Twist over uitbreiding vrijmarkt PZC 22 Hennepkwekers komen niet weg met een smoesje Inloopdag De Ruit drukbezocht plus zeeland Gezondheidszorg kent al geen grenzen meer Plan Terneuzens bewonersforum stuit op bezwaren evenementencommissie Meermarkt Sluiskil slaat eerste paal Tunnelcentrum wacht op klanten lg ADMINISTRATIEF COMMERCIEEL MEDEWERKSTER Inbraak in basisscholen woensdag 31 maart 1999 door Aector Dooms MIDDELBURG - De Zeeuws- Vlaamse hennepkwekers die zich dinsdag voor de Middel burgse politierechter moesten verantwoorden, zeiden alle maal dat ze de wiet niet uit winstbejag hebben geteeld. In tegendeel. Ze rookten zelf hun voorraad op. omdat ze geen geld hadden om drugs in een koffieshop te kopen. De mees ten moeten rond komen van een uitkering. Politierechter A M. Janssens- van Kampen vroeg zich giste ren echter af of de grote hoe veelheden, die bij de verdach ten in de tuin. woning, caravan of garage werden aangetroffen, door de softdrugsgebruikers konden worden opgesoupeerd. Veel meer „Deskundigen denken daar anders over. Ze houden het op vijf planten voor eigen ge bruik, maar dit is veel meer", zei de politierechter tegen een 53-jarige man uit De Griete. In zijn tuin en tuinhuisje wer den, na een anonieme tip. an derhalf jaar geleden 430 hen nepplanten aangetroffen. „Dat komt neer op acht kilo per jaar. Dan moet u nogal een ste vige joint roken", meende offi cier van justitie R. Jeuken. „U had ook beter moeten weten, want dit is niet de eerste keer." Hij eiste een boete van vijfdui zend gulden en drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf. „Ik gebruik de marihuana als medicijn, want dan heb ik min der last van psychische proble men", reageerde de verdachte op de zitting. Hij had zo zijn ei gen gedachten over de voor raad: twee kilo voor zichzelf, twee kilo voor zijn zoon en de rest verkopen om de onkosten te dekken De politierechter hield rekenmg met omstandig heden en veroordeelde de over treder tot tweeduizend gulden boete en een maand voorwaar delijke gevangensstraf Inval De politie deed destijds ook een inval bij een 49-jarige buurtbe woner. Bij deze Grietenaar trof de politie 62 planten aan. „Is dit niet wat veel voor eigen ge bruik?". vroeg de politierech ter. „Nee, dat is juist weining." De verdachte zei al dertig jaar een joint te roken. „Een koffie shop is te duur voor mij." Hij betreurde het dat de voorraad in beslag was genomen. De po litierechter vonniste de man conform de eis tot vijfhonderd gulden boete en een maand voorwaardelijke gevangenis straf. Een 22-jarige Hulstenaar had 76 kilo hennepplanten in voor raad, 'puur voor eigen ge bruik'. Ook hij werd niet ge loofd. De officier stelde 1.250 gulden boete voor. De politie rechter nam de eis over. Ook een 43-jarige man uit Hengstdijk kwam niet onder zijn straf uit. Voor 120 planten eiste Jeuken duizend gulden boete en twee maanden voor waardelijk. De politierechter verlaagde de boete tot vijfhon derd gulden en vonniste voor het overige conform. door René van Stee TERNEUZEN" - Het bewoners forum Binnenstad Terneuzen en de evenementencommissie De Vliegende Hollander zijn het oneens over de vorm waarin de vrijmarkt op Koninginnedag moet plaatsvinden. De rommel markt op deze dag is uitgegroeid tot een publiekstrekker van for maat en inmiddels uitgewaai erd van de Markt naar de Heren gracht en de Steenen Beer. Om het evenement een nog gro tere uitstraling te geven, pro beert het bewonersforum al drie jaar lang om de vrijmarkt uit breiden in de richting van de Lange Kerkstraat. De Vliegen de Hollander staat huiverig te genover dit initiatief. De vrees bestaat dat de situatie volledig uit de hand loopt. „De verkoop op de Herengracht en de Steenen Beer is in feite al ille gaal en dat wordt er niet beter op als de Lange Kerstraat erbij komt. We hebben dan ook totaal geen overzicht meer. Bovendien zijn wij alleen verantwoordelijk voor de evenementen op de Markt en daar hebben we onze handen al meer dan vol aan. Mocht er al sprake zijn van ver anderingen in het programma, dan moet er toch ook overleg met de gemeente plaatsvinden", aldus A Augustinus, secretaris van de Vliegende Hollander. Hij is overigens wel bereid om met het bewonersforum en de gemeente Terneuzen over de op zet van de vrijmarkt van ge dachten te wisselen. Een ge sprek dat volgens B. Kaiser van het bewonersforum al lang plaats had moeten vinden, voor al omdat de gemeente Terneu zen positief stond tegenover het initiatief. Kaiser noemt de hou ding van de Vliegende Hollan der teleurstellend. Duwtje Hij laakt ook de passieve hou ding van de gemeente Terneu zen m deze. Die had volgens hem gemakkelijker een duwtje in de goede richting kunnen geven. „Helaas preekt de De Vliegende Hollander alleen voor eigen pa rochie, terwijl de uitbreiding van de vrijmarkt hen alleen maar voordelen biedt. We ne men ze bijvoorbeeld veel werk uit handen, zodat ze zich volle dig kunnen concentreren op de activiteiten op de Markt", zegt Kaiser. Zonnetje Hij vindt het belangrijk dat de gehele binnenstad op Koningin nedag in het zonnetje staat. „Uit tal van reacties blijkt dat er be hoefte is aan een grote vrij markt. Andere voordeel is dat er veel meer ruimte is voor uitstal ling. Mensen kunnen gemakke lijker een verkoopplaatsje vin den, dat voorkomt dat er om drie uur 's nachts bijna wordt gevochten om een plekje. Vooral voor kleine kinderen is dit een uitkomst, want die komen in de huidige situatie nauwelijks aan bod. Bovendien duurt de rom melmarkt dan de hele dag, om dat we niet hoeven wijken voor andere evenementen die 's mid dags op de Markt plaatsvin den", aldus Kaiser. De gemeente Terneuzen heeft nog geen standpunt ingenomen over deze kwestie. De Kinderdijk in Axel is een van de straten die deel uitmaakt van het verkeersproject De Ruit. door Joost Bosman SLUISKIL - Zo'n anderhalf jaar later dan gepland is maan dag de eerste paal geslagen van de nieuwe Van der Velde Meer markt in Sluiskil. De vertraging ontstond door een aantal be zwaarschriften dat was inge diend tegen de nieuwbouw van de supermarkt. Als alles volgens plan verloopt, opent de nieuwe Meermarkt na de zomer zijn deuren voor de consument. De bouw markeert het begin van de dorpskernvernieuwing van Sluiskil. Die behelst naast de supermarkt onder meer de aanleg van groenvoorzieningen en grote parkeerplaatsen. Plannen Uitbater S. van der Velde, die zijn zaak nu nog runt aan de Spoorstraat in Sluiskil, heeft samen met grossier Prismafood grote plannen. Zo moeten er in de vestiging aan het huidige Groenoord naast een super markt een drogisterij, slijterij, bloemist en stomerij hun intrek nemen. Volgens Van der Velde komt zijn nieuwe zaak op 'gezegende' grond te staan. „Eind negen tiende eeuw stond op precies de zelfde plaats een smederij van landbouwwerktuigen met een café. Daarna heeft de houten keet van Hayo Dallinga, een ca fé/discotheek, er gestaan." Ge zien de goedlopende zaken van het gelijknamige hotel-restau rant dat de nieuwe supermarkt flankeert, heeft Van der Velde er alle vertrouwen in dat ook hij goede zaken zal doen. Krap Hoewel hij erkent dat het dorp Sluiskil "aan de krappe kant' is, wijst Van der Velde op het nieu we dorpsplan waarin plaats is voor veel nieuwe woningen. Hij voorziet dan ook veel toekom stige klandizie. „Alle percelen zijn reeds verkocht, en sinds twee jaar wordt er weer volop verbouwd." Het nieuwe pand van de Meer markt zal één miljoen gulden kosten, die worden betaald door Prisma Vastgoed. De overige kosten (8,5 ton voor de inrich ting en drie ton voor goederen) komen voor rekening van Van der Velde. door René Hoonhorst AXEL- Ruim honderd mensen, de meesten uit Axel en omge ving, kwamen dinsdag naar de eerste inloopdag over het Oost- Zeeuws-Vlaamse verkeerspro ject De Ruit in cultureel cen trum De Halle in Axel. De meer derheid wilde vooral graag weten hoe de straten in hun woon- of werkomgeving zouden worden ingericht. Concrete (nieuwe) ideeën werden door de belangstellenden echter niet aangedragen. Ruit-projectleider A O verwater was verguld met de grote be langstelling voor de plannen voor het verkeersveiliger ma ken van Oost-Zeeuws-Vlaande- ren. Overwater en zijn mede werkers konden niet op alle vragen antwoord geven, simpel weg omdat een aantal ideeën nog niet helemaal zijn uitge werkt. Zo willen de deskundigen het aantal oversteekplaatsen op de Langeweg tussen Axel en Hulst zo laag mogelijk houden als de parallelweg over twee maanden klaar is. Maar het is nog niet duidelijk of de bussen van streekvervoerder ZWN over de Langeweg gaan rijden, omdat de bussen niet snel genoeg meer over de Hulsterseweg kunnen na de reconstructie. Sluipverkeer Overwater: „We willen alleen bij de Tweede Verkorting een oversteekmogelijkheid maken. Maar of dat standpunt is te handhaven, is afhankelijk van een aantal andere factoren." Veel bezoekers van de inloopdag bleken de zorgen van de Axelse gemeentebestuurders, wegbe- heerders en verkeersdeskundi- gen te delen over het sluipver keer over Buthdijk, Zuidsingel en Kinderdijk in Axel. Veel vrachtwagenchauffeurs nemen de twee rotondes extra voor lief om niet te lang te hoeven wach ten om de Tractaatweg op te kunnen rijden. Daarnaast is de route nét onder het centrum langs iets korter. De gemeente Axel laat de Kin derdijk nog dit jaar herinrich- ten, maar weet nog niet precies op welke manier de trucks het beste buiten de stad kunnen worden gehouden. Burgemees ter W. de Graaf heeft gedacht aan een verbod voor vrachtwa gens op Zuidsingel en Kinder dijk. „Maar hoe handhaaf je zo'n verbod En hoe komen die paar vrachtwagens die wel echt foto Charles Strijd in Axel moeten zijn de stad bin nen Dat zijn nog vragen waar we niet direct antwoord op we ten." Projectleider Overwater denkt dat het plaatsen van verkeers lichten op de kruising van de Tractaatweg en de afrit naar de Buthdi j k al flink wat vrachtver keer kan schelen. „De moeilijk heden om vanaf Sluiskil-Oost op de Tractaatweg te komen, zijn daarmee in elk geval de we reld uit." Vandaag wordt van 15.00 tot 20.30 uur nog een tweede inloopdag over de (v oorgenomen) Ruitwerkzaam- heden gehouden in het Hulster gemeenschapscentrum Den Dullaert. motaalproduccen Deltaplus Metaalproducten BV is gespecialiseerd in de verkoop van gietpro- ducten aan klanten in West-Europa. Ingekocht wordt bij toonaangevende ijzer-, staal-, aluminium-, messing- en bronsgieterijen in geheel Europa en daarbuiten. Door een zeer snelle groei zijn wij op zoek naar een (parttime 15-20 uur per week) Taakomschrijving: - Orderadministratie, bewaking van levertijden, contacten met leveranciers en afnemers - Organiseren van vervoer. - Uitbrengen van offertes, voeren van correspondentie. - Administratieve ondersteuning. - Acquisitiewerkzaamheden. Functie-eisen: - Commercieel-administratieve beroepsopleiding of HAVO/VWO met ervaring. - Redelijke tot goede kennis van Engels en Duits - Representatief, stijlvol en gevoel voor humor Uw schriftelijke sollicitatie kunt u richten aan: Deltaplus Metaalproducten BV t.a.v. Hans van Brussel, Postbus 20, 4550 AA SAS VAN GENT. door René Hoonhorst ANTWERPEN - Ziekenfonds verzekerden kunnen volgens Europees recht al lang naar de specialisten en de ziekenhuizen van hun keuze binnen de Euro pese Unie. Uitspraken van het Europees Hof maakten vorig jaar al ruim baan voor grens overschrijdende gezondheids zorgen het vrij verkeer van pati ënten. Een ziekenfondspatiënt die van zijn ziektekostenverzekeraar niet de arts van zijn keuze mag bezoeken, kan met waarschijn lijk een beroep doen op de rech ter. Dat zei de Vlaamse hoogle raar internationaal sociaal recht Y. Jorens gisteren, dins dag, tijdens een lezing in Ant werpen. Hij sprak ter gelegen heid van de ondertekening van een grensoverschrijdend zorg- contract tussen OZ Zorgverze keringen, de Christelijke Mutualiteiten (een Vlaamse ziektekostenverzekeraar) en vijf Vlaamse ziekenhuizen. Experiment Dit experiment dat door het mi nisterie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) wordt ondersteund maakt het voor Zeeuws-Vlaamse ziekenfonds patiënten mogelijk om 'topkli nische zorg' te krijgen in zieken huizen in Brugge, Gent en Knokke. Met een verwijsbriefje van specialist of huisarts kun nen de mensen voor cardiochi- rurgie, nierdialyse, neurochi rurgie en neonatologie een Belgische specialist raadple gen. Jorens noemde het contract een 'mooie stap op weg naar verdere zelfbeschikking van de patiënt'. Hij juicht het initiatief van de twee zorgverzekeraars en de ziekenhuizen dan ook toe. Maar de hoogleraar internationaal sociaal recht benadrukte tege lijkertijd dat in zijn optiek alle patiënten al lang een beroep kunnen doen op de 'vrije Euro pese gezondheidszorgmarkt'. Duidelijk Onderzoek moet begin volgend jaar duidelijk maken of de proef succesvol is en kan worden uit gebreid. Algemeen directeur E. Boer van OZ Zorgverzekerin gen houdt voorlopig vast aan het beleid van het ministerie. Cliënten van OZ hebben tot nog toe niet te kennen gegeven an dere ziekenhuizen of specialis- Sas' duo bestraft voor spelen eigen rechter MIDDELBURG -Een poging van twee mannen uit Sas van Gent om voor eigen rechter te spelen, is dinsdag door de poli tierechter in Middelburg scherp veroordeeld. Gewapend met een stofzuigerbuis en een stok gin gen de twee op 25 oktober 1997 achter enkele jongeren aan die vernielingen aan hun auto's hadden aangericht. De vandalen werden aangetrof fen op een feestje. Bij een van de gedupeerden, een 26-jarige Sas- senaar, sloegen de stoppen door. Hij deelde kopstoten uit toen hij werd uitgelachen. Ook werd in de woning schade aangericht. De Sassenaren verklaarden gis teren op de zitting de daders te willen vasthouden in afwach ting van de politie. Politierech ter A M. Janssens-van Kampen vond het 'abnormaal' om voor zo'n oplossing te kiezen,Ik kan me indenken dat jullie gefrus treerd zijn, maar dit is niet de manier om verhaal te halen"zei de politierechter. Hij veroordeelde de 26-jarige Sassenaar tot twee weken cel, die vervangen mochten worden door veertig uur werkstraf. De 52-jarige Sassenaar kreeg voor zijn aandeel in de vernieling twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. Bei den zijn verplicht om de schade van 995 gulden aan een bu reautafel te vergoeden. door René Schrier HEINKENSZAND - Het loopt nog niet storm op het spreekuur van Kim Geelhoed in het tun nelinformatiecentrum in het ge meentehuis te Heinkenszand. Natuurlijk verschillende amb tenaren zijn al eens langs ge weest om poolshoogte te nemen en eens te kijken hoe het zit met de tunnel en de wegen die er naar toe leiden. En ook een en kele inwoner van de gemeente liet er al zijn gezicht zien. „Maar ik denk dat het meer begint te leven als er echt bouwwerk zaamheden zijn. Nu wordt er al leen nog maar aan de voorberei dingen gewerkt", aldus Geelhoed. Op de eerste verdieping in de hal van het gemeentehuis te Hein kenszand is een bescheiden tun nelinformatiecentrum inge richt. Verschillende zaken, zoals informatiepanelen en meubilair die er zijn opgesteld, hebben een licht gebogen vorm. Dat is een verwijzing naar de ringvormige tunnel. Op de in formatiepanelen zijn tekenin gen te zien van de tunnelbuizen en van het tracé. Verder is er een dia-presentatie van de gemeen te Borsele, die zich tegenwoor dig een gemeente van contras ten noemt. Op het blad van de tafel die in het centrumpje staat, is een grove planning van de werkzaamheden terug te vin den. Geelhoed: „Het gaat er om dat wij hier algemene informatie kunnen verschaffen aan inwo ners van Borsele en mensen uit de omgeving die in het project geïnteresseerd zijn. Echt heel specifieke vragen over allerlei technische zaken die met het werk te maken hebben of details kan ik niet beantwoorden. Maar die noteer ik en dan zorg ik er voor dat de mensen binnen twee weken antwoord hebben." Elke maand, op de eerste don derdag van de maand, houdt Kim Geelhoed tussen 17.00 uur en20.00uur spreekuur in het in formatiecentrum. Maar ook buiten het spreekuur kunnen belangstellenden in het cen trum terecht, maar dan alleen om de panelen te bekijken. Als er een informatrice in het cen trum aanwezig is, kunnen ook wat meer gedetailleerde kaar ten bekeken worden. Verder verzamelt Kim Geelhoed alle krantenknipsels die ze te pak ken kan krijgen over het project. foto Willem Mieras Controle op snelheid in Breskens BRESKENS - De politie in West-Zeeuws-Vlaan deren hield dinsdag op twee plaatsen in Breskens een snelheidscontrole. In de ochtenduren stond de radarapparatuur op gesteld aan de Duivels- hoekseweg. Hier passeer den 205 voertuigen. Zestig automobilisten re den te hard. De hoogstge- meten snelheid bedroeg 131 kilometer per uur ter wijl ter plaatse tachtig is toegestaan. Na de middag hield de radar de Oranje straat in de gaten. Hier passeerden 189 automo bilisten, waarvan er tach tig te hard gingen. De hoogstgemeten snelheid bedroeg 93 kilometer. Op de Oranjestraat is vijftig kilometer toegestaan. ten te willen consulteren dan waarmee de verzekeraar con tracten heeft gesloten. Eén van de doelstellingen van OZ is de bestaande voorzienin gen in streekziekenhuis De Honte intact te houden. Direc teur patiëntenzorg G. Ramae- kers is niet bang dat de voorzie- ningenworden uitgehold. „Alleen ziekenfondspatiënten die specialistische zorg nodig hebben, mogen zich in België la ten behandelen. Daarnaast wil len veel mensen een behande ling zo dicht mogelijk bij hun woonplaats en hebben wij ook goede artsen. Patiënten uit an dere delen van ons land weten Ter-neuzen steeds beter te vin den, omdat hier de wachttijden voor bepaalde ingrepen veel korter zijn", betoogde Ramae- kers. Directeur M. Weststrate van de Districts Huisartsen Vereniging Zeeland hecht weinig geloof aan die woorden. Hij zei onom wonden dat hij zijn kinderen nooit naar een Zeeuws zieken huis zou sturen. „Er wonen ge woon te weinig mensen om de ziekenhuizen een fatsoenlijk, rendabel verzorgingsgebied te geven. Geld voor de nieuwste ontwikkelingen is er niet en de beste specialisten vind je dan ook in groteziekenhuizen. Drankrijder BRESKENS - Depolitie hield in de nacht van maandag op dins dag een 28-jarige automobilist uit Breskens aan die te diep in het glaasje gekeken had. De agenten hielden de man staande op Ghistelkerke in zijn woonplaats. Een ademanalyse wees uit dat de man tweemaal de toegestane waarde alcohol in zijn bloed had. Goed voor een rijverbod van drie uur en een uitnodiging om zich voor de rechter te verantwoorden. TERNEUZEN Vijveravond - De Terneuzense aquariumvereniging Albino Zwaarddrager houdt op don derdag 1 april een vijveravond in 't Rivierenhuis in de IJssel- straat in Terneuzen. Zowel de aanleg als inrichting en onder houd van een vijver worden be- handeld. De aanvang van del avond is om 19.30 uur en de toe-1 gang is gratis. SAS VAN GENT - Twee basisscholen in Sas van Gent hebben in de nacht van maandag op dinsdag ongewenst bezoek gekre gen van lieden die het gemunt hadden op de computervoorzieningen. Zowel uit de school aan de Bailleulstraat als aan de Cana-dalaan werd derge lijke appratuur meegeno men. De exacte schade is niet bekend. De politie heeft de inbraken in on derzoek. Motor zonder berijder schept fietsende man TERNEUZEN - Een 35-jarige Terneuzense fietser moest maandagavond naar streekzie kenhuis De Honte worden over gebracht met letsel aan hoofd en enkel nadat hij betrokken was geweest bij een verkeersonge val. De man reed kort na half negen over de Serlippensstraat in zijn woonplaats toen hij achter zich een motor hoorde aankomen. De motorrijder passeerde ech ter niet, maar kwam achter de fietser ten val. De motor schoof door over de weg, raakte de fiet ser, die kwam te vallen en kwam vijftig meter verderop tegen een boom tot stilstand. De motorrij der kwam er met een pijnlijke arm vanaf. De kwetsuren van de fietser waren ernstiger. Hij werd per ambulance naar het zieken huis gebracht voor verdere be handeling. De politie nam het rijbewijs van de motorrijder in. De man had volgens getuigen erg hard - ver moedelijk 90 kilometer per uur gereden - terwijl daar slechts 50 is toegestaan. De motorrijder wordt gevaarlijk rijden ten laste gelegd. TERNEUZEN Concert - In het Terneuzense verzorgingshuis Bachtendieke verzorgen de 10-jarige Sandra Kuypers (saxofoon) en de 9-ja- rige Valesca Jansen (dwarsfluit) uit Terneuzen vanmiddag (woensdag) een concert. Zij brengen zowel klassieke als mo derne werken ten gehore. Bei den zijn leerlingen van de mu ziekschool. Het repertoire dat zij zullen brengen hebben zij zelfstandig opgesteld. Het con cert begint om 14.45 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 54