Waterschap mort over dure loods PZC PZC Goes goochelt met geld theater Appartementenhotel in Kortgene mag gebouwd worden Stoplichten voor gevaarlijke kruising Begraafplaatsen Waarde en Rilland worden uitgebreid Raad Kapelle oneens met plan bijdrage leerlingenvervoer Gemeente kan eerste huis Zanddijk kopen zeeland ,21 Bouw in Eindewege kost 3,2 miljoen gulden Charitatief feest voor countryfans woensdag 31 maart 1999 door Rolf Bosboom GOES - De algemene vergade ring van Waterschap Zeeuwse Eilanden blijft moeite houden met de investering van 3,2 mil joen gulden in een nieuwe loods/werkplaats in Eindewe ge. De hoofdingelanden vinden het een wel erg fors bedrag, maar zien tegelijkertijd ook geen goede argumenten om het plan af te wijzen. De nieuwbouw op het industrie terrein van Eindewege vervangt de sterk verouderde loods aan de Tervatenseweg in Kloetinge. Het nieuwe complex bestaat uit drie delen: een stallingsruimte voor de voer- en werktuigen, een verblijfsruimte.voor het perso neel en een centrale werkplaats voor het onderhoud van techni sche installaties. De werkplaats is bedoeld voor reparaties en onderhoudsbeurten van instal laties uit het totale werkgebied van het waterschap. Eind januari hadden de hoofd ingelanden in de commissies al hun bedenkingen geuit bij het investeringsbedrag, dat ze veel te hoog vonden. Het dagelijks bestuur besloot daarop het voorstel terug te nemen en te be kijken of het bijvoorbeeld mo gelij k is de nieuwbouw soberder uit te voeren. De conclusie daar van is dat besparingen nauwe lijks mogelijk zijn. Ook nieuw bouw op de huidige locatie in Kloetinge is niet haalbaar. De leden van de commissies wa terbeheer en middelen zeiden dinsdag nog steeds moeite te hebben met het bedrag. „Ge voelsmatig is het veel te hoog, maar ik kan dat niet hard ma ken", zei D. Vos in de commissie waterbeheer. M. Sinke en J. Le- gemate vonden het spijtig dat niet duidelijk is wat de kosten en opbrengsten zijn van de in richting van een centrale werk plaats. Dijkgraaf W. A Gosselaar ant woordde dat het allesbehalve eenvoudig is om de financiële effecten van een centrale werk plaats in beeld te brengen. J. A Dees, sectorhoofd waterbeheer, gaf aan dat alles uitbesteden al tijd duurder uitvalt dan wan neer onderhoud en reparatie door Ingrid Huibers KORTGENE - D. J. Lucas van Veersehoek BV mag gewoon doorgaan met de bouw van een appartementenhotel aan de Weststraat in Kortgene. Dit tot grote teleurstelling van buurt bewoner J. van Eerten die de rechter maandag vroeg de bouwvergunning in te trekken. „In december hebben we bij de rechtbank gewonnen, omdat de gemeente een bouwvergunning had afgegeven die niet in over eenstemming was met de gel dende bouwvoorschriften", zegt Van Eerten. „Maar nu geeft de rechter de gemeente gelijk, terwijl de nieuwe vergunning volgens ons weer niet aan de bouwvoorschriften voldoet." Het juridisch gevecht gaat om de vergunning voor de bouw van (deels) in eigen beheer worden gedaan. Dat er één, centrale werkplaats komt is onvermijde lijk, aldus Dees, omdat anders alle bestaande werkplaatsen in grijpend moeten worden aange past. De commissie besloot uiteindelijk 'kritisch maar posi tief' te adviseren. Ook de sterk uitgedunde commissie midde len bleef dinsdagavond kritisch. „Ik vind het duur, eigenlijk te duur", zei C. J. Dieleman, die van mening was dat zaken zoals pompen en schakelkasten even goed in een simpele loods kun nen worden gerepareerd als in 'een dergelijk fraai gebouw' „Het ziet er inderdaad deftig uit", viel G. R. Heerebout hem bij. „Dat zou best wel minder kunnen. Het is wel even slikken, maar ik heb geen moeite met het voorstel." De commissie kwam niet tot een eensluidend advies. Dieleman wilde eerst inzicht in de precieze ramingen voor de verschillende kosten van het complex. De algemene vergadering be slist woensdag 14 april over de investering van 3,2 miljoen. zes appartementen aan de West straat. Daarmee is het project van Veersehoek echter nog lang niet klaar. Ook aan de Hoofd straat worden zo'n tien apparte menten gebouwd. Samen met hotel het Veerse Meer aan de Weststraat en restaurant de Waardin aan de Hoofdstraat moeten de logiesverblijven één complex gaan vormen. Voor de bouw van de appartementen aan de Hoofdstraat heeft de ge meente inmiddels ook een bouwvergunning afgegeven. Dit tot groot ongenoegen van Van Eerten. Tegen de bouwvergunning zijn bij de gemeente door een tiental bewoners van de West- en Oost straat overigens ook bezwaar schriften ingediend. Deze wor den woensdag 21 april door de commissie bezwaar en beroep behandeld. Het kruispunt Stoofweg-Sloeweg bij 's-Heerenhoek. foto Willem Mieras door René Schrier 's-HEERENHOEK - De pro vincie gaat het kruispunt Stoofweg-Sloeweg nabij 's- Heerenhoek beveiligen met een verkeerslichteninstallatie. Het kruispunt staat bekend als erg onveilig. Het staat op de twaalfde plaats van de meest gevaarlijke pun ten in Zeeland en op de vierde plaats als het gaat om provin ciale wegen. Zeer recent vond hier nog een dodelijk ongeval plaats. De provincie wil het bestek nog voor de zomer openbaar aanbesteden. Een definitieve oplossing is de aanleg van de verkeersregelin stallatie niet. Het probleem is dat nu nog niet duidelijk is wat er in de toekomst in dat gebied gaat gebeuren. Zo is het waar schijnlijk dat de spoorlijn op die plaats verdwijnt. Verder staat nog niet vast hoe het nieuwe bedrijventerrein Sloepoort er gaat uitzien en wat de effecten zullen zijn. Ook de NV Westerscheldetun- nel wacht nog even af met de definitieve uitvoering van de aansluiting van de Sloeweg op de weg naar de tunnel. Als die stukjes van de puzzel in elkaar vallen kan er meer gezegd worden over een definitieve oplossing voor de kruising Sloeweg-Stoofweg. De voor keur van de provincie gaat uit naar de aanleg van een zoge naamde stroomweg. Dat zou betekenen dat er een ongelijk vloerse kruising moet komen. Dat is echter zo duur dat daar voorlopig vanaf gezien wordt. Alhoewel vaststaat dat de ver keerslichten waarschijnlijk geen tien jaar blijven staan, wil het provinciaal bestuur toch maatregelen nemen. In de nieuwe situatie komt er op de Sloeweg een aparte opstel- strook voor iedere richting. Extra hindernis is een spoor lijn parallel aan de Sloeweg. De kosten van het plan zijn ge raamd op 830.000 gulden. Voor het project is 51.500 gul den subsidie beschikbaar in het kader van de Gebundelde Doeluitkering (GDU). Protest ouderenpartijen ongegrond MIDDELBURG - Provinciale Staten hebben dinsdag het be zwaar van de gezamenlijke ouderenpartijen tegen de uitslag van de Statenverkiezingen van 3 maart afgewezen. Lijsttrek ker L. J. van Doorn van AOV/Unie55+/Senioren2000 tekende protest aan omdat hij het niet eens was met de verdeling van de restzetels. Een meerderheid van de Statenleden verklaarde het bezwaar van Van Doorn ongegrond omdat de verdeling van de restzetels overeenkomstig de Kieswet is gebeurd. Dwangsom voor Pechiney VLISSINGEN - Aluminiumsmelter Pechiney in Vlissingen- Oost heeft van Gedeputeerde Staten nog vijf maanden de tijd gekregen om twee homogenisatie-ovens aan te passen. Dat is nodig om binnen de normen voor de uitstoot van rookgassen (stikstofoxiden) te blijven. Als de ovens op 1 september nog niet zijn voorzien van nieuwe branders, legt de provincie het bedrijf een dwangsom op van vijfduizend gulden per dag, met een maximum van 600.000 gulden. GS hebben Pechiney dat dinsdag laten weten. Het bedrijf is ook van plan de ovens op korte termijn aan te passen. Omdat de branders speciaal ge maakt moeten wordenverwacht Pechiney hiervoor nog enige maanden nodig te hebben. De deadline van 1 september denkt Pechiney te kunnen halen. Auto botst op lichtmast RITTHEM - Een 52-jarige automobilist uit Wolphaartsdijk is maandagavond laat tegen een lichtmast gereden op de Eu- ropaweg-zuid in Ritthem. Het voorval gebeurde in een flauwe bocht. De auto sloeg vervolgens over de kop en kwam in de berm terecht. De bestuurder bleef ongedeerd. Zijn wagen werd zwaar beschadigd. Nehalennia verder in Lagerhuis MIDDELBURG - De scholieren van Scholengemeenschap Nehalennia in Middelburg hebben de kwartfinale van de de batcompetitie 'Op weg naar het Lagerhuis' goed afgerond. De kwartfinale werd dinsdag gehouden in het Lagerhuis-decor in de Rode Hoed in Amsterdam. Op donderdag 15 april wordt de halve finale met de Nehalennia-scholieren uitgezonden bij de VARA op Nederland 3. Het schoolteam dat uiteindelijk de finale op zaterdag 24 april wint, gaat naar het Engelse Lager huis. Lading mest belandt in sloot SAS VAN GENT - Medewerkers van de gemeente Sas van Gent en het waterschap Zeeuws-Vlaanderen moesten maan dagavond in actie komen nadat een met kunstmest geladen aanhanger in een naast de Sasdijk gelegen sloot terecht was gekomen. Om milieuschade te voorkomen werd de lading kunstmest uit de sloot geschept. Het ongeval gebeurde toen de 47-jarige tractorbestuurder op de dijkweg moest uitwijken voor een tegenligger. Bij die manoeuvre brak de stabilisator stang van de tractor en raakte de achter de trekker hangende aanhangwagen en kunstmeststrooier uit balans. De aan hangwagen sloeg om en kwam in de sloot terecht. De kunst meststrooier werd volledig vernield. Werkstraf na vechtpartij in café MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 28-jarige Temeuzenaar voor mishandeling veroor deeld tot zestig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Voor het in het bezit hebben van een boks beugel en een traangasbusje moet de verdachte 300 gulden boete betalen. De man had op 13 september 1997 in een café in Sas van Gent meegedaan aan een vechtpartij. door Ingrid Huibers WAARDE - Zowel de begraaf plaats in Waarde als die in Ril land wordt uitgebreid. In Waar de moet daarom een perceel van zo'n vijftienhonderd vierkante meter worden aangekocht; in Rilland beschikt de gemeente al over vierduizend vierkante me ter grond. De totale kosten van beide uitbreidingen bedragen bijna vijf ton. De vorige uitbreiding van de be graafplaats in Waarde vond plaatsin 1976. Toen kocht de ge meente Reimerswaal uiteinde lijk de helft van de in het gelden de bestemmingsplan als begraafplaats aangewezen gronden. De toenmalige eige naar wilde niet verkopenwaar door de grond onteigend moest worden. Dat lukte maar voor de helft van het perceel. Over de aankoopnuvan de an dere helft van die grond, heeft de gemeente inmiddels overeen stemming bereikt met de huidi- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl ge eigenaar. De kosten van het perceel bedragen bijna 24.000 gulden. Volkstuintjes In Rilland werd de grond, gren zend aan de algemene begraaf plaats, eind 1997 al door de ge meente aangekocht. Op de helft van het perceel, vierduizend vierkante meter groot, zijn in middels volkstuintjes aange legd. De grondaankoop, anderhalf jaar geleden, is gefinancierd uit de verkoop van een ander stuk grond in Rilland aan de Algeme ne Woningbouwvereniging Rei merswaal. Van de opbrengst in inmiddels nog ruim 180.000 gulden beschikbaar. Voor de overige kosten van de inrichting van het nieuwe stuk begraafplaats vraagt het colle ge de commissie openbare wer ken nog om een krediet van 52.500 gulden. Ook wordt zij ge vraagd het benodigde krediet van 250.000 gulden voor Waar de goed te keuren. De commissie openbare werken vergadert dinsdag 6 april om 19.30 uur. BERGEN OP ZOOM - Tweede paasdag, 5 april, is er in de Eve nementenzaal Stoeleinat in Bergen op Zoom een paascoun- try. De opbrengst van het mu ziekevenement voor country- liefhebbers komt ten goede aan kankerpatiënten. Stichting 14 in 't uur, een sport- team uit Bergen op Zoom, orga niseert de paascountry. Het sport team heeft verschillende country-artiesten aangetrok ken om op het evenement op te treden. Cash on Delivery, Neva da", Renegade en Frank Jansen: artiesten die hun sporen in de country-wereld hebben ver diend. Cash on Delivery vormde een tijd een zesmansformatie met country-zangeres Ilse de Lange. Nevada en Renegade zijn bands met vijf leden, die al jaren mee draaien in de countrywereld. Frank Jansen is, ondanks dat hij uit Steenbergen komt, een in ternationale artiest.De paas country begint om 14.00 uur. Een verbouwd en uitgebreid pand van drukkerij Oostbaan Le Cointre aan de Westwal moet straks het nieuwe Goese theater worden. foto Dirk-Jan Gjeltema De Goese gemeenteraad speelt met vuur. Er moet een nieuwe schouwburg komen, zo vindt bijna iedereen, maar een groeiende groep raadsleden wil de zorgen over de financiering voor zich uit schuiven. Daarmee kan Goes zich nog lelijk in de vingers snijden. door Rolf Bosboom GOES - Volgende maand moet de gemeenteraad van Goes de knoop over de schouwburg defi nitief doorhakken. Dat er wat de politiek betreft een theater komt aan de Westwal, door een verbouwing en uitbreiding van het pand van drukkerij Ooster- baan Le Cointre, lijdt nauwelijks twijfel. Alleen de SGP/GPV/RPF-fractie staat niet te juichen. De rest wil, nu het al bijna een jaar geleden is dat de laatste voorstelling in de Prins van Oranje werd gespeeld, zo snel mogelijk een nieuwe, volwaardige voorziening. De vraag of een theater op de krap pe locatie wel zo wenselijk is, blijft onbesproken. De kwestie is, zoals altijd: wie gaat dat betalen? De jaarlijkse kosten zijn becijferd op 1,25 miljoen gulden en daarvan ont breekt nog 616.000 gulden. Om dat geld binnen te krijgen en ook nog andere dringende wen sen te realiseren wil het college drie ton bezuinigen en vijf ton binnenhalen door een verho ging van de onroerend-zaakbe- lasting (OZB), geld dat van burgers en/of bedrijven moet komen. Dit zwaard van Damocles doet steeds meer raadsleden ver krampen. Want, zo zeggen zij, er staat immers onomwonden in het raadsprogramma dat belas tingverhogingen alleen 'in ui terste noodzaak' worden door gevoerd. Bovendien heeft Goes, al dan niet terecht, nu al de naam van duurste gemeente van Zeeland. Om het dreigende on heil af te wenden is een list ver zonnen. De bouw van de schouwburg, zo luidt de redene ring, begint pas in 2000, dus die 1,25 miljoen is volgend jaar in elk geval nog niet volledig no dig. En hoezee: de verhoging van de OZB kan achterwege blijven! Met deze boekhoudkundige truc is de discussie over een nieuw theater in Goes ontaard in financieel gekrakeel, waar twee partijen recht tegenover elkaar staan. De preciezen (C DA D66 en GroenLinks) steu nen het college en hechten aan een goede financiële onderbou wing; de rekkelijken (WD en in mindere mate PvdA) schuiven de geldkwestie zolang het kan liever op de lange baan. Tot ver bazing van vriend en vijand schaarde maandag SGP/GP V/RPF zich voor één keer onder de rekkelijken. De fractie ver wees daarbij naar de meerjaren ramingen, die voor 2001 en 2002 gunstige saldi laten zien. Die bedragen overstijgen zelfs de benodigde 616.000 gulden, waarmee het probleem dus voorlopig lijkt te zijn opgelost. De bekering van de christelijke combinatie is des te opmerkelij ker omdat de fractie, onder aan- analyse voering van raadsnestor C. F. Möhlmann, zich altijd als eerste bekommert om het financiële welzijn van de gemeente. Vorige week nog heeft een kleine groep raadsleden op initiatief van Möhlmann de precieze samen stelling van de OZB intensief doorgerekend. Met de steun van de SGP/GPV/RPF dreigt nu zelfs een raadsmeerderheid te ontstaan die van mening is dat het bedrag voor de schouwburg in elk geval volgend jaar niet volledig op tafel hoeft te komen. door Mieke van der Jagt KAPELLE - Een schorsing en zeven verschillende voorstellen hebben de gemeenteraad van Kapelle niet zo ver kunnen krij gen dat een nieuwe verordening voor het leerlingenvervoer kon worden aangenomen. Te ab rupt, te lomp, vond de raad het voorstel om de eigen bijdrage te verhogen voor ouders met een of meerdere kinderen op een basis school of een school voor speci aal onderwijs in Goes. Nu betalen de ouders maximaal 250 gulden per kind, volgens het collegevoorstel zou dat 600 gulden per kind worden. Elke fractie had wel een andere aan passing van het voorstel uitge dokterd, uiteenlopend van een overgangsregeling van twee jaar tot het staffelen van de ei gen bijdrage per kind. Uiteindelijk bood ook een twee de voorstel van het college geen soelaas. Na een schorsing stel den burgemeester en wethou ders voor de bijdrage voor het tweede en derde kind te maxi meren op 370 gulden, gekoppeld aan een zone openbaar vervoer. Tijdens de schorsing had ook de raad geprobeerd consensus te bereiken maar dat was niet ge lukt. Het collegevoorstel ging niet ver genoeg omdat het wei nig tot niets te bieden had voor de ouders met een kind op het speciaal onderwijs. Het voorstel werd op aandringen van de raad teruggenomen om nog eens goed aan een overgangsregeling te sleutelen. Op termijn moet de eigen bijdrage voor ouders met een inkomen vanaf 39.000 gul den worden geïndexeerd, naar 600 gulden per jaar voor het eer ste kind. Dat levert Kapelle een voordeel op van 14.000 gulden per jaar. Daarmee zou de Goese politiek zichzelf een rad voor ogen draaien. Het bedrag van 616.000 gulden is niet alleen volgend jaar nodig, maar ook in 2001, 2002 en tot diep in de vol gende eeuw, zeker veertig jaar lang. Het gaat dus om vele mil joenen. Een gemeenteraad die wel besluit tot een mega-inves- tering als de bouw van een thea ter, maar daarbij niet tegelijk aangeeft waar bijna de helft van al dat geld vandaan moet ko men, handelt financieel uiterst dubieus. Zeker als je bedenkt dat. geen enkele schouwburg in Nederland goedkoper uitvalt dan verwacht. Wie vertrouwt op meerjarenramingen, die even veranderlijk zijn als de wind, bouwt luchtkastelen. Uiteindelijk zijn het de betalers van de OZB, burgers en bedrij ven, die om de tuin worden ge leid als de rekkelijken hun zin krijgen. Zij zijn per slot van re kening degenen die te zijner tijd toch de portemonnee moeten trekken, terwijl de beslissing om een schouwburg te bouwen dan al is genomen. Een zuivere afweging is dan niet meer moge lijk en het voornemen om belas tingverhogingen alleen 'in ui terste noodzaak' door te voeren blijkt ineens een wassen neus. En dat alleen omdat enkele raadsfracties, al is het dan maar voor één jaar, voor een dubbeltje op de eerste rang willen zitten. door Ingrid Huibers KRUININGEN - Burgemeester en wethouders van de gemeente Reimerswaal kunnen een van de acht huizen aan de Zanddijk in Kruiningen aankopen. De hui zen moeten worden gesloopt om de uitbreiding van bedrijfster rein Nishoek mogelijk te maken. Dat loopt straks over de Nisse- weg door tot aan de A58. De discussie over de uitbreiding van de Nishoek werd afgelopen najaar actueel met de plannen van aardappelverwerker Lamb-Weston/Meijer (LWM) om op het terrein een dertig me ter hoog vrieshuis te bouwen. De hal, vergelijkbaar met een twaalf verdiepingen tellend flatgebouw, riep in de commis sie wonen en milieu en later in de raad behoorlijk wat vragen op. Toch mag het vrieshuis er- komen. Een dertiental bewoners van huizen langs de Zanddijk ziet de ontwikkelingen met lede ogen aan. Zij vrezen vooral voor een waardedaling van hun wonin gen. Daarom namen zij afgelo pen najaar een advocaat in de arm. Begin deze maand vochten zij - zonder succes - de bouw van een warmtekrachtcentrale door LWM aan. Inmiddels bereidt de gemeente een bestemmingsplanwijziging voor het nieuwe stuk bedrijven terrein voor. Tegelijkertijd wordt gekeken of de exploitatie economisch haalbaar is. Een taxateur bepaalt op dit moment in opdracht van de gemeente de waarde van de woningen. „Op een verzoek van de advo caat van de bewoners om een te- gentaxatie te financieren, gaan wij niet in", zegt burgemeester A Verbree. „Hij wilde de wonin gen laten taxeren op hun ver vangingswaarde, zonder de ne gatieve omgevingsfactoren mee te nemen. Dus zonder A58, spoorlijn of bedrijventerrein. Dat vind ik niet realistisch." Verbree hoopt de commissie wo nen en milieu in de maanden mei/juni een nieuw bestem mingsplan voor het gebied te kunnen presenteren. Over de aankoop van woningen gaat de gemeente waarschijnlijk al eer der met de betrokken bewoners onderhandelen. De commissie wonen en milieu buigt zich donderdag 8 april over de eerste aankoop van een woning aan de Zanddijk. Dan staat ook de aankoop van drie hectare grond langs de Bosweg op de agenda.De commissie ver gadert vanaf 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37