Servië zet journalisten land uit PZC Vice-premier Servië roept op Nederlandse soldaten te vernietigen Nederlandse piloot kon MiG niet zien Verbondenheid Rusland en Servië berust op mythe Drama in Kosovo is moeilijk te beheersen IKV'er Faber ziet nachtmerrie bewaarheid Ons wordt onrecht aangedaan Wij willen alleen maar vrijheid buitenland Belgrado noemt westerse berichtgeving desinformatie Joegoslaven betogen in Den Haag vrijdag 26 maart 1999 van onze redactie buitenland BELGRADO - De werkomstan digheden voor buitenlandse journalisten in Joegoslavië zijn gisteren zo goed als onmogelijk geworden. Het merendeel van de verslaggevers maakt zich op voorvertrek, nadat de Servische autoriteiten persmedewerkers uit NAVO-lidstalen het bevel gaven de republiek onmiddel lijk te verlaten. In de Kosovaarse hoofdstad Pristina is volgens het Joegosla vische persbureau Beta geen en kele buitenlandse journalist meer aanwezig. De laatste ver slaggevers van de persbureaus Reuters en AP hebben de stad gisteravond verlaten. Tientallen westerse journalis ten werden geïntimideerd, ge arresteerd en deels over de gren zen met Kroatië en Macedonië gezet. Volgens het decreet van het ministerie van Informatie 'zet de berichtgeving vanuit Servië aan tot de agressie van de NAVO'. Bovendien zou de pers desinformatie verspreiden over de situatie in de Joegoslavische deelrepubliek. Het ministerie deelde mee dat daarom 'alle journalisten van buitenlandse media wier landen deelnemen of wier grondgebied wordt gebruikt voor de agressie van de NAVO tegen ons land, worden uitgezet'. Het is ondui delijk of het verbod ook geldt voor Montenegro, de kleinere zusterrepubliek. Alleen Griekse journalisten die voor nationale media werken mogen van Belgrado in Servië blijven. De Griekse premier Costas Simitis riep gisteren op nieuw op tot stopzetting van de bombardementen. Het NAVO- lid is niet betrokken bij de geal lieerde aanval. Arrestaties Twee Nederlanders zijn don derdagmorgen door de Servi sche politie gearresteerd. Nynke la Porte van het Net 5- programma 'Morgen gebeurt het' werd opgepakt in Novi Sad. Zij werd met een Hongaarse ca meraman aangehouden toen zij de plek wilden filmen waar bommen waren ingeslagen. De twee zijn na korte tijd vrijgela ten op voorwaarde dat ze niet meer zouden filmen. La Porte is volgens een woord voerster van Net 5 later op nieuw opgepakt. Toen de redac tie rond 18.30 uur contact met haar wilde opnemen via haar mobiele telefoon nam een Servi- van onze redactie buitenland DEN HAAG - De NAVO-aan- vallen hebben de betrekkingen tussen Nederland en Joegosla vië zwaar onder druk gezet. De Sgrrische vice-premier Vojislav Seselj riep gisteren alle Serviërs naar ook ter wereld op onder andere Nederlandse soldaten te 'vernietigen', waar ze die ook mogen tegenkomen. De bewindsman richtte zich te vens tegen soldaten van andere landen die meedoen aan de NAVO-acties tegen Joegoslavië. „Elke Amerikaanse, Britse, Franse, Duitse, Italiaanse, sche man op die liet weten dat de journaliste vastzit. „De man liet weten dat het goed ging met haar, maar we konden haar niet spreken. Sindsdien hebben we geen contact meer kunnen leg gen." Ook met cameraman Zol- tan Olah is geen contact meer geweest. Harald Doornbos, werkzaam voor de GPD-bladen (waarond er de PZC), Radio 1 en Netwerk, werd na zijn arrestatie de Kroa tische grens overgezet. De ver slaggever had net een radiore portage gemaakt toen hij werd opgepakt. Hij zou goed zijn be handeld door de Servische poli tie. Naar aanleiding van de arresta tie van Doornbos ontbood Ne derland de tijdelijk zaakgelas tigde van Joegoslavië op het ministerie van Buitenlandse Zaken, en eiste onmiddellijke vrijlating van de journalist. Ook toonaangevende Ameri kaanse media als The New York Times en de tv-stations CBS en ABC meldden dat hun journa listen worden gearresteerd en uitgezet. Een verslaggever van de Washington Post, die samen met Doornbos was gearres teerd, werd zeven uur onder vraagd voordat hij over de grens werd gezet. Gehoor De meeste Nederlandse media die verslaggevers in Joegoslavië hebben, geven gehoor aan de oproep van de autoriteiten het land te verlaten. Alleen het NOS-Journaal en de Volkskrant weten niet zeker of ze vertrek ken. Het NOS-Journaal twijfelt of reporter Gem Eickhof en zijn medewerker in Belgrado kun nen blijven. De Volkskrant slaagt er niet in contact te krij gen met verslaggever Michel Maas. De redactieleiding wil in overleg met hem een beslissing nemen over al dan niet blijven. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) probeert sa men met onder meer de interna tionale vakorganisatie IFJ in Belgrado bij de Servische auto riteiten te bereiken dat buiten landse verslaggevers hun werk kunnen hervatten. RTR/ANP Spaanse, Nederlandse soldaat, waar hij ook wordt aangetrof fen, is een vijand van het Servi sche volk en zou vernietigd moeten worden", aldus de voor zitter van de ultra-nationalisti sche Servische Radicale Partij (SRS) tijdens een persconferen tie in Belgrado. Zijn woorden zijn verspreid via het Joegosla vische staatspersbureau Tan- jug. Minister Van Aartsen van Bui tenlandse Zaken wilde niet in houdelijk reageren op de op merkingen van de vice-premier. „Ik wil daaraan geen kwalifica tie geven", aldus de bewinds man in Berlijn. RTR/ANP Nederlandse bijdrage aan de NAVO-acties 25/3 18.00 uur i aandrijving: 1x P&W straalmotor spanwijdte: 10,01 m. lengte: 15,95 m hoogte: .5$ gewicht: ca. 7(32" max snejheicf' - Tijdens de luchtacties tegen Joegoslavië zouden drie MIG-29-toestellen zijn neergeschoten door twee Amerikaanse Flö'sen één Nederlandse F-16 van onze redactie buitenland AMENDOLA - De vlieger van de Neder landse F16 heeft de door hem neergescho ten Joegoslavische MiG in de nacht van woensdag op donderdag niet eens gezien. Luitenant-kolonel J. Abma, de detache mentscommandant op de basis, meldde gistermiddag tijdens een persconferentie op de Italiaanse basis Amendola dat het betreffende vliegtuig met twee andere Ne derlandse F 16's woensdagavond om hall acht opsteeg. Boven zee voegden zij zich bij een escorte dat NAVO-bommenwer- pers begeleidde naar Joegoslavië. Vanuit een AWACS-verkenningsvlieg tuig kreeg het escorte de melding dat er in Belgrado drie Joegoslavische MiG-29's waren opgestegen. Vervolgens signaleer de een van de Nederlandse piloten een Joegoslavisch toestel en haalde het na 30 seconden met een zogeheten AMRAAM raket neer. Alles speelde zich af buiten het gezichtsveld van de piloot. Dat er sprake was van een treffer kon hij op een scherm in zijn cockpit zien. Directeur operatiën luchtmacht gene- raal-majoor D. Berlijn voegde daar op een briefing in Den Haag aan toe dat de raket van 'zeer grote afstand' is gelanceerd. De moderne F16's van de luchtmacht kunnen raketten afvuren op een doel dat 'meerde re tientallen kilometers verwijderd' is. Abma meldde in Amendola dat de Joego slavische piloot de aanval vermoedelijk heeft overleefd. De Nederlandse vliegtui gen voltooiden hun begeleidingsmissie en landden rond 22.00 uur veilig op de basis. Geen voldoening Een woordvoerder wist nog te melden dat op de 'succesvolle' F16 bij wijze van trofee een klein MiG-je is geschilderd. Volgens chef defensiestaf luitenant-admiraal Kroon heerst er geen voldoening bij de krijgsmacht dat een Nederlandse F-16 een vijandelijk toestel heeft neergehaald. Wel is er voldoening over het feit dat de gemoderniseerde F-16's en de Nederland se piloten op hun taak berekend blijken. Het is voor het eerst sinds Nederland met F-16's vliegt (eind jaren zeventig) dat een vijandelijk vliegtuig is neergehaald. ANP door Joost Bosman „Wie aan Servië komt, komt aan ons", riepen de Russische ultra nationalist Zjirinovski en de communist Zjoeganov woens dag om het hardst, toen de bom bardementen op Servische doe len in Joegoslavië begonnen waren. De Russische premier Primakov keerde dinsdag zelfs halverwege zijn reis naar Was hington terug als protest tegen de voorgenomen NAVO-aanval op Servische stellingen. Moskou liep daarmee een bedrag van zo'n vijftien miljard gulden aan economische hulp mis. De Rus- sisch-Servische verbondenheid lijkt sterk, maar berust in de praktijk voor een groot deel op een mythe. Historisch-cultureel gezien valt de verwantschap tussen Rus land en Servië niet te ontken nen. Beide delen de orthodoxe religie, die in alle aspecten vol strekt identiek is. Daarnaast speelt de aloude politieke ver bondenheid tussen Rusland en Servië mee. Rusland heeft, vooral naar ei gen zeggen, altijd veel steun ge geven aan het onafhankelijk heidsstreven van Servië, dat eeuwenlang streed tegen Turkse en Oostenrijkse overheersing. Na de verloren oorlog tegen Ja pan in 1905 had Rusland op zijn beurt een 'kleiner broertje' no dig dat weer tegen het keizerrijk zou opkijken, en het geschon den blazoen enigszins kon her stellen. Juk Servië wilde die rol met alle lief de vervullen: het greep de war me Russische belangstelling met beide handen aan om onder het juk van respectievelijk de Osmaanse en Habsburgse ge zaghebbers uit te komen. Ook bij het streven vlak voor de Eer ste Wereldoorlog van Groot- Brittannië om van Kosovo een zelfstandige staat te maken, stelden de Russen zich vierkant op achter de Serviërs. Toch moet de Slavische broe derband tussen Russen en Ser viërs niet worden overdreven. Het cultureel-religieuze aspect geldt immers niet alleen voor Servië, maar evenzeer voor bij voorbeeld de Bulgaren. Zij koesteren vermoedelijk de sterkste pro-Russische gevoe lens van alle volkeren op de Bal kan. Eigenbelang Bovendien ging de politieke bij stand van Rusland aan Servië met veel eigenbelang gepaard: zij was voor Rusland een moge lijkheid om aan het begin van de twintigste eeuw zijn invloed op de Balkan uit te breiden, ten koste van de Osmaanse sultans. Opmerkelijk is ook dat na de Tweede Wereldoorlog de Rus- sisch-Servische betrekkingen vrijwel geheel verdwijnen. Het Joegoslavië van maarschalk Ti to, waar Servië deel van uit maakte, voelde voortdurend de dreiging van een sovjet-inval. De controverse tussen Tito en Stalin leidde zelfs bijna tot een oorlog tussen de Sovjet-Unie en Joegoslavië. Aan het begin van de jaren ne gentig worden de banden weer aangehaald, als gevolg van een aantal ontwikkelingen die Rus land en Servië gezamenlijk doormaken. Beide verliezen hun dominante rol in een multi nationaal rijk. Rusland door het einde van de Sovjet-Unie; Ser vië door het uiteenvallen van Joegoslavië. Beide krijgen na dien ook te maken met aanzien lijke 'eigen' minderheden bui ten de landsgrenzen. Tevens is de economische teloorgang ken merkend voor zowel Servië als Rusland. Maar ook nu nog voeren prag matische motieven de boven toon. Moskou, geconfronteerd met het verlies van de status van wereldmacht, grijpt Kosovo aan om zich opnieuw te manifeste ren op het internationale toneel. En ook nu kan het door boycot ten geïsoleerde Servië die hulp goed gebruiken. Bovendien vechten de Serviërs nog altijd met wapens van Russische ma kelij, waarmee de kwakkelende militaire industrie van Rusland - ondanks het handelsembrgo op Servië - haar voordeel doet. Met warme Slavische broeder- gevoelens heeft dat allemaal niets van doen. Nader be schouwd moeten die wellicht woi'den teruggebracht tot een hoop politiek opportunisme. door Hans Couzy Woensdag is de NAVO be gonnen met luchtaanval len op de Serviërs, De eerste aanvalsgolven zijn gericht op het uitschakelen van de goed ge organiseerde luchtverdediging en militaire bases. Met behulp van kruisvluchtwapens en pre cisiebommen kunnen radars, luchtverdedigingswapens, ver bindingscentra, energiecentra les en militaire bases worden uitgeschakeld. Veel moeilijker zal het zijn de mobiele luchtver dedigingswapens uit te schake len. De volgende groep doelen zal waarschijnlijk bestaan uit vaste commandocentra, muni tiemagazijnen en verkeers knooppunten. Tegelijkertijd zal president Milosevic de activiteiten in Kosovo alleen maar opvoeren. De bekendertactiek om de dor pen met zware wapens te be schieten, zorgt er voor dat nog veel meer bewoners op de vlucht worden gedreven. Zo wordt een steeds groter deel van Kosovo 'etnisch' gezuiverd. De beelden van steeds meer radeloze vluch telingen en nieuwe bloedbaden zullen in het Westen verdeeld heid zaaien. Moet de intensiteit van de luchtaanvallen worden vergroot of dienen ze juist te worden gestaakt? De verwachting is dat de NAVO pas na enige dagen het luchtver dedigingssysteem voldoende zal hebben uitgeschakeld om de aandacht te verleggen naar het daadwerkelij k aanvallen van de Servische grondtroepen in Kos ovo. Dan zal blijken dat succes hier minder eenvoudig te berei ken is dan bij het aanpakken van statische doelen. Het terrein is geaccidenteerd, het zicht is door nevel of regen vaak be perkt en de Serviërs zijn bedre ven in het toepassen van camou flage en misleiding. De kans dat Milosevic snel de witte vlag hijst, lijkt me niet groot. Milosevic is een uitge kookt strateeg. Zijn machtspo sitie is verbonden aan het be houd van Kosovo. Het was dus te verwachten dat hij die pro vincie niet vrijwillig zou af staan. Het akkoord van Ram- bouillet werd door de Serviërs, niet geheel ten onrechte, uitge legd als een eerste stap naar vol ledige onafhankelijkheid van Kosovo. Dat konden ze niet ac cepteren. Met de etnische zuivering van het noordelijke deel van Kosovo wordt een mogelijke verdeling van de provincie voorbereid. Na Y et staken van de luchtaanval len om welke reden dan ook, zal het heel moeilijk zijn om dit ge zuiverde deel nog ooit aan de Servische invloedssfeer te ont trekken. Daarmee behoudt Milosevic tenminste nog zicht op het behoud van een deel van Kosovo. Maar het gaat niet al leen om de positie van Milose vic, de eer van de Serven staat op het spel. Het Westen is zich veel te laat met Kosovo gaan bemoeien en heeft daarna steeds achter de feiten aangelopen. En nu is het zeer twijfelachtig of luchtaan vallen het gewenste resultaat zullen opleveren. In de geschie denis zijn wel landen door uit gebreide bombardementen overwonnen, maar bombarde menten hebben nog nooit tot sa menwerking geleid. GPD Hans Couzy is oud-bevelhebber der landstrijdkrachten DEN HAAG - De Bond van Joe goslavische Clubs en Verenigin gen in Nederland demonsteert morgen bij het Vredespaleis in Den Haag tegen de NAVO-aan- vallen. Volgens voorzitter R. Ra- kocevic van de bond zullen vele honderden Joegoslaven naar Den haag gaan om in een vreed zame bijeenkomst een direct einde te eisen aan de bombarde menten. De bond vertegenwoordigt 22 clubs van vooral Serviërs en Montenegrijnen. Servië en Montenegro vormen samen de Federatieve Republiek Joego slavië. Rakocevic meldt dat er bussen uit alle delen van het land komen. „Het aantal de monstranten zou weieens vele honderden kunnen bedragen." De bond stelt dat veel Joegosla ven in Nederland met de nek worden aangekeken. „De Ser viërs worden als boosdoeners afgeschilderd. In de Nederland se pers, op radio en tv is een voornamelijk negatief beeld van ons geschetst. Velen van ons hebben daar last van. Nu wor den ook onze familieleden ge troffen door bombardementen van de NAVO. In plaats van zoe ken naar andere diplomatieke oplossingen, vloeit er nu bloed van onschuldige burgers", aldus de bond. De demonstratie begint om 13.00 uur. ANP iVanonze redactie binnenland OEN HAAG - De Servische Wraakacties tegen de etnische Albanezen in Kosovo zijn in vol- fegang. Niet alleen worden kan toren en ziekenhuizen in brand festoken, maar inmiddels zijn ftn vooraanstaand politicus en vakbondsbestuurder ver- Boord. De bekende advocaat Irani Kelmundi is met twee fcEor weggevoerd. Het angst- genario van de Kosovaren Wordt werkelijkheid, zegt IKV- ^crstaris Mient Jan Faber. faber heeft meerdere keren per kg contact met Kosovo. De Al banezen in Kosovo schreeuwen om bescherming door grond troepen. Bescherming die er wellicht nooit komt, vreest Fa ber. De NAVO heeft kennelijk gekozen voor alleen bombarde menten op vaste doelen en niet op tankeenheden. Daardoor kunnen die doorgaan met de vernietiging van dorpen. Naast de moorden somt Faber nog een aantal misdaden op: de nachtportier van een krant werd voor de deur doodgescho ten en het centrum van de stad Jakovica werd in brand gesto ken. Daarbij zijn zes burgers standrechtelijk geëxecuteerd. Het kantoor van de Kosovaarse partijleider Rugova ging in vlammen op, evenals de druk kerij van de krant Kosovo To day. Een klein ziekenhuis werd met een bom opgeblazen. Marteling Servische troepen nemen in Kosovo steeds vaker hun toe vlucht tot mishandelen en sys tematische martelen. Dit zei Jiri Dienstbier, de speciale VN-rap- porteur voor het voormalige Joegoslavië, gisteren tijdens de presentatie van het rapport van de VN-Mensenrechtencommis- sie over de Servische provincie. Het rapport, dat van 20 januari stamt, bekritiseert onder meer de behandeling van gevange nen, de willekeurige arrestaties, mishandelingen en folteringen door Servische agenten en mili tairen in Kosovo. Dienstbier eist onder meer dat dat er een einde komt aan de straffeloosheid van de veilig heidstroepen en andere Serviërs die de mensenrechten schenden. Hij maakt zich verder ernstig zorgen over de vrijheid van me ningsuiting en de nieuwe be schuldigingen van executies zonder vorm van proces. Dienstbier houdt de Joegoslavi sche president Milosevic ver antwoordelijk voor de wantoe standen. De Tsjech beschouwd de luchtaanvallen van de NAVO echter als verkeerd pressiemid del. „Het is naïef om te geloven dat deze man door bombarde menten tot inkeer kan worden gebi'acht", citeert het Tsjechi sche dagblad Pravo de oud-mi nister van het vooxmalige Tsje- cho-Slowakije. Dienstbier vindt dat er grond troepen moeten worden ge stuurd, wil er een militaii'e op lossing kunnen komen. „De luchtaanvallen laten zien dat de internationale gemeenschap niet bereid is het leven van de ei gen soldaten te riskeren voor Kosovo of de mensenrechten." Eind vorig jaar maakte Amnes ty Intel-national bekend dat het dagelijks meldingen binnen kreeg over marteling en folte- x-ing in Kosovo. ANP/AFP/DPA De Joegoslaven (vlnr.) L. Milojevic, B. Puskaric, J. Martens en D. Kostic voelen zich verraden. foto Lex de Meester doorMaurits Sep VLISSINGEN - Verraden voe len ze zich. Verraden door de regering van hun tweede va derland. De Joegoslavische ge meenschap in Vlissingen be grijpt er niets van. Waarom doet uitgerekend Nederland mee aan de bombardementen op hun land? „Dit doet zo ont zettend veel pijn. Ons wordt onrecht aangedaan. Waar heb ben we dit aan verdiend?" De klap kwam woensdag avond om acht uur hard aan, zegt Djordje Kostic, eenJVIon- tenegrijn. „Het land waar ik mijn toekomst wilde opbou wen, waar mijn kind naar school gaat, waar ik woon en werk. Waarom moet dat mee doen? Met oorlog bereik je niets. Ze hadden verder moe ten praten. Alleen daarmee los je dit px-obleem op. Het px-obleem is dit: Kosovo wil een stukje van Servië afpikken, zeggen de Joegoslaven. Het ak- kooi-d van Rambouillet was geen akkooi'd. Kostic: „Het was: tekenen of gebombar deerd worden. Joegoslavië heeft geen buitenlands kapi taal. Daarom worden wij aan gevallen." De bombax-demen- ten hebben bovendien een averechts effect, voorspelt hij. „Niet alle Joegoslaven waren het met Milosevic eens. Maar nu ons land wordt aangevallen, kunnen de mensen niet andex-s dan zich achter hem scharen." Wat hen zeer stoort, is de in hun ogen eenzijdige berichtgeving. „Jullie maken de Albanezen tot helden", zegt Jelka Mar tens. „En dat zijn ze niet. Ze hebben mijn vader vex-moord, mijn moeder verki-acht. In 1989 hebben de Albanese Kos ovaren geprobeerd Kosovo et nisch te zuiveren van Serviërs. Maar daar lees je niks over. We worden gestraft door één fout die we hebben gemaakt: Sre brenica. Daarom is Nederland nu tegen ons." L. Milojevic heeft inmiddels een paar keer telefonisch con tact gehad met haar familie in Novisad. Haar man en haar ou dere zijn momenteel daar. „Er is zelfs een centrum voor vluchtelingen gebombax-deerd door de NAVO. Er zijn enkele tientallen doden gevallen", vertelt ze. Kostic: „Kijk, en dat is het ergste. Onschuldige men sen worden getroffen. Daarom hadden ze moeten blijven pra ten, in plaats van aanvallen." Toch kan het allemaal nog goedkomen tussen de Albanese en de Servische Kosovaren, zegt Martens. „Natuurlijk. Als ze van Kosovo maar geen apar te republiek maken. Daar lig gen de wortels van ons bestaan. Wij willen best met de Albane zen samenleven. Ze krijgen ge woon dezelfde i-echten als wij nu in Nederland hebben. Dan zal de rust wel terugkex-en." doorMaurits Sep VLISSINGEN - De televisie staat sinds woensdagavond onafgebroken aan. CNN, BBC, NOS-Teletekst, alle zenders speurt Bujar Gashi af naar nieuws over Kosovo. De 28-ja- rige Vlissinger is een Albanese Kosovaar. Sinds de NAVO doe len in Joegoslavië bombar deert, probeert hij in contact te komen met zijn familie ter plaatse. Zonder succes. „Of ze nog leven, of ze gevlucht zijn, ik weet het niet." Bujar Gashi kwam op driejari ge leeftijd naar Vlissingen. Vo rig jaar ging hij terug naar Kosovo voor het huwelijks feest van zijn broer. Zijn opa's, ooms, tantes, neven en nichten wonen er allemaal nog. Het was een prachtig land, vertelt hij, maar nu is het er een 'triest zootje'. „En dat is de schuld van de Serviërs." Hij voelt zich gevangen tussen hoop en vx-ees. „Natuiuiijkzijn de tv-beelden gruwelijk. Zeker omdat er onschuldige mensen sterven. Maar ik word er ook i-ustig van. Ik krijg weer hoop op vrijheid voor de Albanezen in Kosovo. Anderzijds ben ik bang dat de wereld een politiek spel speelt. Dat zij de Serviërs uiteindelijk toch gewoon hun gang laat gaan." Toegekeken Dat is immers al zo lang ge beurd, stelt hij verwijtend vast. „Daarom had ik ook niet meer gerekend op een aanval door de NAVO. Europa heeft zo lang toegekeken zonder in te grij pen. Ik dacht, dat wordt niks meer. De NAVO mag nu niet meer stoppen. Hard optreden is de enige manier om de macht van de Serviërs te breken. Milosevic begrijpt alleen de taal van geweld." Het enige dat Bujar Gashi voor 'zijn volk' wil, is vrijheid. Het recht zelf te mogen beslissen over wat er in him land - 'Koso vo is van de Albanezen, niet van de Serviëre' - gebeurt en wie die beslissingen neemt. ,Ruim negentig procent van de Kosovaren is Albanees, zo'n zeven procent Servisch. Toch willen de Serviërs de macht hebben. Dat kan niet. Ze mo gen er wel wonen, maar niet de dienst uitmaken." Maar zelfs als de Albanezen het voor het zeggen hebben, zal het niet goedkomen met de Ser viërs. „Dat komt nooit meer goed", voorspelt Gashi. „Ik kan ze niet meer vertrouwen. Een mens is voor mij een mens, rood, geel. zwart of wit. Maar wat zij hebben gedaan, is on menselijk." Hij weet dat hij heel fanatiek is. „Maar zo was ik niet", zegt Bu jar Gashi, „zo ben ik gemaakt. De oorlog heeft me verandei'd. Vroeger was ik rustig, vriende lijk. Nu ben ik opvliegend, snel op mijn teentjes getrapt. Ik ken mezelf soms niet meer tenxg." Bujar Gashi volgt aandachtig het nieuws op de televisie. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5