Bond keurt asbestcompensatie af Burger is amper gebaat bij vrije gasmarkt PZC Peper in hoger sferen Pleur Op blijkt geintje Honger nekt Heckrunderen SCAPINO T0P-10 binnenland woensdag 31 maart 1999 CNV vindt dat verjaringsregeling rammelt VVD tegen huisvesten gedetineerden Antillen n Nederlandse cellen Officier eist vrijspraak vierde Tjoelker-verdachte 34*5 O 22<: van onze redactie binnenland HOUTEN - De CNV is niet te vreden over de plannen van staatssecretaris Hoogervorst van Volksgezondheid om as bestslachtoffers een eenmalige schadevergoeding te geven. Hoogervorst meldde de Tweede Kamer gisteren zo'n regeling in le willen stellen. Het gaat om mensen die lijden aan de ziekte mesothelioom en die geen compensatie kunnen krijgen van hun werkgever om dat hun vordering is verjaard of omdat hun broodheer niet meer bestaat vanwege een faillisse ment. De zieken krijgen van de overheid eenmalig 25.000. De CNV is op zich tevreden over de regeling, maar niet over de hoogte van de vergoeding. Dat zou volgens de vakbond wel ho ger kunnen. De meeste kritiek ïeeft de bond op de plannen van Hoogervorst om het verjarirxgs- recht te wijzigen. Hoogervorst ril voorkomen dat zich in de toekomst gevallen voordoen waarbij de vordering van het as bestslachtoffer is verjaard, op het moment dat zijn ziekte zich openbaart. Een wetsvoorstel van minister Kort hals van Justitie dat dit re gelt, ligt voor advies bij de Raad van State. De maatregelen van Hoogervorst zijn gebaseerd op een advies van een commissie onder leiding van ex-minister De Ruiter. Het CNV noemt de verj aringsre- geling een wassen neus. „Ze is slechts van toepassing als de schade veroorzakende gebeur tenis plaats heeft na invoering van de nieuwe wet", aldus een vakbondswoordvoerder. „Te genwoordig is werken met as best verboden. De wet zou moe ien gelden voor werknemers die in het verleden onbeschermd zijn blootgesteld." Schikking De regeling voor de eenmalige tegemoetkoming moet per 1 ok tober ingaan. Op die datum zal ook een Instituut Asbestslacht offers van start gaan. Daar kun nen slachtoffers, werkgevers en Verzekeraars terecht voor het reffen van een schikking over ichadevergoeding. Ook nabe- itaanden van slachtoffers die op juni 1997 nog in leven waren, tunnen straks de eenmalige te gemoetkoming aanvragen. Mesothelioom is een vorm van longvlieskanker als gevolg van blootstelling aan asbest, die meestal in het (verre) verleden heeft plaatsgehad. In Neder land sterven jaarlijks driehon derd mensen die aan deze ziekte lijden. Elk jaar zijn er ongeveer honderd asbestslachtoffers die hun vordering niet meer kunnen verhalen. Hoogervorst onderstreept dat de eenmalige tegemoetkoming van 25.000 niet vergelijkbaar is met de schadevergoeding die asbestslachtoffers kunnen krij gen als er wel een aanspreekba re werkgever is. Die bedraagt gemiddeld een ton. Volgens Hoogervorst moet de eenmalige tegemoetkoming gezien worden als een maatschappelijke er kenning van het leed van de as bestslachtoffers. Bij de vast- stellling van de hoogte van het bedrag is gekeken naar gelijk soortige regelingen, zoals die voor oud-mijnwerkers die aan silicose lijden. ANP DEN HAAG - Even leek het gisteren alsof minister Peper van Binnenlandse Zaken solliciteerde om mee te spelen in een aflevering van X-files, de televisiese rie over onverklaarbare gebeurtenissen rond buiten aards leven. In werkelijkheid was de bewindsman aanwezig bij het eindf eest van de manifestatie 150 jaar Nederland se Grondwet. Peper nam onder andere het stripboek De Gestolen Grondwet in ontvangst. Via het project Van de Grond af werden jongeren bij de viering betrokken. Zij konden onder andere spelen met het computerspel Labyrint, waarbij buitenaard se wezens de 23 grondrechten uit de Grondwet stelen. foto Ed Oudenaarden/ANP ran onze redactie binnenland DEN HAAG - Vanaf volgend aar kunnen de grote gasgebrui- ;ers zelf bepalen van wie ze gas rillen kopen. Daarmee wordt, ia de elektriciteitsmarkt, ook de gasmarkt toegankelijk voor internationale concurrentie. De particulier kan pas in 2007 zelf iezen van wie hij gas wil afne men. Minister Jorritsma van Econo mische Zaken verwacht niet dat le gasprijs voor de kleinver bruiker erg veel zal dalen. „De Nederlandse gassector is al erg efficiënt en concurrerend, dus de prijzen zijn al laag. Het voor deel van de consument zal voor al in betere service zitten." De Gaswet is gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. Eco nomische Zaken hoopt dat de Gaswet nog dit jaar door het parlement wordt aangenomen, zodat hij op 1 januari 2000 in werking kan treden. De nieuwe wet zorgt voor meer concurrentie. Ook buitenlandse aanbieders van gas, bijvoor beeld Noorwegen en Engeland, kunnen nu rechtstreeks gas ver kopen aan grote klanten. In eer ste instantie kunnen bedrijven |/an onze redactie binnenland >EN HAAG - De VVD kijkt kri- lisch naar het plan van minister lorthals van Justitie en zijn itilliaanse collega Martha om :n aantal Antilliaanse gedeti- irden tijdelijk in Nederland cellen onder te brengen. In af- rachting van nieuwbouw van overvolle Cura9aose gevan- inis Koraal Specht willen zij die manier de druk in die ba- ies ontlasten. '/VD-Kamerlid Te Veldhuis is lang dat de Antilliaanse pro- ilemen 'op ons bordje worden [eschoven'. Hij ziet liever dat ilternatieven in Curagao wor- len gezocht, zoals het laten lanmeren van een gevangenis- loot of het neerzetten van con- ainercellen. Andere fracties juichen de tijde- lijke maatregel toe. Van der Knaap (CDA) wil wel het stap penplan voor nieuwbouw streng volgen. Ook moeten de Antillen zelf alles in het werk stellen om overbevolking tegen te gaan. Bewaken D66-Kamerlid Scheltema-De Nie: „In een gevangenisboot of containercellen zie ik niet zo veel omdat je die ook weer moet bewaken, en daar is juist een probleem. We moeten wel op passen dat zware criminaliteit wordt beloond met een mooie Nederlandse cel, maar tijdelijk is dat niet erg. Bovendien zijn Antillianen nogal familieziek, wat een straf in Nederland zon der bezoek weer zwaarder maakt." ANP die jaarlijks meer dan tien mil joen kubieke meter gas gebrui ken, vrij inkopen. Te denken valt aan energiecentrales, che mische industrieën en papierfa brieken. In totaal gaat het om 45 procent van de totale gasmarkt. Tuinders In 2002 krijgen de middelgrote verbruikers, vanaf 170.000 ku bieke meter, de vrijheid van gas- inkoop. Hierbij gaat het vooral om de tuinders, de middelgrote bedrijven en grote kantoren. Het betreft zo'n twintig procent van de markt. In 2007 zullen de kleinverbruikers zelf kunnen kiezen van wie ze gas afnemen. De verwachting van Jorritsma is dat vooral de grote klanten betere prijzen kunnen bedin gen. Voor de kleinverbruikers zal het eerder in betere service zitten of meer dienstverlening. „Het is denkbaar dat er ook dag- en nachttarieven voor gas gaan gelden. Of het energiebe drijf biedt een heel pakket aan, gas, water, elektriciteit en bij voorbeeld verzekeringen." De Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) zal toezicht houden op de wet. Nieuwe aan bieders - nu is de Gasunie nog vrijwel monopolist - moeten be talen voor het gebruik van het gasleidingennet. De NMa zal er op toezien dat die tarieven rede lijk zijn. „Vergelijk het maar met de Opta, de waakhond voor een vrije telecommarkt. Die heeft ook eenzijdig bepaald hoeveel KPN mag vragen voor het gebruik van haar telefoon netwerk. Dat kan de NMa straks ook doen bij het gastraxisport- net als de partijen er zelf niet uitkomen", aldus Jorritsma. De gebruikers die nog niet kun nen kiezen, zxxllen vooxiopig be schermd worden met maxi mumtarieven die de minister vaststelt. De gaswereld plaatst kanttekeningen bij de Gaswet. EnergieNed en Enercom, die beide energiedistributiebedx-ijven vertegenwoordigen, verwach- ten weinig marktwerking van de wet. EnergieNed vindt dat het ministerie omwille van de eigen gasinkomsten Gasunie buiten schot houdt en de distri butiebedrijven via een efficiën- tiekorting de marktwerking laat betalen. Onder druk Gasunie is positiever, maar twijfelt of ongewenste importen wel goed zijn tegen te gaan. Gasunie denkt ook dat het be leid om de dure kleine gasvelden snel leeg te halen om zo het goedkope grote Slochterenveld te sparen, door de wet onder druk komt. Ondernemersorga nisatie VNO-NCW kan zich in de wet vinden, maar vreest dat de concurrentie in de praktijk gefrustreerd wordt door lange procedures die ontstaan bij ge schillen over toegang tot het gasleidingennet. GPD/ANP Oud-Kamerlid Tuinenburg dood DEN HAAG - Oud-Tweede-Ka merlid AC. Tuinenburg is op 83- jarige leeftijd overleden. Tuinenburg was van 1975 tot 1977 lid van de Tweede Kamer voor DS'70, een rechtse afsplit sing van de PvdA onder leiding van Willem Drees junior. Voor dat hij Kamerlid werd, was Tuinenbxirg onder andere wet houder in Gorinchem. Kamer voorzitter Van Nieuwenhoven deelde zijn overlijden gisteren mee. ANP door Dolf Rogmans ALMERE - Wraakgevoelens? Laat voor 49 een zak stront bezorgen. Fax je order naar Pleur Op. Deze tegenhanger van de bloemenbezorger Fleurop was even nieuws de afgelopen twee weken. Een grap of echt? Geintje, zegt één van de be denkers, Bob Nijk uit Almere nu. „Maar je kunt er een paar maanden je geld mee ver dienen." Hij had niet veiwacht dat de media er zo serieus mee om zouden gaan. Een huis- aan-huisbladhad 'de primeur'. De Flevo landse regionale radio en televisie volg den, net als het regionale programma van de KRO-tv. En toen hing de VARA aan de lijn, gevolgd door John de Mol en Paul de Leeuw. Nijk: „Als je maar consequent vol houdt dat het serieus is, dan gaan ze alle maal overstag." In de kroeg Het idee voor Pleur Op werd in de kroeg geboren. „We hadden er drie mille voor over om op de voorpagina van De Tele- graaf te adverteren. En dan maar zien wat er van komt. Maar die krant weigerde, zo dat we zijn uitgeweken naar het huis-aan- huisblad." Uiteindelijk ontving Nijk vier echte be stellingen per fax en ook belden enkele Rottei'damse heao-studentenD ie gebrui ken Pleur Op nu voor een schoolopdracht. Nijk: „De opdrachtgevers zijn allemaal vrouwen. Eentje had ontslag genomen en wilde niets liever dan haar baas een zak stront bezorgen. Maar zo ver zal het niet komen, hooi', want leveren doen we niet." Inmiddels hebben de vier vrienden het idee een zachte dood laten steiven. „We zijn het strontzat, ook al denk ik dat je ex- zeker wel een paar maanden lang je brood mee zou kunnen verdienen. Het is iets dat een hype kan worden. Je kunt er eindeloos op doorvariëren. We hadden zelfs de titel voor een hitje al: ik word sti'ontziek van jou." GPD Heckrunderen bij Lelystad. foto Ruud Hoff/ANP van onze redactie binnenland LELYSTAD - De natte herfst en winter hebben een zware tol geëist van de Heckrunde ren in de Oostvaardersplas- sen bij Lelystad. De afgelo pen weken zijn ruim veertig stieren de hongerdood ge storven. Komt de groei van het gras in het staatsnatuur- monument snel op gang, dan is het leed snel geleden. Blijft het lang nat, dan verwacht Staatsbosbeheer meer sterf gevallen. Oostvaardersplassen-ken- ner Vincent Wigbeis van Staatsbosbeheer noemt de lange periode van extreme nattigheid 'een natuurlijke calamiteit'. De laatste dagen zijn nog twee dode Heck- rundstieren gevonden, waar door het totaal van de afgelo pen weken boven de veertig komt. De kudde van zo'n 500 runderen telde ongeveer 180 stieren. Daarvan zijn er nog zo'n 120 over. Voor het in stand houden de populatie heeft de sterfte geen gevol gen. De meeste stieren nemen niet deel aan het voortplan tingsproces. Dat de voedselschaarste met name de stieren treft, is een gevolg van het feit dat elk dier zijn eigen territorium heeft. Omdat delen van het gebied onder water staan en omdat in het najaar delen van het voedselgebied door de nattigheid zijn vertrapt, zijn de tei-ritoria beperkt van omvang. De dieren leven dichter dan gebruikelijk op elkaar. „En de zwakste stie ren krijgen de slechtste plek ken. Dat zijn de eerste slacht offers", aldus Wigbels. Dat probleem speelt niet voor de koeien en kalveren, de Ko- nikpaarden en de edelherten. Die zwerven door het hele ge bied. GPD van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Officier van justitie O. Brouwer heeft giste ren voor de rechtbank in Leeu warden vrijspraak gevraagd voor een 19-jarige man, de vier de verdachte in de Tjoelker- zaak. Volgens het Openbaar Mi nisterie is er te weinig bewijs om hem te kunnen veroordelen voor zijn rol in de vechtpartij waarbij Meindert Tjoelker om het leven kwam. Het OM seponeerde eerder de strafzaak tegen de man. Nadat verschillende deskundigen ver klaarden dat een trap met een Nike Airschoen in de hals van Tjoelker waarschijnlijk leidde tot zijn dood, werd de zaak te gen de jongste verdachte her opend. De man was de enige verdachte die op 13 september 1997 Nike Airs droeg. De man ontkent Tj oelker te heb ben geschopt of geslagen. Ook getuigen en de andere verdach ten hebben hem geen geweld zien gebruiken. Volgens de offi cier van justitie is in de zaak te gen de vierde verdachte wel het wettig bewijs, maar niet het overtuigende bewijs geleverd. De rechter doet op 13 api-il uit spraak. Valse verwachtingen Advocaat E. Rotshuizen van de familie Tjoelker vindt dat het OM de zaak had moeten sepone ren. „Het OM voerde een toneel stukje op. Het had vrijspraak al- Leeuwen blijven in Nijeberkoop LEEUWARDEN - Het roofdie renopvangcentrum Pantera in Nijeberkoop hoeft de leeuwen en tijgers niet de deur uit te doen. De bestuursrechter in Leeuwar den bepaalde gisteren dat de ge doogvergunning die de gemeen te Ooststellingwerf aan Pantera verstrekte van kracht blijft. Omwonenden hadden maandag bij de rechtbank een procedure aangespannen om de gedoog vergunning van tafel te krijgen. Ze stellen sinds de komst van het centrum in 1992 veel last te hebben van de voormalige cir- cusdieren. De beesten zouden geluids- en stankoverlast ver oorzaken. De Raad van State besliste eer der dat er vijf leeuwen uit het centrum verwijderd moesten worden. Maar de gemeente gaf ondanks deze uitspraak een ge doogvergunning. ANP Kustgemeenten vragen kapitaal van provincie ALKMAAR - De gemeenten Bergen, Egmond en Schoorl hebben een gezamenlijke subsi dieaanvraag van ruim dertig miljoen gulden bij de provincie Noord-Holland ingediend. Met het geld moet het kustgebied van de drie gemeenten worden ontwikkeld. In totaal is financiële steun aan gevraagd voor 65 projecten. Die moeten de drie gemeenten hel pen als recreatieve en toeristi sche verblijfplaats te kunnen blijven concurreren aan de Noordzeekust. De omvang van 'de toeristische bestedingen in de gemeenten nam de afgelopen driejaar af. De plaatsen maakten een plan van aanpak met het oog op de fusie van Bei-gen, Egmond en Schoorl in 2002. Het uitgangs punt is een samenhangende ont wikkeling van het totale gebied, dat uit zo'n twintig kilometer kustlijn bestaat. Bij de uitvoering van de plannen gaan de gemeenten themage richt te werk. Zo concentreert Bergen zich op kunst en cultuur, Schoorl op versterking van de natuurlijke functies en wil Eg mond het thema cultuurhistorie zoveel mogelijk uitdiepen. ANP Twintigste dode na bezoek Flora DEN HAAG - Bij het ministerie van Volksgezondheid is gisteren een nieuw sterfgeval gemeld als gevolg van de legionella-bacte- Hiermee komt het aantal men sen dat is overleden na een be zoek aan de West-Fi-iese Flora in Bovenkai'spel op twintig. Bij dertien van de twintig pati ënten is de diagnose veteranen- ziekte met zekerheid gesteld. Bij één melding is de relatie met de veteranenziekte erg onwaar schijnlijk. In de andere .gevallen zal het moeilijk zijn het'verband met de ziekte nu nog aan te to nen. Van 231 meldingen is bekend dat zij de afgelopen weken na een bezoek aan de Flora ziek zijn geworden met verschijnse- len van een longontsteking. Bij 106 van de 231 patiënten is met zekerheid vastgesteld dat ze ge ïnfecteerd zijn met de legionel- la-bacterie. ANP lang in het achtei'hoofd." Met de beslissing van het OM om alsnog te vervolgen zijn valse verwach tingen gewekt, meent de advo caat. ANP Advertentie 14.-95 VROLIJKE KINDERGYMP In leuke kleurcombinatie. Met klittenband. Maten 19-30. STOERE JONGENSSCHOEN Sportieve schoen voor lang loopplezier. Slijtvaste zool en ademende voering. In grijs-zwart en blauw suède. Maten 31-39. m PLATEAUSAN DALET Modesandalet met blokhak. Maten 31-37. KINDERGYMP In blauw en beige canvas. Maten 23-30. 50 .9 HÉM m CANVAS MEIDENGYMP Met vrolijk bloemmotief. In geel en blauw combinaties. Maten 19-35. SWEATER met groot wit Umbro logo. 140-176 J&-.95 EE1 S-XL Folder met ontvangen? Bet 0592-340042. oor adressen in de Gouden Gds Geldig t/mj 1-04/99

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3