Claerhoudt mentale tik te boven Lopers waarderen de kleine dingen HVV heeft ook winstkansen tegen Dongen Hulster biljarter deelnemer aan nationale titelstrijd libre eerste klasse Topklassers spelen finale 1 n Sluiskil achter de schermen tussen schelde en grens toor Peter van Kouteren IULST - Rob Claerhoudt leer- jeop latere leeftijd biljarten en ,erkte zich op tot het niveau ran een hoofdklasser. De gewe ien uitbater van een restaurant iad zeven jaar lang een eigen liljartcentrura in Hulst, maar aakte in een dalletje toen zijn portcentrum na een jarenlang uridisch gevecht met de ge- leente werd gesaneerd. De lentale klap die hij daarvan ireeg, lijkt hij inmiddels te bo ven. Rob Claerhoudt, deze week J jaar geworden, is ver terug op jjn oude niveau en strijdt dit weekeinde om het nationaal kampioenschap libre eerste ie. [et is aan het eind van een g'j., jerkdag in gemeenschapscen trum De Lieve in Hulst, waar lob Claerhoudt gedeeltelijk in ienstverband van de stichting felzijn voor Ouderen en deels jCjj Is vrijwilliger werkt. Het ge- jeenschapshuis staat in de stei- )oa ers. Claerhoudt is vanwege de erbouwing bezig een biljartta- rlte demonteren. ,,We hebben ier een mooie vereniging voor j 5-plussers", zegt hij. ,,Zo'n p eertig leden. De oudste is ne- le' entig jaar, maar komt toch nog l0i eregeld een balletje stoten. Lra lij vertelt het met gepaste trots, 'imdat hij nogal wat leden de erste beginselen heeft bijge- iracht. „Het is als een aardig- leidje begonnen, met drie man. lu staat er een groep van zes- ien man, die ik elke woensdag- chtend twee uurtjes les geef. Ze ïoeten wel willen. We komen ier niet om 's morgens al bor- ■Is te drinken. Dat bewaren ze laar tot de rest van de dag, heb :gezegd." lonkere periode jnt( !et zijn echter niet alleen de gelende leden, die baat hebben i] de biljartlessen van de be- Jrérder.Ik heb er zelf mijn ple- er in de sport weer door terug- jjjj ivonden", bekent Claerhoudt. em k geniet ervan dat ik aanwij- njg ngen kan geven, maar ben zelf rj| ik weer meer gaan spelen. Ik teel weer graag gewoon lekker Het staat allemaal in hril contrast tot een donkere pja iriode, waarin Rob Claer- lssai oudt lijnrecht tegenover het jits imeentelijk apparaat stond en is indirect gevolg daai*van zijn Ho Rob Claerhoudt: „Olympische gedachte? Nee, die heb ik niet echt. Ik hoef de ballen niet klaar te leggen voor een ander." club De Smickel uit elkaar zag vallen. „Ik ben zelf in 1985 in De Bierkaaistraat begonnen", duikt hij terug in de tijd. „Uit eindelijk had ik daar in mijn zaak een paar biljarts staan en leerde ik de grondbeginselen van Theo Tas, een oude kame raad van me uit Sluis. Later volgden we met een man of drie les. Door heel veel te trainen, heb ik een behoorlijk niveau ge haald. Toen ik pas begon, keek ik bijvoorbeeld enorm op tegen Jo Leeraert. Vijf jaar later klop te ik hem in een finale." Ik was natuurlijk in mijn zaak in de ge legenheid om te trainen, maar dat moest ik wél doen. Ik kan me heel goed alleen bezig houden. Het is gebeurd dat ik 's avonds om tien uur nog even naar bene den ging. Om vier uur 's nachts kwam mijn vrouw me halen. Die tijd is geweest", verzekert hij. „Maar ik heb er een basis door gelegd. Je moet precies weten wat wel en niet kan met een bal. Ik heb eerst simpel punten leren maken. Daarna ben ik me op de andere spelsoorten gaan toeleg gen. Ik vind dat veel spelers te genwoordig te vroeg gaan drie banden." Florerende club Later, in zijn biljart centrum aan de Statie, was hij voorzitter van een florerende club. „Ik had er vier snooker-en drie carambole tafels staan. Een paar jaar na de start heb ik twee pooltafels ge kocht, omdat ik op de trend wil de inspelen, Het was mijn be doeling om nog een jaar of vijf met dat biljartcentrum door te gaan, maar ik moest stoppen. We hebben jaren geprocedeerd, maar uiteindelijk is onze hore- cabestemming van het pand af gehaald. Ik kan niet zeggen dat de gemeente Hulst ons geweldig heeft geholpen. Ik ben mijn hele leven gewend geweest om op mijn manier de kost te verdie nen. Dat werd me onmogelijk gemaakt. Daar heb ik het heel moeilij k mee gehadNu heb ik er geen problemen meer mee. Ach teraf moet ik zeggen dat we een hoop zorgen kwijt zijn." BC De Smickel verhuisde, maar zag binnen een jaar het leden aantal teruglopen. „Door die verhuizing hebben we een ake lige periode gekend", geeft hij toe. „Mensen die vanaf het be gin lid waren, zijn gestopt. De cafébaas van het clubhuis stond niet achter ons", stelt hij vast. „Het is mij heel kwalijk geno men dat we er weg zijn gegaan. Maar op de beslissende verga dering was dertig man aanwe zig. Zevenentwintig daarvan stemden voor het voorstel om weg te gaan. Nu zitten we met onze nieuwe club BC Reynaert in café De Kroon. Geen biljart- mensen, maar wel mensen die van het verenigingsleven hou den. We worden er op een leuke manier ontvangen." Doordat zijn club in een rustiger vaarwater is gekomen en omdat hij het in De Lieve naar zijn zin heeft, hanteert Rob Claerhoudt opnieuw graag de keu. „Ik heb weer zin om te biljarten", weet hij. „Voorafgaand aan het dis trictskampioenschap libre voelde ik me weer in staat om te winnen, hoewel er een paar moeilijke tegenstanders waren. Ik had er echt voor getraind en ben ongeslagen kampioen ge- foto Charles Strijd worden. Ook voor het geweste lijk kampioenschap had ik me goed voorbereid. Een beetje on derhouden en op het kleinere spel iets meer toegelegd." Schitteren In het Nederlands kampioen schap, dat dit weekeinde in Tolkamer op het spel staat, wil Rob Claerhoudt nog één keer schitteren. „De rol van figurant kun je altijd nog spelen", geeft hij zijn ambities aan. „Ik ben een rotzak als je me meeneemt naar de finale. Het gewestelijk kampioenschap heb ik in de zes de ronde gewonnen, door puur op mentaliteit en bekeken te spelen. Olympische gedachte? Nee, die heb ik niet echt. Ik hoef ze niet klaar te leggen voor een ander. Ze moeten het zelf maar zien te versieren." Mooruitzicht LUIS KIL - Het kampioen- hap topklasse bandstoten, dat itweekend in Sluiskil de fina- ipartijen ingaat, is het eerste drie toernooien waarmee biljartdistrict Zeeuws- tanderen het seizoen afsluit, iapril volgen nog de Masters, label ft eindtoernooi van de Grand rix driebanden en het Schel- etop-toernooi. oor Robert van Stevendaal van t vereniging Ed Horemans uit app» xel is dit toernooi zowat de ^usij mge keer dat hij buiten zijn -iota' dó in actie kan komen. Met jar? ijn 27 jaar is hij in een gezel- 'lap van 'oude mannen' ook de ige jonge speler. Jean-Paul de raker uit Hoek is de andere, leer smaken telt het district et. e twee spelers kunnen hun lasse alleen demonstreren in -3. i teigen clubcompetitie en - in- lap* denteel - in een toernooi zoals 3° it nu in Sluiskil op de rol staat. Zar wrhet overige beperkt de lief- 40,1 ivoor de biljartsport zich ge- mD^ wongen tot de vele trainingsu- Mec ;degi et zal dan ook niet verbazen at Van Stevendaal het district ïrwijt 'te weinig te doen voor s topspelers'. Waar deze spe- rs toch al niet vaak in beeld urnen, vindt hij het onbegrij- slijk dat het toernooi bekerka- er onlangs door het districts- istuur van de kalender werd ihaald. 3er i] is in Sluiskil achter regerend ir impioen Johnny Rottier en /er<j luis Dallinga als derde in de ,0G •pklasse bandstoten. „Ik mis ,s el wat wedstrijdritme, maar juii ivorm is goed", aldus Van Ste- ndaal. obert van Stevendaal Ronald de Bock perfectioneert organisatie van Zeeuws-Vlaamse trimlopen door Wim de Vos WESTDORPE - Het Zeeuws- Vlaamse trim loopseizoen loopt langzamerhand op zijn einde. Voorzitter Ronald de Bock van de Stichting Sport Promotie Zeeuws-Vlaanderen wil, ondanks dat er nog enkele wedstrijden op het programma staan, nu al spreken van 'een geslaagd seizoen'. De Bock verwacht dat de slotlopen die nog op het programma staan, wat het aantal deelnemers be treft niet onder zullen doen voor de al gelopen wedstrij den. Dit seizoen heeft opnieuw aangetoond dat de belangstel ling om actief bezig te zijn nog lang niet tanende is. Ronald de Bock is sinds een paar jaar voorzitter van de Stichting Sport Promotie Zeeuws-Vlaanderen, die des tijds werd opgericht om coör dinatie te brengen in wat leek uit te groeien tot een wildgroei van trimlopen in Zeeuws- Vlaanderen. De initiatiefne mers wilden voorkomen dat er dubbele wedstrijden werden gepland, om op die manier el kaar niet in de wielen te rijden. Daarnaast was de stichting promotor van een wedstrij denreeks waarin negen wed strijden zijn opgenomen en die door het leven gaat als het Runnerscriterium. „Ieder jaar opnieuw kunnen de organisaties aangeven of zij in aanmerking willen komen voor een wedstrijd om het cri terium", aldus De Bock. „Tel kens weer zijn er voldoende aanmeldingen, ondanks dat er toch een afdracht per deelne mer dient plaats te vinden. Binding Het is toch gebleken dal dit cri terium een binding geeft tus sen de verschillende organisa ties en voorts werkt het positief op het aantal deelnemers. Om voor een plaats in het klasse ment in aanmerking te komen, moet er aan zes wedstrijden zijn meegedaan en tegen het einde van het seizoen zijn er toch een groot aantal lopers die gaan tellen of ze al voldoende wedstrijden hebben. Vandaar dat de slotloop meestal een goede belangstelling heeft." De Bock is zelf ook nog eens or ganisator van de Eugene Vink Memorial in zijn woonplaats. Bovendien tekent hij sinds vo rig jaar voor organisatie van de Ronald de Bock is sinds een paar jaar voorzitter van de Stichting Sport Promotie Zeeuws-Vlaanderen. Sluitingsprijs om het Run nerscriterium, die ditmaal op 10 april zal worden gelopen. Gevraagd naar de reden van het succes van de trimlopen die zijn opgenomen in de geza menlijke kalender van de Stichting Sport Promotie Zeeuws-Vlaanderen, ant woordt De Bock: „Belangrijk is vooral een goede organisatie en een goede accommodatie met bijvoorbeeld kleedgele genheid en mogelijkheid tot douchen. Ik vergelijk het dik wijls met lopen in België. Als ik het verschil dan zie met de lo pen bij ons, vind ik dat wij zeer tevreden kunnen zijn. Een goede begeleiding tijdens de loop met een voorrijwagen, be voorrad ingsposten onder weg, een bezemwagen en - wat zeker ook tot de verbeelding spreekt - het feit dat de finish- entourage intact blijft totdat alle deelnemers hun wedstrijd hebben beëindigd. Ook voor hen wordt de tijd genoteerd. Verder duurt het nooit lang na binnenkomst van de laatste deelnemer dat de uitslagenlijst klaar is. Het zijn die kleine, bij na vanzelfsprekende zaken die worden gewaardeerd en waar voor de lopers naar de Zeeuws- Vlaamse wedstrijden komen." Goede zaak „Verder is het een goede zaak dat we een boekje uitgeven met daarin alle gegevens van de wedstrij denWat zeker ook be langrijk is, is dat alle wedstrij den op zaterdag zijn en dat ze allemaal dezelfde starttijd hebben. De lopers weten dan waar ze aan toe zijn. Ze hoeven nooit na te vragen hoe laat een wedstrijd begint. Alleen na tuurlijk de grote wedstrijden, de klassiekers, wijken daarvan af. Ten slotte houden we de in schrijfkosten erg laag, waar door een heel gezin voor rela tief weinig geld deel kan nemen." Wat komt er zoal kijken bij de organisatie van een trimloop als bijvoorbeeld de Eugene Vink Memorial of de Sluitings prijs van het Runnerscriteri um? De Bock: „Dat zijn wed strijden in samenwerking met voetbalvereniging RLA waar ik ook deel uitmaak van het be stuur (De Bock is vice-voorzit- ter). Dan begin je met het op maken van een begroting en foto Charles Strijd die bespreek je dan met het be stuur. Als er goedkeuring is, beginnen de echte voorberei dingen en ga je de medewer kers benaderen. Er zijn men sen nodig voor de inschrijving, vlaggers op gevaarlijke punten in het parkoers, de bevoorra- dingsposten moeten bezet worden, een voorrijwagen, een bezemwagen, mensen die de uitslagenlijsten verzorgen en verder natuurlijk kantineme dewerkers. Vaste kern Alles bij elkaar zijn dat toch 20 tot 25 medewerkers die op zo'n dag in touw zijn. Gelukkig is dat inmiddels een vaste kern geworden, waardoor het mak kelijk werken is. Iedereen kent zijn taak op zo'n dag." door Eddy van der Hooft TERNEUZEN - Met in de meeste klassen nog zo'n zes, zeven wedstrijden op het programma is de voetbal competitie zo langzamer hand in een beslissend stadi um aanbeland. Het aardige daarbij is dat zowat elke club nog wel ergens belang bij heeft: is het niet bij de strijd om de titel, dan is het wel bij de strijd om deelname aan de nacompetitie of de strijd te gen degradatie. Dit weekeinde staat de acht tiende speeldag op het pro gramma, met thuisduels voor HW'24 en Axel en uitwed strijden voor Terneuzen, Ter- neuzense Boys en AZW Met drie gelijke spelen en één overwinning in de laatste vier wedstrijden lijkt HW'24 in de tweede klasse op weg naar lijfsbehoud. De voorsprong op Roosendaal en VES'35 is inmiddels opge lopen tot zeven en acht pun ten en normaal gesproken zou dat voldoende moeten zijn om aan het seizoen een probleemloos slot te breien. „Echt goed voetballen doen we niet", geeft doelman Jean-Pierre de Keijzer toe. „Maar het belangrijkste is toch dat we de laatste weken steeds meer afstand hebben genomen van de onderste plaatsen. Het moet gek lopen willen we er niet in blijven." Zondag speelt HW voor het eerst sedert drie weken weer eens een thuiswedstrijd. Op bezoek in Hulst komt Don gen, de huidige nummer vier van de ranglijst met een to taal van dertig punten. Voor af ziet De Keijzer „zeker kansen om te winnen." „Ie dereen zal er zondag op ge brand zijn om drie punten binnen te halen", voorspelt hij. „Tenslotte hebben we na de 7-3-nederlaag in de uit wedstrijd nog heel wat goed te maken." Of HW compleet zal zijn, is nog maar de vraag. Vorige week ontbraken Den nis Rietjens, Angelo Verbrae- ken, Jürgen de Block en Arno Zwegers en dat kwartet moest zich deze week beper ken tot een lichte training. Terneuzen Eén klasse lager begint het er voor Terneuzen steeds beter uit te zien. Na de 6-1-neder laag van vorige week tegen Dosko kon concurrent Moer- se Boys zondag ook niet voorbij Vlissingen (2-2) ko men, met als onvermijdelijk gevolg dat de nummer twee Terneuzen hooguit tot op één punt kan naderen. „De situa tie is nu zo gunstig dat we al les in eigen hand hebben", zegt trainer Paul Telussa. „Als wij niets meer wegge ven, kan ons het kampioen schap niet meer ontgaan." Het feit dat Terneuzen alleen leider is, heeft echter ook een schaduwkant, meent de Sou- burgse oefenmeester. „In de omstandigheden waarin we nu verkeren komt het niet al leen op het technische en tak- tische verhaal aan, maar komt er ook een stukje men taliteit om de hoek kijken. We zullen ons moeten wapenen tegen ploegen die er alleen op uit zijn om ons beentje te lichten." Zondag speelt Terneuzen te gen Middelburg (uit) en dat is typisch zo'n tegenstander „waarvan je alleen maar kunt verliezen", beweert Te lussa. „Middelburg is een ploeg waarvan ik zeg: die hebben best wel kwaliteit, maar om de een of andere re den komt het er niet uit. We moeten in elk geval niet den- keft dat we zondag zomaar zullen winnen." Telussa kan zondag opnieuw over een complete groep beschikken. Axel Voor Axel begint de tijd te dringen. De ploeg van trainer Edy de Witte zit al weken lang verlegen om een over winning, maar kon in de laat ste vier wedstrijden bogen op niet meer dan één mager ge lijkspelletje. Vorige week verloor Axel zowaar met 6-0 van Rood Wit (uit), nota bene een directe concurrent in de strijd tegen de dreigende de gradatie. „Het wordt zo langzamerhand een eentonig verhaal", zegt laatste man Harald Verschuren. „Qua voetbal kunnen we ons met iedereen meten, maar als het op scoren aankomt kómen we tekort." Verschuren houdt dan ook rekening met een moeilijk slot van de competitie. „Het programma is met Zierikzee. Terneuzen en Virtus op rij al niet zo gunstig, maar we zijn óók afhankelijk geworden van wat anderen doen. Dat is nooit goed, natuurlijk." Zondag speelt Axel op eigen veld tegen Zierikzee, waar van eerder dit seizoen met 2- 1 verloren werd na een wed strijd op een loodzwaar veld. „Zierikzee heet een techni sche ploeg te zijn", weet Ver schuren. „Maar van de heen wedstrijd weet ik alleen nog maar dat ze puur vechtvoet- bal speelden." Axel kan nog niet beschikken over Mark laGrand en Job Zwegers, maar is verder compleet. Terneuzense Boys Terneuzense Boys lijkt met zeven punten uit de laatste drie wedstrijden aardig op koers te liggen waar het de derde plaats betreft. Niet dat het spel tot de verbeelding spreekt, maar toch: de voor sprong op SSV'65 bedraagt inmiddels zeven punten en die moet de ploeg uit Goes in de drie achterstallige wed strijden nog maar zien te overbruggen. „Voor ons telt in feite alleen maar dat we blijven winnen", meent aan voerder Jack Scheele. In het verdere verloop van de competitie kan (met Kapelle als belangrijkste kanshebber voor de tweede periode en SSV'65 met goede vooruit zichten op de derde periode) nog zoveel gebeuren, dan de Terneuzenaren beter niets aan het toeval kunnen over laten. „We kunnen ons wel rijk gaan rekenen", waar schuwt de routinier. „Maar liever laat ik het zover niet komen Als wij blijven win nen, kan de nacompetitie ons niet ontgaan." Morgen speelt Terneuzense Boys uit tegen Yerseke de re turn van de heenwedstrijd, die enkele weken terug met 4-2 gewonnen werd. Yerseke maakte destijds een goede indruk op Scheele, die daar om een moeilijke wedstrijd voorziet. „Wemogen Yerseke niet onderschatten. AZW AZW herstelde zich vorige week grotendeels van de smadelijke 2-1-nederlaag in de uitwedstrijd tegen We- meldinge door (in Axel) Co- lijnsplaatse Boys op 2-2 te houden. Toch schoof de Ax- else club trainer Robby de Muynck aan de kant, omdat de resultaten over de hele lijn toch tegenvallen. Morgen hoopt AZW uit te gen GPC een nieuwe weg in te slaan, het herstel verder vorm te geven en ook afstand te nemen van de onderste plaatsen. Wat dat laatste be- tx-eft zat het de Zeeuws-Vla mingen vorige week niet mee, omdat DFS, Seroosker- ke en WIK'57 alle wonnen. „Het zal de komende weken daarom wel degradatievoet bal worden", verwacht Fred dy Bakker. Tegen GPC (w aartegen AZW ook nog thuis moet) ontbreken nog steeds de spelers die al lang durig geblesseerd zijn. Vierde klasse In de vierde klasse van het zondagvoetbal kan LJzendij- ke zondag weer op gelijke hoogte met RCS komen. Al thans: wat het aantal ge speelde wedstrijden betreft. RCS is namelijk vrij van competitieverplichtingen. IJzendijke treft Sluiskil. Voor de ploeg van interim trainer Frank Neve zal het zaak zijn om zondag op nieuw drie punten aan zijn tota al toe te voegen .RCS was de laatste tijd zichzelf niet, maar lijkt na de 7-0-over- winning van afgelopen zon dag tegen Hansweertse Boys bijtijds het juiste spoor weer te hebben gevonden. Als de achterstand van vijf punten niet opnieuw tot twee punten wordt teruggebracht zou het daarom wel eens zo kunnen zijn dat de nummer één een definitief gat geslagen heeft. Van de overige ploegen die in de bovenste regionen nog een rol (kunnen) spelen gaat Steen op bezoek bij Hans weertse Boys en krijgt Bres- kens op eigen veld Clinge te genover zich. Vogelwaarde reist naar Bergen op Zoom af voor het duel met FC Bergen en Hoofdplaat speelt op ei gen veld tegen MOC'17. Ook op de rol staat voor zondag: Hontenisse-Luctor'88. In de vierde klasse van het zaterdagvoetbal leed Zaamslag vorige week tegen Krabbendijke (uit) zijn twee de nederlaag van het seizoen. De schade bleef echter be perkt omdat Nieuwdorp in Spui niet verder kwam dan een 1-1-gelijkspel. Morgen komt Zaamslag op eigen veld in actie tegen het laaggeklas seerde Hoedekenskerke. Ca- dzand krijgt Borssele op bezoek en Spui wacht de uit wedstrijd tegen SVR.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 57