Wijk vreest nieuwe drugsoverlast PZC PZC Veere krijgt opvallende gele grensportalen Extra huizen voor dorpen met veel jongeren De laatste zelfstandige korpsavond Kampeerboer Wattel vangt opnieuw bot Middelburg vindt Vrijburg nog steeds beste plek zwembad zeeland 21 Bewoners Paauwenburg spreken verontrusting uit tijdens vergadering wijkcomité Protest ouderenpartijen ongegrond Project eenzaamheid in wijk Paauwenburg Open avond Delta College woensdag 31 maart 1999 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een groep be woners uit de Vlissingse wijk Paauwenburg vreest voor een terugkeer van drugsoverlast. Zij spraken die angst uit tijdens een vergadering van wijkcomité Paauwenburg. Een straathoek werker, wijkagent, en wijkamb- tenaar proberen 'bet probleem in de kiem te smoren'. ,Want als mensen er last van hebben - in welke vorm dan ook - dan moeten die problemen zo snel mogelijk opgelost worden. Zeker in Paauwenburg zal alert op drugsoverlast gereageerd worden. Na de grote renovatie van Paauwenburg begin jaren negentig ging het zo goed. Maar daarvoor was er daar heel wat drugsverkeer", stelt Ronald Haeck van het Huiskamerpro ject voor Drugsgebruikers Samenklontering Hoe meer de dealers door Vlis- singen verspreid zijn, hoe beter, stelt Haeck. „Want door samen klontering kan sneller overlast ontstaan. Het zou zo moeten zijn dat geen Vlissinger kan zeg gen, in welke wijk veel drugsge bruikers wonen." De overlast in de omgeving van de Cirkel uit zich onder meer in veel aanloop en 'heen en weer gerij tot diep in de nacht bij enkele panden'. „Sommige gebruikers, en dan heb ik het over harddrugs, ra ken hun verantwoordelijk heidsgevoel kwijt en schoppen herrie. Er hebben zich enkele dealers nieuw gevestigd in Paauwenburg. Dat is ook bij po litie bekend. In het algemeen geldt dat je van sommigen geen centje pijn hebt, maar er zijn er bij die te ver gaan." Ook zijn er klachten over jonge ren die zich vaak in de portieken van de complexen aan de Paau- wenburgweg en Dreesstraat op houden. Beneden zijn winkels en op de eerste verdiepingen zijn de woningen. De jongeren maken van de portieken hun hangplaats. Er wordt hasj ge rookt, wat gedronken en er wor den brievenbussen en trappen vernield. Sommige bewoners voelen zich bovendien bedreigd als ze in de portiek moeten zijn. In de vergadering van het buurtcomité werd afgesproken dat alle incidenten bij de politie worden gemeld. door Jan van Ommen DEN HAAG - L. Wattel. eige naar van minicamping Kalf- hoek in Oostkapelle, krijgt defi nitief geen vrijstelling voor 20 kampeerplaatsen. Dat heeft de Raad van State in Den Haag dinsdag in een schriftelijke uit spraak bepaald. Behalve tegen de weigering van de vrijstelling ging Wattel ook in beroep tegen een door de ge meente opgelegde dwangsom. Ook dat beroep heeft het rechts college verworpen. De toenmalige gemeente Dom burg (tegenwoordig Veere) wei gerde Wattel in 1996 een vrij stelling te verlenen voor twintig kampeerplaatsen en -middelen op de Kalfhoek. Wattel wilde een vrijstelling op basis van de Wet openluchtrecreatie (Wor). Volgens die wet mag een ge- door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Voorkomen dat ouderen eenzaam worden. Dat willen de ouderenbonden, de kerken, de bewonerscomités en vrijwilligersorganisaties in de Vlissingse wijk Paauwenburg. Daarvoor is een twee jaar du rend project in het leven geroe pen. Volgens L. Luikenaar van de Stichting Welzijn Ouderen Vlissingen wordt er gewacht op subsidie van de gemeente. In het najaar kan het project dan van start gaan. In Paauwenburg leven al enige jaren plannen om iets te doen aan eenzaamheid onder oude ren. Door allerlei oorzaken, ging een werkgroep pas in het voorjaar van '98 daadwerkelijk aan de slag met het project. On derzoek naar eenzaamheid on der Paauwenburgse ouderen is niet gedaan. „Er is al zo veel on derzoek gedaan en er is zo veel landelijke literatuur, dat we nu maar eens aan de slag moeten jaan", zegt medewerkster Lui tenaar van de ouderenstich- ling. Zij ondersteunt samen met de adviesgroep P20 de vrijwilli gers. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van derSchot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl meente vrijstelling verlenen als het kampeerterrein een sociale, culturele, educatieve of weten schappelijke doelstelling heeft. De gemeente stelde echter dat het beleid was om geen vrijstel lingen op basis van de Wor te verlenen. De gemeente Dom burg en later Veere kennen al leen een verschil tussen 'groot schalig' en 'kleinschalig' kamperen. En in het laatste ge val gaat het vaak om minicam- pings bij de boer met niet meer dan tien kampeerplaatsen. De Raad van State oordeelt dat de gemeente terecht een vrij stelling heeft geweigerd en daardoor gerechtigd was een dwangsom op te leggen. Het rechtscollege oordeelt, evenals de rechtbank in Middelburg eerder, dat het een gemeentebe stuur wij staat wijstellingen op basis van de Wor te verlenen. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De brandweer van Mid delburg heeft dinsdagavond voor de laatste keer als zelfstandig korps een korpsavond gehouden. Zoals bekend wordt op 1 april de Stadsgewestelijke Brandweer Vlissingen/ Middelburg een feit. Burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek hield in het midden of de laatste korpsavond een blije, dan wel een treurige bijeenkomst moest worden. „That's the question." Elk jaar houdt de brandweer Middelburg een zogeheten bindingsavond. Tijdens zul ke bijeenkomsten worden diploma's uitge reikt, houden zowel de commandant als de burgemeester een toespraakje, wordt af scheid genomen van brandweerlieden en worden jubilarissen gehuldigd. In dat op zicht verschilde de korpsavond van dins dagavond weinig van andere avonden. Commandant A J. te Paske - hij wordt plaatsvervangend commandant van de stadsgewestelijke brandweer - nam na 25 jaar afscheid van J. Dingemanse, onder brandmeester van het korps Arnemuiden én B. van der Weel die 37 jaar lang deel uit maakte van de wijwillige brandweer. Bei den gingen met functioneel leeftijdsont slag. De laatste nam het initiatief van een uitwisselingsprogramma met collega's van de brandweer uit Londen. Onderbrand meester J. van Moolenbroek en hoofd brandwacht J. Louwerse werden in het zonnetje gezet, omdat zij hun 25-jarig brandweerjubilea vierden. Beiden ontvin gen daarvoor een medaille en een oorkonde. De gemeenteraden van Vlissingen en Mid delburg besloten twee jaar geleden tot de oprichting van de stadsgewestelijke brand weer met een nieuw te bouwen hoofdpost aan de Stromenweg. Ook komen er neven- posten in Arnemuiden, op het nieuwe be- Het project omvat een aantal ideeën. Eerst wordt bekeken wat er wordt gedaan voor en door ouderen in de wijk. Een an der idee is om op verjaardagsbe- zoek te gaan bij mensen die 65 jaar worden. Dat bezoek moet een nog op te richten ontvangst comité op zich nemen. De 65-ja- rigen krijgen dan een informa tiepakketje met informatie over wonen, zorg en welzijn in Paau wenburg en de stedelijke voor zieningen, bijvoorbeeld een eet- bon van de Stichting Majoraat, een gratis eerste les van een cur sus of iets soortgelijks. Daar naast is het de bedoeling dat er op bezoek wordt gegaan bij 75- plussers. Ouderen kunnen dan aangeven of zij regelmatig be zoek op prijs stellen. Ook voor allochtone ouderen komen er huisbezoeken. Volgens Luike naar is het project vooral ge richt op het voorkomen van een zaamheid. „Anders kan het wel eens te laat zijn." Subsidie De projectgroep wil nog niet be ginnen met het werven van vrij willigers, zolang er nog geen duidelijkheid is over de te ver wachten subsidie. In totaal is er voor twee jaar negenduizend gulden nodig. Ongeveer de helft is al beschikbaar. De vrijwilli gers, die de huisbezoeken gaan afleggen, moeten vooral gevon den worden in de wijk. Luike naar: „Die kennen de wijk na tuurlijk het beste." door Lukas Fransen VEERE - Het is straks voor iedereen duide lijk wanneer precies de grenzen van de ge meente Veere worden overschreden. Om meer uitstraling aan de gemeentegrens te ge ven, worden op de negen belangrijkste invalswegen van Veere grensportalen ge plaatst. Tussen het opvallende gele buizen frame prijkt het kleurige logo van de ge meente Veere. Alleen de oplettende bestuurder, die over de Veersegatdam richting Veere rijdt, merkt het blauwe bordje met de tekst 'Gemeente Veere' op. „We vonden dat dat iets meer uitstraling mocht hebben", zegt wethouder M. Brouwer- te Roller. „We willen daarom op korte termijn nieuwe gemeentegrensportalen plaatsen. Op deze manier kom je, van welke kant je Veere ook binnenrijdt, een keurig bord tegen." Verkeersveiligheid De borden zijn ruim 150 centimeter hoog en 86 centimeter breed. Ze zijn vandalismebe- stendig en eenvoudig aan te brengen en te verwisselen. Voor de opvallende gele kleur van het buizenframe is gekozen in verband met verhoging van de verkeersveiligheid. Te vens past geel goed bij de kleuren van het ge meentelogo. Het plaatsen van de negen bor den, kost Veere ruim elfduizend gulden. Eén van de nieuwe gemeentegrensportalen van Veere. JL. _uil li I door Lukas Fransen VEERE - Het college van B en W van de gemeente Veere wil Aagtekerke en Melis- kerke meer woningen toewijzen. Beide kernen krijgen in verband met het rela tief hoge aantal 15- tot 24-jarige inwo ners een zogenaamde leeftijdstoeslag in de vorm van vijf extra woningen. Het college komt hiermee tegemoet aan de inspraakreacties van inwoners van die kernen op het voorlopige woningbouw programma 1997 tot en met 2006 van Veere. Veere heeft haar toekomstvisie verwoord in een drieledig beleidsplan. In de be leidsoriëntatie op de kernen staan de grote lijnen beschreven waarlangs elk van de dertien kernen zich moet ontwik kelen. In de beleidsnotitie bedrijventerreinen wordt de gewenste ontwikkeling van de bedrijvigheid in de gemeente geschetst. Als locaties voor een centraal bedrijven terrein zijn Serooskerke en Koudekerke gekozen. In het Volkshuisvestingsplan eerste fase en het woningbouwprogfam- ma 1997 tot en met 2006 wordt onder meer beschreven hoeveel woningen er de komende jaren in elke kern gebouwd mo gen worden. Kernbezoeken De plannen hebben voor iedereen ter in zage gelegen. Tevens heeft het college de plannen toegelicht, tijdens de dertien kernbezoeken. Zeventien mensen heb ben schriftelijk op de drie nota's gerea geerd. De meeste reacties gingen over het beperkte aantal woningen dat de ge meente Veere toegewezen heeft gekregen van de provincie. In Aagtekerke mogen tot 2006 slechts zestien woningen worden gebouwd en Meliskerke moet het doen met vijftien stuks. Dat leverde nogal wat commen taar op bij de inwoners van die kernen. „Er dient een evenwichtigere en ratione lere verdeling per kern te komen, name lijk een verdeling naar natuurlijke behoefte", stelt O. van den Hoek uit Aag tekerke in zijn inspreekreactie. „De groep 20 tot 35 jaar is sterk vertegen woordigd in de kernen Aagtekerke en Meliskerke. De jonge mensen moet ruime mogelijkheid geboden worden om er te kunnen blijven wonen." In zijn antwoord onderkent het college dat de huidige groep van 15- tot 24-jari- gen de komende jaren grotendeels de vraag naar nieuwe woningen zal bepa len. Met 17,4 procent in Meliskerke en 14,3 procent in Aagtekerke, is die leef tijdsgroep daar sterker vertegenwoor digd dan in de andere kernen. Dat is voor het college aanleiding om een leeftijds toeslag toe te kennen aan beide kernen, in de vorm van vijf extra woningen. „Tijdens de bezoeken aan beide kernen bleek dat er veel jongeren wonen, die wil len gaan trouwen en op zoek zijn naar een eigen woning", zegt wethouder L. R C. Wisse. „We willen daarom een eenmalige inhaalslag maken om zo de achterstand MIDDELBURG - Provinciale Staten hebben dinsdag het be zwaar van de gezamenlijke ouderenpartijen tegen de uitslag van de Statenverkiezingen van 3 maart afgewezen. Lijsttrek ker L. J. van Doorn van AOV/Unie55+/Senioren2000 tekende protest aan omdat hij het niet eens was met de verdeling van de restzetels. Een meerderheid van de Statenleden verklaarde het bezwaar van Van Doorn ongegrond omdat de verdeling van de restzetels overeenkomstig de Kieswet is gebeurd. Dwangsom voor Pechiney Middelburgse brandweerlieden (met achter commandant Te Paske) bekijken de speciale fotowand tijdens de laatste zelfstandige korps avond. foto Ruben Oreel drijventerrein Mortiere, in Oost-Souburg en op termijn aan de Zaaihoekweg in Vlis singen. De ambulancedienst en het trai ningscentrum in Vlissingen maken deel uit van de nieuwe organisatie. Invulling Op dit moment vindt nog de personele in vulling plaats van de stadsgewestelijke brandweer. Een groot deel van de beroeps brandweermannen heeft gekozen voor een functie bij de ambulancedienst vanwege de afwisseling, de onregelmatige diensten én de beloning. Bij de technische dienst/brandweer is nog een aantal vacatu res. Spahr van der Hoek hoopte dat die snel ingevuld kunnen worden. De Middelburgse burgemeester ging kort in op de gevoelens die leefden bij de korpsen van Vlissingen en Middelburg. „Niet iedereen heeft het er al tijd even gemakkelijk mee gehad, maar u hebt voor hetere vuren gestaan." Toeristisch café ZOUTELANDE - De Kust-VW Walcheren houdt op donderdag 8 april een 'Toeristisch Café'. Het doel van deze informele bij eenkomst is om de samenwer king met het toeristisch be drijfsleven te bevorderen. Daarnaast is er op de bijeen komst aandacht voor nieuwe ontwikkelingen. Het is de be doeling dat deze bijeenkomst om de drie maanden gehouden wordt. De eerste bijeenkomst wordt ge houden van 16 tot 17.30 uur in Strandpaviljoen De Oase in Domburg. MIDDELBURG - Het ROC Del ta College in Middelburg houdt donderdag 8 april een open avond. VBO-, mavo- en havo-leerlin gen die een keus moeten maken voor een vervolgopleiding kun nen een kijkje nemen in de school, de sfeer proeven en in formatie krijgen over de oplei dingen in de sectoren Admini stratie Informatica, Handel, Horeca, Toerisme en Recreatie. Voor alle sectoren geldt dat de opleidingen op diverse niveaus, afhankelijk van 'de vooroplei ding, worden aangeboden. De open avond duurt van 18.30 tot 21 uur en wordt gehouden in het schoolgebouw aan de Mer- wedestraat 1 in Middelburg. VLISSINGEN - Aluminiumsmelter Pechiney in Vlissingen- Oost heeft van Gedeputeerde Staten nog vijf maanden de tijd gekregen om twee homogenisatie-ovens aan te passen. Dat is nodig om binnen de normen voor de uitstoot van rookgassen (stikstofoxiden) te blijven. Als de ovens op 1 september nog niet zijn voorzien van nieuwe branders, legt de provincie het bedrijf een dwangsom op van vijfduizend gulden per dag, met een maximum van 600.000 gulden. GS hebben Pechiney dat dinsdag laten weten. Het bedrijf is ook van plan de ovens op korte termijn aan te passen. Omdat de branders speciaal ge maakt moeten worden, verwacht Pechiney hiervoor nog enige maanden nodig te hebben. De deadline van 1 september denkt Pechiney te kunnen halen. Auto botst op lichtmast RITTHEM - Een 52-jarige automobilist uit Wolphaartsdijk is maandagavond laat tegen een lichtmast gereden op de Eu- ropaweg-zuid in Ritthem. Het voorval gebeurde in een flauwe bocht. De auto sloeg vervolgens over de kop en kwam in de berm terecht. De bestuurder bleef ongedeerd. Zijn wagen werd zwaar beschadigd. Nehalennia verder in Lagerhuis MIDDELBURG - De scholieren van Scholengemeenschap Nehalennia in Middelburg hebben de kwartfinale van de de batcompetitie 'Op weg naar het Lagerhuis' goed afgerond. De kwartfinale werd dinsdag gehouden in het Lagerhuis-decor in de Rode Hoed in Amsterdam. Op donderdag 15 april wordt de halve finale met de Nehalennia-scholieren uitgezonden bij de VARA op Nederland 3. Het schoolteam dat uiteindelijk de finale op zaterdag 24 april wint, gaat naar het Engelse Lager huis. Lading mest belandt in sloot SAS VAN GENT - Medewerkers van de gemeente Sas van Gent en het waterschap Zeeuws-Vlaanderen moesten maan dagavond in actie komen nadat een met kunstmest geladen aanhanger in een naast de Sasdijk gelegen sloot terecht was gekomen. Om milieuschade te voorkomen werd de lading kunstmest uit de sloot geschept. Het ongeval gebeurde toen de 47-jarige tractorbestuurder op de dijkweg moest uitwijken voor een tegenligger. Bij die manoeuvre brak de stabilisator stang van de tractor en raakte de achter de trekker hangende aanhangwagen en kunstmeststrooier uit balans. De aan hangwagen sloeg om en kwam in de sloot terecht. De kunst meststrooier werd volledig vernield. Werkstraf na vechtpartij in café MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 28-jarige Terneuzenaar voor mishandeling veroor deeld tot zestig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Voor het in het bezit hebben van een boks beugel en een traangasbusje moet de verdachte 300 gulden boete betalen. De man had op 13 september 1997 in een café in Sas van Gent meegedaan aan een vechtpartij. hebben wij onze goedkeuring voorgegeven, met de opmerking Baskensburg bij dat onderzoek te betrekken." Brakman vult aan dat die drie ton bestemd was voor Vrijburg en het programma van eisen voor dat zwembad. Het was een voorbereidingskrediet voor een onderzoek om de planologische procedures in Vrijburg in gang te zetten, legt hij uit. Voor alle duidelijkheid stelt Walrave dat de Vlissingse PvdA fractie het geen optie vindt om twee aparte zwembaden te bou wen. „Ook Vrijburg kan aan trekkelijk zijn. Maar we willen de cijfers naast elkaar leggen." Dat het stil is rond het onder zoek is opzienbarend. Zeker wat Middelburg betreft. Middel burg weet dat rond 2001 het zwembad Poelendaele dicht moet. Rijkswaterstaat wil op die locatie een nieuw gebou wencomplex neerzetten. Een zwembadloze periode hangt Middelburg boven het hoofd en het Middelburgs college buigt zich over een vergoedings- en vervoersregeling van zwem mers naar het Vlissingse zwem bad. Het Vlissingse zwembad is ook aan renovatie toe. Maar volgens directeur J. Keijmel zullen pas rond 2002 hoge bouwkundige onderhoudskosten te verwach ten zijn. weg te werken in die kernen. In 2000 wordt het woningbouwprogramma ge- evalueerd. Dan hopen we dat ondanks het feit dat wij niet veel huizen bouwen, de leegstand in Middelburg en Vlissingen hetzelfde is gebleven. Aftrek Dat zou namelijk betekenen dat wij ten onrechte zijn gekort op het aantal wo ningen dat we mogen bouwen. Als we die aftrek terugkrijgen, kunnen we mis schien toch nog meer woningen bou wen." Verzoeken voor meer woningen van de dorpsraden van Vrouwenpolder en Oost kapelle en inwoners uit Gapinge en Oost kapelle worden door het college niet ge honoreerd. Donderdag 8 april worden de drie nota's en de inspraakreacties besproken in een gezamenlijke vergadering van de com missies EZ en ROVM in het gemeentehuis in Koudekerke. De verga dering begint om 19.30 uur. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Wat het resul taat van het aanvullend onder zoek naar de locatie voor het nieuwe stadsgewestelijke zwembad ook is, Middelburg blijft op haar standpunt dat Vrijburg de beste locatie voor een nieuw gezamenlijk bad is. Het nevenonderzoek naar op waardering van zwembad Bas kensburg tot stadsgewestelijk zwembad kan wat Middelburg betreft achterwege blijven. „Dat is een puur Vlissings vraagstuk", reageert wethouder P. Brakman van Middelburg. De Vlissingse wethouder C. de Keijzer beloofde eind januari aan de raad dat hij er bij zijn Middelburgse collega's op aan zou dringen het locatieonder- zoek van Vrijburg uit te breiden met Baskensburg. De Vlissingse fractievoorzitter E. Walrave- Troost (PvdA) heeft er alle ver trouwen in dat zij binnenkort de uitslag van dat onderzoek krijgt. „Als uit dat onderzoek blijkt dat de variant Basken- burg aantrekkelijker is, dan kan de gemeenteraad een vergelij king maken." Voor de Vlissingse raad heeft het aanvullende onderzoek zeker zin, dat bleek uit de eensgezind heid in de raadsvergadering eind j anuariHoe valt de opmer king van Brakman dat 'het Mid delburgs college alleen maar perspectief ziet op die locatie die wij hebben* uitgekozen. En dat is Vrijburg'. Walrave- Troost: „Middelburg heeft ook nog een raad. Ik kan natuurlijk niet voor de Middelburgse raad spreken, maar het lijkt me ook voor de Middelburgse raadsle den zinvol dat ze een keuze of afweging kunnen maken. Zeker omdat dit aanvullende onder zoek goedkoop is, het kan zo meeliften. Veel cijfers van Bas kensburg zijn zo op te vragen." Afspraak Brakman speelt de baldoor naar Vlissingen. „De Vlissingse raad wilde een vergelijkend wa renonderzoek en de afspraak is ook dat Vlissingen voor die kos ten van het aanvullend onder zoek zou opdraaien." Walrave-Troost gaat ervan uit dat dat aanvullend onderzoek op beide gemeenten drukt. De raden kwamen eind januari overeen om gezamenlijk drie ton beschikbaar te stellen voor het locatieonderzoek. „Daar Van Gelder bezoekt Veere VEERE - De commissaris van de koningin W. T. van Gelder brengt 15 april een bezoek aan de gemeente Veere. Het college van B en W en de ge meenteraad praten met Van Gelder over de identiteitsnota van de gemeente Veere, de nota's 'visies op de kernen', 'Volks huisvesting' en 'Bedrijventer reinen' en het standpunt van Veere met betrekking tot het streekplan Walcheren 2000+. Tevens komt aan de orde hoe Veere er twee jaarna de herinde ling voor staat. De provincie heeft haar eigen gespreksonder werpen aangedragen met Ter Mantelinge, Zonnehove, Kust licht II en DerBoede. Daarnaast staan de gebruikelijke punten, als de samenwerking met de omringende gemeenten en inte grale veiligheid, op de agenda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21