VS ongerust over vloot Rusland 6-ce, illltll COURAN Agressie in openbaar vervoer verhardt zich Cohen pleit voor één asielstatus 4 WEKEN !Z! 5° 12 en 13 NAVO: Kosovo wordt systematisch weggezuiverd door Servië CBS wacht ingrijpende sanering Groot tekort aan groen EP'ers draven door met declaraties Zorg over milieubeleid provincie Oranje toont karakter Cel voor dronken vliegtuigpassagier VOOR 16,00 PZC ZO 4 Zonnig Hooguit een paar wolken. Maxima rond 17 graden. Matige zuidoostelijke wind. 242e jaargang no. 77 donderdag 1 april 1999 losse nummers 1,80 PZC van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Amerikanen maken zich grote zorgen over om vangrijke manoeuvres van de Russische marine. Rusland heeft een deel van zijn Zwarte Zee-vloot naar de Middellandse Zee gedirigeerd. Hoewel de Russische president Jeltsin gisteren benadrukte dat de oefeningen niet moeten wor den uitgelegd als een directe bedreiging voor de NAVO-sche- pen in de regio, vindt Washing ton dat er 'een verkeerd signaal vanuit gaat'. De relatie tussen de NAVO en Moskou lijkt te verslechteren. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Ivanov, be schuldigde de VS ervan Kosovo van Servië te willen losmaken. Dit is in strijd met de vredesre geling van Rambouillet waarin de claim van Belgrado dat de provincie Kosovo deel uitmaakt van Servië, wordt erkend. „Maar de internationale steun voor die claim loopt gevaar als gevolg van de Servische gruwel daden in Kosovo", zei James Rubin, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie' van Buitenlandse Zaken gisteren. „Milosevic is zijn claim op Ko sovo aan het verliezen." Aanval Het Pentagon maakte gister avond bekend dat de NAVO het hoofdkwartier van de speciale Servische troepen in de buui-t van het centrum yan Belgrado had aangevallen Ooggetuigen zeiden echter dat het rustig was. Eerder op de dag had de NAVO DEN HAAG - Het kabinet neemt vandaag een be sluit over een ingrijpende reorganisatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarbij zouden enkele honderden banen op het spel staan. Volgens onbevestigde be richten verdwijnen 600 van de 2.400 banen bij het CBS. De meeste banen zouden verdwijnen bij de vestiging in Heerlen, waar 1.100 mensen werkenHet hoofdkantoor van het CBS, zelfstandig onder deel van het ministerie van Economische Zaken, staat in Voorburg. Volgens een woordvoer der van minister Jorrits- ma gaat het om een 'in grijpende sanering'. Verdere details wil hij niet verstrekken. Een woordvoerder van het CBS bevestigt dat het mi nisterie van Economische Zaken (EZ) aan een nieu we bezuinigingsronde werkt. Volgens het regeer akkoord moet elk minis terie vijf procent bezuini gen, dus ook EZ. Dat het CBS daar zijn steentje aan bijdraagt ligt voor de hand, aldus de woord voerder. Het getal 600 noemt hij 'uit de lucht ge grepen'. „Bij EZ werken 5.000 mensen. Een in krimping van vijf procent kost 250 banen." Als het kabinet vandaag tot een saneringsoperatie besluit, dan wordt het personeel nog dezelfde dag op de hoogte ge bracht. Het CBS voorziet Neder land van de meest uiteen lopende statistische gege vens, die onder meer voor beleidsmakers van belang zijn. ANP gemeld dat Joegoslavische poli tie- en legereenheden systema tisch alle Kosovaarse persoons gegevens vernietigen. Archieven, kadasters, huwe lijks- en geboortepapieren, alles zou verbrand en verpulverd worden. Ook de vernietiging van de Ko sovaarse intellectuelen wordt voortgezet. De voorzitter van het niet-erkende Kosovaarse parlement, Idriz Ajeti, is naar gisteren bekend werd, ver moord door Serviërs. Ondertussen neemt het aantal vluchtelingen verder toe. Vol gens de VN-vluchtelingenorga- nisatie Unhcr benaderde het aantal uitgeweken Kosovaren gisteren de 125.000. Het lot van de achterblijvers in Kosovo wordt steeds heikeler. Volgens de Wereldvoedselorga nisatie van de VN dreigt er zon der hulp binnen tien tot veertien dagen in de Servische provincie een hongersnood te ontstaan. Ondertussen is het Kosovo Be vrijdingsleger U£K druk bezig met wervingsactiviteiten onder de tienduizenden vluchtelingen die vanuit Kosovo naar Albanië zijn gestroomd. Mannen die wat leeftijd betreft in aanmerking komen, worden van vrouwen en kinderen gescheiden en onder druk gezet terug te keren over de grens om de wapens tegen de Serviërs op te nemen. NAVO-bevelhebber Wilby be vestigde gisteren dat inmiddels ook Joegoslavische grondtroe pen doelwit zijn van de gealli eerde luchtaanvallen. Hij noemde het effect van acht da gen bombarderen 'zeer bemoe digend'. Voor de komende da gen sluit het bondgenootschap geen enkel politiek-strategisch of militair object uit als doel voor bombardementen. Kosovaren die uit de steden Prizren en Djakovica zijn weg gevlucht beldaagden zich er over dat de NAVO verlaten ka zernes onder vuur neemt. De militairen zijn inmiddels inge kwartierd in de huizen die de vluchtelingen hebben moeten verlaten, zo zeiden ze. GPD zie ook pagina 2 Vluchtelingen uit Kosovo wachten aan de grens met Albanië op toestemming het land in te mogen. foto Santiago Lyon/AP (Advertentie) van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Agressieve passagiers maken niet alleen in Amsterdam gebruik van het openbaar vervoer. Ook chauf feurs in Rotterdam, Den Haag, Groningen en Arnhem klagen over toenemende agressie in bussen, trams en trolleys. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse vervoersmaat schappij RET neemt het aantal incidenten niet toe. Wel wordt de agressie steeds harder. „Waar vroeger sprake was van verbaal geweld of spugen, trekken ze nu meteen een mes." „Mensen zijn eerder geneigd om te vechten", verklaart ook een woordvoerder van de Haagse vervoersmaatschappij HTM. We zien dat de aard van de inci denten steeds ernstiger vormen aanneemt." Haaglanden kent geen camera's in HTM-vervoer- middelen. Wel staan op stations en drukke haltes in de Haagse binnenstad camera's opgesteld. Ook buschauffeurs in de stad Groningen worden vaker ge confronteerd met geweld. Vol gens voorzitter J. Franke van het Groningse vervoersbedrijf Arriva Stad Groningen zit een aantal personeelsleden in de ziektewet 'omdat ze het psy chisch even niet aan kunnen'. Groningse chauffeurs hebben het advies gekregen om op afge legen plekken niet te lang te blijven staan. „We moeten na tuurlijk onze passagiers goed bedienen. Maar als het even kan moeten ze een veilige plek op zoeken die goed in het zicht is." Arnhemse bus- en trolleychauf feurs klagen vooral over voet balsupporters. Ook de nacht bussen naar de regio vanaf het Arnhemse uitgaanscentrum zijn soms onrustig. Volgens een woordvoerder van het Gemeen telijk Vervoerbedrijf Arnhem valt het met de agressie in het openbaar vervoer wel mee. Medewerkers van het Gemeen tevervoerbedrijf (GVB) in Am sterdam dreigden uit protest te gen de toenemende agressie in stakingte gaan. Die actie is ech ter van de baan. AbvaKabo/ FNV en de directie van het GVB bereikten gisteravond een ak koord over een pakket maatre gelen om het geweld in trams, bussen en metro's tegen te gaan. Bonden en directie bereikten overeenstemming over de inzet van 85 extra personeelsleden van de GVB voor de beveiliging. Daarnaast is afgesproken dat de politie binnen 2 tot 7 minuten ter plaatse moet zijn als een chauffeur een gewelddadig in cident meldt. Het Amsterdamse korps heeft beloofd verhoogde prioriteit te geven aan de alar meringen van GVB'ers. ANP zie ook pagina 5 Wij zijn vandaag open tot 21.00 uur! Morgen, Goede Vrijdag, zijn wij geopend van 8.00 tot 19.00 uur! "ió" (Advertentie) (Advertentie) Alle PZC-kantoren zullen op Goede Vrijdag 2 april a.s. vanaf 16.00 uur gesloten zijn. Voor dringende zaken kunt u ons kantoor in Vlissingen (0118 48 40 00) bellen. directie PZC GSM telefoon met 85,- beltegoed ALLIN pre-pay pakket Sagem 715 GSM-1800;1 Dutchlone netwerk', niet landelijk dekkend, inlonrieer in de winkel standby tijd 80 gesprekstijd Goes Vlissingen Terneuzen Hulst van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederlanders hebben steeds meer behoefte aan rust en ruimte, maar die zelfde rust en ruimte zijn bij na nergens meer te vinden. Vooral in de Randstad is een schrijnend tekort aan recrea tiemogelijkheden. Daarom moet er per jaar vier procent bos en natuur bijkomen om te voorzien in die behoefte. Dat staat in het rapport Re creatie in de 2 le eeuw, dat het Platform Ruimte voor Recre atie gisteren heeft aangebo den aan Staatssecretaris Faber van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij. De organisatie stelt vast dat niet alleen mogelijkheden voor rustzoekers ontbreken, maar dat ook avonturiers amper aan hun trekken komen. Ook vindt het platform dat de groene ruimte die Neder land wèl bezit, slecht toegan kelijk is, zoals bij steden. Daar kunnen met een beetje creatieve wil in samenwer king met boeren prachtige stukjes bos en natuur worden ontsloten. Daarnaast moet bij nieuwbouwwijken veel meer 'groen' komen, vindt het platform. ANP Kosovaarse kinderen bedelen om blikjes honing bij de Macedoni sche grenspost Blace. foto Yannis Behrakis/RTR Nederlandse Europarlementariërs zijn met het indienen van declaraties niet terughoudender dan hun collega's uit zuide lijke lidstaten. Dat blijkt uit onderzoek van journalist Joep Dohmen. PvdA'er Hedy d'Ancona (foto) scoort volgens Dohmen onder de Nederlanders het hoogst in de categorie tekenen van de presentielijst en daarna wegwezen. De Zeeuwse Milieu Federatie is bang dat er weinig terecht komt van het provinciale milieubeleid. Volgens de ZMF heeft CD A-gedeputeerde Toine Poppelaars, nieuw in het dagelijks provinciebestuur en verantwoordelijk voor milieu, onvol doende zijn stempel kunnen drukken op het beleid voor de komende vier jaar. Dat blijkt uit de milieupa- *|j "J ragraaf: die omvat twee hele zinnen. Het Nederlands elftal heeft gis teravond in de vriendschappe lijke wedstrijd tegen Argentinië zijn ware gezicht laten zien. Met goed en agressief spel hielden de ploegen elkaar in evenwicht: 1-1. Edgard Davids (foto), die in de tweede helft uit het veld werd gestuurd, scoorde voor Oranje. De Argentijn Batistuta zorgde voor de gelijk- O maker. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7 en 9; radio en televisie: 11; jong: 12 en 13; zeeland: 17,18,19,21,23 en 25; sport: 27 en 29 door Ron Meershoek DEN HAAG - Staatssecretaris Cohen van Justitie wil één sta tus invoeren voor erkende asiel zoekers. Zij krijgen dan een tij delijke verblijfsvergunning. Die vergunning kan na drie jaar worden omgezet in een perma nente vergunning. De PvdA-staatssecretaris zal dit volgens politieke bronnen in Den Haag vandaag voorstellen in de ministerraad als onderdeel van de nieuwe Vreemdelingen wet. De coalitiepartijen PvdA WD en D66 spraken in het re geerakkoord af dat die er moest komen. In het voorstel van Cohen krij gen de statushouders het recht op werk, huisvesting in 'gewo ne' woningen en het recht op gezinshereniging. De voor waarden voor gezinshereniging worden wel aangescherpt. Mo menteel zijn er nog drie status sen voor asielzoekers die door de procedure komen. Door hier in 'te kappen' wil Cohen voor komen dat toegelaten asielzoe kers dooiprocederen voor een hogere status. Cohen wil verder de mogelijk heid schrappen om bezwaar te maken tegen de eerste beslis sing van de Immigratie- en Na turalisatiedienst (IND). Vrijwel iedere afgewezen asielzoeker maakt hiervan nu gebruik. Het is verder de bedoeling dat er een 'alomvattende' beschikking komt die bepaalt dat een afge wezen asielzoeker geen opvang krijgt en Nederland moet verla ten. Een afgewezen asielzoeker kan wel het oordeel vragen van de rechter en vervolgens in ho ger beroep gaan bij de Raad van State. Het beroep bij de rechter mag in Nederland worden afge wacht, het hoger beroep in prin cipe niet. Deze maatregelen moeten de asielprocedure aan zienlijk verkorten. Naar verluidt zijn gisteren tij dens een vertrouwelijk coalitie- LONDEN - Een man die aan boord van een vliegtuig van Bri tish Airways twee passagiers had belaagd en een raam had stukgeslagen is gisteren veroor deeld tot vijftien maanden ge vangenisstraf. Vorige maand had Lee Thresher (29) al schuld bekend. AP beraad op het Catshuis in Den Haag vooral door de WD kant tekeningen geplaatst bij de tijdelijke vergunning. De libe ralen zouden vooral moeite heb ben met de rechten die aan deze vergunning zijn verbonden. De kritische noten gelden ook de in de ogen van de WD te korte ter mijn van drie jaar waarna de tij delijke vergunning kan worden omgezet in een permanente. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) eJ.A.9 ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1