flfiitiiUE ZEEUWSE CQURAi VS dreigen Servië met vergelding mm kunst cultuur Dopingrel rond wielerploeg Mapei Leven onmogelijk in hel van Kosovo 4 WEKEN Belgrado wil drie Amerikaanse militairen voor krijgsraad brengen Inuit hijsen vlag van Nunavut PHTMl CHRIST PAAS- AANBIEDINGEN Jongen (9) mishandelt meisje (5) VACATURES* Hoek verder na strafschoppen Werknemers balen van pieperklusjes in nacht Pasen laat zich zonnig aanzien VOOR 16,00 cLL TCÖ/scL, etc cLxj- O 1 DEN DEKKER MUZIEK 199 ZO 2 Veel zon Zonnig, maar later op de dag toenemende bewolking. Droog. Maxima 18 graden. 242e jaargang no. 78 vrijdag 2 april 1999 losse nummers 1,80 PZC Hedendaagse landschappen in Fries Museum pagina 9 Een Britse Stormer anti-luchtdoeltank arriveert op het vliegveld van Hannover. Gisteren werden 23 Britse pantservoertuigen gereedge maakt voor transport naar de Balkan. foto Holger Hollemann/EPA door Peter van Leeuwen KORTRIJK - Zowel renners als ploegleiding van de Italiaans- Belgisch Mapei-wielerploeg gingen donderdag uiteindelijk vrijuit in de zaak rond de gevon den ampullen met amfetami nen. Na een dag vol speculaties en een afgebroken rit in de wie lerkoers Driedaagse van De Panne resteerde één beschuldi ging, tegen een Italiaanse ver zorger van de ploeg, en veel ver ontwaardiging. Het wielerpeloton schudde weer eens op zijn grondvesten. De actie van de Belgische politie donderdagochtend in De Panne deed denken aan de Ronde van Frankrijk van vorig jaar waarin invallen van de politie het spor tieve nieuws naar de achter grond verdrongen. Aanleiding voor alle commotie was een dopingvondst dinsdag op het vliegveld Zaventem. De bij een routinecontrole van het koeriersbedrijf DHL aangetrof fen ampullen bleken amfetami ne te bevatten, een verboden middel dat echter in renners kringen al jaren afgezworen is. Het pakketje bleek afkomstig uit het hotel waar de Mapei- ploeg verbleef en had als be stemming Italië. De Belgische krant Het Laatste Nieuws berichtte donderdag ochtend over die op dat moment nog geheime vondst. Nog voor dat de politie had ingegrepen reageerde teammanager Pa trick Lefevere geschokt. „Ik dacht eerst dat het om een 1- aprilgrap ging. Maar later dacht ik dat ik door de grond ging zak ken." De Mapei-ploeg, met onder an deren de toprenners Museeuw, Steels en Bartoli, ging nog wel van start in de Driedaagse van de Panne, maar de koers werd na drie kilometer stilgelegd door de rijkswacht. De Mapei- renners en begeleiders moesten mee voor verhoor. De andere ploegen reageerden door de wedstrijd stil te leggen. Later op de dag werd nog wel de afslui tende tijdrit verreden, gewon nen door de Belg Vandenbrouc- ke. TVM-renner Van Petegem werd eindwinnaar van de Belgi sche rittenkoers, maar geen mens had er oog voor. Vrijuit Op hetzelfde moment kwam im mers procureur Deneckere met zijn verklaring. Na verhoor en huiszoeking in het hotel waar de ploeg verbleef maakte hij be kend dat ploegleiding en ren ners vrijuit gaan. Een verzorger met de Italiaanse nationaliteit was de leverancier van het pak ketje met het verboden product dat een bestemming had in Ita lië. Volgens de Vlaamse omroep VRT had het afgeleverd moeten worden bij een inmiddels ge stopte ex-Mapei-renner. De actie van de Kortrijkse pro cureur kon op weinig instem ming rekenen. Binnen het pelo ton uiteraard helemaal niet. Renners, ploegleiders en orga nisatie kwamen overdag met een communiqué waarin zij „hun diepe spijt en hun totale afkeuring uitdrukken over de manier waarop het gerecht heeft ingegrepen in de wed strijd". Deneckere gaf aan niet anders te hebben kunnen handelen. „We wilden wachten tot na de koers, maar het artikel dat in de pers is verschenen heeft ons ge dwongen eerder in te grijpen", aldus de procureur. ANP zie ook pagina 23 (Advertentie) II HARD- 1 SOFTWARE ZATERDAG 3 APRIL 10-16 uur ZEELANDHALLEN-GOES ^torlingsboi^^jn*wjnt«r«ixpOjiiy (Advertentie) 33e KB Antiekbeul is verhuisd naar 's-Hertogenbosch Brabanthallen Pasen 1999 3-11 april AUTHENTIC BASIC STORES Profiteer nu van onze Langeviele 1 Lange Delft 3 MIDDELBURG ALPHEN AAN DEN RIJN - Een vijfjarig meis je is gistermiddag in haar woonplaats Alphen aan den Rijn zwaar mishan deld door een negenjarige jongen. Het jongetje sprak het slachtoffertje aan en nam haar mee naar de speel plaats van de Koraal- zwam in Alphen. Daar moest het meisje bukken. Direct daarop schopte het ventje het meisje zonder enige aanleiding met volle kracht in het gezicht. Dit herhaalde hij enkele ma len. Vervolgens ging de verdachte er vandoor op zijn fiets, zo zei het meisje tegen de politie. Het meisje raakte door de mishandeling gewond aan haar hoofd en gezicht Ze moest onder meer met een ernstige bloeduitstor ting in haar oog onder me dische behandeling wor den gesteld. De politie gaat op zoek naar getui gen en stelt een buurton derzoek in. ANP door Harald Doornbos KUKES - Een week geleden nog liet Vlora, een 24-jarige etni sche Albanese, telefonisch we ten vanuit de Kosovaarse hoofdstad Pristina, dat zij en haar familie in leven waren. „We zijn bang, we zitten thuis", zei zij. Drie dagen later, op maandag, ging de telefoon wel over, maar nam niemand op. En dus braken er dagen aan van spanning, ongerustheid en on zekerheid. Tot gistermorgen. Via, via werd bevestigd dat Vlo- ra in Macedonië was aangeko men. Etnisch weggezuiverd, dat wel. Maar tenminste nog in le ven. „Ook haar familie heeft het gered", zei een vriendin van haar vanuit de Macedonische hoofdstad Skopje. Met tienduizenden etnische Al banezen op de vlucht in Kosovo lijkt iedereen elkaar zo onder tussen kwijtgeraakt te zijn. De telefoonlijnen met Kosovo wer ken nauwelijks nog. Hele gebie den zijn ontvolkt. En vluchte lingen die in Macedonië of in Albanië arriveren, spreken over standrechtelijke executies, martelingen en andere wreed heden begaan door de Serviërs. Vlora werkte op het perscen trum van het kantoor van de in ternationale waarnemers in Pristina. Iedereen noemde haar altijd 'kleine Vlora', aangezien ze een collega had die iets groter was en die ook Vlora heette. Zij werd dan ook 'grote Vlora' ge noemd. Van grote Vlora, negen tien jaar oud, is al sinds vorige week zaterdag niets meer ver nomen. En datzelfde geldt voor Blerim, een vreselijk aardige jongen, met een modieus baardje op zijn kin. Hij werkte als persoonlijke cameraman van William Wal ker, het hoofd van de waarne mers. Toen Walker en zijn missie echter bijna twee weken gele den uit Kosovo vertrokken, kneep Blerim hem al fiks. Hij was immers een jonge man. en iedereen weet - denk aan Sre brenica - wat Serviërs kunnen doen met jonge mannen. En om dat de twee lijfwachten van Walker, beiden etnische Alba nezen, inmiddels zijn vermoord, is iedereen nu zeer bezorgd. Goed nieuws Dat kleine Vlora terecht is, is zo ongeveer het enige goede nieuws. Grote Vlora, Blerim, maar ook Benny, Valentina, Vle- ra, Ardian, Bina, Safet en ga zo maar door. Waar zijn zij geble ven? Veel overgebleven Albanezen in Pristina, niemand weet hoeveel er eigenlijk nog wonen, houden dag en nacht de wacht bij het raam van hun huis zodat ze wel licht nog een minuutje hebben om te vluchten als de politie ar riveert. In de hel van Kosovo is geen le ven meer mogelijk. Het enige dat overblijft voor diegenen die in veiligheid zijn, is wachten op dat ene bevrijdende telefoontje: „Ik leef nog, ik ben eruit." GPD (Advertentie) Alle PZC-kantoren zullen vandaag vanaf 16.00 uur gesloten zijn. Voor dringende zaken kunt u ons kantoor in Vlissingen (0118 48 40 00) bellen. Wij wensen u prettige feestdagen. directie PZC (Advertentie) MORGEN IN DEZE KRANT!! De diverse VW's in Zeeland wachten gnuivend op de toeris- tenstroom die het komende weekeinde de provincie zal over spoelen. De weersvoorspellingen zijn gunstig en veel mensen wensen de winter van zich af te schudden. Hotels worden geboekt, tenten op waterdichtheid getest en 1 C de eerste strandhuisjes alweer neergezet. I w Hoek had gisteravond in de vierde ronde van de beker straf schoppen nodig om zich te ontdoen van RCS. In de reguliere speeltijd had de hoofdklasser in Oost-Souburg tot tweemaal toe een achterstand weggewerkt: 2-2. Voor zowel Hoek als RCS was het bekerduel de eerste van drie O A wedstrij den in vijf dagen. HP feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 9, 10,11,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23, 24,25 en 27 van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben de Joegoslavi sche president Milosevic met vergeldingsmaatregelen ge dreigd als het tot een proces komt tegen de drie gevangenge nomen Amerikaanse militairen. Zowel president Clinton als mi nister Cohen van Defensie uitte gisteravond harde taal aan het adres van Milosevic. Belgrado wil de drie vandaag voor de krijgsraad brengen. Op grond waarvan is niet bekendgemaakt. „Er is absoluut geen reden voor hun ontvoering, voor hun gevangenhouding en al helemaal niet voor hun berechting", aldus Clin ton. Cohen zei dat de VS alles in het werk zullen stellen om de drie militai ren veilig uit Servië te krijgen. Hoe de Amerikanen dat voor elkaar denken te krijgen, bleef onduidelijk, maar Cohen suggereerde dat een be vrijdingsoperatie een van de opties is. Hij weigerde de drie militairen aan te duiden als krijgsgevangenen: „Hun status is die van illegaal gevangenge nomen vredessoldaten." Washington staat op het standpunt dat de drie militairen, Ramirez (24), Stone (25) en Gonzales (24), ontvoerd zijn, dat ze geen deel uitmaakten van de NAVO- operatie tegen Servië, maar in dienst stonden van een internationale vredes missie in Macedonië. Volgens NAVO-bevelhebber Clark, zijn de drie na hun arrestatie door Servi sche eenheden 'zwaar in elkaar gesla gen'. De drie werden tijdens hun patrouille in het grensgebied van Ma cedonië en Kosovo beschoten. Volgens Belgrado bevonden zij zich op vijande lijk grondgebied. Uit de lezing van Clark kan wel worden afgeleid dat de drie met hun voertuig verdwaald waren in het onoverzichte lijke terrein. De NAVO heeft meteen na het alarm van de patrouille-eenheid een grootscheepse reddingsactie op touw gezet. Zonder succes, zo moest worden vastgesteld toen de drie gister ochtend op de Servische televisie wer den getoond. Opstand Ondertussen vestigt de NAVO zijn hoop op een opstand in het Joegoslavische Volksleger. Zowel de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Cook, als Clark wees op de verdeeldheid binnen het leger. Cook meldde gisteren dat Milosevic enkele militaire bevelheb bers heeft ontslagen in een kennelijke poging een opstand in de kiem te smo ren. In de Montenegrijnse hoofdstad Podgorica ontstond gisteren grote on rust toen bekend werd dat Milosevic le- gerchef Martinovic had ontslagen. Secretaris-generaal Solana liet er gis teren geen misverstand over bestaan dat de NAVO net zolang doorgaat met bombarderen, tot Milosevic door de knieën is gegaan, De nadruk bij de luchtaanvallen komt steeds meer te liggen op militaire doel witten in Kosovo zelf en het opblazen van verbindingswegen tussen Servië en Kosovo: een nieuwe fase in de strijd. Het officiële Joegoslavische persbu reau Tanjug meldde gisteravond dat een vliegtuig en twee helikopters, met vijftig mariniers aan boord, in het Ta- ra-massief in Servië zouden zijn neer gehaald. De ministers van Buitenlandse Zaken van Duitsland, Frankrijk, de VS en Ita lië hebben de Kosovo-Albanese leider Rugova uitgenodigd naar Bonn of Brussel te komen om uit te leggen hoe hij zich een politieke oplossing van het conflict voorstelt. Rugova - die eerder deze week als 'vermist' en 'doodge schoten' werd gemeld - had gisteren een ontmoeting met Milosevic. Daarna verklaarde hij dat ze het in grote lijnen eens waren over een politieke oplos sing. Het Kosovo Bevrijdingsleger U£K vindt dat Rugova met zijn ont moeting te ver is gegaan en dat hij daarvoor bestraft moet worden. De VN-vluchtelingenorganisatie Unh- cr maakte gisteren bekend dat de afge lopen negen dagen meer dan 156.000 Kosovaren naar Albanië, Macedonië en Montenegro zijn gevlucht. Functio narissen bij grensovergangen vergele ken de taferelen daar met 'de laatste chaotische dagen van de Tweede We reldoorlog'. GPD zie ook pagina 2 Twee van de drie Amerikaanse militairen, een dag voordat ze door de Serviërs werden gevangengenomen. Stone (1), Ramirez (m) en een derde militair bestuderen een kaart als voorbereiding op een ver kenningspatrouille. foto Timothy Baker/AP Een man vecht tegen een sterke, arctische wind, terwijl hij de vlag van Nunavut plaatst in Iqal- uit, de nieuwe hoofdstad van het territorium van de Inuit, de eskimo's van Ca nada. De stichting van Nunavut, dat zestig pro cent van de Canadese Northwest Territories omvat en zo groot is als West-Europajs het resul taat van twintig jaar durende on- derhandelingen. in de bouw en de industrie vin den deze regeling erg belastend. Vooral liftmonteurs en mensen die werken in de koeltechniek hebben er mee te maken. De consignatieregeling houdt in dat werknemers tijdens rustpe riode en pauzes beschikbaar moeten zijn om na een oproep weer aan het werk te gaan. Werkgevers moeten de gewerk te tijd goed maken met extra vrije tijd. De arbeidsinspectie heeft vastgesteld dat de aparte regels die hiervoor gelden nogal eens worden overtreden. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister De Vries wil op korte termijn overleg met de vakbonden en de werkge versorganisaties over het oppie pen van werknemers. Uit een rapport blijkt dat veel werkne mers ontevreden zijn, omdat ze bij nacht en ontij worden opge roepen voor dringende klusjes. Anderzijds zijn er werkgevers die de regelingen hierover te strikt vinden. De minister schrijft dit aan de Tweede Kamer naar aanleiding van een rapport over de be schikbaarheidsregeling in de Arbeidstijdenwet. Werknemers Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 Advertentie(Advertentie) Wij zijn vandaag open tot 19.00 uur! Morgen zijn wij geopend van 8.00 tot 18.00 uur! ■iof KQnMar (Advertentie) NU OOK VOOR PIANO'S v/d Biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1