Badstrand taboe voor honden PZC :lijkheid Goes goochelt met geld theater T oegankelij kheid kinderopvang in geding op Tholen Waterschap houdt tarieven in de hand Gemor over bouw dure werkplaats voor waterschap want vol vol Gemeente verbiedt modeshow voor ouderen in De Veste Vervuiling duinvallei Rockanje valt mee zeeland Steeds meer klachten over overlast in Grevelingengebied Auto botst op lichtmast Terneuzen krijgt eigen dukaten 25iam£ 10 april %25>mr Zaterdag 10 april zigeuneravond lekker eten en drinken onder het genot van zigeunermuziek verzorgd door Latzso vanaf 19.00 uur. Reserveren 0111-450033 woensdag 31 maart 1999 s22 door Rolf Bosboom ʧp 'W&.-ÏX: Op de Schouwen-Duivelandse stranden mogen honden overdag alleen aangelijnd komen. Voor tienen 's ochtends of na zevenen 's avonds mag de riem los. foto Marijke Folkertsma door Rolf Bosboom GOES - De algemene vergadering van Waterschap Zeeuwse Eilanden blijft moeite houden met de investering van 3,2 miljoen gulden in een nieuwe loods- /werkplaats in Eindewege. De hoofdin gelanden vinden het een wel erg fors be drag, maar zien tegelijkertijd ook geen goede argumenten om liet plan af te wij- De nieuwbouw op het industrieterrein van Eindewege vervangt de sterk verou derde loods aan de Tervatenseweg in KLoetinge. Het nieuwe complex bestaat uit drie delen: een stallingsruimte voor de voer- en werktuigen, een verblijfs- ruimte voor het personeel en een centrale werkplaats voor het onderhoud van technische installaties. De werkplaats is bedoeld voor reparaties en onderhouds beurten van installaties uit het totale werkgebied van het waterschap. Eind januari hadden de hoofdingelan den in de commissies al hun bedenkingen geuit bij het investeringsbedrag, dat ze veel te hoog vonden. Het dagelijks be stuur besloot daarop het voorstel terug te nemen en te bekijken of het bijvoorbeeld mogelijk is de nieuwbouw soberder uit te voeren. De conclusie daarvan is dat be sparingen nauwelijks mogelijk zijn. Ook nieuwbouw op de huidige locatie in Kloetinge is geen haalbare kaart. De leden van de commissies waterbeheer en middelen zeiden dinsdag nog steeds moeite te hebben met het bedrag. „Ge voelsmatig is het veel te hoog, maar ik kan dat niet hard maken"zei DVos in de commissie waterbeheer. M. Sinke en J. Legemate vonden het spijtig dat niet dui delijk is wat de kosten en opbrengsten zijn van de inrichting van een centrale werkplaats. Dijkgraaf W. A Gosselaar antwoordde dat het allesbehalve eenvoudig is om de financiële effecten van een centrale werkplaats in beeld te brengen. J. A Dees, sectorhoofd waterbeheer, gaf aan dat alles uitbesteden altijd duurder uit valt dan wanneer onderhoud en repara tie (deels) in eigen beheer worden ge daan. Dat er één, centrale werkplaats komt is onvermijdelijk, aldus Dees, om dat anders alle bestaande werkplaatsen ingrijpend moeten worden aangepast. „Als je die allemaal aan de huidige mi lieu-eisen wil laten voldoen, dan ben je nog niet klaar." De commissie besloot uiteindelijk 'kritisch maar positief' te adviseren. Ook de sterk uitgedunde com missie middelen bleef dinsdagavond kri tisch. „Ik vind het duur, eigenlijk te duur"zei CJDieleman, die van mening was dat zaken zoals pompen en schakel kasten even goed in een simpele loods kunnen worden gerepareerd als in 'een dergelijk fraai gebouw'„Het ziet er in derdaad deftig uit", viel G. R. Heerebout hem bij. „Dat zou best wel minder kun nen. Het is wel even slikken, maar ik heb geen moeite met het voorstel." De com missie kwam niet tot een eensluidend ad vies. Dieleman wilde eerst inzicht in de precieze ramingen voor de verschillende kosten van het complex. De algemene vergadering beslist woens dag 14 april over de investering van 3,2 miljoen gulden. Een verbouwd en uitgebreid pand van drukkerij Oostbaan Le Cointre aan de Westwal moet straks het nieuwe Goese theater worden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Delen van het badstrand in het Grevelin gengebied worden als het aan de Raad van Bestuur van Natuur- en Recreatieschap De Grevelin- gen ligt verboden terrein voor honden. Er komen bij het schap steeds meer klachten binnen over overlast van honden en - vooral - hun uitwerpselen. De gemeente Goedereede vroeg het Grevelingenschap in 1994 ook al om honden op (gedeeltes van) het strand te weren. Des tijds werd dat verzoek niet ge honoreerd. „Met name omdat hondenbezitters die voor lange re tijd in het gebied verblijven een verbod zouden afkeuren omdat zij hun hond niet thuis kunnen of willen laten"zegt het dagelijks bestuur van het schap over die beslissing. Intussen is het aantal klachten over overlast van honden op het strand steeds verder toegeno men. Niet alleen storen de strandbezoekers zich aan het geblaf en geren van de honden maar vooral aan de hondenpoep die de viervoeters achterlaten. Op het grondgebied van de ge meente Goedereede is het strand alleen overdag taboe voor honden. Tussen 9.00 en 19.00 uur zijn zij niet welkom. Het natuur- en recreatieschap wil aan de Grevelingenzijde van de Brouwersdam een stapje ver der gaan en honden de klok rond weren. Als argument wordt aangevoerd dat het Grevelin- genmeer geen eb en vloed kent en hondendrollen derhalve niet wegspoelen. Welke plaatsen op welke tijden taboe worden voor honden is RITTHEM - Een 52-jarige auto mobilist uit Wolphaartsdijk is maandagavond laat tegen een lichtmast gereden op de Eu- ropaweg-zuid in Ritthem. Het voorval gebeurde in een flauwe bocht. De auto sloeg ver volgens over de kop en kwam in de berm terecht. De bestuurder bleef ongedeerd! Zijn wagen werd zwaar beschadigd. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Door het. onlangs genomen besluit van de gemeenteraad Tholen om geen hogere subsidie aan de Stichting Kinderopvang Tholen beschikbaar te stellen, wordt de toegankelijkheid van de kinder opvang aangetast - meent direc teur van de stichting J. Verhage. De Kinderopvang is gedwongen drie van de acht plaatsen voor kinderen met een medische of sociale indicatie te schrappen. De wachtlijst voor medisch of sociaal geïndiceerde kinderen telt op dit moment twee gezin nen. De accommodatie om deze kinderen te plaatsen is er, zegt Verhage. Het probleem is dat het GOES Bergmuzikanten - De gehandi captenband De Bergmuzikan ten uit Huize Den Berg geven zaterdag 10 april een optreden voor Stichting Buurtwerk Goes Zuid. Het concert vindt plaats in buurthuis De Pit in de Appel straat 2a in Goes en begint om half drie. De zaal is vanaf twee uur open. nog niet bekend. Dat wil het schap in overleg met 'betrokke nen' regelen. In het algemeen geldt overigens in grote gedeel ten van het Grevelingengebied nu al een verbod om honden on- aangelijnd te laten rondlopen. Dat mag alleen op kleine - daar toe aangewezen - gedeelten van De Punt, Kabbelaarsbank, Strand Grevelingendam en wa tersporteilanden Ossenhoek en Mosselbank. Enige plek Als het algemeen bestuur van het Grevelingenschap zich ach ter het voorstel van het dage lijks bestuur schaart, wordt het hondenverbod in het Grevelin gengebied een noviteit voor Schouwen-Duiveland. Elders op het Schouwse strand mogen honden - mits aangelijnd - wel op het strand. Tijdens de perio de van 15 mei tot en met 15 sep tember mogen de viervoeters al leen voor 10.00 uur 's ochtends of na 19.00 uur 's avonds los rond lopen op het strand. Volgens T. Rigter van de ge meente Schouwen-Duiveland komen daar nauwelijks klach ten over overlast door honden binnen. Wel word geklaagd over paarden en hun uitwerpselen. Paarden worden op een aantal delen van het Schouwen-Dui velandse strand niet toegelaten. Elders mogen ze wel op het strand, maar ook in dit geval al leen buiten bepaalde uren. geld ontbreekt. „Ik leg die ver antwoordelijkheid bij de poli tiek. Zij bepaalt of er al dan niet een wachtlijst ontstaat. Ze zor gen er op deze manier voor dat kinderopvang niet voor ieder een toegankelijk is." De Thoolse Kinderopvang kan rekenen op een bedrag van 98.500 gulden, maar heeft een subsidieverzoek voor 150.000 gulden ingediend. Daarmee zouden acht kindplaatsen, van 18.750 gulden per stuk, kunnen worden gefinancierd. De stich ting is van mening dat er in het gemeentefonds meer geld zit dat bestemd is voor de kinderop vang. De gemeente Tholen stelt dat dit geld niet is te achterha len. D66-man J. van den Donker sprak zich 'faliekant' tegen het collegebesluit uit en zei zich te schamen voor het feit dat hij deel uitmaakt van de Thoolse raad. De PvdA en WD-fracties vinden dat in ieder geval aan de kostenstijging als gevolg van CAO-wijzigingen moet worden voldaan. Verhage is vastbeslo ten volgend jaar opnieuw een verzoek voor een hogere subsi die in te dienen. De Goese gemeenteraad speelt met vuur. Er moet een nieuwe schouwburg komen, zo vindt bijna iedereen, maar een groeiende groep raadsleden wil de zorgen over de financiering voor zich uit schuiven. Daarmee kan Goes zich nog lelijk in de vingers snijden. door Rolf Bosboom GOES - Volgende maand moet de gemeenteraad van Goes de knoop over de schouwburg defi nitief doorhakken. Dat er wat de politiek betreft een theater komt aan de Westwal, door een verbouwing en uitbreiding van het pand van drukkerij Ooster- baan Le Cointre, lijdt nauwelijks twijfel. Alleen de SGP/GPV/RPF-fractie staat niet te juichen. De rest wil, nu het al bijna een jaar geleden is dat de laatste voorstelling in de Prins van Oranje werd gespeeld, zo snel mogelijk een nieuwe, volwaardige voorziening. De vraag of een theater op de krap pe locatie wel zo wenselijk is, blijft onbesproken. De kwestie is, zoals altijd: wie gaat dat betalen? De jaarlijkse kosten zijn becijferd op 1,25 miljoen gulden en daarvan ont breekt nog 616.000 gulden. Om dat geld binnen te krijgen en ook nog andere dringende wen sen te realiseren wil het college drie ton bezuinigen en vijf ton binnenhalen door een verho ging van de onroerend-zaakbe- lasting (OZB), geld dat van burgers en/of bedrijven moet komen. Dit zwaard van Damocles doet steeds meer raadsleden ver krampen. Want, zo zeggen zijer staat immers onomwonden in het raadsprogramma dat belas tingverhogingen alleen 'in ui terste noodzaak' worden door gevoerd. Bovendien heeft Goes, al dan niet terecht, nu al de naam van duurste gemeente van Zeeland. Om het dreigende on heil af te wenden is een list ver zonnen. De bouw van de schouwburg, zo luidt de redene ring, begint pas in 2000, dus die 1,25 miljoen is volgend jaar in elk geval nog niet volledig no dig. En hoezee: de verhoging van de OZB kan achterwege blijven! Met deze boekhoudkundige truc is de discussie over een nieuw theater in Goes ontaard in financieel gekrakeel, waar twee partijen recht tegenover elkaar staan. De preciezen (CDA D66 en GroenLinks) steu nen het college en hechten aan een goede financiële onderbou wing; de rekkelijken (WD en in mindere mate PvdA) schuiven de geldkwestie zolang het kan liever op de lange baan. Tot ver bazing van vriend en vijand schaarde maandag SGP/ GPV/RPF zich voor één keer on der de rekkelijken. De fractie verwees daarbij naar de meerja renramingen, die voor 2001 en 2002 gunstige saldi laten zien. Die bedragen overstijgen zelfs de benodigde 616.000 gulden, waarmee het probleem dus voorlopig lijkt te zijn opgelost. De bekering van de christelijke combinatie is des te opmerkelij ker omdat de fractie, onder aan- analyse voering van raadsnestor C. F. Möhlmann, zich altijd als eerste bekommert om het financiële welzijn van de gemeente. Vorige week nog heeft een kleine groep raadsleden op initiatief van Möhlmann de precieze samen stelling van de OZB intensief doorgerekend. Met de steun van de SGP/GPV/RPF dreigt nu zelfs een raadsmeerderheid te ontstaan die van mening is dat het bedrag voor de schouwburg in elk geval volgend jaar niet volledig op tafel hoeft te komen. Daarmee zou de Goese politiek zichzelf een rad voor ogen draaien. Het bedrag van 616.000 gulden is niet alleen volgend jaar nodig, maar ook in 2001, 2002 en tot diep in de vol gende eeuw, zeker veertig jaar lang. Het gaat dus om vele mil joenen. Een gemeenteraad die wel besluit tot een mega-inves- tering als de bouw van een thea ter, maar daarbij niet tegelijk aangeeft waar bijna de helft van al dat geld vandaan moet ko men, handelt financieel uiterst dubieus. Zeker als je bedenkt dat geen enkele schouwburg in Nederland goedkoper uitvalt dan verwacht. Wie vertrouwt op meerjarenramingen, die even veranderlijk zijn als de wind, bouwt luchtkastelen. Uiteindelijk zijn het de betalers van de OZB, burgers en bedrij ven, die om de tuin worden ge leid als de rekkelijken hun zin krijgen. Zij zijn per slot van re kening degenen die te zijner tijd toch de portemonnee moeten trekken, terwijl de beslissing om een schouwburg te bouwen dan al is genomen. Een zuivere afweging is dan niet meer moge lijk en het voornemen om belas tingverhogingen alleen 'in ui terste noodzaak' door te voeren blijkt ineens een wassen neus. En dat alleen omdat enkele raadsfracties, al is het dan maar voor één jaar, vooreen dubbeltje op de eerste rang willen zitten. GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden wil er alles aan doen om de tarieven de komende ja ren zo min mogelijk te laten stij gen. Ook de vaste jaarlijkse stij ging met drie procent (prijsindexering), waar in de be rekeningen van wordt uitge gaan, is voor gezworene J. Hoekman geen uitgemaakte zaak. „Ik ga er niet van uit dat de tarieven zullen dalen, maar we proberen wel de stijging zo veel mogelijk te matigen", zei hij dinsdagavond in de commis sie middelen. Hoofdingeland C. J. Dieleman uitte in de commissie zijn zor gen over de mogelijk forse stij gingen voor de categorie onge bouwd (grondeigenaren). „Ik vind dat het dagelijks bestuur daarvoor nu al maatregelen moet treffen. We moeten op tijd bezuinigen, om te voorkomen dat we over een aantal jaren op een onaanvaardbaar niveau uitkomen." Gezworene Hoekman erkende het probleem en wees erop dat de tarieven ook worden opge dreven door de afname van landbouwgronden. „Dat wor den gigantische bedragen." Hoekman gaf tegelijk aan dat landelijk, door de commissie- Togtema, wordt gestudeerd op een andere wijze van financie ren van waterschappen. De wij ze waarop de kosten nu worden toegedeeld aan de verschillende categorieën, kan daardoor flink op de schop gaan. „Nu hebben we een vrij waardeloze systema tiek", aldus Hoekman. Diele man besloot de bevindingen van de commissie-Togtema af te wachten. Voorjaarsnota De mogelijke stijgingen van de tarieven in de komende jaren worden aangegeven in de voor jaarsnota, die het waterschap voor het eerst heeft opgesteld. Daarin staat ook dat de jaarre kening 1998 waarschijnlijk sluit met een tekort van bijna zes ton, terwijl was gerekend op een overschot van 2,4 miljoen. Oorzaken zijn de wateroverlast van vorig jaar september en te genvallende inkomsten doordat mensen met succes bezwaar hebben gemaakt tegen de her taxatie van hun onroerend goed. Deze tegenvaller viel hoofdin geland A M. M. van Haperen door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - De Schouwse af deling van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (ANBO) mag geen modeshows meer houden met een aanslui tende kledingverkoop in senio rencomplex 'De Veste'. De ge meente Schouwen-Duiveland ziet sinds kort streng toe op de naleving van de regelgeving rond zogeheten 'Vliegende Win kels'. Die verbiedt commerciële activiteiten in dorpshuizen en verenigingsgebouwen. Mevrouw R. Kosters organiseert al een reeks van jaren mode shows in 'De Veste' voor de le den van de Schouwse ANBO- afdeling. Dit jaar was de tradi tioneel drukbezochte show op 11 maart gepland, maar daar stak de gemeente, na de mani festatie jaren oogluikend te hebben toegestaan, een stokje voor. Kosters kreeg geen ver gunning om de zaal van senio rencomplex 'De Veste' voor een modeshow in gebruik te nemen. „Het is erg jammer, want veel mensen hier zijn slecht ter been en gaan niet zomaar even naar de stad voor kledingaankopen. Aansluitend aan de show zou den ze wat kunnen kopen als er iets van hun gading bij zou zijn. Dit jaar was een bedrijf uit Voorburg uitgenodigd dat ge specialiseerd is in kleding voor ROCKANJE - De vervuiling van het natuurgebied het Quakjes- water bij Rockanje valt mee. Dat blijkt uit een onderzoek van Rijkswaterstaat. Slechts één van de 27 vaten, die begin maart bij de aanleg van een natte duin vallei werden aangetroffen, was lek. Uit het vat is motorolie ge stroomd. Daarom is 150 kubieke meter zand afgegraven. De in houd van de overige vaten wordt nog onderzocht. De 200- liter-vaten en het verontreinig de zand zijn inmiddels in een aantal containers opgeslagen. De vrees bestond dat er meer va ten zouden worden gevonden en dat aanzienlijk meer verdachte vloeistof in de grond terecht was gekomen. Voor Rijkswaterstaat wat rauw op het dak. Vooral over de tegenvallende inkom sten was hij verbaasd. „Waarom horen we dat nu pas? Dit is geen konijn die zomaar uit de hoed komt. Dat zie je toch aankomen? Hoekman antwoordde dat dat de laatste maanden pas geleide lijk duidelijk is geworden. Inkomensverlies De commissie besprak ook de verruiming van het jcwijtschel- dingsbeleid, waarbij de norm de komende drie jaar in stappen naar honderd procent van het sociaal minimum moet gaan. Vooral de eerste stappen bete kenen een aanzienlijk inko mensverlies voor het waterschap. Dat wordt gecom penseerd door de tarieven te verhogen. Die stijging is vooral in 2000 fors en later veel kleiner, omdat het inkomensverlies dan beperkter is. Om de tarieven toch geleidelijk te kunnen laten stijgen, stelde G. R. Heerebout voor tijdelijk de reserves aan te spreken. „Je loopt dan alleen de rente mis, maar dat bedrag is te overzien." Hoewel Hoekman het nog in het dagelijks bestuur moet bespre ken, zei hij niet afwijzend te genover het voorstel te staan. „Voor één jaar heb ik daar geen moeite mee." TERNEUZEN - De komst van het nieuwe millennium en de euro is voor de acht onderne mersverenigingen uit Terneu zen reden om een speciaal pro ject te beginnen. Op 7 mei starten zij een Duka- tenactie. Elke Terneuzense dorpskern krijgt zijn eigen du kaat, waarop aan de ene kant de Vliegende Hollander staat afge beeld. Aan de andere zijde prijkt het voormalige wapen van de dorpskernen. De duka ten vertegenwoordigen een waarde van vijf gulden en zijn een geldig betaalmiddel. De munten rouleren tot en met 31 december 1999. De onderne mers kunnen de resterende du katen tot en 15 januari 2000 in leveren bij de deelnemende banken. oudere dames. Toen ik dat tegen de ambtenaar van de gemeente zei, reageerde hij met de opmer king: 'Oh, maar dan gaat het ze ker niet door'. Dat is voor mij onbegrijpelijk." Wetten Volgens ambtenaar W. Ruysse- naars van de afdeling burgerza ken van de, gemeente Schou wen-Duiveland heeft het verbod niets met de herkomst van de bedrijven te maken, maar verbiedt de wet de shows op allerlei fronten."„De mode show in het seniorencomplex is wettelijk strijdig met de drank en horecawet, de vestigingswet, de wet op de Ruimtelijke Orde ning en de winkelsluitingstij- denwet. Daarbij moeten de bezoekende bedrijven inge schreven staan in het handelsre gister. Aan die toetsingscriteria voldeed de modeshow niet." Gewestelijk ANBO-voorzitter J. van Wezel vermoedt dat de plaatselijke middenstand be zwaar tegen de show heeft aan getekend. Dinsdagmiddag, tij dens de voorjaarsvergadering van de ANBO, opperde hij hel idee om de modeshows voortaan in 'een andere vorm te organise ren'. „Als je bijvoorbeeld als vereniging zoiets organiseert en de show niet publiek toeganke lijk maakt, is de vergunnings procedure wellicht te ontwij ken." was dit reden om het gebied af te zetten voor het publiek. Bij het onderzoek waren milieudes kundigen van Rijkswaterstaat, de Milieudienst Rijnmond DC- MR en een milieu-adviesbureau betrokken. Het vermoeden bestaat dat een aannemer de 27 containers eind jaren zestig heeft gedumpt tij dens de aanleg van de nabijgele gen Haringvlietdam. De werkzaamheden aan het Quakjeswater hebben door de grondverontreiniging een paar weken vertraging opgelopen. De oplevering van de ecologi sche duinvallei, een project van Rijkswaterstaat en de Vereni ging Natuurmonumenten, wordt nu begin april verwacht. ANP y Bistro 't Schuitje Schuithaven 6 Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 46