Vette jaren provincie breken aan Drie ridders verlaten Statenzaal Waterschap kapt en plant Politiechef van Walcheren aan de kant gezet Tunnelbouwer negeert Zeeuwse arbeiders Marij (12) verlaat betraand filmset van Wilde Mossels Dertig miljoen gulden extra te besteden in 2000 Smokkel via zee bloeit op door andere taken douane zeeuwse almanak Wagentje MIDDEN zeeland door Wout Bareman TERNEUZEN - De Bouw- en Houtbond FNV is allerminst tevreden over de selectieproce dure die Kombinatie Middel plaat Westerschelde (KMW), de bouwer van de Westerschel- detunnel, hanteert bij het aan stellen van personeel voor het boorproces. Districtshoofd J. van der Borgt wil daarover op korte termijn duidelijkheid. Ook Arbeids voorziening Zeeland begrijpt niet welke criteria KMW aan legt. Van de 211 kandidaten die door Arbeidsvoorziening naar voren werden geschoven, zijn er niet meer dan vijftig aange nomen. Het gaat, volgens H. Pekaar van Arbeidsvoorzie ning (hij is speciaal met de wer ving van tunnelpersoneel belast), om mensen van de re gionale arbeidsmarkt, die stuk Voor stuk beantwoordden aan de vraag van KMW. Dinsdag avond tijdens een informatie avond van de Bouw- en Hout bond, noemde Van der Borgt een aantal voorbeelden van ge kwalificeerde krachten uit Zeeland, die over de nodige er varing én de gevraagde papie ren beschikten, maar na een sollicitatiegesprek van hooguit vijf minuten al weer werden weggestuurd. ,JHet is onduide lijk aan welke eisen de mensen dan wél moeten voldoen om voor een baan in aanmerking te komenWe hebben gehoord dat één van de eisen is dat men Duits spreekt. Dat is natuurlijk niet van deze tijd. En je kunt je afvragen of KMW met veel te hoge eisen stelt." Het lijkt Van der Borgt stug dat er in Zeeland en directe omge ving niet ruim tweehonderd geschikte tunnelbouwvakkers te vinden zouden zijn. De bon den en ook Arbeidsvoorziening hebben op donderdag 8 april een gesprek met KMW. door Richard Hoving MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft volgend jaar der- lig miljoen gulden extra te be steden. Dat maakten VVD, CDA en PvdA dinsdag bekend bij de presentatie van het beleidspro gramma van het nieuwe college van Gedeputeerde Staten. Voor de jaren na 2000 rekent het dagelijks provinciebestuur op een overschot van zo'n twintig miljoen gulden. De rooskleurige financiële positie van de provin cie is te danken aan extra op brengsten uit de opcenten mo torrijtuigenbelasting en een verhoogde winstuitkering van Delta Nutsbedrijven. In het provinciaal regeerak koord 'Over de drempel' somt het college van GS acht priori teiten op waaraan de tientallen miljoenen moeten worden be steed. Het gaat onder meer om rensoverschrijdende samen- rerking, verkeer en vervoer, werkgelegenheid, de oprichting van een natuur- en milieufonds en gebiedsgericht beleid. Een definitieve keuze voor de be stemming van het geld maakt het college eind juni in het zoge noemde GS-conclaaf Het natuur- en milieufonds is een van de nieuwe onderdelen in het beleid voor de komende vier jaar. Het fonds is bedoeld om het verlies aan natuurwaarden te compenseren als gevolg van economische of infrastructurele ontwikkelingen. Nieuw in het beleidsprogramma is ook de voorgenomen reorganisatie van de jeugdhulpverlening. Volgens verantwoordelijk gedeputeerde L. Coppoolse moet de jeugd hulpverlening in de toekomst met dezelfde middelen doelma tiger werken. Imago Het college van GS gaat even eens werken aan het imago van Zeeland. Door een beter com municatiebeleid op te zetten moet de uitstraling van de pro vincie in binnen- en buitenland eenduidiger worden. In een po ging de burgers meer te betrek ken bij de provinciale politiek overweegt het college commis sievergaderingen op locatie te gaan houden en meer werkbe zoeken af te leggen. Bij het vaststellen van het aan tal huizen dat in de verschillen de Zeeuwse gemeenten mag worden gebouwd, wordt de ko mendejaren rekening gehouden met specifieke lokale omstan digheden. Uitgangspunt van het volkshuisvestingsbeleid blijft dat kleine kernen alleen mogen bouwen om de natuurlij ke groei op te vangen. Nieuwko mers moeten in de steden en dragende kernen worden opge vangen. GS nemen geen initiatief tot ge meentelijke herindeling. Het democratisch toezicht op poli tie, brandweer en ambulance vervoer moet van de Zeeuwse gemeenten overgaan naar de provincie. Het beleid voor de toeristische en recreatieve sec tor is gericht op de verbetering van het bestaande aanbod. Kerncentrale Over de toekomst van de kern centrale Borssele moeten Pro vinciale Staten zich uitlaten. Het dagelijks provinciebestuur komt in het beleidsprogramma niet verder dan de mededeling dat er aan een nota wordt ge werkt, waarin alle actuele za- kenn rond de nucleaire stroom- fabriek worden opgesomd. Deze VLISSINGEN - Het manage ment van de douane in Neder land faalt, vinden leden van de CNV-bond CFO. Er is geen oog en oor voor de grieven van de medewerkers die door andere prioriteiten de aandacht voor smokkel in drugs, drank en si garetten vanaf zee zien verslap pen. CFO-bestuurder Wim Stolk zegt zich geruggesteund te voe len door leden van de Vaste Ka mercommissie van Financiën. Die zoeken op initiatief van het Middelburgse RPF-Kamerlid L. van Dijke uit in hoeverre de douane in staat is toezicht te houden op lange kuststrook van Zeeland en Zuid-Holland, die onder de post Vlissingen valt. S| De georganiseerde misdaad heeft daar vrij spel gekregen, nu I douaniers op last van de leiding meer worden ingezet voor fisca le taken die de staatskas spek ken. Rapport Uit een onlangs uitgebracht rapport over niet-fiscale doua- netaken, zoals het bestrijden smokkelpraktijken. zou kunnen worden afgeleid dat het douanepersoneel nalatig zou zijn in de vervulling van haar ta- ien. CFO-bestuurder Stolk stelt echter nadrukkelijk dat de medewerkers wel anders willen maar niet kunnen en mogen om dat de hoofden van diensten an dere beleidskeuzes hebben ge maakt. „Douaniers ervaren ■■■j, egelmatig dat er handelingen plaatsvinden die aangepakt I moeten worden. Zij krijgen nu 1 zo langzamerhand het gevoel ft dat hét aan hen ligt dat er niet 1 adequaat wordt gecontroleerd ap bepaalde plekken." Volgens het management is er ?een vuiltje aan de lucht. De kerkers in het veld menen beter weten; op papier mag het alle maal kloppen, maar de praktijk geeft duidelijk aan dat door het weghalen van personeel uit niet-fiscale taken de drugsmok kel via het water kan opbloeien. Ziekteverzuim De vakbondsman noemt het veelbetekenend dat douaniers uit angst voor represailles nala ten hun onvrede te uiten over de door de leiding gestelde priori teiten.Dat leidt tot frustraties m ziekteverzuim. Stolk: „Als je irgens verantwoordelijk voor t>ent en je moet dat ineens losla ten, laat dat mensen niet onbe- loerd." door Miriam van derSchot SEROOSKERKE (W) - Langs de kant van de weg op de hoek Boshoekweg-Kleine Putweg in Serooskerke liggen stapels omgehakte bomen. Wie dat aan het hart gaat, kan zichzelf gerust stellen. Want andere soorten bomen komen er binnenkort voorin de plaats. Het rooien en de herbeplanting vormt een begin van de zogenoemde beplantings omvorming waar het waterschap Zeeuwse Eilanden aan bezig is. Door op de plaats van de iepen andere bomen zoals eiken, hazelaars, elzen en meidoorns terug te planten, wordt de beplanting verbeterd. Bovendien worden de kosten gedrukt van de bestrijding van de iepziekte. De omvorming van de bomen en struiken langs plattelandswegen is op Walcheren nog een proefproject. Behalve de Boshoekweg-Kleine Putweg in Serooskerke, is ook de Golsteinseweg in Sint Laurens aangepakt. Voor bijvoorbeeld Schouwen- Duiveland heeft Zeeuwse Eilanden twintig jaar uitgetrokken voor herbeplanting langs plattelands wegen. foto Ruben Oreel door Richard Hoving MIDDELBURG - Statenleden D. Eveleens (PvdA), A J. Dijk- wel (D66) en A M. Dek (CDA) zijn dinsdag benoemd tot rid der in de Orde van Oranje- Nassau. Commissaris van de koningin W. T. van Gelder speldde de versierselen op tij dens de laatste vergadering van Provinciale Staten in de oude samenstelling. Twaalf Statenleden namen gisteren afscheid van de pro vinciale politiek. Negen van hen moesten het doen met een vriendelijk woord van de com missaris en een geschenk na mens de provincie. Eveleens, Dijkwel en Dek viel een ko ninklijke onderscheiding ten deel vanwege him lange staat van dienst. Eveleens trad in De geridderde en vertrekkende Statenleden (vlnr) Eveleens, Dek en Dijkwel. foto Lex de Meester 19 8 7 toe tot de Staten van Zee land. Dijkwel was veertien jaar actief in de politiek. Dek speel de ruim twintig jaar een rol in Provinciale Staten. De afgelo pen acht j aar was hij lid van het dagelijks provinciebestuur. Van Gelder zwaaide de drie ridders in de Orde van Oranje Nassau alle lof toe. Hij roemde Eveleens om zijn dossierken nis. Dek werd geprezen om zijn affiniteit met milieu en water staatszaken. De commissaris betreurde het dat Dijkwel de Zeeuwse geschiedenis in zal gaan als de gedeputeerde die zes bejaardenoorden sloot. „Dat het hier om een rijksbe zuiniging ging en om verande ringen in de zorg via het bou wen van woonzorgcomplexen, wordt jammer genoeg nooit in één adem genoemd." Dijkwel maakte tussen 1987 en 1991 deel uit van het college van Ge deputeerde Staten. De nieuwe leden van Provinci ale Staten worden op dinsdag 13 april geïnstalleerd. nota wordt na de zomer aan Pro vinciale Staten voorgelegd. Volgens een besluit van de Tweede Kamer moet de kern centrale eind 2003 dicht. Een meerderheid van de partijen in Provinciale Staten, waaronder WD en CDA, heeft in de aan loop naar de Statenverkiezin gen aangegeven de Tweede Ka mer op andere gedachten te willen brengen. De PvdA stelde in haar verkiezingsprogramma tegen langer openhouden van de centrale te zijn. door Jacques Cats MIDDELBURG - Districtschef L. Imminga van de politie Wal cheren is uit zijn functie onthe ven. Korpsbeheerder B. Spahr van der Hoek heeft daartoe be sloten op advies van korpschef A A Smeels. Politievoorlichter J. van Mourick noemt in een cryptische verklaring 'gerezen kwesties in de samenwerking tussen districts- en korpschef' als oorzaak van het vertrek. Vol gens bronnen binnen het korps schieten de managementskwa liteiten van Imminga tekort. De districtschef was dinsdagavond niet bereikbaar voor commen taar. Voor voorzitter Ruud Koopman van de Ondernemingsraad bij de regiopolitie komt het terug treden van Imminga niet als een verrassing. Er heerst al geruime tijd een gespannen sfeer bij de politie Walcheren. De Onderne mingsraad heeft steeds zijn ver ontrusting uitgesproken over de zorgelijke situatie. De Walcherse politiechef was ten tijde van de oudejaarsrellen in Arnemuiden onderwerp van forse interne kritiek. In een door dertig agenten ondertekende verklaring werd hem verweten als hoofd van de districtsleiding onvoldoende mensen te hebben ingezet, waardoor de agenten zich machteloos voelden. Maar ook daarvoor heerste er al on vrede bij de politie Walcheren. Motivatie Later in het j aar streek Imminga korpschef Smeels tegen de ha ren in. Hij maakte bekend dat de politie Walcheren hevig gefrus treerd is over de nieuwe verde ling van agenten over Zeeland. Doordat Vlissingen relatief wei nig politiemensen kreeg toebe deeld, liep volgens Imminga de motivatie de medewerkers hard terug. Zonder daarbij namen te noe men haalde hoofdcommissaris Smeels later tijdens een oude- j aarsbij eenkomst fel uit door boos te melden dat sommige chefs openlijk afstand nemen van het korpsbeleid. Smeels zei zich zeer gestoord te hebben aan het commentaar dat vanuit het korps over de sterkteverdeling naar buiten is gebracht. Ziek Walcheren is door de verwijde ring van Imminga het tweede politiedistrict in Zeeland dat het zonder vaste eerste man moet doen. In Zeeuws-Vlaande- ren zit commissaris K. den Rooijen al enige tijd ziek thuis en treedt K. de Vos als vervanger op. De leiding van het district Walcheren wordt tijdelijk waargenomen door F. P. Gouds waard, hoofd van de Regionale Eenheid, die zich vooral bezig houdt met de bestrijding van de zware georganiseerde crimina liteit. Imminga voert bij de re giopolitie eerst nog een aantal projecten uit. Daarna zal hij zijn carrière elders voortzetten. Benoeming Imminga was chef van de justi tiële dienst in Bergen op Zoom, voordat hij in 1992 op 36-jarige leeftijd aantrad als commissaris van politie in Goes. Daar volgde hij de naar Leeuwarden ver trokken L. Diepenhorst op. Korte tijd later volgde zijn be noeming tot hoofd van het poli tiedistrict Oosterscheldebek- ken. In het voorjaar van 1997 verhuisde Imminga naar Wal cheren. Daar nam hij de plaats in van districtschef J. Dirksen, die werd belast met de leiding van het project van een nieuwe organisatiestructuur bij de po litie Zeeland. door Nilsten Brinke BRUINISSE - Vol verwachting toog Marij Falkena (12) uit Leeuwarden naar Bruinisse om een bijrol te spelen in de Zeeuw se speelfilm 'Wilde Mossels'. Met tranen en tuiten kwam ze zondagavond in Friesland te rug. Op de set bleek Marij name lijk te groot om het zusje van de Iraanse danseres Atash te spe len. „Ze is volledig aan haar lot overgelaten", zegt haar boze va der O. Falkena. Figuratie-me dewerker Saida van der Reyd spreekt van 'een ongelukkige samenloop van omstandighe den', maar belooft het alsnog goed te maken. De jonge Marij kwam in contact met de filmmakers via haar tan te Elske Falkena, die in Amster dam een castingbureau heeft. Marij zou het zusje spelen van de Iraanse danseres Atash, ge speeld door Melek Karasu. Een maal op de set van 'Wilde Mos sels' aangekomen, vond de filmcrew Marij te groot voor de rol en dus ging de rol niet door. Haar vader kan dat achteraf niet begrijpen. „Ik geef toe dat ze voor een meisje van twaalf flink uit de kluiten is gewassen, maar van te voren had men fo to's van haar gezien en wist men haar maten. Nadat ze afgewe zen is, werd ze volledig aan haar lot overgelaten. De afspraken die er tussen het castingbureau en de productie-afdeling zijn gemaakt over de kinderopvang en begeleiding, zijn niet nage komen. Uiteindelijk kon ze met één van de actrices meerijden naar Amsterdam, waar ze op de laatste trein naar Leeuwarden is gezet. Met tranen in haar ogen kwam ze eruit." Sneu Uitvoerend producente Karin de Boer vindt het heel sneu voor Marijmaar wi j st erop dat er iets mis is gegaan bij het castingbu reau van Elske Falkena. „Wij hebben heel nadrukkelijk ge zegd dat we figuranten uit Zee land en desnoods Zuid-Holland wensen. Ik zie niet in waarom een figurante voor zo'n rol hele maal uit Friesland moet worden gehaald." Saida van der Reyd spreekt van een gangbare praktijk in het filmbedrijf- „Figuranten komen heel vaak niet aan bod omdat op de set de regieplannen gewij zigd zijn, of dat er minder figu ranten nodig zijn. Dat is het risi co van figureren. In het geval van Marij bleek zij niet te passen in de Iraanse familie die om Atash heengebouwd is. Zoiets kan gebeuren, maar iedereen krijgt te eten en te drinken op de set. Verder worden de reiskosten vergoed, 't Is dus zeker niet zo dat figuranten aan hun lot wor den overgelaten, maar op een filmset is er geen tijd om iemand de hele dag op te vangen, 's Avonds heb ik Marij nog samen met een actrice naar het station gebracht.." Wat was hij blij met z'n auto- tje, die jonge kantoormede werker uit Hoedekenskerke. Tijdje werkloos geweest maar een leuke baan gevon den, dus na een paar maan den werken kon een tweede hands wagentje er wel van af. Tien jaar oud, mooi kleurtje, pas gekeurd en extra dikke banden. Alleen, als 'ie op de snelweg zat en van de vier naar de vijf doorschakelde, bromde de motor en sloeg de toerenteller woest uit. Heel eventjes maar. Na tien secon den was het geluid wel iveer redelijk oké. Dus dat kon niet veel zijn, dacht hij. De steige rende teller kon hem niks schelen. Totdat afgelopen weekeinde die oude vriend langsktva?n en ze een ritje Zeeland maakten. „Hier klopt iets niet", zei de vriend nadat er driftig vanuit de vier was doorgeschakeld en de motor even loeide. „Hoe oud is deze kar?" Tien jaar oud, antwoordde de kantoorklerk, die al meer dan vijfduizend kilometer in z'n nieuwe wagen erop had zitten. „Hoezo?" -„Toen hadden auto's nog geen vijfde versnelling!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19