Mont Blanc-tunnel nog tijd dicht Jeltsin en burgemeester Moskou proberen hun ruzie bij te leggen PZC Rellen na arrestatie Kalief van Keulen buitenland Zoektocht naar vermisten brand verloopt moeizaam Kritiek joodse organisaties op compensaties Franse banken Franse politiemannen gevangenis in voor martelen Nederlander Marokko stemt in met referendum over status van Westelijke Sahara Peking boos op Bern na demonstratie Tibetanen Scheepsramp Sierra Leone vrijdag 26 maart 1999 van onze redactie buitenland jVNNECY - Het vuur in de Mont Blanc-tunnel was gisteravond steeds niet helemaal onder controle. Door de giftige rook en extreme hitte slaagt de brand weer er nog niet in de rampplek volledig te doorzoeken. Volgens een voorlopige balans zijn ne gen mensen om het leven geko men, wordt een persoon vermist en raakten 27 mensen gewond, van wie drie ernstig. Nadat gistermiddag bekend was geworden dat vier doden waren geborgen, meldden zich tientallen verontruste mensen die familieleden mistten. Zij vreesden dat zij eveneens het slachtoffer zijn geworden van de brand woensdagavond in de 11,6 kilometer lange tunnel. De brandweer aan de Franse PARIJS - Joodse organisaties hebben gisteren afwijzend ge reageerd op de. plannen van Franse banken om definitief af te rekenen met hun verleden tij dens de Tweede Wereldoorlog. Het Simon Wiesenthal Centrum vindt dat er nog blinde vlekken zijn omdat de banken niet de door de nazi's leeggehaalde joodse rekeninghouders scha deloos willen stellen. machtige Joodse Wereld congres (JWC) had zich eerder op de dag ook al in dergelijke woorden uitgelaten. De Franse banken maakten woensdag be kend dat ze de slachtoffers van de jodenvervolging schadeloos gaan stellen. Zo stelden ze voor eigenaars van slapende reke ningen te achterhalen en die vervolgens open te stellen, ook voor eventuele nabestaanden. Het Simon Wiesenthal Centrum en het JWC willen echterdat de banken ook de rekeningen ver goeden die door de nazi's zijn leeggeroofd of rekeningen die naar de staat zijn gevloeid. Dat zouden ze moeten doen door het geld in een herinneringsfonds te Storten. RTR kant van de tunnel kon de brandhaard gisteren door de rook en hitte niet bereiken. Pas 's avonds werd bekend dat zij vooruitgang boekten. Maar een stuk van driehonderd meter was door de hoge temperatuur nog steeds niet begaanbaar, zelfs niet met speciale uitrustingen. De hitte was lange zo groot, dat stukken beton loslieten van het plafond. De teruggevonden voertuigen waren verkoold, de nummerplaten onleesbaar. Italiaanse brandweerlieden kwamen eerder via de andere kant bij het centrum van de brand, waar zij erin slaagden de acht brandende vrachtwagens te blussen. Gesloten De Mont Blanc-tunnel, een van de belangrijkste verbindingen tussen Frankrijk en Italië, blijft weken gesloten door de cata strofe. De Franse minister van Verkeer, Jean-Claude Gayssot, zei dat de tunnel pas wordt opengesteld nadat de veiligheid grondig is onderzocht- De burgemeester van Chamo- nix, Michel Charlet, meent dat de tunnel, die in 1965 werd ge opend, een beter ventilatiesys teem en nooduitgangen moet krijgen. Bovenal wil hij onder zoeken hoe het aantal vracht wagens dat van de doorgang ge bruik maakt kan worden teruggebracht. Vorig jaar waren dat er 766.000. Het Franse ministerie van Ver keer heeft verder een uitgebreid technisch onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand. Die ontstond nadat een Belgi sche vrachtwagen, beladen met meel en margarine, zeshonderd meter in de tunnel vlam vatte. Het vuur sloeg naar zeven ande re vrachtwagens over. Giftige rook Hoewel de oorzaak van de ex plosie nog niet duidelijk is, kan de intensiviteit van de brand zijn veroorzaakt door een twee de vrachtwagen met giftig afval in de buurt van de Belg, zo ver klaarde het Franse informatie centrum. Drie slachtoffers zijn volgens de brandweer gestorven door de giftige rook. De brandweerman die overleed kreeg, vermoede lijk eveneens door het gif, een hartaanval. AFP/DPA/RTR tan onze redactie buitenland 1ERSAILLES - De rechtbank a Versailles heeft gisteren vijf politiemannen uit de Parijse toorstad Bobigny veroordeeld lol gevangenisstraffen varië rend van twee tot vier jaar. Zij schuldig bevonden aan marteling in november 1991 van twee drugshandelaren, onder wie een Nederlander van Ma rokkaanse afkomst. De Nederlander is op het poli tiebureau in Bobigny geschopt en geslagen, uitgekleed, verne derd, verkracht met een gummi knuppel en in zijn gezicht geüri- neerdHij verloor een oog en kreeg in 1993 een gevangenis straf van vijftien jaar opgelegd. De Franse justitie stuurde hem met zijn klachten van het kastje naar de muur. Het was nooit tot iet proces in Versailles geko men als de Nederlander niet aaar het Europese Hof van de Hechten van de Mens was gelo pen. In december 1997 vond een commissie van dit hof zijn klachten gegrond en reden te onderzoeken of er sprake was van marteling en procedurefou ten. Voor Frankrijk dreigde de twij felachtige eer samen met Tur kije als enige lidstaten te wor den veroordeeld voor marteling. Met duidelijke tegenzin vroeg Parijs het Hof op het nippertje te wachten met zijn vonnis, opdat het alsnog de agenten zelf kon berechten. Dat is nu gebeurd. De politiemannen zijn blijven ontkennen. Zij legden echter te genstrijdige en onduidelijke verklaringen af. Bovendien be schikte het hof over onder meel de bevindingen van vier artsen die onafhankelijk van elkaar de Nederlander hebben onder zocht. De agenten zijn meteen na de zitting opgesloten. De Neder lander zelf zit zijn straf uit in een gevangenis in de Parijse re gio. ANP fgn onze redactie buitenland RABAT - De Marokkaanse rege ring heeft gisteren gezegd dat zij in grote lijnen instemt met voor stellen van de Verenigde Naties 'oor het houden van een refe rendum in de Westelijke Sahara °ver de status van het gebied. Het referendum zou volgend Par maart moeten worden ge houden. Indonesische »ud-communisten vrijgelaten 'AKARTA - De Indonesische regering heeft gisteren vier oud- ronununisten die meer dan der- ög jaar vastzaten, vrijgelaten. De vier zaten vast wegens be trokkenheid bij de staatsgreep a 1965. De oud-communisten rijn vrijgelaten om humanitaire redenen en op de voorwaarde jat ze onder eed verklaarden «tze loyaal zullen zijn aan de tondwet en de staatsideologie raacasila. ANP VN-secretaris-generaal Kofi Annan had gisteren voorstellen gepresenteerd aan Marokko. Daarin stond onder meer een oproep aan de vluchtelingenor ganisatie van de VN (UNHCR) om voorbereidingen te treffen voor de repatriëring van vluch telingen die kiesgerechtigd zijn. De Marokkaanse regering heeft de voorstellen van de VN geac cepteerd onder de voorwaarde dat voorstellen over de identifi catie van kiesgerechtigden zou den worden gewijzigd. Over de status van de Westelijke Sahara bestaat al jaren onenig heid tussen de guerrilla's van het Polisario Front en Marokko. De rebellen streven naar onaf hankelijkheid van de Westelijke Sahara. Marokko beschouwt de voormalige Spaanse kolonie als onderdeel van het land. Marokko en het Polisario Front hebben tien jaar lang gevochten om het gebied. Sinds 1991 hou den de rebellen zich aan een staakt-het-vuren om een refe rendum mogelijk te maken. De VN proberen sinds 1991 een referendum te organiseren in de Westelijke Sahara. AP De aangehouden 'kalief van Keulen'. foto Hakki Akkduman/AP van onze redactie buitenland KARLSRUHE - De arrestatie van de leider van de funda mentalistische moslimbewe ging Hilafet Devleti heeft gisteren in Keulen tot ongere geldheden geleid. Veertig le den van de beweging werden gearresteerd en veertien poli tieagenten raakten gewond bij botsingen met demonstranten. De leider van de groep, Muh- ammed Metin Kaplan, is aan gehouden op verdenking van het vormen van een terreur eenheid. Volgens het Open baar Ministerie in Karslruhe vormde Kaplan met andere le den van Hilafet Devleti (Islamitische Staat) een ter reurcel, die als doel had an dersdenkenden en verraders te vermoorden. Hij zou onder an deren in mei 1997 Halil Ibra him Sofu hebben laten ver moorden, nadat die zich had uitgeroepen tot kalief (hoogste religieuze leider) van de mos lims in Duitsland. Kaplan, die zichzelf de kalief van Keulen noemt, wordt door Turkije ge zocht wegens hoogverraad en het beramen van een aanslag. Hilafet Devleti werd in 1984 opgericht door Kaplans vader Cemaleddin, die na de militai re staatsgreep van 1980 uit Turkije naar Duitsland vluchtte, waar hij en zijn gezin asiel kregen. Kaplan sr., die in 1995 overleed, stond bekend als de Khomeini van Keulen. Turkije heeft vooralsnog niet om de uitlevering van Kaplan gevraagd. Het is onwaar schijnlijk dat Duitsland een verzoek daartoe zou inwilli gen, aangezien de grondwet uitlevering van personen aan een land dat de doodstraf kent verbiedt. Turkije verdenkt Kaplan ervan een aanslag te hebben beraamd op het mau soleum van Mustafa Kemal Ataturktijdens de viering van het 75-jarig bestaan van het moderne Turkije in oktober vorig jaar. Het zou de bedoeling zijn ge weest een vliegtuig op het mausoleum te laten neerstor ten, op het moment dat Turkse en buitenlandse leiders en dui zenden anderen daar deelna men aan een herdenking. AP Tibetaanse demonstranten verstoren de ontvangst van Jiang Zemin voor het parlementsgebouw in Bern. fotoEPA van onze redactie buitenland BERN - De Chinese president Jiang Zemin heeft gisteren tij dens een staatsbezoek aan Zwitserland 'het einde van de vriendschap' met Bern aange kondigd. Jiang ontstak in woede omdat het de Zwitserse autoriteiten niet lukte honder den Tibetaanse demonstran ten van hem af te schermen. Toen Jiang" het plein voor het parlementsgebouw in Bern betrad, werd hij toege schreeuwd en uitgefloten door zeshonderd Tibetaanse beto gers. Ook zwaaiden demon stranten vanaf de daken met Tibetaanse vlaggen. Zonder de officiële militaire ontvangst af te wachten, beende de Chinese president direct naar het par lementsgebouw. waar hij de Zwitserse vice-presidente Ru th Dreifuss toesnauwde: ,,U hebt een goede vriend verlo ren. Het is een minimum aan beleefdheid om een buiten landse gast in een vreedzame atmosfeer te ontvangen", al dus Jiang.Ondanks een de monstratieverbod en de mas sale aanwezigheid van politie, lukte het de Zwitsers niet de Tibetanen van de president weg te houden. De Tibetanen protesteren tegen de annexa tie van hun land door China in 1951 en de repressie die daarop volgde. Relatief veel Tibeta nen zijn de afgelopen decennia naar Zwitserland gevlucht. DPA/AFP van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische presi dent Boris Jeltsin en de Mos- kouse burgemeester Joeri Loezjkov hebben gisteren over leg gevoerd in een poging hun bekoelde onderlinge relatie te verbeteren. Onderwerpen van gesprek waren onder andere de volgende presidentsverkiezin gen en de NAVO-aanvallen op Joegoslavië, zei Jeltsins woord voerder Dmitri Jakoesjkin. Het was voor het eerst sinds au gustus dat Jeltsin en Loezjkov elkaar ontmoetten. Toen Jeltsin destijds in reactie op de econo mische crisis kabinetswijzigin gen aankondigde, gold Loezjk ov als een kansrijke kandidaat voor het premierschap. Jeltsin koos echter voor Jevgeni Prima kov. Loezjkov, voorheen een bondgenoot van Jeltsin, heeft zijn kritiek op de president de laatste maanden opgevoerd. Hij heeft Jeltsin zelfs opgeroepen vervroegd af te treden vanwege zijn slechte gezondheid. Jeltsin noemde de ontmoeting met Loezjkov 'vruchtbaar' en zei dat het contact zal worden voortgezet. Loezjkov zei Jeltsin te hebben verteld hoe het wer kelijk zit met bepaalde zaken, waarover de president door zijn vertrouwelingen verkeerd is voorgelicht. Hij doelde met name op het schandaal rond procureur-ge neraal Joeri Skoeratov, die in fe bruari zijn ontslag indiende, maar daar vorige week op te rugkwam. Skoeratov verklaar de tegenover het parlement te zijn opgestapt onder druk van het Kremlin. Dat zou het be nauwd hebben gekregen door zijn onderzoek naar corruptie in regeringskringen. Het parle ment maakte zijn ontslag onge daan en gaf hem opdracht zijn onderzoek voort te zetten. Nog dezelfde dag zond de televisie videobeelden uit van een man, Toeristen mijden Turkije ANKAR AK - Turkij e lijkt voor toeristen als favoriete bestem ming even uit de gratie. Al bijna 10.000 tickets naar het zonni ge vakantieparadijs zijn geannuleerd of omgeboekt. Directeur P. van der Kaay van reiskoepel ANVR: „Sommige reisbureaus raakten in zes dagen 20% van hun boekingen kwijt. Bij anderen liep het aantal verzoeken om van bestem ming te wijzigen de afgelopen dagen juist weer terug." Vooral de dreiging dat Koerdische PKK-rebellen aanslagen op toe risten plegen, bleek fnuikend. In navolging van de grote bedrijven op de reismarkt, TUI en Neckermann, besloten andere Nederlandse reisorganisaties om tot 30 april kosteloos om te boeken naar een andere be stemming. ANP China executeert tien misdadigers PEKING - In China zijn tien mensen terechtgesteld die waren veroordeeld wegens verkrachting, roof en andere misdaden. De krant Beijing Morning Post meldde gisteren dat de dood vonnissen dinsdag in Peking werden voltrokken. In Guangz hou werd de directeur van een voedingsmiddelenconcern ter dood veroordeeld wegens de verduistering van 2,6 miljoen gulden. AP Irak eist ontslag VN-rapporteur BAGDAD - Irak heeft het ontslag geëist van de VN-rappor- teur voor de mensenrechten, Max van der Stoel. Kranten in Bagdad citeerden een woordvoerder van het ministerie van Informatie die de rapporteur beschuldigde van het versprei den van leugens en het geven van een 'verstoord beeld' van Irak. Van der Stoel schetst in zijn nieuwste rapport, dat woensdag in Genève werd gepresenteerd, een uiterst somber beeld van de mensenrechtensituatie in Irak. Hij maakt ondermeer mel ding van honderden executies en stelt dat de burgers de meest elementaire vrijheden moeten ontberen. AFP Geen bewijs organenhandel Egypte CAIRO - De hoogste aanklager van Egypte heeft een onder zoek naar vermeende handel in organen van weeskinderen gestaakt wegens gebrek aan bewijs. Dat heeft zijn kantoor gisteren bekendgemaakt. Tien Egyptische parlementariërs van de regerende Nationale Democratische Partij hadden een kindertehuis ervan be schuldigd organen van kinderen te hebben verkocht aan zie kenhuizen. Er zouden 32 kinderen zijn overleden, van wie 25 gedurende de afgelopen drie maanden. Procureur-generaal Ragaa el-Arabi begon twee weken geleden een onderzoek. „De beschuldigingen waren gebaseerd op speculaties en twij fels", zei een van de medewerkers van de procureur-generaal. ,Er waren geen lichamen, geen gravengeen getuigen en geen enkel bewijs dat de zaak ondersteunt." AP Passief roken slecht voor hart BOSTON - Niet-rokers die de tabaksrook van anderen inade men hebben 2 5 procent meer risico om hart- en vaatziekten te krijgen, in vergelijking met mensen zonder rokers om zich heen. Dat blijkt uit een analyse van achttien studies die eerder zijn gedaan in de Verenigde Staten, Japan, Engeland, China, Nieuw-Zeeland, Australië, Italië en Schotland. De studies werden naast elkaar gelegd door een onderzoeks team van het Tulane Instituut voor Gezondheidsonderzoek in de VS onder leiding van Jiang He. Uit eerdere onderzoeken blijkt al dat passief roken gevolgen kan hebben voor de longen. Zo kunnen niet-rokers een ta- baksgerelateerde vorm van longkanker ontwikkelen door ta baksgebruik in hun omgeving. In Nederland gebeurt dat bij zeker tweehonderd mensen per jaar. RTR/ANP FREETOWN - Zeker 150 vluchtelingen zijn verdronken toen een gemotoriseerde kano in zee bij Sierra Leone omsloeg. Volgens een medewerker van de Sierraleoonse bond van zeelieden waren er meer dan 200 mensen aan boord en 300 zakken suiker. Op een gemotoriseerde kano, die groter is dan zijn naam suggereert, is slechts plaats voor honderd mensen. RTR Advertentie Carpoolen? Hogere accijnzen? Meer wegenbelasting^ Rekeningrijden.' kennelijk Skoeratov, die in bed lag met twee vrouwen, van wie werd gezegd dat het prostituees waren. Loezkjov zei dat Skoeratov in de gelegenheid gesteld moet worden zijn onderzoek te vol tooien zonder onder druk te worden gezet. Het onderzoek richt zich op het Zwitserse be drijf Mabetex, dat voor honder den miljoenen guldens Jeltsins ambtswoning in het Kremlin en andere overheidsgebouwen heeft gerenoveerd. Onderzocht wordt de aantijging dat het be drijf functionarissen heeft om gekocht om de renovatieop drachten binnen te halen. AP EN MAAR afvragen WAAROM HET NIET WERKT De Rover 400 Oxford is de meest notenhouten interieur, stoelen luxe uitvoering uit de 400 serie, met gekleurde piping en licht standaard is hij voorzien van metalen velgen Hij is er al vanaf onder andere twee airbags, ABS fl 38.990,-. Vraagt u zich nog en mistlampen voor. Verder «mrj. steeds af waarom geen enkele is hij uitgerust met wortel- \TO maacregel helpt? ROVER 4 00 RENTON ROVER Noordmonsrerweg 4. Middelburg. Telefoon 0118 - 650850 GARAGE RIDA TERNEUZEN B V. Mr. F.J. Haarmanweg 4. Teroeuzen. Telefoon 0115 - 613690 AUTO VENTURA B V. Vernin Scuarcweg 10, Goes, Telefoon 0113 - 222498

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7