'ROVINCIALE ZEEUWSE COÜRfli EU helpt Kosovaren op afstand Centraal Planbureau voorspelt beperkte terugval van economie Macedoniërs vegen kamp 's nachts onopgemerkt leeg Schrikdraad op kerk Goes effectief middel tegen duivenoverlast 4 WEKEN Financiële steun aan vluchtelingen in Albanië, VN-chef vaart uit tegen Serviërs Hulp voor lijders aan tunnelfobie Premier Kok overweegt bijdrage aan actie giro 555 steeds meer Vis(man)wijfje Duitse kapers op de kust 15 Goede vooruitzichten Juventus VOOR 16,00 JAj ik wil: 10° lr7° NW 4 Zonnige perioden Afwisseling van zon en wolkenvelden. Meest matige noordwestelijke wind en maxima rond 10 graden. 242e jaargang no. 83 donderdag 8 april 1999 losse nummers 1,80 PZC iej van onze redactie buitenland LUXEMBURG - De Euro pese Unie weigert grote aantallen Kosovaarse vluchtelingen tijdelijk op te nemen. De lidstaten ge ven er de voorkeur aan honderdduizend vluchte lingen financieel te 'adop teren' in Albanië, dat wel bereid is de opvang te ver zorgen. Alleen een kleine groep ernstig zieken is welkom in de EU. Het wordt aan de VN-vluchtelin genorganisatie UNHCR overge laten deze groep te selecteren. Het optreden van het bewind in Belgrado in Kosovo werd giste ren van verschillende kanten in uiterst felle bewoordingen ge hekeld. Secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties haalde ongekend hard uit naar het regiem, Hij sprak van mogelijke genocide. De NAVO meldde zekerheid te heb ben over drie massagraven in de Servische provincie en vanuit Washington werden Joegoslavi sche officieren gewaarschuwd voor eventuele vervolging we gens oorlogsmisdaden. Secreta ris-generaal Solana van de NAVO wil president Milosevic van Joegoslavië (Servië en Mon tenegro) aangeklaagd zien we gens oorlogsmisdaden. Adequaat De ministers Korthals (Justitie) en Peper (Binnenlandse Zaken) betitelden het gisteren bereikte adoptieplan, resultaat van het spoedoverleg met hun Europese collega's als 'afdoende, snel en adequaat'. Hun Belgische colle- DEN HAAG - Het kabinet zal 'serieus en construc tief' bekijken of uit de algemene middelen een bijdrage kan worden gele verd aan de publieksactie voor Kosovo. „Geld mag geen rol spe len, maar de begroting van Ontwikkelingssa menwerking kunnen we niet overschrijden. Dan moeten we met elkaar lap pen. Deze bijzondere om standigheid vraagt om bijzondere financiering", aldus premier Kok giste ren in de Tweede Kamer. Kok zei dat op vragen van CD A-fractievoorzitter De Hoop Scheffer die het ka binet opriep de opbrengst van de inzameling door de Samenwerkende Hulpor ganisaties (SHO) te ver dubbelen. Minister Herfkens heeft al twintig miljoen gegeven voor de vluchtelingen uit Kosovo. Verder krijgt Ma cedonië tien miljoen beta- lingsbalanssteun Op het speciale gironum mer 555 van de SHO was tot gisteren ruim een mil joen gulden binnengeko men voor de vluchtelin gen. ANP ga Van den Bossche (Binnen landse Zaken) sprak echter over een 'mislukking op menselijk vlak'. Slechts vijf van de vijftien landen (Duitsland, Zweden, Denemarken, Oostenrijk, Spanje) zijn bereid gedepor teerden uit Kosovo tijdelijk bin nen hun grenzen te huisvesten. Korthals benadrukte dat de EU-landen er de voorkeur aan geven de opvang van de vluch telingen in de regio rond Kosovo te organiseren. De EU-minis- ters spraken af de kosten ervan eerlijk te verdelen. Nederland is bereid vier- tot vijfduizend vluchtelingen financieel te adopteren. De EU-ministers van Buiten landse Zaken buigen zich van daag over het voorstel van de Europese Commissie om 550 miljoen gulden extra uit te trek ken voor hulp aan Albanië, Ma cedonië en Montenegro. Het adoptieplan krijgt grote steun van regeringspartij WD, maar coalitiepartners PvdA en D66 waren minder lovend. Op positiepartijen CDA en Groen- Links uitten zware kritiek. Servië heeft gisteren hardhan dig een eind gemaakt aan de op eenhoping van vluchtelingen aan de grenzen. Alle overgan gen naar zowel Macedonië als Albanië werden gesloten en de rond 40.000 ontheemde Koso varen aan de grens met Macedo nië moesten rechtsomkeert ma ken. Na het door Milosevic afgekondigde bestand zou het veilig zijn om naar huis terug te keren. Inmiddels is het aantal verdre ven Kosovaren volgens NAVO- woordvoerder Shea opgelopen tot meer dan 900.000. Bij de et nische schoonmaak zouden sinds 1 april circa vijftig dorpen zijn verwoest. NAVO meldde gisteren dat haar vliegtuigen dinsdag in totaal 439 missies vlogen en 28 doelen aanvielen, waaronder zeker één militair konvooi. De inzet van grondtroepen blijft de NAVO afwijzen. GPD/RTR/AFP/ANP zie ook pagina's 2 en 3 Twee achtergelaten kinderwagentjes behoren tot de stille getuigen van de mysterieuze nachtelijke ontruiming van het enorme kamp. foto Peter Dejong/AP door Cees van der Laan BLACE - Waar 50.000 tot 60.000 vluch telingen ruim een week lang aan de Kosovaars-Macedonische grens opeen gepakt zaten, heerst nu doodse stilte. Alleen de provisorische onderkomens, stapels vuilnis en bergen achtergelaten kledingstukken herinneren aan het door niemand gewenste vluchtelingen kamp bij Blace. De Macedonische autoriteiten hebben dinsdagavond en -nacht in één klap, zonder de aanwezigheid van het Inter nationale Rode Kruis, alle Albanezen uit het stuk niemandsland verwijderd en in bussen gezet richting officiële vluchtelingenkampen, Albanië of op het vliegtuig naar een ander land. Gezien de achtergelaten spullen zal het er niet zachtzinnig aan toe zijn gegaan. Vertegenwoordigers van het Interna tionale Rode Kruis (ICRC) en de VN- vluchtelingenorganisatie UNHCR to nen zich geschokt over de handelwijze van de Macedonische autoriteiten. „We hadden er 60.000 hier in Blace en nu hebben we er nul"zegt een verbijsterde ICRC-woordvoerder Christopher Tho mas vlakbij de grensovergang. „We we ten niet waar ze zijn en daar maken we ons grote zorgen over". Volgens veel getuigen in het kamp Stengovec zijn hele families uit elkaar gerukt door de plotselinge ontruiming bij Blace. „Vluchtelingen zijn lëtterlijk de vliegtuigtrap opgesleept. In bepaal de gevallen is het ene familielid in Tur kije beland, een ander hier in Stengovec gebleven en een derde in Duitsland. Er was geen registratie, we hebben geen passagierslijsten gekregen. Het zal bij zonder lastig worden om de families weer bij elkaar te brengen", vertelt een boze Paula Ghedini van de vluchtelin genorganisatie UNHCR. GPD (Advertentie) door Maurice Wilbrink DEN HAAG - De terugval van de Nederlandse economie blijft dit jaar en in 2000 beperkt, mits de wereldhandel snel aantrekt. Voor beide jaren voorspelt het Centraal Planbureau (CPB)'een (Advertentie) TOYOTA Je ziet op pagina 74 economische groei van twee procent. Blijft de opleving van de wereldhandel dit jaar echter uit, dan wordt vooral 2000 een mager jaar met een groei van 1,25 procent. Het CPB presenteerde gisteren een met veel onzekerheden om geven Centraal Economisch Plan met ramingen voor dit en volgend jaar. Op basis hiervan stelt het kabinet momenteel zijn begrotingsbeleid bij. Dat leidt dit jaar tot anderhalf miljard bezuinigingen, volgend jaar moet er voor 3,5 miljard worden bespaaid. Tegenvallers CPB-directeur Don zei dat de overheid volgend jaar nog veel grotere tegenvallers kan ver wachten als herstel van de we reldhandel uitblijft. Don ziet wel voorzichtige signalen dat de economie in Azië zich begint te herstellen, maar die zijn onvol doende om te spreken over een opleving van de wereldhandel. De jongste CPB-cijfers geven geen enkele aanwijzing dat de conjunctuur weer snel zal aan trekken. De teruggang van de economie is echter minder scherp dan tijdens de vorige laagconjunctuur begin jaren negentig. Dat komt dit jaar vooral omdat de particuliere be stedingen hoog blijven. De teruglopende economische groei leidt volgend jaar voor het eerst sinds jaren weer tot een stijging van de werkloosheid. Dit jaar daalt deze nog van 349.000 tot 330.000, maar vol gend jaar verwacht het CPB 355.000 werklozen. Tegelijker tijd verslechtert de winstge vendheid van het bedrijfsleven aanzienlijk na jaren van forse groei. De investeringen van het bedrijfsleven stagneren dit jaar en lopen in 2000 zelfs terug. Het bedrijfsleven komt in een steeds zwaardere internationa le concurrentieslag terecht. Het ziet zich geconfronteerd met ho gere kosten door loonstijgingen. Die kosten kunnen de bedrijven niet aan de klant doorbereke nen, wat ten koste gaat van de winsten. Het CPB becijfert dat ook de overheid flink nadeel onder vindt van te hoge loonstijgin gen. In de collectieve uitgaven dreigt volgend jaar een tegen valler van drie miljard als ge volg van het feit dat ambtena rensalarissen en gekoppelde uitkeringen harder stijgen dan was geraamd. Koopkracht Als de economische groei vol gend jaar inderdaad uitkomt op twee procent, dan blijft er voor de burgers nog een kleine las tenverlichting over. In het som berste scenario kan 2000 net als 1999 een jaar van lastenverzwa ring worden. Het CPB gaat ech ter vooralsnog voor beide jaren uit van een bescheiden koop krachtverbetering. GPD Jan des Bouvrie presenteert bij TMC Goes zijn nieuwste collectie woning textiel. Een unieke collectie van vloer kleden. muurbekleding, gordijnen, raamdecoratie. beddengoed, bedtextiel en woonaccesoires. Exclusief ontwor pen door de meester zelf. exclusief te bewonderen bij TMC Goes. Welkom! (Advertentie) nationale actie vluchtelingen Kosovo GOES Marconistraat 13, Tel. (0113) 213525 de betere stoffeerders maken het! GENEVE - Vissen in de Zwit serse rivieren veranderen van geslacht door hormoonvervui ling, afkomstig van de chemie. Mannetjes hebben eierstokken, terwijl vrouwtjes penissen ont wikkelen. Mogelijk is de volks gezondheid in het geding. Het ministerie voor Milieu in Bern sloeg gisteren alarm en wil de industrie aan banden leggen. Onderzoek leert dat de penis ontwikkeling bij vrouwtjes de voortplanting verhindert. Voor al de forel is slachtoffer. De vis stand in Zwitserland is sinds 1980 gehalveerd. ANP Mensen die lijden aan de tunnelfobie, in zeker zin vergelijk baar met de Zeelandbrugfobie, kunnen van hun vrees worden verlost. Daartoe wordt een speciale therapie gebruikt. Twee Duitse slepersdien sten hebben hun oog laten vallen op de Westerschel- de. De concurrentiestrijd op het water tussen de Noordzee en Antwerpen dreigt daarmee weer in al le hevigheid los te bar sten. Juventus heeft zich een goede uitgangspositie voor de finale van de Champions League verschaft. De Italianen hielden Manchester United in eigen huis op 1-1. In de andere halve finale tussen Dynamo Kiev en Bayern Mün- ff K chen ging het er spectaculair aan toe: 3-3 feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; jong: 10 en 11; zeeland: 15,16,17,19,21 en 23; sport: 25 en 27. door Rolf Bosboom GOES - Het gebruik van stroomdraden om duiven van de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes te weren, blijkt zeer ef fectief te zijn. Geen enkele duif waagt zich meer op het deel van het dak dat inmiddels is voor zien van de draden. De Goese kerk is het eerste grote project in Nederland waarbij schrikdra den worden toegepast. De monumentale kerk heeft zwaar te lijden gehad van de duiven. De ammoniak die in de uitwerpselen van de dieren zit, tast zandsteen en stucwerk aan en goten en afvoeren raken door de mest verstopt. Jaarlijks pro duceert een duif zo'n veertien kilogram aan uitwerpselen. Tot nu toe zijn in den lande vooral pinnen, netten, wiebe lende draden en glibberige pasta's gebruikt om duiven te verjagen. In Goes wordt een voor Nederland nieuwe metho de beproefd. Op de plaatsen waar duiven graag komen wor den een kunststof draad aange bracht waarbinnen twee stroomdraden lopen. Een duif die daar neerstrijkt krijgt een forse maar onschadelijke stroomstoot. Restauratie Van de Grote of Maria Magda lenakerk, die momenteel een uitgebreide restauratie onder gaat, is het dak aan de kant van de Singelstraat inmiddels voor zien van het systeem. Het dak en de gevel zijn sindsdien smette loos. „De duiyenmest is hele maal weg", zegt B. J. Luteijn van het bureau Rothuizen van Doorn 't Hooft, opzichter van de restauratie. „Het resultaat mag er echt zijn. Gewoon perfect. "In de loop van dit jaar wordt ook de rest van de kerk voorzien van de schrikdraden. De draden zijn een gepatenteerd systeem, Tapo Es geheten, van het Bredase bedrijf Terminix BV, dat het samen met het Duit se Pollmann Taubenabwehr heeft ontwikkeld. In Duitsland wordt er al lange tijd massaal en met succes gebruik van ge maakt bij monumenten, ban ken, kantoren en rijksgebou wen. In Nederland dient Goes als voorbeeld. „Het is hier het eerste grote project", zegt alge meen directeur J. Catsburg van Terminix. „We zijn daarom van plan Goes te gebruiken als refe rentieadres voor grote potentië le klanten, zoals de Rijksgebou wendienst." Het systeem verjaagt de duiven, maar bestrijdt ze niet. „Je ver plaatst in feite het probleem", zegt Catsburg, die daarmee ook een mooie toekomst voor zijn onderneming ziet. De katholie ke Maria Magdalenakerk, te genover de Grote Kerk, heeft volgens de koster nog geen last van uitwijkende duiven. (Advertentie) (eenmalig-binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Missingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1