Ziekenhuisplan lijkt gestorte pap PZC T oegankelijkheid kinderopvang in geding op Tholen Tunnelcentrum wacht op klanten Waterschap houdt tarieven in de hand Tholen akkoord met 1,8 miljoen extra voor begroting GGD Thoolse kernbezoeken op hoger plan getild zeeland ,22 Handtekeningen tegen afslanking vestiging Zierikzee overhandigd Oud-Vossemeerse school mag lokaal bijbouwen woensdag 31 maart 1999 door Willem van Dam MIDDELBURG - Gedeputeer de De Kok (volksgezondheid) en ziekenhuistopman Broertjes hebben dinsdagmorgen nog maals gegarandeerd dat het voortbestaan van het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee in elk geval de komende tien jaar verzekerd is. Gezien de me dische ontwikkelingen en het relatief geringe aantal inwoners van Schouwen-Duiveland valt aan een reorganisatie van het ziekenhuis echter niet te ontko men. Gisterochtend reisde een Schouwse delegatie af naar het Middelburgse Abdijcomplex om daar 6400 handtekeningen tegen de voorgenomen afslan king van het Zierikzeese zie kenhuis te overhandigen De protestactie was opgezet door de vier ouderenbonden op het eiland. De handtekeningen werden in ontvangst genomen door de commissaris van de ko ningin in Zeeland. W. van Gel der. gedeputeerde G. de Kok en J. Broertjes, lid van de Raad van Bestuur van de Stichting Oos- terscheldeziekenhuizen. De ouderenorganisaties vinden het onaanvaardbaar dat de in woners van Schouwen-Duive land in de nabije toekomst voor een belangrijk deel zijn aange wezen op het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes; in het zieken huis in Zierikzee worden straks geen grotere operaties meer uit gevoerd. Funest Voorzitter H. Asma van de re gioraad Schouwen-Duiveland van de Anbo toonde zich daar over zeer somber. Hij noemde de plannen dinsdagochtend 'funest'. Volgens de Anbo-voor man dient Schouwen-Duive land een volwaardige zieken huisvoorziening te behouden. Het eiland is weliswaar niet zo heel dicht bevolkt, maar in het toeristenseizoen zit Schouwen- Duiveland mudjevol. Het door sturen van patiënten naar Goes beschouwen de ouderenorgani saties niet als een oplossing. As- ma wees daarbij nog eens op kwetsbare verbindingen (Zee- landbrug, Zandkreekdam). Bo vendien attendeerde hij op de problemen rond het ambulan cevervoer; Zeeland krijgt van minister Borst geen extra geld om een verantwoorde ambulan cevoorziening op te zetten. Zeeuws-Vlaanderen De bezwaren werden gisteroch tend met een begrijpende knik aangehoord, maar het lijkt uit gesloten dat de plannen met het Zierikzeese ziekenhuis worden teruggedraaid. Gedeputeerde De Kok vergeleek de zieken- huisproblematiek in de Ooster- schelderegio met die in Zeeuws- Vlaanderen; daar ontstond en kele jaren geleden met name in West-Zeeuws-Vlaanderen com motie rond de plannen om het ziekenhuis in Oostburg deels te ontmantelen. Het Anthonius- ziekenhuis m Oostburg wordt omgebouwd tot een veredelde polikliniek en het ziekenhuis De Honte in Terneuzen fungeert als centrumziekenhuis. De protes ten daartegen zijn, constateerde De Kok. inmiddels verstomd Volgens wethouder R W. Berre- voets-Ringelberg (volksge zondheid) van Schouwen-Dui veland valt de situatie in Zeeuws-Vlaanderen echter niet te vergelijken met die binnen haar gemeente. Zeeuws-Vlaan deren trekt aanzienlijk minder toeristen en de verbindingen tussen de ziekenhuizen zijn er beter, aldus Berrevoets. OPENBARE BEKENDMAKING Gedeeltelijk goedgekeurd bestemmingsplan 'Landelijk Gebied' Burgemeester.en wethouders \an de gemeente Noord-Be\eland ge\en. inge\olge het bepaalde in anikel 28. lid 6 v an de Wet op de Ruimtelijke Ordening, kennis van het volgende. Gedeputeerde staten \an Zeeland hebben bij besluit d.d. 26 ja nuari 1999. nummer 990826/12. dir RMW. gedeeltelijk goed keuring verleend aan het op 25 juni 199S door de raad der ge meente N'oord-Beveland gewijzigd vastgestelde bestemmings plan "Landelijk Gebied" Een bestemmingsplan dat voorziet in een juridische vertaling van het voor het landelijk gebied van Noord-Beveland voorgestane ruimtelijke beleid. Beleid dat zo veel mogelijk is afgestemd op recente ontwikkelingen in het grondgebruik, in rijks- en provinciaal beleid en in de maat schappelijke opinie met betrekking tot het grondgebruik Goedkeuring is onthouden aan: - anikel 1. lid 21. onder c tsemi-agrarisch bednjf). gedeelte "hondenkennel en -africhtstation. dierenasiel en -pension" aangezien deze activiteiten hinder voor de woonomgeving kunnen opleveren. - anikel 3. lid 2.2 (landschap), voor zover het hier het onder deel "Nieuwe landgoederen en buitenplaatsen" betreft, aan gezien er strijdigheid bestaat met de op dit punt in het streek plan vervatte provinciale beleid. - anikel 4. lid 3 I (bebouwing binnen het bouwblok), voor zo ver het agrarische bouwblokken betreft die zijn gelegen bin nen een afstand van 100 meter rondom woonkernen, gebie den met de bestemming "recreatieve doeleinden, subbestem- ming kampeerterrein'alsmede voor de buiten het plange bied gelegen gebieden die zijn bestemd tot verblijfsrecreatie en gebieden met de bestemming "natuurgebied", in deze ge bieden dienen de bouwblokken namelijk op de plankaart te worden aangegeven: - artikel 24. leden 7 (uijbreiiiing intensieve veehouderij) en 13 (toevoeging van een tak intensieve veehouderij) en anikel 25. lid 2. derde v oor zover het de zinsnede "en de totale be- dnjfsv loeropperv lakte van een met-grondgebonden agrarisch bedrijf maximaal 5000 m betreft, aangezien deze mogelijk heden niet stroken met de recentelijk vastgestelde Streek planherziening "Vestigingsbeleid intensieve veehouderij": - de anikelen 4. lid 4.2. onder 1 (toevoegen tak tuinbouw vere deling). 24. lid 12 (toevoegen tak tuinbouw veredeling tot 5000 mi en 25. lid 4.1 (omschakelen naar tuinbouw verede ling». wegens het ontbreken van een ruimtelijke argumentatie voor het opleggen van beperkingen aan deze ontwikkelings mogelijkheden: - artikel 24. lid 4 i waterbassin buiten het agransch bouwblok het toestaan van dergelijke bouwwerken dient van een wijzi gingsbevoegdheid afhankelijk te w orden gesteld en aan - de staat van bedrijfsactiviteiten, voor zover de activiteiten zijn ingeschaald in de miheueategoneën 3 en 4. alsmede groothandel, met uitzondering van agrarische groothandel, zoals genoemd onder 61 II en 61.14. aangezien deze activi teiten om diverse uiteenlopende redenen in het landelijk ge bied als niet passend worden beschouwd. Het besluit van gedeputeerde staten, alsmede het bestemmings plan. liggen, met ingang van donderdag 1 april 1999. geduren de zes weken, voor eenieder ter gemeentesecretarie (afdeling Grondgebied, kamer 1.17). Voorstraat 31 te Wissenkcrke. ter inzage. Ingevolge het bepaalde in artikel 28. lid 7 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening kan degene die zich. op grond van artikel 27. lid 1 of 2 van deze Wet. tijdig tot gedeputeerde staten heeft gewend, alsmede een belanghebbende die kan aantonen dat hij/zij redelijkerwijs niet in staat is geweest zich overeenkom stig laatstgenoemd artikel tot gedeputeerde stalen te wenden, gedurende de hiervoor vermelde termijn van terinzagelegging. beroep instellen bij de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019. 2500 EA 's-Gravenhage. Gelijke bevoegdheid komt toe aan eenieder die bedenkingen heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door gedeputeerde staten Het goedkeuringsbesluit treedt, ingevolge het bepaalde in arti kel 28. lid 8 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, in wer king daags na afloop van de beroepstermijn, tenzij binnen die termijn een verzoek om voorlopige voorziening is ingediend bij de voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State. In dal geval treedt hel besluit niet in werking voordat op een dergelijk verzoek is beslist. Wissenkerke. 31 maan 1999. Burgemeester en wethouders van Noord-Beveland. de burgemeester. M. L. Everaers de secretaris Mr F G. A. G Weijmans. Voorzitter Asma (rechts) van de regioraad van de Schouwse Anbo overhandigt commissaris van de koningin Van Gelder het pakket hand tekeningen tegen afslanking van het Zierikzeese ziekenhuis. foto Ruben Oreel door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Door het onlangs genomen besluit van de gemeenteraad Tholen om geen hogere subsidie aan de Stichting Kinderopvang Tholen beschikbaar te stellen, wordt de toegankelijkheid van de kinder opvang aangetast - meent direc teur van de stichting J. Verhage. De Kinderopvang is gedwongen drie van de acht plaatsen voor kinderen met een medische of sociale indicatie te schrappen. De wachtlijst voor medisch of sociaal geïndiceerde kinderen telt op dit moment twee gezin nen. De accommodatie om deze kinderen te plaatsen is er, zegt Verhage. Het probleem is dat het geld ontbreekt. „Ik leg die ver antwoordelijkheid bij de poli tiek. Zij bepaalt of er al dan niet een wachtlijst ontstaat. Ze zor gen er op deze manier voor dat kinderopvang niet voor ieder een toegankelijk is." De Thoolse Kinderopvang kan rekenen op een bedrag van 98.500 gulden, maar heeft een subsidieverzoek voor 150.000 gulden ingediend. Daarmee zouden acht kindplaatsen, van 18.750 gulden per stuk, kunnen worden gefinancierd. De stich ting is van mening dat er in het gemeentefonds meer geld zit dat bestemd is voor de kinderop vang. De gemeente Tholen stelt dat dit geld niet is te achterha len. Wethouder I. C. Moerland zei maandag in de raadsverga dering dat er zowel een financi ële als politieke afweging moet worden gemaakt. „We doen ons best om de kinderopvang goed te regelen, maar we moeten Nog weinig mensen hebben de moeite genomen een kijkje te nemen in het informatiecentrum in het gemeentehuis te Heinkenszand. foto Willem Mieras door René Schrier HEINIÖINSZAND - Het loopt nog niet echt storm op het spreekuur van Kim Geelhoed in het tunnelinformatiecentrum in het gemeentehuis te Heinkens zand. Natuurlijk verschillende ambtenaren zijn al eens langs geweest om poolshoogte te ne men en eens te kijken hoe het zit met de tunnel en de wegen die er naar toe leiden. En ook een en kele inwoner van de gemeente liet er al zijn gezicht zien. „Maar ik denk dat het meer begint te leven als er echt bouwwerk zaamheden zijn. Nu wordt er al leen nog maar aan de voorberei dingen gewerkt", aldus Geelhoed. Op de eerste verdieping inde hal van het gemeentehuis te Hein kenszand is een bescheiden tun nelinformatiecentrum inge richt. Verschillende zaken, zoals informatiepanelen en meubilair die er zijn opgesteld, hebben een licht gebogen vorm. Dat is een verwijzing naar de ringvormige tunnel. Op de in formatiepanelen zijn tekenin gen te zien van de tunnelbuizen en van het tracé. Verder is er een dia-presentatie van de gemeen te Borsele, die zich tegenwoor dig een -gemeente van contras ten noemt. Op het blad van de tafel die in het centrumpje staat, is een grove planning van de werkzaamheden terug te vin den. Twee weken Geelhoed: „Het gaat er om dat wij hier algemene informatie kunnen verschaffen aan inwo ners van Borsele en mensen uit de omgeving die in het project geïnteresseerd zijn. Echt heel specifieke vragen over allerlei technische zaken die met het werk te maken hebben of details kan ik niet beantwoorden. Maar die noteer ik en dan zorg ik er voor dat de mensen binnen twee weken antwoord hebben." Elke maand, op de eerste don derdag van de maand, houdt Kim Geelhoed tussen 17.00 uur en 20.00 uur spreekuur in het in formatiecentrum. Maar ook buiten het spreekuur kunnen belangstellenden in het cen trum terecht, maar dan alleen om de panelen te bekijken. Als er een informatrice in het cen trum aanwezig is, kunnen ook wat meer gedetailleerde kaar ten bekeken worden. Verder verzamelt Kim Geelhoed alle krantenknipsels die ze te pak ken kan krijgen over het project. En natuurlijk zijn er dan folders en brochures. Actiegroepen „Ik zit hjer niet om in discussie te gaan met bijvoorbeeld actie groepen of dorpsraden. Ik zit hier puur voor de informatie verstrekking", benadrukt Geel hoed, afkomstig uit Heinkens zand. Ze is officieel in deeltijddienst bij het bedrijf Po dium dat weer door de NV Wes- terscheldetunnel is ingehuurd voor de verzorging van infor matie en communicatie. Deze tijdelijke baan past prima in haar studie communicatie dieze in Rotterdam volgt. Het ge meentehuis van Heinkenszand is ook niet echt vreemd terrein voor haar, want ze liep er al sta ge bij de afdeling voorlichting. door Esme Soesman OUD-VOSSEMEER - Openba re basisschool Die Heenetrecht in Oud-Vossemeer mag uitbrei den met een tijdelijk bouwwerk bedoeld voor groep vijf. Het vo rige jaar ingediende verzoek tot uitbreiding werd uit geldgebrek afgewezen. Nu is er wel geld beschikbaar, door een meevallende kapitaal- last bij de uitbreiding van het Calvijn College. De uitbreiding van Die Heenetrecht kost 184.000 gulden en gaat, bij een afschrijvingstermijn van vijf tien jaar en een rente van zes procent gepaard met een kapi- taallast van 23.300 gulden. De Oud-Vossemeerse school heeft recht op uitbreiding tot 2005. Uitgaande van het voornemen van het Rijk om vanaf augustus 2000 extra formatie toe te ken nen in het kader van kl assen ver kleining heeft de school zelfs recht op uitbreiding voor de vijfde groep tot en met 2 009Dat betekent dat de nieuwe ruimte, met een vloeroppervlakte van tachtig vierkante meter, een noodlokaal of semi-permanent gebouw zal zijn. Permanent bij bouwen mag namelijk uitslui tend als er tenminste voor vijftien jaar behoefte is aan uit breiding. Gedeeltelijk intrekken bij School met de Bijbel De Ark in Oud-Vossemeer is geen alterna tief. Uit de laatste ruimtebe hoefteberekening blijkt dat De Ark tot het jaar 2011 recht heeft op huisvesting voor drie groe pen. De school beschikt over even zoveel lokalen. zuinig omgaan met centen." D66-man J. van den Donker sprak zich 'faliekant' tegen het collegebesluit uit en zei zich te schamen voor het feit dat hij deel uitmaakt van de Thoolse raad. De PvdA en WD-fracties vinden dat in ieder geval aan de kostenstijging die een gevolg is van CAO-wijzigingen moet worden voldaan. Verhage is vastbesloten volgend jaar opnieuw een verzoek voor een hogere subsidie in te dienen. Bovendien pleit ze ervoor dat het geld in het gemeentefonds in de toekomst wordt geoormerkt. De gemeente Tholen heeft even min een streep onder de opvang- kwestie gezet. Moerland: „We proberen er sa men met de kinderopvang uit te komen en zijn volop in gesprek met elkaar." door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden wil er alles aan doen om de tarieven de komende ja ren zo min mogelijk te laten stij gen. Ook de vaste jaarlijkse stij ging met drie procent (prijsindexering), waar in de be rekeningen van wordt uitge gaan, is voor gezworene J. Hoekman geen uitgemaakte zaak. „Ik ga er niet van uit dat de tarieven zullen dalen, maar we proberen wel de stijging zo veel mogelijk te matigen", zei hij dinsdagavond in de commis sie middelen. Hoofdingeland C. J. Dieleman uitte in de commissie zijn zor gen over de mogelijk forse stij gingen voor de categorie onge bouwd (grondeigenaren). „Ik vind dat het dagelijks bestuur daarvoor nu al maatregelen moet treffen. We moeten op tijd bezuinigen, om te voorkomen dat we over een aantal jaren op een onaanvaardbaar niveau uitkomen." Gezworene Hoekman erkende het probleem en wees erop dat de tarieven ook worden opge dreven door de afname van landbouwgronden. „Dat wor den gigantische bedragen." Hoekman gaf tegelijk aan dat landelijk, door de commissie- Togtema, wordt gestudeerd op een andere wijze van financie ren van waterschappen. De wij ze waarop de kosten nu worden toegedeeld aan de verschillende categorieën, kan daardoor flink op de schop gaan. „Nu hebben we een vrij waardeloze systema tiek", aldus Hoekman. Diele man besloot de bevindingen van de commissie-Togtema af te wachten. Voorjaarsnota De mogelijke stijgingen van de tarieven in de komende jaren worden aangegeven in de voor jaarsnota, die het waterschap voor het eerst heeft opgesteld. Daarin staat ook dat de jaarre kening 1998 waarschijnlijk sluit met een tekort van bijna zes ton, terwijl was gerekend op een overschot van 2,4 miljoen. Oorzaken zijn de wateroverlast van vorig jaar september en te genvallende inkomsten doordat mensen met succes bezwaar hebben gemaakt tegen de her taxatie van hun onroerend goed. Deze tegenvaller viel hoofdin geland A M. M. van Haperen wat rauw op het dak. Vooral over de tegenvallende inkom sten was hij verbaasd. „Waarom horen we dat nu pas? Dit is geen konijn die zomaar uit de hoed komt. Dat zie je toch aankomen? Hoekman antwoordde dat dat de laatste maanden pas geleide lijk duidelijk is geworden. Inkomensverlies De commissie besprak ook de verruiming van het kwijtschel- dingsbeleid, waarbij de norm de komende drie jaar in stappen naar honderd procent van het sociaal minimum moet gaan. Vooral de eerste stappen bete kenen een aanzienlijk inko mensverlies voor het waterschap Dat wordt gecom penseerd door de tarieven te verhogen. Die stijging is vooral in 2000 fors en later veel kleiner, omdat het inkomensverlies dan beperkter is. Om de tarieven toch geleidelijk te kunnen laten stijgen, stelde G. R. Heerebout voor tijdelijk de reserves aan te spreken. „Je loopt dan alleen de rente mis, maar dat bedrag is te overzien." Hoewel Hoekman het nog in het dagelijks bestuur moet bespre ken, zei hij nigt afwijzend te genover het voorstel te staan „Voor één jaar heb ik daar geen moeite mee." Nederlandtsche Gedenck-clanck in Kapelle KAPELLE - Zangvereniging Crescendo uit Kapelle-Bieze- linge houdt zaterdag 17 april een zangavond rond de Neder landtsche Gedenck-clanck. De uitvoering, die de Grote Adri- aen Valerius Zangavond met spreekstem wordt genoemd, wordt gehouden in de Hervorm de kerk. De liederen van Valerius, die in 1575 werd geboren, drukken het fiere zelfbewustzijn uit van de zeventiende-eeuwse Nederlan der. Medewerking wordt ver leend door organist Bram Beek man, het kinderkoor, kleinkoor, koperkwartet, een instrumen taal ensemble en een medewer ker die de spreekstem verzorgt. De zangavond begint om half acht. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De commissie algemeen bestuur en welzijn van de gemeente Tholen is dinsdagavond akkoord ge gaan met de herziene begro tingswijziging van de GGD. Evenals het college van burge meester en wethouders is de commissie bereid om in te stem men met de verhoging van 1,8 miljoen gulden voor het reste rende jaar. Wel hanteert Tholen een plafond van twee miljoen gulden voor volgend jaar. Volgens GGD-directeur V. A J. Slenter zijn er twee of drie Zeeuwse gemeenten die nog niet hebben ingestemd met de be grotingswijziging. Donderdag 1 april komt het algemeen be stuur van de gezondheidsdienst bij elkaar. Reden voor de ge meente Tholen om gisteren avond een spoedvergadering te beleggen, waarin de fracties zich konden uitspreken over het door het college ingenomen standpunt. Eind oktober besloot een meer derheid van de Thoolse raad niet in te stemmen met het door de GGD extra gevraagde be drag van twee miljoen. In de herziene wijziging is echter - naast het doorvoeren van bezui nigingen - geld uitgetrokken voor begeleiding door een ex tern bureau en voor lokaal ge wenst beleid. Volgens wethouder I. C. Moer land, tevens voorzitter van het bestuur van de GGD, is vooral de bereidheid om een vraagge stuurde organisatie van de GGD te maken in de ogen van B en W een belangrijke winstpunt. Hij hamert ook op een verbeterde communicatie en op het gebruik van kennis die elders - in Zuid- Oost-Brabant - is opgedaan. Verschillende fracties zetten vraagtekens bij de toekomst. Het door de gemeente voorge stelde plafond van twee miljoen heeft consequenties. Het nu ge vraagde geld is voor het reste rende jaar. Voor een heel jaar zou 2,4 miljoen gulden nodig zijn. Het plafond kan de prioriteiten lijst, die alle Zeeuwse gemeen ten gaan maken, onder druk zet ten - blikte P. van Belzen (R PF/GPV) vooruit. Moerland be vestigde dat, hoewel hij ver wacht dat er door samenwer king nog wel winst is te behalen. Een poging van M. A van Beek (CDA) om de overgang naar vraaggestuurde organisatie binnen twee jaar af te dwingen, liep op niets uit. Volgens Slenter kan de GGD dat wel aan, maar zullen gemeenten eerst met hun wensenlijstjes over de brug moeten komen. Moerland ge bood de fracties het college scherp te houden op dat punt. Binnen de GGD-organisatie be gint de langdurige onzekerheid - na onder meer een vernieti gend inspectierapport in het voorjaar van 1998 en de nijpen de financiële twijfel - zichtbaar te worden. „We krijgen uitval en mensen solliciteren elders. Ze worden ook aangenomen, want ze zijn goed. We zitten behoor lijk in de problemen", aldus Slenter. door Esme Soesman STAVENISSE - Organisaties en individuele burgers kunnen bij de nieuwe reeks kernbezoeken op Tholen zelf knelpunten aan voeren, mits de klachten geen betrekking hebben op loslig gende putdeksels, kapotte lan taarnpalen of andere kleinere problemen. De kernbezoeken door B en W, waarvan de eerste op woensdag 21 april in Stavenisse wordt ge houden, zijn van opzet veran derd. Om te voorkomen dat ge sprekken tussen gemeente en burgers verzanden in gepraat over 'kleine' zaken moeten pun ten waar burgers of plaatselijke organisaties over gedachten willen wisselen vooraf worden aangemeld. Dat kan telefonisch (0166 - 668210) of schriftelijk tot maandag 5 april. Spelregel is dat de aangedragen kwesties een hele straat, wijk of kern moeten aangaan. Het ge zelschap dat de kernen aandoet (jaarlijks worden vier plaatsen aangedaan), bestaat naast het college uit het management team en één vertegenwoordiger per raadsfractie. Na Stavenisse zijn Sint-Annaland, Scherpe- nisse en Tholen aan de beurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 40