Ernst klachten schokt Klaverblad Veerse Oudestraat gaat op de schop Geveltoerisme tegen opslag kernafval Zeeland Airport kan niet profiteren van sluiten Zestienhoven LTO akkoord met aanwijzen grond voor overstroming zeeuwse almanak Taal Patiëntenvereniging eist aanpak problemen Goese gynaecologen Gemeente Goes plaatst nieuwe parkeermeters PZC zeeland vrijdag 9 april 1999 V<w<-Qih N M O D E Sl Adriaanstraal 7. Goes lel. 0113-215652 door Harmen van der Werf DEN IIAAG - Greenpeace heeft een succesje geboekt in de strijd tegen de komst van hoogradioactief afval uit het Noord-Hollandse Petten naar Borssele. De Raad van State in Den Haag gaat zich opnieuw buigen over een verzoek tot opschorting van de opslagver gunning. Minister A Jorritsma van Economische Zaken heeft donderdag toegezegd deze zaak af te wachten. Jorritsma deed haar toezeg ging op de stoep van haar mi nisterie aan de Bezuidenhout- seweg in Den Haag, waar Greenpeace actie voerde tegen de opslag van het hoogradio actief afval in Zeeland. Een re plica van de container waarin het afval wordt opgeslagen, was met zevenduizend pro testhandtekeningen op straat gezet. Bergbeklimmers brachten op de gevel van Economische Za ken een reusachtig spandoek aan. De twee vrouwen in Zuid- Bevelandse klederdracht die zo langzamerhand symbool staan voor het Zeeuwse verzet tegen de opslag van kernafval, keken vanaf het spandoek op minister Jorritsma neer. Veilig Jorritsma vertolkte het offici ële regeringsstandpunt dat de tijdelijke opslag van het hoog radioactief afval in een ge bouw voor laag- en middenra- dioactief afval veilig is. „Wij zouden het anders natuurlijk niet doen." Zij voegde toe, en dat was nieuw, dat zij eerst een uitspraak van de Raad van State wil afwachten over de opslagvergunning. Eerder dit jaar heeft de Raad van State in deze zaak al een oordeel gegeven. De opslag mocht doorgaan, omdat de Hoge Flux Reactor uit Petten het afval niet meer kwijt zou kunnen. Het bedrijf zou stilge legd moeten worden zonder opslag in Borssele. Installatie „Dat zou in februari of maart al gebeurd zijn", aldus D. Samson van Greenpeace, „en de installatie draait nog steeds. Zo urgent was het dus niet. Bovendien heeft de Euro pese Commissie (eigenaresse van de Pettense reactor) laten weten dat er nog opslagruimte is tot eind dit jaar." Greenpeace heeft op basis van dit nieuwe feit de kwestie op nieuw aanhangig gemaakt bij de Raad van State. De ver wachting is dat er binnen en kele weken een zitting plaats vindt. Jorritsma wil de Raad van State en een debat met de Tweede Kamer afwachten. Tot die tijd zal het hoogradio actief afval niet naar de door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Zeeland Air- port spint geen garen bij een eventuele sluiting van Rotter dam Airport. Volgens directeur B. van Dam kan het Zeeuwse vliegveld geen zakenvluchten overnemen van Rotterdam. Het convenant dat met de provincie Zeeland is afgesloten staat dat niet toe. Bovendien zijn de toe stellen die in Rotterdam landen te groot en te zwaar voor Zee land Airport. Van Dam zegt dat in reactie op het nieuwe beleidsprogramma van het pas aangetreden provin ciaal bestuur van Zuid-Hol land. Rotterdam Airport (voorheen vliegveld Zestienho ven) kan wat GS van Zuid-Hol land betreft sluiten als de hoge snelheidslijn (hsl) in gebruik is genomen. De trein kan volgens de Zuid-Hollandse gedeputeer de A de Jong (PvdA) de zaken reizen naar bijvoorbeeld Parijs, Londen, Düsseldorf en Frank furt overnemen van het vlieg tuig. „Ik moet nog maar zien of het inderdaad zo ver komt dat Rotterdam Airport sluit", zegt Van Dam afwachtend. „En als dat zo is, zullen de zakenvluch ten eerder naar Lelystad gaan dan naar ons." Maasvlakte Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland trekken verder de noodzaak van de Tweede Maas vlakte in twijfel. GS vinden dat de bestaande ruimte beter be nut moet worden en dat vervol gens de Zeeuwse havens in aan merking komen om eventueel ruimtegebrek in Rotterdam op te vangen. „Wij zoeken een evenwicht tussen de economie en de ecologie", verduidelijkt De Jong. „Je moet zo'n miljar denproject niet beginnen als niet duidelijk is of de alternatie ven voldoende zijn." Voor De Jongs Zeeuwse collega en partijgenoot D. J. P. Bruin- ooge komt dit standpunt als een verrassing. „Maar dit is niet on gunstig voor ons", zegt de eco nomie-gedeputeerde opgeto gen. „Het politieke draagvlak voor de Tweede Maasvlakte was in Zuid-Holland al versnipperd. Dat is nu alleen maar erger ge worden." Gemeente De gemeente Rotterdam is het in beide kwesties absoluut oneens met GS, verklaart woordvoer ster M. van Kalmthout„Uit stu dies is gebleken dat het vlieg veld helemaal niet dicht kan. Ook na de hsl blijft een zaken- vliegveld voor de economische aantrekkingskracht van Rot terdam noodzakelijk. Wij zullen daaraan vasthouden. En Vlis- singen en Temeuzen zijn geen oplossing voor het ruimtege brek in de Rotterdamse haven. De achterlandverbindingen zijn bij ons veel beter. Boven dien wordt de bestaande ruimte nu al beter gebruikt. Op termijn zal er desondanks een tekort aan ruimte zijn." Koerswijziging Verantwoordelijk wethouder H. Simons (PvdA) van Rotterdam zal het provinciebestuur daar om binnenkort ondervragen over de onverwachte koerswij ziging van het provinciebestuur, zegt Van Kalmthout. „Er zijn geen nieuwe argumenten voor de standpunten van GS. Het enige dat is veranderd is politie ke samenstelling van het pro vinciebestuur. Gedeputeerde De Jong beaamt dat de koerswijziging het gevolg is van een veranderde politieke meerderheid in de Zuid-Hol landse Staten. „Voorheen had den WD en CDA samen een meerderheid. Het CDA stemde in deze kwesties met de WD mee. Nu is er een andere meer derheid en GroenLinks, SGP en RPF/GPV zijn altijd tegen het vliegveld en de Tweede Maas vlakte geweest." door Harmen van der Werf DEN HAAG - LTO Nederland staat niet negatief tegenover de aanwijzing van overstromings gebieden, die bij extreme regen val of hoge rivierafvoeren als opvang kunnen worden ge bruikt. Een medewerker van de land- en tuinbouworganisatie deelde dit donderdag mee in de Tweede Kamer. De Tweede Kamer hield een hoorzitting over de Vierde Nota Waterhuishouding, die onlangs door het kabinet is goedge keurd. Eén van de centrale thema's in de nota is hoe in de toekomst met extreme water overlast moet worden omge sprongen. Een idee is overstro mingsgebieden aan te wijzen langs de rivieren om bij veel wa terafvoer het peil te verlagen, maar ook om water tijdelijk te bergen na extreme regenval. Dat kan ook voor Zeeland gelden, voor laaggelegen pol ders. Vol begrip LTO Nederland steunt dit be leid, hoewel een aantal land bouwers de kans loopt dat hun land onder water wordt gezet, met alle vervelende consequen ties vandien. „Maar", zei de LTO-medewerker vol begrip voor het vraagstuk waarvoor de regering staat, „als er met on dernemers goed overleg wordt gevoerd, moet het lukken om tot afspraken te komen. Onderne mers zijn daartoe bereid." De aanwijzing van inundatie- gebieden is onder meer nodig vanwege de verwachte klimaat verandering. De afvoeren van rivieren zullen meer pieken en dalen gaan vertonen, met kans op wateroverlast in het grote ri vierengebied. Dat water moet ergens heen. Overstromingsge bieden kunnen worden gebruikt om erger te voorkomen. Het zelfde geldt wat betreft de aan wijzing van laaggelegen polders als buffers bij overvloedige re genval. Verdroging Wateroverlast is een probleem. Andere vraagstukken zijn ver droging en bodemdaling. Het langer vasthouden van water is De regering wil dat ook. maar tegelijkertijd trekt het kabinet extra geld uit voor uitbreiding van de capaciteit van gemalen bij Nieuwegein, Gouda en IJmuiden. Dit gaat ten koste van de budgetten voor herstel en inrichting rijkswateren en ver- drogingsbes tri j ding De Zeeuwse gedeputeerde J. Hennekeij bekritiseerde na mens het Interprovinciaal Overleg (IPO) deze keuze van de regering. De beslissing is zonder overleg genomen en strijdig met de uitgangspunten van het wa terbeleid. Hennekeij pleitte er voor eerst het wetenschappelijk onderzoek af te wachten, waar voor in het kader van de Aanpak Wateroverlast een aanzet is ge geven. Dan kunnen er goede keuzes worden gemaakt. Dat was een bijdehand jon getje, dat laatst met zijn ou ders of verzorgers op een terras in Goes was neerge streken. Een jaar of tien was hij en onbevangen. Dat er voeren voorbijgangers op wier uitmonstering en fysie ke verschijning hij vanachter zijn appelsapje vrijmoedig commentaar leverde. „Dat is zeker een dophoed- je", constateerde het jongetje toen een man met een buiten model hoofddeksel passeer de. En de verschijning van een heer die lelijk met zijn been trok, voorzag hij van de kanttekening: „Die is van de trap gedonderd, denk ik. Aardig was, dat hij zich niet tot uiterlijk beperkte, maar ook aandacht besteedde aan wat zoal op het terras aan conversatie gaande was. Toen een tafeltje verder een man zijn kop koffie per onge luk van tafel veegde en daar op reageerde met een hart grondig 'ScheifSe', zei hij: „Die meneer kan geen Neder lands praten. Hij bedoelt ei genlijk 'shit'." Centrale Organisatie voor Ra dioactief Afval (Covra) in Borssele worden gebracht. Mi lieu-organisatie Greenpeace hoopt dat het uitstel leidt tot afstel. Het hoogradioactief af val kan namelijk ook naar de Verenigde Staten, de leveran ciervan de grondstof. De Ame rikanen eisen dan wel dat de reactor in Petten overschakelt van hoog- op laagverrijkt ura nium, dat niet kan worden ge bruikt voor de productie van kernwapens. De Europese Commissie be raadt zich op die mogelijk heid. Greenpeace in actie bij het ministerie van Economische Zaken in Den Haag. foto Jos van Leeuwen u- lej door Willem van Dam ig ?n GOES - De Zeeuwse patiënten- ia organisatie Het Klaverblad eist in van de directie van de Ooster- ni scheldeziekenhuizen (Goes, ie Zierikzee) dat zij nog deze i- maand met voorstellen komt om j- een eind te maken aan de pro- is blemen op de afdeling gynaeco- e- logie. De organisatie schrijft dat e-| in een zwartboek, dat vandaag - vrijdag - officieel in de open- te baarheid wordt gebracht, rki i-j Het zwartboek is gebaseerd op ie een groot aantal klachten dat ïn via een speciale meldlijn bij Het to Klaverblad binnenkwam. Aan- in leiding om zo'n klachtenlijn in f- te stellen vormden publicaties s- in de PZC over de gang van za- >t, ken op de gynaecologische afde- 's, ling van de Oosterscheldezie- k. kenhuizen. et De ziekenhuisdirectie en de In spectie voor de Gezondheids- ar zorg zijn donderdag al op de hoogte gesteld van de inhoud e. van het rapport. st Daarin worden ernstige grieven le geformuleerd. Zo zijn bij Het e- d Zakkenrollen op rolletjes i- VLISSINGEN - Een onbekend ie gebleven man op inline skates a- heeft donderdag omstreeks 'n 10.45 uur op Zwanenburg in et Vlissingen een tas met foto-ap- paratuur weggegrist van de schouder van een veertigjarige 07 man uit het Duitse Essen. Het slachtoffer liep richting het I centrum en de skater naderde 3Q hem van achteren. Tijdens het passeren griste hij de tas weg en n. vervolgde zijn weg richting het »ti centrum. De man is naar schat ting 1,80 meter lang en heeft zeer kort lichtblond haar. Hij droeg een donkerblauw fleece- jack en een blauwe spijker broek. Klaverblad 87 klachten binnen gekomen, waarbij wordt ge sproken van medisch-techni- sche fouten. Het gaat hierbij om (bijvoorbeeld) onjuiste diagno ses, fouten in de behandeling of het voorschrijven van verkeerde medicijnen. Het Klaverblad zegt niet te kun nen beoordelen in hoeverre die klachten gegrond zijn. Dat moet, zo redeneert de patiënten organisatie, de Inspectie voor de Gezondheidszorg uitzoeken. Bejegening Veel klachten werden ook geno teerd over de manier waarop patiënten op de in opspraak ge raakte afdeling werden beje gend. Citaat uit het zwartboek: „De negatieve ervaringen van vrouwen op het gebied van beje gening hebben ons zeer veront rust. Het aantal is hoog en ook de ernst van een aantal ervarin gen heeft ons geschokt. Veel vrouwen betitelen hun ervarin gen in bewoordingen als: bot, grof, onpersoonlijk, zakelijk, denigrerend, arrogant of res pectloos." In het zwartboek wordt voorts melding gemaakt van enkele ge vallen. waarbij sprake zou zijn geweest van 'een opgedrongen inleiding van een bevalling om dat dat de gynaecoloog beter uitkwam.' Geruzie Ook schort het volgens Het Kla verblad aan samenwerking tus sen de gynaecologen. Het gevolg daarvan: geruzie rond het bed, tegengestelde adviezen en on bereikbare specialisten. In de rapportage wordt op bezorgde toon gesproken over een gebrek aan nazorg van de patiënten. „Na een problematisch verlo pen bevalling liet de gynaeco loog zich soms niet meer zien, of pas na enkele dagen. Ook als een kindje overleden is of schade heeft opgelopen, wordt een vorm van nazorg node ge mist." Het Klaverblad constateert voorts tekortkomingen op het gebied van informatievoorzie ning aan patiënten. „Er werd bijvoorbeeld geen uitleg gege ven over wat de gynaecoloog ging doen. Ook werd naderhand niet altijd verteld waarom voor een bepaalde ingreep was geko zen." Bij de meldlijn van Het Klaver blad kwamen in totaal 216 tele foontjes binnen. Honderdacht entwintig vrouwen pakten de telefoon omdat zij negatieve er varingen hadden opgedaan met de afdeling gynaecologie van de Oosterscheldeziekenhuizen. Ruim tachtig vrouwen waren daarentegen zeer te spreken over de bewuste afdeling. Op grond van het aantal klach ten en de ernst daarvan komt de patiëntenorganisatie in haar zwartboek tot de slotsom dat de kwaliteit van zorg op de afde ling gynaecologie te wensen overlaat Het Klaverblad vindt dat daarom zo spoedig mogelijk maatregelen moeten worden ge troffen om de situatie te verbe teren. door Rolf Bosboom GOES-De gemeente Goes heeft een groot aantal afgeschreven parkeermeters vervangen door nieuwe exemplaren. Het gaat om meters op de Oostsingel (bij m het stadskantoor), de Keizers- dijk, de Turf- en Bierkade, de Voorstad en de Dam. Elke nieuwe meter bedient twee ken de parkeermeters op de Grote Kade, de Jacob Valcke- straat, het Stationsplein en de Van de Spiegelstraat plaats voor centrale parkeerautoma ten die op zonne-energie wer ken. De automaten zijn ook geschikt voor betaling met chipknip. foto Willem Mieras parkeerplaatsen. Wie zijn auto parkeert, moet eerst aangeven voor welke plaats hij of zij be taalt. Het tarief is 1,75 gulden gebleven. Op de meters staat, voor wie dat wil weten, ook pre cies aangegeven hoe lang met één kwartje kan worden gepar keerd: 8 4/7 minuut. Volgende week donderdag ma- door Lukas Fransen VEERE - Met de herinrichting van de Oudestraat in Veere wordt nog dit jaar een begin gemaakt, omdat bij nog langer uitstel de provincie de toege zegde 160.000 gulden laat ver vallen. De gemeente Veere trekt zestigduizend gulden uit om een plan van aanpak te ma ken. De totale kosten van de herinrichting bedragen onge veer acht ton. De voormalige gemeente Veere heeft al in 1996 een globaal plan laten opstellen voor de herinrichting van de Oude straat. Omdat het om een mo numentaal straatje gaat, zegde de provincie 160.000 gulden toe uit het provinciaal stads en dorpsvemieuwingsfonds. De nieuwe gemeente Veere wil de de herinrichting eigenlijk pas uitvoeren als de bouw van het toekomstige woonzorg complex op het Oranjeplein grotendeels is afgerond en als duidelijk is wat er met de Grote Kerk gaat gebeuren. Omdat er nog steeds geen defi nitieve plannen zijn voor de bebouwing van het Oranje plein en de Grote Kerk, heeft de gemeente al twee keer uit stel va n de toegezegde b ij drage voor de herinrichting van de Oudestraat gevraagd aan de provincie. De provincie heeft nu aangegeven dat als de werkzaamheden niet dit jaar zullen aanvangen, de beloofde 160.000 gulden komen te ver vallen. „En dat is zonde", zegt wethouder J. Houmes. „We kunnen daarom niet langer wachten met de herinrich- ting." Geen asfalt De gemeente heeft nog wel te vergeefs geprobeerd om de 160.000 gulden van de provin cie te mogen gebruiken voor de reconstructie van de Veerse- weg. Houmes: „De provincie heeft het geld toegezegd van wege het monumentale karak ter van de Oudestraat." Hoe de Oudestraat er straks komt uit te zien, kan de wet houder nog niet zeggen. „Met het geld gaan we een plan ma ken voor de herinrichting, waarna omwonenden zich er nog over kunnen uitspreken. Er komt in ieder geval geen as falt in de Oudestraat te liggen, want het moet wel passen i n het oude stadsbeeld van Vee- De Oudestraat in het hart van Veere. foto Ruben Oreel (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17