Op gebied van pensioenen heeft Europa nog grenzen Apotheker moet in supermarkt PZC \cties bij Hoogovens lijken onvermijdelijk lexwerkers lopen W-uitkering mis Ooit valt tussen Wolters Kluwer en Elsevier ja-woord NIB zwijgt over bod PGGM en ABP Filipijnse boeren eisen land terug financiën en economie woensdag 31 maart 1999 Grutter Schuitema en farmaceut Brocacef gaan samenwerken fan onze redactie economie JMUIDEN - De onderhande- ingen over een nieuwe CAO oor Hoogovens zijn gisleroch- end vroeg vastgelopen. Verder raten had geen zin meer, con- ludeerden bonden en werkge- ers na achttien uur overleg. Over een scala van punten unnen we het gewoon niet eens rorden", gaf onderhandelaar J. luynhoven van FNV Bondge- loten aan. icties bij Hoogovens lijken on- ermijdelijk. „Hoogovens kan stuurlij k nog met een beter rad komen. Doen ze dat niet, lan zullen wij proberen dit via cties af te dwingen", zei Duyn- oven. Hoogovens noemt de ei- en voorstellen vergaand en is sleurgesteld over de houding an de bonden. let grootste struikelpunt is de uderenregeling. De bonden rillen dat er een collectieve re eling komt waardoor mensen an zestig jaar en ouder er eer- er uit kunnen. „Wij zijn zeer te- iurgesteld dat Hoogovens dit iet wil", verklaart C. Masten- roek van de CNV Bedrij ven- bond. Volgens het staal- en aluminiumconcem leidt een dergelijke regeling tot een 'on overbrugbare kloof'. „Dat bete kent een explosieve kostenstij ging van enkele honderden miljoenen guldens. We vinden het daarom onverantwoord", aldus een woordvoerder. Het be drijf dringt er bij de bonden op aan dit voorstel in heroverwe ging te nemen. Ook over het loon konden de partijen het niet eens worden. De bonden willen een éénjarige CAO waarin een loonstijging van 3,5 procent is opgenomen. Hoogovens opteert voor een tweejarig contract en biedt tweemaal 2,6 procent en een eenmalige uitkering. Een ander punt waarover on enigheid bestaat, is de werktijd voor het kantoorpersoneel. Vol gens Duynhoven heeft Hoog ovens beloofd voor deze werk nemers te komen tot een werkweek van 36 uur. Het be drijf zegt er wel toe bereid te zijn maar het eerst samen met de vakbonden te willen bestude ren. De CAO geldt voor 11.500 werknemers. ANP an onze redactie economie urt OOFDDORP - Veel flexwer- No ers lopen een WW-uitkering of te ieklegeld mis doordat zij tus- in wal en schip vallen. De ienstenbond CNV heeft deuit- noj oeringsinstellingen Cadans en an iAK in een brief daarover om no pheldering gevraagd. Irij eide instellingen voeren de 1 januari geldende Wet lexibiliteit en Zekerheid strikt it. Wanneer zij vermoeden dat oni sprake is van een arbeids- t o[ /ereenkomst, sturen zij flex- ïro erkers terug naar de oorspron- lgi ilijke werkgever. Want bij een yf' t'ereenkomst is die verplicht it ziektegeld uit te betalen en oet hij ook ontslag aanvragen, we iel uitzendbureaus en werkge- aai irs van tijdelijke werknemers *er eigeren de contracten te ver- :ke agen, terwijl ze dat wel wette- za| k verplicht zijn. Cadans en ve \K houden zich vervolgens rikt aan de wet en weigeren op ise in beurt een uitkering uit te uit talen. iak Iet trieste is dat de werknemer uitkering moet aanvragen idat de werkgever de nieuwe wet niet goed uitvoert en de werknemer geen arbeidsover eenkomst heeft", zegt J. Stol wijk van de Dienstenbond. Zij krijgt een groeiend aantal klachten die tot procedures lei den. „De flexwerker wordt niet meer opgeroepen. Cadans of GAK betalen geen uitkering en de flexwerker zit zonder inko men", concludeert de bondsbe- stuurder. Stolwijk noemt het te gek voorwoorden dat aan de ene kant de wetgeving de flexwer ker een betere rechtspositie be zorgt en aan de andere kant de strakke houding van werkge vers en uitvoeringsinstellingen die weer teniet doet." Geen ruimte Cadans en GAK wijzen erop dat zij de Werkloosheidswet moeten uitvoeren. Ongeveer honderd mensen klopten de afgelopen weken tevergeefs bij het GAK aan. „Wij wijzen de werknemer erop dat hij zijn rechten elders moet halen", verklaart een zegs man van Cadans. Als iemand het water aan de lippen staat, dan geven wij wel een voor schot." ANP door Alex Boqers DEN HAAG - Het slechten van de Europese grenzen heeft nog niet veel effect voor mensen die hun pensioen mee willen nemen naar een ander land. Een rijk land als Nederland met een goed gevulde pensi oenkas is bang dat een flinke pot belastingen weg lekt. Het zou wel eens te aantrekkelijk kunnen zijn om in Spanje, Ita lië en binnenkort wellicht ook Cyprus en Malta belastingvrij te genieten van de oude dag. De kink in de kabel voor de pensionados, maar ook voor mensen die voor korte of lange termijn in het buitenland gaan werken, is het moment waarop belasting wordt ingehouden. De Nederlander mag geld dat hij gebruikt voor de opbouw van een pensioen aftrekken. Hij betaalt dan belasting over de uitkering. In landen als Duitsland en Spanje is dit juist omgekeerd. Als een Nederlander dus hier opbouwt en in Spanje 'geniet', dan zou hij nooit een cent be lasting betalen. Zalm en zijn voorgangers op het ministerie van Financiën keuren dit niet goed. Wie zijn pensioen wil meenemen naar het buiten land moet in één keer alle toe komstige belastingen betalen, zodat de schatkist toch op peil blijft. Dit heeft echter ook vervelen de consequenties voor mensen die tijdelijk in het buitenland werken. Óndanks het vrij ver keer van arbeidskrachten heeft de Europese Unie over het makkelijk meenemen van de pensioenopbouw niets ge regeld. Mensen die tijdelijk of voorgoed in het buitenland gaan werken moeten zich in diverse bochten wringen om hun opgebouwde rechten mee te kunnen nemen. Dit hangt af van de belastingverdragen die Nederland met ieder afzon derlijk land heeft gesloten. Beperkingen „Je kunt twee dingen doen, maar die hebben allebei hun beperkingen", zegt P. Kave laars, hoogleraar fiscale eco nomie aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. „Je kunt alles meenemen naar het buitenland en het later weer Belastingvrij genieten van het pensioen in Spanje, Italië en binnenkort op Cyprus of Malta zou vol gens de fiscus wel eens té aantrekkelijk kunnen worden. foto Christa van der Hoff/GPD mee terug nemen. Je kunt het ook in Nederland laten staan en het vanuit het buitenland verder opbouwen." Expats Het meenemen van het pensi oen voor zogenaamde expats is alleen onder voorwaarden mo gelijk. In eerste instantie moet de Verzekeringskamer - de toezichthouder op het verze keringswezen - toestemming geven. Deze kamer geeft ech ter alleen haar fiat als de werk nemer voor hetzelfde bedrijf gaat werken en bovendien het zelfde werk gaat doen. Een verkoper die in het buitenland een nieuwe verkoopafdeling op gaat zetten, stuit op proble men. De werknemer moet ook echt in het buitenland gaan wonen. Iemand die in België gaat wer ken - en dus premies gaat beta len - maar in Nederland blijft wonen, kan zijn pensioen niet meenemen. Andersom is het volgens Ka velaars wat makkelijker. Ne derland accepteert over het algemeen in het buitenland opgebouwde pensioenrech ten. Over de pensioenuitke ring betaalt de ontvanger im mers belasting. Probleem in het buitenland is dat niet in ie der land de inleg in het fonds aftrekbaar is van de belasting,- zoals in Nederland wel het ge val is. Het kan dan zijn dat de werknemer belasting betaalt over zowel de opbouw als over de uitkering. Kavelaars adviseert mensen die hun pensioen niet makke lijk kunnen meenemen des noods gewoon het pensioen tijdelijk in Nederland achter te laten en in het buitenland ook op te bouwen. Als ze met pensioen gaan, dan krijgen ze een Nederlands pensioen en een pensioen uit het buiten land. Als de ontvanger dan in het buitenland belasting be taalt, dan hoeft dat niet meer in Nederland. Tenminste, als Nederland een belastingver drag heeft met het betreffende land. Dit is vrijwel altijd het geval. De werknemer die voor korte tijd voor dezelfde baas naar het buitenland gaat, kan er volgens Kavelaars ook voor kiezen tijdelijk helemaal geen premie af te dragen. Dat kan volgens de nieuwe pensioen wet die wat flexibeler is dan de oude. „Als je dan terugkomt, koop j e voor de j aren dat j e weg bent geweest gewoon pensioen in", aldus Kavelaars. Geregeld Volgens de hoogleraar hebben de bedrijven die veel mensen naar het buitenland uitzenden zoals Shell, Philips en Unile ver de pensioenopbouw gere geld. „Meestal proberen ze de pensioenopbouw in Neder land te houden", zegt Kave laars. „Een aantal multinatio nals heeft een pensioenfonds dat ook in het buitenland ac tief is. Je kunt ook de premie afdracht in Nederland hou den. De werkgever betaalt dan de gehele premie hier aan het- eigen pensioenfonds. De werknemer krijgt dan minder brutoloon." GPD door Hans Noot Het is een klassiek geval van twee geliefden die tot el kaar veroordeeld zijn maar door allerlei omstandigheden maar niet tot elkaar komen. De uitge verijen Wolters Kluwer en Else vier zijn al jaren met elkaar in gesprek, formeel en informeel, over een samengaan maar tot nu toe is het niet gelukt de huwe lijkse voorwaarden op papier te krijgen. Het verhaal keert nu weer terug en zal keer op keer terugkeren tot een van de twee de Sirenenzang van de ander niet langer kan weerstaan. Ruim anderhalf jaar geleden werd het huwelijk feestelijk aangekondigd maar een half jaar later werd het weer afge blazen. Er had iemand bezwaar aangetekend heette het. Die ie mand was Karei van Miert, de Belg die, toen nog, in Europees verband waakte over het in stand houden van gezonde con currentie tussen branchegeno ten in Europa. Beide uitgeverij en wezen met beschuldigende vingers in zijn richting. Was het inderdaad Van Miert geweest die ging sputteren, dan had het fusieverhaal diep onderin de vrieskist gekund. Je mag niet aannemen dat een fusie een jaar later ineens wel zou mogen. Maar de geschiedenis bleek een tikkeltje anders te liggen. In de onderhandelingen waren de partners een vaste ruilver houding overeengekomen. Be zitters van aandelen Wolters kregen per aandeel een x-aantal aandelen in de nieuwe combi natie evenals de bezitters van stukken Elsevier. Wolters klu wer wilde begin maait 1998 de onderhandelingen over die ruil verhouding heropenen. En dat pikte Elsevier niet. Einde ver haal. Tenminste voorlopig. Want toen was al duidelijk dat als de wonde geheeld was en de pijn weggetrokken het hele ver haal opnieuw zou beginnen, met nieuwe onderhandelingen over de ruilverhouding. Enige nieu we aspect aan het huidige ge rucht is dat het niet om een fusie maar om een overname van Reed Elsevier door Wolters Klu wer gaat. Het bod zou 15miljard Britse pond, zo'n vijftig miljard gulden, bedragen. Als belegger of als deelnemer aan het beursspel kun je probe ren te profiteren van dit soort geruchten. Moeilijkheid is ui teraard welke fondsen je daar voor kiest en de timing. Bij Else vier en Wolters Kluwer kun je vermoeden dat het een keer gaat gebeuren. Elsevier zit, in tegen stelling tot Wolters Kluwer, de laatste jaren niet lekker in z'n vel. Dat is uiteraard aan de koersvorming te zien. Elsevier behoort tot de grote achterblij vers, Wolters is een van de forse stijgers. Als Elsevier het lek bo ven water krijgt kan het fonds grote sprongen maken, zeker als de fusie nog eens plaatsvindt. De kans is alleen erg klein dat dit in de periode van het beurs spel zijn beslag gaat krijgen. Het kopen van langlopende eal- lopties Elsevier (oktober 2001, 2002 of 2003) is een investering waar niet al te veel risico in zit. Uitzendbureaus Van uitgevers naar uitzenders is taalkundig geen grote stap maar in branchesoort wel. Met de overname van Content door het Belgische Creyf's lijken de uitzendbureaus in een woelige tijd terecht gekomen. Kandida ten voor overnames of fusies zijn er legio. Zo passen Unique en Brunei goed bij elkaar terwijl ze met de groten als Randstad, Vedior, Adecco en Manpower nauwelijks in concurrentie zijn omdat ze op een ander deel van de markt actief zijn. De eerste twee zitten in het hogere markt segment met weinig volume maar hoge marges. De vier gro ten zitten in het lagere en mid densegment met hoge volumes en lage marges. De overname van Content zou de katalysator voor een fusiegolfje kunnen zijn met interessante kansen. De deelnemers aan de Nationale Beurscompetitie kunnen deze week via telefoon en Internet oefenen met het plaatsen van orders in de beursspelcomputer. Het samenstellen van de porte feuilles is in volle gang. De PZC- portefeuillebeheerders Hans Noot en Koen de Vries zijn druk bezig met het samenstellen van een lijstje gewenste opties en aandelen. Volgende week het re sultaat. Staatssteun in EU daalt BRUSSEL - De lidstaten van de Europese Unie hebben tussen 1995 en 1997 twaalf procent minder staatssteun verstrekt dan de drie voorgaande jaren. Dat blijkt uit cijfers van de Europese Commissie voor de twaalf lidstaten die voor 1995 lid waren van de unie. Zweden, Finland en Oostenrijk zijn niet meegerekend. Tussen 1995 en 1997 daalde de steunverstrekking tot 88 miljard euro 193,6 miljard). De steun aan de industriële sector daalde vooral door minder interventies in Duitsland, Frankrijk en Italië. In andere lid staten steeg de staatssteun juist. ANP HCI voorziet winstdaling AMSTERDAM - Chemiecaliëndistributeur Holland Chemi cal International (HCI) voorziet in de eerste helft van dit jaar een aanzienlijke winstdaling. De onderneming, die ruim 2.800 werknemers telt, baseert die verwachting op de moeilij ke periode waarin de olie- en chemiesector zich bevindt. Het zwakke laatste kwartaal van 1998 zet zich voort in de eer ste hv.lf t van dit jaar. Daarentegen zal de tweede helft van 1999 beter resultaten opleveren dan de tweede helft van 1998. HCI maakte dit gisteren bekend bij de publicatie van de jaar cijfers. De nettowinst steeg met bijna twintig procent tot 24,3 miljoen dollar 49,8 miljoen) en de omzet nam toe met 13,1 procent tot 1,06 miljard dollar 2,23 miljard). ANP Werkloosheid Japan op record TOKIO - De werkloosheid in Japan is in februari uitgekomen op 4,6 procent van de beroepsbevolking. Nog niet eerder sinds het land in 1953 begon met de huidige berekeningsmethode, is het percentage zo hoog geweest. In de drie voorgaande maan den was het werkloosheidpercentage blijven staan op 4,4. Voor het eerst werden er meer dan drie miljoen werkloze Ja panners geteld. De stijging in vergelijking met een jaar gele den bedraagt 27,2 procent. Gisteren werd ook duidelijk dat de Japanse consument de hand op de knip houdt. De consumptieve bestedingen waren in februari 4,1 procent lager dan in februari vorig jaar. DPA Senaat achter vrij tarief notarissen DEN HAAG - De Eerste Kamer heeft gisteren ingestemd met het wetsvoorstel dat de stapsgewijze invoering van vrije ta rieven voor notarissen mogelijk maakt. Vrige week bleek tijdens het debat dat niet alleen de oppositie maar ook de WD kritisch stond tegenover het wetsvoorstel. De vrije tarieven maken feitelijk een einde aan hetprijskartel van het notariaat. De verwachting is dat de notariële dienst verlening hierdoor voor veel consumenten goedkoper wordt. Tegenstanders vrezen dat door vergaande marktwerking de onafhankelijkheid van de notarissen en de kwaliteit van hun werk op de tocht komen te staan. ANP door Marc van Dinther AMSTERDAM - De Nationale Investeringsbank (NIB) heeft lich gisteren in nevelen gehuld over het miljardenbod van ABP ing en PGGM op de bank. Is het bod cht fan 29,95 euro per aandeel NIB niet zuinig? Maskeert het stil zwijgen van alle betrokken par- lijen een mislukte overnamepo- ge-ging? NIB-bestuursvoorzitter lijkM. Jonkhart pareerde alle vra- 'en met: „Nog één nachtje sla- ien en dan weten we meer." foor 1 april moeten de pensi oenfondsen ABP en PGGM met een definitief bod komen. De te rughoudendheid van de NEB- topman stond haaks op het en thousiasme dat hij begin dit jaar nog etaleerde bij de toelichting op de ovemamepoging. Dat wil volgens hem niet zeggen dat er problemen zijn opgedoken. De pensioenfondsen ABP en PGGM zijn het over de invulling van het miljardenbod op de NIB nog niet helemaal eens, zo meldt een woordvoerder van PGGM. De hoogte van het bod is een van de redenen voor de vertraging. „Maar het hangt niet specifiek op de beurskoers", aldus de zegsman. Het aandeel NIB is gistermiddag naar het hoogte punt van dit jaar gespurt: 33,10 euro. Dat is ruim tien procent boven de prijs van 29,95 euro die ABP en PGGM in december aankondigde te willen betalen. De aandeelhouders, waaronder ING, Fortis en ASR, kijken on dertussen verlekkerd naar de koersontwikkeling. Fortis, dat 5,1 procent van de stukken be zit, liet vorige week weten zijn belang nog niet aan te bieden. Geruchten dat de aandeelhou ders ontevreden zouden zijn met het bod en stukken zouden bij kopen, laaiden op. Fortis sprak dit tegen. Van het tegenwerken van het bod van ABP en PGGM, grote klanten van de aandeel houders, was volgens de bank verzekeraar geen sprake. ABP en PGGM willen zestig procent van de stukken met stemrecht in handen hebben. Hoeveel aangemeld is, wilde Jonkhart niet zeggen. Ook de pensioenfondsen zwijgen. De Staat heeft wel te kennen gege ven om 35 procent van haar vijf- tig-procentsbelang aan te mel den. ABP en PGGM kunnen ver der rekenen op de 6,5 procent van de NTB^personeelsstich- ting, waardoor ze zo goed als ze ker zijn van 45 procent. Volgens Jonkhart is samenwer king met institutionele beleg gers onontbeerlijk. „Aan tradi tioneel bankieren is geen droog brood meer te verdienen, omdat er te veel banken zijn." De rela tief kleine Investeringsbank moest dus op zoek gaan naar in stitutionele 'vrienden'. ANP Groen licht voor telecomfusie BRUSSEL - British Telecom (BT) en AT&T mogen doorgaan met hun plannen de internationale activiteiten onder te bren gen in een joint venture. De Britse en de Amerikaanse tele- comgiganten kregen gisteren het groene licht van de demis sionaire Europese Commissie. AT&T moet wel enkele activiteiten in Groot-Brittannië en Duitsland afstoten. Bovendien verlangt de commissie van BT en AT&T dat zij concurrenten toegang verlenen tot hun netwerk voor het aan bieden van enkele telecomdiensten. AT&T en British Telecom nemen op de internationale telecommarkt respectievelijk de tweede en vijfde plaats in. De joint venture zal vooral zakelijke klanten gaan bedienen. De activiteiten hebben een voorziene omzet van tien miljard dollar. KRF/ANP door Eelco van der Linden DEN IIAAG - De farmaceuti sche groothandel Brocacef en supermarktorganisatie Schui tema (C1000, Spar) gaan onder zoeken of samenwerking moge lijk is. Brocacef en Schuitema spelen in op de plannen van minister Borst van Volksgezondheid die pleit voor meer marktwerking. Ze wil onder andere een beëin diging van de exclusieve rech ten die apotheken hebben op de verkoop van receptmedicijnen. Brocacef-woordvoerder J. de Wit vindt een samenwerking met Schuitema aantrekkelijk en bovendien fraai passen in het beleid van Brocacef. „In een veranderende markt willen wij de positie van de apotheker als zelfstandig ondernemer waar borgen. Wij kopen dus geen apo theken op om die vervolgens onder te brengen bij een super markt." Brocacef wil haar bestaande franchise-formule (Meditheek) verbeteren. „Op lokaal niveau kan het voor een apotheker aan trekkelijk zijn een samenwer king aan te gaan met een vesti ging die lid is van Schuitema. Omdat ook Schuitema produc ten verkoopt via zelfstandige ondernemers, kan het goed wer ken", aldus De Wit. Brocacef verwacht veel te leren op het gebied van detailhan delsverkoop, marketing en op slag en vervoer, terwijl Schuite ma wil*profiteren van de kennis die Brocacef heeft van de far- maciesector en de geneesmidde lendistributie. Schuitema stelt dat de aantrekkelijkheid van haar winkels zal toenemen als die ook medicijnen verkopen. De plannen van Schuitema en Brocacef veroorzaken weinig enthousiasme bij concurrenten en apothekers. De farmaceuti sche groothandel OPG zal vol gens woordvoerder Suikerbuik zeker geen contact leggen met supermarkten. „Het winkelgedrag van de Ne derlandse consument is te gril lig", zegt Suikerbuik. Hij ver wijst naar het mislukken van het postorderbedrijf voor ge neesmiddelen, dat werd opgezet door onder andere het Zilveren Kruis. Mede door de tegenwer king van de groothandel kwam deze proef niet van de grond. Onder de grootgrutters zijn de meningen verdeeld. Laurus (de gefuseerde Vendex Food Groep en De Boer Unigro) 'volgt de ontwikkelingen' en heeft voor alsnog alleen belangstelling voor medicijnen die geen recept vereisen. Albert Heijn heeft vol-, gens woordvoerder E. Muller de laatste jaren veel onderzoek ge daan naar het aanbieden van medicijnen, maar heeft daaruit afgeleid dat het beter is te wach ten. Gelaten De apothekers zelf reageren ge laten. B. Reuze veld De Winter, secretaris van de apothekersor ganisatie KNMP, noemt het ini tiatief van Brocacef en Schuite ma helemaal passen in het beleid van de overheid. „Eerst isoleren ze je met redeneringen over bezuinigingen die niet kloppen en vervolgens laten ze van alles op je los." Reuzeveld moet lachen om de belofte van Brocacef dat de apo thekers zelfstandig blijven: „Ie mand die medicijnen produ ceert en distribueert wil dat die zo veel mogelijk verkocht wor den. Zo simpel ligt dat." De apotheker vreest vooral aan- aanbieders zal een patiënt-con- voor de wakende functie die de tasting van de kwaliteit van de sument naar verschillende apo- Nederlandse apotheker van dienstverlening. „Met meer thekers gaan. Dit is fnuikend daag heeft." GPD MANILA - Filipijnse boeren maken zich klaar om met van leuzen voorziene kruisen op te trekken naar het ministerie van Landbouw in een buitenwijk van Manila. Ze demonstreerden daar gisteren voor teruggave van stukken land die door hen jaren zijn bewerkt, maar nu door de regering zijn bestemd voor vestiging van industrie. foto Aaron Favila/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7