Kleinbedrijf vreest papierwinkel anteeeM PZC ialn»- Middelburg doordrenkt met blues Camping Kortgene krijgt Zomermarkt Stille aftocht Ambonezen OM laat drie Axelse 1 grafschenners vrij 1 Het flauwe uitgebuit in een bizarre clou zeeland 20 Pleidooi voor certificatie bij presentatie Det Norske Veritas Zeeland in detail ondernemend zeeland 1900-2000 Initiator strao in Haamstede overleden kunst cultuur Negentien cafés hebben vrijdagavond live-muziek in huis woensdag 31 maart 1999 door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Certificatie en toepassing van een kwaliteits systeem is de oplossing voor veel problemen van het Zeeuw se kleinbedrijf, maar angst voor bureaucratie en verlies van flexibiliteit weerhoudt de ondernemers ervan. Dat concludeerde R. Meer- waldt, oud-kwaliteitsmanager van Shell Chemie, uit een on derzoek dat hij verrichte over certificatie en het Zeeuwse kleinbedrijf in opdracht voor De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelin gen kunnen schriftelijk wor den aangeboden aan de re dactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Syntens in Middelburg. Hij presenteerde de resultaten uit het Kwaliteits Onderzoek Kleine Ondernemingen Zee land (KOKOZ) dinsdag tijdens de presentatie van het nieuwe Middelburgse kantoor van cer tificerend bureau Det Norske Veritas in het Arionhotel te Vlissingen. Van alle Nederlandse bedrij ven behoort 95 procent tot de categorie kleinbedrijf, waar van 53 procent eenmanszaken zijn. De groep legert zestig pro cent van de werkgelegenheid; maar de certif iceerders laat dat contingent links liggen, stelde Meerwaldt. Acht van de tien als rendement, concurrentie, zorg om personeel en wetge ving over arbeidsomstandig heden en milieubelasting. Er kleinbedrijven vinden kwali teitszorg mooi, maar slechts twee op de tien wil die ook cer tificeren, vond Meerwaldt. ,,De aandacht gaat uit naar zaken wordt wel aan kwaliteitszorg gedaan, maar dat blijft gevan gen in de hoofden van de men sen en gebeurt vaak onbewust. Het Zeeuwse bedrijfsleven wil liefst een eenvoudige, panklare oplossing maar laat de voor de hand liggende instrumenten liggen uit angst voor bureau cratie", concludeerde de on derzoeker. Commissaris van de koningin in Zeeland W. van Gelder pleit te voor kwaliteitszorg en certi- fcatie voor het openbaar bestuur. „Ambtenarenorgani- saties zijn geneigd te zeggen dat kwaliteitszorg niets voor de overheid is. Maar als de za kelijke dienstverlening en de Europees parlementslid J. Boogerd is als spreker te gast bij de kring Zeeuws-Vlaande- ren van de Vereniging VNO- NCW, tijdens een bijeenkomst in Hotel Au Port in Philippine op dinsdag 6 april vanaf 12.00 uur. J. van Rooijen van de Regio nale Arbeidsvoorziening Zee land spreekt over de actuele ontwikkelingen op de Zeeuwse arbeidsmarkt en de rol van de arbeidsvoorziening tijdens een bijeenkomst van de kring Mid den-Zeeland van de Vereniging VNO-NCW, dinsdag 6 april in hotel Arneville in Middelburg vanaf 12.00 uur. Maritiem attractiecentrum Het Arsenaal in Vlissingen heeft de entree voor het nieuwe seizoen laten vernieuwen met aangespoeld wrakhout. Balie en kassa zijn verruimd en fun geren als informatieplaats. Het piratenschip Eenhoorn is een nieuwe toevoeging, alsook een fotoexpositie en videopresen tatie in de hal over de berging van de Amelandse potvis die in het Arsenaal hangt. In het rog- genbassin is een schelpenrots gebouwd. Ronald Ossewaarde vult de vakken in zijn nieuwe zaak. foto Dirk-Jan Gjeltema door Claudia Sondervan KORTGENE - Over twee maanden stu deert hij af aan de handelsrichting van het Delta College, maar vrijdag 2 april opent hij al zijn nieuwe supermarkt: Ronald Os sewaarde (20) treedt in de voetsporen van zijn ouders, Hans en Albertien. Exact een jaar geleden heropenden zij het vernieuwde familiebedrijf als Rekra-su- permarkt op Camping De Veerhoeve in Wolphaartsdijk. Vrijdag is het de beurt aan de tweede supermarkt op Camping de Paardekreek te Kortgene, aan de overzijde van het Veerse Meer. Ronald gaat de nieu we supermarkt leiden en voor een groot deel alleen bemannen. Personele bijstand krijgt hij in eerste in stantie vanuit het bedrijf van zijn ouders. De Zomermarkt, een kleinschaliger zus- terformule van de Rekramarkt van groot handel Prisma Foods, is verbouwd en her ingericht. Op de honderd vierkante meter winkelvloer zijn verswaren als vlees, groente, brood en zuivel te vinden, naast een assortiment kruidenierswaren. In vijf jaar kan de winkel uitgroeien tot het for maat van de Rekramarkt, verwacht Alber tien Ossewaarde. ,,We gaan daar met eige naar Brinkman van De Paardekreek over praten." De winkel is in het toeristensei zoen dagelijks open en daarbuiten op vrij dag, zaterdag en zondag. zorgsector het kunnen, kan de overheid het ook. Om je te voe gen naar normen voor kwali teit is een emotionele binding nodig met wat je doet." Tijdens de bijeenkomst overhandigde de commissaris aan rijschool houder Freddy Wolff het ISO 9001-certificaat voor zijn Vlis- smgse bedrijf in rijopleidin gen, volgens Van Gelder één van de zeven grootste rijscho len in Nederland Accountants van LTB gaan zelfstandig door HAARLEM - Accountants- en Adviesbureau LTB wordt ver zelfstandigd. De stichting waaronder het bureau valt en de moederorganisatie, de Wes telijke Land- en Tuinbouwor ganisatie WLTO melden bijna rond te zijn met een manage ment buy-out, met een com missie die vijftig accountants, belastingadviseurs en admini stratieconsulenten vertegen woordigt. LTB, met een hoofdvestiging in Haarlem, heeft twintig vesti gingen in Noord- en Zuid-Hol land maar kent veel klanten onder de Zeeuwse agrarische bedrijven. LTB groeide in 75 jaar uit tot een werkgever voor vijfhon derd mensen en een omzet van 65 miljoen gulden per jaar. WLTO vindt de dienstverle ning in accountancy en admi nistratieve ondersteuning van de leden niet langer een kern taak. LTB verwacht als zelf standig bedrijf makkelijker gekwalificeerd personeel aan te kunnen trekken op de krap pe arbeidsmarkt, door accoun tants en fiscalisten een positie als vennoot te kunnen bieden Accountantsbureaus vinden het, door de toegenomen vraag naar advisering bij bedrijven, steeds moeilijker om aan ge kwalificeerde mensen te ko men en om die bij het bedrijf vast te houden. LTB benadrukt dat de dienstverlening aan de klanten door de verzelfstandi ging niet wordt aangetast. Het bedrijf verwacht die te kunnen verbeteren. ZSifTi Provinciale 7 Iln het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. 31 maart 1960 doorSelma Osman Een trieste behuizing was het. Vervuild, uitgeleefd en doordrenkt met de penetrante geur van rottende visresten. Het verlaten en vervallen kampter rein is bezaaid met afval. Op de smalle stroken grond staat een wirwar van kippen- en konij nenhokken met her en der een bouwvallige vogelkooi. Het voormalige woonoord van de Ambonezen in Westkapelle maakt op 1 april 1960 een deso late indruk. Het Ambonezen kamp is opgehevenOp 31 maart zijn de tien families die er huis den naar Drente vertrokken. Maar niet zonder slag of stoot. De Ambonezen willen eerst toe zeggingen dat het Drentse kamp Pietersberg wordt aangewezen als 'doorgangskamp', waar zij als militairen door de regering worden verzorgd tot hun terug keer naar de Molukken. Die toezegging komt niet. Maar na een vermanend telefoontje van een van de ministère van de Ambonese regering in balling schap, vertrekt het gezelschap. De in h^t kamp aanwezige lei ders van de Partij Nasional Maluku Selatan (PNMS) zijn tot kalmte gemaand. De aanwezige politieagenten hoeven dan ook niet in actie te komen. In een dikke mist verlaten de 67 bewoners bepakt en bezakt met dozen, manden en zakken het Zeeuwse kamp. Enkele bewo ners voeren nog een fel gesprek met burgemeester De Meester in een poging nogmaals de aan dacht te vestigen op het uitblij ven van de toezegging. Het pro test tegen de verhuizing haalt echter niets meer uit. Zonder een woord van protest en met een warme handdruk neemt PNMS-leider M. Maelisa af scheid van de Westkappelse burgemeester. Nadat hij in een van de gereedstaande bussen is gestapt, vertrekt de stoet rich ting Drente. Een korte inspectie van het verlaten kamp maakt duidelijk dat het vertrek geen dag te vroeg komt. De Ambone zen wacht in Drente een bedui dend betere huisvesting. foto Aly Friso (Advertentie) i *'m -de .andere keuken H t M I H 11 BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 TERNEUZEN Tel. 0115-680615 rTTTTTTTTTTTTTTTTTt'* MIDDELBURG, Stadsschouw- buig 'Kalm aan, en rap een beetje', cabaretprogramma van Her man Finkers (teksten en mu ziek, met assistentie van Wil- fried Finkers. door Willem Nijssen Al in de titel van Finkers' 9e programma zit de paradox verwerkt. Het is een stijlmiddel dat nog vaak zal terugkeren in de show. Maar altijd verrassend en goed gedoseerd, zodat het blijft werken. Het begin als prachtig voorbeeld: Finkers be klimt de Vaalserberg en hijst de Nederlandse vlag. De mast zakt in de grond tot de driekleur in top is. Het is humor van een eenvoudi ge soort, maar zo droog en ach teloos dat hij daardoor telkens weer nieuw is. De eerste helft speelt zich (schitterend decor) af boven op die Vaalserberg. Het topje steekt boven de wolken uit. Het pingpongballetje, ter loops naar beneden geworpen, keert niet terug. Een minuutje of zo later is daar 'floep', het balletje ineens. Eindelijk. Heer lijke ironie over het hoogste punt van Nederland. Herman Finkers is daar om bij te komen, om te onthaasten. Want hij heeft slim willen zijn en de voordelen van het theater werk (nooit vroeg opstaan) wil len combineren met de voorde len van een gewone baan (altijd op tijd naar bed). Over de twee de, aan de telefoon bij het Riagg, horen we na de pauze. En dat al les is hem nu te veel geworden. Boven op die top (met magische rugzak, plat als een dubbeltje en toch helemaal gevuld) praat hij maar wat voor zich uit. De 'bon mots' vallen hem pardoes uit de mond: ,,Nee, aan de eenwording van Europa zitten nog heel wat haken en kruisen." Zo belandt hij tenslotte bij tante Trees, die in reïncarnatie gelooft. Finkere niet, die houdt van het leven, en van de dingen waar je van houdt moet je geen gewoonte maken. De tweede helft van het pro gramma is een al even geraffi neerde mix van kolder (de rust van een cursus iconen-schilde ren) en scherpe spot (over het ontdekken van talent, met een schitterende foto van de jonge Toon Hermans). Het heen en weer daartussen, en dat alles ge plaatst in die ene, Vaalser rode lijn is op zich al een genoegen. Met schitterende vondsten, die het enorme vakmanschap keer op keer bevestigen. Het flauwe wordt waar het nog juist kan, maximaal uitgebuit in een bi zarre clou. Hoogtepunt van die tweede helft is onbetwist zijn visie op het verschil tussen toneel en ca baret. Toneelspelers doen net of hun publiek er niet is, ze zijn de ontdekkers van de vierde wand. En om dat uit te leggen zal hij een modern stukje toneel spe len. Het decor (de kluizenaare hut van de heilige Gerlachus) wordt uitgeklapt, en dan begint een perfect stukje doldwaze persiflage. En altijd maar dat uitgestreken gezicht, die emo tieloze Twentse tongval. In essentie zijn de programma's van Herman Finkers altijd ge baseerd op dezelfde principes. Maar 'eens gezien, altijd gezien' gaat hier niet op, vanwege altijd groeiend meesterschap en wilde fantasie die in zijn ongebrei deldheid heel aanstekelijk is. 'Kalm aan, en rap een beetje' is ook vandaag (31/3) nog te zien in de Stadsschouwburg te Middelburg. door Rene Hoonhorst AXEL - De drie jonge graf schenners uit Zaamslag en Ax el, die vorige week vrijdag door de politie werden aangehouden, zijn dinsdag in vrijheid gesteld. Omdat ze een volledige beken tenis aflegden, was er geen re den voor het Openbaar Ministe rie om de jongeren langer vast te houden. Op het plegen van grafschennis staat ten hoogste één jaar ge vangenisstraf volgens de Ne derlandse wet. Weliswaar pleegden twee van de drie da ders ook nog een aantal diefstal len, waaronder drie schapen, maar ook zij waren nooit eerder met de politie in aanraking ge weest. Justitie oordeelt boven dien dat het gevaar voor herha ling niet uitermate groot is en is dan gehouden de drie voorlopig op vrije voeten te stellen, legde waarnemend persofficier J. BURGH-HAAMSTEDE - Mari- us Cornelis Geleijnse, initiator van het straorijden en de paar densport in Burgh-Haamstede, is maandag op 87-jarige leeftijd overleden in verpleeghuis Der Boede in Koudekerke. Geleijnse was ruim twintig jaar conciërge bij huishoudschool dependance De Schutse in Haamstede en later bij de hoofdvestiging huishoudschool Prinses Juliana in Zierikzee. Na zijn vervroegde pensionering op 62-jarige leeftijd leidde hij nog ruim twintig jaar manege De Maire in Burgh-Haamstede. Hij was meer dan zestig jaar nauw betrokken bij het straorijden. Aanvankelijk maakten de rui ters elk jaar spontaan zeven we ken voor Pasen met de paarden een tocht naar het strand. Later gebeurde dat in georganiseerd verband. Geleijnse nam het ini tiatief tot oprichting van een of ficieel straocomité en was daar ook vele jaren voorzitter van. Hij was ook mede-oprichter van Rijvereniging Westelijk Schou wen. Verder was hij geruime tijd secretaris/penningmeester van IJsclub Haamstede/Burgh. De begrafenis vindt donderdag 1 april plaats op de begraaf plaats Vredehof in Haamstede. De stoet vertrekt om 13.00 uur vanaf Slot Haamstede en wordt begeleid door paarden. Paolo Bonfanti Blues Band speelt in De Mug, No Talkin in Vantoen en Vannu en La Blusa in La Pampa. De bluesroute begint rond 22 uur en duurt tot ongeveer twee uur 's nachts. Groen uit. Hij benadrukte ove rigens dat de drie grafschenners hun daden te zijner tijd wel voor de rechter moeten verantwoor den. De drie jongens (twee van ne gentien en één van zestien) bra ken eind januari het graf van een Poolse soldaat op de alge mene begraafplaats aan de Burchtlaan open. Uit 'verza melwoede'. Eén van de jongeren wilde zijn collectie dierlijke botten aanvullen met een men selijke schedel. Een paar dagen later beroerden ze een ander graf op dezelfde begraafplaats. De politie heeft bijna twee maanden gewerkt om het bewijs tegen de drie onverlaten rond te krijgen. De stoffelijke resten; zijn intussen weer in de desbe treffende graven herbegraven. De Axelse gemeenschap heeft met opluchting op de ophelde-' ring van de grafschennis gerea geerd. Onzekerheid De actiegroep tegen de ruiming van ruim 1400 graven op de be graafplaats aan de Burchtlaan is blij dat is bewezen, dat geen van de actievoerders bij de 'laffe daad' is betrokken en de Vrien den van de Eerste Poolse Pant- serdi visie is verlost van de onze kerheid over eventuele gerichte acties tegen de sterke betrok-; kenheid van een groot deel van de Axelse bevolking bij de Pool-1 se bevrijders. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Komende vrijdag kan in Middelburg weer een bluesroute worden gelopen. In negentien cafés treden blues artiesten van diverse pluimage op. De bekendste namen op het programma zijn The Watch man, de Julian Sas Band, Calvin Jackson, Paolo Bonfanti en de Marcel Scherpenzeel Band. Het programma is internatio naal, met artiesten uit België, de Verenigde Staten en Italië. Na tuurlijk komt het overgrote deel van de bluesmuzikanten uit Ne derland. De enige Zeeuwse ver tegenwoordiger is de groep Champagne Charlie, die coun- tryblues. ragtime en andere rootsmuziek uit het begin van deze eeuw speelt. De band treedt op in café Desafinado. Opvallend is ook het optreden van The Watchman, ofwel Ad van Meurs. Déze Eindhovenaar heeft al jaren een grote naam vanwege zijn indrukwekkende uitvoeringen van - hoofdzake lijk zelf geschreven - akoesti sche blues en rootsmuziek. In Nederland behoren ook de elektrische gitaristen Marcel Scherpenzeel en Julian Sas tot de top. Scherpenzeel wordt wel omschreven als de Stevie Ray Vaughan van Nederland, van wege zijn soepele techniek en de stevige bluesrock die zijn band speelt. De Marcel Scherpenzeel Band treedt op in café Rockde- sert. Bij Julian Sas dringen zich de namen op van Johnnie Win ter en Walter Trout, blanke bluesgitaristen die het terrein verkennen tussen blues en (hard)rock. Hij speelt in het Schutterehofcafé. De Italiaanse blueszanger Pao lo Bonfanti trad vorig jaar met veel succes op tijdens de blues route in Goes, reden voor orga nisator Peter Kempe (tevens drummer van The Juke Joints) om hem opnieuw naar Zeeland te halen. Hij speelde samen met onder anderen Joe Cocker en Johnnie Winter. Vrijdag ver toont hij zijn kunsten in De Tro pen. Hoge leeftijd Uit het land van de blues komt Calvin Jackson met zijn groep Mississippi Bound. Hij is drum mer geweest van bluesgitarist R, L. Burnside, die enkele jaren geleden op hoge leeftijd alsnog doorbrak. Met zijn eigen muzi kanten speelt Jackson traditio nele Mississippi en Chicago blues. Hij treedt op in het Hart van Middelburg. Ook de Bill Roseman Band komt uit de Verenigde Staten en even als de band Calvin Jackson ver schijnt dit gezelschap niet voor het eerst op een Zeeuwse blues route. In café Bommel zal Rose man zij n gitaar laten klinken als die van Buddy Guy en Jimi Hendrix. In Elektro speelt Oberg. de groep rond gitarist Ted Oberg die faam verwierf in de tijd dat hij deel uitmaakte van Livin' Blues. Jan Scherpenzeel is zan ger en mondharmonicaspeler in zijn band. Veelbelovend De rest van het bluesroute-pro- gramma ziet er als volgt uit: In de lympaan staan de Vibrato- nes met ouderwetse rock 'n' roll, in Brooklyn spelen de Blues- mastere partynummere van ar tiesten als James Brown, Junior Wells, Gary Moore, Elvis en Wil son Pickett. De Belgische groep Nightlife treedt op in Liberté. Hun bluesmuziek is te vergelij ken met het werk van Dr Feel good en ZZ Top. Take it for granted is een van de meestbelo- vende powerbluesbands van Nederland. De groep met een Janis Joplin-achtige zangeres- /bassiste speelt in American Bar. In The Duke komt Blues In dication, in Allez Bluesix en in Miller Time de Belgische Hang overs. Bluesrock van de Bul lfrog Blues Machine is te horen in De Herberg, de Mainstreet (Advertentie) De slechte omstandigheden in het Westkappelse kamp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 36