iifütii op NAVO voert luchtaanvallen Lockerbie-verdachten in Kamp Zeist Pasen twijfelt tussen plu en terras Informatiebalie voor proces 4 WEKEN IF EU heeft bedenkingen over opvang Kosovaren buiten regio Leider Oost-Timor predikt opstand Nieuw!! Leen f. 50.100 betaal f. 79,- Levenslang voor moord op homoseksueel Drie mannen opgepakt na schieten op deur disco in Amsterdam VOOR 16,00 JA, ik wil: Claim op extra geld provincie PSV verslaat Ajax Violist Stern geeft boycot Duitsland op Massale vechtpartij in Bruinisse 15° ZW 4 Later buien Eerst af en toe zon, aan het einde van de middag buien met kans op onweer. Middagtemperatuur rond 15 graden. 242e jaargang no. 80 dinsdag 6 april 1999 losse nummers 1,80 PZC WÊÊÊtÊ^BÊÊËEÊË f fj Kwijtraken van iota's onmogelijk Dankzij dikker Kodak Royal Papier dé mooistehelderste afdrukken ■|H| Uw afdrukken krijgen vakkundige aandacht I Uw afdrukken binnen 1-UUR klaar I Desgewenst óók Budget print JiFOTO VERSCHOORE Goes Vllssfngen Middelburg Hulst Terneuzen Zierikzee 'MONTENEGRO Roza^ 35 pristina. kosovo askop\e Morina^ Kukes albanié Can 5.000 Zwe 6.000 (GBr enkele duizen- den Tetovo ^20 000 ^.Tirana 226 000 r Vlota Stenkovec- Brazda - NAVO-troepen Skopje MACEDONIË vluchtelingenkampen vluchtelingen sinds 24 mrt '99 In (Mknen rnvttop wnden un Afltwoonlnummci 2Z0I. 3900 U Rlwntn (VMUff niet ntvl 1 hzrn kan ook 03I7-6504S5 Fiscaal-Voordeel-Lening Spaar&Kredietcentrale Vluchtelingenstroom steeds groter Toegezegde opvang: Dui 40.000 Tur 20.000 VSt 20.000 Noo 6.00C Gri R.onn VLISSINGEN - Na de jubelende weersvoorspellin gen viel het druilerige paasweekeinde nogal tegen. Toch lokte Zeeland met ruim tweehonderdduizend foto Ruben Orèel naar binnensteden en overdekte attracties, maar zich tijdens de droge uurtjes ook met graagte op een terras je lieten bedienen. foto Peter Nicolai toeristen meer mensen dan in de afgelopen jaren tij dens de paasdagen. Bezoekers die vanonder hun paraplu's op zoek gingen Secretaris W. Saman van de Kring van Werkgevers in de Ka naalzone weet al wat de provincie Zeeland moet doen met de tientallen miljoenen guldens die ze de komende jaren extra denkt binnen te krijgen. Het geld moet in een tunnel bij Sluiskil en verbetering van de N 5 7 worden gestoken vindt Saman; anders wordt het maar versnipperd over allerlei verschillende zaken LARAMIE - Een rechtbank in de Amerikaanse staat Wyoming heeft de 21-jarige Russell Hen derson tot levenslang veroor deeld voor de nioord op de ho moseksuele student Matthew Shepard. Henderson heeft schuld bekend, waardoor de rechtszaak die morgen tegen hem zou beginnen, is afgelast. De officier van justitie had laten weten de doodstraf tegen de ge sjeesde student Henderson te zullen eisen. Samen met zijn vriend Aaron McKinney lokte Henderson Shepard, student aan de universiteit van Wyo ming, in oktober mee uit een bar. Ze sloegen hem met een pistool en lieten hem vastgebonden aan een hek achter. Shepard over leed vijf dagen later in het zie kenhuis. De moord veroorzaakte bij veel Amerikanen grote verontwaar diging. McKinney, die geen be kentenis heeft afgelegd, moet in augustus terechtstaan. Volgens McKinney's vriendin was haar vriend woedend ge worden, toen Shepard met hem in de bar flirtte. McKinney zelf heeft tegengesproken dat Shepard naar hem had gelonkt. RTR door Willem van Hoorn ZEIST - De gemeente Zeist heeft sinds vandaag een Loc kerbie Service Point dat infor matie verstrekt aan vooral bui tenlandse belangstellenden voor het komende Lockerbie- proces in Kamp van Zeist. Zeist heeft ook een Internetpa gina in het Nederlands en het Engels, www.zeist.nl. Het Loc kerbie Service Point is onder deel van de VW en geeft infor matie over Zeist, de regio, de huisvesting, de horeca en toe ristische mogelijkheden. Volgens burgemeester Boek hoven kan Zeist rekenen op een toestroom van buitenlan ders, onder wie de vele nabe staanden van de slachtoffers van de vliegramp, die meer willen weten over de plaats waar het Lockerbie-proces wordt gehouden. „Het Lockerbie Service Point gaat beperkt en in overleg met de bevoegde autoriteiten ook voorlichting geven over het verloop van het proces", aldus Boekhoven. Als het proces begint, dan zul len de direct betrokkenen wor den ondergebracht in Kamp van Zeist. De Schotse autori teiten zullen zich dan over hen ontfermen. „Overige belang stellenden verwijzen wij naar hotels, makelaars en horeca. Daarbij werken wij als ge meente in het Lockerbie Servi ce Point nauw samen met de VW", aldus Boekhoven. Hij verwacht dat nabestaan den voor hun huisvesting in Zeist en omstreken een beroep zullen doen op particulieren: „Niet iedereen kan voor een lang verblijf een hotel betalen. Daarom doen wij een beroep op particulieren om logies aan te bieden bij het service- point." Er zaten zeven natio naliteiten in het vliegtuig. Daarom komen er ook tolken. Omdat de nabestaanden veel leed te verwerken krijgen tij dens het proces moet er vol gens Boekhoven ook nazorg zijn. „Ikheb de Schotse autori teiten daarop gewezen. Zij zijn verantwoordelijk omdat de rechtszaak op tijdelijk Schots grondgebied plaatsvindt. Zo dra de nabestaanden de poort van Kamp van Zeist verlaten nemen zij het leed mee naar hun logeeradres. Zij moeten indien nodig opgevangen kun nen worden." GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Amster damse politie heeft gisteroch tend drie mannen aangehouden die kort daarvoor een disco aan de Coenhavenweg in de hoofd stad zouden hebben beschoten. Een vierde betrokkene bij de schietpartij was gisteravond laat nog voortvluchtig. De verdachten losten ten minste vier schoten op de stalen deur van de discotheek, waar rond tien uur 's morgens een zoge noemde afterparty aan de gang was. Door alert optreden van de portiers raakte geen van de 250 aanwezigen in de disco gewond, liet een woordvoerder van de politie weten. Het ruitje in de deur werd aan gruzelementen geschoten. De verdachten hadden in de dis co ruzie gekregen over een zit plaats. Omdat het conflict uit de hand dreigde te lopen, zetten portiers de mannen buiten de deur. Na enige tijd keerden die terug met pistolen met groot ka liber (negen millimeter) en schoten ze gericht op de ingang. Omdat de portiers problemen hadden voorzien, hadden zij kort daarvoor alle aanwezigen de hal uit gestuurd. Aan de hand van een nummer bord wist de politie drie van de schutters korte tijd later in Am sterdam-Oost te achterhalen. Bij een vergelijkbaar incident op 9 januari in Muziekcafé Bac chus in Gorinchem kwamen de 18-jarige Marianne Roza en de 17-jarige Froukje Schuitmaker om het leven. Zij werden toeval lig getroffen door schoten op de deur van het café, toen zij op het punt stonden de zaak te verla ten. Naar aanleiding van hun dood, protesteerden een week later duizenden Nederlanders massaal tegen de slachtoffers van 'zinloos' geweld. ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 De in Jakarta gevangen gehouden Oost-Timorese leider Gusmao heeft zijn aanhangers opgeroepen de vrijheidsstrijd tegen het Indonesisch regime te hervatten. Door recente moordpartijen op Oost- Timorese burgers heeft Gusmao zijn hoop op een vreedzame weg naar on afhankelijkheid van de voormalige Por- tugese kolonie K verloren. PSV houdt uitzicht op deelname aan de Champions League. De Eindhovenaren versloegen in een enerverende confronta tie Ajax: 3-1De Amsterdammers zakten door het verlies ver der weg uit de top. Voor Feyenoord is het aftellen begonnen. Acht wedstri j den voor het einde van de competitie is de lands titel voor de club nog slechts een kwestie van tijd. In een volle Kuip wonnen de Rotterdammers nipt van O Sparta: 1-0. I O radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia; 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,19,20,21,23 en 24 50.100,- 79,- 1/ 58,- 60.000,- 95,- 1/ 70,- 70.000,- IM,- 1/ 82,- 80.000,- lA'A'-: 1/ »4,- Stuur mij gratis documentatie. Bedrag; O 10.000,- 20.000,- 30000.- O40.000.- 50.000.- 60000,- 70.000,- DAnder bedrag KEULEN'- De 7 8-jarige Ameri kaanse violist Isaac Stern heeft een einde gemaakt aan zijn boy cot van Duitsland. Hij dirigeert op 22 april het filharmonisch orkest van Keulen. Na de dood van Yehudi Me- nuhin vorige maand wordt de musicus van Russisch-joodse afkomst beschouwd als de be langrijkste nog levende violist in de wereld. Hij besloot in ver band met de jodenvervolging tijdens de Tweede Wereldoorlog niet meer in Duitsland op te tre den. Ook al heeft hij de boycot opgegeven, hij treedt niet als violist in Duitsland op. ,.Om te spelen voor mensen moet ik hen werkelijk liefhebben en dat is voor mij moeilijk bij het Duitse publiek", aldus Stern. AFP van onze redactie buitenland BRUSSEL - De NAVO- bombardementen op Joe goslavië zullen de komen de dagen meer dan ver dubbelen. Dat heeft NAVO-woordvoerder Wilby gisteren gezegd, j Het bondgenootschap wil volop profiteren van het mooie weer boven het oorlogsgebied, dat volgens de voorspellingen zeker I tot donderdag aanhoudt. Hel- der weer betekent dat de straal- jagers al hun bommen kunnen afwerpen. Tot nog toe keerden i ze gehinderd door een dicht wolkendek vaak terug met meer BRUINISSE - Tientallen Bruse en Zierikzeese jongeren zijn za terdagavond om elf uur in Brui nisse met elkaar slaags geraakt. De vechtpartij vond plaats in en bij jeugdsoos De Pul. Enkele mensen raakten gewond. Volgens de politie is niet duide- lijk hoe de vechtpartij is ont staan. Jongeren uit Bruinisse verklaarden dat jongeren uit Zierikzee met messen zouden hebben gedreigd. De Zierikzeë- naren ontkennen dit. Zij verkla ren dat er in de omgeving van De Pul spontaan een vechtpartij ontstond en dat het tumult zich daarna verplaatste naar de om geving van het busstation. Daar zou een grote groep jongeren een enkeling hebben geslagen. dan de helft van hun dodelijke ladingen nog onder de vleugels. Daarnaast biedt goed zicht de NAVO de mogelijkheid meer vluchten uit te voeren. Ook de inzet van 24 Amerikaanse Apa che-helikopters, versterkt de slagkracht van de alliantie. De komst van de Apache-heli kopters betekent volgens de NAVO niet dat een grondoorlog dichterbij komt. Het doel blijft de Joegoslavische president Milosevic via luchtaanvallen naar de onderhandelingstafel te dwingen. NAVO-bronnen be amen evenwel dat de aanwezig heid van de Apaches uitgespro ken handig is als het ooit tot een grondoorlog komt. Het bondgenootschap heeft steeds meer bewijzen van mas sale deportaties van Kosovaren door Servische militaire en poli- tie-eenheden. Ook neemt het aantal verhalen over executies en massagraven toe, maar een bevestiging daarvan heeft de NAVO nog niet. Tijdens de elfde, twaalfde en dertiende dag van de bombar dementen, zijn vooral militaire gebouwen, bruggen, brandstof- en munitieopslagplaatsen ge troffen. Alle betrokken NAVO- toestellen keerden veilig terug. De regering van Macedonië heeft het afgelopen weekeinde samen met de NAVO en de VN- vluchtelingenorganisatie Unchr in het grensgebied met Kosovo enkele vluchtelingen- centra ingericht. Deze mede door Nederlandse en Duitse ge nietroepen aangelegde kampen bieden plaats aan 21.000 vluch telingen. In totaal zijn 800.000 Kosovaren op de vlucht. Tijdelijk Bij steeds meer EU-landen re zen in het weekeinde bedenkin gen tegen plannen voor het 'tijdelijk' weghalen van de Kos- ovaarse vluchtelingen uit hun regio. Vooral Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Grieken land uitten de vrees dat dit Milosevic in de kaart speelt bij zijn etnische zuivering van Kos ovo. Nederland zei al eerder de voorkeur te geven aan opvang van vluchtelingen in de regio. Londen, Parijs, Rome en Athene reageerden op een toezegging die Duitsland als huidig EU- voorzitter in het weekeinde aan Macedonië deed. Bonn beloofde dat de Unie zou overwegen tij delijk minimaal 100.000 vluch telingen op te nemen. Details worden volgens Bonn morgen besproken op een bijeenkomst van de EU-ministers van Bin nenlandse Zaken. De Zuid-Afrikaanse president Mandela gaat niet in op een ver zoek van zijn Milosevic om te bemiddelen in de Kosovo-crisis. Mandela zei gisteren dat hij niet tot de bemiddeling in staat was omdat die al zijn tijd zou opei sen en 'de problemen van Zuid- Afrika zodanig zijn dat we ons dat niet kunnen veroorloven'. GPD/ANP/RTR/AP zie ook pagina 3 en 4 (Advertentie) van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De twee Libische ver dachten van de Lockerbie-aanslag zijn gistermiddag op het vliegveld Valken burg aangekomen. Zij vochten hun uitle vering aan de Schotse justitie niet aan. Tijdens het verhoor door een Rotterdam se rechter-commissaris verklaarden zij 'op de snelst mogelijke wijze uitgeleverd te willen worden'. Daarna werden zij in een konvooi van drie helikopters overgebracht naar Kamp van Zeist, waar zij zijn ingesloten in afwachting van hun proces, dat daar voor een Schots gerechtshof wordt ge voerd. Nu de twee verdachten in Neder land zijn, schorten de Verenigde Naties de economische sancties tegen Libië voorlopig op. De overdracht van de verdachten werd gisteren vertraagd door een afscheidsce- remonie die de Libische leider Khadaffi voor hen had georganiseerd. Meer dan veertig regeringsfunctionarissen uit Arabische en Afrikaanse landen woon den hun vertrek, in een toestel van de Ita liaanse regering, bij. „Wij hebben er het volste vertrouwen in", zei Abdel Baset Ali Mohammed Al-Megrahi (47), één van de twee verdachten, voor hun vertrek. ,De komende tijd zal uitwijzen dat. wij de waarheid spreken." Medeverdachte Al Amin Khalifa Fhimah (42) zei: „We zien jullie zodra we terugkomen." Na aankomst op de marinevliegbasis ten einde. Een cruciale rol daarbij werd gespeeld door de Zuid-Afrikaanse presi dent Mandela, die vorige maand met Khadaffi een akkoord over de uitleve ring wist sloot. Volgens Correll hebben de Libische ju risten met wie hij de afgelopen maanden besprekingen heeft gevoerd, nooit enige twijfel geuit over de onafhankelijkheid en de onpartijdigheid van het nieuwe Schotse hof in Nederland. Over de bewijzen tegen de verdachten liet Correll zich niet uit. „Hun schuld of onschuld is nooit een punt van discussie geweest tijdens de besprekingen tussen de VN en het Libische team. Dat is de zaak voor het Schotse hof." De Libiërs moeten na him komst in Kamp van Zeist binnen 24 uur worden voorgeleid aan een Schotse districts- rechter. Deze 'sheriff' Cox is zondag avond in Nederland aangekomen en zal achter gesloten deuren de eerste zittin gen leiden. De verdachten zullen één voor één voor hem verschijnen, maar hoeven nog geen verklaring af te leggen. Aanklagers McFadyen en Brisbane heb ben vervolgens een week de tij d om aan te tonen dat zij een zaak tegen de verdach ten hebben. Na die week gaat een officië le voorbereidingsperiode in van 110 da gen, binnen welke het proces op Kamp van Zeist voor drie Schotse rechters moet beginnen. De verdediging kan als enige parti] om extra tijd vragen, maar het is nog niet zeker of zij dat ook van plan is. GPD Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Valkenburg overhandigde juridisch ad viseur van de VN, de Zweed Correll, de Nederlandse autoriteiten de paspoorten die de verdachten zaterdag na acht jaar huisarrest van de Libische autoriteiten hadden teruggekregen. Daarmee kwam na maandenlange onderhandelingen het VN-aandeel in de Lockerbie-operatie De twee Lockerbie-verdachten worden na aankomst op vliegbasis Valkenburg afge voerd door de marechaussee foto Phil Nijhuis/GPD Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vbssingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 U leent f 50.100,- en betaalt in 60 maanden f 4740,- terug, f Dat is f 79,- per maand". Vraag nü de uitgebreide documentatie s aan Sluit nu ook uw bestaande lening over! s

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1