerd zijn in him familiege schiedenis. Het project in Middelburg maakt deel uit van een groter geheel. Het landelijke pro ject 'Digitale sleutel tot de familiegeschiedenis' van de rijksarchiefdienst wil in 2002 alle huwelijksakten van Nederland in de computer beschikbaar hebben, zodat iedereen op studiezalen van de archieven en via Internet met behulp van de ingevoer de akten een frame kan ma ken voor een stamboom. Voor Zeeland moeten uitein delijk 175.000 akten worden ingevoerd. De huwelijksak ten bestrijken een periode van 1811 tot 1922 en voor Zeeuws-Vlaanderen zelfs al vanaf 1796. Vrijwilligers en medewerkers van het rijks archief zijn er al bijna twee jaar mee bezig. In de studie zaal van het Rijksarchief in Zeeland zijn van 41 (voormalige) Zeeuwse ge meenten de huwelijksakten met behulp van de computer op te sporen. De afronding van het invoeren van de Mid delburgse akten vindt de dienst een klein feestje waard. De huwelijksakten van Friesland, Drenthe, Utrecht en Noord-Brabant (de laat ste twee provincies gedeelte lijk) zijn al via Internet te raadplegen. Het adres is www.archief.nl. foto Ruben Oreel wendaele en Jong Ambon el kaar aan. Dauwendaele speelt op zaterdag, Jong Ambon op zondag." Van de drie wedstrijdvelden wordt intensief gebruik ge maakt. In de wintermaanden is er een tekort aan trainingsac commodatie. Sommige elftallen van FC Dauwendaele trainen elders in de winter. „Maar het loopt toch redelijk goed. Wel is uitbreiding nodig. Want omdat er zo veel gebruik wordt ge maakt van de velden, is de kwa liteit ook niet al te goed. De wet houder heeft een voorzetje voor uitbreiding gegeven", merkt Jong Ambon-trainer J. Pentury op. Mortiere Brakman wijst erop dat FC Dauwendaele met zo'n vijfhon derd leden een van de snelst groeiende verenigingen is. „En dat gaat nog wel even door. Ik ga bekijken of Jong Ambon nog een veld in de buurt van de Kruitmolenlaan, in de Mortiere, kan krijgen.." door Ab van derSluis MIDDELBURG - In de Middel burgse schouwburg vindt vrij dag 23 april het jaarlijkse inter culturele kinderfeest plaats. Het evenement is in eerste in stantie bedoeld voor alle Mid delburgse kinderen van verschillende culturen en af- komsten. Ouders, familieleden en andere belangstellenden zijn niettemin ook welkom. De orga nisatie rekent op ongeveer drie honderd kinderen. Achterliggende gedachte van dit feest is de multiculturele sa menleving, waarin respect voor eikaars cultuur en afkomst be langrijk zijn. Aspecten daarbij zijn: elkaar beter leren kennen, culturele uitwisselingen en ont moetingen. De organisatie vindt het van belang dat*kinderen van jongs af aan open staan voor an deren. Wethouder M. L. Strous opent het interculturele feest om 19.20 uur. Vanaf dat moment kunnen de bezoekers genieten van podi umoptredens en allerlei andere activiteiten in één van de zalen. Voor de allerkleinste kinderen is er kinderopvang geregeld. Het programma wordt om 23.30 uur afgesloten met de Surinaamse band Grioro. De zaal is open om 19 uur. De organisatie van de manifes tatie is in handen van een werk groep, die bestaat uit vertegen woordigers van de Stichting Kinderopvang Middelburg, de Turkse Oudercommissie (TOC), de leerkracht onderwijs in eigen taal en cultuur, de Provinciale Migranten Vrouwen Organisa tie en het Middelburgse Insti tuut voor Kunstzinnige Vor ming. De werkgroep wordt ondersteund door het sociaal cultureel werk in Middelburg. Gestolen auto VEERE - Op weg naar het poli tiebureau kwam een 59- jarige man uit Rodenthal (D) woens dagnacht voor een verrassing te staan. Op de Polredijk in Veere trof hij zijn auto aan, die hij net als gestolen wilde aangeven. In de nacht van woensdag op donderdag was de personenau to, een zwarte Mercedes, gesto len. De man trof zijn voertuig aan met een geforceerde stuur- kolom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19